HULP IN NOOD KOOPT PER AUTOMAAT Geijtenbeek's Fotohandel J. GUSSENHOVEN W.F.D0ESM - ZATERDAG 19 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Een der inzittenden zwaar gewond Mej. K. uit Maastricht was met haar Duitsch dienstmeisje te Aken op familie bezoek geweest. Donderdagavond keerden zij per auto van den heer A. uit Maas tricht huiswaarts. In volle vaart ging het, totdat by Gul pen de scherpe bocht moest genomen wor den. Deze bocht werd noodlottig. De auto slipte en kwam met een flinke vaart in botsing met een electriciteitspaal. De botsing was zóó hevig, dat de auto omsloeg. Direct waren politie en medici aanwe zig. By onderzoek ter plaatse bleek het dienstmeisje een zware hersenschudding te hebben bekomen terwijl mej. K. en de heer A. beiden flinke verwondingen aan gezicht en beenen hadden bekomen. Over brenging naar het ziekenhuis te Maast richt werd noodzakelijk geacht. Het Duitsche dienstmeisje, M., oud 25 Jaar, werd aldaar ter verpleging opgeno men. Haar toestand is zeer ernstig. Mej. K. en de heer A. konden te hun nen huize verder verpleegd worden. DOODELIJKE VAL. Te Chèvremont is tijdens zyn werkzaam heden aan de Ursulinenschool de 52-jarige schilder H. uit Kerkrade, van ongeveer 7 Meter van zyn ladder gevalle.n De onge lukkige kreeg een bekkenbreuk en inwen dige verwondingen en overleed spoedig na t ongeluk in het ziekenhuis te Kerkrade. FELLE BRAND TE HAARLEM. Winkel en woonhuis een prooi der vlammen. Gisternacht om kwart over drie werd een uitslaande brand gemeld in het per ceel aan de Barrevoeterstraat 23 te Haar lem, waarin de schoenwinkel van A. A. is gevestigd. Toen de brandweer arriveerde, brandde het geheele huis reeds. Met zeven stralen op de waterleiding werd het vuur bestre den. Men moest zich echter beperken tot het beschermen van de aangrenzende perceelen. De winkel en het woonhuis er boven brandden geheel uit. De brand was ontdekt door een chauf feur, die, om de bewoners te waarschu wen, de winkeldeur intrapte. Hierdoor kreeg het vuur echter toevoer van versche lucht en nam dientengevolge in felheid toe. De vrouw van den heer A. verscheen handenwringend op het balkon en ook A. zelf, wakker geworden, kwam naar bui ten gesneld, maar aanstonds verdween hij weer naar binnen om zijn oude moeder te redden. Toen hy deze in veiligheid had gebracht en ook zijn vrouw in veiligheid was, wilde hy opnieuw naar binnen gaan om een bedrag van 600, dat zich in den winkel bevond, nog te redden. Omstanders wisten hem echter terug te houden. Van inspanning en emotie zakte de man toen bewusteloos ineen. Het aan wezige geld en ook de inventaris gingen verloren. Pand en inboedel waren verzekerd. De mogelykheid is niet uitgesloten, dat een vonk uit de kachel, die in den winkel itond, den brand heeft veroorzaakt. DE LUBUBERE VONDST TE HILVERSUM Geen misdaad. Omtrent de vondst van twee lyken in een groote villa te Hilversum deelt de po litie ons mede, dat vast staat, dat hier geen misdryf in het spel was. Dat de derde bewoner van het huis tien dagen lang niets bemerkt had van hetgeen zich op de bovenverdieping afspeelde, is slechts te verklaren uit- het feit, dat hy- zelf zwaar zielsziek is. Hy was gewoon den geheelen dag buitenshuis door te brengen, meest in den grooten tuin en alleen 's avonds ging hy door een keukendeur het huis binnen om er te slapen, DE ROOFMOORD TE O YEN Belangrijke ontdekking van de politie. By het voortgezette onderzoek naar de daders van den overval te Oyen bij Oss, is, naar de „N. R. Cr." meldt, de inspec teur van politie te Oss, die tezamen met de marechaussee het onderzoek leidt, er in geslaagd eenige kleedingstukken van den verdachte van O. op te sporen. Daar in werd de geheele buit van ƒ40 gevon den. Desondanks blijft deze verdachte ont kennen. In het ziekenhuis te Oyen is sectie op het lyk van den verslagene verricht. De toestand van den zwaargewonden P. Ver hoeven is eenigszins verbeterd, doch het levensgevaar is nog niet geweken. Behalve de twee eerst aangehoudenen heeft de politie nog een derden verdachte, zekeren B., gearresteerd, die van mede plichtigheid wordt verdacht. Ook hy ont kent. GRONDVERZAKKING IN DE MIJNSTREEK. Gistermorgen werd de landbouwer Ha- bets te Valkenhuizen onder Heerlen op geschrikt door een vreeselijk gekraak. Opstaand bemerkte hij, dat een gedeelte van den voormuur van zijn schuur met den poortingang tengevolge van een grondverzakking was ingestort. Ook de waterleiding was afgeknapt en in groote massa's stroomde het water in het ont stane gat. Tot op tientallen meters van deze plaats vertoont de grond sporen van verzakking, die ook aan de trambaan duidelijk is te merken. FRAUDE TE BERGHEM. Vele tarwebouwers voor duizenden guldens benadeeld. Te Berghem by Oss is dezer dagen een fraude ontdekt, waardoor vele tarwever- bouwende landbouwers uit deze streek ge dupeerd zyn .Tevens is het Ryk, i.e. de Cri sis Tarwe Centrale, voor meerdere hon derden guldens benadeeld. In het najaar van 1933 hebben de land bouwers Gebrs. van der P. uit Berghem van de Crisis Tarwe Centrale steun ont vangen voor de opbrengst van c.a. 3 H.A. tarweland, welke hoeveelheid zy volgens hun opgave verbouwd zouden hebben. In werkelijkheid hebben zy, naar thans is ge bleken, in totaal slechts 0.8 H.A. tarwe verbouwd. Op frauduleuze wyze hebben by de op brengst van hun eigen verbouwde tarwe aa gevuld met de opbrengst van ongeveer 2.2 H.A. tarwe van onbekende herkomst In opdracht van de Crisis Tarwe Cen trale leverden de Gebrs. v. d. P. een hoe veelheid tarwe, gelijkstaande aan de op brengst van 3 H.A. tarweland, aan de af- deeling Ravenstein van den N. C. B. Vol gens hun opgave leverden zy Hoecks Zo- merzaaitarwe. De zaakvoerder van de af- deeling Ravenstein van den N. C. B. ver deelde de geleverde tarwe over de ver schillende filialen van den N. C. B. in het land van Ravenstein, waar de filiaalhou ders de tarwe als Zomerzaaitarwe aan de boeren distribueerden. Bij de opkomst van het gewas kwam aan het licht, dat de boeren geen Zomer zaaitarwe hadden ontvangen, doch een tar- wemengsel, dat voor minstens 70 pet. uit wintertarwe bestond. Het tarwegewas komt by na niet op en de halmen vallen slap op den grond. Vanzelfsprekend beklaagden de gedu peerde landbouwers zich by hun leveran cier, de afdeeling Ravenstein van den N. C. B. Deze heeft daarop tusschenkomst inge roepen van een landbouwkundige, die na een grondig onderzoek vaststeld, dat aan de boeren een soort wintertarwe in plaats van zomertarwe was verstrekt. De N. C. B. heeft zich daarop tot de Cri sis Tarwe Centrale gewend, die een onder zoek liet instellen, aanvankelijk door den gewestelijken controleur uit Tilburg, later door een hoofdinspecteur uit Den Haag. By dit onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat door de onjuiste benaming, die door de Gebrs. v. d. P. aan de door hen af geleverde tarwe is gegeven, de tarwe-ver- bouwende landbouwers voor meerdere dui zenden guldens zijn benadeeld. Naar ons werd medegedeeld, zyn de Gebr. v .d. P. in verband met deze zaak, door de Kon. Marechaussee per auto naar de Marechausseekazerne te Oss overge bracht. Na een voorloopig verhoor zyn zy echter weer op vrye voeten gesteld. De Crisis Tarwe Centrale heeft de zaak in handen der Justitie gegeven. Een der Gebrs. v. d. P. was secretaris van de afdeeling Berghem van den N. C. B. en controleur van verschillende Crisis Centrales. MET ƒ15.000 IN EEN DAKKAMERTJE Donderdagmorgen kwam een bewoner van het Zuidelijk stadsdeel te Rotterdam bij de politie mededeelen, dat de kostgan ger, die sedert jaren een klein zolderka mertje by hem bewoonde, plotseling over leden was. De politie ging eens poolshoog te nemen en kwam al spoedig tot de ont dekking, dat de man door een beroerte getroffen was. Men vond het onder de ge geven omstandigheden geboden, eens ver der in het zolderkamertje, dat den over ledene sedert tien jaren tot woning had gediend, rond te neuzen. Wie schetst de verbazing der politie- menschen en niet het minst van den ver huurder van het armelijk vertrekje, toen daar in een kist een pak briefjes van 100 en een aantal effecten tot een gezamenlijk bedrag van circa ƒ15.000 bleek te zyn ge borgen. Uit papieren kon men opmaken, dat dit geld van een erfenis afkomstig was en reeds sedert zeer langen tyd in het bezit van den overledene was geweest. Deze zonderling was ongeveer tien jaar geleden, kort nadat hij het slachtoffer van een auto-ongeluk was geweest, op het zol derkamertje komen wonen. Omdat de man zich zoo arm voorgaf, rekende men hem het luttele bedrag van ƒ2 huur. Hy liet het echter voorkomen, alsof er dan voor levensonderhoud nog maar erbarmelijk weinig overbleef, zoodat de vrouw van den verhuurder hem uit medelijden nog ge regeld wat te eten en drinken toestopte. In de nalatenschap van den zonderling bevonden zich behalve het geld en de ef fecten een aantal sigarenkistjes, gevuld met allerlei blykbaar in den loop van den tijd vergaarde prullen, kurken, eindjes gasslang e.d. „Tel." HOFJESBEWOONSTERS SLACHTOFFER VAN EEN BEDRIEGER. Donderdagmiddag kwam een bewoon ster van een hofje te Haarlem een agent van politie waarschuwen, dat bij een ha- rer medewoonsters zich een heer had ver voegd, die beweerde te komen met de boodschap, dat haar een groote erfenis van een onbekend familielid uit Boskoop te wachten stond. De agent wachtte den vriendelijken boodschapper op en bracht hem toen hy buiten kwam naar het politiebureau. Hier bleek hij een 39-jarige Haarlemmer te zijn, die zich uitgaf voor telepaath. Hij heeft bekend, dat hij gedurende de laat ste 14 dagen verschillende hofjes te Haar lem en elders heeft bezocht en enkele be woonsters geld afhandig heeft gemaakt onder voorspiegeling, dat zy een erfenis te goed hadden. AUTOMAATi AUTOMAATi Zondagsadres Zondagsadres UW ADRES voor Vleesch, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Bank etbakkerij Noordeinde 23 A. G. EPSKAMP ROLFILIUIS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telf. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal watels Geopend van 9yrV/t uur verder per Chocolade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur j| NIEUWE UITGAVEN Moederschapszorg. Mei-afleve ring. J. J. Romen Zonen, Roermond. Dr. O. A. Driessen, geneesheer-leeraar aan de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen en mede-redacteur aan het maandschrift „Moederschapszorg" geeft een beschouwing over de sterfte van de kinderen beneden één jarigen leeftijd in Limburg om aan te toonen dat in geen der andere provincie's de kindersterfte zoo snel is gedaald. In 1924 heeft men pas In de statistieken tot uitdrukking gebracht dat de vroeger als levenloos aangegeven kinderen verdeeld kunnen worden in kinderen, die dood gebo ren zijn en kinderen die vóór den derden levensdag overleden zyn. Uit de nieuw op gestelde statistieken blykt dus, dat de sterf te onder de zuigelingen, die ouder dan drie dagen geworden zyn, in Limburg sterker is afgenomen dan in eenige andere pro vincie. Het is echter onjuist te meenen dat men er in Limburg al zou zijn. Daarom dan ook is de bewering niet houdbaar dat dank het werken van het Groene Kruis de zuigelingensterfte zoo gedaald is, het werk van het Groene Kruis wel wat verminderd kon worden en het zoo erg niet is, dat al- lerwege de subsidies gekort worden. Dr. J. E. Schute,Maastricht, vervolgt zyne beschouwingen over Erfelijkheid en Eugenese en geeft verschillende levensbij zonderheden over den Augustynermonnik Gregor Mendel. Na ongeveer 10 jaren lang planten te hebben bestudeerd deelde Men del in 1865 zijn resultaten mede. Pas 35 jaar later werd dit door drie natuuronder zoekers, ten onzent door Prof. Hugo de Vries, gelijktijdig ingezien. De kerngedach te is, dat de genotypische kenmerken, die dus aan den aanleg te danken zyn, in de kiemcel vertegenwoordigd zyn, ook als zij later niet voor den dag komen. Voorts dat zy zich handhaven, onafhankelyk van le vensomstandigheden en van andere facto ren die aanwezig zijn. De aanleg-factoren worden overgeërfd en wel volgens wetten die voor elk der factoren gelden: men spreekt daarom van autonome overleve ring. Dr. L. Berger psycholoog-paedagoog be spreekt in „Opvoeder en Kind" de rede nen waarom kinderen tot liegen komen. Daarvoor kunnen zy egoistische motieven altruïstische motieven, de fantasie van het kind, de overdreven gestrengheid van den vader, waardoor het kind voor 't minste vergrijp zwaar wordt gestraft. Soms ook een zeer hoog motief, trouw aan het gege ven woord. Liegen en andere verkeerde eigenschappen kunnen met succes alleen maar bestreden worden, als zy worden ge zien in verband met het geheele karakter van het betreffende kind. Dr. G. M. Lubbers bespreekt het indrup- pelen van de oogen volgens Cedé, terwijl dr. O. A. Driessen een tweede artikel geeft over „Iets over inenten". Heel je leven heb jy met boeven omgegaan, lees ik in 't rapport. Precies als u, meneer de Com missaris. (Marius) DE EENHEIDSPRIJSWINKEL Niet veel kansen In Nederland In de laatste Jaren is ln verschillende lan den de eenheidspryswinkel meer of minder ln het middelpunt der belangstelling geko men, en is zelfs de sterke arm te hulp geroepen, om de ontwikkeling van deze soort winkels te belemmeren. Momenteel is er bij het Fransche parle ment een wetsontwerp in behandeling, dat, zoo het aangenomen wordt, den een- heidspryswinkels zal dwingen verschillen de veranderingen aan te brengen in hun wyze van zaken-doen. Mocht deze wet in derdaad tot stand komen, dan is er allicht gelegenheid op de beteekenis daarvan nog nader terug te komen. Doch afgescheiden van het feit, of deze wet in Frankryk ingevoerd zal worden, blyft het van belang eens na te gaan, wel ke ontwikkelingsmogelijkheden de een heidsprijswinkel heeft, waarby wy dan te vens voor Nederland een conclusie willen trekken. Normaal Is het, dat by het opzetten van eén winkel eerst het artikel of de groep van artikelen, die men ten verkoop wenscht te bieden, uitgekozen wordt, terwijl men daarna zich gaat bezinnen over de pry- zen, die men zal vragen. Zoo is de gang van zaken echter niet by een eenheidsprys winkel. Dan peinst men het eerst over den pry's. Men stelt enkele pryscategoriën vast, b.v. 25 ct., 50 ct. en 1.en gaat daarna de artikelen uitzoeken, die in die verschillen de categoriën ondergebracht kunnen wor den. Men volgt dus een tegengestelde metho de, en dit beheerscht volkomen de ontwik kelingskansen. De eenheidsprijswinkel is van Ameri- kaanschen oorsprong. Het is de gemak zucht van den Amerikaan, die weinig tijd aan het doen van inkoopen wenscht te be steden, en die daardoor aan den eenheids prijswinkel goede kansen heeft gegeven. Voor deze soort winkels weet de kooper precies van te voren, welke prys hij zal hebben te besteden, en het is gemakkelijk een begrooting van de uitgaven op te ma ken. In Engeland is de aanheidspryswinkel geconcentreerd in de arbeiderswinkel. Daar, evenals in de meeste andere landen, trekt hij de minder koopkrachtigen van be paalde behoeften. Tegen de vaststaande pryscategoriën kunnen nog betrekkelyk voorwerpen van waarde aangeboden wor den, omdat het personeel met lagere loo- nen tevreden is, aan het interieur weinig of geen zorg behoeft besteed te worden, en verschillende artikelen in massale hoeveel heden ingekoaht kunnen worden. In Duitschland heeft nog een speciale oorzaak medegewerkt, om de eenheidsprys winkel eenigermate tot bloei te brengen. De zelfstandige middenstand had aldaar te weinig acht geslagen op de onderlinge prijsverschuivingen, en zoo kon het voor komen, dat het eene artikel met een ver lies, en het andere met een abnormale winst verkocht werd. Het is te begrijpen, dat de exploitanten van eenheidspryswin- kels zich in het bijzonder op die artikelen gingen toeleggen, die door den zelfstandi gen middenstand te hoog in prys waren gesteld. Dit is zeker mede een der oor zaken geweest voor de sprongssgewyze ont wikkeling, die de eerrheidsprijswinkel in Duitschland heeft doorgemaakt. Gaan wy de factoren in Nederland na, dan blijken deze voör de ontwikkeling van den eenheidsprenswinkel niet bijzonder gunstig te zyn. Vooreerst is het Nederlandsche publiek sterk individualistisch aangelegd, in tegen- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VERMINDERING VAN KOOPKRACHT. Uit een driestar in de Volkskrant: „Ligt het met name wel op den weg der industrieelen, op nog meer loonsverlaging (en steunvermindering) aan te dringen, met het noodzakelyk gevolg dat allerlei pro ducten, straks ook de hunne, steeds min der afzet moeten vinden? In een land, waarvan een groot deel der bevolking wat het te verteren heeft aan brood en aardappelen moet besteden, kan op den duur geen welvaart worden aan getroffen. Zegt ook de opbrengst der omzetbelas ting niets ten aanzien van de koopkracht der bevolking? Die opbrengst blyft by alle verwachtin gen in regeeringskringen mijlenver achter: in de eerste vier maanden van dit jaar heeft ze nog niet het dubbele opgebracht van de raming per maand. Men heeft van alles bedacht om den ach terstand te verklaren en als minder be- denkelyk voor te stellen, maar het zal al meel mooi zijn, indien de belasting in plaats van de geraamde tachtig miliioen er vyftig opbrengt. De koopkracht van de massa is veel meer gedaald dan men gedacht had. Ook met het oog daarop is het de vraag, of van voortgezette loonsverlaging over de heele linie wel iets goeds te verwachten is, en of daarvan niet veeleer te duchten zal zyn een vernieuwde verlaging Ter koop kracht, die straks in de opbrengst der indi recte belastingen nog sterker zal worden weerspiegeld". stelling met het Amerikaansche, dat meer voor het massale voelt. Dit maakt, dat men in Nederland het koopen in een een heidswinkel altijd nog als iets minderwaar digs beschouwt. En in de tweede plaats is de koopkracht van het Nederlandsche publiek in het alge meen genomen grooter dan van bepaalde centra in het buitenland, zoodat de Neder landsche eenheidspryswinkel steeds met een beperkte afzetmogelykheid rekening moet houden. Verder moet de doorsnee-Nederlander, of Nederlandsche, een vertrouwde winke lier hebben, omdat er zoo weinig kennis van kwaliteit heerscht. Dit laatste feit maakt natuurlyk het koo pen in eenheidsprijswinikels riskant, en houdt er in groote mate van terug. En ten slotte is een belangryke factor het aanpassingsvermogen van den zelfstan digen middenstand bij veranderde om standigheden. Vervult deze zijn taak met nauwgezetheid, dan kunnen de kanson van den eenheidsprijswinkel in Nederland niet groot zyn, en zeker bestaat er geen enkele aanleiding, om op Regeeringsingrijpen in dezen aan te dringen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. R. Beusekamp, winkelier te Leiden, cur.: mr. C. J. Goudsmit te ijejden. J. H. Bènard, lederhandelaar te A1- phen aan den Rijn; cur. mr. H. P. van Heijst te Alphen. A. van der Ham, sleepersbaas te Oegslgeest; cur. mr. A. J. Sormani te Leiden. Opgeheven: W. J. Yink, Noordwyk. C. var Doesburg, L e i de n. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL 21. De twee zwervers waren dan ook stellig van plan om zich verdienstelijk te maken, door de reizigers aan boord van het schip te vermaken. Drein zou 's avonds op het tooneeltje in de groote zaal een paar nummertjes ziri- gen, maar spoedig kwam de kapitein met het verzoek om op te houden, daar het schip anders zou zinken. 22. Dan zullen we maar voor acrobaten spelen, meende Piet. Boven op het promenadedek begon hy dus met Drein te gooien, of deze een kaatsbal was. Hij wierp Drein dan hoog in de lucht, draaide zich dan snel om, teneinde hem zoo blindelings op te vangen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13