25ste Jaargang MAANDAG 28 MEI 1934 No. 7821 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN KOEMPOELAN TE WASSENAAR VOORNAAMSTE NIEUWS. &£eicbelve(BowhwvX DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling! Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN- „Wij gaan naar Rome" De „Tijd" had onlangs een geestige persi flage op het populaire voetiballded: „Wij gaan naar Roane". Dom in Lingbeek hoort daft lied door de radio en hij kan niet vaitten, „dait in het protestanitiscihe land der vaderen een lied wordt uitgezonden, dait uitgevonden is door iemand of een organisatie, die niet van deze aarde, maar des Satans moet zijn". Dominé gaat dan de straat op. „De deun, die in zijn ooren een gewild wereldschen klank heeft van Roomsohe blijheid, slaat hem uit kindermonden midden in zijn ont daan gezicht. Hij informeert bij een opge schoten jongen: van wien is dat lied? Hij hoort een paar verwande Hongaarsche, Grieksche klanken aan zijn ooren. Hij denkt driftig en dan is-ie er! Het lied komt stellig uit Rome, stamt uit de aderen van een van die Roomsohe propagandab isschop- pen „in partibus infideliiium", die altijd zul ke iniheemsöhe titels voeren. Er is geen twijfel meer. Van „ultra mantes" komt het. Wat zed die knaap? Van Mgr. Kovacz, bis schop van Lajos. En nu, vluchtend naar huis, feilloos zeker van de ontzettende waarheid, wordt hij achtervolgd op straat, in zijn kamer, door venster en blinden door dat schrikbarend Roamsdhe lied: Wij gaan naar Rome Wij gaan naar Rome!" Intusschen is het bloedige ernst gewor den, dat wij d.wjz. het NedarlamcLsch voetbalelftal, als zoodanig niet naar Rome gaan. 't Is bloedige ernst geworden! De zeven h achtduizend Nederlanders, wder massale [komst te Milaan ernstige twijfel moet hebben gewekt aan de crisis en malaise in Nederland, hebben de teleurstelling beleefd, dat het NederLandsdh voetbal 'elftal verloren heeft, zij 't dan ook glansrijk, en dus niet naar Rome zal gaan voor den verderen voetbal-kamip. Wij hadden dien krachtigen en frisschen Hollandschen jongens de overwinning van harte gegund natuurlijk; dat is oprecht gemeend. En wij durven ook beweren, dat, indien het Nederlandsch elftal de uit verkoren-beste voetballers van Nederland, de sporfarepraesentanten daar in Italië, er maar wat van gemaakt zouden hebben, de reputatie van de Nederlandsche natie er niet op vooruit zou zijn gegaan. Maar, dit vooropgesteld, is de nederlaag toch niet een gebeurtenis, die aanleiding geeft om te treuren en te jammeren! En mogen we het zeggen? er is misschien in deze nederlaag ook een goede zijde! Indien het Nederlandsch elftal in deze en meerdere wedstrijden overwinnaar was geworden, dan, vreezen we, zouden vele bladen hun lezers ook hebben vergast op photo's van de „gewichtigheden", welke er op de terugreis zouden plaats grijpen, als b.v. hoe X of Y van het Nederlandsch elf tal z'n kop thee drinkt, of iets 'dergelijks. En de ontvangst van het triumiphale elftal zou misschien zoo eclatant zijn geweest, maar zelden aan een wereld-be roemdheid of wereld-genie een dergelijke huldiging is te beurt gevallen. Neen voor de evenwichtigheid in onze waardeering, voor de handhaving van onze reputatie als nuchtere Nederlanders heeft de Miflaansche nederlaag misschien ook nog wel een goede zijde. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oude Tonge: den weleerw. heer C. J. van der Knaap; tot kapelaan te Delft (H. Hipp.): den wel eerw. heer G. J. Morsch, die kapelaan was te Haarlem (H.H. Elis. en Barb). Zeshonderd leiders der Kath. padvinders beweging in een kamp op „Duinrell'' De Bisschop aan het kampvuur. Hoe het de „broe ders en zusters" verkenners beval len is, weten wij niet maar wij, die als verslagge ver de Koem- po el an in Was senaar hebben me degemaakt van be gin tot eind, zijn met een verfrischt KwdrJwTki—i gemoed naar huis jgrnsjAesKjggl teruggekeerd. Het weekend op Duin rell kaatst in ons geheugen terug als een uitbarsting van forsche levenslust en gulle levensvreugde, als een verwarmend kampvuur van onge dwongen vroomheid, als een voorbeeldig schouwspel van stipte discipline. De „chief scout of all the world", lord Baden Powell, moet wel een bijna geniaal verkenner geweest zijn van het hart van onze jongens, toen hij de padvinderij stichtte, een beweging, die als men er eens mee heeft kennis gemaakt, een ieder weet te begeesteren, te boeien en mee te slee pen. Ook Mgr. de Bisschop die op de verleden jaar gehouden jamboree reeds zeide: „Was ik veertig jaar jonger, dan zou ik zeker ook verkenner geworden zijn" heeft na de hernieuwde kennis making op deze Wassenaarsche Koempoe- lan verklaard, dat hij hoopte weer spoe dig in de gloed van het kampvuur te kun nen zitten, zóó goed was het kampleven ook aan Mgr. bevallen! KERNGEZONDE JEUGD In zulk een padvinderskamp, of het nu van de verkenners zelve is of van de leid sters en leiders, heerscht steeds een merk waardige sfeer, die een outsider wel kan aanvoelen, maar moeilijk doorgronden kan, een sfeer van verknochte vriendschap, van flinke zelf-gewilde tucht, van streven naar het hoogst-bereikbare, kortom een sfeer van een sterke, kerngezonde jeugd. Een leger van rond zeshonderd katho lieke leiders en leidsters had zich in het afgeloopen weekeind op het prachtig bui tengoed „Duinrell" verzameld voor een koempoelan, qm, door uitwisseling van eikaars ervaringen en door het verstevi gen van den juisten scout-geest, nieuwen aandrift te vergaren om hun verantwoor delijke taak met steeds grooter toewijding te vervullen. Voor de mannelijke leiders was een groot tentenkamp opgeslagen; voor de akee- la's was in een der scholen een „horden- hol" ingericht, waar de dames op stroo konden overnachten. Een groote tent dien de voor de kerkelijke plechtigheden en voor „de algemeene vergadering"; kleinere tenten waren ingericht als cantine, inlich tingen-bureau en boekenwinkel. Buiten de groote tent hing aan rijshout een Angelusklok, met daar voor een ver sierd Madonna-beeld. Beide dagen was het weer koel, op het kille af, maar de leidsters en leiders wis ten met veel hollen en draven en met ge- yell zonder ophouden, beenen en longen warm te houden! DE VLAGGEN WORDEN GEHESCHEN De openings-ceremonie geschiedde met groote plechtstatigheid. De honderden lei ders en leidsters in hun bruine uniform stonden in een halve cirkel rond de hooge mast geschaard, waaraan, na een kort ge bed, de landsvlag, de pauselijke vlag en de verkenners-vlag omhoog geheschen wer den. Tromgeroffel en hoorngeschal verkon digden dit feestelijk gebeuren wijd en zijd. De hoofdverkenner van Nederland, Staatsraad Rambonnet inspecteerde ver volgens, vergezeld van burgemeester Wig man (die lid van het Hoofdbestuur der Kath. Padvinders is) en van de beide wet houders de strakke gelederen van leiders en leidsters. Burgemeester Wiegman sprak nu een woord van hartelijk welkom, daarbij wij zend op het ontzaglijk vele goede, dat er in de padvindersbeweging schuilt. Als Baden Powell zegt, aldus spr., dat 't doel is „de jongens te nemen, hun geest te ope nen, er de persoonlijkheid uit te halen (geen twee immers zijn hetzelfde), brave menschen ervan te maken voor God en hun land, hen te helpen om stoere wer kers te worden en tegelijkertijd eerbare en mannelijke kerels, bezield van broederlij ke gevoelens tegenover hun evennaaste", dan ben ik het daarmede volkomen eens aldus de burgemeester, maar ga ik verder en spreek als mijn vaste overtuiging uit, dat slechts de toekomst voor onze samen leving hoopvol kan worden tegemoetge- zien, als dit doel ook werkelijk kan wor den bereikt, m.a.w. dat op uw beweging m.i. de hoop van de toekomst is gevestigd. De toekomst die zal volgen op den tijd dien we nu meemaken en waarin geheel verschillende maatschappelijke stelsels el kaar vlugger dan ooit opvolgen en waarin begrippen omtrent gezag en gezagsverhou dingen wisselen, vervagen, evolueeren. En gij, leiders en leidsters der katho lieke verkenners, zult onze jeugd, steu nend op verkennerswet en belofte, door dezen moeilijken tijd moeten heenloodsen; gij zijt hier samengekomen om deze ont zetend zware taak opgewekt, moedig als verantwoordelijke mannen en vrouwen en onder Gods leiding en met Zijn' onmis- baren zegen andermaal samen te overwe gen en onder het oog te zien. Kan het an ders, dat ik u daarbij waarlijk groot suc ces toewensch! Leiders en leidsters marcheerden, na deze toespraak, naar den ingang van het kamp om een eerewacht te vormen voor het Allerheiligste, dat door een priester vanuit de St. Willibrorduskerk naar de groote tent werd overgedragen. CHRISTUS OP DE KOEMPOELAN Zwijgend, in het gelid, traden de bruine verkenners het op den wind klapperen de heiligdom binnen, om in een kort Lof hulde te brengen aan den Opper-Scout, die hier zijn hemeltente „gespreid" had. Een indrukwekkende plechtigheid. De stilte en kalmte, die tijdens de ope ningsceremonie en "het Lof in het kamp hadden geheerscht, sloeg, zoodra deze plechtigheden beëindigd waren, om in een luidruchtige dartelheid en dwaze uitgelaten heid. In fantastisch gekleurde kampdekens gehuld renden leiders en leidsters naar het terrein, waar de Haagsche welpen eenige alleraardigste demonstraties ten beste ga ven. Men had die groene kikkers moeten hooren huilen als echte Indianen! De race met zegewagens van boomstammen was vermakelijk en de winnaar werd naar verdienste gelauwerd en met luid gegil ontvangen. Er bleef nauwelijks tijd over om de knorrende magen tevreden te stellen met'n vlug-verorberde boterham, want te 8 uur kwam Mgr. Aengenent het kamp met een bezoek vereeren. DE BISSCHOP OP EEN TROON VAN HOUTBLOKKEN Na een korte begroeting begaf de Bis schop zich naar de speelweide, waar hij, gezeten op een troon van houtblokken, de verrichtingen van de Haagsche verken ners gadesloeg. Mgr., met zijn vlammend- paarse mantel, overtrof in kleurenfelheid de in hun dekens gehulde opperhoofden! De Haagsche verkenners, niet weinig verguld met des Bisschops hoogé tegen woordigheid, zetten hun beste beentje voor bij het tentenbouwen, seinen geven, eer ste hulp verleenen, lasso-werpen enz. De schemering was intusschen gevallen, het begon kil te worden en allen ver- eenigden wij ons thans rondom het hoog- oplaaiende kampvuur. De roode gloed be scheen de gezichten der honderden deel nemers aan de koempoelan, die in een kring rondom de brandende houtmijt ge hurkt zaten. Er was een prettige, vroolijke, uiterst gezellige stemmig, welke nog toe nam toen de Bisschop, eveneens in een dikke kampdeken gewikkeld, bij het vuur plaats nam. ROND HET KAMPVUUR Wat zich rondom het kampvuur af speelde, is in normaal-Nederlandsch niet te vertellen. Zang, vertelsels, dans en spel werden afgewisseld met rumoerige yells, waarvan de „limonade"-, de „fietspomp"- en de „vuurpijl"-yell een prachtige ge- luids-imitatie opleverden. Commissaris van Leeuwen gaf een puntje ter overweging en de hoofdveukenner Rambonnet hield eveneens een korte toespraak, waarin hij op het groote belang wees, dat de leiders en leidsters zelf ook in training blijven om den echten geest van het verkennen te be waren. Ieder amuseerde zich opperbest in het schijnsel van de rood-spoeiende vlammen, daar op de weide tusschen de zwarte bos- schen van Duinrell. Tot „tom-tom" een woordje mee begon te spreken en allen naar bed riep, om uit te rusten van dezen heerlijken geslaagden dag. Het was alweer „tom-tom", die het har- telooze baantje op zich genomen had den anderen morgen de in hun tenten maffen de verkenners wakker te gongen. Na een grondige inspectie verzamelden allen zich in de groote tent, waar Z. H. Excellentie de Bisschop een stille H. Mis opdroeg. Dreunend klonken de antwoorden der zeshonderd getrouwen, om het altaar neergeknield. Na het H. Offer heeft de hoofdverkenners-geestelijke, pater mr. dr. J. Beuns, S. J. een korte preek gehouden, waarin zijneerw., naar aanleiding van de tekst: „Gaat en onderwijst alle volken" de leiders gewezen heeft op het verant woordelijke van hun taak. IETS VERDACHTS EN ONHEIL SPELLENDS!. Ernst en vroolijkheid wisselden dezen dag elkaar in een goede verhouding af. Na de H. Geheimen gevierd te hebben trokken de bruine scharen naar de weide, waar ook Mgr. op een „estrade" van gras zoden en zeildoek plaats nam om het dé filé en de rallye gade te slaan. Het défilé der zeshonderd leiders en leidsters uit alle bisdommen was een toonbeeld van stram me lichaamshouding en tintelende vreugde. Daarop begon een heen en weer trekken der troepen aan den boschrand, er hing iets verdachts en onheilspellends in de lucht, en plotseling op een gegeven tee- ken stormde de geheele bende bruin- shirten juichend en gillend naar voren, met de hoeden hoog in de lucht bengelend op de punt van de woudloopers-stokken. Eenmaal met moeite tot staan gebracht voor het bisschoppelijk graszoden-bordes, kwam er aan de geestdrift geen einde. Een teeken: stilte trad in. Mgr. nam het woord om de padvinders toe te spreken. DE BISSCHOP SPREEKT DE VERKENNERS TOE Zusters en broeders Verken ners! sprak Mgr., beste jongens en meisjes! Ik dank u voor 't vele schoons, wat gij mij gisterenavond en heden hebt geschonken. De geheele Padvindersbewe ging, waarvoor ik toch al groote sympa thie koesterde, is in mijn genegenheid bui tengewoon gestegen. Ik durf wel zeggen, nu ik dit kamp heb meegemaakt, dat deze beweging geheel en al voor mij is begin nen te leven. Veel had ik er reeds van gehoord, gele zen en gezien o.a. twee jaar geleden op „Oosterbeek", ook onder deze gemeente, maar nog nooit had ik demonstraties bijge woond, of aan een kampvuur aangezeten. En ik kan wel zeggen, dat mij dit buiten gewoon goed bevallen is. Voor die demonstraties heb ik groote be wondering. Van het kampvuur wist ik, dat het iedereen trekken moest e n o o k o p mij blijkt 't kampvuur wonder bare aantrekkingskracht te heb ben. Ook ben ik u dankbaar, dat ge mij hebt uitgenoodigd in uw tent de H. Mis op te dragen. Een groote stichting is daar van op mij uitgegaan. Ik ben u dankbaar voor die stichting, die gij mij gegeven hebt. Het heeft indruk op mij gemaakt. Ik vond het prachtig: die stemmige sfeer, die devote aandacht. Dat heeft ook mij devoot gestemd, en ik dank u, dat ik de H. Mis in uw midden en in uw sfeer heb*mogen opdragen. Gisterenavond heb ik twee woerden ge hoord, die mij bijzonder getroffen hebben, het eene gesproken door Staatsraad Ram bonnet, het andere door hoofdkwartier commissaris Van Leeuwen. Z. Exc. Rambonnet heeft mij persoonlijk gezegd, dat hij buitengewone bewondering heeft voor de groote ontwikkeling en krach tige groei der katholieke verkennersbewe ging een groei, welke hij toeschrijft aan de buitenge wone toewij- ding die van de leiders en leid ster op troepen en patrouilles uitgaat.- Commissaris Van Leeuwen heeft erover gesproken, dat deke beweging er niet een is van woorden, maar van daden. Aan deze twee uitspraken, wilde Mgr. eenige gedachten vastbinden. De toewijding van de leiders en leiders moet van dien aard zijn, dat zij overeenkomt met onze katholieke idealen. Het kenmerk der bewe ging is het zich geven in dienende liefde. Katholieke leiders en leidsters moeten zich dus geven in dienende liefde voor de ka tholieke beginselen en katholieke idealen. Laten de leiders die dienende functie o.a. ook uitoefenen do or lid te zijn van de hun passende standsorgani satie, hetzij St. Joseph's Gezellen, K. J. M. V. of ander vereenigingen. *!S* BUITENLAND. Druk werk In de wapenindustrie voor spelt de mislukking van Genève. (4de blad). Politieke spanning In Roemenië (4de blad). Twee Fransche vliegers in Westelijke richting vertrokken voor een Oceaan- vlucht. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. 'A Te Nieuwersluls reed een auto met vier personen te water. Moeder en kind ver dronken. (Gem. Ber., 3de blad). Op den onbewaakten overweg Vriezen- veenWierden werd een vrouw voor do oogen van man en kinderen doodgereden. (Gem. Ber., 3de blad). Een doode en vier gewonden bij auto botsing te Naarden. (Gem. Ber., 4de blad). Hevige vechtpartij tijdens en na N. S. B.- vergadering te Den Haag. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Nederland verliest met S2 van Zwitserland voor het wereldkampioen schap en werd daardoor in de eerste rondo uitgeschakeld. België, Argentinië, Roe menië, Frankrijk, Egypte, Brazilië en Ver. Staten eveneens uitgeschakeld. (2de blad). Watersport: De Hollandia-roei- en zeil wedstrijden. 2de blad). Wat de daden betreft, moet gij hande len zooals de katholieke idealen dat vra gen, en vooral door te doen, zooals Z.H. Paus Pius XI dat voor dezen tijd met bij zonderen nadruk van de Katholieken over de geheele wereld vraagt. Het ideaal van onzen Paus is, dat alle katholieke leeken over de geheele wereld een apostolaat uit oefen en, namelijk door hun voorbeeld anderen zullen trekken tot het hoogere. Vooral de jeugdvereen i- gingen heeft de Paus opgeroepen, om deze taak te vervullen. De Paus wil deze actie van leeken gesteld zien onder leiding van den Priester. Zoo moet het ook in uw be weging zijn. Met vreugde neem ik de herinneringen mee aan deze samenkomst, neemt gij deze gedachten mee naar huis. Ik hoop van harte, besloot Mgr., dat de beweging moge blijven groeien, opdat wanneer ik weer eens aan een kampvuur zal aanzitten en dat zal zoo lang wel niet duren! het aantal verkenners wederom verdub beld zal zyn! (Groot gejuich en zege kreten). GEHOORZAAMHEID IN CIJFERS Commissaris Van Leeuwen bracht zijn hartgrondigen dank aan den Bisschop voor het gesprokene. Als wij verkenners niet meer in kinderlijke volgzaamheid aan het kerkelijk gezag onze wet zouden uitoefe nen, zouden wij niet waard zijn te be staan. Deze gehoorzaamheid moge ook blij ken besloot spr. lachend uit het feit, dat u ons twee jaar geleden hebt opgedra gen het ledental te verdubbelen en dit in derdaad gestegen is van 3000 op 7500! Onder oorverdoovend gejuich en geyell schreed Mgr. nu tusschen een haag van bruinhemden onder een triomfboog van opgeheven stokken naar den uitgang. De koempoelangers werden nu allen bij- eengetrommeld in de groote tent, waar de algemeene vergadering „in een vloek en een zucht" (deze uitdrukking alleen om da tijdsduur aan te geven!!) werd geopend en gesloten. De lezing, door den voorzitter der Ned. Natuurhistorische vereeniging hierna ge houden over de Fauna en Flora der dui nen, viel geheel in den g»est van deze ver gadering en was een uitstekende inleiding tot de opgewekte duinwandeling, waar mede deze onvergetelijke koempoelang werd gesloten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1