naai VRIJDAG 1 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE ELAD. PAG. 7 In BADPAKKEN de grootst denkbare sorteering. STADSNIEUWS Veiligheidsweek 4-9 Juni Weggebruikers, maakt het verkeer veiliger. Door de Vereen igirug van Veilig Verkeer allhier wordt van 49 Juni een zjg. Veilig heidsweek gehouden. Deze week maakt deel uit van een landelijke actie van het Verbond Veilig Verkeer. Men beoogt daar mede de aandacht van de weggebruikers te vestigen op verkeersfouten, die gemaakt worden, om op die wijze te bereiken, dat- men de verkeersvoorsdhriften leert kennen en, als men ze kent, die beter leert opvol gen. Wanneer men kennis neemt uit de dag bladen van het groote aantal verkeerson gevallen, vooral na feestdagen, dan ver wondert het ons niet, dat men maatregelen beraamt teneinde in elk geval te pogen het verkeer veiliger te maken. Het toezicht en de maatregelen van overheidswege, kunnen voornamelijk door de beperkte middelen nu eenmaal niet afdoende zijn. Iedereen moet daartoe meewerken. Teneinde de belangstelling van het pu bliek te wekken zullen gedurende de vei ligheidsweek veiligheidskranten worden verspreid en prapagandapiaten op alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen worden aangebracht. Van politie-zijde zal gedurende de veiligheidsweek versterkt toe zicht tot bereiking van het zelfde doel worden gehouden. Op verschillende punten zullen vanwege de Vereeniging kraampjes worden geplaatst tot verspreiding en ver koop van propaganda-materiaal. NUTTIGE WENKEN. Om het verkeer zoo veilig mogelijk te male en, zijn er voorschriften, die moeten worden opgevolgd. Als iedereen dit deed, zou het beeld op den weg een geheel ander zijn. Men ziet thans links in een bocht rijden, alsof er geen voorschrift van rechts- houden bestond. Neem de bocht naar links zoo ruim mogelijk. Teneinde weggebruikers aan dezen regel meer te ge wennen (kennen doen we het voor schrift wel) hen als het ware uit te noodi- gen de goede zijde van den weg te houden zullen op verschillende kruispunten of hoeken van straten van gemeentewege richtingslijnen op het wegdek worden aan gebracht, evenals zulks nu al het geval is voor den hoek StationswegRijnsburger- singel. Aan de indeeling van den weg kan men dan zien, hoe men moet rijden. Geeft als bestuurder van een rijwiel, mo torrijtuig, handwagen, rijtuig enz. een tee- ken als ge van richting verandert, niet al len naar links, maar ook naar rechts. Geef dit teeken tijdig en duidelijk. Kruis het verkeer, als ge naar links van richting verandert, alleen dian ais de gelegenheid gunstig is. Eveneens voetgangers moeten medewer ken. Is er ruimte voor hen op het trottoir, dan behooren zij daar te loopen. De rijweg ös niet voor hen bestemd. Alleen voor het oversteken en dan nog in dwarse rich ting, na zich eerst goed overtuigd te hebben of het veilig kan getoeuren, mag de voet ganger op den rijweg komen. INRICHTING MOTORRIJTUIGEN. Ook aan remmen en stuurinrichting van motorrijtuigen zal gedurende de veilig heidsweek meer dan de gewone aandacht worden gewijd. Het is een eerste eisch diat beide remmen, d.w.z. ook de handrem, deugdelijk werken. Om een voorbeeld te noem: als bij normale snelheid bij gebruik van die handrem de auto 50 Meter noodig heeft om tot stilstand te komen, zooals voor komt, is dit wel een heel sterk staaltje van een ondeugdelijke rem. Dan de verlichtingsin richting aan de mo torrijtuigen. Deze is, ook al rijdt men met zjg. „gedimd" licht, heel vaak nog min of meer verblindend. De bestuurder meent meermalen heelemaal niet met verblindend licht te rijden. Het is daarom juist mede voor hen, dat de veiligheidsweek gehouden wordt. De aandacht der bestuurders zal daar op worden gevestigd. De Directie van het Motorhuis heeft zich bereid verklaard van 49 Juni a.s. tegen een vergoeding van 50 cent de remmen van een motorrijtuig te controleeren, door mid del van het rem'testtoestelTegen betaling van een gelijk bedrag kan men ook de ver lichtingsinrichting van zijn motorrijtuig al- diaar doen oontroleeren door middel van het verliCh'tinigscontrole-apparaat. Beide toe stellen staan in de garage van het Motor huis aan den Hooge Rijndijk. Eigenaars van motorrijtuigen die lid zijn of worden van Veilig Verkeer, kunnen beide proeven kos teloos doen verrichten. Evenzoo maakt de stuurinrichting van motorrijtuigen een deel uit van de zorgen van Veilig Verkeer. Een stuurinrichting met meer dan 45 graden speling (doode gang) spot met elk verantwoordelijkheids gevoel. De Algemeen e Nederlandsche Wiel- Praeventieve Geneeskunde en Beroepskeuze door Dr. D. Wiersma, leider van het Consultatie-bureau voor Beroeps keuze van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Het voorkomen van bepaalde beroeps ziekten, die door het uitoefenen van een ze ker beroep worden veroorzaakt of in de hand gewerkt, is reeds geruimen tijd be kend. Zeer typisch zijn de longafwijkingen, die bij glasblazers gevonden kunnen wor den, als gevolg van den te hoogen lucht druk, die zij in hun longen bij hun werk telkens veroorzaken, typisch is ook de zoo genaamde steenhouwerslong, die ontstaat door het voortdurend inademen van groo te hoeveelheden steengruis en stof waarin de steenhouwer dagelijks werkt. Bij deze tamelijk zeldzame ziektetoestanden, is het oorzakelijk verband tussohen beroep en af wijking wel heel duidelijk, daar het beroep als hoofdoorzaak kan worden beschouwd. Minder in het oog vallend, doch daarom niet minder reëel is de be teekenis van met stof overvulde werkplaatsen, zooals zij vroeger in de textiel-industrie gewoon waren, voor het ontstaan van longtubercu- lose. Men zou deze ziekten tot de beroeps ziekten van den textielarbeider kunnen re kenen. Het spreekt wel vanzelf, dat derge lijke inzichten den geneeskundigen ertoe hebben gebracht, zich met het beroep te bemoeien. De stelregel, dat voorkomen beter is dan genezen, heeft allereerst tot de schepping der bedrijfshygiëne geleid, die de gevaren, welke verschillende bedrijven voor de ge zondheid van hun arbeiders opleverden, tracht op te sporen, waarna zij kunnen worden weggenomen. Dientengevolge zijn de gevaren van me nig bedrijf in den tegenwoordigen tijd dan ook enorm verminderd: de met stof be zwangerde spinnerijen en weverijen heb ben voor goed geventileerde en van beter werkende machines voorziene werkplaat sen, plaats gemaakt, waardoor het gevaar voor longtuberculose zeer veel kleiner is geworden. Naast de hygiëne, die zich met de ons om ringende gevaren voor de gezondheid bezig houdt, kenner wij in de laatste jaren de praeventieve geneeskunde, die ook de mo gelijkheden tot voorkoming van ziekten onderzoekt, maar zich, in plaats van tot de omgeving, tot het individu, lichamelijk en geestelijk, richt. Ook deze tak der ge neeskunde bemoeit zich onder meer met het beroep, en een van zijn voornaamste werkzaamheden in dit verband is wel te onderzoeken, of voor een gegeven individu een bepaald beroep bijzondere gevaren op levert, doordat zijn lichamelijke of geeste lijke aanleg hem daarvoor ongeschikt maakt. Zoo wordt dus de beroepskeuze in de praeventieve geneeskunde betrokken. Een geneeskundig advies blijkt voor den beroepscandidaat hoe langer hoe meer van groote waarde te zijn, niet alleen, om het ontstaan van ziekte en invaliditeit zooveel mogelijk te Vermijden, doch ook, om waar borgen voor zoo goed mogelijke praestaties te vinden, waardoor zoowel de financieele resultaten van het werk als de vreugde aan den arbeid in niet geringe mate kunne* worden bevorderd. Dat daarbij lichamelijke factoren van groote beteekenis kunnen zijn, is wel dui delijk. Iemand met aanleg voor platvoe ten zal men het beroep van kellner of van winkelbediende, dat tijdenlang staan met zich medebrengt, moeten afraden. De studie van de geneeskunde is voor iemand met een progressieve hardhöorendheid beslist onge schikt: de doove arts die dagelijks groote moeilijkheden bij zijn werk met de ste thoscoop zou ontmoeten, zou in zijn beroep onvoldoende praesteeren en zich voortdu rend onzeker en daardoor ongelukkig moe ten gevoelen. Van nog grooter ge-wicht zijn evenwel de geestelijke factoren, die in bijna elk beroep een overwegende beteekenis bleken te be zitten. Daarom is het psychotechnische on derzoek voor het adviseeren aangaande de beroepskeuze een belang van de eerste orde. Dat het niet in de laatste plaats ook juist van praeventief-geneeskundige beteekenis" is, wil ik trachten door enkele voorbeel den duidelijk te maken. In de industrie wordt tegenwoordig groo te waarde gehecht aan een rationeele be- drijfsindeeling. De vergevorderde mechani seering van het fabriekswezen heeft tot steeds verder arbeidsverdeeling geleid, om dat daardoor de productie bleek te kunnen worden vergroot. De taak van menig fa brieksarbeider bestaat thans uit de dui zendvoudige herhaling van een enkele handgreep aan de machine, die het eigen lijke werk doet, of van een eenvoudige be werking aan het wordende product, dat hem op de rollende band passeert. Daarbij wordt het tempo van de uit te voeren bewe gingen aangegeven door de machine of door de snelheid van de band, niet door de in- dividueele behoeften van den arbeider. Deze heeft zich Integendeel in te spannen, om dit tempo zoo nauwkeurig mogelijk te volgen, is hij te snel, dan verspilt hij zijn kraoht, is hij te langzaam, dan kan hij de machine niet bijhouden, hetgeen tot wan^ praestatie leidt of gevaren voor hemzelf en zijn omgeving kan opleveren. Het is dui delijk, dat dergelijk werk, vooral wanneer het tempo snel is ,en de bedrijfsleiding zal die snelheid gaarne zoo groot mogelijk trachten te maken hooge eischen aan de opmerkzaamheid van den arbeider stelt. Deze moet in staat zijn, zich op een een voudige, weinig belangwekkende bezigheid sterk te concentreeren, hij moet dezen toe stand van concentratie gedurende gerui men tijd gelijkmatig kunnen volhouden, zonder momentane inzinkingen te vertoo- nen of te zeer vermoeid te geraken. Is hij daartoe niet in staat, dan kan hij zich ge makkelijk aan ernstige gevaren blootstel len. Deze gevaren zijn in hoofdzaak van tweeërlei aard. Door momentane verslap pingen van de opmerkzaamheid kunnen zijn bewegingen te laat komen of onzeker worden, waarvan ernstige bedrijfsongeval len het gevolg kunnen zijn. Wie zijn hand iets te laat uitstrekt onder het mes van een automatische snijmachine, kan een ernstige verwonding oploopen, wie onzeker is in het in- of uitschakelen van een elec- trischen stroom, kan massale ongelukken veroorzaken. Van anderen aard zijn de ge varen voor hem, die moeite heeft, de op merkzaamheidsconcentratie gedurende vol doenden tijd vol te houden. Zijn arbeids- praestatie zal langzamerhand minder wor den, hij blijft niet op het peil van zijn col lega's en ziet zich daardoor wellicht finan cieel minder beloond of zelfs met ontslag bedreigd. De krampachtige pogingen, om toch vol te houden, pogingen, die eigenlijk boven zijn kracht liggen, kunnen in hooge mate schadelijk zijn voor zijn geestelijke gezondheid, zoodat b.v. neurasthenische of psychasthenisohe verschijnselen het gevolg zijn. Daarom is het van groot praeventief geneeskundig belang, dat geen menschen in betrekkingen worden geplaatst, waar voor hun opmerkzaamheid onvoldoende is. Een psychotechnisch onderzoek kan ertoe bijdragen, deze gevaren bijtijds te onder kennen en uit den weg te gaan. Aan den anderen kant is het ook zeer onwensohelijk, jonge menschen in een be roep te plaatsen, dat te geringe eischen aan him krachten stelt. Wanneer iemands geestelijke aanleg, b.v. zijn verstand, goed genoeg is voor ingewikkeld en verantwoor delijk werk, dan zou het maatschappe lijk gesproken reeds onoeconomisch zijn, hem slechts zeer eenvoudigen arbeid op te dragen. Doch ook voor hemzelf zou dit te evenvoudige en voor hem daardoor licht geestdoodende werk een gevaar be- teekenen. De vreugde aan den arbeid, de bevrediging door het geven van de volle maat zijner krachten zou ontbreken, en wanneer zulk een toestand jaar in jaar uit zou voortduren, levert deze stellig voor de geestelijke gezondheid weder niet te on derschatten gevaren op. Wanneer dus een uitstekende verstandelijke aanleg bij een beroeps-candidaat wordt gevonden en dit is heden ten dage door een experimen- teele psychologisch onderzoek zeer goed mogelijk dan is het aangewezen, hem terug te houden van het aanvaarden eener betrekking, waarin hem slechts automa tisch werk wacht, doch waarin alle voor uitzichten ontbreken. De beroepsadviseur zal hem integendeel aanraden, voortgezet onderwijs te volgen of een werkkring te zoeken, die de gelegen heid biedt tot verdere geestelijke ontwik keling en waarin hij op den duur tot zelf standige en verantwoordelijke posities kan opklimmen. Zoowel de maatschappij als de candidaat zelf, niet het minst wat zijn gees telijke gezondheid betreft, zijn daarmee ge diend. Het Instituut voor Praeventieve Genees kunde, te Leiden gevestigd, bezit daarom ook een afdeeling voor beroepskeuze. Deze stelt zich eenerzijds ter beschikking van beroepscandidaten, om door middel van een onderzoek hunner lichamelijke en vooral geestelijke eigenschappen na te gaan, welk soort beroep voor hen als ongeschikt, wolk als gewenscht moet worden beschouwd en daarover adviezen te verstrekken. Aan den anderen kant stelt zij zich tot taak, nauwkeurig de eischen te leeren kennen, die aan het vervullen van verschillende be roepen moeten worden gesteld. Door het opstellen van onderzoekmetho den die, getoetst aan de praktijk, geschikt blijken om te onderscheiden, welke arbei ders in een bepaalden tak van werkzaam heid beter en welke minder goed werk le veren, hoopt zij langzamerhand in staat te geraken, zooveel mogelijk ieder bedrijf van de geschiktste werkkrachten te voorzien. Medewerking van de particuliere bedrijven, in den vorm van het aanvragen van psy chotechnisch onderzoek onder hun perso neel en sollicitanten is daartoe een ver- eischte. De hoop, dat zulk een onderzoek dikwijls zal worden gevraagd, mag gerecht vaardigd heeten, indien wij bedenken, dat daardoor een werk tot stand komt, dat in het oeconomisch belang is der bedrijven zelf en bovendien van groot gewicht voor de geestelijke volksgezondheid. rijders Bond neemt zeifis een veiligheids- grens van 30 gr. Remmen en stuurinridhiting zijn deeten van het motorrijtuig, die nu eenmaal per fect iin ordie moeten zijn. Zijn deze niet in orde, dan blijven de gevolgen niet uit. Dood en verderf worden verspreid, rouw wordt gebracht in gezinnen. Het spreekt van zelf dat ook de overige inrichting der irfotorrij tuigen niet aan de aandacht zal ontsnappen. Versleten banden, signaalinriohting, enz. Deze en nog meer andere zaken zullen volgende week de bijzondere belangstelling van de politie hebben. Allen krijgen hun beurt. Zijn de feiten van ernstigen aard, dan volgt proces-verbaal. Overigens zal wellicht meer dan gewoonlijk door waar schuwingen worden opgetreden. Wanneer met ondeugdelijke remmen wordt getreden of met ondeugdelijke stuurinrichting, of op roekelooze wijze of met gevaarlijke snel heid, het spreekt vanzelf dat daarvoor geen excuus kan worden aangevoerd. Dit zelfde geldt voor andere feiten, waarvan aange nomen kan'worden dat weggebruikers het feit bijkans willens en wetens plegen. Op deze plaats hopen we de lezers dage lijks op de hoogte te houden van de resul taten en van hetgeen den volgenden dag gaat gebeiuren. NEDERL. VER. v. BAKKERSZONEN. Afd. Leiden en Omstreken. Bovengenoemde vereeniging heeft Woens dag haar eerste onderlinge vakwedstrijden gehouden in Hotel „Central" Breestraat. Als jury fungeerden de heeren J. Raap horst te Leiden, P. v. d. Brugge te Den Haag en R. Kroon te Alphen a. d. Rijn. De uitslag was als volgt: Klasse A. Witbrood: le prijs J. Heersink, Aalten; 2e pr. C. Stavleu, Leiderdorp; 3e pr. G. v. Eist, Abcoude. Klasse B. Tarwebrood: le prijs G. v. Eist, Abcoude; 2e pr. G. Kuypers, Leiden; 3e pr. H. v. Noort Jr. Leiden. Klasse C. Beschuit: le prijs G. Riemer, Wateringen; 2e pr. G. v. Eist, Abcoude; 3e pr. H. v. Noort Sr., Leiden. Klasse D. Kleinbrood: le prijs H. v. Noort Jr., Leiden; 2e pr. H. v. Noort Sr., Leiden; 3e pr. F. Voorma, Noordwijk a. Zee. Klasse E. Luxe Brood (werkstukken): le prijs F. Voorma, Noordwijk a. Zee; 2e pr. G. Kuypers, Leiden; 3e pr. A. Parlevliet, Katwijk a. Zee. De hoofdprijs, die werd toegekend voor het hoogst aantal punten in alle klassen, werd gewonnen door G. v. Eist, Abcoude. De film „Hungaria" In het Trianon- theater. Zooals gemeld had hedennacht in het Trianon-theater de vertooning plaats van de nieuwe film „Hungaria", waarvan de opbrengst was bestemd voor noodlijdende Hongaarsche studenten en kunstenaars. De directie had voor een gesoigneerd programma gezorgd, zoodat de aanwezigen van een mooie nacl^tvoorstelling konden ge nieten. Vooraf gingen o.a. een Journaal, waarbij ook de interessante voetbalreportage van het Nederlandsch Elftal, een prachtige ge luidsopname van gedeelten uit „Wilhelm Teil" dooi' het Berlijnsch Philharmonisch Orchest, een filmpje over Marokko en het nieuwste op het gebied van teekenfilms, een geheel gekleurde teekenfilm, die wer kelijk een wonderlijke verrassing, een openbaring was. Naar wij vernemen heeft de directie van het Trianon-theater op een groot aantal van deze films beslag weten te leggen. Na de pauze werd de film „Hungaria" vertoond. Vooraf werd echter gesproken door mr. W. Hugenholz, die gewaagde van de vele hartelijke betrekkingen, die er bestonden tusschen Nederland en Hongarije en die omstandig uiteenzette hoe zwaar Hongarije door het Verdrag van Trianon getroffen is. Op duidelijke en juiste wijze werd door spr. de verdeeling van Hongarije aange toond. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat door deze film velen zich tot Hongarije zouden voelen aangetrokken. Hierna werd de zeer interessante film vertoond, waarbij vooral ook de prachtige muzikale illustratie opviel. Over de film zelf schreven wij reeds zeer uitvoerig, zoodat wij ons thans daar van ontslagen achten. Velen danken aan de directie van het Trianon-theater een aangename en hoog staande voorstelling. VOETBAL ALPHENSCHE VOETBAL- EN ATHLETIEKVER. „ALPHIA". Heden is het 15 jaar geleden dat boven genoemde vereeniging onder den naam D. I. O. S. werd opgericht. Thans, onder voor zitterschap van den heer H. Smit, maken de Alphianen zich gereed dit feit te gaan herdenken en is het zeker interessant een stukje historie te laten volgen. In 1918 namen enkele jongens, waaron der namen als W. Dompeling, C. J. van Zwieten en W. Munnik, 't initiatief 'n voet balclub op te richten. Als speelterrein werd het plein van de N. V. de Leerhoeve te Al phen gebruikt doch spoedig moesten de jongens hun „veld" ruimen. Er werden toen pogingen aangewend een geschikt ter rein te huren en na lang zoeken slaagde men hierin, aan den Woubrugscheweg. Op 1 Juni 1919 werd de club toen definitief opgericht onder den naam. D.oelpunten I.s O.ns S.treven. (D. I. O. S.). Met 2 elftal len werd ingeschreven voor de competitie van den Goudschen Voetbalbond en het eerste jaar werd direct een succes, daar het eerste elftal erin slaagde, na een zwa- ren strijd met het Goudsche G. S. V. het kampioenschap te winnen van de 2de klas G. V. B.. Promotie volgde toen naar de le klas, waar met afwisselend succes werd gespeeld. Intusschen nam de club met drie etlftallen aan de competities deel. In 1923 brak voor de club, die haar naam had moe ten wijzigen en nu „Alphia" heette, een moeilijke tijd aan waarin zij ondervinden zou ,dat haar weg nog niet over rozen ging Drie harer beste bestuursleden werden door het G. V. B. bestuur geschorst om een naar het inzicht der club kleine en zeker vergeeflijke fout. Dit bleek echter van grooten invloed te zijn op het clubleven van „Alphia". Enkele jaren voerde zij toen een zwaren strijd om het bestaan. Het was in die periode dat Alphen aan den Rijn 7 voetbalclubs rijk was. Velen zullen zich het bestaan van Vivantie, Blauw-Wit, Gouw sluis, Emma en R. K. V. V. „A. W." herin neren. Een voor een verdwenen deze clubs echter uit de voetbalwereld en ook voor „Alphia"' zou dit lot zijn weggelegd wan neer zij niet op een zoo hecht fundament was gebouwd. In seizoen 1925—'26 werd het taai vol harden en zwoegen beloond. Na een zwaren strijd met O. N. A. uit Gouda werd het kam pioenschap der G. V. B. behaald. Het ter rein dat Alphia toen bespeelde (aan de Hofzichtstraat) was echter niet geschikt voor de K. N. V. B. en het altijd ijverige bestuur slaagde er in een terrein te be machtigen aan de Nieuwe Sloot, dat goed werd gekeurd. Het eerste jaar dat op dit terrein werd gespeeld zal bij velen aange name herinneringen wakker roepen. Het le, 2e en 3de werden kampioen van hun af- deelingen, resp. 4de klasse K. N. V. B., 2de en 3de klasse Goudsche V. B. In de promo tiewedstrijden moest Alphia haar meerdere in het Leidsche U. V. S. erkennen. Deson danks gaf men de moed niet op. Het vol gend jaar werd wederom het kampioen schap veroverd en wederom stond men voor de poort der 3de klasse K. N. V. B. Thans was Scheveningen de tegenstan der. Beide wedstrijden werden gelijk ge speeld, doch de beslissings-strijd op het U. V. V.-terrein te Utrecht werd door Alphia met 40 gewonnen. Velen zullen zich deze harde en fairen strijd herinneren. Het 3de klasserschap was behaald, waar zij nu nog met afwisselend succes in uitkomt, hoewel de laatste twee seizoens nu niet bepaald rooskleurig zijn. Intusschen was de vereeni ging met haar lagere elftallen bij de Leid sche V. B. ingedeeld.' Het 2de elftal be haalde na spannende kop aan kop race L. D. W. S. het kampioenschap van dezen bond in 1929 en promoveerde naar de re serve 3de klasse K. N. V. B. Thans wordt met 6 elftallen aan de competities deelge nomen. De vereeniging heeft vele uitste kende bestuursleden gekend. Wij noemen slechts hiervan enkelen als W. Munnik, Schouten, Meijers, Zwaan, v. d. Hoogt en Groenendijk, terwijl namen als Bouthoorn, Mulder, Smit e. a. onafscheidelijk verbon den zijn aan de Oranje-Witte kleuren. De uitstekende clubgeest welke steeds bij Al phia heerschte heeft de club over '.eel moeielijkheden heen geholpen. In 1933 hebben de Alphiane^i hiervan nog een prachtig staaltje gegeven. Het nieuwe cliii- huis de trots van iedere Alphiaan, werd door de leden zelf gebouwd. Munsterman onder wiens leiding dit is geschied zag hiermede zijn ideaal verwezenlijkt. Ook de athletiek heeft Alphia steeds be oef end doch eerst de laatste jaren is dit sterk naar voren gekomen, fraais succes sen zijn hier inmiddels geboekt. Wij rele- veeren slechts de prestaties bij de estafettes Dwars door Alphen, van de G. A. IC. kam pioenschappen en de afstandmarschen. Mannen als Megchelse, Verkerk, Thomas sen en Mulder zijn hier op de goede weg, want Alphia kan met trots bogen op haar afdee mg athletiek. Ook is er sinds korten tijd een dames- athletiek afdeelir.g opgericht. Met trots kan de vereeriging Alphia terugzien op datge ne wat achter haar ligt. Van een jongens club is zij uitgegroeid tot een flinke ver eeniging met aan het hoofd een energiek bestuur, dat zich, niet het minst door de medewerking dei leden, door alle moeie lijkheden, mofsl financieele, een v/eg wist te banen. Ter gelegenheid van dit 3de lus trum organiseert Alphia serie-wedstrijden welke Zaterdag 16 Juni a.s. aanvangen en die, naar wij hopen, een groot succes wor den. BILJARTEN KLEIN RUSTOORD—LUTO. Gisterenavond werd de returnwedstrijd gespeeld tusschen Lu to Lisse en Klein Rustoord Oud-Ade. De wedstrijd verliep als volgt: (De spelers van Luto worden het eerst genoemd): pnt. ser. brt. gem. C. Duivenvoorden 154 21 34 4.52 J. v. d. Hulst 300 47 34 8.82 C. Degger Jac. v. d. Meer C. Faas L. Turk A. Wassenaar G. Rietbroek 149 18 49 3.94 200 19 49 4.08 A. van Dijk 150 17 52 2.88 F. van Ruit 133 10 51 2.60 Gewonnen door Klein Rustoord met 218 punten. WILT U IETS V/ETEN? Vraag: Hoe krijgt men een slap ge worden stroohoed weer stijf? Antwoord: Stijf de slapgeworden rand met wat Arabische gom (114 theelepeltje p kopje water). De gom wordt eerst met een weinig, daarna met meer warm water aangemengd tot ze geheel opgelost is en daarna verdund met koud water. Bevoch tig hiermee de hoed en laat deze drogen. Strijk daarna de rand onder een doek, met een niet te warm ijzer. Vraag: Hoe verwijdert men vlekken van Brusselsch lof uit een zwart zijden japon? Antwoord. Verwijder de vlekken met een weinig verwarmden alcohol of eau de cologne. Vraag, Welke is de route van Leiden naar Hilversum, langs den Rijksstraatweg? Hoeveel K.M.? Antwoo rd: Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden, Harmeien, Oudenrijn, Utrecht, Maartensdijk, Hilversum, afstand 68 K.M. draag: Kunt u mij niet zeggen tot hoelang de Revue speelt in Scala. Antwoord. Ons onbekend.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11