Het nieuwe Duitsche arbeidsrecht UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW INGEZONDEN STUKKEN ZATERDAG 19 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. II De taak van de „Treuhander" ALPHEN AAN DEN RIJN. Missienaaikrans „St. Theresia". *s Is weer Pinksteren en naar gewoonte houdt de Missiënaaikrans „St. Theresia" dan ten toonstelling van de door haar, ten behoeve van de Missie geimaakte goederen. Wat er al zoo te zien is, zullen we niet verklappen. De parochianen van Alphen aan den Rijn en allen die voelen voor het nuttig Missie werk, worden vriendelijk uitgenoodigd, op de Pinksterdagen een bezoek te brengen aan de oude school, waar de tentoonstel ling wordt gehouden. Daar kunnen dan allen zich overtuigen, dat er ook dit jaar, weer hard is gewerkt, door de dames der vereeniging en anderen, ten bate van het sohoone doel der Missiën, dat zoo zeer ook Uwe hulp noodig heeft! Moge velen van de uitnoodiging gebruik maken. Bekneld. De arbeider C. de J., werk zaam op de fabriek van de firma van der KlootMeijiburg, had gistermiddag het ongeluk met zijn hand bekneld te raken tussahen een riem en poelie van een in werking zijnde kleimolen, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd verwond. Door C. L., lid van de E.H.B.O., werd de eerste hulp verleend, waarna de J. zich on der behandeling van Dr. W. moest stellen. HAZERSWOUDE (Groenendijk). De plechtigheid op Tweeden Pinksterdag. De Plechtige H. Mis, die de weleerw. pater Alphonsus Maria Averdieck O.R.S., op Tweeden Pinksterdag in de parochie kerk opdraagt, zal worden bijgewoond door den hoogeerw. heer Abt van de St. Benedictus-abdy der Trappisten (Achel- sche Kluis). NIEUWVEEN Te water geraakt en gered. De 12-jarige H. H. reed met zijn fiets over het sluisbrugje bij de Kattenbrug, toen hij over de leuning sloeg en in de ring- sloot plonste. Gelukkig was de jongen de zwemtechniek eenigszins meester, waar door hij kans zag een paaltje te bereiken en zich daaraan vast te klampen. Het ongeluk bleef niet onopgemerkt. Eenige buren schoten toe en trokken den dren keling op het droge. Ondertrouwd: T. B. Boer te Ede en A. Rijlaarsdam te Nieuwveen. Overleden: J. Snel 82 j. Vertrokken: D. Raap naar Amster dam. G e ve st i g d: H. A. Vork van Zeven hoven A. v. Leening en gezin van Ter Aar J. Snel en gezin van Nigtevecht J. C. v. Eys van Nieuwkoop. WOERDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmiddag 2.30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging raadslid T. de Vries; benoe ming lid commissie Publieke Werken en Grondbedrijf; 3. Conversie geldleening. 4. Kwijtschelding pacht C. Kleijne. 5. Rij wielstalling U.L.O.-school. 6. Grondver- koop Weteringstraat. 7. Crediet v. werk verschaffing in tegenprestatie. 8. Adres M. van Wijngaarden inzake kwijtschelding oververbruik water. foede we$e*% (tc&htyen weivaad Een verheugende stijging. Thomasmeel Is niet duur. In de eerste crisisjaren, toen de nood voor den boerenstand steeds nij pender werd en over de geheele linie ver lies werd geleden, werd de bemesting, en inzonderheid de minerale bemesting mede de dupe van de bezuinigingszaak. Men on dervond de gevolgen, waarop door ons ook meermalen is gewezen. De boer was er al lerminst blind voor. En toen dan ook, dank zij den regeeringssteun, de toestand drage lijker werd, de nood minder werd gevoeld, vloeiden bestellingen gaandeweg bij de pakhuizen weer toe, en er kwaim weer vraag maar kali- en fosforzuur-meststoffen. De kaliprijzen ondergingen een sterke daling, waarvan werd geprofiteerd. En in 't vorige jaar ('33'34) steeg de afname van de fos- forzuurmeststof Tbomasslakkentneeil zeer belangrijk: volgens het Centraal Bureau te Rotterdam van 172000 ton in '32'33 tot 250 duizend ton. Een verblijdend en geluk kig verschijnsel! Dat gaat in de goede rich ting. Nog een dito stijging ongeveer, en we naderen het verbruik van '31'32. Er blijft nog een belangrijke achterstand in te halen. Het „Centraal Bureau" schreef onlangs te recht: „....Als wij zien, dat kali weer ge heel op zijn oude fleur is aangeland, dan zou Thomasmeel nog aanmerkelijk in om zet kunnen stijgen". Zoo is het. „Maar" zoo hooren we dan moet het slakken- meel ook goedkoop worden aangeboden". Zeer begrijpelijk, dat men dit wenscht. En we zouden voor onze lezers dien wensch kunnen deelen. Edoch: kunnen we dit rede lijkerwijze verwachten? Wij mogen niet uit het oog verliezen: le. dat de stikstof- en kalieprijzen noodgedwongen als gevolg der concurrentie zóózeer naar omlaag gingen; 2e. dat, gezien de sterk verminderde pro ductie van het Thomasmeel, een prijsstij ging, logischer zou zijn dan een prijsdaling. Bovendien: het Thomasmeel is niet duur. In de Mededeedingen van het Centraal Bu- Direct aan het begin van 1934 is Duitsóh- land voor den dag gekomen met plannen, om een geheel nieuw fundament te leggen voor zijn socialen opbouw. 1 Mei jd. is de wet, waarin dit is vastgesteld, in werking getreden. Het loont ongetwijfeld de moeite, om de inhoud van deze wet eens op de voeten te volgen. Dit is gemakkelijker, omdat zij bui tengewoon doorzichtig is. In dit eerste arti kel willen wij in het bizonder de verhou ding van ondernemer en personeel bezien, zooals men die zich onder het nieuwe Duit sche arbeidsrecht voorstelt. De eenheid, waarvan men uitgaat, is het bedrijf. In dat bedrijf werken samen onder nemer en personeel. De ondernemer is de leider van het bedrijf, terwijl het personeel gevormd wordt uit bedienden en arbeiders. Beiden, zoowel ondernemer als personeel hebben plichten tegenover elkander. De ondernemer heeft te waken voor het welzijn van het personeel, en het personeel op zijn beurt heeft trouw aan den leider te bewij zen. In elk bedrijf met meer dan 20 man per soneel wordt een Vertrouwensraad inge steld. Het aantal leden van dien Raad be draagt bij 2049 man personeel 2, bij 50 99 man 3, bij 100199 man 4, en bij 200 399 man 5, terwijl verder voor iederen 300 man personeel de Vertrouwensraad met één persoon vermeerderd wordt tot een maximum van 10. Zooals men uit zijn naam reeds kan af leiden, heeft deze Vertrouwensraad tot al lereerste taak en plicht, om het weder zij dsch vertrouwen aan te kweeken. Hij zal zich geroepen zien, om alle maatregelen te beramen, die kunnen bewerkstelligen, dat de arbeidsprestatie vergroot wordt, dat be hoorlijke arbeidsvoorwaarden vastgesteld en uitgevoerd worden, dat de positie van het bedrijf verbeterd wordt, dat de banden tusschen hen, die in het bedrijf werkzaam zijn, versterkt worden, en dat alle geschil len bijgelegd worden. De ondernemer, die tevens de leiding in den Vertrouwensraad heeft, roept den Ver trouwensraad bijeen. Hij is verplicht dit te doen, indien de helft der vertrouwensman nen dit wenscht. Tegen de beslissingen van den leider, omtrent de arbeidsvoorwaarden kan door de meerderheid der vertrouwensmannen onmiddellijk verzet aangeteekend worden bij de z.g.n. Treuhander der Arbeit, hetgeen men zou kunnen vertalen door Gevolmach tigden van den Arbeid. Over deze instan tie spreken wij later. Het hoofdmotief, waardoor de betrok kenen zich bij die verzet moeten laten lei den, is, dat de beslissingen niet in overeen stemming zijn met de economische en so ciale verhoudingen in het bedrijf. Dit ver zet schorst echter de uitvoering der getrof fen maatregelen niet. Een vertrouwensman moet aan verschil lende eischen voldoen. Hij moet ouder dan 25 jaar zijn, reeds minstens een jaar in het bedrijf en reeds minstens twee jaar in ge lijk beroep of in denzelfden bedrijfstak werkzaam zijn geweest. Hij moet in het be zit van de burgerlijke eererechten zijn, en lid van het Duitsche Arbeidsfront. Bovendien moet hij uitblinken in goede menschelijke eigenschappen, en, zooals wel vanzelf spreekt, een onverbiddelijk voor stander van het nieuwe regime zijn. De leider van het bedrijf maakt, in over leg met het hoofd van de nationaal-socia- listisohe bedrijfsorganisatie een lijst van vertrouwensmannen en van hun plaatsver vangers op. De stemming door het perso neel draagt een geheim karakter. De functie van vertrouwensman wordt een jaar uitgeoefend, van 1 Mei tot en met 30 April van het volgende jaar. Het is een eerefunctie, waarvoor geen speciale ver goeding gegeven wordt, doch het bedrijf stelt tijd ter beschikking en vergoedt de kosten, die noodzakelijk gemaakt moeten worden. De ondernemer kan geen maatregelen tegen een vertrouwensman nemen. Daar toe is alleen de Gevolmachtigde van den Arbeid bevoegd. Alleen hij kan iemand uit de functie van vertrouwensman ontslaan, wanneer er sprake is van zakelijke of per soonlijke ongeschiktheid. En alleen in zeer bizondere gevallen kan de ondernemer een vertrouwensman uit zijn dienst ontslaan. Hiermede gaven wij in groote lijnen de positie van den Vertrouwensraad aan. Daar naast zijn in het nieuwe Duitsche arbeids recht van groot belang de, reeds enkele malen genoemde Gevolmachtigden van den Arbeid, en de sociale eererechtbanken. reau lazen we: In het verbruikssed- zoen is Thomasmeel dikwijls aanmerkelijk duurder dan superfosfaat". Dat is zoo. Dat wil zeggen: wanneer men beide meststoffen louter vergelijkt als fos- forzuurmeststoffen, zonder meer. Maar zulk een vergelijking is niet juist. Immers, men negeert dan de waarde van de groote hoeveelheid kali, welke slakkenmeel be vat; een waarde, die, naar het vakblad „De Boerderij" onlangs berekende, overeenkomt met 100 K.G. mergel. Berekent men den prijs van 't fosforzuur in Thomasmeel en in 14 procent super, dan krijgt men respec tievelijk 15.3 en 14.6 ct. per procent. Dat scheelt 0.7 cent; in een baal slakkenmeel van 17 procent is het verschil 12 cent. Maar vor dien hoogeren prijs .van slechts 12 cent krijgt men dan een hoeveelheid kalk ter waarde van 100 K.G. mergel. Zóó bezien en zoo alleen mag men het bezien is het slakkenmeel, ook bij vergelijking met super, inderdaad goedkoop te noemen. B-r. W De Gevolmachtigden van den Arbeid worden voor groot ere economische gebie den ingesteld. Him hoofdtaak is het bewa ren van den arbeidsvrede. De Rijksminister van Arbeid kan hun allerlei opdrachten geven; zij staan trouwens in zijn dienst. Van bizonder belang is nog, dat deze Ge volmachtigde zich terzijde kan laten staan door een commissie van deskundigen uit de verschillende bedrijfstakken in zijn gebied. De Gevolmachtigden kunnen, na beraad slaging met de deskundigen, richtlijnen vaststellen voor den inhoud der bedrijfs- reglementen en der arbeidsovereenkoms ten. Indien het noodig blijkt te zijn, kunnen zy er zelfs toe overgaan om loonnormen vast te stellen. De Gevolmachtigden kunnen een klacht indienen tegen hem, die voortdurend in strijd met zijn instructies handelt. Dit kan boete en zelfs gevangenisstraf tot gevolg hebben. Iedereen, die tot een bepaald bedrijf be hoort, draagt de verantwoordelijkheid voor het naar eer en geweten vervullen van zijn taak. Naar gelang ieders functie is, moet hij zich door zijn gedrag de achting waardig maken. Het verzaken van dien plicht wordt ge straft door de eererechtbanken. Een dergelijk verzaken betreft de volgen de gevallen. 1. Als de ondernemer, de leider van het bedrijf of verder opzicht houdende perso nen, door misbruik te maken van hun machtspositie, opzettelijk de arbeidskracht der ondergeschikten uitbuiten of hun eer krenken. 2. Als iemand, die tot het personeel be hoort, door opzettelijke ophitsing de arbei ders tot verkeerde handelingen drijft, en in het bizonder als een vertrouwensman op ontoelaatbare wijze in de bedrijfsleiding in grijpt. 3. Als Iemand, die tot het bedrijf be hoort, herhaaldelijk ongegronde klachten bij den Gevolmachtigde van den Arbeid in dient of voortdurend tegen diens instruc ties handelt. 4. Als leden van den Vertrouwensraad vertrouwelijke mededeelingenbedrijfs- of zakengeheimen, die hem bekend gemaakt zijn, onbevoegd openbaar maken. De klachten over de krenking van de sociale eer moeten bij den Gevolmachtigde van den Arbeid ingediend worden, welke de feiten onderzoekt. Door hem wordt de kwestie voor een eererechtbank gebracht. Elk gebied van een Gevolmachtigde heeft een eerereohtbank, die uit drie personen is samengesteld, n.1. een rechterlijk ambtenaar als voorzitter, en een ondernemer en een vertrouwensman als bijzitters. De bijzit ters worden door den Voorzitter uit aanbe velingslijsten gekozen, die hem door het Duitsche Arbeidsfront verstrekt worden. De straffen, die deze rechtbanken opleg gen, zijn: waarschuwing berisping boete tot 10.000 R.M. afneming van de geschikheld, om de functie van leider van een bedrijf of van vertrouwensman uit te oefenen, verwijdering uit de tegenwoordige po sitie. De eerste drie straffen kan de Voorzitter zelf opleggen, doch zoowel de beschuldigde als de Gevolmachtigde kan tegen deze be slissing in verzet komen. In dat geval, benevens in het geval, dat één der beide laatste straffen opgelegd wordt, wordt de kwestie behandeld voor de volledige rechtbank. Tegen een uitspraak van de rechtbank kan hooger beroep aangeteekend worden bij het Rijkseeregerechtshof. Dit gerechts hof is samengesteld uit twee hoogere rech terlijke ambtenaren, een ondernemer en een vertrouwensman. Behalve, dat deze wet de Instelling van de drie behandelde sociale instanties regelt, bevat zij ook énkele bepalingen betreffen de het ontslag. De bediende of arbeider, die meent, dat hij onbillijk ontslagen is, kan een klacht in dienen bij de arbeidersreohtbank. Beslist deze rechtbank, dat de klacht van den ontslagene gerechtvaardigd was, dan heeft de ondernemer de keuze tusschen weer in dienst nemen en schadevergoeding 'betalen. Kiest hij het laatste, dan stelt de rechtbank het bedrag der schadevergoeding vast, waarbij rekening houden moet worden met de draagkracht van het bedrijf, en een bedrag van 1/4 van de verdienste van het laatste jaar niet overschreden mag wor den. Je jachtacte Is nog van ver» leden jaar. Dat is zoo, maar ik schiet ook alleen maar hazen van verleden jaar. (Le Rlre), LEIDEN. NED. R.K. VOLKSBOND. PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag len Pinksterdag ia het gebouw den geheelen dag gesloten. Maandag 2den Pinksterdag is het ge bouw geopend vanaf 6 uur. Geen Rechtskundig Bureau. Dinsdag. Repetitie R. K. Gem. Zangever- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Woensdag. Dagelijksch Bestuur vergade ring R. K. Volksbond 8 uur. Woensdag. Bestuursvergadering St. Ra- phaël, 8 uur. Vrijdag Ledenvergadering R. K. Handels reizigers St. Christoffel, 8 uur. Zaterdag Spaar- en Voorschotbank 78 urr. Ziekenkas 7 uur. Bij wijze van proef zullen de repetities van de R. K. Gem. Zangvereeniging „Pul chri Studio", voorloopig plaats hebben op Maandagavond, het bestuur vertrouwt dat de dames en heeren leden deze maatregel op prijs zullen stellen door trouwe en flinke opkomst. INTERPAROCHIEEL!! ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iedere Illen Maandag van de maand 's avonds om half 9, in de Presidentska mer van het Gezellenhuis. Zondag. Zaal geopend van 12.302.30 en van 7.0010.15, verpl'chte bijeenkomst van 8.159.45, 10.15 wordt de zaal gesloten. Geen zitting St. Josephspaarkas. Voor spoedgevallen bij W. Kolhbeck, Heerenstr. no. 25. Van 1 tot 2 uur bibliotheek. 8.15 uur Prijsbiljarten prachtige prijzen, Beurtrooster: Zondag: A. Remundt en G. Cambier. Maandag: H. Nijhuis en G. Cambier. Dinsdag Piet Oostdam en P. Berbee. Donderdag A. v. Remundt en N. Breede- veld. Zaterdag N. Breedeveld en A. Friesema. Maandag bijeenkomst voor de leden van 12.302.30 en van 7.0010.15 uur. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.30 uur inschrijving nieuwe leden in de presidentskamer. Woensdag geen LledertafeL Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Vrijdag 8.15 uur. Muziekgezelschap „Franz Schweitzer" 8 uur Bijeenkomst biljartclub. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.15 uur Kegelclub de Poedelaar. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en lede ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Zondag 27 Mei, Speldjesdag voor de R. K. jeugd, werkloo- zen. Heeft u zich al opgegeven om te hel pen op den speldjesdag. Neen, nog niet? Doe het dan soo spoedig mogelijk bij den Senior. Zondag 3 Juni feestrecollectie in de kapel van het weeshuis. Te 8.30 uur H. Mis met predicatie, plechtige Algemeene H. Communie, enz. waarna gemeenschap pelijk ontbijt. (Men denke er vooral aan zich op te geven voor deelname aan het ont bijt en de kleine vergoeding te storten. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht Garenmarkt 36. 1 Heden Zaterdag 6.006.30 uur J. W. club. 89 uur bibliotheek. Zondag lsten Pinksterdag 8.30 uur H. Mis met algemeene H. Communie voor alle as pirantleden der bannen. 9.30 Ontbijt waarna bijeenkomst. Allen vooral op tijd aanwezig. Verder op dezen dag geen clubs. Maandag 2den Pinksterdag, 12 uur wan deltocht naar de duinen, brood enz. mede- nemen voor de geuniformden costuum ver plichtend. Voor hen die per tram terug gaan onkosten 17 cent. Dinsdag 7.15 uur Tarcisiusban. 7.30 Aspirantenban B. 8.30 uur. Aloysiusban. Woensdag: 8.30 Godfriedban. Donderdag: 7 uur Adspirantenban A. 7 uur Franciscusban. 8.20 uur Willibrordusban. Zaterdag geen huisvlijtclub. 67 uur. Afrekenen bij den penningm. J. W. club. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS". Zaterdag 7 uur Contributie betalen, bi bliotheek en spaarbank voor alle leden. Zondag Geen bijeenkomst. Maandag. Gezamenlijken tocht naar Noord- wijkerhout Allen precies 12 uur present op het Stationsplein, denk om de boterham men. Terug in Leiden 's avonds 8.30 uur. Dinsdag, 8.15 uur Wandelclub „De Trek vogels". Woensdag: 6 uur Postzegelclub, jongste afdeeling. 7 uur Postzegelclub hoogste afd. 7 uur Zaagclub Donderdag 8 uur Esperantoles. Zaterdag 2.30 uur Antonius, Franclscits, Hubertus en Arnoldusgroep. 5 uur Zangclub. 7 uur Contributie betalen, bibliotheek en Spaarbank. ST. FRANCISCUS-LIE/DEWERK. Zondag 9 uur. Morgengebed, waarna H. Mis met preek. 1010.15 Ontbijt; 10.15 HET WEER OP ZONDAG. DE VOORUITZICHTEN VOOR DE PINKSTERDAGEN VEEL VERBETERD. Er is in den elgemeenen weerstoestand een zeer belangrijke verbetering gekomen, een verandering, die in de beschouwing van gisteren niet als uitgesloten werd be schouwd. De nieuwe secundaire depressie, waarvan in dit bericht sprake was, en waaromtrent ondersteld werd, dat zij Oost waarts zou trekken, is aan het oplossen en beweegt zioh, voor zooverre zij nog bestaat, in Zuidoostelijke richting, zoodat de moge lijkheid van warmer weer met de Pinkster dagen, thans werkelijkheid wordt. Met de uitbreiding van het gebied van hoogen druk over Centraal-Europa naar het Westen houdt de toevloeiing van koude polaire lucht op en treedt daarvoor de toestroo- mlng van warmere lucht uit het Zuidoosten in de plaats. Het zal dus met de Pinksterda gen warmer worden terwijl de regenkans sterk afneemt, behoudens de mogelijkheid, dat in het Zuiden en Oosten des lands later plaatselijke onweersbuitjes zouden vallen. Deze nieuwe, zooveel gunstiger weersge steldheid moet voorloopig als weinig sta biel wonden beschouwd en de hierboven ge noemde vooruitzichten gelden daarom niet voor later dan Maandag. 11.30 uur ontspanning voor Aid. I. Maandag 9 uur Morgengebed, waarna H. Mis. Dinsdag. 6.157.30 uur Vlecht- en carton- nagewerk, jongste afdeeling. 7.309.00 uur Teekenen. Donderdag 6.15—7.30 uur, Vlecht- en Car- tonnagewerk hoogste afdeeling; 7.309.00 uur Slojd. Vrijdag 6 uur Zang. Zaterdag 67 uur Gymnastiek jongste afdeeling. 78 uur Idem hoogste afdeeling. 810 uur ontspanning. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomstea voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijcenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.0010.20 uur. R. K. HARMONIEKAPEL „PEROSI". Secr.: Marnixstraat 43. Dinsdag: Harmonieleerlingen 7.458.15 uur. Harmonie generale repetitie 8.30 uur. Pieterskerkgracht. Woensdag 8.45 uur Tamboers Pieterskerk- gracht Donderdag: Gemeente-concert in het Plantsoen (Musis Sacrum) 8 uur. Aanmelden nieuwe leden op de lesavon- den. Sassenhelm, 18 Mei Medewerking! Een dag af wat geleden, liep ondergetee- kende, zoo ongeveer tegenover Huize „St. Bernadus", in het heerlijke Meizonnetje te peinzen, hoe of hij toch weer eens emplooy zou kunnen vinden in het eens zoo wel varende bloembollenbedrijf, totdat hij plotseling gestoord werd in z'n droeve ge dachten, door de uitroep.Leene, hoe- veul reape hedde je er al op lagge??" Ik hoorde antwoorden :„Tweelf Huige"!! Ja u begrijpt, geachte Red., dat ik ver baasd opzag. Ik behoefde mijzelf niet af te vragen, welk soort nationaliteit daar stond te delven, dat kon ik wel hooren aan het dialect en aan de zoo befaamde zwarte pet en molton kiel. Ik liep door en peinsde verder, maar nu niet meer hoe of ik weer aan het werk zou komen in ons bedrijf, maar hoe die patroon toch ze ker nog over een goede financieele rug beschikte, die zeer gaarne belasting op brengt voor de werkloozen in z'n eigen ge meente (groot aantal plus minus 200) en bovendien menschen uit andere gemeen ten z'n werk te laten verrichten. (Er werk ten daar op dien tuin 4 „buitenlanders" en zegge één Sassenheimer). Maar ik dacht verder door en kwam tot de conclusie, dat die patroon dat toch wel zou gedaan heb ben met goede bedoelingen, want hij vormt een lid der z.g. wijze superieuren- raad. Nu, troostte ik mij zélf, die weten toch wel, wat wel of niet goed is voor on ze gemeente, net zoo goed als dat door mij bedoeld lid van dien wijzen raad weet, wat goed is voor z'n personeel (namelijk het afhouden van loon op algemeen erkende Christelijke feestdagen). Och ja, dat is toch ook weer goed bedoeld, dan heeft dat personeel nog weer eens een pleizierigen 2den Pinksterdag ook, en men wordt zoo gauw verwend als men 4 of 5 maanden van het jaar zulk een hoog loon verdient.. Ondergeteekende slofte weer terug naar zijn vrouw, om een kopje koffie te gaan drinken, en vertelde haar veel over de wijsheid en goedheid van dat superieure raadslid. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN WERKLOOZE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9