DINSDAG 29 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 NIEUWE ABDIJ IN JAPAN Door de Benedictijnen van Beuron is dezer dagen bericht ontvangen, dat het kleine landgoed Chiagsaka jn het bezit van de missionarissen van Beuron is over gegaan. Dit landgoed is buitengewoon gun stig gelegen aan den Stillen Oceaan, ter wijl het eveneens aan den spoorweg ligt. Wie de verhoudingen in Japan kent. zal begrijpen welk een moeite het moet heb ben gekost voor men het landgoed heeft kunnen koopen. Twee jaar geleden waren enkele missionarissen uit Beuron vertrok ken om een geschikt terrein voor de op richting van een klooster te zoeken. Na tallooze moeite is men eindelijk tot aan koop daarvan kunnen overgaan. Sinds een half jaar wonen nu drie paters en twee leeken-broeders in een bescheiden huisje in de voorstad van Tokio. Men tracht daar zoo goed mogelijk den kloosterregel te onderhouden en het koorgebed te verrich ten. Op het aangekochte terrein zal een voorloopig houten kloostertje in Japan- sche stijl worden opgetrokken. In den loop van den herfst en het volgende jaar zul len dan nog meerdere kloosterlingen naar Japan vertrekken. Reeds verschillende Japanneezen hebben een aanvraag inge diend om in de St. Benedictus-school on derwijs te mogen ontvangen. Het werk dat de H. Vader door de abdij van Beuron in het verre Oosten hoopt te verrichten is van geweldige omvang. Dit hoogbeschaaf de en buitengewoon ontwikkelde land zal de menschen voor het Christendom moe ten winnen door de zwarte monniken. Se dert drie eeuwen worstelt het Christen dom in dit land, om er vasten voet te krijgen. Wat sinds de laatste tientallen jaren voor het Katholicisme in Japan is bereikt, getuigt van een heldhaftigen ar beid van de missionarissen en de nieuw- bekeerde Christenen, doch het Christen dom beteekent er nog niets, vergeleken bij het Boeddhisme en Schintoisme. Het Ka tholicisme mist nog de groote stuwkracht, die een groot succes tengevolge zal heb ben. In dit gemis kan echter reeds ge deeltelijk worden voorzien door een groot liturgisch-kloostercentrym, een tweede Beuron in Japan. De Japanners die een uitgesproken aanleg hebben voor liturgie en een geheel bijzonder gemoedsleven hebben, zullen in de levenswijze van de Benedictijnen die zijde in 't Katholicisme ontdekken, die hen bijzonder bevalt en die in zekeren zin geheel in overeenstemming is met hun aard en karakter. ROEMEENSCHE SPORTVLIEGSTER GAAT IN EEN KLOOSTER De bekende Roemeensche sportvliegster Smaranda Braescu is een klooster gegaan. Zij was niet alleen een der weinige Roe meensche sportaviatrices; maar heeft ook bij een wedstrijd in het parachute-sprin gen in Amerika Roemenië vertegenwoor digd en daarbij door een sprong van een hoogte van ruim 7.000 meter het bestaan de record voor vrouwen geslagen. Smaranda is ook thans nog houdster van dit record, daar het nog niet is verbeterd. De jonge sportieve vrouw heeft thans haar gelofte afgelegd: in het klooster zal zij zich voorbereiden voor zendingsarbeid, daar zij zich in het verre Oosten aan de katholieke missie wil wijden. Deze onver wachte stap van de jeugdige en zeer ge ziene aviatrice heeft begrijpelijkerwijze groot opzien gebaard. WAAR GEBRUIKT MEN DE MEESTE ZEEP? Nederland op de tweede plaats Een statistische deskundige te Berlijn heeft, aldus Reuter, een tabel opgesteld, welke de gemiddelde hoeveelheid zeep aangeeft, die per hoofd en per jaar in de verschillende landen wordt gebruikt. Uit deze statistiek blijkt, dat in Ame rika de meeste zeep gebruikt wordt, n.l. 10.3 K.G. per hoofd en per jaar. Als twee de op de lijst staat Nederland met 9.9 K.G en dan komt Denemarken met 9 K.G., ge volgd door Engeland met 8.1 K.G., Aus tralië met 7.8 K.G., Frankrijk met 7 >4 K.G., Canada met 6 K.G. en Duitschland met 5.6 K.G. In Rusland wordt slechts 2.25 K.G. zeep gebruikt per hoofd, doch in Polen, Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije 1.8 K.G. of minder. UIT DE OMGEVING RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Het voornaamste pumit der agenda was verhaal omzetbelas ting gas en electrioitaiit. In deze belasting imoet door het gasbedrijf 1004 en door dat der electriciteit 396 worden bijdragen. B. en W. stellen voor, ingaande 1 Jain. 1934 de huur der gewone meters met 12 ct. per maand te verhoogen en die der munt meters met 6 ct. Het Voorstel werd aangenomen, nadat op verzoek van dr. Jonker de inning over liet tijdsbestek JanuariJuni in 3 termijnen zal geschieden. STOMPWIJK. B.V.L. De veertiendaagsoh e schiet oefeningen zullen in de zomermaanden niet plaats vinden. Met September a.s. worden de oefeningen weer hervat. De aan dacht van de leden wordt gevestigd op de gelegenheid, die te Voorburg bestaat, oan met scherpe patronen te schieten. De data zjjn gewijzigd e luiden nu: Zaterdag middag van 25 uur op 9 en 23 Juni; 7 en 21 Juni; 4 en 18 Aug.; 15 en 29 September. Deze oefeningen zijn ook toegankelijk voor de Stompwijksche B.V.L.-ers! NOORD WIJK. V.V. „Noordwijk Vooruit". In vervolg op de besluiten van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en Zeebad, om in het belang van het algemeen te komen tot een fusie, kwamen de leden dezer vereeni- gingen gisteravond in Hotel „Central" bij een, waarbij de leiding in handen was van den heer H. Lieferink, Na opening besprak de voorzitter nog even de totstandkoming der fusie en stelde voor deze gecombineerde nieuwe vereeni ging te noemen V.V. Noordwyk Vooruit, hetwelk de algemeene goedkeuring weg droeg. Alsnu kwamen de concept-statuiten in be handeling, welke grootendeels waren over genomen van V.V.V. In deze statuten is o.m. bepaald dat het hoofdbestuur zal be staan uit 9 leden, gekozen door de alge meene vergadering, als onderafd. zal tot stand komen een groep Hotel- en Pension houders, welke een eigen bestuur kiezen waaraan 2 leden uit het Hoofdbestuur zul len worden toegevoegd, benevens een Reclame-commissie en een commissie voor het Informatie-bureau. Deze commissies zullen echter door het Hoofdbestuur gesteld worden. Tevens zal de mogelijkheid open blijven om meerdere groepen als Kamer verhuurders e.d. te kunnen fonmeeren in overleg met H.B. en algemeene vergade ring. Na enkele besprekingen werd dit con cept aangenomen. Hierna volgde de verkiezing van een voorzitter. Na stemming werd gekozen de heer A. Vermeulen met 18 van de 30 uit gebrachte stemmen. De verkiezing van 8 bestuursleden had tot uitslag, dat bij de eerste stemming werden gekozen de heeren Th. Verloop 28 st., Dr. de Graaf 26 st., IJ. Elzinga 21 st., C. J. v. Vliet 20 st., E. C. Ur* lus 19 st. en C. de Hollander 17 stemmen, in 2e stemming werden nog gekozen de heeren L. A. Roozen met 17 st. en S. P. C. v. Welie 16 st. De gekozenen, zoover deze aanwezig waren, namen him benoeming aan. De begrooting, welke door den heer Ver loop was opgesteld en ter kennis werd ge bracht, sloot met een bedrag van 4350.31, Met een woord van hulde aan den heer Verloop, voor zijn vele werken om het fi- nanoieele gedeelte te regelen, werd deze begrooting goedgekeurd. De nieuwe contributie-regeling, waarvan door laatstgenoemde een schema was opge steld, herleid uit de contributie-bijdragen van V.V.V., Zeebad en Reclamefonds, luidt als volgt: Villaverhuurders 6—, Kamer verhuurders 3.Zaken 8.Particu lieren 5.deze contributie is voor het lidmaatschap van V.V. „Noordwijk Voor uit" met inbegrip van het Reclamefonds. De contributie voor het lidmaatschap van Hotel- en Pensionhouders met inbegrip van het Reclaimefonds 40 cent per bed, met een minimum van: beneden 30 bedden f 10.—, beneden 20 bedden 7.50. De bespreking welke hieruit volgde bracht naar voren, dat men over het algemeen een wel meer pro gressieve heffing wensohte, een wensch waarmede het Hoofdbestuur het eens was. Het zal de geopperde denkbeelden gaarne in overweging nemen, doch stelde toch voor de contributie-heffing dit jaar te houden volgens het schema, hetwelk zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. De contributies zullen geïnd worden in Juli en Augustus, opdat men dan een volgend jaar precies kan weten, wat er gedaan kan wor den. Bij de rondvraag werd nog ter sprake ge bracht het 50-jarig bestaan onzer badplaats, met de vraag of in verband hiermede nog enkele feestelijkheden zullen plaats heb ben. Voorgesteld werd 'n gecombineerde verga dering te beleggen van afgevaardigden van verschillende vereenigingen om gezamen lijk te trachten iets op touw te zetten. Het bestuur nam dit voorstel over en zal te ge- legenertijd een dergelijke bijeenkomst hou den. Met een woord van dank voor de op komst en met den wensch, dat alle leden zullen medewerken in het belang onzer badplaats, sloot de voorzitter deze bijeen komst. Reddingsbrigade. In de bovenzaal van Hotel „Centraal" hield de Brigade een goed bezochte vergadering onder leiding van Dr. Hermanides. Na opening werden de keurig gestelde notulen onder dank aangenomen, terwijl enkele stukken w.o. een dankschrijven van de afdeeling Katwijk voor de gehouden seinoefeningen, voor kennisgeving werden aangenomen. Bij monde van den heer J. v. d. Niet werd een keurig verslag van de Bondsvergade ring uitgebracht, waarvoor deze een ap plausje der vergadering krijgt. De bespreking Zomercampagne had als eerste punt het zwemmen te Sassenheim. In verband hiermede werd gevraagd waar om niet in Poelmeer, waarop de heer de Groot mededeelde d>at door het bestuur ook met deze inrichting onderhandelingen waren gevoerd, doch het was niet mogelijk ook maar één avond in de week de beschikking over het zwembad te verkrijgen. Na breed voerige besprekingen werd besloten om dit jaar weder in Sassenheim te gaan zwem men, en wel Dinsdag- en Donderdagavond te beginnen in Juni, terwijl de strandoefé- ningen zullen plaats hebben iedere Zater dagmiddag te 4 uur te beginnen met den 2en Juni, alles onder leiding van den Hoofd leider, den heer Lüsoher, die tevens de reis gelegenheid naar Sassenheim met de deel nemers zal regelen. Inzake het samenstel len van de Strandwacht, deelde de voor zitter allereerst mede, dat de tent op het strand alleen en uitsluitend is voor de strandwacht en de leden der afd. en dat er streng de hand aan gehouden moet worden, dat geen vreemdelingen gebruik van de tent kunnen maken. Een dertigtal leden gaven zich hierna voor de Strandwacht op. Deze zal actief optreden vanaf Zondag 11 Juni as. Ingekomen was nog een schrijven van de Ned. Bond, waarin weid verzocht de j aarlij ksehe Kustwacht deimonstratie-dag, dit^jaar in Noordwijk te doen houden. In principe had het bestuur reeds de medewer king toegezegd, hetwelk de goedkeuring der vergadering verkrijgt. Deze demonstratie zal plaats hebben op 4 of 11 Augustus a.s. Besloten werd oon een Commissie van voorbereiding te benoemen, waarin zullen plaats nemen het bestuur, Hoofdleiders, Hoofd-instruoteuns, leiders en instructeurs en de heer J. v. d. Niet. Deze commissie zal een en ander nader uitwerken en hier van verslag uitbrengen op de e.v. vergade ring. Het houden van een propaganda- feestavond en zoo mogelijk een verloting, had eveneens de instemming der aanwezi gen en het bestuur verkreeg volmacht een en ander naar bevinding te regelen. Zoo mogelijk zal deze avond alsdan weer gege ven worden in het Casino. Het bestuursvoorstel om weder een cur sus te doen geven door het zeer deskundige lid J. v. d. Niet over Zeestroomingen, waar bij de voorzitter een warm woord van aan beveling hiervoor deed, had aller instem ming. De eerste cursusavond heeft plaats Woensdagavond 30 Mei te 8 uur in de bo venzaal van Centraal, De contributie weid voor dit jaar weder vastgesteld op 2.50 per geiziin. Hierna had plaats de uitreiking van In- signe's en Bonds-diploma's aan de gediplo meerden der afd. t.w. voor Diploma A. de dames Luschen en v. d. Bent en de heeren C. Commandeur, W. J. v. d. Kraan en Zwit ser; voor B. de heeren J. Tissimg en C. v. d. Berg. Bij de rondvraag werden nog enkele huis houdelijke zaken besproken, waarna de voorzitter onder dank voor de aangename besprekingen deze bijeenkomst sloot. NOORDWIJKERHOUT GROOT MUZIEK-CONCOURS Het eerste in deze gemeente Noordwijkerhout, doch vooral de St. Bavostiehting aldaar, heeft zich opgemaakt voor het 7e bondsconcours voor muziek gezelschappen, uitgeschreven door den Bond van R.K. Muziekgezelschappen in Zuid-Holland, welke gehouden zal wor den op den 2den en 3den Zondag van de maand Juni. De Eerw. Broeders van Lief de van het Gesticht, de R.K. Harmonie „St. Bavo" en alle medewerkers van het St. Bavogesticht hebben het 7e katholie ke bondsconcours keurig voorbereid. Het zal nog niet dikwijls voorgekomen zijn, dat een concours van den Bond in zoo'n schitterende omgeving als hier bij het Gesticht, is gehouden. Wij roepen dan ook alle deelnemende vereenigingen én allen die het katholiek concours zullen bezoeken een hartelijk welkom in Noord wijkerhout toe en we hopen, dat groot gevolg zal gegeven worden om aan de uit- noodiging dit concours bij te wonen, te voldoen. „De muziek dient uiteraard tot uiting van het gevoelsleven. De kunste naars nu hebben behoefte uit de innigste drang van hun ziél te uiten wat er om gaat en opborrelt en bruischt in hun ziele en gemoedsleven. En zoo laten die vir- tuosen, in de kunst ook anderen genieten in hun composities. Van de vertolking dier inspiraties van de muziekkunstenaars, hopen wij ten volle te genieten op de komende Zonda gen 10 en 17 Juni a.s.", zoo schrijft dewel- eerw. heer rector K. F. Elsenbroek, van het Gesticht in een voorwoord van het uitgekomen programma van het con cours. De Harmonie van St. Bavo zal als gast vrouw optreden, en op de ruime terrei nen van de Stichting zal er plaats zijn voor de vele korpsen, die aan een edelen wedstrijd, zullen deelnemen. Een nieuwe tent met een uitstekende acoustiek zal de muziek helder en vèr wegdragend weergeven. Wij hopen op een grooten toe loop en een heerlijke belagstelling, doch last not least: prachtig weer! Ter herinnering aan dit concours en om den wedstrijd der vereenigingen aan te moedigen, schonk de directie van St. Bavo een wisselbeker, die jaarlijks toege kend zal worden aan het corps, dat in aantal punten de tweede plaats behaalt, aan de eerste plaats den Keijzer-beker voorbehouden zijnde. De geneesheeren van de St. Bavostieh ting schonken een wisselbeker, welke on der den naam van „St. Bavo-marsch- beker", jaarlijks zal toegekend worden aan het corps, dat het hoogste aantal pun ten behaalt in het marsch-concours. Een verzilverde lauwerkrans werd aangebo den door het technisch personeel, door het verplegend personeel en door een mu ziekliefhebber die onbekend wenscht te blijven. St. Bavo Voetbalvereeniging, de burgemeeser, de heer v, Iersel, dokter de With en de verpleegden van het St. Jozef Paviljoen, schonken een lauwertak. In het eere-comité hebben o.m. zitting genomen de burgemeesters, de heeren A. v. Iersel, alhier en W. Keijzer, van Stomp- wijk en Veur, de Vader-Overste van het St. Bavogesticht, weleerw. heeren rector en conrector van het Gesticht „St. Bavo" en „Sancta Maria". De zeereerw. heer H. Quant, pastoor v. d. St. Josephs-Parochie, en de weleerw. heer J. v. Bemmelen, geestelijk adviseur van den R.K. Bond van Muziekgezel schappen. De heeren geneesheeren van het St. Bavogesticht en de weled. zeergel. heeren C. J. H. de With te Leiden, E. E. Versélewel de Wit-Hamer van het Maria- gesticht, alhier. De jury bestaat uit de bekende toon kunstenaars: W. F. C. v. Opstal, Dor drecht, J. J. Hermans, den Bosch en F. v. Abeel en te Valken s waard. Voorzitter van het uitvoerend comité is de heer P, J. Heshof, alhier. Het programma voor Zondag 10 Juni luidt als volgt: 12.00 uur: ontvangst in de feestzaal der Inrichting van het Bonds- bestuur, de juryleden en de bestuursleden der deelnemende vereenigingen met hun directeuren. Om 1 uur vangt het concours aan. Van 5.30 tot 7 uur geeft de Harmonie „St. Jeanne d'Arc" te Noordwykerhout een concert. Zondag 17 Juni om 12 uur opening. Korte toespraak in de muziektent, con cours 12.20 uur. 20 Vereenigingen zullen aan het con cours deelnemen. Op den eersten Zondag de volgende vereenigingen: 1. St. Bavo Harmonie, Noordwijkerhout, 2. Harmonie „St. Lau rens" te Voorschoten; 3. Fanfare „St. Rad boud" te Kethel. 4. Fanfare „Excelsior" te Noordwijk-Binnen. 5. Harmonie „St. Jean ne d'Arc", te Noordwijkerhout. 6. Har monie „St. Cecilia", te Voorhout. 7. St. Cecilia" te Voorburg. Op den tweeden Zondag: 8. Fanfare „Door Samenwerking Sterk", Aarlander- veen. 9. Harmonie „St. Gregorius", Kwints- heul, 10. Fanfare „Arti et Religione", te Ter Aar. 11. Harmonie „St. Ambrosius" te Sassenheim. 12. „Triumf" te Oegstgeest. 13. „Perosi" te Leiden, 14. „St. Raphaël", te Den Haag, 15. „De Phoenix", Waterin gen. 16. Fanfare „Juliana" te Stompwijk. 17. „St. Cecilia", Leidschendam, 18. Adolf Kolping" te Lisse. 19. „St. Am brosius" Harmonie, Rotterdam. 20. „St. Mathias" Warmond. Aan den marschwedstrijd nemen 11 ver eenigingen deel. Van het een komt het ander. In den avond van Zaterdag j.l. werd den ge meente-veldwachter J. ter kennis ge bracht, dat er oneenigheid tusschen twee mannelijke buurtbewoners plaats had en dat deze handgemeen waren geworden. Hij begaf zich er heen en slaagde erin de partijen te verzoenen. Bij een nader on derzoek ten huize van een der ruziemakers bleek, dat deze in het bezit was van een geweer en een revolver, groot kaliber, nog wel geladen. De wapens werden in beslag genomen, omdat de eigenaar niet in het bezit was van de vereischte machtiging tot het voorhanden hebben ervan. Achter- ai bekeken is het maar goed in verband met den twist, dat de wapens in beslag zijn genomen. Degenen die nog in het bezit zijn van vuurwapenen en daarvoor geen machti ging hebben, worden in hun eigen belang aangeraden deze in te leveren op het po litiebureau, daar bij ontdekking onherroe pelijk proces-verbaal zal worden opge maakt. Bloembollenveiling voor kerk en armen.— De opbrengst van de veiling ten bate der armen en der kerk van de St. Victor- Parochie bedraagt 1028. OEGSTGEEST. Propaganda-avond Bijz. Vrijw. Land storm. In het patronaatsgebouw gaf gis teravond de Bijz. Vrijw. Landstorm een propaganda-avond, die in velerlei opzicht uitstekend slaagde. De belangstelling was enorm. De zaal bleek te klein om alle be langstellenden te kunnen bergen. Onder de aanwezige civiele en militaire autoriteiten merkten wij o.m. op het Eer ste Kamerlid mr. Briët, mr. Pijnacker Hor dijk, kapelaan Roest. Beide wethouders van Oegstgeest en de raadsleden v. Breda, Kraan, Kortmann, den Ouden en Uitenboo- gaard. Als voorzitter der plaatselijke landstorm commissie van het landstormverband Z.-H. West, opende burgemeester van Gerrevink den avond. Na begroeting der autoriteiten zeide bur gemeester van Gerrevink, dat het aanvan kelijk in de bedoeling van de commissie lag dezen avond te houden op den 30sten April, den 25sten verjaardag van H. K. H. Kroon prinses Juliana der Nederlanden. Ofschoon bij informatie bleek, dat het protocol dit niet eischt, meende men, dat het niettemin betamelijk was, in verband met het verscheiden van H. M. Koningin Emma op 20 Maart 1.1., deze bijeenkomst enkele weken te verdagen. Uit het programma blijkt dat deze avond staat in het teeken van Oranje. De bedoe ling is aan allen, die den B. V. L. als insti tuut tot steun aan het wettig gezag lief hebben, de gelegenheid te geven, zich nog eens rekenschap te geven van de leiding Gods met Nederland en Oranje, om zich nog eens te verdiepen in het groote won der, dat voor hem, die oogen heeft om te zien, en ooren om te hooren, de geschiede nis van ons vaderland gedurende ruim 4 eeuwen te aanschouwen geeft, het wonder dat de Heer aan ons vaderland steeds schonk, een Oranjevorst, die juist die ga ven van hart en hoofd bezat, die hem in staat stelde, het werk op het juiste oogen- blik van ondergang te redden. Dit alles is geen nieuws, doch de liefde tot het Oranjehuis moet worden aange kweekt. Laten wij ons over deze tijden van ople ving van liefde voor het Oranjehuis geen illusies maken. In de laatste 25 jaren is te veel onkruid gezaaid in den akker van onze volksziel, om zoo spoedig een goede oogst te kunnen verwachten. Aan ons is de schoone taak het smeulende vuur tot een helderen vlam aan te wakke ren, omdat wij Gods leiding met Neder land en Oranje als een openbaring hebben beleefd en voor ons boven elk staatkundig dogma staat het Koningschap bij de gratie Gods der Oranjes. Spreker wijdt vervolgens een eerbiedige hulde aan de verscheiden Koningin-Moe der, die geregeerd heeft als een ware ko ningin, geleefd als een ware Christin, om dat zij heeft lief gehad en heeft zorg ge dragen voor hulpbehoevenden. Thans heeft Koningin Wilhelmina reeds 35 jaar ons land geregeerd. In dien tijd heeft Zij vreugde en droefheid, lief en leed met ons gedeeld. Zij heeft, toen meer dan de helft van het menschdom in den af grond van den oorlog gleed, Haar helder hoofd koel, Haar schranderen evenwichti- gen geest in actie gehouden. En wij, Landstormers, zoo gaat burge meester van Gerrevink voort, hebben reeds eenmaal gestaan om Haar troon, met ge balde vuisten, met gespannen spieren en opeen geklemde tanden, het geweer bij den voet, gereed tot het offer. Op den eer sten wensch van onze Koningin komen wij terug. Wij zullen niet aarzelen. Het zij nog eenmaal ter waarschuwing gezegd tot hen, die reden hebben deze waarschuwing ter harte te nemen. God neme het eeuwen-oud verbond tus schen Nederland Oranje in Zijn heilige bescherming. Vervolgens komt spreker tot onze kroon prinses, onze toekomstige Koningin. Wan neer zij ons eens roept, zullen wij staan om haar troon, schouder aan schouder, in stil le vastberadenheid, met goed en lijf en le ven. Deze rede werd met langdurige toejui chingen onderstreept. Besloten wordt onderstaand telegram aan onze Koningin te zenden: „De afdeeling Oegstgeest van het Land stormverband Z.H. West, biedt Uwe Majes teit aan de hernieuwde verzekering van hare eerbiedige liefde, van haar onveran derlijke verknochtheid aan en hare volko men offervaardigheid voor Uw Majesteit en Haar Huis". Hierna werd overgegaan met afwerking van het programma. Verschillende momen ten uit onze historie werden in diverse ta- fereelen uitgebeeld. Het programmaboekje gaf daarvan een goed overzicht zoodat wij ons ontslagen achten daarvan verslag te ge ven. Niet nalaten mogen wij, te vermelden, dat de uitbeeldingen zeer keurig verzorgd waren, waarbij de humor soms ook niet ontbrak- De plaatselijke leider luit. Sanders gaf een korte uiteenzetting over den groei van het Instituut, dat nu 80.000 leden telt. Bij het einde werd aan allen, die tot het slagen van den avond medewerking gaven, door den voorzitter dank gebracht. Luit. Sanders werd door de landstormers bij monde van den heer v. Weizen een boekwerk aangeboden. In de dank, hem gebracht, liet luit. San ders de leden deëlen, waarna sluiting volg de en men voldaan huiswaarts keerde. Een strijkorkest luisterde den avond met het spelen van vaderlandsche liede ren op. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Mei. Groentenveiling. per 100 stuks: Komkommers f 2.5010.40, bloemkool I f 8.9015.90, bloemkool II f 2.0010.00, pieterselie f 0.701.80, prei f 0.50—2.50, radijs f 0.901.90, kropsalade f 0.501.20, selderie f 1.002.60, wortelen f 2.4012.60, per 100 kg.: snijboonen f 63 68, stamboonen f 7280, etuinboonen f 2426, peulen f 3039, postelein f 35, tomaten A f 18, C f 17, andijvie per kist 3055 cent. 29 Mei. Vette varkens. Totaal aan voer 231 stuks, w. v. 274 zwaar 3233 cent en 7 licht 2428 cent per kg. levend ge wicht. Handel matig. ROTTERDAM, 29 Mei. Vee. Ter vee markt werden heden aangevoerd: 401 paar den, 868 magere runderen, 1184 nuchtere kalveren, 2 veulens, 857 vette runderen, 197 graskalveren, 475 vette kalveren, 126 schapen of lammeren, 24 bokken. Totaal 3933. Prijzen per half kg.: vette koeien 62 64, 5558 en 4245 cent, vette ossen 54 60, 4852 en 4547 cent, stieren 5052, 4547 en 3842 cent, vette kalveren 65 75, 5055 en 3040 cent, schapen 4035 30 cent f 20149 per stuk, lammeren 423731 cent per stuk f 17118. Prij zen per stuk mager vee: Melkkoeien f 210 170120, stieren f 270190140, gras kalveren f 755030, paarden f 165125 80, slachtpaarden f 14010580, hitten f 907060, nuchtere fokkalveren f 20 1410, nuchtere slachtkalveren f 854. kalfkoeien f 215175125, pinken f 9070 50, vaarzen f 1209575. HAZERSWOUDE, 28 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 9072 stuks. Prijzen: kippeneieren f 2.302.70, etendeneieren f 2.302.50 per 100 stuks, kaas 20 cent per pond. BOSKOOP, 28 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1522 cent, Marcel Rouyer 1018 cent, Hadley 3055 cent, Claudius Pernet 3050 cent, Columbia 1020 cent, Butterfly 15 26 cent, Mac. Keiler 2030 cent. Wilh. Kor- des 2545 cent, Mme Jules Bouché 2040 cent, Rosalandia 2037 cent, Florex 25 42 cent, Hoover 1830 cent, Dr. Kraus 30 50 cent, Chas. P. Kilham 2035 cent, Edith Helen 4060 cent, Aug. Noack 18 30 cent, Else Poulsen 4060 cent. Gloria Mundi 3055 cent, Orange Perfection 30 45 cent, Paul Grampel 2040 cent, Wend land 3050 cent, Briarcliff 1525 cent, Paul's Scarlet 2045 cent, Ellen Poulsen 2545 cent, Ingar Olson 4062 cent, Vio lieren 45 cent, Lathyrus 48 cent, Pyret- thum 410 cent, Pioenen 2070 cent, Le lies regale 2540 cent, Lelies bomen tosa 50 cent, Gerbera 1525 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.501.90, Clematis The President f 1.001.20, Clematis Patijn 40 cent, Rhododendron 1530 cent, Acertak- ken 2035 cent. BODEGRAVEN, 28 Mei. Kaas. Aange voerd 512 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk totaal 22.584 stuks, wegen de 203.256 kg. prijs met rijksmerk eerste soort f 2022.50, tweede soort f 16 tot 18, zwaardere tot f 25. Handel matig. ALPHEN a. d. RIJN, 28 Mei. Groenten- veiling. Per 100 kg.: spinazie f 3—10, pos telein f 1014, per 100 bos selderie f 1, peen f 710, per 100 stuks: kropsla f 0.50 1.0, komkommers f 1014, bloemkool I f 25, bloemkool II f 8—20. TER AAR, 28 Mei. Centrale veiling. Spinazie 1850 cent, sla f 0.501.40, peulen per 10 kg. f 2.402.80, doppers f 4.304.40 snijboonen f 4.505.30, stek f 2.903.60, bloemkool 3;26 cent, postelein per kg. 7 11 cent, peen 710 cent, tomaten per pond 21 cent, aardbeien 612 cent, andijvie 30 cent, rabarber f 0.701.40.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10