No. 7823 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. 25ste Jaargang WOENSDAG 30 MEI 1934 S)e Ccidócite (SonAanl DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToormtbetaGng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten ZO cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gtvont Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bo» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De Nationaal-Socialistlsche beweging. Wij zijn indertijd zeer belangstellend ge weest, op welke gronden iemand als graaf M. d'Ansembourg zijn oppositie tegen de wenschen van het Kerkelijk Gezag baseert Onze lezers weten waarschijnlijk wel, dat genoemde persoon een Limburgsche ka tholiek is, die in woord en geschrift zijn mede-katholieken opwekt om zich niet te houden aan de wenschen van de Bis schoppen inzake het lidmaatschap van fas cistische of nationaal-socialistische orga nisaties. Wij hebben ons niet willen tevreden stel len met genoemden katholiek 'ns te hooren in een redevoering en hem te beoordeelen naar uitlatingen, over welker juistheid la ter kan worden getwist; wij hebben gele zen en herlezen een geschrift (letterlijke afdruk van een redevoering), waarin de heer d'Ansembourg uiteenzet hoe naar zijn meening de katholieken moeten opvat ten den jongsten Vastenbrief van onze Bis schoppen en waarom zij, ondanks de wen schen en waarschuwingen van de Bisschop pen in dien Vastenbrief gegeven, toch hun sympathie en steun moeten verleenen "kan de N. S. B., de Nationaal Socialistische Be weging. Wij kennen de opvattingen des heeren d'Ansembourg beter, dan wij durven 't wel zeggen! waarschijnlijk velen zijn eigen nationaal-socialistische geestverwan ten. Dit merken wij op, naar aanleiding van een insinuatie, die ons dezer dagen ge maakt werd, als zouden wij ons niet op de hoogte hebben gesteld van de wijze, waarop de heer d'Ansembourg zijn standpunt uit eenzet en verdedigt De heer d'Ansembourg constateert al lereerst, dat de Bisschoppen wèl wenschen en waarschuwen, maar niet verbieden. „En zoo laten zij de uiteindelijke beslissing ook over de kwestie der eenheid aan ons zelf over" aldus letterlijk genoemde heer. Als een vader aan een volwassen zoon met allen klem en herhaalden aan drang een wensch uit en een waarschuwing geeft, zich onthoudend van een formeel verbod, welks overtreding met straf zou moéten gepaard gaan zou het dan niet in hoogen mate ergerlijk zijn, als die v o 1- w a s s e n zoon zou redeneeren: Vader ver biedt niet; dus ik ga maar mijn gang, alsof hij er niet is.... Ongetwijfeld, zulk een zoon zou evenzeer moreel slecht handelen als een, die formeel ongehoorzaam is. Wij moeten erkennen; dat de heer d'An sembourg dit, theoretisch, met ons schijnt eens te zijn. Want op het voorafgaande laat hü wij citeeren weer letterlijk volgen: „Maar wij hebben natuurlijk te vens den heiligen plicht, ons tweemaal te bedenken, voordat wij eene beslissing ne men, die in tegenstelling is njet hetgeen de Bisschop wenschelijk acht." Juist! En, als wij ons dan er van door dringen, dat niet slechts één Bisschop ter loops of zonder bij zonderen nadruk wen schelijk heeft geacht, dat de katholieken hier te lande zich niet aansluiten bij de fascistische of nationaal-socialistische stroomingen, maar dat alle Bisschoppen van Nederland denzelfden wensch o p de meest dringende wijze aan de katholieken van ons vaderland hebben voorgehouden, dan moet die „heilige plicht, ons tweemaal te bedenken", voordat wij van dien wensch van het Kerkelijk Gezag afwijken, wel als zeer ernstig klemmen! Welnu, wij kunnen ons niet voorstellen, hoe katholieken kunnen meenen, aan dien door den heer d'Ansembourg erkenden en aangeduiden „heiligen plicht" te hebben vol daan, als zij op demotieven van den heer d'Ansembourg tegen bedoelden wensch van het Episcopaat in gaan! Tegenover de beredeneerde waar schuwing van het Episcopaat stelt de heer d'Ansembourg beweringen, waar voor hij vertrouwen vraagt! Zoo zeide hij in een rede, die hij giste renavond in Den Burcht te Leiden heeft gehouden: Wij begrijpen niet, dat de Kerk niet met open armen een beweging begroet, die de verhouding van Kerk en Staat wil regelen, tenzij men ons niet gelooft, tenzij men ons geen vertrouwen schenkt En uit een geschrift van hem citeerden wy reeds dezer dagen het volgende: „De fascistische staat zal het Katholicis me niet schaden, zal de Kerk niet hinderen; neen, de fascistische staat wil de juiste verhouding, de ware synthese tusschen Kerk en Staat die door het liberalisme verbroken is. Het woord van Onzen Leider en wij Katholieke N. S. B.'ers staan er borg voor, dat deze wil daad wordt en blijft". Stelt nu 'ns tegenover deze vage (en met de practijk van het nationaal-socialisme in Duitschland in strijd zijnde) bewerin gen, de, we herhalen het: berede neerde waarschuwing van het Episco paat..,, „Het Nederlandsche volk en zijn regee ring heeft ons katholieken tijdens de 19de eeuw onrechtvaardig behandeld" con stateert de heer d'Ansembourg terecht Dat hij dien toestand niet terug wil, aan vaarden wij, natuurlijk, onvoorwaardelijk. Zijn intenties laten wij overigens on aangeroerd en wenschen wij niet te be- critiseeren. Maar wie de oogen opent voor het feit dat wij, katholieken in Neder land juist toen het felst onderdrukt en het benepenst bejegend zijn, toen wij niet vormden één eigen politieke partij! voor het feit, dat onze geloofsgenooten in Duitschland juist nu, nu het nationaal- socialisme daar zegeviert, zooveel ge- wenschte en noodzakelijke vrijheid moeten prijsgevenl wie voor zulke feiten de oogen opent, zal toch niet in den wind wil len slaan de wenschen en waarschuwingen van onze aangewezen, geroepen Leiders, onze Bisschoppen! De uitgaven der gemeenten De kosten voor openbare werken door A. A. C. M. VAN IERS EL Burgemeester van Noordwijkerhout. xvt. Er komt op de gemeente-begrooting wel geen hoofdstuk voor dat zich zoo algemeen in de publieke belangstelling mag verheu gen, als het Hoofdstuk „Openbare Wer ken". In dit hoofdstuk zijn verwerkt de kosten van aanleg en onderhoud van stra ten, wegen en plantsoenen, van bruggen, pompen en riolen, van havens en vaarten, van openbare klokken en uurwerken, van openbare begraafplaatsen, van ophalen van vuilnis bij de ingezetenen enz. Dit hoofdstuk heeft over het algemeen in elke gemeente de speciale belangstelling van den Gemeenteraad, 't Is een dankbaar object om vragen te stellen aan Burge meester en Wethouders. Vooral ten platte- lande, waar alle raadsleden het heele dorp kennen en kennis nemen van alles wat op en langs den weg gebeurt, geeft de kwestie van de wijze, waarop het onderhoud der openbare werken wordt behartigd, aanlei ding tot menige al dan niet gegronde op merking in den Gemeenteraad. Voor sommige gemeenten is vooral het onderhoud van straten en wegen een druk kende last. Ik zag voor sommige gemeenten. Want de lasten, die het onderhóud van wegen en straten medebrengt, d ukken op de diverse gemeenten zeer ongelijk. Er zijn gemeen ten, die voor haar uitgestrektheid een zeer groot wegennet hebben te onderhouden, terwijl andere gemeenten met ongeveer hetzelfde zielental gering zijn van opper vlakte en dus heel wat minder voor de openbare wegen hebben uit te geven. Zoo beslaat Sassenheim met een aantal van 5545 inwoners 656 H.A., terwijl Noordwijkerhout met 6626 zielen 2322 H.A. of bijna viermaal zooveel oppervlakte bestrijkt. Verder zijn er verschillende gemeenten, waar de bui tenwegen in het beheer en onderhoud bij een polder zijn, zoodat de gemeente ter zake dier wegen geen bemoeienissen en dus geen kosten heeft. Ook zijn vele gemeenten doorsneden door een of meer pro'i-ciale wegen. Over 't algemeen zijn dit wegen, vroeger in eigen dom en onderhoud bij de gemeente, die de provincie heeft overgenomen. Men moet echter niet denken, dat de gemeente nu van alle kosten af is. Integendeel, de pro vincie Zuid-Ho11- 1 Teft de wegen van de gemeenten overgenomen tegen een jaar- lijksche vergoeding *-an 600.— per km. Zoo moet de gemeente Noordwijkerhout, die zoo gelukkig is 13 km. provinciale weg binnen hare grenzen te hebben, jaarlijks het peulschilletje van 7800.aan de provin cie betalen. Op het moment, dat de wegen door de provincie worden overgenomen, was een bedrag van '600.— per km. schap pelijk. Maar nu? Mede door de deflatiepo- litiek, die door de Regeering wordt gevolgd, zijn alle kosten omlaag gegaan. De kosten van arbeidsloonen en materialen zijn soms zeer belangrijk gedaald maar en dit is Wie betaalt het onderhoud der wegen? De polder, de gemeente of de provincie? het verkeerde van het systeem de vaste lasten blijven. Aan overeenkomsten mag niet worden getornd, met het gevolg zeer vaak, dat zij, die het minste draagkracht hebben het zwaarste worden getroffen. En afgescheiden daarvan is het nu wel geheel juist, dat een noodlijdenden gemeente als Noordwijkerhout 7800.per jaar moet betalen voor provinciale wegen, die niet uitsluitend voor plaatselijk belang zijn, doch in hoofdzaak dienen voor het inter lokaal verkeer? Er zijn nog gemeenten, die worden door sneden door een Rijksweg. Daarvan heeft het Rijk het onderhoud en voor dit onder houd behoeft de gemeente niets te betalen. Het Rijk dekt zichzelve wel door de wegen belasting. Die wegenbelasting L indertijd inge voerd tot dekking van de kosten van aan leg en onderhoud van wegen. Natuurlijk op de eerste plaats van de Rijkswegen. Ver der krijgen de provinciën nog wat, maar de gemeenten? Die moeten zich zelf maar zien te redden, voor haar zijn geen gelden uit de opbrengst van de wegenbelasting beschikbaar. Hierover is al veel te doen geweest, er is over geïnterpelleerd in het Parlement, er is over gedebatteerd in ver gaderingen van gemeente- en polderbestu ren, maar alles blijft bij het oude. De ge meenten, die dachten ook nog wel een kluifje te krijgen van den rijk voorzienen disch der wegenbelasting, kunnen gerust alle hoop laten varen. Want de opbrengst der wegenbelasting wordt volgens de aanhangige plannen gestort in een Ver- keersfonds. En dit verkeersfonds zal voor een groot gedeelte dienen om de te korten op de spoorwegen te dekken. In de mobilisatiejaren heeft de toenmalige Regee ring zich aansprakelijk gesteld voor de eventueele tekorten op de exploitatie der Spoorwegen en die aansprakelijkheid brengt mede, dat thans nu èn door het geperfectionneerd auto-verkeer èn door de crisis de spoorwegen met groote verlie zen werken, de Regeering jaarlijks millioe- nen en millioenen moet bijpassen. Hier heb ben we ook al weer zoo'n overeenkomst, die in geheel andere omstandigheden is aan gegaan, doch die desniettemin nu hare vas te en onveranderlijke lasten medebrengt. Met dat al zitten vele gemeenten met groote kosten voor onderhoud der open bare wegen en voor de meeste gemeenten zit er niet veel anders op, dan een straat belasting te heffen om althans gedeeltelijk in deze kosten tegemoet te komen. Als is het jammer, dat door deze belasting weder de eigenaren van vast goed worden getrof fen, waarvan velen het door de op hun be zit rustende vaste lasten al zwaar genoeg te verantwoorden hebben. Voor de gemeenten, die niet meer op haar eigen financieele beenen kunnen staan en het aantal daarvan groeit met de week is zelfs invoering eener straat belasting een onafwendbare eisch. Eerst moet een straatbelasting worden inge voerd, vooraleer er sprake van kan zijn, dat het Rijk de gemeenten in haren gelde- lijken nood tegemoet komt. Er zijn nog enkele gemeenten, die de kosten van onderhoud der wegen of van bepaalde wegen dekken door de opbrengst van een tol. Dat zijn nog oude tollen en naar opruiming daarvan wordt gestreefd. (In de provincie Noord-Brabant zijn reeds tientallen jaren geleden alle tollen af ge schaft.) Nieuwe tollen ziet men niet ver rijzen, daar de gemeenten een tol alleen mogen heffen bij belastingverordening, goedgekeurd door de Kroon. En de Kroon wacht zich wel om dergelijke voorhistori sche maatregelen goed te keuren. Ware dit niet het geval, dan zouden vele plattelands gemeenten, die groote onderhoudskosten hebben ten behoeve van de interlokale wegen niet schroomen liever de kosten te verhalen op den over den weg vliegende automobilisten dan op de eigen ingezete nen. De kosten van havens en vaarten worden gewoonlijk gedekt door de opbrengst van haven- en kadegelden althans in normale tijden. De gemeentewet laat zelfs nadruk kelijk toe op de exploitatie van havens en vaarten een matige winst ïe maken. Nu onder den druk van de algemeen e malaise het havenverkeer zoozeer is ingekrompen, zal de winstpost voor verschillende ge meenten wel in een verliespost zijn omge zet, vooral als zij in de periode van hoog conjunctuur vrij dure voorzieningen neb ben getroffen en deze voorzieningen be kostigd hebben uit een leening, waarvan thans rente en aflossing moet worden be taald. De kosten van riolen worden gedekt door een rioolgeld, de kosten van begraven door een begrafenisrecht al heeft de gemeen te er voor te zorgen, dat onvermogenden kosteloos kunnen worden begraven en zelfs het ophalen van vuilnis is een dienst, die de gemeente niet meer gratis mag pres- teeren, tenminste als zij haar financiën niet meer op orde kan houden. Zij wordt dan verplicht zelfs voor het ophalen van vuilnis een recht te vorderen. Rectificatie. In mijn vorig artikel laat de zetter mij zeggen, dat de gemeen ten het toezicht hebben op de behoorlijke naleving der bepalingen van de gemeen, t e w e t. De aandachtige lezer zal uit het verband wel hebben begrepen, dat hier moet staan de woningwet. EERSTE KAMER In den tijd, toen alles nog goed ging, zijn er vele ondernemingen opgericht. Het geld voor deze ondernemingen werd veelal verkregen door het uitgeven van obligaties, waarop een hooge rente beloofd werd en meestal ook gegeven. Kreeg men de rente niet, dan kon men de onderne ming failliet laten verklaren en althans een redelijk aandeel van de beloofde ren te krijgen. Vele van die toenmaals opgerichte on dernemingen hebben de gevolgen van de crisis ondervonden. Zij moeten, volgens het systeem-Colijn, voordeeliger gaan pro- duceeren, om hun plaatsje op de markt te behouden. Daarom werden de loonen reeds verlaagd. Deze maatregel bleek on voldoende. Uiterste rationalisatie enz. hielp ook niet genoeg. Nu moesten de vaste lasten, dus o.a. de rente der obliga ties, aangesproken worden. Vele obliga tiehouders begrepen, dat tosetemming in de verlaging der rente het verstandigste zou zyn, daar anders het geheele bedrijf en dus ook de geheele rente zou verdwij nen. Maar er waren er ook, die hun vol ledige rente of terugbetaling van het ge heele bedrag eisch ten. Tegenover enkele, ja zelfs één dergelijk persoon stond de heele vergadering van obligatiehouders mach teloos. Deze toestand scheen onrechtvaar dig, dus werd er een wet tegen gemaakt. Iedere obligatie zou een stem zijn. De meerderheid beslist voortaan. En wel al leen voor reeds uitgegeven obligaties. Waarom? vroeg de heer Drooglee- ver Fortuin (V. B.), dat is onvolledig. Zoodoende werden de nieuw op te rich ten ondernemingen, die aan de onzekere oude toestand willen ontkomen, naar het trustverband gedreven, hetgeen toch ook niet wenschelijk is. Dat is wel waar, antwoordde de M i n i s- ter van Justitie, maar deze wet is slechts een noodwet, die voor uitbreiding vatbaar blijft, en die ook zal uitgebreid worden als dit noodig blijkt. Als men nog uit te geven obligaties ook onder deze re geling zou laten vallen, dan zou het voor kunnen komen, dat de debiteuren, door uitgifte van die nieuwe obligaties aan vrienden en kennissen, een meerderheid gaan vormen ten hunnen voordeele. Dat is de bedoeling allerminst. Vandaar de beperking. De heer Drooglever Fortuin was hiermede tevreden gesteld en de wet werd z. h. st. aangenomen. Ook de ontwerpen tot wijziging in de samenstelling van den Raad van State en wijziging van de voorschriften betreffen- DÏT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie bijeen (2de blad). Een vergelijk in de Saarkwestie bereikt tusschen Duitschland en Frankrijk (2de blad). Transfer-aanbod van Duitschland door Nederland afgewezen (2de blad) De crisis in Roemenië is van de baan (2de blad). BINNENLAND. Verscheidene kerken In het Bisdom Haarlem verkeeren in financieelen nood. Uiteenzetting van het saneeringsplan. (2da blad). Met Ingang van 1 Juni a.s. zullen geen uitvoerconsenten voor Eigenheimers naar België worden verstrekt (1ste blad). Pas-, visum en douanevoorschriften. (2de blad). de den burgerlijken stand passeerden zon der ongelukken de hamer. Evenzoo twee naturalisatie-ontwerpen. Daarna werd de vergadering gesloten. BINNENLAND RADIO-DISTRIBUTIE DOOR P. T. T.. Ontvanginrichting wordt gebouwd. Het Staatsbedrijf van de posterijen, tele grafie en telefonie zal er, volgens het „Volk", binnenkort toe overgaan haar te lefoonnet te exploiteeren voor radio-distri butie. In Hilversum of Noordwijk zal een cen trale ontvanginrichting worden gebouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontro leerd en geregeld, waarna via de telefoon kabels vier programma's door het geheele land zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met in En schede en Delft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distributie, noch van overheidswege noch van particulieren. De eerste aansluitingen in Enschede zul len vermoedelijk in den loop van October gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staats bedrijf der P. T. T. om overal dit distribu tie-systeem door te voeren, waar plaatse lijke behoefte bestaat en de uitvoering tech nisch mogelijk is. CONGRES R.K. GEMEENTERAADS LEDEN Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni a.s. wordt te Rotterdam in de bovenzaal van restaurant Tivoli, Coolsingel, het congres gehouden van de Federatie van R.K. ge meenteraadsleden in Nederland. Onderwerp van het congres vormt: „De Raad, het College van Burgemeester en Wethouders en de Burgemeester in hun onderlinge verhouding". Hierover zijn prae-adviezen uitgebracht door de mrs. Pont, Schoepp en van Haren Het bestuur der Federatie stelt gaarne ook niet-leden (niet georganiseerde ge meenteraadsleden, burgemeesters, gemeen te ambtenaren enz.) in de gelegenheid dit congres, waarop een zoo actueel onderwerp, dat in het middelpunt der be langstelling staat, bij te wonen, mits daar van schriftelijk of mondeling mededeeling wordt gedaan aan den secretaris der Fede ratie, Mauritskade 25, 's Gravenhage, tel. 116680. Een beperkt aantal exemplaren van „De Gemeenteraad", orgaan der Federatie, waar in genoemde prae-adviezen en de agenda voor het congres zijn opgenomen is alsnog voor belangstellenden beschikbaar.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1