DEKEN J. C. F. JANSEN OVERLEDEN DONDERDAG 31 MEI 1934 DE LETOSCHE CCJOKANT TWEEDE BLAD. PAG. 4 ZOETERWOUDE VERLIEST EEN GOEDEN HERDER Hedenmiddag te 1 uur is in de df. Nolet- stichting te Schiedam, na een langdurig ziekbed, overleden de hoogeerw. heer J. C.^ F. Jansen, deken en pastoor te Zoeterwoude. Onze corr. te Zoeterwoude zendt ons vol gend „in memoriam". Deken Jansen werd geboren te Schiedam op den feestdag van de H. Joannes den Dooper's Onthoofding, 29 Augustus van het jaar 1867. De overledene maakte zijn priester studiën op het Klein Seminarium Hageveld te Voorhout en op het Groot Seminarium te Warmond, waarna hij in 1892 tot priester gewijd werd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te in 't Veld, Castricum, St. Hildegardis te Rot terdam en de Posthoorn, Amsterdam, waar na hij pastoor werd te Zuid-Zij pe en te 's Gravenhage, H. Hart. Sinds 1921 was de overledene deken en pastoor van Zoeterwoude. Nu is zijn wensch vervuld, de bede aan het einde van alle predicatiën, om eenmaal allen te zamen by God in den schoonen Hemel vereenigd te zijn. Voor zoovelen, die hem waren voorgegaan, was dit gebed gestort en bij zijn priesterjubileum sprak zijne dankbaarheid uit diezelfde bede: dat God de liefde tot den priester in zijn pa rochianen mocht beloonen door allen met hem te samen te brengen in den schoonen' Hemel. Ja waarlijk, bijna twee en veertig jaar als priester en veertien jaren als onze pas toor is de overledene een heilig voorbeeld geweest in het gebed met diepen eerbied en ontzag tot den 'Hemel-Vader en in zijn trouw, liefde en gehoorzaamheid aan de H. Kerk. Maar wij moeten, in het geloof aan Gods barmhartigheid en rechtvaardigheid, de bede nog voortzetten tot aan de Rechter stoel Gods bij het Oordeel over de groote verantwoording, die de overledene droeg, als Priester en Herder van onze Parochie. En om alle parochianen daartoe aan te spo ren, zullen wij trachten zijn leven en wer ken voor onze parochie uit te beelden, in opwekking van dankbaarheid en aanspo ring om hem te geven het eenige, wat men nog geven kan, gebeden en offers voor de eeuwige rust van zijn onsterfelijke ziel. Onvoorbereid was de overledene niet, want het is bekend, dat hij sinds jaren ge reed stond om de eeuwigheid in te gaan. Eiken nieuwen kapelaan gaf hij aanstonds bij diens komst instructies, hoe te handelen als hij zou sterven. En toch leefde hij, alsof hij eeuwig voor zijne kudde zou moeten waken, in elk woord en in elke daad sprak zijn groote zorg voor de toekomst. Terstond bij zijn komst als Deken en Pastoor was zijn eerste verlangen de Pa rochie toe te wijden aan Jesus' H. Hart en werd bij de kerk het schoone H. Hartmo- nument opgericht. De plechtige Intronisatie moest met groo- ten luister geschieden, waartoe aan zijne medehelpers, ook later bij alle kerkelijke vieringen, een groote vrijheid van orga- niseeren gegeven werd tot ontplooiing van hunner jeugdigen ijver. Zoo werden altijd de kerkelijke feesten in de parochie van Sint Jan Onthoofding tijdens zijn pastoraat heerlijke uitingen van godsdienstig leven. Niet alleen de uiterlijke, maar vooral de innerlijke beleving van den godsdienst was zijn grootste zorg, waartoe meermalen H. Missiën werden gegeven gevolgd door her nieuwingen en vele Triduums. Nooit zullen de parochianen de schoone kerkelijke feesten vergeten waaraan de naam en de persoon van Pastoor Jansen verbonden is; of is het noodig de herinne ring op te roepen aan het schoone derde eeuwfeest van de parochie, de heerlijke processies op Sacramentsdagen en bij het Veertigurengebed. In zijn arbeid aan de zielzorg beschouw de hij eigenlijk als zijn eerste taak: de be hartiging der belangen van de jeugd. Eerst de zorg voor de scholen; er ver rees al spoedig een nieuwe jongensschool aan den Schenkelweg. Inmiddels waren de plannen voor een nieuwe meisjesschool ook al gereed, maar dit plan mocht door een eigenaardig verloop in de overheidscolle- ges niet tot werkelijkheid komen, waarna later telkenmale een verbouwing van de school bewezen heeft, dat de behoefte er wel was. Hierdoor werd het daaraan gekoppelde plan, om van de oude school een doelmati ge bewaarschool met gymzaal en vakschool voor meisjes te maken, ook verijdeld. De zorg voor de jeugd zou zich echter niet bepalen tot de schooljeugd, want in middels was de Patronaats-Commissie be noemd en tegelijk met. de Jongensschool verrees ook het Patronaatsgebouw als een trots en zegen voor de parochie aan den Schenkelweg. Al spoedig werd het oude schoolgebouw ingericht tot Sport-gebouw en kwam er ook eeii Sport-terrein naast het Patronaatsgebouw in orde. Steeds verder ging de zorg voor de jeugd en zoo mochten de Sint Joseph-Ge- zellen hun plannen tot stichting van een eigen huis door zijn steun tot uitvoer en goed einde brengen. Rusteloos ging hij voort en zoo volbracht hij dan eindelijk ook zijn laatste werk: het stichten van een Graalwacht-huis. 't Was het inzicht van de noodzakelijk heid, dat Deken Jansen noopte het ge- heele Dekenaat ten voorbeeld aan de wenschen van de Kerkelijke Overheid gevolg te geven en een zegedag was het toen Z. H. Exc. Mgr. Aengenent voor de eerste maal een glorieuse intocht hield. De parochie voelde, dat dit bezoek een hoo- ge eer was, omdat onze Herder gezorgd had, dat de Bisschoppelijke voorschriften zoo goed waren nagekomen. Nooit zullen wij dan ook het moment vergeten, waarop de mooie en krachtige figuur van onzen Deken daar stond in het Patronaatsgebouw voor den Bisschop om te getuigen van feiten uit de historie en het heden als bewijzen van de liefde van de parochie tot den priester en den bis schop. Hoewel de zorg voor de jeugd zijn eer ste bekommernis is gebleven, had elke goe de zaak zijn groote steun en belangstel ling. Noemen wij de oprichting van de zuiver godsdienstige vereen igingen: Derde Orde van St. Franciscus, de beide Congregaties. Tijdens zijn pastoraat werden de volgen de organisaties opgericht: de R. K. Vrou wenbond, de R. K. Wijkverpleging, Studie fonds, R. K. Ziekenhuisfonds, St. Joseph- Gezellenvereeniging, R. K. Sportvereeni- ging, Graal wacht en de St. Jansfanfare. En telkens weer was het de Deken, die door een aanmoediging of eigen initiatief de plannen wist te bezielen met een kracht, die vaak groot moest zijn, om het hoofd te bieden aan vooroordeelen en te genwerkingen. Zelfs jongeren hebben vaak verbaasd ge staan over zijne vooruitstrevende wils kracht. Elk conservatisme was hem dan ook vreemd, zonder dat hij bij zijn vooruit strevendheid de nuchterheid en zakelijk heid verloor. Alleen als het gold de zwakkeren te be schermen, maakte zijn schijnbare kalmte plaats voor een krachtige uiting van afkeu ren, tot het stellen van eischen tot plichts vervulling aan degenen, wier taak het was, den nood te lenigen. Er zal ook bij menige weduwe of moe der van een groot gezin, bij menigen man die in zorgen verkeerde nu groote droefenis zijn, want hun edele stille helper is heen gegaan, zonder ooit aanspraak op dank baarheid te hebben gemaakt. Ja, een stille helper, in één woord, dat was hij, want menigeen weet nog niet, aan wien hij de hulp te danken had. In woorden van dankbaarheid uitte hij niet vaak zijn waardeering voor mensche- lijken arbeid hij zelf had ook de behoef te aan dankbaarheid van menschen afge legd maar bij bepaalde gelegenheid voelde menig werker de echte waardeering als een prikkel bij het werk, waarvoor hjj zich gegeven had. Voor zich zei ven had hij geen behoeften meer en tochhij, die zooveel liefde gaf, had zoo'n behoefte aan liefde en het was dan ook zijn parochie een vreugde, aan haar liefde voor den priester en herder op diens 40-jarig priesterjubileum op on dubbelzinnige wijze te kunnen voldoen. Het scheiden van zijn paroohie is hem zwaar gevallen. In het ziekenhuis te Schie dam heeft hij de kerkelijke gebeurtenissen in Zoeterwoude gevolgd. Hij had nog de stille hoop gekoesterd met Paschen het Al- lelua nog eenmaal in onze kerk te hooren jubelen., een jongen Priester, wiens steun hij geweest was, bij de voorbereiding tot het H. Priesterschap, bij te kunnen staan bij zijn eerste Plechtige H. Mis, maar de ziekte hield hem vast en hij kon niet meer. Hij kon niet meer zijn de Vader der priesterstudenten, zooals hij altijd ge weest is Nu is hij van ons heengegaan naar den hemel en de parochianen zullen, zoo als de schoone liturgie van de H. Kerk dit voor schrijft, als zijn ontzield lichaam de kerk wordt binnengedragen, voor de laatste maal in ons midden, de Engelen oproepen, om deze schoone christen-ziel tegemoet te snellen en haar bij den troon des Aller hoogst en te geleiden met de bede: Komt, Engelen Gods, komt Engelen des Heeren, om zijn ziel te ontvangen en ze voor het aanschijn des Allerhoogsten te brengen. Dat Christus, die u geroepen heeft, u ont- vange, en dat de Engelen u brengen in Abraham's schoot. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de agenda van de Raadsvergadering op a.s. Maandag zijn nog de volgende agendapunten gevoegd: Voorstel tot aankoop van de perceelen aan de Lange Bouwelouwensteeg Nis. 25, 27, 29 en 31 van de firma Gebr. Stokker- mans. Voorstel in zake aanbieding van schade loosstellingen aan eigenaren van percee len, begrepen in het onteigeningsplan ten behoeve van den bouw van een nieuw Raadhuis en de verbreeding van de Ko renbrugsteeg en in zake aankoop van die perceelen voor de aangeboden bedragen, casu quo dagvaarding van de eigenaren, die het bod niet aanvaarden. AANKOOP PERCEELEN LANGE BOUWELOUWENSTEEG. De rechtsgeleerde raadsman der gemeen te is met de firma Gebroeders Stokkermans tot overeenstemming gekomen over aan koop van haar perceelen Lange Bouwe louwensteeg Nis. 25, 27, 29 en 31. Zij is be reid by minnelijke overeenkomst genoegen te nemen met een bedrag van 11.590. voor volledige schadeloosstelling. De verkoopster mag de perceelen, die een grootte hebben van 156 M2 kosteloos blijven gebruiken tot 1 Februari 1935. ONTEIGENING VOOR RAADHUISBOUW Blijkens missives van den rechtsgeleer den raadsman der gemeente hebben de aangewende pogingen, om bij minnelijke overeenkomst den eigendom te verkrijgen van eenige perceelen, benoodigd voor den bouw van het nieuwe stadhuis, geen resul taat opgeleverd. Aan de desbetreffende eigenaren moet thans officieel de som wor den aangeboden, die de gemeente voor hun perceelen wenscht te geven, waarna zij, bij volharding in hun weigering tot minnelijke overdracht, voor <Je arrondissements-recht- bank moeten worden gedagvaard, teneinde de onteigening te hooren uitspreken en het bedrag der schadeloosstelling te hooren be palen. In overeenstemming met de Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging, gelet op de advie zen van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente, te besluiten: a. aan de eigenaren van de bedoelde per ceelen, bij Koninklijk Besluit d.d. 21 Maart 1933 o.m. aangewezen voor onteigening ten behoeve van den bouw van een nieuw Raadhuis en verbreeding van de Koorn- brugsteeg, als volledige schadeloosstelling aan te bieden bedragen, vermeld in een voor de Raadsleden ter visie gelegden staat en de perceelen ten aanzien waarvan het bod alsnog wordt aanvaard voor het aangeboden bedrag aan te koopen; b. de eigenaren, die het bod niet aan vaarden, 'voor de arrondissements-recht- bank te doen dagvaarden, teneinde de ont eigening van him perceelen te hooren uit spreken en het bedrag der schadeloosstel ling te hooren bepalen. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN ARMENRAAD. In de receptiekamer van de Stadsgehoor zaal werd gisteren de nieuwe Armenraad door den Burgemeester geïnstalleerd. Pastoor G. A. Smit werd opnieuw tot voorzitter gekozen, het bestuur werd samengesteld als volgt: Mr. A. J. Romijn, Mej. A. M. de Vries, P. A. van Aggelen, Dr. H. J. M. Boonacker, Mej. D. Coebergh, B. van Kleef en Mr. P. A. Pijnadker Hor dijk. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden aangewezen of gekozen Mej. F. W. C. Riphaagen, Dr. H. P. Veldihuyzen, Mej. Th. L. Elshof, A. J. Ensink, Mevr. C. Smits- de Wit, F. H. Sobels en J. Wessel. Nadat de verkiezingen hadden plaats ge had, ging de Burgemeester het tijdperk van vier jaren, verloopen sedert de vorige Ar- menraads-installatie na. In de eerste plaats wijdde hij eenige woorden aan de nagedachtenis van Konin gin Emma, die voor allen een voorbeeld is geweest door de wijze waarop zij deelnam •in het leed van ziekte of armoede en hulp verleende. Met eenige treffende cijfers stelde spr. in het licht, hoe ontzaggelijk groote veran dering op het gebied van armoede en nood in deze vier jaren heeft plaats gegrepen. Het aantal werkloozen in 1930 was niet ge ring, het is thans meer dan zes maal zoo groot. Wat aan gemeentelijken steun in 1933 over den Dienst voor Sociale Zaken werd uitgekeerd is meer dan 13 maal zoo veel als in 1929. Wat de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon in 1933 uitkeerde was ruim 21/, maal zooveel als in 1929. In 1929 werd door deze beide diensten 260.000 verstrekt, in 1933 1.360.000. Deze cijfers zijn zeker voldoende om dui delijk te maken dat de nood der bevolking ontzaggelijk is verzwaard en dat daaruit voortvloeit een nood van de publieke kas sen. Dit legt een zwaren druk op al den ar beid van socialen en pQiilanthropischen aard en zonder twijfel worden de instellin gen voor nieuwe en moeilijke vragen ge steld. Overgaande tot het memoreeren van eenige belangrijke feiten uit de verloopen vier jaren wees spr. op het tot stand komen van de Geldsohieterswet op 28 Januari 1932, een mijlpaal voor de woekerbestrij ding, waarmede vroeg of laat alle armen zorg ook te doen heeft. In verband daar mede is te noemen de oprichting van de Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding en het mag hier zeker wel gezegd worden, dat het eerste initiatief tot oprichting van de vereeniging hier in onze stad geboren is. Op het terrein van de regeeringsmaat- regelen is op te merken een groote uitbrei ding van de subsidieering der gemeente lijke steuiwerleeningen en van werkver schaffing. Het belang dat de regeering hierdoor krijgt bij de ondersteuning leidt tot ingrijpende maatregelen, tot een soort centralisatie en unificatie in de armenzorg, die nog weinige jaren geleden zeker on denkbaar zouden zijn geacht. Dit is een gevolg van de Crisis een ander gevolg is de oprichting van het Na tionaal Crisiscomité. Overgaande tot speciaal Leidsdhe ge beurtenissen noemde spr. de verandering van het Burgerlijk Armbestuur in een Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon en de reorganisatie een noodzakelijk gevolg was van de ontzagge lijke verzwaring van haar taak. De kerkelijke armenzorg is in Leiden in deze vier jaren over het algemeen gegroeid onder den druk. In 1929 besteedden de ker kelijke instellingen te zamen 81.000, in 1932 105.000 dat is een stijging met 28% in 3 jaar. Spr. illustreerde verder de acti viteit op kerkelijk gebied met de oprichting van de Vereeniging Saneta Veronica tot leniging van stille armoede van R. K. zijde, de oprichting van de vrouwenvereeniging Dorcas van de Adventsgemeente, de vernieuwing van het Ti;yn J acobsdoch- tershof door de diaconie der Ned. Herv. Ge meente. Van de particuliere armenzorg zou men over het algemeen kunnen zeggen, dat deze hetzelfde peil handhaaft. Dit op zich zelf wijst op verhoogde offer vaardigheid. Temeer komt men onder den indruk daar van als men let op het Leidsoh Crisisoomité, dat in 1933 ruim 28.000.aan particu liere bijdragen kon innen. Spr. noemde in dit verband ook al het werk dat voor het Crisiscomité wordt verricht en den arbeid die in verschillende kringen aan ontwikke ling en ontspanning der werkloozen wordt gegeven. Drie belangrijke instellingen kwamen door particuliere initiatief tot stand: het Brakkenhuis, het Consultatiebureau voor Moeilijke Kinderen en de St. Lidninasdhool voor buitengewoon onderwijs. Overgaande tot het gezamenlijk orgaan van de instellingen, den Armenraad zelf, herdacht spreker in de eerste plaats den heer K. van Zanen wiens overlijden in 1931 voor den Armenraad een groot verlies was, verder den heer W. G. L. Versteegh, plaats vervangend bestuurslid van den Armenraad en Mej. M. C. de Bruijn oud-lid van den Armenraad. Wat de samenwerking tussahen den Ar menraad en het Gemeentebestuur aangaat is er een belangrijke verandering gekomen doordat de Wethouder van Sociale Zaken tegenwoordig zitting heeft in het Bestuur van den Armenraad. Het Bureau van den Armenraad werd verplaatst van de Lammermarkt naar de Nieuwsteeg. Het is daarmede naar het hart der stad verplaatst. Spr. knoopt daaraan vast den wensch, dat het bureau in de vier jaar die de Armenraad thans intreedt in het hart moge staan van alle werk van weldadigheid en maatschappelijk hulpbetoon. Ik heb, zeide spr., eerst sombere klanken laten hooren en daarna opwekkende, nu zult gij wel met mij eens zijn, dat hoe op wekkende dingen ik ook kon noemen, de sombere fclanken toch sterk den boventoon blijven houden. Wij geleven een zwaren tijd, de nood van onze heele maatschappij is groot, en de vraag hoe de meest getrof fenen moeten worden geholpen en zoo mo gelijk opgericht, geestelijk en stoffelijk ge sterkt, behoort tot de zwaarste en de be langrijkste problemen. Het is Uw taak daarmee te worstelen. De Armenraad vormt de band, die tot eendracht, tot onderlingen bijstand in die worsteling moge helpen. R.K. COMITÉ v. WERKLOOZENZORG Gezamenlijk verdienen van den Jubilé- aflaat door de R.K. werkloozen Ruim 150 R.K. werkloozen hadden ge hoor gegeven aan den roepstem van het Comité en Rector Reijnen en kwamen gis termorgen in de St. Lodewijkskerk bijeen om den dag te beginnen met een H. Mis en een Alg. H. Communie. Daarna trok men naar het gebouw der St. Jos. Gezellen Vereeniging, waar een eenvoudig gemeenschappelijk ontbijt plaats had. In het verdere gedeelte van den och tend werden onder leiding van Rector Reijnen de eerste twee kerkbezoeken af gelegd in de St. Lodewijkskerk en de par. van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, terwijl in den namiddag de Hartebrug en de par. van den H. Leonardus bezocht werden. Tenslotte kwamen de deelnemers gister avond bijeen in het Gezellenhuis. alwaar een opgewekte stemming heerschte. De symphonie „Franz Schweitzer", onderafd. der Gezellen Vereeniging verleende mede werking en flaf na opening allereerst eenige nummers ten beste. De voorzitter van het Comité, de heer Tobé, sprak vervolgens de aanwezigen toe. Allereerst dankte spr. rector Reijnen voor zijn groote belangstelling en mede werking waar het geldt de belangen der werkloozen, de Praeses der Gezellenvereen voor de gastvrijheid, de symphonie „Frans Schweitzer", de populaire huismeester voor zijn goede zorgen, de, dames van en kele comitéleden die hun beste zorgen aan het gemeenschappelijk ontbijt gewijd heb ben. Spr. prees de werkloozen voor het voorbeeld dat zij heden aan de Katholie ken van Leiden hebben gegeven. Na een tweede optreden der Symphonie door een hartelijk applaus van de aanwe zigen beantwoord, sprak rector Reijnen z'n mannen toe. Spr. prees hen voor de, godsvrucht die zij helen getoond hadden, de keurige wijze waarop de oefeningen waren bijge woond. Deze dag is een dag van groote beteekenis voor u, een dag van verdieping van het geloofsleven. Spr. is blijde aan het welslagen van de zen dag medegewerkt te hebben en hoopt dat, wanneer het Comité weer geestelijke leiding voor eenige plechtigheid noodig heeft, het hem wederom vergund zou zijn daaraan mede te werken. Muziek en film maakten het verdere ge deelte van den avond uit, die besloten werd met een dankwoord van den voor zitter aan alle medewerkers. Rood-Wit fietstocht. Ofschoon de inschrijving reeds gesloten is, geven wij gaarne nog de gelegenheid voor deelname aan de Rood-Wit fietstocht op Zondag a.s. 3 Juni over 35 K.M. Het belooft een zeer mooie tocht te wor den en, blijft het weer zich goed houden, een genotvolle fietsimiddag. Zij die dezen todhit b ineen 6 uur volbren gen ontvangen een schitterend uitgevoerde herinneringseiedaiille. Inschrijvingen te richten aan P. J. Ver hoef, Steenstraat 1. Inschrijfgeld 65 ct. per deelnemer. Vereen igingen met 15 deelne mers of meer ontvangen een Vereen igings- medaille. De grootste groep ontvangt een beker. Gevonden voorwerpen In de maand Mei Zakmes, Horloges, Ceintures, Vulpennen, Trouwboekje, Portemonnaies, Wollen das,- Sleutels, Damesmantel, Jongensjas, Broches, Handschoenen, Rijwiel-belastingsmerk, Be wijs van Nederlanderschap, Gouden ring, Fototoestel, Dierkunde-boek, Omzetbelas tingzegel, Damestasch, Kinderledikantje, Zilveren kettinkje, Mesjes, Schaartje, Ro zenkransen, Kruk van een auto-portier, Drie boeken (Duitsch), Pakje chocolade, Stofjas, Kinderschoentje, Auto-nummer plaat, Regenjas met vestje, Schoolpet, Vul potlood, Motorhandschoen, Gouden dames- speld, Etui met vulpen en vulpotlood, Paar lage jongensschoenen, Paar klappers, Schuit, School-etui, Zak pluimvee-voeder. Res. wiel van een auto, Schortje, Drie hou ten rekken van Amstel cream, Almanak, Leesboek van Wallis, Darnesmuts, Matro- zenbaret, Kinderarmband, Auto-sleutel, Kaart Ac. Ziekenhuis, Spel kaarten, Zwar te lakjas, Radiateurdop, Dames-armband, Geldstukken, Koperen gewicht, Duitsch- Nederlandsch voor H.B.S., Mondharmonica, Kettinkje met medaillon, Engelsche spraak kunst, Paar damesschoenen, Dames-regen jas, Passer in étui, Regenjas met motor broekspijpen, Bril in hoorn montuur, Roei boot, Aktetasch met inhoud. Gevonden in de electrische tram: Parapluies, Handschoenen, Koffertje, Aktetasch. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6389. C. Guldemond, Oegst geest, Rhyngeesterstraatweg 36, emballage en houthandel. Uittr. E.: C. Guldemond, Oegstgeest. N.E.: S. J. Stoel, Oegstgeest. Wijz. handelsn. in: Firma C. Guldemond.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5