DENK VOORAL AAN WAALS' JUNI-RECLAME ÉÉN WEEK GRATIS KOOPEN VRIJDAG 8 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Juni 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometers!: 776.1 te Seydisfjord Laagste barometers!: 760.7 te Warschau. zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Verwachting tot den avond van 9 Juni: In Frankrijk en Duitschland bleef de luchtdruk stijgen. Ook het groote gebied van hoogen luchtdruk in het Noorden nam nog in beteekenis toe. De depressie in het westen bleef nog aan wezig; de vlakke minima, die gisteren regen brachten, losten allen op. Een groot vlak minimum ligt tusschen de Azoren en Ierland. Over het geheele vaste land van Europa is het thans mooi zomerweer, met zwakke winden en iets te hooge tempera turen. In onze omgeving verloor het weer zijn buiig karakter. In Oost-Duitsohland is het weer nog betrokken en regenachtig. In Noord-Zweden werd het koeler. In Midden- Scandinavië en om de Botnische Golf komen nog zeer hooge temperaturen voor. Het is te verwachten, dat het weer zich in gunstigen zin zal ontwikkelen en gelei delijk iets warmer zal worden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagavond 9.46 uur tot Zaterdag morgen 4.09 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 9 Juni 's mid. 12.37 uur en nam. 12.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 19 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 19.5 gr. C. STADSNIEUWS DE VERKEERSWEEK VERKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN. Een deugdelijke en goedkoope methode. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft gistermiddag een demonstratie plaats gehad met een ingenieuse lantaarn, die door de gemeente is aangekocht ten behoeve van het onderwijs in de regels van het verkeer op de lagere scholen. Deze demonstratie werd bijgewoond door een groot aantal on derwijzers en onderwijzeressen en autori teiten op onderwijs-gebied. Van het ge meentebestuur waren aanwezig de burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en wethouder mr. A. J. Romijn. Voorts merk ten we op den commissaris van politie, den heer R. Meyer, den chef van de aid, on derwijs ter gemeente-secretarie, den heer Vriend, den inspecteur van politie, den heer v. d. Wal, die speciaal met het verkeer is belast, burgemeester Kwint van Koudekerk, enkele leden van de Plaatselijke School commissie, verschillende raadsleden en het bestuur van de afd. Leiden van de Ver- eeniging „Veilig Verkeer". De burgemeester heette namens het ge meentebestuur de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. wees er op, dat de Vereeni- ging „Veilig Verkeer" zich, evenals zoo vele andere vereenigingen, op de jeugd heeft geworpen, om op die wijze de toe komst in handen te krijgen. Het gemeente bestuur heeft gemeend zijnerzijds aan het streven der Vereeniging kracht bij te moe ten zetten. Door een kleine commissie, be staande uit de heeren A. L. L. Gathier, hoofd der Chr. L.O. school Noordeinde, Vriend, chef van de afd. Onderwijs ter Ge meente-secretarie en v. d. Wal, inspecteur van het verkeer, is gezocht naar een metho de om de kinderen op de scholen de ver keersregelen zoo gemakkelijk en zoo pret tig mogelijk in te prenten. De commissie heeft zich zeer veel moeite gegeven om deze kwestie op te lossen en heeft tenslotte een methode bedacht, waardoor met wei nig kosten veel bereikt kan worden. In het bijzonder zeide spr. dank aan de heer Ga thier, die reeds vele jaren lang zooveel goede dingen op verkeersgebied tot stand heeft gebracht, die de gemeente in 't bij zonder ook behulpzaam is geweest bij het samenstellen van de nieuwe verkeersver- ordening. Niet minder dank bracht spr. aan Inspecteur v. d. Wal, die tijd noch moeite spaart om ook wat het onderwijs in de ver keersregel aan de jeugd betreft, alles te bereiken wat bereikt kan worden. De heer Gathier kreeg daarna gelegen heid om met de demonstratie aan te vangen. Spr. wees er op, dat de kwestie van het ver- keersonderwijs al enkele jaren in studie is. Allerlei methoden heeft de commissie era- ONTVANGT: Bij aankoop van fl. 5.- Gratis-Boo van fl. 1.- Bij aankoop van L 10.- Gratis-Bon van fl. 2.- Bij aankoop van fl. 25.- Gratis-Bon van fl. 5.- Bij aankoop van fl. 50.- Gratis-Bon van fl. 10.- Bij aankoop van fl. 100.- Gratis-Bon van fl. 20.- Bij aankoop van 1 250.- Gratis-Bon van fl. 50.- Bij aankoop van fl. 500.- Gratis-Bon van fl. 100.- Leest verder de aanplakbiljetten op onze etalages *MjB g a gg» HAARLEMMERSTR WW Lj'& ST® En 130-136 LEIOEN stig overwogen, de maquette van de A.N. W.B., de methode van Fr. Postma en de methode Heeroma, die echter allen, hoe voortreffelijk ook op zichzelf voor het klassegebruik niet geschikt bleken te zijn. Daarom heeft men het gezocht in de rich ting van de projectie. De lantaarn die aan geschaft werd kan alles op het doek pro jecteeren: lantaarnplaatjes, prentbriefkaar ten, platen uit een boek, krantenknipsels enz. enz. Dank zij medewerking van de politie kreeg men de beschikking over een keurige serie lantaarnplaatjes. De heer Ga thier liet'deze plaatjes vlug op het doek de revue passeeren. Op suggestieve en vaak humoristische manier werden de regels van het verkeer naar voren gebracht. De kin deren zullen van de vertooning genieten. De heer Gathier liet verder zien wat er veder met de lantaarn te bereiken is en sprak de hoop uit, dat de onderwijzers van deze gelegenheid om het verkeersonderwijs op school toe te passen, een druk gebruik zullen maken. Hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn interessante uiteenzetting. INAUGUREELE REDE PROF. DR. G. G. KLOEKE. Over „Deftige en Gemeenzame Taal". Hedenmiddag heeft prof. dr. G. G. Kloeke, nieuw benoemd hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Leidsche Universiteit, als opvolger van wijlen prof. dr. J. H. Kern, dit ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede over: „Deftige en gemeenzame taal". Bij het schrijven van officieele brieven, aldus prof. Kloeke, heeft ieder wel eens een oogenblik voor de moeilijkheid gestaan hoe de geadresseerde aan te spreken. Het hoofdstuk „titulatuur" in een almanak geeft in zulke gevallen opheldering. Hoe echter de aanspreektitels zijn ontstaan er zijn er nog altijd een vijftigtal in leven of wie ze hebben gemaakt, is nog nooit onderzocht. Toch is er een nauw verband tusschen onze titulatuur en onze bescha vingsgeschiedenis. Wanneer wij thans, om maar iets te noemen, de titel weledelgebo ren of weledele Heer uitdrukkelijk aan „niet adellijke personen" zien toegekend, dan weten wij, dat deze contradictio in ter minis is te danken aan het door Huizinga geconstateerde feit, dat „alle hoogere vor men van het burgerlijke leven van den nieuweren tijd berusten op navolging van adellijke levensvormen". Juist in de taal kunnen we zoo voortreffelijk waarnemen, dat veel van wat eens deftig en voornaam was, van lieverlede naar steeds lager krin gen is afgezakt. Zoo is het o.a. gegaan met het pronomen U, dat is ontstaan uit U, Edelheyt. Bij de verklaring van U heeft men aan de vorm Uwes niet voldoende aan dacht geschonken (b.v. Uwes loopt nog zoo kwiek, Uwes en Uwes kat). Men kent de vulgaire vormen als mijnes, jouwes, zijnes, hares, hummes enz. en abstraheerde in ana logie met deze vormen een accusatief U. Toen deze vorm ook in de nominatief ge woon werd, verloor het oude Uwee zijn deftig karakter en werd een kleinburger lijk woord. Velen vermijden het stijve U nog altijd zooveel mogelijk. Ons volk heeft, in tegenstelling met het Duitsche, een zeke re afkeer van vormelijkheid. In Duitsch land komt pas na jarenlange omgang de haast sacrale, zij het ook min of meer iro nische handeling van het broederschap- drinken, in Nederland gaat men veelal reeds na een korte eerste ontmoeting tot het familiaire je en jij over. In de poëzie is de nominatief U nog altijd onbruikbaar. In deftige vergaderingen zal- men zijn hoorders met gij aanspreken, ofschoon het vast staat, dat dit gij van Brabantsche oor sprong is. Het is niet het eenige geval, dat het vreemde ten onzent hooger gewaardeerd wordt dan het eigene. Echt Hollandsch is daarentegen de vorm jullie. Om verschillende redenen kan het niet representant zijn van het deftige gij lieden. Jullie en zijn varianten jullie en jollie mogen worden vergeleken met vor men als vrullie, vruilie, vrollie, die in den volksmond gebruikt worden voor „vrouw- luit". Jullie kan een eenigszins gecivili seerde bijvorm van pollie zijn, zooals ook musch, dubbel, bul, nummer, uchtend, plunderen, kunst en juffer watdeftiger of althans moderner zijn dan mosch, t dobbel, bol, nommer, ochtend, pionderen, konst en joffer. Maar deftig is het woord jullie blijk baar nooit geweest en het ziet er nog niet naar uit, of het spoedig acces zal krijgen. Bij de debatten over den zomertijd sprak een bekend plattelandskamerlid zijn mede leden met jullie aan; hij werd daarop on middellijk door den voorzitter tot de orde geroepen: „U mag niet jullie zeggen". Zóó moeilijk dringt een woord van niet-deftige herkomst door in de verzorgde taal. Het pruikerige U uit U.E. heeft ondanks al zijn bezwaren toch heel wat betere kansen ge kregen. De tegenstelling tusschen deftige en ge meentaal is niet van vandaag of gis tere -n kan zeggen, dat het geheele taf n of meer door de antithese wc .irscht. De familiaire taal van vro. .ven wordt grootendeels aan ons oog u..-.. icken door de sluier van de def tige literatuurtaal; soms komt de volks taal even boven, zooals in de zeventiende- eeuwsche kluchten. Maar er is geen cul tuurgemeenschap denkbaar zonder de an tithese: algemeen beschaafde taal en dia lect. Zoo hebben de verschillen „fatsoenlijk" en plat, „slordig" en correct, vormelijk en natuurlijk geleid tot antithesen als kan seltaai en omgangstaal, schrijftaal en spreektaal. J. W. Muller is de eerste geweest, die de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat het stilistisch verschil tusschen deftige en gemeenzame taak vaak te herleiden is tot een geographisch verschil. Immers: de be schaafde spreek- en schrijftaal heeft zich te allen tijde ontwikkeld uit den tongval van het gewest, de stad, den stand of den kring, die de voornaamste was en daardoor van zelf, zonder opzettelijken dwang, de overige noopte zich daarbij aan te slui ten". Nog altijd bedienen ,we ons in ge schrifte van Zuidnederlandsche woorden als beminnen, werpen, zenden, reeds spoe dig, terwijl wij mondeling alleen gebrui ken de Hollandsche aequivalenten: houden van, gooien, sturen, al, gauw. Telkens weer opnieuw worden we eraan herinnerd, hoe lang de invloed van een su perieure beschaving nawerkt, ook in de taal. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bezetting der vacature Vollenhoven. Volgens ingewonnen berichten zou, naar „Het Handelsblad" meldt, de leerstoel van wijlen prof. mr. C. Vollenhoven aan de universiteit te Leiden gesplitst worden in twee buitengewone professoraten, waarvan het eene door mr. J. J. Schrieke en het an dere door prof. mr. F. D. Holleman zou worden bezet. EEN SANTOS-BLOEM! Zondag a.s. houdt de plaatselijke Santos commissie met toestemming van de autori teiten wederom haar jaarlijksche inzame ling door middel van een bloempjes-ver koop. Doel van deze instelling van de Hanze is voldoende bekend: het verleenen van financieele bijstand ter bestrijding van de zoo gevreesde T. B. C. De eenig afdoende bestrijding van deze ziekte is de min of meer langdurige ver pleging in een Sanatorium. Maar dit kost geld, voor vele getroffenen te veel om te betalen. Ook dit jaar weer zijn meerdere T. B. C.- patiënten uit Leiden, gesteund door San tos met succes in onze Sanatoria ver pleegd. Moge ook dit jaar weer Leiden royaal bijdragen door algemeen koopen van het Santos-bloempje. Wie wordt niet eens graag in de bloeme tjes gezet? En als anderen het ons niet doen, geven wij dan Zondag eens aan ons zelf een bloempje. Deze schijnbaar egoistische daad kan met een goede intentie er een zijn van fijne naastenliefde! H. J. A. M. VAN DER VEN, Rector. EUCHARISTISCH EEUWFEEST. Alle Katholieke vereenigingen, organisa ties en congregaties, worden beleefd ver zocht, hun vaandels en banieren, Zondag morgen tijdig te willen bezorgen. De gelegenheid bestaat deze reeds Zater dagnamiddag op den Burcht te brengen. Gisteravond te 8 uur is de 61-jarige G. P. S. in de stalhouderij van den heer de J. aan de Hoogewoerd van 'n ladder gevallen en op 'n steen en vloer terecht gekomen. Hij liep 'n verwonden linker arm en een rib- fractuur op. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Het bestuur der Mannenzangvereeniging „Sanote Gregori" verzoekt ons mede te dee- len, dat door onvoorziene omstandigheden de repetitie op Maandag 11 Juni niet kan doorgaan. Examen akte L.O. Voor het examen akte L.O. zijn aan de Chr. Kweekschool geëxamineerd zes can didates Geslaagd zijn de dames M. Klaas- sen, Leiden, J .Koning, Den Haag, J. F. Klein Lebbink, Wassenaar, N. Nachtegaal, Oegstgeest, en J. van der Rhee, Katwijk aan Zee. Instituut Pont. Te Den Haag slaagden voor het examen Stenografie (130 lettergr.) de dames: T. Schouten, M. Hilarius, B. Jansen en M. J. de Wolf, Wassenaar. Voor Ned. Handelscorrespondentie de dames: C. Blok, Noordwijk en B. Loog- man, Haarlemmermeer. Voor Machineschrijven de dames: C. Bolk, Noordwijk, B. Loogman, Haarlem mermeer, N. Drabbe en de heeren Liem Tjiauw Yoe en B. v. d. Burg. Afgewezen geen. Allen leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 58a. Graalnieuws. Het Clubhuis is hedenavond gesloten. De clubs gaan niet door, alleen de leidsters- vergadering heeft plaats om kwart over 9. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den 7den Juni waren 2998 (v.j. 2801) werkzoekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 2915. Leidsohe Uitge versmaatschappij, Leiden, Hoogl. Kerk- gracht 23, uitgeversbedrijf. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. hamdelsn. in: N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij. 2844. H. Waalewijn, Leiden, Haarlemmer straat 26, fotobedrijf. Wijz. handelsn. in: Foto Waalewijn. Wijz. uitgeoef. bedr. in: fotografisch atelier voor portret en in- dustriewerk, tevens handel in amateur foto-artikelen, afwerking voor amateurs voor het ontwikkelen, vergrooten en af drukken. 5517. A. van den Ouweelen en Zonen. Het Haardenadres, Leiden, Hooigracht 103, 104 en 106, uitoefenen eener koperslagerij en machinebankwerkerij; handel in huis houdelijke artikelen en in alle daarmede verwante zaken een en ander in den ruim- sten zin. Door de uittreding van de ven- nooten: H. van den Ouweelen en J. A. van den Ouweelen is de vennootschap onder fir ma ontbonden en wordt de handelszaak voortgezet door den vennoot: A. van den Ouweelen als eenig eigenaar onder den ouden naam. Wijz. uitgeoef. bedr. in: koper en blikslagerij, winkel in huish.art., haar den, kachels, fornuizen, verl. art. en san. Op Woensdag 13 Juni hoopt de agent van politie le klasse A. van der Ster, thans bij den dienst van het verkeer werkzaam, zijn zilveren jubileum te herdenken in dienst der politie alhier. Geboren: Cornelia, d. van D. Koop man en J. C. v. Rijn. Ondertrouwd: A. Zijerveld jm. 25 j. en H. Noppen jd. 24 j. Overleden: J. de Lange zn. 23 j. ROEIEN DE WEDSTRIJDEN VAN DE „KONINKLIJKE". Hedenmiddag zijn de wedstrijden van de Koninklijke op de Sloter Ringvaart voort gezet met het verroeien der finale der on gestuurde booten. Het was ideaal roeiweer. Begonnen werd met het nummer 2 zon der stuurman tusschen Njord (boei 1) en de Hoop (boei 2). Deze race werd gemak kelijk door de Hoop-ploeg gewonnen in den tijd van 8 min. 21 sec. De ploeg van Njord bestond uit oudere roeiers. De Hoop legde een fraaie stijl aan den dag. LAATSTE BERICHTEN DE KONINGIN HEDEN IN FRIESLAND. H. M. de Koningin bracht heden een be zoek aan Friesland. H.M. kwam met den trein van 9 u. te Wolvega aan en ging vervolgens met een omweg naar Heeren-. veen, van waar zij de reis voortzette per trein van 10.20 en omstreeks elf uur te Leeuwarden aankwam. De Koningin begaf zich nan naar het huis van den Commissa ris der Koningin, waar enkele personen werden ontvangen, teneinde H. M. voor te lichten omtrent den toestand in de provin cie op het gebied van landbouw, handel en industrie. Om kwart voor een vertrok de Konin gin weer om over Franeker en Harlingen een rijtoer in het Westen der provincie te maken. CRISIS ZUIVEL CENTRALE. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat behoudens tussohentijdsche wijziging voor de week van 1017 Juni a.s. de prijs van het Crisis-botermerk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche bo ter is vastgesteld op 1.per K.G. CRISIS-IN- EN UITVOERBUREAU. De toewijzing der vergunningen. Het Crisis In- en Uitvoerbureau deelt mede, dat van de door dit bureau uitge geven toewijzingen voor het verkrijgen van invoervergunningen voor gecontin- genteerde artikelen voor zoover deze toe wijzingen als vervaldatum 1 Juli dragen, de geldigheidsduur wordt verlengd tot 1 Augustus resp. 1 September a.s. Na deze data komen de betrokken toe wijzingen onder geen beding meer voor verlenging in aanmerking. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag4toten met Zondag 10 Juni a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenbunrg 9, tel. 807. Invoervergunningen, op grond van bo venbedoelde toewijzingen gedurende de maanden Juli resp. Augustus zullen geldig zijn tot 1 October resp. 1 November, op welke data zij niet meer verlengd kunnen worden. Vergunningen, welke slechts tot 1 Juli a.s. geldig zijn dienen uiterlijk 8 Juli a.s. aan het Crisis In- en Uitvoerbureau te worden toegezonden. Het Crisis In- en Uitvoerbureau zal op des betreffende ver zoeken beoordeelen of aanleiding bestaat voor verlenging. „BLOEMBOLLENVELDEN IN HOLLAND" Reclame-plaat van V. V. V. bekroond Door de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer (N. N.V.V.) te 's Gravenhage wordt ons me degedeeld als aanvulling op het reeds verschenen voorloopig bericht dat haar reclameplaat „Bloembollenvelden in Hol land" een tweeden prijs heeft verworven op het „Concours Annuel International de 1'Affiche de Propaganda Tourisque". Deze wedstrijd is dit jaar voor de eerste maal te Parijs georganiseerd door den „Conseil Central du Tourisme International", op in- stignatie van den koning van Egypte, die als eersten prijs een gouden wisselbeker daarvoor heeft uitgeloofd en als tweeden en derden prijs een resp. een zilveren en bronzen medaille. De regeeringen, offi cieele organisaties voor Vreemdelingen verkeer, tal van federaties en bonden op toeristiek gebied, stoomvaart- en spoor wegmaatschappijen van tien landen hebr ben aan het Concours te Parijs deelgeno- Men kon ten hoogste drie affiches inzen den, waarvan de beoordeeling geschiedde door een Internationale Jury. Dit is de tweede keer, dat een plaat, uit gegeven door de A.V.V.V. bekroond is. De eerste maal geschiedde dit ter gelegen heid van de Internationale tentoonstelling voor Toerisme te Budapest, in 1932. ERNSTIGE AANRIJDING. Hedenmorgen te kwart over 7 is de 39- jarige wielrijder Klein Meuleman uit Hoonhorst, gemeente Dalfsen, op den hoek Rhynvis Feithlaan hoek Bagijnsingel te Zwolle, toen hij plotseling achter een auto vandaan kwam, door een van tegenoverge stelde richting komende veeauto, bestuurd door Merjenberg uit Zwollerkerspel, aan gereden. Met een gapende hoofdwonde en veel bloedverlies is het slachtoffer in hoogst ernstigen toestand per brancard naar het Sophia-Ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Vereeniging van Vleeschexporteurs. In de gisteren te 's Gravenhage gehou den jaarlijksche algemeene vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproducten werden de heeren S. van Zwanenberg en F. J. M. Smits van Oijen, periodiek aftredende resp. als Alge meen voorzitter plaatsvervangend idem, met algemeene stemmen als zoodanig her kozen. TELEGRAMMEN HET EMBARGO OP WAPENUITVOER NAAR DEN CHACO Felle woorden tegen den Volkenbond. TOKIO, 8 Juni (V.D.) De definitieve breuk van Japan met den Volkenbond werd vandaag zoo mogelijk nog scherper in het licht gesteld door een verklaring van den woordvoerder van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, die met betrekking tot de uitnoodiging van den Volkenbond om zich aan te sluiten bij het embargo op wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay, o.m. het volgende zeide: „Wij weten niet of wij zullen antwoorden op de mededeeling van den voorzitter van Najara, den voorzitter van de Volken bondscommissie inzake het conflict over den Chaco, in welke mededeeling deze de Japansche regeerir/ vraagt deel te nemen aan het embargo op wapens, dat door den Volkenbond overwogen wordt met betrek king tot Bolivia en Paraguay. Japan wenscht zich niet in te laten met de poli tieke aspecten van de werkzaamheid van den Volkenbond. Dit is de definitieve po litiek, welke door Japan is aangenomen sinds het zijn uittreden uit den Volken bond bekend maakte. De juiste weg is dus waarschijnlijk voor Japan in het geheel geen antwoord te geven aan de Volken bondscommissie. Wij hebben echter nog geen besluit genomen omtrent ons defini tief optreden. Het is mogelijk, dat de Ja pansche consul in Genève, Yokoyama, mondeling deze mededeeling zal overbren gen". EXPLOSIE OP PETROLEUM- TANKSCHIP Drie dooden, veertien gewonden PHILADELPHIA, 8 Juni (V.D.) Bij een ontploffing op een in het droogdok al hier liggend petroleum-tankschip zijn drie man gedood en veertien gewond. DRIE KINDEREN VERBRAND. PARIJS, 8 Juni (V.D.) In de hut van een Spaansche houthakkersfamilie bij Auderre is in den loop van den nacht brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen. De moeder slaagde erin zich met het jongste kind in veiligheid te brengen. De drie oudere kinderen kwamen in de vlammen om.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2