MAANDAG 4 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. S GEMEENTERAAD. Hedenmiddag kwam te 2 uur de gemeen teraad bijeen in het Nutsgebouw. Onder de Ingek. Stukken bevindt zich een voorstel van de Soc.-Dem. Raadsfrac tie inzake de Werkverschaffing benevens een adres van adhaesie van den Leidschen Bestuurdersbond. De v o o r z. stelt voor, dit voorstel in praeadvies te nemen. De heer v. E c k dringt op spoed aan, al thans wat enkele onderdeelen betreft. Aldus wordt besloten. De heer v. Stralen vraagt verlof om B. en W. te interpelleereri over de verla ging der steunnormen. De v o o r z. stelt voor deze interpellatie toe te staan aan het einde der agenda. De heer v. Stralen: Kan het niet eer der, in ieder geval vandaag? De voorz. kan geen toezegging doen. Aldus besloten. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. lo. Benoeming van een opzichter bij den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingedienst. De heer M anders vraagt zich af, of deze benoeming wel noodig is, uit bezui- ningingsoverwegingen. Dit gespaarde geld kan dan misschien gegeven worden aan de steun voor Schoolkindervoeding. De v o o rz. merkt op, dat men ieder punt op zich moet beschouwen. De heer v. W e 1 z e n beveelt No. 2 van de voordracht, den heer Pitlo, alhier, aan. De heer S c h 11 e r merkt op, dat de heer Manders te laat is met z'n opmer king. Wethouder Splinter herinnert er aan, dat deze vacature twee jaren lang onver vuld is gebleven, doch de moeilijkheden werden te groot. De directeur van den des- betreffenden dienst kan er op het oogenblik niet buiten. Spr. geeft de voorkeur aan No. 1 van de voordracht (den heer Versterre, uit Haarlem, omdat deze de taak van dienst door en door kent. Benoemd wordt de heer A. W. Pitlo, al hier (No. 2) met 21 van de 34 stemmen. (13 stemmen waren uitgebracht op den heer F. W. Versterre uit Haarlem, die No. 1 van de voordracht was). 2o. Benoeming vam een onderwijzeres aan aan de school voor buitengewoon lager on derwijs. Benoemd wordt mej. F. H. Th. v. Wijk te Almelo. 3o. Voorstel: a. tot benoeming van 4 schoolartsen voor ihet tijdvak 1 April 19341 April 1936; Mej. dr. C. Hovens Gréve en de heeren H. P. Veldhuyzen, W. J. E. M. Simons en A. J. B. Poortman worden herbenoemd. b. om goed te keuren, dat aan het raads besluit van 26 Juni 1933, betreffende het opdragen van het medisch toezicht op de leerlingen van de buitengewone school voor lager onderwijs aan een psychiater-specia list, voonloopig geen uitvoering wordt ge geven. De heer Vos heeft geen bezwaar doch vraagt B. en W. dit raadsbesluit niet in het vergeetboek te doen geraken. Daarna* goedgekeurd. 4o. Praeadvies op het verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag uit zijne betrekking van leer aar in het EngelsCh aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen en aan de aan die kweekschool verbonden afzonderlijke cursussen. Goedgekeurd. 5o. Praeadvies op het verzoek van den heer A. Meerburg om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan de Leerschool. Goedgekeurd. 6o. Praeadvies op het verzoek van Mej. E. I. C. PlassChaert om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school aan de Paul Krugerstraat A. Goedgekeurd. 7o. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan een ö^tal onderwijzers en één onderwijzeres bij het 'openbaar lager on derwijs, wegens opheffing van hunne be trekking. Goedgekeurd. 8o. Begrooting, dienst 1934, van het Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd. öo. Voorstel tot goedkeuring van dc reke ning over 1932 van het le plan van de Ver- eeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen en tot beschikbaarstel ling van gelden aan genoemde Vereeniging in verband met het nadeelig saldo van die rekening. Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1933, waarvan de raming te laag is gebleken, als mede tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrootding. Goedgekeurd. llo. Voorstel tot beschdikbaarstelliing van strookjes gemeentegrond aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit ten be hoeve van den bouw van transformator- huisjes. (Te zamen groot 114 M2 tegen 7.80 per M2). Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van ge deelten grond en water, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1459 ged., gelegen aan en nabij de Aloëlaan, van de N.V. Bouw en Exploitatie Maatschappij „Ons Eigendom". Goedgekeurd. 13 o. Voorstel tot het verleenen van goed keuring aan de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij tot het uitvoeren van werken ten behoeve van eene uitbreiding van den watervang. De heer v. Stralen vraagt of dit werk in werkverschaffing zal worden uitge voerd. (Wordt vervolgd). DE KONINGIN EN DE ACADEMIE. H .M. de Koningin en de Prinses brach ten hedenmiddag te half drie een niet of ficieel bezoek aan de Academie. ST. JOSEPHS GEZ. VER. Ned. Katholiekendag. Gezellen! Reeds heeft een mooi aantal zich opge geven voor deelname aan den Katholie kendag te Den Bosch op Zondag 24 Juni a.s. Meerderen sparen reeksen kwartjes om het reisgeld a 2.25 bijeen te krijgen. Om het geheel goed te doen slagen is nu gevormd een „comité van actie", waar in zitting hebben de Senior en de Com missarissen W. Boogers en H. Nijhuis. Bij hen kan men sparen, inlichtingen beko men etc. De gelegenheid tot opgeven sluit onher roepelijk a.s. Donderdagavond. Elke deel nemer moet buiten het reisgeld tien cent betalen vdbr toegangskaart en program ma. Nadere mededeelingen volgen. Men kenne zijn plicht en werke mee! Senior. R. K. Vereen, v. Kraam verzorging voor alle Gezindten. Meit verwijzing naar de advertentie van de R. K. Vereeniging van Kraam verzorging, Boerhaavestraat 30, telefoon 3420, wordt de aandacht er op gevestigd, dat wegens de vele aanvragen het bureau in 't vervolg ge opend zal zijn op Dinsdag- en Donderdag middag van 24 uur, voor het geven van Midhitinigen, aanmelden van contriibueeren- de leden en aanvragen voor kraamhulp. Zaterdagmiddag te 12 uur heeft de auto van den E. H. D. op het kruispunt Kort RapenburgBreestraat den 63-jarigen V. S. aangereden, die onvoorzichtig den weg overstak. De man liep 'n hoofdwonde op en werd door den dokter van den E. H. D. verbonden. De auto was op weg naar Hotel Central, waar mej. M. F., die werkzaam was in de keuken, kokende olie over een der armen had gekregen. Ook zij werd door den dok ter geholpen. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. PLECHTIGE UITVAART EN BEGRAFENIS VAN DEN HOOGEERW. HEER J. C. F. JANSEN. Staande aan de doodsbaar van onzen be minden Deken en Pastoor, op den voor avond van zijne uitvaart en begrafenis, moeten wij nog eenmaal hier weergeven de gedachten en gesprekken van de parochia nen in de laatste dagen voor de stonde, waarop zijn wensch in vervulling zou gaan; eens na een deugdzaam leven ge lukkig te zijn in den schoonen hemel. De laatste weken waren de berichten steeds troosteloozer; onze pastoor was be reid om ieder uur naar den hemel te kun nen gaan, het was alsof hij wachtte, alsof de geest het lichaam nog sterkte, alsof hij wachtte op de zoo vurig verbeide dag waarop zijn jonge priester, zijn bescher meling zou gewijd worden tot den verhe ven staat, den dienst voor God, dien hij nu gestreden had. De Goede God spaarde zijn dienaar nog tot dien dag en zoo lag de zieke priester op zijn doodsbed en volgde uur voor uur en zag in zijn geest den jon gen priester voor Haarlemsch Bisschop, die hem de handen oplegde. En nu zoo sprak hij tot de Zuster die hem verpleegde nu gaat hij naar Zoe- terwoude en dan moest aan den Neomyst een brief geschreven worden, en een feli citatie voor zijn gelukkige ouders en ook een telegram dat hem juist zou bereiken op het, heerlijke oogenblik van de eerste plechtige H. Mis, om hem geluk te wen- schen. Toen het feest gereed was, is de jonge Priester met zijn ouders naar zijn sterf bed gekomen en vragende om zijn eerste priesterzegen lag daar de zieke, die geen dankwoorden aanvaarden wilde en bijna niet meer kunnende spreken met zijn hand naar den hemel wees om te zeggen, dat God alleen dien dank moest gebracht worden. Toen zijn de omstanders van het sterf bed heengegaan en de jonge Priester bleef nog enkele oogenblikken samen met zijn geestelijken Vader.... Enkele dagen later luidde weer de Sint Jans-klokmaar nu was het een doods klok. Vrijdagavond werd zijn lijk in de kerk gedragen en toen neigden de vlag gen van de jeugd ter aarde om hun Be schermer voor het laatst een weèmoedige hulde te brengen en een groet naar de eeuwigheid. De Zondag was de dgg, waarop de pa rochie als het ware afscheid nam van den beminden doode. Grooten en kleinen kwa men langs de doodsbaar om voor de laat ste maal op deze wereld den priester te zien, biddend tot God, dat zijne ziel in den schoonen hemel mocht binnengaan. De schoone liturgie van de Kerk die bij het afsterven den Christen nog niet verlaat voerde de geloovigen ter kerke voor de zielevespers en even later kwamen weer alle leden van de Maria-Congrega- tie, de Graalwacht en de Jonge Wacht om gezamelijk te bidden voor zijne ziele- rust. 's Avonds werden de plechtige Metten gezongen en weer was de groote kerk bijna geheel gevuld. De plechtige Metten. 't Was een schoone plechtigheid; het priesterkoor was nu in schoone rouwver- siering, waarbij de'groote zilveren kande laars vele kaarsen dx'oegen als evenveel zinnebeelden van de bede om het eeuwige licht. Als agens fungeerde de hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden, als diaken de zeereerw. heer C. Floor, pastoor te Stompwijk en waarnemend De ken van Zoeterwoude, als sub-diaken de zeereerw. heer J. Th. Niekel, directeur van het Philosophicum te Warmond, die kape laan was in deze parochie toen de over ledene benoemd werd. Cantores waren de weleerw. heeren H. Brans en A. Buis, kapelaans der parochie. Voorts- namen aan de plechtigheid deel de zeereerw. heer J. Th. Lagerwey, pastoor te Amsterdam, de zeereerw. zeergel. heeren prof. dr. W. van Hees O.S.Cr., prof. A. Beyersbergen O.S.Cr., de zeereerw. heeren M. J. J. Kammers, pastoor te Leidschen- dam, J. Th. Jacobs, pastoor te Zaandam, T. L. Westgeest, rector van „De Goede Her der" en de weleerw. heeren J. van Tol, ka pelaan te Zoetermeer en C. Klaver, kape laan te Stompwijk. De Lauden. 1 Was vroeg in den morgen toen de kerkdeuren de eerste parochianen binnen lieten om voor de zielerust van den Deken ter H. Communie te naderen. Aan de vele altaren werden H.H. Missen gelezen. Te half tien vingen de Lauden aan. In het priesterkoor hadden nu wel vijf tig priesters plaats genomen. Als agens fungeerde de hoogeerw. heer A. H. M. J. Homuille, deken van Leiden, met assistentie van den weleerw. Pater Emanuél Jansen O.P. als diaken en den weleerw. heer Da- mi anus van Gent O.P. als sub-diaken en de weleerw. heer W. Versteegen, kapelaan te Amsterdam, als ceremoniarius. Cantores waren de zeereerw. zeergel. heer Prof. Dr. H. van Rooyen en de wel eerw. heer A. Buijs, kapelaan der parochie. Aan de plechtigheden namen deel de Hoogwaardige heer Mgr. W. van Dinther, Magister Generaal van de Orde der Kruis- heeren, de hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bis dom Haarlem, de hoogeerw. deken A. J. C. Sohraag uit Schiedam en de hoogeerw. heer A. Hollenberg, deken van Purmerend. Verder de oud-kapelaans, de weleerw. heeren J. v. Bemmelen uit Delft, J. Boon uit den Haag en J. R. v. Dael te Amsterdam, de zeereerw. heeren pater J. M. Keulers, pastoor te Groenendijk, J. Ruyter, pastoor te Hazerswoude (Dorp), M. J. J. Kamimers, pastoor te Leidsehendam, A. G. Rhee, pas toor te Nootdorp, G. v. Leeuwen, pastoor te Hazerswoude (Zwaantje), C. Floor, pas toor te Stompwijk, A. J. J. Leusen, pas toor te Zoeitermeer, G. J. Klaverweijden O.S.Cr., pastoor H. Kruisverheffing Zoeter woude, I. J. M. Meijer, pastoor Zoeterwoude (Hooge Rijndijk), de zeereerw. Pater L. Badoux O.S.Cr., de zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor te Leiden, de zeereerw. heer J. A. Heiling O.F.M., pastoor te Lei den en de zeereerw. heer rector H. v d. Ven, districts-directeur van de K.J.C. Plechtige Requiem-Mis. Te ongeveer tien uur was de kerk bijna geheel bezet. Door een goede maatregel waren de schoolkinderen op hulpbanken in de zijpaden geplaatst. De Graal, de Jonge Wacht en de Sport- vereen. A.S.C. stond als een eerewacht voor de Uitvaart-poorten. Op de gereserveerde plaats hadden de familileden plaats genomen. Aanwezig was ook de edelachtbare heer P. Wap, burge meester van Zoeterwoude en Mevr. Wap- Verwer, de wethouders Jac. v. Leeuwen, J. de Graaf, de secretaris der Gemeente en de Katholiede leden van den Gemeenteraad. De Plechtige H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. Pater Ludoricus Jansen O.P., broeder van den overledene, met as sistentie van den weleerw. Pater Emmanuel Jansen O.P., neef van den Deken, als diaken en de weleerw. Pater Damianus van Gent als sub-diaken. Ceremoniarius was de wel eerw. heer W. Versteegen. Door het parochiaal zangkoor werden de Gregoriaansche gezangen uitgevoerd van de H. Mis van Requiem. Onder de consecratie brachten de Jeugd organisaties den vaandelgroet. Na de H. Mis besteeg de zeereerw. heer J. Th. Jacobs, pastoor te Schiedam, den preekstoel en deelde mede, dat de overleden pastoor als wensoh te kennen had gegeven, dat geen lijkrede bij zijn begrafenis zou worden gehouden. Hij wilde het oordeel over zijn werken liever aan God overlaten. Wel heeft hij gevraagd om de gebeden van de geloovigen en hiertoe wordt nu de Ro zenkrans gebeden, voor de zielerust van den overledene. Na het gebed verrichtte de hoogeerw. heer Mgr. M. J. P. Möllmann, Vicaris-Gene raal, geassisteerd door de weleerw. Paters Emmanuel Jansen O.P. en Damianius van Gent O.P. de absoute. De begrafenis Na de laatste liturgische plechtigheden in de kerk kwam de laatste tochtde gang naar het graf, waar de Herder een rustplaats zou krijgen tot den jongsten dag, naast de vele priesters die hem zijn voorgegaan als pastoor van Zoeterwoud de aartspriesters, de pastoors Joannes van Banning, Everardus Stephanus van der Hagen, Wijnandus van Woggelum, Petrus van der Werf, en Franciscus Cornelis XaT verius Mosman. De grafsteenen spreken, zooals onze kinderen zullen spellen uit de halfvergane letters, dat hier begraven werd Florentius Jansen. Eerst verlieten de vertegenwoordigers van alle organisaties de kerk om zich te scharen rond het geopend graf, als om te getuigen van den geest van Gehoorzaam heid, die de overledene priester ge bracht had. Daar stonden de mannen van de stands organisaties L.T.B., Hanze en Volksbond, de vaandels omfloerst; de Vrouwenbord met het nieuwe vaandel, dat de eerste maal een droeve taak moest vervullen. Dan de rijen van de Graal, waarvoor de oude pastoor zoo'n jeugdigen ijver had, üe Jonge Wacht, waarvoor hij alles heeft wil len geven, omdat hij de zielen van de jon gens voor Christus wilde bewaren. Onder het blauwe vaandel van Maria schot te dragen naar het graf. Toen verlieten de schoolkinderen de kerk en zij vormden een dubbele haag van de uitvaartdeur naar het graf. De Kerkmeesters en de Armvaders traden, nu naar voren om hun droeve taak te vervullen, de laatste eer aan den over ledene te bewijzen en zijn stoffelijk over- de Maria-congreganisten en verder nog de zonen van Kolping met de internationale vlaggen, de Sportvereeniging A.S.C., de bondsvlag meevoerend en vele clubvlag- gen, daarbij de Propagandaclub onder het vaan van St. Paulus. „In Paradisum" zong toen het zangko r en de priesters, die volgden, Zongen het mee „In Paradisum". Ten Paradijze geleiden u de Engelen, gaat met de heilige Martelaars mede. Zoo ging de stoet voort naar het grr'. De kinderen sloten aan achter de treuren de familie en daarachter kwam de groote massa geloovigen en andere deelnemen- den. De begrafenisplechtigheden werden we der door mgr. M. P. J. Möllmann verricht Toen was de droeve plechtigheid ten einde. De priesters trokken heen, de fa milie verliet het kerkhof en oen had het laatste défilé plaats. Eerst wuifden de vlaggen van de jeugdorganisaties nog een maal over het graf, toen de vaandels van de organisaties en dan ging de geheele schooljeugd langs de groeve en tenslotte de groote menigte van parochianen, alles onder regeling van den weleerw. heer H. Brans, die tot deservitor over de verwees de parochie benoemd is. Zoo is de uitvaart van onzen beminden pastoor geweest als een hartelijk afscheid, als een tot wederziens in den schoonen hemel LAATSTE BERICHTEN MOTORFIETS-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP Na eerst thans bekend wordt, is Zater dagochtend op den Rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijke een ernstig mo torfiets-ongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Door het springen van den achterband is een motorrijwiel, bestuurd door den heer Wieleman en zijn zwager Maes op de duo, beiden aannemers te Hoofdplaat, geslipt, tengevolge waarvan de beide hee ren tegen den grond werden geslingerd. De heer Wieleman kreeg een lichte her senschudding, doch zijn metgezel was er erger aan toe. Zwaar gewond werd hij c >- genomen en overgebracht naar het zieken huis te Oostburg, waar hem de laatste H.H. Sacramenten der stervenden werden toegediend. Zaterdagavond is de heer Maes, die gehuwd was en vader van vijf kinderen, overleden De toestand van den heer Wieleman is redelijk. Men brengt het ongeluk in verband met het vinden van kopspijkers, tengevolge waarvan den vorigen dag eenige auto's lekke banden heben gekregen. Het is niet uitgesloten, dat deze kopspijkers door een kwaadwil lige op den weg zijn geworpen ERNSTIGE AANRIJDING Hedenmorgen omstreeks negen uur had op den Nieuwen Dijk onder de gemeente Herp nabij Heusden een ernstige aanrij ding plaats. De landbouwer U. Penders zat met het elfjarig zoontje van den heer A. Wordrager uit Ammerzoden op een kar, beladen met naaimachines. Door on- kende oorzaak reed een uit tegenoverge stelde richting komende auto, bestuurd door dr. van Vuuren uit Dussen tegen de kar aan. De botsing was zoo hevig, dat paard en kar van den r»ijk vielen. De heer Penders bekwam eenige ontvel lingen, terwijl het kind zeer ernstig aan hoofd en beenen werd gewond. Dr. van Vuuren bekwam geenerlei letsel. Het paard was op slag dood. Dr. Plas heeft de eerste geneeskundige hulp verleend. VECHTPARTIJ TE EINDHOVEN Gisteravond te omstreeks 10 uur had op den Aal'sterweg te Eindhoven een ernstige vechtpartij plaats tusschen den 24-jarigen arbeider F. v. O .uit Oss en ter L. uit re Pioenstraat te Eindhoven. F. v. O. wer 1 met een mes in het linkerdijbeen gestoken en moest naar het St. Jozefsziekenhuis worden overgebracht, terwijl ter L. een snij wond aan de linkerpols opliep. De po litie dreef de vechtenden uiteen en maak te proces-verbaal op. TELEGRAMMEN CHINA S PROTEST TEGEN SAN SALVADOR. NANKING, 4 Juni (V.D.). Het Chinee- sohe ministerie van buitenlandsohe zaken heeft na diepgaande bestudeering van den door de erkenning van Mandsjoekwo door San Salvador ontstanen toestand, een nota gezonden aan den Volkenbond, waarin er op wordt gewezen, dat art. 10 van het Vol kenbondspact de Bondsleden verplicht, de souvereiniteit van het gebied van alle Vol kenbondsleden in acht te nemen. De erken ning van Mandsjoekwo door San Salvador vormt een duidelijke overtreding van deze bepaling. De Volkenbond moet derhalve energieke stappen doen ter handhaving van de onaantastbaarheid van het Volkenbonds pact, teneinde de misstap van San Salvador goed te maken. GROOTE BRAND BIJ BAT'A. BRUENN, 4 Juni. (V.D.) Zondagavond is brand ontstaan in de opslagplaats voor grondstoffen van de wereldbekende schoen fabrieken van Bat'a in Otrokowitz zij Zlin. Het blusschingswerk bleek zeer moeilijk te zijn, daar in de geweldige opslagruimten alle licht brandbare grondstoffen van de BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geborep: Johannes Cornelis z. van C. v. d. Veer en G. M. Looving. Ondertrouwd: H. v. Weizen jm. 25 j. en J. W. G. Bakker, jd. 21 j. N. J. v. Oosten jm. 23 j. en M. v. d. Spek jd. 27 j. C. Matheijsen jm. 24 j. en M. M. A. v. Oort jd. 20 j. Overleden: M. KettenisProvoo wede. 84 j. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: Afgekeurd. Roxy: Volwassenen. neven-bedrijven der onderneming, waarbij zich veel olie en benzine bevond, lagen op geslagen. Herhaaldelijk weerklonken luide ontploffingen. Het geheele magazijn is een prooi der vlamemn geworden. Het gebou wencomplex is volkomen door het vuur vernield. De materieele Schade bedraagt minstens tien millioen Tsjechische Kronen. De neven-bedrijven lijden door dit verlies groote schade daar zij voorloopig niet zul len kunnen doorwerken, waardoor ongeveer 2000 arbeiders eenigen tijd werkeloos zul len worden. DE ZONDAGSCHE AUTO-ONGELUKKEN Vier dooden, talrijke gewonden. MUNSTEREIFEL, 4 Juni. (V.D.) Giste renavond is in de gemeente Eichnex-scheidt bij Munstereifel een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto met ongeveer 25 personen reed daar op een sterk hellenden weg in een bocht tegen een huis. Verschei dene personen werden daarbij levensge vaarlijk gewond. Drie der gewonden over leden nog op de plaats van het ongeluk. Een vierde stierf eenige uren later in het ziekenhuis. Bij vijf verdere gewonden be staat geen levensgevaar meer. De overige gewonden zijn er iets beter aan toe. Nog een ernstig autobusongeluk. FRAUKFURT a/M., 4 Juni. (V.D.) Za terdagavond tegen tien uur is in de nabij heid van het landgoed Monclisbruch een autobus met 16 arbeiders verongelukt. De inzittenden werden onder den wagen be dolven. Drie personen werden gedood, an deren bekwamen zware of lichte verwon dingen. Eindelijk regen in Amerika. NEW YORK, Jurxi. (V.D.) De weerbe richten van Zondagavond melden, dat de langdxirige droogte in groote gebieden der Vereenigde Stalen thans eindelijk voorbij is. In de Rocky Montains heeft het reeds licht geregend en er wordt verdere regenval verwacht. In Nebraska heeft het hevig ge regend en is tevens hagel gevallen. De ha gel heeft de toch reeds zoo zwaar getrof fen velden nog meer schade toegebracht. Ook uit Indiana, Missouri en Illinois komen berichten over regen. In de gebieden, die het ergste door de droogte getroffen waren, waren de kerken Zondag overvol bezoekers die om regen baden. Ook Canada meldt regen. OTTAWA, 4 Juni. (V.D.) Gedurende het week-end is regen gevallen, welke in de door de droogte getroffen gebieden vooral het jonge graan ten goede is gekomen. Wanneer het nog eenigen tijd blijft regenen, zal de in deze streken aangerichte schade voor een zeer groot gedeelte weer kunnen worden goedgemaakt. In enkele streken van de Zuidelijke prairie-provincies bestaat echter geen hoop meer op redding van den oogst. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Juni. Vee. Ter vee markt werden heden aangevoerd: 6 nucht. kalveren, 869 varkens, 597 vette runderen, 168 vette kalveren, 185 schapen of lamme ren. Prijzen per 1/2 K.G. Vette koeien 58 60 ct., 5354 ct., 3842 ct. Stieren vette 5256 ct., 4650 ct., 4044 ct., Kalveren vette 60—70 ct., 50—55 ct., 30—40 ct. Scha pen 39, 32, 28 ct., Lammeren 3934 ct., per stuk 18128, Varkens 3032 ct., 26— 28 ct., 22—24 ct., per stuk 15—10—8. AMSTERDAM, 4 Jurxi. Veemarkt. 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 512 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 5861 ct. per K.G. slachtgewicht, 2e kwal. 5257 ct. per K.G., 3e kwal. 4050 ct. per K.G.; 67 melk- en kalf koeien 170 225 per stuk; 201 vette kalveren: le kwal. 3640, 2e kwal. 2834, 3e kwal. 228 ct. per K.G. levend gewicht; 78 nuchtere kal veren 36 per stuk; 58 sqhapen 1520 per stuk; 11 lammeren 610 per stuk; 666 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 3738 ct. per K.G. slachtgewicht; Zwax-e varkens 3637 ct. per K.G. slacht gewicht; Vette varkens 3536 ct. per K.G. slachtgewicht. 44 paarden 70100 per st. i =a WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Berlijn 57.421/2 Londen 7.4 73/4 New York \AV)^ Parijs 9 735 Brussel 34.49i/2 Zwitserland 47.971/2 Milaan 12.73i/2 Madrid 20.20 Oslo 37.571/2 Kopenhagen 33 42i/2 Stockholm 38.57i/2 Weenen Praag 6.14 Boedapest

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3