ST. 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZATERDAG 26 MEI 1934 No. 7820 4 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roormtbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b& betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 De feiten zien, zooals ze zijn De vrijheidsbelemmering, waarin de Ka tholieken ln Duitschland verkeeren, wordt als wij ons niet vergissen door de fas cisten met name door de N.S.B. ten onzent niet positief goedgepraat, niet positief ver dedigd. Maar, zoo merkt men van fascistische zij de dan op: wat in Duitschland gebeurt, be hoeft niet in Nederland te geschieden. Wij. fascisten, mogen toch ook niet de Neder- landsche democratie verantwoordelijk stel len voor de corruptie-daden, die in Frank rijk plaats grijpen. Als wij zulks doen, wordt ons dat heel kwalijk genomen. Inderdaad als het Nationaal-Socialis- me in Duitschland verkeerd doet, mag daaruit niet per se worden geconclu deerd: zoo zullen de nationaal-socialisten ten onzent ook handelen, wanneer zij de macht in handen hebben. Een dergelijke conclusie kan onredelijk en onrechtvaar dig zijn. Maar wel mogen, en moeten wij zelfs, uit wat den Katholieken in Duitsch land overkomt de vrees distilleeren, dat ook in ons land, wanneer de nation aal-so cialisten het bewind zouden voeren, het zelfde zou geschieden, omdat dat ver keerde in het optreden van het nationaal- socialisime in Duitschland niet iets toeval ligs is, maar direct voortvloeit uit het we zen van het stelsel. Op de vraag, of de Katholieken hier het zelfde hebben te verwachten, als onze ge- loofsgenooten in Duitschland, bij een over winning van het nationaal-socialisme, ant woordt de „Tijd" van gisteravond dan ook o.L zeer juist: „Het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig en vergelijkingen met de toestanden in Duitschland snijden wel degelijk hout Precies dezelfde conflicten hoeven zich hier natuurlijk niet voor te doen. Maar aangezien in Duitschland de katholieken evenals hier een minderheid vormen in een overwegend portestantsch land en aan gezien de staats- en gezags-principes van Nederlandsch en Duitsch fascisme in hoofdzaak daar, waar zij de verhou ding van Kerk en Staat raken, dezelf de zijn, kunnen wij een zéér en zéér gerechtvaardigde vrees koesteren voor dezelfde conflicten. Deze heele kwestie is vóór ons fun damenteel. De N.S.B. kan haar tot een „speciale kwestie" van buitenlandschen aard degradeeren. Dat is wel gemakke lijk, maar daarmee is de hoofdzaak glad voorbij geloopen". Een der leiders van de N.S.B., de Katho liek d'Ansembourg, beweert in een rede voering: )rDe fascistische staat zal het Katho licisme niet schaden, zal de Kerk niet hinderen; neen, de fascistische staat wil de juiste verhouding, de ware syn these tusschen Kerk en Staat, die door het liberalisme verbroken is. Het woord van Onzen Leider en wij Katholieke N.S.B.'ers staan er borg voor, dat dezen wil daad wordt en blijft". Ja het zal alles wat blank-oprecht be doeld zijn! Maar tegelijkertijd is het dan zóó naïef, dat eigenlijk ieder de waar deloosheid dezer beweringen zou moéten inzien! „De fascistische staat wil de juiste ver houding, de ware synthese tusschen Kerk en Staat", aldus de heer d'Ansembourg. Wij zien dan zeker deze juiste verhouding en ware synthese gerealiseerd, ver werkelijkt ln Duitschland!En dan die borgstelling! Hoe kan men nu toch met den besten wil ter wereld zoo'n borgstelling geven! Als er Katholieken zijn, die in de borg stelling, door den heer d'Ansembourg gege ven, meer vertrouwen stellen, dan in de herhaalde ernstige waarschuwingen van hün aangewezen, geroepen Leiders, dan kunnen wij daarvoor geen redelijke verkla ring vinden! Zulke Katholieken zien, naar onze overtuiging, de feiten niet, zooals ze zijn. TWEEDE KAMER Gisteren kwam de Kamer bijeen ter af handeling van eenige minder belangrijke wetsontwerp]es, om daarna tot 19 Juni op reces te gaan. Zooals altijd op vergade ringen vlak voor een reces, was ook gister middag de stemming niet bepaald opwek kend. De ordonnanties van den G. G. tot in stelling van een inkomstenbelasting in Ne- derlandsch-Indië werden met 62 tegen 4 stemmen goedgekeurd. De heer Drop (S. D. A. P.) kreeg ver lof tot een interpellatie aangaande de uit voering der Zuiderzeesteunwet, terwijl de heer Tilanus (C.-H.) verlof vroeg tot een interpellatie over de spelling van de Ne- derlandsche taal. De volgende vergadering zal beslist worden of men hem dit verlof zal geven. Door verschillende leden werd bezwaar gemaakt tegen het wetsontwerp van den minister van Binnenlandsche Zaken met het devies: Heerenveen één. Deze plaats ligt, tot groot ongenoegen van haar be woners, in drie gemeenten: Aengwirden, Schoterland en Haskerland. De heer van D ij k (A.-R.) zeide, dat men hier bij vrij willige samenwerking het historisch ge groeide organisme der gemeenten niet hoef de te verstoren. Grenswijziging, als hier voorgesteld is onnoodig. Dit betoog werd door den heer Vliegen (S. D. A. P.) be streden, wiens partijgenoot van der Heide echter bezwaren meende te heb ben, welke hem tot twijfel brachten of hij zijn stem al dan niet zou geven. Evenzoo de heer Rutgers van Rozenburg (C.-H.). Verschillende leden vonden den naam van de nieuwe gemeente Aengwirden Schoterland onpractisch en stelden voor deze te veranderen in Heerenveen. Na de verdediging van het voorstel door den m i- n i s t e r, waarbij niet veel nieuwe gezichts punten naar voren kwamen, werd bij amendement de naam in Heerenveen ver anderd, en het ontwerp zelf zJi.s. aange nomen. Nadat nog eenige ontwerpen en voor stellen zonder beraadslaging en z.h.s. waren aangenomen, kwam een voorstel aan de orde tot insteling van een commis sie voor Indische aangelegenheden. Dit vond natuurlijk heftige bestrijding bij de uiterst linksche zijde, waarbij de heer W ij n k o o p (C. P. H.) zelfs zoo ver ging te veronderstellen, dat het heele voorstel tegen zijn mede-proletariër Roestam Effen- di was gericht. De heer J o e k e s ver klaarde daarop, dat hij het plan voor die commissie reeds had, voordat hij den heer Effendi ooit had gezien. Ook zagen de com munisten er een onderdeel van de „fascisee- ring" onzer staatsinstellingen in, ook al te gen hen gericht. Zij waren verontwaar digd, toen de heer Sneevliet dit niet met hen eens kon zijn en deelden dezen kortweg in bij de „andere" 96 Kamerleden. De heer Westerman vond, dat deze commissie zou werken als een gordijn tus schen regeering en Kamer, en wel een zeer ongewenscht gordijn. Daar immers zouden de begrootingen en wetsontwerpen van te voren reeds met de regeering besproken worden, zoodat zij de Kamer zonder ver dere moeite zouden passeeren. De heer Joekes (v. d.) wees er nadrukkelijk op, dat deze commissie enkel en alleen het vragen van inlichtingen aan de Regeering ten doel had, daar met deze laatste niet steeds voor de Kamer kon roepen. De vrees van de heeren Tilanus (C.H.) en Rutgers (A.-R.), dat de Kamer de taak der Regeering ten deele zou gaan overne men of beinvloeden, kon de heer Joeekes niet aanvaarden, daar de Regeering èn de Kamer wel zorg zou dragen, dat dit niet gebeurde. De heeren bleken echter niet bevredigd, want ze lieten met de commu nisten en Sneevliet aanteekenen, dat ze tegen waren. Na aanneming van dit voorstel, ging de Kamer tot 19 Juni uiteen. BINNENLAND TWEEDE-KAMERAGENDA. Voor de vergadering van 19 Juni as. Op de agenda voor de openbare verga dering der Tweede Kamer op 19 Juni a.s. zijn o.m. geplaatst de wetsontwerpen: Hef fing van een belasting naar het vermo gen van instellingen van de doode hand; instelling van een' verkeersfonds; contin- genteering van tapijten, tapijtgoed, kar petten, loopers, kleedjes en matten; en goedkeuring van het 20 Febr. 1933 te Ge- nève tusschen Nederland e n België geslo ten vestigings- en arbeidsverdrag. 100 MILLIOEN VERMOGEN VERZWEGEN Den Haag levert voor het Rijk bijna een mil lioen op De inspectie Den Haag van de directe belastingen, waaronder ook Rijswijk en Voorburg ressorteeren, is gereed gekomen met de berekening (van de, over de jaren 1931, 1932 en 1933 te weinig betaalde in komsten- en vermogensbelasting. Zooals men weet, bestond er tot 1 Mei gelegen heid tot straffelooze aangifte, met dien verstande, dat men alleen de achterstallige belasting over 3 jaren behoefde te beta len, zonder - de gewoonlijk verschuldigde boete. Wij hebben hierover een onderhoud ge had met den hoofdinspecteur, den heer van Rendegom, die ons werkelijk ontstellende cijfers mededeelde. In totaal zijn in de Inspectie Den Haag niet minder dan 4736 personen hun zonden komen belijden, hetgeen over 3 jaar neer komt op circa 14.000 navorderingsposten. Het totaal verzwegen vermogen (alle cijfers hebben alleen betrekking op de in spectie Den Haag) beloopt over de drie genoemde jaren in totaal 99.866.000.of ten naaste bij 100 millioen, of 33 millioen per jaar. Het totaal verzwegen inkomen beloopt over 3 jaar ƒ7.588.000.of 2% millioen per jaar. De baten welke uit de navordering van deze verzwegen posten voor het Rijk voortvloeien, bedragen in totaal 908.204. of bijna een millioen, terwijl er aan opcen ten voor de gemeente Den Haag nog een voordeeltje van 78.019.aan vast zit. Hierbij dient men te bedenken, dat Den Haag over 1931 en 1932 slechts 6 opcenten en in 1933 45 opcenten hief. Bij de 4376 aangiften zijn zeer vele klei ne posten, waardoor het gemiddelde, dat tusschen 20 en 25 duizend gulden ligt, be langrijk werd gedrukt. Er zijn echter toch ook verschillende posten van meer dan een ton gouds. De hoogste post bedroeg 1.320.000.te weinig aangegeven ver mogen, en ƒ267.000 te weinig aangegeven inkomen, of respectievelijk ƒ440.000.en 89.000.per jaar. De inspectie Den Haag is met de boven genoemde cijfers wel de hoogste in den lande. Zou men Den Haag (met Rijswijk en Voorburg) als gemiddelde nemen, en stellen op 500.000 inwoners, dan zou over geheel Nederland met 8 millioen inwoners, niet minder dan 1600 millioen te weinig zijn aangegeven, hetgeen voor het Rijk zou neerkomen op een bate van circa 15 millioen gulden! Zooveel is het echter niet, want, zooals gezegd, Den Haag is verreweg de hoog ste inspectie. Ook Wassenaar, dat met Stompwijk en Veur samen de tweede af deeling vormt, heeft een aardig steentje bijgedragen. In totaal is in deze af deeling over 3 jaar aan vermogen te weinig opgegeven een bedrag van ƒ8.377.000 en aan inkomsten ƒ427.000 Hieruit vloeit voor het Rijk een na te vorderen bedrag van ƒ86.000 voort. Dat zal vrijfel geheel uit Wassenaar af komstig zijn, daar Stompwijk en Veur wel niet veel zullen hebben bijgedragen. Gede tailleerde cijfers wilde men ons echter niet verstrekken, evenmin als het hoogste niet aangegeven bedrag aan vermogen, dat, naar wij vernemen, te Wassenaar nog hooger moet zijn geweest dan te Den Haag, dus in ieder geval ver boven het mil lioen over 3 jaren. „Vad." NAAMSWIJZIGING GEVRAAGD N.S-B.'ers die geen N.S.B.'ers wUlen blijven Op de agenda van de jaarvergadering van den Nederlandschen Slagershond, wel ke te Baarn zal gehouden worden op Woensdag 6 Juni, komt o.a. een voorstel der „Amersfoortsche Slagerspatroonsver- eeniging" voor, om den aam „Nederland- sche Slagershond" met als afkorting N.S.B te wijzigen in: Nederlandsche Slagerspa troonsbond met als afkorting N.S.P.B. of Bond van Nederlandsche Slagerspatroons, of een naam met dezelfde beteekenis, met redactie, naar verkiezing van het congres. Door het optreden eener politieke partij in Nederland, welke partij aangeduid wordt met N.S.B. kan er verwarring gesticht worden met onzen op geen enkele politieke partij gegrondvesten Bond. Daar het voorstel der afdeeling Amers foort statuen-wijziging noodig zou maken, meent het Bondsbestuur, dat aan het ook door haar gevoelde bezwaar wordt tege moet gekomen, indien de Ned. Slagershond en zijn afdeelingen de afkorting N.S.B. niet meer gebruiken en aan de algemeene pers wordt gevraagd, ter voorkoming van verwarring, deze afkorting niet te gebrui ken in verslagen en berichten. CONTINGENTEERINGEN. Van chloorkalk, natronchloorbleekloog en gecomprimeerd chloorgas. De „Staatscourant" van gisteravond be vat een Koninklijk Besluit waarbij de invoer van calcium-hypochloriet (chloor kalk), natrium-hypochloriet (natronchloor bleekloof) en gecomprimeerd chloorgas wordt gecontingenteerd voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Mei 1934 en eindigen de 30 April 1935. Het contingent van calcium-hypochloriet is vastgesteld op 60 pet. van den gemiddel den jaarlijkschen invoer in 1932 en 1933; van natrium-hypochloriet op 70 pet. van den invoer in 1933 en van gecomprimeerd chloorgas, waaronder vloeibaar chloor, op 75 pet. van den invoer in 1933. EEN UNICUM OP ADMINISTRATIEF GEBIED Een gemeenteraad wordt door Gedep. Staten onder handen genomen In een vorige vergadering van den Raad der gemeente Dongen werd met 9 tegen 4 stemmen besloten de reeds aangevangen verbouwing van het Raadhuis stop te zet ten en de plannen voor deze verbouwing nader in studie te nemen. De burgemeester van Dongen heeft dit raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Intusschen was het raadhuis reeds ont ruimd, waren de bureaux overgebracht naar een tijdelijk raadhuis en was de af braak van het bestaande gebouw reeds voor een groot gedeelte gevorderd. In ver band met het Raadsbesluit heeft thans gistermiddag een commissie uit Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant, bestaan de uit de heeren A. van Rijen en Smits van Oyen gistermiddag een bezoek aan Dongen gebracht om met de leden van den Raad van Dongen te vergaderen en te trachten het bewuste Raadsbesluit te doen intrekken, iets wat, voor zoover bekend, nog nimmer tevoren is gebeurd. De vertegenwoordigers van Gedeputeer de Staten wezen den Raad op de finan- cieele gevolgen, welke aan het besluit ver bonden waren. Bij de besprekingen bleek, dat de Raad wel van meening was dat het Raadhuis moest worden verbouwd, maar dat hij .eerst gehoord wenschte te worden over de plannen, volgens welke de verbou wing zou geschieden. De vertegenwoordigers van Gedeputeer de Staten wezen er echter op, dat, nu de Raad het crediet voor de verbouwing had gevoteerd, de aanbesteding op normale wijze heeft plaats gehad en dat de Raad geen verdere zeggenschap heeft. Volgens bij den minister van binnenlandsche za ken ingewonnen inlichtingen zouden de kosten van schadevergoeding e.d., die zou den voortvloeien uit het Raadbesluit tot stopzetting van de verbouwing, ten laste worden gelegd van de Raadsleden, die vóór het besluit hadden gestemd, persoonlijk. Uitvoerige discussies hadden plaats, wel ke tenslotte eindigden met een met zeven tegen zes stemmen genomen besluit om het besluit van den Raad tot stopzetting van het werk maar weer in te trekken. Zoo dat de verbouwing van het Raadhuis ge woon doorgaat. WAPENEMBARGO VOOR BOLIVA EN PARAGUAY Nederland doet mee Naar wij vernemen heeft de Nederland sche regeering op een desbetreffend ver zoek van den Volkenbondsraad telegra fisch geantwoord, de* zij onvoorwaardelijk bereid is, gevolg te geven aan een even- tueele aanbeveling van dien raad om den uitvoer naar Bolivia en Paraguay van wa pens, munitie, vliegtuigen en ander oor logsmateriaal te verbieden. CRISISWETTEN EN CRISIS- MEDEDEELINGEN. „Uitbetaling surplusboUen beneden het De Ned. Bloembollenkweekers-Centrale deelt mede, dat men bovenstaande uitbe taling met ingang van 22 Mei ji. een aan vang is gemaakt. Het spreekt evenwel vanzelf dat, waar duizenden betalingen moeten plaats heb ben, niet ieder van de tot het ontvangen eener uitkeering gerechtigden op denzelf den dag een chèque in zijn bezit kan heb ben. Er wordt echter met den grootsten spoed gewerkt om lederen gerechtigde zoo spoe dig mogelijk een chèque te doen teekenen. De Kweekerscentrale vestigt er tevens de aandacht op, dat gebleken is, dat er velen zijn geweest, die wel surplusbollen bene den het raam ter veiling hebben aange voerd, doch die niet volledig aan alle voor schriften hebben voldaan, hetzij doordat zij hun afleveringsregister niet hebben in gezonden of niet behoorlijk hebben inge- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Verscherping van het conflict tusschen de Nazi's en de Evangelische Kerk. (3de blad). Alle gemeenteraden ln Bulgarije ontbon den. (3de blad). BINNENLAND. Priesterwijdingen in het Bisdom Haar lem. (Kerkn., 4de blad). De Hollandla-roeiwedstrijden. (4de blad) Een radio-missiedag. (2de blad). Het fooienstelsel bij het Rotterdamsche Slachthuis. (Rechtz., 4de blad). De afgeloopen week in het Buiten land. (4de blad). Haagsche Hopjes. (3de blad). Radio-programma's. (3de blad). Liturgische Kalender. (2de blad). TE N00RDWIJKERH0UT. 25 Juni Jonge Mannen 6J>0 58 Juni Geh. Dames Middenst. 10. 1215 Juni Mannen 6.50 1619 Juni Mannen 6.59 2326 Juni Mannen 6.59 30 Juni3 Juli Mannen 6.59 36 Juli Meisjes boven 17 jaar 6.59 710 Juli St. Josephs Gezellen 6.59 1013 Juli Gehuwde Vrouwen 6.59 1417 Juli Jonge Middenstanders 10.— 2124 Juli Mannen 6.59 2427 Juli Meisjes boven 17 jaar 6.59 1591 vuld, hetzij doordat zij niet in allen deele aan hun inleveringsplicht hebben voldaan, hetzij anderszins. Krachtens de destijds bekend gemaakte voorschriften kunnen zoodanige personen niet zonder meer aanspraak op uitkeering doen gelden. Een tunnel onder de Maas te Rotterdam Naar de „Maasbode" verneemt, is thans van hooger hand goedkeuring gehecht aan den begrootingspost van 50.000 gulden, uitgetrokken op de Rotterdamsche begroo ting 1934 in verband met de voorberei dende werkzaamheden voor den bouw van de tunnel onder de Maas. Deze beslissing van Gedeputeerd»'Staten houdt in, dat het tunnelplan definitief in een begin van uitvoering kan worden ge bracht en begonnen kan worden met de proefboringen, enz. Over de wijze van financiering en de bijdragen van Rijk en Provincie in de kos ten van uitvoering van het groote plan, zijn evenwel de onderhandelingen nog loo- pende. Deze eerste beslissing mag evenwel toch als een voorteeken worden beschouwd, dat ook hieromtrent eerlang overeenstemming wordt bereikt. KERKNIEUWS NIEUWE PAROCHIE TE ROTTERDAM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht te Rotterdam eene nieuwe parochie onder den titel van de H. Marga- retha Maria Alacocque (het voormalig Rectoraat der paters Capucijnen te Katen- drecht) en heeft benoemd tot pastoor de zer parochie den weleerw, pater N. Bos S.C.J., alsmede tot kapelaan van die pa rochie den weleerw. pater A. van Rixtel S. C.J.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1