ST. CLI 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZATERDAG 2 JUNI 1934 No. 7826 D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post &95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lt| DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «e verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. V De Volksgunst. 't Is een bekende regel van den ouden dichter Horatius: „Odi profanum vulgus et arceo", vertaald: „Ik heb een afkeer van het gewone volk en houd het op een af stand". Dat is heidensch. Heidensch, inzooverre hier echt bedoeld Is, dat de dichter het gewone volk haat. Een Christen mag niemand haten, wie dan ook; moet alle menschen, positief, liefhebben. Dat is zijn herkenningstee- ken. Maar zelfs al zou die afkeer niet be doeld zijn als haat, dan is de aangegeven gedragslijn nog in lijnrechten strijd met de Christelijke beginselen, indien met „gewone volk" wordt bedoeld: de niet-bezittende of niet-„intellectueele" klasse. Deze toch is naar Christelijk begrip volstrekt niet min derwaardig. zoodat een Christen er, hoe dan ook, niet afkeerig tegenover mag staan. Wanneer men echter aan diet heiden sch© „moraal" de noodige korreltjes zout toevoegt dan kan ze ook wel door een Christen worden aanvaard! Wij oordeelen niet in strijd met de Chris telijke beginselen, als wij b.v. van de me nigte, die Donderdag, bij den terugkeer uit Italië van eenige leden van het Neder- landsoh voetbal-elftal, aan het Rotter- damsch Spoorwegstation dezen voetballers stond uit te fluiten, verklaren, dat wij dat optreden van deze menschen ver achten, er een afkeer van hebben en ons van die gedragingen dezer lieden verre willen houden! 't Was daar toch in Rotterdam een troep van Jan Rap! Nu werd er gefloten en ge joeld door eenzelfde bende, die zich als krankzinnig van dol enthousiasme zou hebben gedragen, indien er, al was 't door toeval, door de Nederlandsche voetballers in Milaan „een paar puntjes" meer waren gemaakt! Dat is de menigte, die met haar uitingen van sympathie en antipathie redeloos-spon taan is; die niet denkt, maar zich laat voortstuwen op een stroom van ongecon troleerde gevoelens, van opwelligen.... Wat in Rotterdam dien spelers van het Nederlandsch voetbal-elftal is overkomen typeert uitstekend, in levendige volle wer kelijkheid, de onbeduidendheid, de wissel valligheid van de volksgunst. Wie vandaag wordt toegejuicht, wordt vaak morgen uit geworpen om niets.Zoo gaat t onder het volk van alle kringen der samenleving, ook onder het volk der hoogste standen! Accoord in Saarkwestie. VOLKSSTEMMING 13 JAN. 1935. Het is den Italiaanschen vertegenwoor diger te Genève Aloisi gelukt, een defini tieve overeenstemming tusschen de regee ringen van Duitschland en Frankrijk over de voorbereiding van de volkstemming in het Saargebied tot stand te brengen. Alyoisi heeft daardoor den volkenbond en geheel Europa een grooten dienst bewe zen. Reeds gisterochtend was Aloisi erin ge slaagd, de toestemming van Barthou en van den bijzonderen vertegenwoordiger van von Papen, van Lechner, te verkrijgen voor zijn gewijzigd ontwerp-rapport aan den volkenbondsraad. Men moest toen nog slechts wachten op de uitdrukkelijke toe stemming van de regeeringen van Berlijn en Parijs tot dit hier tot stand gekomen accoord. Gisteravond is thans, zoowel uit Berlijn als uit Parijs, de definitieve goedkeuring van alle voorstellen van Aloisi binnenge komen. De volksstemming zal op 13 Januari 1935 plaats vinden. De bijzondere rechtbanken voor kwes ties, met de volksstemming verband hou dend, zullen nog één jaar na de overdracht van het Saargebied aan het land ten gun ste waarvan de bevolking zich heeft uit gesproken, in werking blijven. De politie zal uit bewoners van het Saargebied blijven bestaan, tenzij de vol kenbondsraad later op bijzonder aandrin gen van de regeerings-commissie het nog noodzakelijk zal achten, de politie met buitenlandsche elementen aan te vullen. De volkenbondsraad zal aanstaanden Maandag bijeenkomen, om aan dit accoord zijn officieele goedkeuring te schenken. Het spreekt vanzelf, dat te Genève met groote voldoening van het succes van Aloisi's werk is kennis genomen. DE MARGARINE Zooais bekend wordt in vele kringen, niet alleen in die van de zuivelibelangheb- benden, geijverd om het kunstmatige pro duct margarine zooveel mogelijk terug te drukken ten bate van de boter. Men vindt verder, dat het menggebod van boter en margarine onverantwoord moet worden ge noemd en dat de voordeelen, die de mar garine hiervan opdenduur moet onder vinden, zeer vérstrekkend zijn. Het publiek wordt immers vertrouwd gemaakt met een product, dat de botersmaak verkregen heeft en dat belangrijk Lager in prijs is. Tijdens den duur van de Crisis-Zuivel Centrale tracht men de prijsverhouding tusschen margarine en boter zoo goed mogelijk te behouden, maar wanneer de C.Z.C. een maal tot de geschiedenis zal behooren, heeft de margarine de vrije hand.... de boter- menging zal, zij het ook op kleinere schaal en wellicht met goedkoope buitenlandsdhe waar, in stand blijven en het zuivere zui velproduct zal vermoedelijk zijn afzet be langrijk zien dalen. Door de huidige margarine-politiek is men bezig den grond onder de voeten van een uiterst belangrijke tak van volksbestaan weg te graven en dat ten bate van een in- d/ustrie, die zeer internationaal is gericht en als grondstoffen gébruikt die producten, die buitengewoon goedkoop kunnen worden verkregen. Is walvisdhtraan goedkoop, wel nu dan eten de margarine-verbruikers ge zuiverde walvisdhtraan en zoo kunnen wij doorgaan met het noemen van bestanddee- len, welke incidenteel in de margarine zul len worden verwerkt naar gelang van de prijsverhoudingen. Toch denkt onze Regeering er niet aan om van politiek te veranderen. Dr. Colijn heeft tijdens de verdediging van de be grooting van het landbouwcrisisfonds on der meer gezegd, dat er wel aangedrongen wordt op verdere inkrimping van de mar garine, maar deze is „al van 120.000 ton tot 57.000 ton teruggebracht, zoodat de Minis ter niet verder durft te gaan, mede ook met het oog op de Indische belangen, welke hem uiteraard ter harte gaan". Deze 57.000 ton is zuivere margarine, dus het gedeelte boter is afgetrokken. Een minister kan natuurlijk niet alles weten; vooral wat cijfers betreft is hij aan gewezen op de gegevens, hem door ambte naren verstrekt. Dr. Colijn zal daarom goed doen, de hierboven genoemde getallen eens opnieuw te laten nagaan, want uit de sta tistieken moet men opmaken, dat onjuiste cijfers zijn genoemd, zoodat ook de con clusie, waartoe hij komt, onjuist moet wor den genoemd. En dit is hoogelijk te betreu ren, omdat het hier om uiterst belangrijke kwesties gaat. Zoover wij kunnen nagaan is nimmer een margarine-productie voor het binnenland en daarom gaat het van 120.000 ton voorgekomen. Dr. Colijn heeft vermoede lijk de cijfers van margarine en boter te zamen genomen! Wij geven de o.v. cijfers omtrent binnenlandsoh boter- en marga- rineverbruik, waaruit geheele andere ge volgtrekkingen kunnen worden gemaakt; boterverbruik margarine totaal mar- verbruik rine en boter in duizenden tonnen 1921 43.4 39.8 83.2 1922 46.3 38.3 86.6 1923 48.4 42.9 91.3 1924 43.2 50.7 95.9 1925 41.3 54.6 95.9 1926 43 55.2 98.2 1927 43.2 61.7 104.9 1928 44.7 64.7 109.4 1929 45.5 71.8 117.3 1930 51 70.1 121.1 1931 58.5 65.3 123.8 1932 65 55 120 1933 47.3 57.9 105.2 Hieruit zien wij juist het tegenovergestel de. De margarine heeft het grootste gedeel te van het terrein veroverd; het accres, dat zich in het vetgebruik heeft voorgedaan, is de margarine ten goede gekomen. Tot 1932 hierin een verandering bracht. Toén was de boterprijs zoo laag, dat de margarine door den boter verdrongen werd en het is aan de crisis-zuivelwet te danken, dat de mar garine-industrie hiervoor werd behoed. Was deze wet niet gekomen, dan zou het margarineverbruik wellicht nog verder zijn teruggeiloopen. De conclusie van Dr. Colijn is onjuist; hij kan dit niet helpen, wanneer hij niet juiste cijfers te fijner beschikking heeft, maar onze minister-president is ka raktervast genoeg om gemaakte fouten te erkennen en zijn opinie in verband daar mede te wijzigen. Vandaar, dat wij de zui vel nog een goede kans geven. Wellicht dat de minister het geheele vraagstuk opnieuw zal laten bestudeeren en door de uitkomst van die studie tot het besluit zal komen de margarine-productie verder te beperken en in allen geval deze te dwingen, zoo goed als uitsluitend gebruik te maken van Indische plantaardige vetstoffen. WORDT HET EEN GOED NEDERL. VRUCHTENJAAR? Nederland kan zich niet regelmatig ver heugen over een goed vruchtenjaar. Zelfs zou men kunnen zeggen, dat wij te dezen opzichte gewoonlijk met teleurstellingen te kampen hebben en dat ons klimaat dik wijls gedurende den tijd, dat de bloesems aan de boomen en aan de planten rijpen, den vruchtenkweefcer parten speelt. Wie kent zich den tijd nog herinneren, dat men zijn hart eens ten volle aan kersen kon op halen, ook zij, die niet over gevulde beur- beschikten? Het schijnt, dat wij dit jaar het voorrecht zullen hebben over de geheele linie met overdadig fruit te worden gezegend. Het „Algemeen Nederlandsch Landbouwblad" heeft een correspondentie uit Eist, midden in de Betuwe, welke dit thema behandelt. Men heeft in de Betuwe opgewekte ver wachtingen voor een algemeen voorspoedig fruitjaar, tenminste, wanneer op het laat ste moment het weer geen roet in het eten werpt. Men constateert een overvloedige vruchtzetting over de geheele linie, prui men, kersen, peren, appelen. Men kan met vrij groote zekerheid rekenen op een kwantitatief ruime vrudhtenoogst en ook omtrent de kwaliteit heeft men hoopvolle verwachtingen. Niet voor niets heeft de boer tijdens de crisisjaren kunnen bemer ken, dat de goede kwaliteit nog steeds wordt geëerd en dat men daarvoor veel over heeft. Nu de natuur zijn mildheid aan ons wil schenken, hebben we ook plichten te ver vullen en het is nu nog de tijd om ons op het vervullen van die plichten voor te be reiden. Laten wij zooveel mogelijk ons eigen ooft koopen en verbruiken. Laten wij door ruime vraag zorg dragen, dat niet een groot gedeelte op de mestvaalt terecht komt. Het is toch een algemeen gezegde, dat de vruohtenventers liever een tegenval lende oogst en hooge prijzen hebben dan een ruim product met prijzen, die zoo goed als geen winst voor hen opleveren. In het eerste geval zijn zijn spoedig uitverkocht en kunnen zij met genoegen op de dag- ontvangsten terugzien, in het andere heb ben zij uren lang te loopen zonder voldoen de te kunnen spuien en wanneer zij op die wijze wagenvrachten hebben weten te ver- koopen, dan is hun moeite nog maar scha mel beloond. De Overheid kan haar medewerking eveneens verleenen om een ruime vruchten- oogst te doen samengaan met een behoor lijke vraag tegen behoorlijke prijzen. Wan neer de Nederlandsche groenten- en fruit- centraie in de komende nationale vruchten- seizoen de heffingsohroef tijdelijk eens zou kunnen en willen aanhalen, zoodat de in voer van buitenlandsdhe fruit enkele maan den extra aan banden zou worden gelegd, dan waren wij allen er mede gediend. Men moet natuurlijk bedenken, dat een te hooge prijs het debiet direct doet verminderen. Men moet zoeken naar een behoorlijk prijs niveau en ook hierbij zouden de leiders van de genoemde officieele instantie de helpende hand kunnen bieden door te voren overleg met de organisaties der ver schillende groepen van vruchtenkweekers te plegen en daarbij de belangen van de fusschenhandelaren niet te vergeten. Te dezen opzichte moet men organisato risch te werk gaan. In het wilde weg han delen leidt tot niets, terwijl het nu de juis te tijd kan zijn om de basis te leggen voor een voordeelig fruitseizoen. Doelmatige reclame en propaganda zal hun uitwerking niet missen. Hoe meer aan dacht getrokken wordt voor ons eigen fruit, hoe meer kans er bestaat dat voorname lijk de Nederlandsche huisvrouwen haar steun verleenen. Men ziet ongetwijfeld reikhalzend uit naar mooie aardbeien, heerlijke en overdadige kersen, sappige pruimen, zoete druiven, perzikken, peren en appelen, en hoe sterker zal men het ver langen er naar kunnen prikkelen, wanneer men op doelmatige wijze onze menschen laat medeleven met den zooveel beloven den groei van ons fruit. BINNENLAND VERKEERSFONDS EN B.B.N. Bond handhaaft afwijzend standpunt. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland (B. B. N.) heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ge zonden met betrekking tot de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds De B. B. N. verwondert er zich over, dat de Regeering op dit oogenblik onder crisis omstandigheden een voorstel tot vervoers- regeling durft te propageeren, dat volgens adressant de be teekenis heeft van een slag in de lucht. De in de memorie uitgesproken gerust stellingen, wélke de bedoeling hebben om de meening te doen post vatten, als zou de Regeering nimmer van plan zijn geweest om de spoorwegen een voorkeurspositie on der de transportmiddelen te verschaffen, kan volgens den Bond den bij de indiening van het wetsontwerp gevestigden indruk, dat het Verkeersf onds inderdaad in het leven geroepen wordt om de spoorwegte korten te dekken, niet uitwisschen. De Bond wijst er verder op, dat voor kor ten tijd bij de spoorwegen van een over maat van verkeerswegen en vervoersgele- geniheid gesproken kon worden en zeer zeker niet van een tekort, hetwelk wel voor de auto bestaat en dat de auto bij voortdu ring moeilijkheden in den weg worden ge legd door het vaststellen van telkens lagere toelaatbare maximale asbelastingen voor de verschillende bruggen over kanalen en het sluiten van de spoorwegbrug te Deven ter voor gecombineerde motorrijtuigen, waardoor het bedrij fsautomofo ilisme groote schade lijdt, daar de bedrijfsauto's nu ge dwongen zijn in vele gevallen omwegen van 40 K.M. en meer te maken. Tenslotte verklaart de Bond haar afwij zend standpunt ten opzichte van het wets ontwerp te moeten handhaven, daar de ver diensten van het Wegenfonds belangrijk hooger moeten worden gewaardeerd dan die van het voorgestelde Verkeersfonds. HET „MILLIOENENLIJNTJE" LIGT STIL. Alle arbeiders ontslagen. Bij den in aanleg zijnden spoorweg Sim- pelveldKerkradeSchaesberg, het z.g. „mi'llioenenlijntje" zijn alle arbeiders, die er nog werkten, zestig in getal, ontslagen. Het werk ligt nu geheel stil. Hier heeft een vooruitziende blik gere geerd!! DE INVOER VAN PAPIER. Naar wij vernemen, zal de invoer van pa pier hier te lande, met uitzondering van courantenpapier, worden gecontingenteerd. „N-R.Crt." Burgemeester Kampschöer jubileert. Naar men mededeelt hoopt de Edelacht bare heer G. W. Kampschöer, burgemeester van Monster, op 17 Aug. as. den dag te herdenken, waarop hij gedurende 12 jaar aan het hoofd der gemeente heeft ge staan. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In de Saarkwestie is een accoord bereikt tusschen Duitschland en Frankrijk, (late blad). De Ontwapeningsconferentie verdaagd om een drietal voorstellen te onderzoeken. (4de blad). Corruptie onder de Russische ambtena ren. (éde blad). Twee Italiaansche kanunniken verban nen. (éde blad). BINNENLAND. De saneering in het bloemollenbedrijf. (L. en T., 3de blad). Een der slachtoffers van het bakfiets-on geluk te Amsterdam overleden (Gem. Be richten, 3de blad). Valsche munters in Limburg aangehou den. (Gem. Ber., 3de blad). Belangrijke treindiefstallen te Amster dam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Italië wint met 10 van Spanje In de kwartfinale voor het wereldkampioen schap. (3de blad). De afgeloopen week in het Buiten land. (3de blad). De Radio-programma's. (2de blad). Haagsche Hopjes. (2de blad). De Margarine-productie bevoor deeld? (1ste blad). Liturgische Weekkalender. (2de bl.) Oorlog in de lucht. (4de blad). TE NOORDWIJKERHOUT. 58 Juni Geh. Dames Middenst. 10.— 1215 Juni Mannen 6.50 1619 Juni Mannen 6.50 2326 Juni Mannen 6.50 30 Juni3 Juli Mannen 6.50 36 Juli Meisjes boven 17 jaar 6.50 710 Juli St. Josephs Gezellen 6.50 1013 Juli Gehuwde Vrouwen 6.50 1417 Juli Jonge Middenstanders 10— 2427 Juli Meisjes boven 17 jaar 6.50 2831 Juli Mannen 6.50 31 Juli3 Aug. Jonge Mannen 6.50 BIJ HET OVERLIJDEN VAN DEKEN JANSSEN. De lijkkist wordt de kerk te Zoeterwoude binnengedragen. K. J. C. en Graal brengen de vaandelgroet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1