5PORT 5PEL Buvof-goel OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL MAANDAG 4 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 5 Duitschland en Oostenrijk in de Demi Finales geslagen ZONDAG A.S. ITALIÊ-TSJECHO SLOWAKIJE. VOORBESCHOUWING. De uitslagen van gisteren zijn wel een kleinigheidje uit de richting gegaan. Italië zegevierde over Oostenrijk met 10 en Tsjecho-Slowakije versloeg Duitsch land met 31. Deze uitslagen mogen voor de Italianen de hoogste bekroning zijn voor de organisatie van het wereldvoetbaltour- nooi een finale zonder Italië zou voor het land van de zwarthemden een misluk king hebben kunnen zijn déze finale be vredigt ons toch niet. Want als we nagaan op welke wijze de wedstrijden om het wereldkampioenschap zijn verloopen, dan hebben we allerminst reden om daarover onze vreugde uit te drukken. Dat landen als Oostenrijk, Hon garije, Spanje enz., werden geëlimineerd, 't is buitengewoon jammer, want we blijven deze landen toch beschouwen als de dragers van het beste Europeesche voetbal. En op welk een wijze werd Oostenrijk uitgeschakeld. In een vechtwedstrijd van de ergste soort, evenals Spanje. De versla gen wijzen dat volledig uit. Het groote voetbaltournooi eindigt straks.*' We zullen ons nog niet bezig houden met beschouwingen, maar zullen eerst wachten tot dat het laatste fluitsignaal heeft geklon ken. Hieronder volgen de verslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden en tenslotte een overzicht van het geheele wedstrijd- tournooi. ITALIË WINT VAN OOSTENRIJK MET 1-0. DE OOSTENRIJKERS GESLAGEN DOOR DE ANGST? EEN ZEER ZWARE PARTIJ. (Van onzen correspondent). MILAAN, 3 Juni De demifinale voor het wereldkampioen schap tusschen Italië en Oostenrijk is door de Italianen gewonnen met 1—0. Het weer liet zich den heelen dag slecht aanzien, want het heeft geweldig gedon derd en geweerlicht, terwijl de regen neer- plaste op hartstochtelijke, Italiaansche wij ze. Tegen .het aanvangsuur van den wed strijd (u kent het liedje, lezer!) klaarde het weer op en werd het droog. Zelfs kwam de zon doorbreken, maar toen de wedstrijd ten einde was, begon de regen opnieuw. Het terrein was dientengevolge door weekt, en de 46.000 toeschouwers zagen aanvankelijk meer neer op een soort moe ras met enkele droge plekken dan op een voetbalveld met enkele plassen. Een half uur voor den aanvang werden de poorten gesloten wegens overweldigende belang stelling (,,'t was uitverkocht"); men pro beerde het terrein van water te bevrijden, deels met bezems, deels met zaagsel, 't Hielp weinig, en vooral door het zaagsel kreeg het terrein een modderig voorkomen, erger dan in de Hollandsche laagveen-velden. Toen de Spaansohe spelers op de tribunes de voor hen gereserveerde plaatsen gingen innemen, werden ze door het publiek lang durig toegejuicht. De Italianen hebben heusch sympathie voor den tegenstander, dien ze verslagen hebben.... Toen de Oostenrijkers onder aanvoering van Smistik het terrein binnenkwamen en naar de vier zijden van het terrein hun groet aan het publiek brachten, werden ze luid toegejuicht. Maar toen de Italianen binnenkwamen, brak een ware ovatie los.geweldig loeide het publiek zijn fa vorieten tegemoet, en onder den schreeuw in cadans „Italja" stelden de elftallen zich op onder leiding van scheidsrechter Eklind, die de vorige week in dit stadion (San Siro) ook Nederland leidde. Ook de grensjagers brachten een groet aan het publiek, een nieuwigheidje in dit tournooi. De wedstrijd. De Italianen openen enkele aanvallen en spoedig moet Platzer optreden voor een schot van Ferrari. Kort daarop mist dezelf de Italiaansche speler voor open doel. Na een kort overwicht van de Azuri komen de Oostenrijkers los en als Sindelar eenmaal een goede kans krijgt, wordt hij ruw van den bal geloopen. Sindelar blijft het mik punt van de Italiaansche spelers, en het schijnt wel, dat de spelers de speciale op dracht hebben gekregen om juist hém on schadelijk te maken. Van alle kanten wordt hij besprongen, als hij den bal heeft. Na 17 min. krijgt Ferrari den bal in bui tenspel-positie toegespeeld en lost een schot: Platzer vangt den bal, maar laat hem vallen en oogenblikkelijk zitten drie Ita liaansche spelers op zijn huid, en wordt hij knock-out gewerkt, tijdens welke frissche episode Guaita kans ziet den bal over de zijlijn te werken. Üe scheidsrechter kent dit doelpunt toe en 't is 10 voor Italië. Voor Platzer, die nog even op den grond ligt en bijgebracht moet worden, moet even wor den gestopt. Daarna komen de Oostenrij kers sterk in den aanval, maar Combi keert menige bal. Aan den anderen kant schiet Schiavio voor doel hoog over. De Oosten rijkers blijven het beste van het spel be houden, maar voor de rust weet Combi de goede schoten van Viertel keurig te keeren. In de tweede helft is Oostenrijk in nieu we kleeren gestoken: geen wonder: de zwarte broeken waren van de witte hem den haast niet meer te onderscheiden. De Italianen zijn direct in de meerderheid, en de spelers spelen met veel vuur en ontem bare geestdrift. De Oostenrijkers daaren tegen verslappen, en vooral de voorhoede schijnt haar taak thans niet goed meer te begrijpen: ze blijft geweldig afzijdig en als de halflinie verre passes geeft in de richting van het Italiaansche doel, blijven de aan vallers onactief. Schavio krijgt eenmaal een goede kans, maar Platzer is hem te vlug af. Aan de overzijde mist Schall op enkele cen timeters van doel uit een vrije schop. De Italianen bevreesd hun voorsprong te zul len verliezen, gaan dan ver naar voren en herhaaldelijk maken ze het Platzer lastig door hem te bespringen. Twee kanjers van Meazza vinden bij Platzer geen genade. Toch schijnen de Oostenrijkers gelijk te ma ken door Bican, maar Combi redt meester lijk, terwijl Sindelar daarop vlag voor open doel mist door den bal hoog over te trap pen. De Italianen gaan nu het spel rekken en ook het publiek doet daaraan mee door den over de afrastering getrapte bal lang bij zich te houden. De scheidsrechter neemt hiervoor geen tijd op. Nadat Bican nog een maal heeft naast geschoten komt het einde. Na den wedstrijd bracht het publiek den Italiaanschen spelers een ovatie. De offi cials omhelsden en kusten de spelers en het publiek scheen dit voorbeeld te willen vol gen, want het steigerde tegen de omraste ring op. Ook de Oostenrijkers kregen luid applaus. De Hertog van Bergamo, neef van den Ko ning, begaf zich na den wedstrijd naar de kleedkamers van de spelers, en maakte hen zijn compliment. Hoe gespeeld is. Het was in het algemeen een zeer woeste partij op een slecht veld. De spelers waren zoo met modder besmeurd, dat het er af en toe op leek, dat men ergens in een neger- land vertoefde. De Italianen wonnen onver diend. Het publiek gedroeg zich zeer hartstochtelijk en buitengewoon chauvinis tisch; het schijnt dat de scheidsrechter hier door al evenzeer geintimideerd was als de Oostenrijksche spelers. Oostenrijk blijft echter de moreele win naar van deze demi-finale. Het spel van de Oostenrijkers was in alle opzichten af en stond zeker technisoh en tactisch een klasse hooger dan het spel der Italianen. Maar de wijze waarop de zonen van den Duce hun tegenstanders weten te „rempeln" raakt naar onze begrippen kant noch wal. De Oostenrijkers lieten zich aanvankelijk in- timideeren, maar later gaven ze toch van katoen terug. Het komt ons voor, dat de Italianen door het zwakke optreden van den scheidsrechter brutaal gemaakt, te hard hebben gespeeld en dat ze daardoor de Oos tenrijkers hebben kunnen slaan. DUITSCHLAND VERLIEST VAN TJSECHO SLOWAKIJE MET 3-1. EEN HOOGSTAANDE PARTIJ VOETBAL. ROME, 3 Juni. Heden werd in het Stadion Nazionale Fasciste te Rome de demi-finale voor het wereldvoetbalkampioenschap gespeeld tus schen Duitsohland en Tsjecho-Slowakije. De belangstelling was massaal, want het groo te stadion, dat plaats biedt aan 50.000 toe schouwers, was nagenoeg uitverkocht. On der de aanwezigen merkten we o.m. op de Duce met zijn beide kinderen, die, evenals de vorige week ook thans aan het loket drie kaarten kocht voor. de eere-tribune. De wedstrijd stond op zeer hoog peil. De Duitschers verschenen met Bender op de plaats van Gramlich, terwijl Niak de plaats van Hohmann bezette. Bij de Tsjechen speelden Burger in de plaats van Zenichik en Simperskij op de plaats van Cambal. Gedurende de eerste speelhelft speelden de Duitschers met zon en wind tegen en ondanks deze belemmeringen hadden ze toch het beste van het spel. De meest ge vaarlijk man was Kobierski, die een pracht- partij speelde en met zijn buurman Siffling voortdurend het Tsjechen-doel bestookte. Hierin verrichte Planika wonderen. De midvoor Conen openbaarde zich als een speler van klasse en toen na tien minuten spelen hij een vrije bal van Lehner toege speeld kreeg had hij een schitterende kans om de score te openen, maar op grandiose wijze redde Planika den bal door een lange zweefsprong. De Tsjechen bepaalden zich voornamelijk tot het doen van tegenaan vallen, en het binnentrio, bestaande uit Scoboda-Sobotka-Nejedly, was uiterst ge vaarlijk. Doelman Kressen weerde zich geducht, maar kon toch niet verhinderen, dat na 20 minuten uit een voorzet van den snellen linkervleugel Tuc Svobode scoorde. Dat was op dat oogenblik niet de verhou ding en ook gedurende het verdere ver loop van de eerste helft toonden de Diut- schers zich weer geduchte tegenstanders. Het geluk was niet men hen. Noak maakte er in de eerste helft niet veel van en ook Bender moest zich aan dit vreemde milieu nog wennen. Indien" Noak zich meer had ingesteld op het spel van Siffling, zou de rust zeker niet met dezen voorsprong voor de Tsjechen zijn ingegaan. De Duitschers pasten ook nu weer het long-passing-spel toe, met uiterst gevaarlijke voorzetten van de beide vleugelspelers Kobierski en Leh ner. In de tweede helft openden de Tsjechen echter het vuur, maar weldra kwamen de Duitschers terug en er ontwikkelde zich toen een zeer hoogstaand spel. Het publiek moedigde de Duitschers sterk aan; het was duidelijk Duitschgezind en wanneer een der Tsjechische spelers een overtreding be ging, klonk meestal een fluitconcert. Er werd gespeeld in een enorm snel tem po; pas hadden Puc en Nedjedly het Duit- sche doel in gevaar gebracht, of aan den anderen kant moest Kress weer optreden voor een harden bal van Noak. De Tsje chen voelden zich met den eenen goal voor sprong nog lang niet op hun gemak en span den daarom alles in om den voorsprong te vergrooten. Binnen tien minuten hadden ze reeds diverse corners op het Duitsche doel te nemen. De Duitsche verdedigers Harin- ger en Busch waren geweldig in vorm, en ook Bender was prima. De grootste kracht van het Duitsche team school echter in Sze- pan, die een brilliante spilpartij heeft ge speeld en voortdurend den aanval langs Kobierski of Lehner opstuwde. Nadat de Tsjechische voorspelers enkele malen heb ben gemist op voorzetten van Junek en Puc, namen de Duitschers weer het spel in han den. Nog eenmaal school Junek tegen de lat, maar Kress ving den terugspringenden bal op. Alsmaar kwamen de Duitschers terug, totdat na 20 min. spelen Noak een keurige pass geeft aan Siffling, die zich niet be denkt en keihard scoort 11. De Duitschers hadden toen .nog alle kans om te winnen. Vlak na dit doelpunt ver knoeide Noak de kans van den dag door alleen met Planicka voor zich nog naast te schieten. En wederom redde Planicka een schitterende bal van Kobierski. Toen raakten de Duitschers uitgespeeld. Bij een aanval der Tsjechen beging een der Duit sche achterspelers een fout, waarvoor de scheidsrechter een vrije schop toekende, die door Scoboda werd benut 21. Van dit mo ment af werd het spel vinnig. Herhaaldelijk moest de arbiter de gemoederen met vrije schoppen kalmeeren. Tegen het einde wist, na een ingooi door Junek, Nejedly het leer te bemachtigen en te scoren 31. Daarmee was Duitschland geslagen. Op dit moment werd juist bekend, dat Italië van Oostenrijk had gewonnen het geen een onbedaarlijke geestdrift verwekte onder de toeschouwers. Zelfs de Duce nam zijn muts af. Met Duitschland in den aan val kwam het einde van dezen op hoog peil staanden wedstrijd. De Duitschers vóelden zich na den wed strijd zeer terneer geslagen. Het sportiefste hoekje van Milaan. In een afgelegen hoekje van de Piazza del Duomo te Milaan is een soort bijkan toor gevestigd van de sportkrant „Gazetta dello Sport". Ofschoon aan toeristen wei nig bekend, is dit toch te beschouwen als een van de belangrijkste punten van de stad, en misschien zal men nog ooit zoo handig zijn er vreemdelingen heen te diri- geeren. In elk geval is het succes hiervan bij voorbaat verzekerd. Het toeristen-oog zal een breed uitge bouwd trottoir vinden, waarop zich bij dag en bij nacht, bij hondenweer en katten- weer groepjes gesticuleerde jongelieden verdringen. De heele omgeving lijkt speciaal voor hun ingericht. Voor de vensters van het kran ten-kantoor waar de laatste resultaten der sportieve prestaties uit de heele wereld be kend worden gemaakt, storten groote boog lampen een overvloedig licht uit. De ge meentelijke lichtbedrijven van Milaan heb ben dit blijkbaar wel naar hun zin gevon den; althans, de straatverlichting daar ter plaatse is uitgeschakeld. Daar staat echter tegenover dat de gemeente paaltjes, onder ling door kettingen verbonden, op de trot toirband heeft gepoot, zoodat voornoemd gestiouleerend jongelingschap niet in de knoop kan raken met het snelverkeer, Vlak naast de „Gazette dello Sport" heeft een scherpziende Miilanees een café opgeslagen en menig verhit gemoed is hier al afge koeld aan een „birra fresoa", en menige sportliefhebber, die uren lang op 'n uitslag heeft gewacht, heeft hier z'n honger gestild met 'n flinke spaghetti. Een klokkenfirma heeft een groote klok met reclame beves tigd aan den gevel van het café, wat na tuurlijk ook buitengewoon practisch is, ter wijl een andere firma met een schreeuwerig plakkaat de aandacht vestigt op haar on overtroffen pastieltjes tegen sohorheid en hoofdpijn. Tenslotte surveilleert er steeds een po litie-agent in de buurt. Deze man der wet, die in deze zomersche dagen veranderd is in een keurige witte heer, let echter niet op hetgeen de debatten opleveren. Hij zorgt er slechts voor, dat sportieve taxi-chauf feurs niet uit hun bakje springen om zich in de debatten te mengen, en misschien loopt-ie er ook wel om te beletten, dat de beelden van den dom uit hun nissen komen Dit zou niet te verwonderen zijn, want de onderwerpen der debatten zijn wel de moeite waard. Meestal gaat het over de superioriteit van Guerra op Binda, terwijl ook de listige streken van Meazza en de fouten van Combi heel wat stemmen schor maken. 'n Zijn bijna allen jongelui van een jaar of 18, 20, die aan deze slagen der welspre kendheid deelnemen en we zien in deze bende de bevolking terug der goedkoope rangen van het Parijsche sportpaleis tij dens een zesdaagsche. Bij zulk een gele genheid zijn de Parijsche „riti's" in hun ele ment, maar in rumoer en, laten we zeg gen, betoogtrant, overtroffen de Milanee- zen straatjongens hen nog. In 6, 7 groepjes staan de debattanten ver deeldElk groepje heeft een kern van 2 of 3 aanvoerders, die de overigen in woor den-rijkdom en geestigheid overtreffen en die elkaar een strijd op leven en dood aan doen. Op een afstandje gezien lijkt het voor een koele Noordeling alsof de jongens el kaar elk oogenblik in de haren zullen vlie gen. Zwaaiend met gebalde vuisten, de ver wrongen gezichten op enkele millimeters van elkaar, staan zij daar de vreeselijkste waarheden in lawines over elkaar uit te storten. De een let weinig op den ander zijn woorden, en dat is maar gelukkig ook, want anders zouden bloedige gevechten onver mijdelijk zijn. Dikwijls hebben wij dit schouwspel gade geslagen, maar onze hoop, de meneertjes aan het vechten te zien, is niet één keer in vervulling gegaan. VreeseJijk is him ge schreeuw, dreigend zijn hun gebaren, maar één enkel grappig woord breekt de span ning. Vanavond waren we weer getuige van zoo'n deibat over Guerra's kundigheden en DE OLYMPISCHE DAG De Keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het elftal, dat Zondag 17 Juni a.s. ter gedegenheid van den Olympischen Dag tegen „Roma" zal spelen, als volgt samen gesteld: Doel: Leo Halle (Go-Ahead). Achter: Weber (ADO) en Van Run (PSV). Midden: Pellikaan (LONGA), Anderies- sen (Ajax), van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente Neptunus), Bakhuys (ZAC), Smit (Haarlem), van Nellen (DHC). In het geval Bakhuys voor zijn vereeni- ging dien dag een competitiewedstrijd moet spelen, zal voor hem Lagendaal (Xerxes) midden-voor spelen. Reserves zijn: van Male (Feijenoord), van Diepenbeek (Ajax), Graafland (HB S), Schoemaker (Quick, den Haag) en Vrauwdeunt (Feijenoord). NEDERLANDSCHE BEROEPS VOETBALBOND OPGERICHT. Nederland krijgt in navolging van an dere Europeesche landen zijn wedstrijden van beroepsvoetballers, aldus lezen we in de „Courant". „Ja", zegt de heer K. Hoogeveen, secre taris van den te Den Haag opgerichten Eerste Nederlandsche Beroeps Voetbal bond, „daar is ook in ons land wel dege lijk plaats voor naast het bestaande ama teurisme, en zonder aan dit amateurisme afbreuk te doen. Hier ziet u een uittrek sel van de zoo juist ontworpen statuten, waarvan wij de goedkeuring wachtende zijn, der voor dit doel opgerichte N.V., die met een aandeelen-kapitaal van ƒ50.000. begin September haar werkzaamheden zal aanvangen. Voor medio September is de eerste wed strijd voor Nederlandsche beroepsspelers op het veld van de Rijswijksche Wieler baan vastgesteld." Het klinkt zéér positief, hetgeen de heer Hoogeveen verder vertelt, vooral na de vele beschouwingen die aan dit onderwerp door het rapport Kips gewijd zijn en waarbij de ideëele overwegingen tot nu toe in ons hoogste voetbalcollege de zege behaald hebben op de commercieele. Doch niet alleen uit commercieele gron den heeft het driemanschap, de heeren Hoogeveen, Van Brink en Imhan zich op het moeilijke terrein van de beroepsvoet balsport gewaagd. Daarvan getuigt het perscommuniqué, dat ons heden verstrekt, het navolgende mededeelt: „Begin April werd een Maatschappij ge vormd tot oprichting eener N.V. welke zich ten doel stelt de belangen der beroepsvoet balsport in Nederland te bevorderen. Deze Maatschap werd gevormd door de heeren: L. van Brink, Joh. Imhan en K. Hoogeveen, allen te 's-Gravenhage, van wie laatstge noemde als secretaris optreedt. ditmaal scheen een handgemeen toch wer kelijk onvermijdelijktoen zich opeens een sjappie met een groote zwarte hond in het gezelschap drong. Pak ze Nero! riep hijde hond blafte maar deed niets an- dan de menigte wat verspreiden. Niemand nam dit optreden kwalijk, noch wat Nero, noch wat zijn baas betrof. In tegendeel, een oogenblik werd Guerra met rust gelaten en ging aller aandacht uit naar den viervoeter. Ieder wilde het makke beestje over den kop strijken en hem prij zen. Als kleine kinderen zoo vriendelijk waren die ruwe straatklanten opeens tegen over dien hond. Eén oogenblik echter slechts; toen kreeg de, hond zijn congé en werd de vierschaar rond Guerra's hoeda nigheden opnieuw gespannen. Toen de gemoederen opnieuw vlam vat ten en de tegenstanders elkaar van woede dreigden te verslinden, stak een grappig- aard een parapluie op boven het hoofd der redenaars en opnieuw was de spanning ge broken. Zoo zal het den heelen avond wel zijn doorgegaan, maar we zijn verder ge loopen langs den eerwaardigen dom, waar van de Madonna ombe weegel ijk staat te midden van de aanroepingen der sport- enthousiasten-redenaars. OVERZICHT VAN DE GESPEELDE WEDSTRIJDEN. Achtste finale (27 Mei) Duitschland 5) België2) Argentinië 2) Zweden 3) Nederland. 2) Zwitserland. 3) Tsjech..Slow. 2) Roemenië1) Oostenrijk. 3) Frankrijk 2) Hongarije Egypte Italië Yer. Staten Kwart finale (31 Mei) Duitschland 2 Zweden 1 Zwitserland 2 Tsjech. Slow. 3 Oostenrijk 2 1 Halve finale (3 Juni) Tsjech. Slow. 3 Oostenrijk 0 Finale (10 Juni) Tsjech. Slow.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5