DINSDAG 29 MEI 1934 OE LEIDSCHE COURANT UtKUt BLAU. PAG. 10 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Geboren: Hendrika Cornelia, d. van J. L. Weijers en C. W. Stroombergen Hendrika Wilhelmina Maria, d. van W. van der Zwan en A. J. Meijer Henricus Jo hannes Dorotheus Marie, z. van H. J. Wek king en J. P. W. M. Pieck Jan, z. van D. Guldemeester en M. Kardol Gerardina Hendrika Maria, d. van E. Th. La Feber en G. H. Weijers. Ondertrouwd: A. van der Wereld en B. G. A. van Leeuwen E. A. Scheep maker en A. G. Kuyper W. J. van Loon en C. Blokker. Getrouwd: C. A. Keijzer en A. M. Paase. LISSE Huisvlijttentoonstelling van de K. J. C. Zaterdagmiddag had de officieele ope ning plaats van de tentoonstelling van Huisvlijt afd. K.J.C. De weleerw. heer Kuipers, prees in zijn openingswoord de voorbeeldige ijver der jongens. Wat hier tentoongesteld is, is een nuttige bezigheid geweest, vooral voor hen die werkloos wa ren. Zijneerw. hoopte in de toekomst, op een nog grootere deelname. Hierna werd een rondgang gemaak% waarvan wij mogen constateeren, dat het werk, geleverd door de K.J.C.'ers, een be zichtiging ten volle waard is. A.s. Zater dag heeft de groote verloting plaats in het Patronaatsgebouw. TER AAR Traditioneele dief of dieven. Nu al twee jaar achter elkaar doet zich het zon derlinge geval voor, dat op een zekeren nacht, bijna altijd van Zondag op Maan dag, bloemkolen gehakt en gestolen wor den in den Langeraarsche polder. Bleef andere jaren de diefstal beperkt tot één tuinder, nu dit jaar zijn er meerderen het slachtoffer geworden. Het beteekent voor de betrokken personen een flinke schade post. Verlangend zien wij uit naar de re sultaten van de politie, die wel geen moeite zal ontzien, om de dader(s) te pakken te krijgen. Waren er andere jaren' om dezen tijd nogal eens visschers iy den polder, dan was men zoo gauw geneigd om die menschen ervan te beschuldigen, doch nu zijn zij er nog niet. Zouden het wel vreemdelingen zijn?? Geboren: Cornelis Teunis z. van J. C. de BruynAmbagtsheer Maria Pe- tronella d. van G. Voortmande Vries Anna Clara d. van D. C. van KintsHoo- gervorst Hendrik z. van G. Vergeer Womnink. Ondertrouwd: A. Hoogervorst 26j. en C. M. M. v. d. Vlugt 25 j. Gevestigd: G. L. Rosenboom, van Rijnsaterwoude AM. Bontje van Jut- phaas L. Schrijver van Alphen aan den Rijn. Vetrokken: P. Vink, naar Uithoorn G. A. Kouwenhoven, Alphen a. d. Rijn W. P. Omtzigt, Maasniel. WASSENAAR JUBILEUM A. L. ROOYAKKERS Hartelijke woorden en een drukbezochte receptie Zondag herdacht de heer A. L. Rooy- ekkers het feit, dat hij voor 25 jaren het lidmaatschap aanvaardde van het R.K. Armbestuur in de Parochie van St. Willi- brordus alhier. Des voormiddags 10 uur 'werd een plech tige Hoogmis gecelebreerd en na afloop hiervan werd de jubilaris en diens echt- genoote vergezeld van pastoor Tholenaar, Kerk- en Armbestuur en leden van de St. Vincentiusvereeniging geleid naar het Pension Willibrordus. Aldaar werd een receptie gehouden tot half één, waar de jubilaris zich in een buitengewoon druk bezoek mocht verheu gen. Allereerst werd door pastoor Thole naar een rede gehouden, waarin hij de groote verdiensten van den jubilaris schetste en namens de vele pensionaris sen, die mede aanwezig waren, werd door den heer Lips in welgekozen woorden een geestig gedicht voorgedragen, waarin hij werd gelukgewenscht mede onder aan bieding van een prachtig bloemstuk. Verder werden hem nog vele bloemstuk ken aangeboden o.a. namens de instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, Kerk en Armbestuur. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op mr. H. B. Wildt, Meijboom en wethou der van Leeuwen namens M. H., jhr. von Weiier, D. T. Ruys, terwijl ook alle zusters van het pension hem kwamen complimen teeren. Te ongeveer 1 uur ving de lunch aan, aangeboden door Armbestuur, Kerkbe stuur en St. Vincentiusvereeniging. Ach tereenvolgens werd tijdens de lunch het woord gevoerd door den heer Kimman na mens St. Vincentiusvereeniging, den heer F. Monchen namens het Armbestuur, den heer P. Huibers en Rector Slijkerman, Rector van het Pension, die in gloedvolle peroratie het karakter schetste van het ambt van armmeester en Vincentiaan, en tenslotte door den heer Brenninkmeijer, die namens de St. Vincentiusvereeniging dankte. Door den heer Rooyakkers werd allen hartelijk dank gebracht voor de betoonde belangstelling. GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEIM De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Na opening der vergadering werden de notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven, waarbij de heer A. Warnaar ont slag nam als lid van den Raad. De voorzitter herhaalde de lof, die hij den heer Warnaar heeft gebracht bij zijn benoeming tot burgemeester van Hazers- woude. Medegedeeld werd, dat op 28 Mei 190 werkloozen stonden ingeschreven (verle den jaar 217). Ter kennis werd gebracht een besluit van Ged. Staten van de ontworpen rege ling van de jaarwedden van burgemeester, wethouders en ontvangers. Sassenheim valt in de zevende klasse, volgens welke de sa larissen als volgt geregeld zijn: burgemees ter 33003950, secretaris f 30503700, ontvanger f 16001900. De kindertoeslagen kunnen hier worden bij gerekend. De burgemeester van Sassenheim staat in een hoogere klasse en geniet een jaar wedde van 4450. Ged. Staten vragen hierover advies van den gemeenteraad. De heer Speelman wilde het oordeel over deze regeling van de financieele commissie. De heer Bisschops achtte dit volkomen overbodig; het kan zonder eenige voorbe spreking in den Raad worden gebracht. De heer Verkleij stelde al zou de financieele commissie adviseeren tevoren prijs op het oordeel van B. en W. Het schrijven van Ged. Staten werd daar na gerenvoyeerd naar B. en W. In herstemming kwam een voorstel tot verlaging der presentiegelden van 3.op 2.50. Het voorstel werd thans verworpen met 65 stemmen. Aan de orde was daarna wederom de be grooting en de eischen van Ged. Staten. De heer A. Warnaar wilde, zoo 't eenigs- zins mogelijk was de straatbelasting toch voorkomen. Wel is het mogelijk gebleken het percentage van de heffing der wegen belasting te verlagen, maar spr. zou geen nieuwe lasten willen opleggen. Spr. heeft nog eens gezocht en enkele bezuinigingen gevonden o.a. op de krank- zinnigen-verpleging. Ook wees spr. op enkele meevallertjes, zooal de verzwegen vermogens en op vertraging van het tem po der aflossing. De voorzitter wees op de noodzakelijk heid van een ruime raming voor krankzin nigenverpleging, wegens de onverwachte gevallen, die zich kunnen voordoen. Van een vertraging van een tempo van aflos sing zullen Ged. Staten niets willen weten. Het zal niet mogelijk zijn van aan de we genbelasting te ontsnappen. De heer Van Breda gaf nog eenige redplanken: het salaris van gemeente-ar chitect, de salarissen van B. en W. volgens de nieuwe regeling, de dokterspost enz. Wat nog te kort is, wil spr. nemen uit de post onvoorzien en de bedrijfs-reserves. De heer Speelman kon zich met den geest van het betoog der heeren Warnaar en Van Breda vereenigeimaar spr. durfde hun raad toch niet over te nemen, omdat hij vreest, dat de inkomscten in het alge meen zullen tegenvallen. De voorzitter zeide, dat B. en W. met de gemaakte opmerkingen zullen rekening houden. Met een wegenbelasting van 2 pet. en de diverse bezuinigingen kan de be grooting sluitend worden gemaakt. Weth. Warnaar verwacht de eerste jaren ook al leeft het bedrijf wat op geen vermeerdering van inkomsten. Spr. ziet in deze begrooting verschillende tegenval lers. De voorzichtigheid gebiedt de finan cieele positie zoo gaaf mogelijk te houden. Uit een oogpunt van bestuur acht spr. het noodig, hoewel het een harde maatregel is, de wegenbelasting in te voeren. De Raad wenscht geen wegenbelasti g. De heer Van Zonneveld was het met deze opvatting niet eens. De menschen kunnen eenvoudig geen zwaardere belas ting betalen. Volgens spr. wordt er in de huishouding der gemeente niet voldoende bezuinigd. De voorzitter antwoordde, dat er reeds zooveel bezuinigd is. De begrooting is een uitgeknepen citroen. De heer Bisschops had ook de indruk gekregen, dat er op is. begrooting wel pos ten verlaagd konden worden. Men moet toch bedenken, dat het geld gehaald wordt bij menschen, die ook niet over een „on voorzien" beschikken en hun huizen kun nen laten onderhouden, zooals de gemeen te dat met haar eigendommen doet. Spr. verklaart zich tegen een straatbelasting. De heer A. Warnaar stemde toe, dat by opleving der bedrijven niet spoedig de in komsten zullen vermeerderen, maar wel zouden de uitgavesn voor werkloozensteun aanzienlijk dalen. De heer Verkley verklaarde zich tegen wegenbelasting ook al omdat de wijze van heffing spr. onrechtvaardig voorkomt. Het voorstel een wegenbelasting van 2 pet. in te voeren werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de belasting stem den de beide wethouders en de heeren Schrama en Hoogervorst. De voorzitter zeide, dat B. en W. de op gegeven posten nog eens zullen nagaan, om de begrooting sluitend te krijgen. De punten 5 en 6 werden in geheime zit ting behandeld. Gebleken is, dat niet 6 doch 7 kinderen de openbare school te Lisse bevolken. Het voordeeligste is het nu voor de gemeente de kinderen met een auto te blijven ver voeren. Afscheid van den heer Warnaar. De heer A. Warnaar nam hierna afscheid als Raadslid. Spr. wees op de tegenstel ling tusschen zijn eerste jaren als raadslid en deze laatste jaren. Spr. dankte voor de goede samenwerking in den Raad; spr. hoopte eenzelfde goede verstandhouding in Hazerswoude te vinden. Spr. hoopte, dat God B. en W. en den Raad zullen ze genen in him wetrk en dit voor de gemeen te spoedig een betere tijd moge aanbre ken. De voorzitter dankte voor de goede wen- schen en verzocht de heer Warnaar nog maals wederkeerig zijn beste wenschen te willen aanvaarden. De heer Speelman zeide, dat de Raad den heer Warnaar zeer zal missen. Er is steeds met genoegen naar hem geluisterd; als hij sprak, had hij iets te zeggen. Iemand met energie komt op een bepaalden leeftijd tot het bereiken van zijn levensdoel. De heer Warnaar heeft zich steeds op politiek terrein bewogen. Daarvoor ontvangt hij thans de belooning, waarmede spreker hem namens den Raad van harte gelukwenscht. Hierna ging de Raad in geheime zitting. UIT DE RIJNSTREEK R. K. GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN STATEN-KIESKRING „GOUDA". De werkloosheid en steunverleening besproken. Zooals wij dezer dagen in ons blad me dedeelden, vergaderde bovengenoemde vereeniging Zaterdagmiddag te Alphen in het St. Josepshgebouw. Speciaal ten gerieve van de R.-K. Raads leden ten Noorden van den Rijn was deze keer Alphen als plaats der vergadering ge kozen, doch de belangstelling uit deze plaatsen had beter kunnen zijn. Om ca. 3 uur opende de voorz. de heer Deerenburg, met 'n speciaal woord van welkom tot den hoogedel gestr heer J. J. W. IJsselmuiden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter der fede ratie van Bonden van R.-K. Gemeente raadsleden en tot den edelachtb. heer v. Kempen, burgemeester van Woerden. De notulen en het jaarverslag van den secretaris mochten de goedkeuring der vergadering verwerven, evenals het finan cieel verslag van den penningmeester waaruit wij aanstippen, dat de rekening met 'n klein tekort sloot. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek de gestadige activiteit der vereeni ging, waardoor het ledental, dat bij de op richting in Juli 1932 18 bedroeg, thans 58 is, terwijl op deze vergadering wederom en kele nieuwe leden toetraden. Van verschillende leden, alsmede van en kele heeren burgemeesters was bericht van verhindering ingekomen. Mededeeling werd gedaan van een schry- van, gezonden aan de besturen der plaat selijke kiesvereenigingen, met verzoek de contributie voor het lidmaatschap der ver eeniging voor hare Raadsleden geheel of althans voor 'n groot gedeelte voor hare rekening te nemen. Meerdere kiesvereenigingen het groo te nut dezer vereeniging voor hare Raads leden inziende zijn hiertoe reeds over gegaan, zoodat verwacht mag worden, dat alsnog vele zullen volgen, te meer daar de contributie, welke ook voor dit jaar weer GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE. op ƒ5.werd bepaald met inbegrip van het abonnements op het zeer levenswaar dige orgaan „De Gemeenteraad", toch geen onoverkomenlijk bezwaar is. Het aanstaand congres van R.K. Gemeenteraadsleden. 'n Zeer belangrijk punt van bespreking vormde de agende voor de vergadering en het Congres der federatie van Bonden van R.-K. Gemeenteraadsleden, welk congres 2 en 3 Juni a.s. te Rotterdam gehouden wordt. Er komt daar 'n zeer actueel onderwerp aan de orde, n.l.: De Burgemeester, het Col lege van Burgemeester en Wethouders, en de Raad in hun onderlingen verhouding. De hierover uitgebracht praeadviezen werden aan een critische beschouwing on derworpen, in het bijzonder dat van mr. Pont, burgemeester van Hillegom, wiens stellingen, ongetwijfeld, op het Congres door velen zullen worden aangevallen. Werkverschaffing en steun regeling. Daarna kwam de hoofdschotel van deze vergadering: een inleiding door den fede ratie-voorzitter IJsselmuiden over: Werk verschaffing en steunregeling, alsmede het 60.000.000 plan der Regeering: Spr. begon met te wijzen op de verande ringen in den gedachtengang over deze materie. Was tot voor korten tijd het doel meer gericht op het tijdelijk verleenen van steun, thans gaat men er zich meer toe be palen om te werken in de richting van blij venden arbeid, van werkverruiming, waarvan ook het werkplan 1934 der Regee ring getuigt. Hij stond langdurig stil by de wijze van financiering der crisislasten, welke door de werkloosheid veroorzaakt worden, door Rijk en gemeenten. Werd over 1933 ca. 75.000.000 gld. door het Rijk uitgetrokken voor subsidie in de kosten der gemeenten, voor 1934 werd dit bedrag teruggebracht tot 46.000.000 gld. Het gevolg hiervan was, dat het gemeen telijk budget in tal van plaatsen ernstig werd verstoord, zoodat spr. meent, op grond mede van verkregen inlichtingen, Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester-secretaris. De voorzitter opent de vergadering met ge bed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake het aanpassen der gemeentelijke salarissen by de Rijkssalarissen. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zyn, dat de ambtenaarssalarissen niet meer voor verlaging in aanmerking komen. Het salaris van de veldwachter zal straks vastgelegd worden, terwijl er juist van Ged. Staten een nieuw ontwerp sala risregeling is ontvangen voor Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger. Wel vinden B. en W. het loon dat uitbetaald wordt aan de losse arbeiders te hoog. In verband met het loon dat de landarbeiders kunnen ver dienen bij de boeren is een uurloon van 0.35 te hoog. B. en W. stellen voor dit weer te bepalen op ƒ0.30 per uur. De heer Kroon vindt het wel erg, dat de mindere man weer het loodje moet leggen, 16.80 per week voor iemand met een gezin is nog zoo hoog niet. De heer van Tol wil wel f 0.30 per uur, hij zou de menschen dan echter iets langer per dag willen laten werken De voorzitter zegt, dat hij dan in over weging zal nemen, werkzaamheden in con traprestatie te laten uitvoeren. Daar wor den de arbeiders veel slechter van als ƒ0.30 per uur. Het voorstel van B. en W. in stemming genomen wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Kroon en van Tol tegen. Schryven van Ged. Staten waarbij wordt toegezonden een nieuwe jaarwedderege- ling voor Burgemeester, secretaris en ont vanger. De voorzitter leest de nieuwe re geling voor. Ged. Staten willen voor 1 Juli bericht hebben of de Raad zich met dit voorstel kan vereenigen. De heer van Tol kan de belangrijkheid voor de gemeente niet direct begrijpen. De heer Compeer zou, aangezien dit schrij ven nog maar pas is ingekomen, het in een volgende vergadering willen behandelen. De voorzitter zegt, dat de nieuwe rege ling voor hem de mogelijkheid biedt om als secretaris van Rij nza ter woud e te bedan ken en toch dezelfde wedde te behouden. De heer Jansen zegt wel zooveel vertrou wen te hebben in den secretaris, dat deze het gemeentebelang voorrang zal geven boven eigenbelang. Ten slotte wordt na vergelijking met de oude regeling besloten Ged. Staten te wij zen op de gevaren die bij de nieuwe rege ling voor de gemeente Rijnzaterwoude dreigen. Wordt later 'n aparte secretaris benoemd dan zal dit voor de gemeente Rijnzater woude een belangrijk hoogere uitgave be- teekenen. Punt 3. In verband met enkele opmer kingen gemaakt door den Minister van Eco nomische Zaken wordt op voorstel van B. en W. de verordening tot afwijking van be palingen der winkelsluitingswet opnieuw vastgesteld. Punt 4. Op voorstel van B. en W. wordt zonder eenige opmerkingen vastgesteld een verordening regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. De voorzitter zegt, dat op de wedde een verhaal van pensioensbijdrage wordt toege past van 8 H pet. en een korting van 5 pet. Later zal het pensioensverhaal nog met IV, pot n.l. tot 10 pet worden verhoogd- De opcenten. Punt. 5. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook voor het jaar 1934/35 weder 100 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De desbetreffende verordeningen op de heffing en invorde ring worden door den Raad vastgesteld. Punt 6. Van de agenda wordt afgevoerd, aangezien B. en W. nog geen tijd gehad hebben om deze zaak nog nader onder de oogen te zien. In een volgende vergadering zal dan de vernieuwing van de Dorpsstraat aan de orde komen. De heer Janssen zou de secretarie willen morie van toelichting als het zoover is. De voorzitter zegt hiervoor zorg te zullen dra gen. Punt 7. Vastgesteld wordt nog het kohier Hondenbelasting 1934 tto een bedrag ad 70.—. Punt 8. Vastgesteld worden nog een tweetal besluiten tot wijziging van de ge- meentebegrooting dienst 1933 en 1934. Bij de Rondvraag brengt de heer de Bruyn het uitwendige en de goten der school nog eens ter sprake. B. en W. zeg gen toe een onderzoek in te zullen stellen. Ook de heer van Tol wil nog even op deze kwestie wijzen. De heer van Tol vraagt of de opzichter het toezicht had. De voor zitter antwoordt bevestigend. Ook de heer Kroon wijst nog even op hest schoolplein. De heg is hier laag en daar hoog. B. en W. zullen ook dit bezien. De heer Janssen zou de secretaris willen schilderen aan den buitenkant. De voor zitter zegt, dat ook B. en W., indien de middelen het toelaten hiervoor in 1934 nog zullen zorgen. Niets meer aan de orde zynde sluit de voorzitter de vergadering. dat de deelsom van 46/75 niet ten volle te handhaven zal zijn. Om het verschil van ca. 30.000.000 gld. te overbruggen, is de consequentie geweest, dat men de steunnormen verlaagt. Volgens spr. is de politiek van de lage loonen, de z.g. aanpassingspolitiek niet vol te houden, daar deze d koopkracht der mas sa steeds meer doet dalen, waarvan het ge volg is: nieuwe werkloosheid. Steeds meer zal het streven gericht moeten zijn op be vordering der welvaartspolitiek, op meer voorziening in eigen behoefte, waardoor nieuwe werkgelegenheid ontstaat. Onze handelspolitiek zal daartoe in an dere banen geleid moeten worden. 'n Belangrijke bespreking wijdt spr. aan het 60.000.000-plan, waarbij hij in over weging geeft te trachten met meerdere gemeenten een streekplan te doen uitvoe ren met steun van dit werkplan 1934. Hij adviseert ernstig er voor te waken, dat dit werkplan niet in hoofdzaak wordt dienstig gemaakt aan loonsverlaging. Ook de zorg voor de jeugdige werkloo zen drukt hij den Raadsleden op het hart en geeft hun in overweging, zoo mogelijk, ook voor deze nog te veel verwaarloosde categorie werkloozen op de bres te staan. Hierna behandelt hij nog de contra-pres tatie. Het doel is, volgens hem, uitstekend, doch zij moet al weer niet in hoofdzaak de tendenz hebben tot loonsverlaging en zeker niet gelden voor werken, die vol gen hun aard er niet onder hooren. Met een opwekkin om de belangen der minst-krachtige categorie, de werkloozen, steeds naar behooren voor te staan, besluit spr. zijn met veel aandacht gevolgde rede. Verschillende vragen werden naar aan leiding van het behandelde onderwerp ge steld en tot genoegen door den heer IJs selmuiden beantwoord. Meerdere onderwerpen van minder be lang kwamen nog bij de rondvraag aan de orde, waarna de voorzitter, met 'n opwek king tot bezoek aan het a.s. congres, deze interessante en leerzame vergadering sloot. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de beste weg per auito van Nieuwkoop naar Rookanje? Hoeveel K.M.? M'n autobus is 8.50 M. lang. Ié dit geen bezwaar? Waar moet ik overvaren en wait zijn de kosten? Antwoord: Nieuwkoop, Bodegraven, Gouda, Moordrecht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Brielle, Oostvoor- ne, Rookanje. Afstand 65 K.M. Overvaren van Maassluis naar Rozenburg en Rozen burg naar Brielle. De lengte van de auto bus zal vermoedelijk geen bezwaar zijn. De kosten van overvaren zijn ons niet zeker bekend. Vermoedelijk ƒ1.per veerpont. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Wognum per fiets? Hoeveel K.M.? En naar Bennebroek? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek (18 K.M.), Heem stede, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Cas- trioum, Heiloo, Alkmaar, Oudorp, Unsem, Avenlhonn, Wognium. Afstand 90 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Warmond naar Tegalen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Warmond, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Wouden- burg, Scherpenzeed, Renswoude, Ede, Gdm- kel, Arnhem, Eist, Nijmegen, Móok, Gen nep, Afferden, Arcen, Venlo, Tegölen. Af stand 188 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Warmond per auto naar Wuest Wezel? Hoe veel K.M.? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoond, Zwijndrecht, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Breda, Prinsenhage, Rijsber- gen, Zundert, Wuestwezel. Afstand 112 KM. Vraag: Welke is de kortste weg van Stamipwijk naar Oude waiter? Hoeveeil K.M.? Antwoord: Stompwijk, Zegwaard, Moerkaipelle, Gouda, Oudewarter. Afstand 38.7 K.M. V r aa g P. B. te L. inzake het geven van vacantie en inhalen van algemeen er kende Christelijke feestdagen. Antwoord: Geen patroon is ver plicht vacantie te geven, tenzij dat bij de indiensttreding is afgesproken of een der gelijk beding in het contract staat. Wan neer er in uw bedrijf overuren gemaakt mogen worden, is het vanzelfsprekend ge oorloofd om de verloren uren van de feest dagen in te halen, doch op zich zelf geven deze feestdagen geen recht om overuren te maken. Deze overuren moeten als zoo danig betaald worden. V r aa g Ik ben in het bezit van. een stuk van de Oostenrijksche staatsschuld van het jaar 1868, groot f 100.Zoudt u my kun nen zeggen of dit stuk nog waarde heeft, zoo ja, waar is dit stuk dan inwisselbaar? Antwoord: Wend u tot een bankin stelling. V r g a g Wanneer A pandoert en B gaat er met 20 roem boven en A'dan weer met 50, laat B hem pandoeren, doch keurt dan A.'s roem af met 100; in werkelijkheid heeft hij geen pandoer, doch slechts ge jaagd. Is dat volgens de spelregels of niet? A n t wo o r d Wanneer men het oud pandoeren als hazardspel speelt, is alles geoorloofd. Speelt men echter eerlijk vol gens de regels, dan is het valsch spelen en geheel onnoodig. Want wanneer 'n speler, die geen pandoer kan spelen, 100 roem heeft, kan hij den roem van den pandoer der toch afkeuren. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7