HET NATUURSCHOON VAN DE KAGERPLASSEN L Hü 25ste Jaargang DONDERDAG 31 MEI 1934 No. 7824 3)e £cid&eh£(Boii/fca/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yoonritbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRUS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 80 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. -o. Superioriteitswaan. Wijzend op een overspannen national!.- me, dat blinden hartstochtelijken moed tot heldhaftigheid bevordert en kracht en daad om zichzelf verafgoodt, schrijft prof. J. B. Kors O.P. in „Pro Pace", het orgaan van den R.-K. Vredesbond: Evenals de ware liefde voor zichzelf niet belet vrede te zoeken met zijn medemenschen, zoo verhindert de wa re liefde voor de eigen natie niet om daadwerkelijk te streven naar vrede met andere volkeren. Volkeren en in dividuen hebben niet alleen de zorg om te leven, doch ook om samen te leven. Daarvoor is noodig de vaste wil om de rechten van anderen te eer biedigen, evengoed als men de eigen rechten beschermd wil zien. Daarvoor is ook noodig de diepe overtuiging, dat wij allen kinderen zijn van éénen Va der, een overtuiging welke dringt om elkander lief te hebben, bij erkenning en waardeering van alle verscheiden heid van karakter en volksaard. Dat vraagt het pacifisme, en daarmee dient het de waarachtige belangen van iede re natie. Doch de superioriteitswaan, welke voor het eigen volk, met miskenning der rechten van anderen, de opperheerschappij wil afdwingen, welke niet dienen doch alleen heer- echen wil, zal onvermijdelijk voor het eigen volksbestaan noodlottig worden. Hier spreken de lessen der geschiede nis een duidelijke taal. *t Is inderdaad de superioriteitswaan, welke den vrede onder de volkeren verstoort en den gruwel van een oorlog voorbereidt! Zooals 't ook de superioriteitswaan is, welke de Individuen tegen elkaar op zet en verbittering schept. De hoogere standen vergeten vaak maar al te veel, dat zij naast hoogere rechten, voorrechten, hoogere plichten hebben; dat ten slotte hoogere rechten alléén en uitsluitend alleen hun motiveering en rechtvaardiging kunnen vinden in de hoogere plichten, welke zij moeten vervullen, in de zwaar dere diensten, welke zij moeten ver richten ten bate van anderen, van de ge meenschap. Superioriteitswaan houdt tegen zoovele consequenties, die getrokken moesten wor den uit dat, toch door ons allen, theore tisch aanvaarde, g r o n d-b e g i n s e 1 voor de regeling onzer onderlinge verhou dingen: dat wij kinderen zijn van éénen Vader.... Superioriteitswaan van den geld-bezitter tegenover dengene, die arm is, van den intellectueel tegenover den onont wikkelde, van den leider tegenover den ondergeschikte. De superioriteitswaan slaat stuk de broederschap onder de menschen! DE SCHILDERIJENDIEFSTAL TE GENT. Een der schilderijen gevonden? BRUSSEL, 31 MeL (VJD.) Naar de „In- dépendance Beige" meldt, heeft de geeste lijkheid in Gent een schrijven ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat een der beide gestolen schilderijen van het beroem de altaarstuk van de gebroeders van Eyk in depot is gegeven in een station te Brus- eeL Het regu van het depot was by het schryven ingesloten. Verder werd in het schrijven gezegd, dat het andere stuk te ruggegeven zou worden tegen betaling van 1 millioen francs. Inderdaad heeft men het schilderij ongeschonden op het station aan getroffen. De canonicus Vandengheyn be weert echter, dat het een oopie is. De „Indé- pendance Beige" houdt het voor mogelijk, dat het hier toch het echte stuk betreft. Het bericht niet bevestigd. BRUSSEL, 31 Mei. (V.D.) Het bericht van de „Indépendance Beige" betreffende het vinden van het gestolen luik van het Gentsche altaarstuk is tot dusver door geen enkele bevoegde instantie bevestigd. Het schijnt, dat het blad het slachtoffer is ge worden van een mystificatie. Dreigt er gevaar aan de „Spijkerboor"? r*-— Een boottocht over de meren, gevolgd door een onderhoud met den Burge meester van Alkemade. Het is slechts een landje van water en wei, Maar wie roert aan mijn Holland, Die raakt mij! Zoo zong de dichter Eekhorst, en wij zeg gen hem deze ontboezeming van harte na. Wanneer het natuurschoon wordt aange rand uit winstbejag, wanneer het vrije landschap noodeloos wordt bedorven en Gods schepping van zijn luister wordt be roofd, dan woelt in het binnenste van ieder bewonderaar der natuur een verbeten woede. Men vraagt zich geërgerd af, hoe het mogelijk is, dat in dezen beschaafden en verlichten tijd een vandalisme nog hoog tij kan vieren, dat aan het geheele volk zijn edelste bezit kan ontrukken, ter wille van het geldelijk voordeel van eenige spe culanten. Hebben wij kort geleden in de krant alarm geslagen over de nog steeds voort schrijdende afbraak van de duinstreek, waar reeds zooveel heerlijkheid roekeloos en onherstelbaar is verdwenen, thans maakte men ons attent op de Kagerplas- sen. Een bouwonderneming uit den Haag heeft het oog laten vallen op de Kagerplas sen, om op het schiereiland tusschen Eymerspoel en Spijkerboor zestig zomer huisjes op te trekken. Deze onderneming, die de lokkende naam draagt „Natuurbad De Kaag", heeft een prospectus de wereld ingezonden van den volgenden inhoud: „Geheel in de vrije natuur op een der mooiste punten der Kagermeren en op slechts 750 meter afstand "van het bekende dorp De Kaag en het aldaar in aanbouw zijnde water-restaurant, is in aanleg een natuurbad, geheel vol gens de eischen des tijds, met haven, aanlegsteigers, uitzichttoren, bergplaats voor cano's, enz. strandbad, apart af gezet ondiep kinderbad, zwembad en speelweide met diverse attracties enz. enz. De totaal-oppervlakte van het na tuurbad bedraagt ongeveer twingtig- duizend vierkante meters. Langs het water en op mooie punten wordt te vens een zestigtal zomerhuizen in mo dernen landhuisstijl gebouwd, onder toezicht en volgens voorschriften van de gemeente Alkemade. De koopprijs der huizen bedraagt. Toen wij dit prospectus gelezen hadden, zijn wij op de fiets gesprongen en naar Warmond gegaan! Ook in deze slagader ■van de watersport hadden de Haagsche plannen eenige consternatie te weeg ge bracht. Van alle zijden werd de zaak be- j zien, gewrikt en gewogen, maar, afgaande op het prospectus, konden wij tot geen an- 1 dere gevolgtrekking komen dan deze: dat j wederom een ernstige aanslag gepleegd werd op het natuurschoon van de plassen, terwyl bovendien aan de exploitatie van een dergelijk natuurbad groote gevaren voor de zedelijkheid verbonden waren. Het was een zonnige dag in deze ove rigens zoo grimmige Meimaand. De hemel was blauw met witte waaiers van vederwolken. De vogels zongen.De meren loktenEn wij namen wat gaar ne de uitnoodiging aan om te gaan toeren naar de plaats, die de bouw-exploitanten hadden „uitverkoren". Een tevreden-knorrende motorboot voer de ons langs de Leede en de jachthavens buitengaats, naar de wijde, zilver-rimpe lende watervlakte van Sprietlaak en Nor- remeer. Het viel ons echter op, hoe tot ver van de bebouwde kom der gemeente de oevers waren ontsierd door groote „bak beesten" van woonschuiten, de eene nog smakeloozer en opdringeriger dan de an dere. Wij kunnen ons indenken, dat voor de verschillende „Noë's" zoo'n ark een koste lijk vacantieverblijf is, maar is voor deze plompe drijfhuizen geen andere ligplaats te verzinnen, dan juist hier aan Warmonds waterpoort? Er begon een lichte bries op te steken, maar onze trouwe boot liet zioh niet van de wijs brengen en doorkliefde met scher pe boeg het kruivende, krullende water vlak. Even een blik geworpen op de Eenden kooi, waarvan het voortbestaan door do vooruitziende blik en het krachtig ingrij pen van Warmonds gemeentebestuur ver zekerd is de Dieperpoel over langs het drassige eiland Faljerel, dat één bontge- weven tapijt was van koekoek-, boter-, pinkster- en paardebloemen een kort be zoek aan de Kaag, dat, nog in landelijke rust, kennelijk zioh reeds opmaakte de vele waterrotten te ontvangen, die hier hun bi vak plegen op te slaan en ten slotte wa ren wij het schiereiland genaderd, waar de Haagsche N.V. zich voorstelt zestig zomer huisjes te bouwen. Er stond er nog slechts één luchtig groen gebouwtje met rood dak. Volgens de berichten was men reeds begonnen een uitzichttoren te bouwen, maar deze was spoorloos verdwenen. Een indruk hoe het worden zou, wanneer zestig van zulke huis jes waren neergeplant op deze groene land tong, hebben wij dus niet gekregen. Dat eene huisje ontsierde, naar onzen smaak, de omgeving niet Het terrein ligt op eenige afstand van het dorp de Kaag, aan de nauwe hals de Spijkerboor genaamd! die het Zweiland met de Kever verbindt Wanneer daar een soort stadstuintjes-buurt zou verrijzen, met straten, riolen, uitzichttoren, strandbaden, bergschuren en wat al niet meer, dan zou landelijke rust en vrede hopeloos zijn ge stoord en zou deze schilderachtige plek werkelijk een gruwel worden voor ieder natuur- en watersport-liefhebber. Met deze en dergelijke zwartgallige ge peinzen toerden wij verder: de Kever op, de Sever in, om ons te verdiepen in de geheimen van de Oude Eendenkooi, waar karekiet en rietgors het hoogste lied uitju belden. Langs de sociëteit die ook reeds veel van zyn rustieke sfeer heeft ingeboet zwaaiden we vervolgen af door de water pijp van de Zijp naar het ronde Vennemeer, welks idylle in hevige mate gestoord werd door enkele armzalige zomerhuisjes, die met hune kippengaas-afscheiding inder daad aan stadstuintjes deden denken. Vroeger, toen in dit Vennemeer nog geen aanlegsteiger voor booten was getimmerd, lag er over deze, tussohen riet en biezen verdoken waterkom, een warme zomer- vrede, slechts onderbroken door het gekef van een meerkoet of door het spetteren van een uitgelaten voorntje. Nu is er een „pa viljoen" verrezen en een kleine maar druk bezochte jachthaven. Doch daaraan is he laas niet te ontkomen. Wanneer er op het meer gevaren wordt, moet er ook gelegen heid zijn om booten te bergen. De Kagerplassen zijn geen natuurreser vaat, zooals het Naardermeer, al zouden wij het toejuichen als enkele eilanden en bos schages, zooals de Oude en de Nieuwe Kooi, voor het groote publiek gesloten werden, om de flora en fanna van dit waterland de kans te geven zich vrij te ontplooien. De Kagerplassen genieten nu eenmaal de eer „in de mode" te zijn. Als binnen en kele weken het sportseizoen is ingetreden, en iedere inham bezet is door een witte boot, als in ieder bos oh je op de gramofoon een „hot jazz" gedraaid wordt, gullen het platgetrapte gras, weggeworpen zilverpa pier en sigaretten-peukjes getuigen van een druk bezoekAdieu!, vrije natuur, adieu! wijdsche eenzaamheid; de groote stad met zijn „attracties" heeft u inge palmd! Daarom zou het goed zijn enkele kleine natuur-reservaten aan te leggen, want voor mondaine drukte gaat de geheele natuur al spoedig aan de haal En nog meer zou het aanbeveling verdie nen, indien de aangrenzende gemeenten, Warmond, Alkemade en Haarlemmermeer konden komen tot een streekplan, waarbij het natuurschoon van het meer zoo goed mogelijk verzekerd werd, en ontsierende bebouwing werd tegengegaan. Bij zulk een streekplan zou b.v. ook het stichten van zomerhuisjes kunnen worden geregeld, maar, of deze regeling gunstiger zou uitvallen dan zooals deze is opgesteld door de gemeente Alkemade, mogen wij betwijfelen. De lezer, die tot nog toe ons vergezeld heeft op onze speurtocht over de plassen, zal over deze conclusie wel vreemd opkij ken! Het was het gemeentebestuur van Al- kemade immers, dat vergunning heeft ver leend een geheele zomerhuizen-stad te bouwen, midden in het meer? Inderdaad dat deed het gemeentebestuur van Alke made. En juist omdat het gemeentebestuur van Alkemade beschuldigd werd van na- tuurschennis en verdacht werd geen kijk te hebben op de groote zedelijke gevaren, welke aan de Spijkerboor dreigden, zijn wij na onze boottocht wéér op de fiets gestapt om te peddelen in de richting Roelof ar endsveen, waar het opperhoofd van het Zesdorpen-land zijn zetel heeft. De burgemeester van Alkemade, mr. Peek, die ons met de grootste bereidwillig heid te woord stond, was natuurlijk weinig ingenomen met hetgeen hem in de schoe nen werd geschoven. Hoewel Z.Ed. aller minst de behoefte gevoeld zal hebben om tekst en uitleg te geven van zijn beleid, was hij gaarne bereid zijn standpunt in be trekking tot den bouw van zomerhuisjes uiteen te zetten, welk standpunt in het kort hierop neerkomt: Er komen steeds meer aanvragen binnen om aan het Kagermeer zomerhuisjes op te trekken, wat het gemeentebestuur van Alkemade dat even bezorgd is als wel ke andere gemeente ook voor de gaafheid van het watersohoon met leede oogen Een algemeen verbod voor zomerhuisjes bracht groote moeilijkheden en onbillijk heden mede en was ook uit ecenomisch oogpunt ongewenscht. Toen echter het plan van de Haagsche onderneming op tafel kwam, heeft het ge meentebestuur van Alkemade hierin een oplossing gezien van de vraag: waar moe ten wij de zomerhuisjes loozen. Het meest verderfelijke voor de schoon heid van de Kagermeren zou zijn een lint bebouwing langs de oevers van zomerhuis jes. Daardoor zou alle idee van vrije na tuur worden weggevaagd. Ook waren wel- standseisohen hoog noodig, om allerlei wan staltigheden te kunnen verbieden. Aan de wanorde, die dreigde te ontstaan, hebben B. en W. van Alkemade gemeend een ein de te moeten maken, door één terrein, en, zoo noodig nog een tweede terrein, voor de bouw van zomerhuisjes aan te wijzen, om zoodoende tot gelegenheid gevend aan de steeds grooter aanvraag het meer voor ontsiering te behoeden. Buiten deze VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Barthon heeft met een heftige rede groote opwinding te Genève veroorzaakt. (2e blad) De mislukking der Transferconferentie te Berlijn wordt in Nederlandsche kringen niet pessimistisch beoordeeld. (2e blad). BINNENLAND. De steunregeling zal worden gewijzigd. (4de blad). UIT DE OMGEVING. De hoogeerw. heer J. C. F. Jansen, deken van Zoeterwoude, is hedenmiddag overle den. (2de blad). Te Voorschoten heeft een roofoverval plaats gehad, waarbij een boer van een be drag van ƒ6000 is beroofd. (1ste blad). terreinen zal slechts zeer spaarzaam een vergunning voor een zomerhuisje behoeven te worden gegeven. En op welke voorwaarden de vergunning tot exploitatie van het terrein aan de Spij kerboor gegeven Is! De huisjes moeten aan aesthetische eischen voldoen; zij mogen niet op den dijk, doch slechts achter den dijk gebouwd worden; het geheele complex moet omgeven worden door een groene be planting, volgens door B. en W. te stellen voorwaarden, zoodat er vanaf het meer heel weinig van het Zomerhuizen-dorp te zien zal zijn. Het prospectus is niet onjuist, maar wel hoogdravend. Men was begonnen een uit zichttoren te bouwen, maar deze is afge broken, omdat B. en W. van Alkemade daarvoor geen vergunning verleend hadden of verleenen zullen. Maar de verspreide geruchten achtte de burgemeester volkomen onjuist. Van stra tenaanleg is geen sprake, evenmin van den bouw van een restaurant daar ter plaatse. En de moreele bedenkingen gelden voor het overige zwaarder dan voor de zo merhuisjes, omdat deze vrijwel uitslui tend door echtparen zullen worden betrok ken. De huisjes toch moeten gekocht worden en de koopprijs isniet mis! Er zal evenwel nauwlettend worden toe gezien op de stipte naleving der zedelijk heids-voorschriften, die voor de gemeente Alkemade zijn vastgesteld. Om handhaving van deze voorschriften te erlangen, is een agent van. politie in de Kaag gestation- neerd, terwijl bovendien de Burgemeester alle verhuurders van kampeer gelegen heden gewaarschuwd heeft, dat scherp zal worden toegezien of de gestelde voorwaar den worden nageleefd. Wanneer blijkt, dat op het terrein van een boer ongeoorloofde toestanden voorkomen, zullen B. en W. hem geen kampeervergunning meer verleenen. „U begrijpt toch wel", besloot Burge meester Peek zijn uiteenzetting, „dat ik het natuurschoon van de Kagermeren wensch te handhaven, maar dat ik nog krachtiger ervoor zal waken, dat de door-en-door- goede en geloovige bevolking van mijn ge meente niet geërgerd wordt". FRANSCH VLIEGTUIG OP CROYDON NEERGESTORT. Twee dooden. LONDEN, 31 Mei. (V.D.) Een vracht vliegtuig van de „Air de France" is op Croydon neergestort. De piloot, kapitein de Fives en de tweede inzittende L. Huillier, kwamen om het leven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1