DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang DINSDAG 22 MEI 1934 No. 7816 £eid4ejie6oti/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetalmg], Voor Leiden 19 cent per week 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2^5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad te voor de Abonné*s ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lt DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden MededeeHngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur e« verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Charitatieve organisaties. In Den Haag heeft men twee organisaties, die zich belasten met het verstrekken van warme maaltijden aan behoeftige school kinderen. De eene, genaamd „Gemeentelijke schoolvoeding", zorgt voornamelijk voor de openbare scholen en wordt geleid door openbare onderwijzers en onderwijzeres sen met betaalde particuliere hulp. De tweede organisatie is de schoolvoeding van de St. Vincentius-Vereeniging, welke de ka tholieke scholen verzorgt. Gebleken is, dat eerstgenoemde veel duurder werkt dan de andere. „Ons Noorden" (kath.) schrijft daarover: De organisatie van de soc. onderwij zers verstrekte in 1933 in totaal 295.000 ontbijten aan schoolkinderen en bracht daarvoor aan de gemeente Den Haag in rekening een bedrag van ongeveer 34.000. In hetzelfde tijdvak verschafte de St. Vincentius-Vereeniging 262.000 ontbijten, maar dit kostte de gemeente slechts 118.000. Toch moest de socialistische inter- pellante verklaren, dat een door haar ingesteld onderzoek bewezen had, dat de voeding, door de St. Vincentius-Ver eeniging verstrekt, in geen enkel op zicht onvoldoende of minderwaardig was. Dit betrof nu alleen het ontbijt, maar ook bij de kosten van de maaltijden in den winter was het verschil, ten voor- deele van het St. Vincentius Liefde werk enorm.... Het geheele verschil in kosten zit hierin alleen, dat voor het liefdewerk van de St. Vincentius-Vereeniging, ook tal van particulieren bijdragen, en de gemeente hier slechts een aanvullende taak heeft, terwijl „Kindervoeding" bijna 95 pCt. der kosten aan de ge meente in rekening brengt. En verder, dat de dames van de St. Vincentius- Vereeniging haar hulp voor dit liefde werk gratis verleen en uit liefde voor het arme kind, terwijl de neutrale of socialistische organisatie daarover al leen beschikt over betaalde krach ten. Ziehier weer het groote verschil tus- schen de katholieke liefdadigheid en wat de soc.-democraten noemen: de maatschappelijke hulpverleening. Wij nemen deze beschouwing van „Ons Noorden" over, om er 'n enkele opmerking bij te plaatsen. Het Katholieke blad stelt „Katholieke liefdadigheid" tegenover „maatschappelijke 'hulpverleening". „Maatschappelijke hulp verleening", die direct van de Overheid uit gaat en, vanzelfsprekend, door ambtenaren van de Overheid die aanspraak maken op een behoorlijk loon moet worden ge leid en „uitgeoefend", is, ongetwijfeld, veel duurder. De overheid is bovendien uit haar aard niet de eerst-geroepene, heeft niet de meest-geschikte organen voor de toepassing van de liefdadigheid. Als men „Katholieke liefdadigheid" stelt tegenover liefdadigheid, uitgaande van een „neutrale of socialistische organisatie" welke tegenstelling „Ons Noorden" eigen lijk schijnt te maken ook dan is vaak de conclusie gegrond, dat de tweede vorm duurder is en.niet beter. Wij merken hier echter gaarne bij op, dat b.v. de te Leiden werkende neutrale vereeniging voor Schoolkindervoeding haar taak vervult zonder betaalde krachten in de leiding, met heel veel belangelooze toe wijding. En zoo zijn er meer loffelijke voor beelden. Daartegenover staat, dat er onder de eigen Katholieke organisaties ook wel ten deze fouten en tekortkomingen zullen zijn te constateeren.Maar daar moet dan met beleid en kracht tegen worden gestre- Graallanddag te Haarlem. De torens en koepel der Kathedrale kerk zagen beschermend neer op de kleu rige groepen van Gr aal-meisjes, die giste ren als bonte bloemenvelden in hun scha duw waren geplant. De Graal was op het Pinksterfeest samengetrokken in het gees telijk centrum van ons Bisdom, om in de residentie van den Bisschop zelve aan Monseigneur een Pinkstergroet te brengen een groet, welke niet alleen door Mgr. maar door al de talrijke toeschouwers op hoogen prijs werd gesteld. Des morgens droeg de Bisschop een pon tificale H. Mis op, welke plechtigheid, we gens het ongunstige weer niet in de open voorhal der Kathedraal kon worden gehou den. Om 2 uur kwam de Graal weer bijeen op het „voorplein" der Kathedraal een uitgestrekt grasveld omgeven door lente groen geboomte. Voor de uitvoering van Graal-spelen is geen schooner ensceneering te bedenken dan deze voorhof: een groene wei tusschen groene boom en, met als cou lisse de statige oprijzende torens gelijk stramme wachters aan weerszijden van de koepel, die als een bisschopsmijter de hoofdkerk van ons diocees overhuift. Mgr. had omgeven door de Haarlem- sche geestelijkheid op een troon tegen over den hoofdingang der Kathedraal plaats genomen, met als „troondiakens" moeders met kinderen, die hier een gemak kelijk zitje vonden! Wat de Graal dezen middag wederom heeft geboden, versterkte onze geestdrift voor het schoone werk der Vrouwen van Nazareth. Weliswaar werden geen nieuwe spelen uitgevoerd. Het was meer een „pot pourri" van alles wat de Graal tot nu toe had gepresteerd. Maar juist deze korte re vue gaf een grootsch vergezicht over al de arbeid der Vrouwen van Nazareth, in zoo verre deze arbeid in vorm en kleur zich manifesteeren kan. Welk een baanbrekend werk heeft de Graal verricht op het gebied van massa-spel en jeugd-bezieling en hoe klaar blijkt het uit de stijgende vervolma king der spelen, dat het „Excelsior, Alle luia, Vooruit!" niet alleen voor de meisjes gold, maar op de eerste plaats door de leid sters zelf in toepassing werd gebracht. Dit is werk, dat aller waardeering en diep respect verdient. Er werd gespreekkoord, kort, fel en ha merend „De pioniers", „De Paarden", er werd volkszang ten beste gegeven, ven del gezwaaid, kranige gymnastiek vertoond (hulde aan de Leidsche meisjes, die dit nummer voor htm rekening namen!), maar het schoonst van alles waren de fragmen ten uit het Lydwina-koor en de religieuze dansen uit „De Heer gaat voorbij". De ver tolking in dans van het „Regina Coeli" was heerlijk-mooi, zóó mooi, dat men aangedaan werd. Een engelendans, zooals Fra Angelico die schilderen zou, een uiting in lichamelij ke beweging van een volkomen pure, gees telijke vreugde. Van een geheel ander genre, maar als folkloristische proeve zeer geslaagd, was „de zevensprong" door Volendammertjes in eigen kleederdracht. Aardig ook was het dansen in lange rijen der Kruiskinderen, die een vloed van bloemen aan de voeten van den Bisschop legden. Toen Mgr. aan het einde van het pro gram, het woord nam op het hooge balcon der Kathedraal, prees hij de fijne gedachte van de Graal om hem deze attentie op Pink sterdag te bewijzen in zijn eigen kerk. Hoe inniger de band wordt van de geloo- vigen met den Bisschop, des te bloeiender zal het Katholieke geloof zich ontplooien. Ook verheugde Mgr. zich, dat juist op het Pinksterfeest, het feest van het Apostolaat, de Graal naar Haarlem was gekomen, om dat de Graal-beweging is een apostolaats- beweging. De Graalleden hebben tot taak echte apostelen te zijn, door het woord maar vooral en op de eerste plaats door het voorbeeld. Vervult de Graal deze taak, dan zullen de meisjes bijdragen tot het herstel van de wereld in Christus. Wanneer de meisjes in nederigheid en blijheid hun plichten vervullen tegenover God, hun ouders en him naasten, dan weet Mgr. zich verzekerd van een nieuwen opbloei van de Graal, van welke hy de schoonste vruch ten verwacht. Na deze toespraak trokken de Graal-groe- pen in fladderende kleuren en bolderende vlaggen de Kathedraal binnen, om met een plechtig Lof dezen schoonen Landdag te besluiten. den, om ze uit te roeien, 't Moet een eer blijven voor de Katholieke charitas, dat haar belangeloosheid even onbesmet is als haar toewijding hartstochtelijk! De corporatieve Staat PROF. KAMPHUIJSEN ONTVOUWT ZIJN DENKBEELDEN. De Nijmeesdhe professor dr. Kamplhuy- een heeft Vrijdagavond in een bijeenkomst eendge denkbeelenonitwiikikeld over een mo gelijke nieuwe inrichting van den Neder landsche staat. Waar algemeen is de overtuiging, dat in ons parlementaire stelsel wijzigingen noodzakelijk zijn, ai wil de overgroot» meerderheid van ons volk het stelsel zelf behouden daar schijnt 't ons voldoende 'belangwekkend ook voor onze lezers, om kennis te nemen van de manier waarop ge noemde Nijmeegsdhe hoogleeraar die nood zakelijke wijzigingen, in groote trekken, zich voorstelt. Allereerst behandelde de professor de vraag, of een verandering in ons bestuurs- etelsei gewensoht is, welke vraag naar sprekers oordeel bevestigend moet worden beantwoord. Hoe democratisch ons kiesstelsel ook is, het belet niet, dat in feite en zulks bij alle partijen een kleine groep personen, grooten invloed uitoefit op de verkiezingen. Ons lijstenstelsel vastzittend aan ons systeem van evenredige vertegenwoordi ging maakt dit onvermijdelijk. De ge kozene vertegenwoorddgt ook niet meer een streek, zooais vroeger bij het districtenstel sel, maar een partij. Ons Nederlandsche kiesstelsel is verdergaand dan waar ook ter wereld. In bijna alle democratische landen worden nog bepaalde groepen van perso nen van het kiesrecht uitgesloten, hetgeen in Nederland nagenoeg niet het geval is. Daardoor is hier naar sprekers oordeel de macht van het getal alleen, te groot geworden. Bij overweging hoe een nieuwe inrichting van onze staatsinrichting te verwezenlijken as, moet allereerst worden nagegaan of wij zouden overgaan tot een verandering van ons tweekamersstelsel in éénkamerstelsel, dan wel of het tweekamerstelsel te behou den ware. Vaak namelijk wordt voorgesteld naast een politieke kamer een economische kamer in te stellen. Van dit systeem is spreker geen voorstander. Er bestaat ge- reede aanleiding tot conflicten tusschen deze verschillend geaarde kamers. Hoe zou de rangorde moeten zijn? Wel 'is waar, noemt men als oplossing dezer moeilijk heden: een verdeeling der te behandelen onderwerpen tusschen deze kamers, naar hun aard, dus politieke of economische on derwerpen, worden door de betreffende kamers afzonderlijk behandeld. Echter, het is onmogelijk tot een dergelijke indeeling te komen, omdat 90 procent der te behan delen onderwerpen nocht uitsluitend poli tiek, noch uitsluitend economisch geaard zijn. Naar de meening van den spreker, zou anderzijds een zuiver corporatieve kamer te zeer in strijd zijn met de Nederlandsche tra dities, om met succes te kunnen werken. Zoodat professor Kamphuysen het voorstel poneert van één gemengde kamer. Spreker denkt zich b.v. een kamer van 100 leden zonder nochtans dit getal noodzakelijk te achten waarvan 45 leden zouden geko zen worden op de als tot nu toe gebruike lijke wijze. Dit zijn dan de politieke leden. 45 andere leden zouden gekozen worden langs corporatieven weg, terwijl ten slotte 10 leden zouden gekozen worden door en uit cultureele en religieuze organisaties. De spreker denkt hierbij aan de Kon. Acade mie van Wetenschappen, en universiteiten, aan de voornaamste Kerkgenootschappen. Het voornaamste onderdeel dezer bespre king is dam de wijze van verkiezing der 45 corporatie-ledenVoorsteller wijst er na drukkelijk op, dat hij hier uitsluitend het oog heeft op den staatkundigen opbouw, ge heel afgezien van de vraag dus of de hier nader uit een te zetten „topexrganisaties" ook bedrijfisordende bevoegdheid zullen verkrijgen. In het stelsel van professor Kamphuizen zouden deze toporgandsaitdes uitsluitend omvatten het bedrijfsleven, dit overigens in den meest uitgebreiden zin. De spreker heeft zich zes van deze topoerga- nisaties gedacht, namelijk Landbouw en veeteelt De industrie ('groot- en middel- bedrijven) Kleinindustrie Bank- en verzekeringswezen Handel en verkeer vrije beroepen. In elk dezer toporgamisaties zou de geheele betreffende volksgroep moeten vertegen woordigd zijn. In de industrie groep dus zoo wel de werkgevers als de werknemers en wel gelijkelijk. Spreker ziet hierin een mid del tot beteugeling van den klassenstrijd. Want binnen deze toporganisatie zouden 'beide groepen, van werknemers en van werkgevers, tot overeenstemming moeten komen, op straffe van uitsluiting harer ver tegenwoordiging in de kamer van honderd. Op deze wijze dus zou het economische lieven in de staatsinrichting worden inge schakeld. Tot aansluiting bij de toporgani satie zouden alle organisaties met een te bepalen minimum aantal leden gerechtigd zijn, terwijl ieder individu vrije keus zou 'behouden, bij welke onderorganisatie zich aam te sluiten. Na deze beschouwingen over de volks vertegenwoordiging behandelt prof. Kamp huysen de regeeriing. Daarvan het eerst het ministerie. In sprekers stelsel zou dit wei nig verandering ondergaan. De verantwoor delijkheid tegenover de vertegenwoordi gende kamer moet behouden blijven. Toch denkt spreker zich deze anders dan in het huidige stelsel. Het vragen en interpelilatie- recht der kamerleden zou sterk moeten worden beperkt. Kleine detailkwesties mo gen geen onderwerp van bespreking uit maken in de kamer. Deze heeft alleen de groote lijnen te behandelen. Op een des betreffende vraag antwoord spreker, dat een conflict eenerzij ds tusschen de politieke en anderzijds de economische leden buiten gewoon onwaarschijnlijk is. In beide groe pen zullen verschillende geestesstroomingen aanwezig zijn. Bovendien zijn er nog de 10 andere leden, zoodat een meerderheid altijd tot stand zal komen. Een staatsrechtelijk conflict kan hier dus niet bestaan, wel is dit natuurlijk bestaanbaar tusschen ministerie en kamer. Het hiervoor thans aanwezige remedie van kamerontbinding moet spre ker echter als niet passend in zijn stelsel verwerpen. Anders daarentegen staat spre ker tegenover een referendum. Het is in het buitenland o.a. in Zwitserland bij herhaling gebleken, dat de in het volk levende gezonde conservatieve denkbeel den bij een referendum sterker tot uiting komen dus bij een concreet voorstel dan bij gewone verkiezingen, waar het per sonen betreft. Ten slotte behandelt professor Kamphuy sen de positie van het Koningschap. Spre ker is een sterk voorstander van het mo narchale stelsel, ook hij geeft het gaarne toe uit gevoelsoverwegingen. Maar niet minder om venstandsairgumenten. De wer kelijke invloed van den monarch of het landsbestuur is grooter, dan men zich deze meestal denkt. Een groot voordeel is de oonstinuïtedt. Typeerend heeft spr. de rechten des foo- ninigs eens hooren noemen: het recht van op de hoogte te zijn, het recht van te waar schuwen en het recht van aan te moedigen. Sprekers conclusie is dus, dat wij de prero gatieven der Kroon moeten handhaven en wei ongeschonden. Waarschijnlijk doelde de spreker hier op de N.S.B. die immers de rechten der Kroon tegenover den minister president wil beknotten. Voor provinciën en gemeenten denkt spreker zich een eenigszins analoge verte genwoordiging als bij de landelijke kamer. Deze colleges dienen in ieder geval te wor den ontpolitiseerd. Het kamertje spelen moeten worden af geschaft. Ook spreker is voorstander van gemeentelijke autonomie. Maar eenieder zal moeten toegeven, dat in het verleden ver schillende gemeenten door eigen schuld in hun zelfsbestemminigsirecht zijn beknot. In een slotwoord merkt de spreker op, dat zijn systeem niet uitgewerkt is en z.i. ook niet onmiddellijk voor de volle 100 pro cent zou moeten worden ingevoerd. Met *t einddoel voor oogen zou een en ander, niet met een plotselamgen omzwaai, meer gelei delijk te verwezenlijken zijn. In sprekers stelsel is voorts geen plaats voor den totalen staat, die als in Duitsch- iand primair zou zijn boven alle indivi- dueele rechten. Wel moeten wij den staat steunen, en zulks niet alleen uit dwang, maar uit inzicht en zelfs uit liefde voor den staat. Na de pauze was er gelegenheid tot ge- dachtenwisseling. Een der aanwezigen be sprak het werkje van den Oostenrijker Fred- herr von Weichs „der Standestaat", waarin het aantal voorgestelde groepen veel grooter is dan zes. De inleider merkte hierbij op, dat in dit stelsel evenals in het Iballiaansche, 'binnen de corporaties het geheele volk ver tegenwoordigd is, terwijl in sprekers sys teem slechts een aantal bedrijfsgroepen overigens in ruimen zin corporatief ver- eenii'gd zijn. Daarnaast behield spreker ech ter de politieke vertegenwoordiging, ook daarom omdat historisch, in Nederland de geestelijke stroomingen nu eenmaal ster ker naar voren komen dan elders. NAAR HUUR VERLAGING. VAN WONINGWET-BOUWBLOKKEN. Annuïteit op 4 pet. De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen de volgen de circulaire toegezonden: „Bij de regeering zijn maatregelen in voorbereiding tot verlaging der huren van bestaande Woningwet-woningen. In samen hang daarmede wordt tevens een regeling voorbereid, welke ten doel heeft den aan bouw te bevorderen van arbeiderswonin gen van passenden huurprijs door particu lieren. De uitvoering dezer maatregelen, welke steunen op een samenwerking van VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De „Daily Express" over Dultschlanda herbewapening. (4de blad). Schandelijke spoorwegaanslagen in Oos tenrijk. (4de blad). De koning van Bulgarije heeft de mili taire dictatuur ingesteld. Een onbloedige omwenteling. (4de blad). Groote brand te Chicago. Elf slachthui zen en 200 woningen verbrand. (BuitenL Ber., 4de blad). BINNENLAND. Hunrverlaging voor Woningwet-bouw blokken. (1ste blad). Benoemingen In het Bisdom Haarlem. (Kerkm. Ie blad). Tijdens den Pinksterstorm Is op het IJs- selmeer een motorschip gezonken. De vier opvarenden na enkele uren gered. (Gem. Ber. 3de blad). Taxi over veerpont te Bensichem in do Lek gereden. Twee der vier inzittenden verdronken. (Gem. Ber. 3de blad). Zeven arbeiderswoningen te Helmond door het vuur verwoest. De bewoners zijn dakloos. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Mijnders zal niet te Milaan spe len; onzeker of hij vervangen wordt door v. Nellen; Graafland als reserve op do linksbuitenplaats aangewezen; Mulders be dankt! K.F.C. en Willem H winnen voor t kam pioenschap; 1 Gooi en Hilversum degra- deeren uit de le klasse; D.W.S„ Overmaas en H.S.C. promoveeren. I.V.CJ3.: Volendam klopt S.D.O.U.C. in de kampioenscompetitie met 72; Noord wint met 21 van Zuid te Delft. het rijk en de gemeenten zal van publieke kassen financieele offers vragen. Alleen reeds deswege vorderen de beoogde voor zieningen een uitgebreid overleg. De regeering heeft intusschen gemeend reeds bij voorbaat een maatregel te kunnen treffen, welke in vele dringende gevallen reeds aanstonds huurverlaging zou veroor zaken. Zij heeft n.l. besloten de rente van uit 's rijks kas verstrekte voorschotten voor woningbouw, welke thans meer dan 4 pet. bedraagt, tot dit percentage terug te bren gen, zulks met de bedoeling, dat de dien tengevolge verkregen vermindering van exploitatielasten, daar, waar verlaging van de huren van woningwet-woningen noodig is, ten volle tot dit doel zal worden aange wend. De lagere rente zal voor het eerst wor den toegepast over het annuïteitsjaar 1934/ 35. Van de bedragen der herziene annuï teiten zal u zoodra mogelijk mededeeling worden gedaan. Ik noodig intusschen uit, in afwachting daarvan en voor zoover zulks niet is ge schied onverwijld aan den directeur-gene raal van de Volksgezondheid een uitge werkt en gemotiveerd voorstel te doen tot een met de besparing der renteverlaging verband houdende huurverlaging onder overlegging van opgaven: a. van de thans geldende huren van de W oningwethuizen. b. van de huren van gelijksoortige parti culiere woningen in de gemeenten; c. van de bouw- en grondkosten der wo ningen, wanneer deze onder de thans gel dende omstandigheden werden gebouwd; d. van het aantal leegstaande arbeiders woningen in de gemeente met vermelding van den daarvoor thans geldenden huur prijs. Ik merk tenslotte op, dat de rentever laging algemeen zal worden doorgevoerd, dus ook ingeval de daardoor te verkrijgen vermindering van exploitatiekasten niet of niet ten volle voor huurverlaging behoeft te worden aangewend. In die gevallen zal aan de door renteverlaging te verkrijgen baten in overleg met het gemeentebestuur t. z. t. een nadere bestemming worden ge geven".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1