DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EUCHARISTISCH EEUWFEEST 25ste Jaargang DONDERDAG 7 JUNI 1934 No. 7830 3)e £cld<vcl^e0oi4^a4it DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENT1EPRUS BEDRAAGTi pc vont Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJE8 van ten hoogste 30 woorden, waarin bet- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «i verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Daar eenige zuiver-godsdienstige ver- eenigingen er blijkbaar naar streven voor haar leden een apostolaatsterrein te vinden, achten Wij het noodig het navolgende be kend te maken: De door de Hoogwaardige Bisschoppen in hunne Bisdommen erkende mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties voor de rijpere en rijpende jeugd en niet de zui- ver-godsdienstige vereenigingen worden door Ons geroepen tot het hiërarchisch apostolaat en ontvangen van Ons de zen ding, dm volgens de voorschriften van Paus Pius XI, georganiseerd onder de leiding van de respectievelijke Bisschoppen en de door hen aangestelde geestelijkheid de Kerk in hunne Bisdommen een behulpzame hand te reiken en Haar herderlijke bedie ning aan te vullen. De rui ver-godsdienstige vereeniging moet zich beperken tot haar eerste doel: de godsdienstig-zedelijke vorming en zelf heiliging van haar leden. Wij wenschen een sterke eenheid en een krachtige ontwikkeling der jeugdorganisa ties in Onze Bisdommen en zien deze een heid en ontwikkeling min of meer bedreigd, wanneer de zuiver-godsdienstige vereeni gingen naast Onze jeugdorganisaties onder een of anderen vorm een eigen jeugdorga nisatie met of zonder sociaal werk in het leven roepen. f J. H. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermont} Utrecht, Feest van den H. Bonifacius en Gezellen, 1934. Een actieve vacantiel In de Juni-aflevering van „Mannenadel en Vrouweneer" schrijft dr. L. Berger, psy- choloog-paedagoog, een artikel over een vorm van ontspanning, die meer in zwang komt en die door meerderen wordt aange prezen met een beroep vaak onop recht op de lichamelijke gezondheid. Men verneemt het van ouderen en van jongeren, dat zij onder hun vacantie uren en dagen doorbrengen met z.g. „zonneba den", ergens alleen of in gezelschap. Dr. Berger spreekt in bedoeld lezens waardig artikel als zijn overtuiging uit, dat voor menige jongen, meisje, man en vrouw een meer actieve wijze van doorbrengen van hun vaoantie dan met het nemen van zonnebaden veel gezonder zou zijn. De toe stand van luieren, op zichzelf, kan al fu nest, zeer gevaarlijk zijn.... Inderdaad veel beter dan het „zonne baden" zal zijn een verstandige sport-be- oefening, die het lichaam staalt, sober en geregeld leert leven, matigheid oplegt in eten en drinken, de gemakzucht helpt on derdrukken en tot zelftucht en zelfbedwang leidt. Betreffende de zonnebaden propageer en wy hier gaarne het advies van dr. Berger: „Ouders, geeft uw kinderen een gezonde vacantie, die hun na een jaar geestelijke of lichamelijke arbeid verkwikt en staalt geestelijk en lichamelijk maar houdt ze weg van de ontzenuwende, zinne-prikke- lende, de activiteit-bestrijdende en vadsig- makende zonnebaden". MGR. A F. DIEPEN. Vandaag herdenkt Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zijn gouden priesterfeest. Op uitdrukkelijk verlangen van den Bis schop wordt het feest uitsluitend kerkelijk gevierd. Mgr. Diepen, die nog in ongebroken kracht zijn Bisdom bestuurt, is ruim vijf tien jaar de geestelijke Herder van het Bos sche diocees. Op alle terrein, en speciaal op dat van het onderwijs, aan. Zijn zorgen toever trouwd, heeft Mgr. Diepen met een, aan allen eerbied afdwingende, rustelooze toe wijding gearbeid. Nagaande wat Mgr. Diepen, persoonlijk, op het terrein van het onderwijs heeft we ten tot stand te brengen, verklaart mr. A. baron van Wijnbergen gisteravond in een feestartikel in „De Gelderlander": „Wan neer ik voor mij zelf dat alles nog eens naga dan is het mij nog steeds onbegrijpe lijk, dat zulk een werk door één man vol bracht is kunnen worden". Van Mgr. Diepen is ook bijzonder bekend zijn Maria-devotie. Zoo mogelijk bezoekt hij dagelijks in den namiddag „de Zoete Lieve Vrouwe", de Kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch. Mgr. Diepen mocht de navolgende ge- lukwenschen ontvangen van Z. H. Paus Pius XI, die in een uit eigen beweging ge zonden en eigenhandig onderteekend schrij ven vervat waren, bericht de „St. Jans- klokken": Met dankbaarheid en vreugde vernamen Wij onlangs, dat het weldra vijftig jaar zal zijn geleden, dat Gij voor den eersten keer het heilig Offer aan God hebt opgedragen. Wij sluiten ons krachtens de genegenheid en waardeering, welke Wij U zoo van harte toedragen, aan bij de rechtmatige blijd schap, welke Uw vrienden en geloovigen thans bezielt. Het is Ons immers zeer goed bekend, welke werken tot bevordering van geloof en liefde zoo uitstekend door U zijn volbracht, vooral door tijdens den oorlog Uw innige zorg te schenken aan het ver lichten van den nood in Oostenrijk en Hon garije en door Uw opdracht als Apostolisch Visitator in Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Finland op zoo uitmuntende wijze te volvoeren; ook is Ons niet onbekend, met welke inspanning en arbeid Gij de U toe vertrouwde kudde naar heilzame weiden tracht te brengen. Terwijl Wij U derhalve op de eerste plaats Onze gelukwenschen aanbieden, smeeken Wij Christus den Ver losser, onuitputtelijke Bron van goede ga ven, dat Hij U overvloedig Zijn zegen en troost moge schenken en de blijde vruch ten van Uw ijver altijd meer moge doen toenemen. Om ook de naderende viering van deze heuglijke gebeurtenis voor Uw volk nog meer vruchtbaar te maken, ge ven Wij U gaarne verlof, om, op een be paalden dag, na het plechtig opdragen van het H. Offer, in Onzen Naam en op Ons gezag den zegen aan de geloovigen, daarbij tegenwoordig, mede te deelen en hun een vollen aflaat te verleenen, te verdienen volgens de voorschriften der H. Kerk. Ten slotte wenschen Wy U van harte toe, dat Gij nog zeer lang en in volle gezondheid moogt bewaard blijven tot heil der Kerk en tot onderpand van de hemelsohe zege ningen en als bewijs van Onze hoogste toe genegenheid schenken Wij, vol liefde in den Heer, U, Eerwaardige Broeder, voor U en voor de geheele geestelijkheid en het volk, aan Uwe waakzame zorgen toever trouwd, Onzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome btf Sint Petrus, 18 April op het Beschermfeest van Sint Jo seph in het jaar 1934, in het 13de jaar van Ons Pontificaat, (w.g.) PIUS p.p. XL Z. Em. A. Kardinaal Bertram, heeft even eens een schrijven van gelukwensch gezon den, waarin Z. Em. tevens herinnert aan 29 Juli 1924: den plechtigen eere-dag, in gericht door het Huisvestingscomité van 'sHertogenbosch. Toen werd dank gebracht voor hetgeen voor de hongerlijdende kinderen van Duitschland en Oostenrijk gedaan was. „Wij allen", zoo schrijft de Kardinaal, „hebben zoo ten volle ondervonden, hoe zeer het hart van den hoogen jubilaris ver vuld was van de plechtige belofte, bij de Bisschops-consecratie afgelegd, om te zijn een Vader der Armen". Naar wij vernemen, Is Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, be noemd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Jong en krachtig, maar zonder werk. Wij beklagen de jonge werkloozen niet, en nog veel minder hebben wij „medelij den" met hun „lot", want uit eigen erva ring weten we, dat iedere gezonde jonge kerel geweldig het land heeft om bemoe derd of beklaagd te worden. Een jonge -werklooze trotseert met moed den tegenspoed. Mannenmoed werd er ver- eischt om jong te zijn en werkloos, en toch steeds te blijven streven: berg-opwaarts. Zulk geestelijk bergklimmen vergt groo- te krachtinspanning. Durf en moed is er noodig, om over de gevaarlijke kloven en gapende afgronden, die het bergpad van den jongen werklooze kruisen, heen te springen. Maar met moed alléén komen we er niet! Daarvan weet ieder Alpinist mee te spre ken. Er komt bij het bergen-klimmen ook Iets anders kijken, en dat is beleid. Het doet er niet toe, h o e de jonge werk looze zijn dagen inkleedt, maar een eerste voorwaarde voor zijn levensgeluk, ook in dezen ellendigen tijd, is: het zich van week tot week stellen van een doel. Evenmin als een bergbeklimmer maar luk-raak aan het tippelen gaat, evenmin zal de jonge werk looze zich voldaan voelen, tenzij hij het beste is van week tot week, of in nog korter termijn een planne tje opmaakt, dat ten uitvoer moet worden gebracht. De aard van het plan doet weinig ter zake en hangt geheel af van Ieders lief hebberij en aanleg. Van deze gedachte de jonge men- schen ten minste twee weken een levens doel te geven in een prettige omgeving van deze gedachte zijn ook de „werk kampen" uitgegaan. Weet ge wel, dat er in 1933 niet minder dan 103 leer- en werkkampen zijn georga niseerd? Alleen door de Katholieken, om van hetgeen de A. J. C. e.a. deden maar te zwijgen. Weet ge, dat er thans zes groote, in een heerlijke natuur gelegen, huizen zijn, waar de jonge werklooze tusschen de 14 en 24 jaar ontsuanning in zinvolle ar beid vindt, waar hij zich eens opgelucht kan voelen door een andere omgeving en andere kameraden? Sommigen zijn met tegenzin naar een van deze „kampen" (in villa's!) getrok ken, maar allen zijn teruggekeeerd als an dere menschen, levendiger, hoopvoller, enthousiast gestemd. Probeer het ook eens de kosten zijn: nul. Ziehier de dagorde van een der z.g. „leer- en werkkampen", op huize „De Liebaard" te Baarn. 7.tot 8.uur: Godsdienstoefening. 8.uur tot 8.30 uur: Ontbijt. 8.30 uur tot 1.uur: Werkkamp. 1.uur: KoffietafeL 2.uur tot 5.uur: Sport, waarna theedrinken. 6.uur: Avondeten. 9.uur: Voordracht over muziek, lite ratuur, kunstgeschiedenis, hygiëne, am bacht of beroep. 10.uur: Gemeenschappelijke avond- godsdienstoefeneing. 10.30 uur: Te ruste gaan. Is dat niet juist iets voor een krachtigen, zelfbewusten jongen werklooze, om weer „op dreef" te komen? Het ziet er aanlok kelijk uit. Geef maar adres en vak of be roep op bij den Volksbond of St. Jo- seph-sGezellen in de plaats van inwo ning. Ge wordt dan ingeschreven voor een „kamp", en alles zal worden gere geld. De leiding van het kamp zal den jon gen werklooze met open armen ontvangen. Zij zijn er van harte welkom. ZONDAG 10 JUNI 1934 OP DEN BURCHT VOORM. 9 UUR: H. MIS DIALOGATA Misboekje Vriendenkring geeft recht van toegang NAM. 3 UUR: MEETING EN KORT LOF Gezangenboekje met programma geeft recht van toegang Beperkt aantal ad 10 cent verkrijgbaar bij Mevr. Wed, HUIBERS, Haarlemmerstraat en Zaterdagavond van 8—10 uur op den Burcht. Kinderen beneden 14 jaar, onder geen voorwaarde toegang. De oorlog in de lucht, Do uitwerking van bommen. m Bij de luchtaanvallen moeten we een scherp onderscheid maken tusschen de aan vallen bij dag en die welke 's nachts of bij duisternis geschieden, worden door z.g. bombardeergroepen d.w.z. groepen van twee- of driepersoons vlieg tuigen die in onderling verband vliegen. Ieder vliegtuig is belast met eenige hon derden kilogrammen bommen, twee of drie man personeel en een of meer mitrail leurs. Zij vliegen in afdeelingen van 9 machines rechtstreeks op het doel aan. Iedere omweg beteekent meer benzine en dus minder nuttigen bommenlast. Hun groepeering in de lucht is zoodanig dat zij, wanneer zij door vijandelijke jacht vliegtuigen aangevallen worden, elkaar bij de verdediging kunnen steunen. z Zij trachten hun doel onopgemerkt te bereiken en maken daartoe gebruik van zonnestand en bewolking. Boven een wol kendek kan op radiopeiling gevlogen wor den en het doel wordt dan totaal onopge merkt benaderd. Hoe zuiver een goede vlieger op radiopeiling navigeeren kan, weten we door den glorievollen tocht van onzen Pelikaan die in zijn laatste harde uren boven Europa zuiver op de radio vlie gen moest. Hierdoor zien we weer van hoeveel belang het voor de luisterposten is zich te oefenen in het beluisteren van na derende vliegtuigen; de vorige maal wezen we hier reeds op. De toestelling zijn aan den onderkant voorzien van bommenrek- ken. Deze worden electrisch bediend en wel zoodanig, dat bom voor bom kan wor den afgeworpen, zoo noodig automatisch met vastgestelde tusschentijden of zóó dat alle bommen tegelijk naar het doel vallen. De nachtbombardeurs worden door de duisternis beschermd tegen vijandelijke blikken en aanvallen. Zy kunnen dus groo- ter zijn dan de dagbombardeura, want hun bewegelijkheid mag geringer zijn. Men kiest hiervoor dan ook de groote meermo- torige toestellen. Zij kunnen meer bedie ning, meer bewapening en meer bommen last vervoeren, maar ageeren ieder afzon derlijk. 's Nachts is het n.l. te gevaarlijk om in gesloten verband te vliegen ofschoon dit in den laatsten tijd ook met succes toe gepast is, b.v. by het Belgische leger. De groote vijanden van de nachtbom bardeurs zyn de nacht jager en het zoek licht, zij zijn dan ook bewapend met zeer licht geschut dat in alle richting vuren kan De luchtvaartdienst is 's nachts op zijn luistertoestellen aangewezen, maar de nachtbombardeurs zullen trachten hun doel in glijvlucht te naderen. Ook heeft men den laatsten tijd in de pers kunnen lezen, dat er pogingen gedaan zijn het geluid van de vliegtuigmotoren zooveel mogelijk te dempen. De scherfbommen varieeren in grootte van 51800 K.G. De kleine worden ge bruikt om hunne scherfwerking. Zoodra deze kleine bommen den grond raken, springen ze uit elkaar in zeer veel (600 1200) kleine scherven. Deze met groote kracht rondvliegende stukjes ijzer hebben natuurlijk een geweldige uitwerking tegen menschen en dieren. Op 25 meter afstand van het springpunt wordt b.v. een vijf- duimsplank nog glad doorgeslagen. De zwaardere bommen worden gebruikt om hunne z.g. mijnwerking. Deze bommen doorboren het dak en de bovenste verdie pingen van een huis en ontploffen daarna pas. Zij veroorzaken daarbij een geweldigen gasdruk en rukken zoodoende het huis uit elkaar. Een bom van 50 K.G. beschadigt een huis ernstig, een bom van 100 K.G. verandert een huis van 4 5 verdiepingen in een puinhoop en een bom van 500 K.G. slaat 'n huizenblok uit elkaar. De groote gas drukken die hierbij ontstaan, richten ver- nietlingen aan tot ver in den omtrek. Nog zwaardere bommen worden wel ver vaardigd en zullen tegen speciale doelen w.el aangewend worden, maar maar nog worden ze door de defaitistische pers ge bruikt om verhalen te illustreeren, die de menschen angstig moeten maken. We moe ten wel bedenken dat zulke zware bommen zeer veel geld kosten en dus alleen ge bruikt zullen worden tegen doelen welker vernieling een groot geldelijk offer wetti gen. De getallen over stijgvermogen, kruis snelheid en laadvermogen van vliegtuigen hebben weinig waarde, omdat zij bij de thans snel voortschrijdende vliegtuigtech niek voortdurend veranderen. De uitwerking van een scherfboom laat zich gemakkelijk indenken. Een huis wordt vernield, daarbij worden gasleidingen en electrische draden verscheurd, brand is het gevolg, lichtgas-vergiftigingen kunnen ont staan bij de menschen die te hulp snellen. Groote gaten ontstaan waar de bommen in de straten vallen, hierbij kunnen water leidingbuizen verscheurd en de watertoe- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Barthon heeft te Genève een nieuw plan voor de ontwapeningsconferentie inge diend. (2de blad). Het Belgische ministerie dient zijn ont slag in. (2de blad). Gisteravond is een Belgisch prinsje ge boren. (2de blad). De bisschoppenconferentie te Fulda. (2de blad). BINNENLAND. Vijftig-Jarig priesterfeest van Mgr. A. F. Diepen. (1ste blad). Plechtig afscheid van zeventien Kruis- heeren-missionarissen. (Kerkn., 2de blad). Hevige brand in een houtschaverij te Helmond veroorzaakt veel schade. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende boerderijbranden. (Gem. Ber., 3de blad). Slachtoffer van de Papegaaienziekte te Zuilen overleden. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Rond het wereld-voetbalkampioenschap. (4de blad). Het .programma van den Olympischen Dag. (4de blad). De waterpolo-competitie aangevangen. (4de blad). Het Doorluchtig Nederl. Episcopaat over de taak der jeugdorganisaties, (lste blad). De tehuizen voor de werklooze jeugd, (lste blad). Op reis naar Walcheren. (2de blad). voer van bepaalde stadsgedeelten ernstig gestoord worden. Zware verwondingen by de getroffenen zullen den geneeskundigen dienst de han den vol te doen geven, temeer wijl het vervoer bemoeilijkt en het verkeer op sommige punten totaal gestremd zal zijn. Over de taak der politie die vooral het verkeer zal moeten regelen en het functio- neeren der verschillende diensten moge lijk zal moeten maken, schreef ik de vo rige maal reeds. Padvinders of verkenners kunnen als hulppolitie en als hulpperso- ieel bij het vervoer van gewonden optreden Wanneer we ons tijdens een alarm voor luchtgevaar op straat bevinden, b.v. per auto, dan parkeeren we onzen auto zoo snel mogelijk op aanwijzing van de politie, verlaten daarna den wagen en zoeken een openbare schuilplaats op. Daarna hebben we ons precies te hou den aan de bevelen van den commandant der schuilplaats. In huis moeten we den kelder als schuil plaats inrichten en er zoo spoedig moge lijk inkruipen op het alarmsignaal: Lucht gevaar aanwezig. Om onzen kelder scherfvrij te maken, moeten we de zoldering, die meestal de keukenvloer zal zijn, stutten met planken en palen en bedekken met een laag grond 10 cM. dik. Eventueel in een buitenmuur uitkomende vensters worden met planken dichtgespijkerd en daarna wordt er aan den buitenkant grond tegenaan gebracht tot 50 cM. voorbij de randen'van het raam. Een driedubbele laag planken voor het venster aangebracht maakt dit ook scherf vrij. Een vertrek, dat zich zoodanig in een huis bevindt dat geen der muren van dat vertrek buitenmuur is, is ook scherfvrij. Overigens moesten we ons op 't oogen- blik bij nieuwbouw van huizen al eenigs- zins inrichten zóó dat een zekere luchtbe scherming als het ware voorbereid is. Welke bijzondere maatregelen onze kel der verder behoeft om een goed inge richte schuilplaats te worden, komt ter sprake wanneer ik u over den gasaanval vertel. JAC. CREYGHTON, Arts.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1