JUNI is WAALS RECLAME! U HUMT DAN ORATIS KOPPEN! Vanaf Wil 11I lof en mei ffll 16II ROOFOVERVAL TE VOORSCHOTEN DONDERDAG 31 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 verstrekken wij bij de betaling aan elk onzer Cassa's van 5 GULDEN OF MEER een Waardelssn, welke U recht geeft om GRATIS uit te kiezen in onze magazijnen. DEZE BONS HEBBEN DE VOLGENDE WAARDE; Bij aankoop van fl. 5.- waarde fl. 1.- Bij aankoop van fl. 10.- waarde fl. 2.- Bij aankoop van fl. 25.- waarde fl. 5.- Bij aankoop van fl. 50.- waarde fl. 10.- Bij aankoop van fl. 100.- waarde fl. 20.- Bij aankoop van fl. 250.- waarde fl. 50.- Bij aankoop van fl. 500.- waarde fl 100.- Deze waardebons geven U dus het recht graïis uit te kiezen wrat U maar wïit, vanaf MAANDAG 25 tot en met VRIJDAG 29 JUNI. Door deze reclame kunt U zich de mooiste en nieuwste artikelen aanschaffen, ver beneden de normale prijs. Een prachtige gelegenheid om U iets bijzonders of iets extra's aan te schaffen; een extra buitenkansje voor die gaan trouwe» of verhuizen. Die vijf en twintig gulden betaalt, ontvangt voor dertig gulden; die honderd gulden besteedt ontvangt voor honderd twintig, door tweehonderd vijftig gld. te betalen ontvangt men voor driehonderd gulden BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 768.7 te Stettin. Laagste bvarometerst.: 751.9 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 1 Juni: Zwakke tot matige Oostelijke wind, hel der tot licht of half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer in het Zuiden iets war mer. De hooge luchtdrukkin'g heeft zich voor al over Scandinavië uitgebreid en de de pressie in het NoordWesten trok West- waa 3 terug. Over Frankrijk en de Golf van ijisc^je ligt een uitgebreid gebied, waar de barometer overal ongeveer op 761 mm. staat en waar slechts op een enkele plaats regen van beteekenis wordt gemeld. (Tou louse had 9 m.m.). De Oostenwinden zullen dus in onze omgeving aanhouden en verde re stijging van temperatuur brengen. Ge heel Duitschland heeft zonnig weer met hooge temperatuur in het midden en zui den, in Frankrijk en Zwitserland is de lucht grootendeels bedekt, maar is opkla ring te wachten, ook de Britsche Eilanden hebben grootendeels fraai weer, in Scandi navië is de lucht nog bedekt en valt nog regen in het Noorden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 21.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 9.40 uur tot Vrijdagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 1 Juni voorm. 5.33 uur nam. 6 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 18.5 gr. C. EERSTE KAMER Gisteren stond een lange rij wetsont werpen op de agenda. De meesten hadden echter niet veel om het lijf, en werden ook zonder meer door den Senaat doorgelaten naar hoogere regionen. Bij enkele echter meenden sommige leden het een en ander te moeten opmerken. Zoo betoogde de heer Van Sasse van Y s s e 11 (R.K.S.P.), dat hij het ontwerp, waarbij verlaging van de salarissen bij de rechterlijke macht wordt voorgesteld, niet zonder eenig bezwaar goedkeurde. Deze salarissen zijn op zichzelf eigenlijk reeds te laag en lieden zonder fortuin worden daardoor afgeschrikt van de rechterlijke studie, hetgeen toch geen gewenschte toe stand is. De minister van Justitie, de heer van Schaik, gaf dit alles vol mondig toe, vond de toestand ook niet zoo als hij behoort te zijn, maar moest verwij zen naar de nog veel minder behoorlijke toestand van 's lands schatkist, welke van dit alles de oorzaak is. Zoodra deze ech ter ruimere salarteering toestaat, zal ver betering intreden. Het ontwerp tot wijziging van de pen sioenwet, waarin ooncubinaat van een we duwe, zoolang het voortduurt, oorzaak van verval van pensioen gedurende deze tijd gemaakt wordt, vond verzet bij de heer en S.D.A.P.'ers van Ossendorp en Men- dels. De weduwen worden zoodoende aan lage laster blootgesteld van vijanden, die haar op die manier van hun pensioen wil len berooven. Bovendien, zeide de heer Mendels, wordt hier concubinaat met huwe lijk gelijk gesteld, daar ook huwelijk het pensioen doet vervallen! Terecht veroor deelde de minister van Binnen- 1 andsche Zaken, de heer de Wilde, deze redenatie als een sophisme. Omdat een mensch en een ezel beiden een stoel om ver kunnen schoppen, zjjn mensch en ezel nog niet aan elkaar gelijk! Voorts verwacht te de minister niet veel laster, gezien zijn ervaringen daarmee op ander gebied, waar dezelfde regeling getroffen is. Het gaat er om de weduwen van een ooncubinaat af te schrikken, waar zij er vroeger voordeel bij hadden, omdat zij bij huwelijk het pen sioen verloren. Dezelfde heer Mendels vond ook het wetsontwerp, waardoor aan vreemdelingen verboden kan worden hier academische examens te doen, onjuist. Laat hen, zooals in Zwitserland, studeeren èn examen doen, maar sluit hen desnoods uit van de des betreffende beroepen. Dan kunnen ze ten minste nog in het buitenland terecht. Mi nister Marchant meende van zijn kant, dat het onbillijk was buitenlanders hier op staatskosten te laten studeeren en examen doen en hen daarna uit te wijzen. In ieder geval zal de veiligheidsklep van deze wet voorloopig niet noodig zijn. Maar de stroom naar de universiteiten kan zoo groot worden, dat er voor de afgestudeer den totaal geen redelijk uitzicht meer be staat. Dan moet men kunnen ingrijpen. De heer de Savornin Lohman (C. H.) was zeer matig enthousiast over het ontwerp tot verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland. Men had deze verbe tering niet moeten opvatten als een zuiver technische, maar men moet ze ook durven uitspelen als een voordeel voor België. Des te verheugender is echter de erkenning der regeering, dat door deze verbetering van den verkeersweg van Antwerpen naar de Rijn de aanleiding vermindert tot het ma ken van een rechtstreeksche verbinding van Antwerpen naar den Rijn. Deze uit spraak moest in de departementen van Wa terstaat en Buitenlandsche Zaken opge- Hedennacht omstreeks half twee heeft ten huize van den heer M. v. d. Valk, café „De Gouden Leeuw" aan den Veurschen weg te Voorschoten een roofoverval plaats gehad, waarbij een broer van den herber gier, de 57-jarige D. van der Valk van een som, groot ongeveer 6000.werd be roofd. Behalve de kastelein van „De Gouden Leeuw" en zijn gezin, slapen in het huis op een zolder boven de keuken een oom van den eigenaar, de 78-jarige J. Groenc- wegen en een broer. Omstreeks half twee hedennacht het was volle maan, zoodat het zoldervertrek, waar de beide mannen sliepen, in het half duister was schrikte de 58-jarige D. v. d. Valk wakker, doordat twee mannen aan het hoofdeinde van zijn bed stonden en onder zijn hoofdkussen woelden. Hij gaf een gil, doch kreeg een slag met een ijze ren voorwerp, vermoedelijk een boksbeu gel, op het voorhoofd. Het slachtoffer was een oogenblik beduusd, van welke gelegen heid de beide indringers gebruik maakten om hals-over-kop de trap of ladder af te dalen en zich uit de voeten te maken. Het slachtoffer verklaarde, dat de beide mannen hun gezichten zwart gemaakt had den, naar hem voorkwam met roet. Hij kon slechts weinig inlichtingen voor een signa lement geven. Een van de roovers was van flink postuur en had een groote neus. De oude oom heeft slechts een schim van een der dieven de trap zien afdalen. Door de schreeuw van den beroofde en het gestommel en rumoer raakte het ge- heele huis in rep en roer. De herbergier, hangen worden. Nóg verdere verbreeding van het kanaal zal spr. niet toestaan, om dat men dan wel wat al te veel aan België cadeau geeft. Wèl zou deze verdere ver breeding desnoods als onderhandelingsob ject gebezigd kunnen worden. Zal nu ook aan de Brabantsche belangen van de afwa tering gedacht worden in verband met de verbetering van den waterweg van Ant werpen naar den Rijn? Neen, zeide de m i- nister van Waterstaat, de heer K a 1 f f. Juist door deze regeling is de kwestie van de belangen van Brabant ge heel en al onafhankelijk geworden van de Belgische verlangens. Deze kwestie zal dus ook als zoodanig behandeld worden. Als zoodanig heeft zij ook de volle aan dacht der Regeering. Tal van invoerbeperkingsontwerpen en ander kleingoed werden achter elkaar zon der beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Dinsdag 12 Juni komt de Senaat weer bijeen. broer van het slachtoffer, was niet thuis en vertoefde op een automarkt, wat de consternatie in het huisgezin nog ver grootte. Het bleek, dat de dieven kans hadden ge zien den veehandelaar van al zijn bedrijfs geld, zijnde een bedrag van 5900.te be rooven. Dat geld was geborgen in drie por tefeuilles, die in de jas van den bestolene waren gestoken, welk kleedingstuk met een vest onder zijn hoofdkussen waren op geborgen. De dieven hadden jas en vest met hun kostbaren inhoud meegenomen. Het geld bestond uit een groot aantal bankbiljetten van 10.en 25.enkele van 100.en zelfs zilvergeld. De num mers van de biljetten waren niet genoteerd. Het was in het dorp algemeen bekend, dat v. d. V. steeds met een groote som gelds op zak liep. Dit was een eigenaardig heid van hem, welke eenige ongure indivi duen op het denkbeeld heeft gebracht den boer te berooven. De roovers moeten met de plaatselijke omstandigheden buitengewoon nauwkeu rig op de hoogte zijn geweest. Zij zijn binnengekomen door het uitlich ten van een raam in de aan het café vast- gebouwd e stal. Op het kozijn van dit raam was met een mes een teeken gekrast, ver moedelijk een aanwijzing van de dieven, dat hier de beste gelegenheid was binnen te dringen. In de stal hebben zij vervolgens de balk afgenomen, die de groote deur gesloten hield, zoodat zij bij hun terugtocht zonder klimpartijen konden ontsnappen. Door de stal hebben de nachtelijke be zoekers zich naar de keuken begeven. In de keuken is de trap naar de zolder, waar oom en neef sliepen. Deze trap is zeer ver nuftig door een touw verbonden met het luik, zoodat als de trap wordt opgelicht ook het luik dichtvalt. De dieven hebben de trap, die „inge haald" was, omlaaggebracht en veilig heidshalve het touw doorgesneden, zoodat zij bij ontdekking niet voor de verrassing zouden komen te staan, dat het luik dicht getrokken werd en zij als in een val zaten opgesloten. Een brutaal staaltje was het van hen om het touw van het luik vast te sjorren aan een paal boven het bed,waar de oude oom te rusten lag. Na de berooving zijn de beide onbe kenden gevlucht in de richting van de Vliet. Met een vlet, toebehoorend aan den heer den Hollander, zijn zij het water overgestoken, waarna zij zich ijlings heb ben verwijderd in de richting Leidschen- dam. Omstreeks 2 uur hedennacht zijn langs de Vliet twee fietsers waargenomen, die groote haast hadden. In het weiland tusschen het café en de Vliet zijn een knoop en een veiligheidsspeld gevoiïden, die naar men meent met het vest van den bestolene zijn gevallen. Een merkwaardige ontdekking was een pakje postzegels op het erf achter het café, afkomstig- van een diefstal te Leid schendam. Huiszoekingen te Leidschendam De politie van Voorschoten heeft in sa menwerking met de politie te Leidschen dam onder leiding van burgemeester Keij- zer, burgemeester van Stompwijk, den ge- heelen nacht 'n uitgebreid onderzoek inge steld. Te StompwijkLeidschendam wer den eenige personen van bed gelicht, doch in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. Ook hebben enkele huis zoekingen in die gemeente plaats gehad, echter zonder resultaat. Aangezien de politie van geen van beide gemeenten genegen was inlichtingen aan de pers te verstrekken, hebben wij hier en daar nagespeurd, hoe de overval heeft plaats gehad, nagespeurd. Het relaas, dat hierboven van het gebeurde werd gege ven, is gebaseerd op particuliere mededee- lingen, van welker juistheid wij ons niet hebben kunnen vergewissen. ACADEMIENIEUWS LE.h)EN. Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Over de Psychosen van het irvolutie tijdperk bij vrouwen in ver band met het negativisme", de heer C. Manse, geboren te Vlissingen. STADSNIEUWS PAROCHIE VAN OL.Vr. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Naar wij vernemen, is het kerkbestuur van OL.Vr. Hemelvaart en St. Joseph ge reed gekomen met het regelen der plaat sen in de kerk aan den Heerensingel. Zoo als men weet, behoudt ieder, die in deze kerk reeds een plaats had, zijn plaats, ter wijl nu van de nog vrije plaatsen aan een ieder, die in de oude Mon Père-kerk een plaats had, in de nieuwe kerk een plaats wordt aangeboden door het kerkbestuur. De circulaires dienaangaande worden op het einde dezer week verzonden. Een iedei zal begrijpen, dat het voor het kerkbe stuur onmogelijk is, over deze plaatsen het zijn er 'n 600 in vriendelijke bespre king te treden: dat is met zulk een groot aantal ondoenlijk. Ook zal een ieder be seffen, dat het eveneens onmogelijk is, om het allen volkomen naar den zin te maken. Al is de grootst mogelijke billijk heid betracht niemand had voorkeur, niemand kon een plaats uitzoeken, aan een ieder werd er een aangebo den toch zal door dezen of genen wel licht een offertje moeten worden gebracht, maar wij denken wel, dat er weinigen zul len wezen, die de aangeboden plaats niet zullen accepteeren (later, bijv. over een half jaar, komen er allicht meer-gewensch- te plaatsen open, waaruit men dan een keuze zal kunnen doen) wijl er, wanneer de aangeboden plaatsen bezet zijn, maar uiterst weinig on verhuurde plaatsen zul len overblijven. Reeds vóór de vereeniging der beide pa rochies waren in een gedeelte der Heeren singelkerk mannen- en vrouwenplaatsen niet gescheiden; dit zal nu, zoo wij verne men, tot de geheele kerk worden uitge breid, omdat er nu vrouwen plaatsen te kort en mannenplaatsen over waren. Men zal er dus voortaan dooreen zitten, zoo als dit in meerdere steden van ons land en in het buitenland het geval is. Hier was deze regeling absoluut noodzakelijk om een ieder aan een eigen plaats te kunnen helpen. De kerk aan den Heerensingel zal de eerste dagen des morgens geopend blij ven, opdat degenen, wien een plaats is aangeboden, met den ontvangen platte grond in de kerk kunnen controleeren, waar deze aangeboden plaats zich bevindt. Uitdrukkelijk wordt ons het zij nog maals herhaald verzocht, te melden, dat niemand over deze regeling moet komen praten; dit is ondoenlijk met zóóvelen. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN.. Hinderwet B. en W. van Leiden brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecretarie, van Leiderdorp ter inzage ligt een ver zoek, met bijlagen, van de Nederlandsche Fabriek van Vulmaterialen „Nedervul", N.V., om vergunning tot het oprichten van een textielfabriek in het perceel v. d. Valk Boumanweg 36, waarbij als beweeg kracht wordt gebruikt een- stoommachine van circa 100 P.K. en 3 electro-motoren met gezamenlijk vermogen van 1% P.K., kadastraal bekend gemeente Leiderdorp, sectie A., no. 3758. Op Maandag 11 Juni a.s., des voormid dags 11 uur, zal in het gemeentehuis te Leiderdorp gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de be staande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der hinderwet op den bovenbepaal- den dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde him bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1934. Consumptieijsbesliiit. Burgemeester en Wethouders van Leidien brengen ter keaunis van belanghebbenden, diat in verband met het in werking treden van het nieuwe consuimptieijsbesdiiit (K.B. van 9 Mei 1934 Staatsblad No. 240) alle vroeger afgegeven z.g. vergunningen voor de bereiding enz. van consumiptieijs zijn vervallen en moeten worden vervangen door inschrijvingen in een register als be doeld in art. 2 bovengenoemd Koninklijk besluit. Om in dit register te worden ingeschre ven moet bij den Directeur van den Keu ringsdienst van Waren, Morschweg No. 1, Inschrijving schriftelijk worden aange vraagd door: a. bereiders van consumiptieijs, onder opgave van him naam en adres, de ligging van de bereidplaatsen van consumiptieijs en van de, uitsluitend bij hen zelf in gebruik zijnde gebouwen en/of terreinen, waar door hen onverpakt consumptieijs zal worden af geleverd. b. eigenaars of beheerders van restau rants, koffiehuizen of lunchrooms en van bioscopen en andere gelegen/heden van openbare vermakelijkheid onder opgave van den naam en het adres van het restau rant, koffiehuis, lunchroom, bioscoop enz. alsmede van den naam en het adres der personen (van rechtspersonen naam en do micilie) onder wier verantwoordelijkheid aldaar „onverpakt ijs" wordt verkocht en van de namen en adressen der consumptie- ijsbereiders, van wie consumptieijs wordt betrokken. Van de inschrijving ontvangen de betrok ken personen schriftelijke mededeeling. Leiden, 31 Mei 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Gecombineerde vergadering Leidsche Slagerspatroons „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni as. waarge nomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Nieuwe havenrechercheur Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Juni bevorderd tot ha venrechercheur, als opvolger van wijlen den heer B. Broers, den brugwachter le klasse D. Stijger. De Leidsche betlasting ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 14.665.40 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f 1640.19 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt erop gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. De inschrijving van aanslagen in de Om zetbelasting moet dadelyk na ontvangst geschieden. Bij het gehouden examen van de Oplei dingscursussen der Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken is geslaagd voor het assistentsdiploma mej. K. Rademaker, alhier. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. G. G. KLOEKE Prof. dr. G. G. Kloeke, nieuw benoemd hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Nederlandsche taalkunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken eener rede op 8 Juni a.s. te 4 uur in het Groot Audi torium der Universiteit. Gistermiddag is de 7-jarige J. v. d. W. aan de Mare te water geraakt. Door 'n on bekende werd de jongen op het droge ge bracht. Hij had veel water binnengekre gen en werd door den passeerenden in specteur der Lichtfabrieken B. in het na- bijstaande brugwachtershuisje binnenge bracht. Daar werd de E. H. D. opgebeld. Deze vervoerde den jongen naar huis, waar hulp werd verleend. Een veehandelaar voor f. 6000 bestolen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2