VRIJDAG 1 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 16 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. m PAUSEN VERJAARDAG. De H. Vader, die gisteren 77 jaar werd, ontving, ofschoon de verjaardag ten Vati- cane niet gevierd werd, tal van geluk- wensch-telegrammen uit Italië en andere landen. ONTWAPENING. Reddingspoging der kleinen NA BARTHOU'S UITVAL. Zal de breuk gelijmd kunnen worden? Gisteren heeft geen bijeenkomst der al gemeene commissie van de ontwapenings conferentie plaats gevonden, daar verschil lende delegaties den wensoh hadden uitge sproken, meer tijd te hebben om over de redevoering van Barthou na te denken en overleg te plegen. Verschillende besprekingen hebben dan ook plaats gevonden, waarvan het meest de aandacht heeft getrokken, de nieuwe bijeenkomst van de delegaties van Dene marken, Nederland, Noorwegen, Span je, Zweden en Zwitserland. Hierbij is men overeengekomen, dat de minister van bui- tenlandsche zaken van Zweden, Sandler, vandaag uit naam van de zes landen het woord zal voeren en erop zal aandringen, dat de conferentie toch nog een laatste po ging, om tot een accoord te komen, zal on dernemen. Sandler zal uit naam van de zes ex-onzij dige staten van Europa aanbevelen, dat het bureau een herziening van het ontwerp- conventie van MacDonald in overweging zal nemen en daarbij vooral zijn aandacht zal schenken aan de compromis-voorstellen van het bekende Zweedsch memorandum van half April, dat indertijd ook door De nemarken, Noorwegen, Spanje en Zwitser land mede onderteekend werd. Dit memorandum gaf de volgende punten in overweging: L Uitstel van alles, wat op de vlootbeper- Idng betrekking heeft, tot de vlootconfe- rentie van 1935. II. Althans eenige bewapeningsverminde ring, of kwalitatieve ontwapening met be trekking tot de landmacht en de lucht macht, zoo al niet onmiddellijk, dan toch binnen den geldigheidsduur der te sluiten conventie. III. Berusting in een binnen bepaalde grenzen beperkt blijvende bewapening van Duitschland. IV. Versterking der veiligheidswaarbor gen boven het in het Britsche memorandum van 30 Januari voorgestelde, waarbij voor al aan de nalevingswaarborgen der conven tie aandacht zal moeten geschonken wor den. Vermoedelijk zal de algemeene oommis sie, na het aanhooren van de redevoering van Sandler, zich tot Dinsdag verdagen, op dat de delegaties kunnen overwegen, of zij bereid zijn, aan deze, door de kleine sta ten voorgestelde reddingspoging, hun me dewerking te verleenen. Henderson schijnt den kleinen staten uiterst dankbaar te zijn, dat zij tot dit ini tiatief bereid zijn, daar hierdoor weder de mogelijkheid van nieuw overleg tusschen de delegaties wordt geboden. Zonder het initiatief der kleinere staten, bestond groot gevaar, dat de conferentie niet anders zou kunnen doen dan de mis lukking van haar taak uit te spreken, daar geen der groote mogendheden bereid schijnt, eenig nieuw initiatief te nemen, om de besprekingen weder op gang te hel pen. Niemand der groote mogendheden wil door een nieuw initiatief te kennen geven, in bijzondere mate tegen een mislukking der conferentie op te zien, daar zij allen vreezen, dat de andere staten dan des te meer concessies van dien eenen staat zou den verlangen. De zes ex-onzijdige staten schamen zich echter niet, om er ronduit voor uit te ko men, dat zij een mislukking een zware ramp zouden achten en dat zij daarom door een eigen initiatief bereid zijn, deze ramp te verhoeden. Fransch kabinet betuigt instemming met Barthou's rede. Onder voorzittersohap van Doumergue is gisteren een kabinetsraad gehouden, waarin de uit Genève teruggekeerde minis ter van marine, Piétri, rapport uitbracht over de besprekingen van de hoofdcom missie van de ontwapeningsconferentie en de houding van de Fransche delegatie. In het na de beraadslagingen uitgegeven officieele communiqué wordt gezegd: „De kabinetsraad heeft den volledigen inhoud van de redevoering van Barthou goedge keurd en den minister-president verzocht, ter kennis van Barthou te brengen, dat zijn redevoering van gisteren het standpunt der regeering en de continuiteit van de Fran sche politiek getrouwelijk tot uitdrukking heeft gebracht. VOLKENBOND. DE SAARKWESTIE. Nog geen overeenstemming. Het gehoopte volledig accoord over de volksstemming in het Saargebied is helaas nog niet kunnen verkregen worden. De antwoorden van Duitschland aan Frankrijk op het ontwerp-rapport van Aloisi hebben de noodige honderd procent overeenstem ming nog niet gebracht. Er bestaan nog moeilijkheden over de samenstelling der politie-madht in het Saargebied en over het tijdstip, waarop de in te stellen bijzondere rechtbanken voor kwesties met betrekking tot de volkstemming weder zullen worden opgeheven. Ondanks deze aan den dag getreden mee- ningsversobiilen, blijft men echter hopen, dait nog in deze zitting van den volken bondsraad een volledig accoord verkregen zal worden. BELGIE. RECHTSPRAAK-TAALWET DOOR BELGIë'S KAMER AANGENOMEN. Na verscheiden zittingen heeft de Belgi sche Kamer gisteren met 82 togen 55 stem men en 25 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen in zake het gebruik der talen bij de rechtspraak. Het ontwerp, dat nu naar den Senaat gaat, bepaalt, dat bij de rechtbanken in het Vlaamsche deel van België het Vlaamsch zal worden gebruikt, terwijl in het Wèalsehe deel Fransch zal worden gebezigd. In de provincie Brabant, die tweetalig is, zal een deel der gemeenten onder de Vlaamsche, een ander onder het Fransche régime worden gerangschikt. Brussel en bijna alle voorsteden zullen als tweetalig worden beschouwd; wie daar voor de rechtbank moet verschijnen mag dus kiezen in welke taal hij berecht zal worden. „TeL" DUITSCHLAND. PEMBROKE STEPHENS UIT DUITSCHLAND GEZET. „Lichtzinnige en onjuiste berichtgeving". De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Daily Express" Pembroke Stephens, is gis teren uit Duitschland uitgewezen, „wijl hij voortdurend op lichtzinnige wijze de meest onjuiste berichten over de Duitsohe toestan den lanceerde en daardoor van het hem verleende gastrecht ernstig misbruik maak te. Een dergelijke manier van uitoefening van het journalisten-beroep is weinig ge schikt, om de zoo noodzakelijke toenade ring der volkeren te bevorderen, zij is veel eer geëigend, de openbare meening te ver giftigen en de goede betrekkingen tusschen Duitschland en andere landen te versto ren". ZWITSERLAND. ZWITSERLAND EN DE DUITSCHE TRANSFER. Naar aanleiding van het transfer-aanbod, hetwelk door de Duitsche regeering aan de crediteurstaten is gedaan, heeft de „Tel." in Zwitsersche bankkringen geïnformeerd, hoe men aldaar over dit aanbod oordeelt. „Zwitserland", aldus onze zegsman, „heeft in het geheel geen belang bij het tot stand komen eener algemeene transfer-overeen komst. Wij zien heel goed in, dat Duitsch land onmogelijk aan al zijn crediteuren voor 100% kan transfereeren. Daarom zet ten wij er alles op, om een aparte overeen komst met de Duitsche regeering te sluiten. In dit opzicht staan wij, evenals Nederland, zeer sterk, omdat wij zooveel meer uit Duitschland betrekken dan wij er heen ex porteeren. Wij staan op het standpunt, dat elke transfer-overeenkomst ten nauwste reke ning moet houden met het warenverkeer tusschen Duitschland en de betreffende credieteur-staten. Dat is toch niet meer dan logisch. Zwitserland importeert voor mil- üoenen aan goederen uit Duitschland en betaalt daarvoor met goede Zwitsersche francs. U begrijpt toch wel, dat wij er nooit mee accoord zullen gaan, dat met deze zelfde Zwitsersche francs, b.v. Amerikaan- sche crediteuren, die hoegenaamd niets van Duitschland afnemen, betaald zullen wor den, wanneer wij niet eerst vooraf onze volle maat gekregen hebben. Nog eens, wij zetten alles op het bereiken van een aparte overeenkomst, welke rekening houdt met onzen enorme import van Duitsche goede ren. Daarom ook zijn wij er heelemaal niet rouwig om, dat mede door de weigering van de Nederlandsche delegatie, geen alge meene overeenstemming te Berlijn bereikt kon worden. Wij zijn er van overtuigd, dat wij, bij een algemeene overeenkomst, alle crediteur-sta ten omvattend, hoogstens 40% van onze vorderingen terug zouden zien, waarmede wij natuurlijk nooit genoegen zouden nemen". „Houdt u het voor mogelijk, dat de Zwit sersche regeering, wanneer geen bevredi gend accoord bereikt mocht worden, over zal gaan tot een clearing", vroegen wij nog. „Let u maar eens op den toon, dien de Zwitsersche pers den laatsten tijd in dit opzicht aanslaat. Hoewel wij, evenals meen ik de Nederlandsche regeering, slechts in allerlaatste instantie tot een clearing zul len overgaan, omdat daarmede onvermij delijk een economische oorlog gepaard zou gaan, zal de Zwitsersche regeering er zeker niet voor terugdeinzen tot dezen noodmaat regel haar toevlucht te nemen, wanneer de rechten harer crediteuren benadeeld drei gen te worden". BUITENL. BERICHTEN. DE AANBIDDING VAN HET LAM. Sensationeele berichten omtrent terug vinding van het paneel ontkent. Het sensationeel bericht van de „Indé- pendance Beige", dat in het bagage-depot van een der stations te Brussel de helft van het gestolen paneel der „Aanbidding van het Lam" teruggevonden zou zijn, maar dat de eminente Van Eyck-kenner Kanunnik van den Gheyn zou hebben vast gesteld dat hier slechts sprake zijn kan van een vervalsching, is onjuist. Door vertegenwoordigers van de pers ondervraagd, verklaarde kanunnik van den Gheyn dat hij geen enkel paneel gezien heeft, noch een echt, noch een copie. LUCHTVAART COSIJN'S NIEUWE TOCHT NAAR DE STRATOSFEER. Voorbereiding op 15 Juni voltooid. Max Cosijns, die professor Piccard bij zijn eerste opstijging naar de stratosfeer vergezelde, zal dit jaar, zooals reeds werd aangekondigd, als leider eener stratosfeer expeditie opstijgen. De vierdejaars-student van de Brusselsche poly-technische univer siteit Nérée van der Eist zal hem daarbij vergezellen. Aan den ballon F. N. R. S. zal een verandering worden aangebracht. Hij zal een linnen buis bevatten, die in vrije verbinding staat met de buitenlucht en in den ballon afdaalt tot beneden het niveau van het gas, dat er zich in bevindt, Met een katrolletje kan deze buis tot boven het niveau van het gas worden opgetrokken, waardoor de luchtvaarders gas kunnen la ten ontsnappen. Aldus zullen zij den bal lon de stabiliteit kunnen verzekeren, die voor de wetenschappelijke waarnemingen noodzakelijk is. De gondel, welke zich bevindt aan de universiteit te Brussel, lijkt op die, waar van professor Piccard zich heeft bediend. Men herinnert zich, dat men in het af- geloopen jaar een metaal had gebruikt, dat lichter en harder was dan het metaal, dat geen weerstand heeft geboden aan de druk proef, waaraan het werd onderworpen. Zooals bekend is de gondel ontploft, waar bij een man op tragische wijze om het le ven kwam. Men heeft daarop het gebruikte lichte metaal prijsgegeven om tot het alu minium terug te keeren. De beide geleerden zullen den 15den Juni gereed zijn, maar omdat rekening gehouden dient te worden met de weers gesteldheid, is het tijdstip van opstijging vastgesteld op een dag tusschen 15 Juni en den eersten September. Professor Picard die dit jaar niet zal opstijgen, blijft zijn leerling Max Cosijns met goeden raad terzijde staan. Zooals men weet, denkt hij er over het komende jaar een heel be langrijke opstijging te ondernemen, met een ballon, waarvan de oppervlakte vier maal zoo groot zal zijn als die van den hul digen ballon, en welke hem tot 30.000 M. hoogte zal brengen. Deze plannen zijn ech ter nog niet volkomen uitgewerkt. AUTORITEITEN UIT LIVERPOOL. Aankomst Zaterdag op Schiphol. Een tweede groep Engelsche autoriteiten namelijk de Lord Mayor van Liverpool, councillor G. A. Strong, sir Thomas White, alderman van Liverpool, mr. W. Moore, Town Clerk van Liverpool en nog twee autoriteiten uit Hull zullen ter inwijding van de nieuwe luchtlijn LiverpoolHull Amsterdam, Zaterdag 2 Juni uit 15.25 op j Schiphol arriveeren, waarna zij hun in trek in het Carlton Hotel zullen nemen. Hoe vind je m'n nienwen chauffeur? Z'n neus prachtig in stroomlijn. (Candide)., UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RUN. BoerenleenbankGisteravond hield de Coöp. Boerenleenbang haar jaarvergade ring in de „Roskam". De heer A. Korpels- hoek, voorzitter, opende de vergadering Bij afwezigheid van den secretaris werden de notulen gelezen door het bestuurslid de heer L. v. Paridon. Ze werden goedge keurd. Vervolgens was aan de orde het verslag van de exploitatie der Bank over 1933, 'uitgebracht door den kassier. 1. Jan. hadden de inleggers van spaar gelden te vorderen 136.380.39, ingelegd was ƒ83.120.56. Totaal ƒ219.500.95. Terug betaald aan spaarders 90.093.68. Het te goed der spaarders was dus 31 Dec. 129.407.27. Aan voorschotten stond per 1 Jan. uit ƒ48.799.23. Nieuwe voorschotten 500.totaal 49299.23. Afgelost was in 1933 ƒ2203. Uitstaande 31 Dec. ƒ47096.23. Loopende Rekening: per 1 Jan. was van rek. crt.houders te vorderen ƒ63213.89. Er was uitbetaald 106.472.16. Totaal 169686.05. Terug ontvangen van rek. crt. houders 95274.37. Op 31 Dec. had de Bank van leden rek.- crt.-houders te vor deren ƒ74.411.68. Het saldo te goed in rek. crt. bij de Centrale Bank was per 1 Jan. 29.560.56. Gestort was 67.777.76. Totaal 97.338.32. Er was opgenomen bij de C. B. 83.725.94. Te vorderen per 31 Dec. 13.612.38. Het totaal der uitgegeven spaar boekjes steeg van 246 tot 259. Behalve de winst over 1933 ad 1224.40 bedraagt de reservekas 10.894.33. De vergadering besloot de winst bij de reservekas te voe gen zoodat deze thans bedraagt 12118.73. De rekening en balans werden goedgekeurd De voorz. dankte de kassier voor zijn ge leverd werk en deelde de vergadering mede de boeken, bescheiden en kas bij de gewone controle en onverwachte kasop namen steeds correct in orde waren. Het lid van het bestuur de heer J. v. d. Perk en lid van de R. v. Toezicht de heer H. Ravensbergen werden beiden met bijna al gemeene stemmen herkozen. Bij de rond vraag werden enkele vragen gesteld van huishoudelijken aard. De voorzitter be antwoordde deze tot genoegen der leden. Hierna sluiting der vergadering. Tuinbouw. Nu hert seizoen van de vroege aardappelen bijna daar is en de re geer in gsmaatregelen bekendheid krijgen, nu zal eerstdaags blijken in welke moei lijkheden men zal komen door die maat regelen niet na te komen. Doch voor de bona fide tuinders zullen verschillende voorschriften baat geven. Dit zal dan wel op de eerste plaats blijken bij den ver koop van vroege aardappelen, waarvoor een minimumprijs zal worden vastgesteld, welke aanmerkelijk hooger zal zijn dan vo rig jaar. Voor 1ste kwaliteit vroege aard appelen wordt een redelijke prijs gegaran deerd, waaronder nimmer mag worden verkocht, terwijl voor afwijkende soort een vergoedingsprijs van 0.75 per 100 K.G. zal gelden. De minimumprijs voor 1ste soort zal niet steeds dezelfde zijn. Ook voor de politie zal er werk aan den winkel ko men, want het vervoer van vroege aard appelen door tuinders, die geen rooiver- gunning hebben, wordt streng verboden. En de koopers zullen zich voor het ver voer van vroege aardappelen van een vei lingsverklaring moeten voorzien, aan te vragen na de veiling bij den veilingmees ter. Waar geen veiling is, zal administratief moeten worden geveild. Hieruit volgt, dat alle vroege aardappelen, dus ook van telers handelaren, over de veiling moeten gaan om in het bezit te komen van een veiling verklaring. Vanaf 1 Juni zal tevens een crisisheffing moeten worden betaald van 0.50 per 100 K.G. De consument kan er zich alvast op prepareeren, dat dit seizoen geen aardappelen worden verkocht voor „afbraakprijzen". En waar de telers die in 1933 geen vroege aardappelen teelden en dit nu wel doen, zich op kunnen voorbe reiden, moet men voor zich alvast maar eens gaan bedenken. LISSE. Personalia. De heer J. G. Zwager, com mies der dir. belastingen, alhier, is naar wij vernemen overgeplaatst naar Amster dam. In zijn plaats is als commies der dir. belastingen alhier benoemd de heer J. Hut uit Nieuwe Schans. Bouwvergunning. Burg. en weth. de zer gemeente hebben aan de Gebr. Moole- naar, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van 8 woonhuizen op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse, gelegen langs de Tulpenstraat en de Lischbloem- straat. Pluimvee- en Konijnensportvereeniging. Gisteravond hield de Pluimvee- en Ko- nynensportver. Lisse en Omstr. haar leden vergadering in „De Kleine Vereeniging". De voorz., de heer W. F. Daudeij, verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder den heer Hamaker, die hedenavond een tafel keuring zal houden van konijnen. Aan de orde is ballotage van 5 nieuwe leden, waarvan er vier werden aangeno men. Hierna werd de tafelkeuring gehou den, waarvoor veel animo bestond, en waarop vele dieren aanwezig waren. Op zeer duidelijke wijze toonde spr. aan de fouten en slechte hoedanigheden van het dier. Door deze fouten en gebreken worden moeilijkheden opgedaan op diverse ten toonstellingen. Hierna werd overgegaan tot de verloting van kamerplanten. Geboren: Cornelis Petrus z: van H. van Elk en J. van Duivenvoorden. Aart Cornelis zo van E. van Leeuwen en J. W. van Riet. Ondertrouwd: Johannes Marie van der Meij 21 jaaar te Hillegom en Helena Randsdorp 21 j. Johannes Hendrikus I Spruyt 31 j. te Bennebroek en Francisca Reglna van der Geest 26 j. Eduard Nieuwenhuis 28 j. te Den Helder met Baaf- je Gijsbertha Tromp 23 j. Hendrikus Pancratius van Denzen 23 j. te Noordwij- kerhout en Alida Cornelia Mooyekind 20 j. Gevestigd: N. W. v. d. Zijden uit Stompwijk. H. de Koning uit Uithoorn. W. E. de Raat en echtgen. uit Haarlem. A. van Dreunen en gezin uit Hillegom. H. van Prooijen uit Haarlemmermeer. F. Overduin uit Voorschoten. C. da Breuk en gezin uit Haarlemmermeer. G. Harting uit Leiden. J. C. Jè M. Camp- fens uit Noord wijk. J. de Cloe uit An- del. J. F. Naaijen uit AndeL Vertrokken: C. G. van der Kamp naar Haarlem. G. H. Wassenaar naar Dietinchem. Th. H. Jelierse naar Cal- lantsoog. M. A. de Klerk naar Noord- wij kerhout. NOORD WIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdag 5 Juni a.s., des middags te drie uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling notulen. 4. Voorstel tot wijziging gemeen schappelijke regeling schoolartsendienst, 5. Rekening schoolartsendienst over 1933. 6. Verdaging beslissing inzake uitbrei dingsplan. 7. Voorstel tot verbetering voet paden in de zuidduinen. 8. Vestiging poli tiepost in het Langeveld. 9. Crediet voor verandering politiepost Noordwijk aan Zee in verband met verbouwing u.l.o school en crediet voor uitvoering schilderwerk politiepost en woning. 10. Adres bewoners Zeeheldenkwartier inzake voetpaden. 11. Vernieuwing beschoeiing Westeinderbrug. 12. Verzoek C. Th. van den Berg tot ver legging grens verloven A. 13. a. Adres van raadsleden de heeren J. C. van der Meer, H. Liefferink, C. den Hollander en C. Soe- teman houdende bezuinigingsvoorstellen. b. Adres arbeidersvakcentrales inzake voorstel van onder a. genoemde heeren met betrekking tot de werkverschaffing. c. Voorstellen inzeke opcenten personeele belasting, d. Voorstellen inzake verlaging belasting voor café's e.d. c. Wijziging be grootingen 1933 en 1934 in verband met brief Ged. Staten betreffende begrooting 1934. 14. Voorstellen inzake salarissen en loonen gemeentepersoneel. 15. Advies voor stel Ged. Staten tot herziening van de sa- larishegeling voor de burgemeesters, se cretarissen en ontvanges. 16. Voorstel tot herziening belooning havenmeester (J. Ver burg). 17. Voorstel tot wijziging verorde ning organisatie politie. 18. Verzoek M. Gooi om vrijstelling verplichting tot terug betaling van genoten onderstand. 19. Ver zoek J. Smit om doorbetaling salaris na ontslag. 20. Voorstel tot aanleg van een par keerterrein op de Oude Werf. Belastingverhooging. In de vorige raadsvergadering is aangehouden een voor stel van Burgemeester en Wethouders ora het aantal opcenten op de Personeele be lasting, dat thans bedraagt 65 tot 115 te verhoogen tot 90 tot 200. Bij een nadere beschouwing en wijziging van de begroo ting en het aanbrengen van eenige bezui nigingen komen Burgemeester en Wethou ders thans met voorstellen bij den raad om het aantal opcenten nader te bepalen op 80 tot 160. Salarisverlaging voorgesteld. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den raad voorgesteld alle salarissen van het gemeentepersoneel met 10 pet. te verla gen verminderd met de thans geheven pén- sioenspremie. Exclusief de pensioenpremie bedraagt de verlaging dus 10 pet. Kampeerterreinen. Door Burgemees ter en Wethouders is benoemd tot wachter bij de kampeerterreinen de heer A. de Jong te Noordwyk aan Zee, die onlangs zijn po- litiediploma heeft behaald. Het Langeveld, dat tot de gemeente Noord- wijk behoort, doch ongeveer 6 K.M. van de badplaats verwijderd is, begint de laat ste jaren hoe langer hoe meer in trek te komen als kampeerterrein en als terrein voor ontspanning, omdat over dat terrein eenige toegangen zich bevinden naar de zee. In verband daarmede stellen Burge meester en Wethouders aan den raad voor daar een politiepost te vestigen. De „blauwe" zone. In Noordwijk aan Zee is voor een groot gedeelte van de villa- terreinen vastgesteld een zoogenaamde ver boden zone, waarin drankverloven niet mo gen worden verleend. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van den heer C. Th. van dey Berg om een verlof in die zone, dat door Burgemeester en Wethouders moest worden geweigerd, stéllen B. en W. thans voor de bedoelde zone te handhaven, doch daarvoor een maximum aantal van 2 ver loven toe te staan. De werkloosheid. Het aantal werkloo- zen bedraagt in onze gemeente op dit oogenblik nog 436. Een zoo groot aantal werkloozen bijna in het hart van den zo mer is wel een bewijs, dat de crisis voor onze gemeente nog lang niet is geweken. RUNSBURG. Tuinbouw. De prijzen der verschillen de groentensoorten zijn niet slecht te noe men. Koudengrondsla kan in de goede kwa liteit gemakkelijk van 0.90 tot 1.70 op brengen. Radijs gaat voor 1.20 tot 2.10 per 100 bos. Kleine uitjes brengen van 0.25 tot 0.40 per 100 bos op. Spinazie in de goede kwaliteit kan gemakkelijk koo pers vinden tegen ƒ4.60 tot ƒ6.70 per 100 K.G. Er is echter den laatsten tijd een flink groot kwantum wat geen 1ste soort ge noemd kan worden. In tegenstelling met andere streken van ons land zijn de vroe ge aardappelen hier niet afgevroren. Er wordt in het algemeen echter erg naar re gen verlangd. Voor de vruchtzetting is dit 1 ten zeerste gewenscht.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6