WOENSDAG 16 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 WANDELSPORT „KOLPINGS WANDELCLUB" ALKMAAR. Bovengenoemde vereeniging is voorne mens een groote propaganda-marsch van 35 K.M. te houden op Zondag 10 Juni 1934. Goedgekeurd door den D.H.A.K. Deze tocht is wat natuurschoon betreft een van de mooiste marschen en zal gaan o.a. langs duin, strand en door het bosch. De inschrijving is opengesteld voor alle R. K. heeren boven de 16 jaar, voor ver- eenigingen, zoowel als voor individueelen, en moet geschieden aan J. Punt, Luttik- Oudorp 35a, Alkmaar. Het inschrijfgeld 75 cent per persoon moet gelijk met de inschrijving worden verzonden. De in schrijving sluit 4 Juni as. Start: Deze zal plaats hebben te 12.30 uur vanaf het Gebouw der St. Joseph-Ge- zell en vereeniging, Verdronken oord 12. In de stad zullen verkenners als gidsen dienst doen. SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Aljechin wint 16e partij. Gisteren werd de afgebroken 16e partij tusschen Aljechin en Bogoljubov voortge zet. Zooals te verwachten was moest Bo goljubov spoedig opgeven. De stand van de tweekamp om het wereldkampioen schap is thans: Aljechin 5 gewonnen partijen, Bogolju bov 1 gewonnen partij, remise 10 partijen. Stand 106 voor Aljechin. Door deze vijfde overwinning van den •wereldkampioen mag het practisch uitge sloten heeten, dat Bogoljubov zijn ach terstand nog ophaalt. De 17e partij begint Zondag 20 Mei (Eersten Pinksterdag) te Bad Kissingen. Te Kissingen zullen twee partijen worden gespeeld. PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE WADDINXVEEN. Op 21 Mei (tweeden Pinksterdag) zal te Waddinxveen een grootsch opgezet con- cours-hippique worden gehouden, dat een der belangrijkste van Zuid-Holland belooft te zijn. Vooral de landelijke ruiters zullen een groot gedeelte van het programma vullen. Tal van eere-prijzen zijn ter beschik king gesteld, waaronder van het Konink lijk Huis en van de commissarissen der Ko ningin in Zuid-Holland. Gememoreerd moet worden, dat onder de prijzen ter beschikking gesteld door het Koninklijk Huis ook zich een medaille be vindt, die door H. M. de Koningin-Moeder nog vóór haar dood ter beschikking werd gesteld. POSTDUIVEN Leidsche Combinatie. Wedvlucht van uit Mons, afstand pl.m. 202 K.M. Los 8 uur met Noordenwind. De vogels werden als volgt geconstateerd: 1, 2, 10, 14, 21, 22 C. de Romijn; 3 W. Harte- veld; 4, 12, 13, 19, 39 W. Gijsman; 5, 41 C. Enseling; 6, 18, 43 M. Prins; 7, 42 J. Kee- reweer; 8 F. Breedijk; 9, 11, 27, 35 A. v. Polanen; 15, 20, 38 J. W. v. Duuren; 16 H. Wallaart; 17 J. Uiterdijk; 23, 25, 28, 40 H. Tegelaar; 26, 36, 44 Kramp; 24, 29 A. v. Egmond; 30, 34 J. Flippo; 31 H. G. v. Duijm; 32, 46 A. Flippo; 33, 37, 45 A. Mo lenaar; 47 C. W. F. Onvlee. De eerste vogel is geconstateerd om 11.14.52 en maakte een snelheid van 9891.9 meter per minuut en de laatste prijswinnende vogel om 11.50.39 of een snelheid van 8397.4 meter per mi- nutt Deze vogels werden allen op hok- ordinaat uitgerekend. OLYMP. SPELEN OLYMPISCHE SPELEN IN 1940 TB ROME? Uit Rome wordt aan de „Tel." gemeld: Een aantal leden van het Comité Interna tional Olympique, dat te Athene zijn jaar- lijksch congres zal houden en aldaar de feesten van het 40-jarig bestaan der Olym pische Spelen zal bijwonen, heeft gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het Ita- liaansch Olympisch Comité om enkele da gen te Rome door te brengen. Het C. L O. werd door Mussolini ont vangen in zijn werkkamer in het Palazzo Venezia. De ontvangst droeg een eenvou dig en hartelijk karakter, waarbij Musso lini zich met de vertegenwoordigers van het C. I. O. in verschillende landen, elk af zonderlijk en langdurig onderhield. Mus solini verzocht aan het C. I. O. zich te over tuigen van hetgeen in Italië geschiedt voor de lichamelijke opvoeding van het volk en hoopte, dat dit aanleiding zou worden, dat- de Olympische Spelen der Xlle Olympiade in 1940 te Rome zouden worden gehouden. Naar wij van overste Scharroo verna men, is het meer dan waarschijnlijk, dat de keuze voor 1940 op Rome zal vallen, omdat Italië dit meer dan eenig ander land verdient, gezien de wijze waarop het de lichamelijke opvoeding van het volk be hartigt, omdat regeering en volk het maat schappelijk belang hiervan begrijpen. Zondag brachten de leden van het C. L O. een bezoek aan het Stadion, aan de in ternationale polo-wedstrijden en aan de Groote Fascisten-tentoonstelling, waarna zij, na een diner, aangeboden door het Ita- liaansch Olympisch Comité, naar Brindisi vertrokken, om vandaar met een speciale boot naar Athene te gaan. Een symbool van saamhoorigheld Helpt Uw noodlijdende land- genooten. Gebruikt voor Uw correspondentie Crisis-Postzegels Frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. LUCHTVAART DE AMERÏKAANSCHE OCEAAN VLIEGERS GELAND. Niet in Rome, i in Ierland. Het vliegtuig „Leonardo da Vinci" met den Italiaansch-Amerikaanschen piloot Sa- belli en den Amerikaanschen vlieger Ron- da, dat eergisteren van het Bennett-vlieg- veld bij New York startte voor een Oceaanvlucht naar Rome, is Dinsdagavond te 20.30 te Moy in het Graafschap Clare in Ierland geland. De beide vliegers zijn 33 uur in de lucht geweest. Tengevolge van het slechte weer hebben zij ly, uur blind moeten vliegen en tenslotte dwong een motorpanne hen bij Moy te landen. Zij stelden zich onmiddel lijk telefonisch in verbinding met het vlieg veld Baldonnel, vanwaar mecaniciens naar Moy zijn vertrokken om het defect te her stellen. De vliegers zullen nog in den loop van den nacht hun tocht voortzetten. HET LIJK VAN SCHRENCK GEVONDEN. Op 15 K.M. afstand van den ballon. Over de ramp van den „Bartsch von Sigsfeld", den Duitschen ballon, die bij Se- besch, aan de LetlandschRussische grens, verongelukte, wordt nog gemeld, dat, blij kens het inmiddels ingestelde onderzoek, de ballon omstreeks 12 uur in den nacht van Zondag op Maandag moet zijn neer gestort. Het lijk, dat zich in den gondel van den ballon bevond, kon aan de hand der aan wezige papieren, onmiddellijk worden ge- identificeerd. Het was dat van den waar nemer Victor Masuch. Het lijk van den ballonvaarder dr. Schrenck heeft men op 15 K.M. afstand van de plek waar de ballon neerkwam, gevonden. De lijken der beide omgekomenen zullen vermoedelijk eerst naar Moskou worden vervoerd, om vandaar naar Duitschland te worden overgebracht. Het nieuwste zweefvliegtuig. Een jong sovjet-Russisch vlieger heeft een zweefvliegtuig gefabriceerd, dat gelijk een vogel met de vleugels kan klappen. Het mechanisme, waarmede de vleugels worden bewogen, wordt bediend door de handen en voeten van den vlieger, eenigs- zins zooals Leonardo da Vinei zich dit heeft gedacht. Men vermoedt, dat hierdoor de zweef- vliegsport meer onder het bereik van de gewone burgers zal komen. Het toestel is nog niet geprobeerd, doch dezer dagen zal een proefvlucht worden gemaakt in de winderige streken van de Krim. WILT U IETS WETEN? Vraag: Weet u ook het adres van de Hollandsch-Indische Betrekking-gids? Antwoord: Ons onbekend. Komt In het Adresboek van den Nederl. Boekhandel niet voor. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om te worden opgeleid tot Gediplomeerd kraamverpleegster. Antwoord: Wendt u tot mej. H. Ben der, Steiger 12, Rotterdam. Vraag: Kunt u mü het juiste adres op geven van de meisjes-bescherming? Antwoord: Wend u tot mevrouw' Creyghton, Hooigracht 46, Leiden. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. ZIJ, DIE DE REGEERING STUTTEN RK, V.BC.H., A.R., en V.D.! Bijeenkomst in Kasteel „Oud Wassenaar" van vijf politieke partijen. „SLUIT DE GELEDEREN". In de ruime zalen van het Kasteel Oud- Wassenaar werd gisteravond de groote bij eenkomst gehouden van de 5 politieke ver- eenigingen ter plaatse, welke vergadering in verband met het overlijden van H. M. de Koningin Moeder indertijd geen doorgang had. De belangstelling voor dezen avond was, zooals te verwachten was, zeer groot. Eeni- ge honderden bezoekers vulden de ruime zalen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der A.R. Kiesvereeniging, den heer Breed veld, die namens de Besturen der R. K., C. H., Liberalen en Vrijz. Dem. kiesvereenigingen allen het welkom toe riep, in het bijzonder ook den Burgemeester en de 5 sprekers-Kamerleden. Spreker begon met te wijzen op een mis verstand, dat blijkbaar bij velen heerscht, dat de kiesvereenigingen thans gaan liqui deeren, of gelijkgeschakeld zijn. Hij wees er op, dat de onderteekening van de 6öhrifturen, welke zijn uitgegaan, er al op wijzen, dat dit niet zoo is. Het standpunt, dat iedere partij inneemt blijft gehand haafd. Spreker bracht voorts dank aan den heer Huibregtse van wien het initiatief tot deze ongewone bijeenkomst was uitgegaan. Doel van de vergadering was te laten zeggen, dat het huidige kabinet een Na tionaal Kabinet is, dat de nationale belan gen behartigt en dat derhalve nationalen steun verdient. Mede is de bedoeling uit te spreken, dat wij dankbaar aanvaarden het Ministerie, dat wij hebben. Trotsch mogen wij er op zijn, dat twee Ministers tot onze ingezetenen behooren. Laten wij hopen, dat hun de kracht zal mogen worden ge schonken om hun taak te volbrengen tot welzijn van ons Vaderland. De groote verdiensten van het kabinet-Colijn. Na een korte inleiding gaf spreker daar na het woord van dr. Kortenhorst, die voor de R. K. Staatspartij h^t woord voerde. Deze spreker wees er op, dat het hem niet moeilijk valt iets ten voordeele van het Kabinet Colijn 'te zeggen, en al bij voorbaat kon spreker den steun van de grootste partij toezeggen. Spreker wees er op, dat de partij geen schuld heeft aan de totstandkoming van het Kabinet, doch dit belet niet, dat zij het loyaal tegemoet treedt, daarbij komt nog, dat 3 der beste menschen in het Kabinet zijn opgenomen. Doch ook al waren zij er niet, zou de R. K. partij het kabinet toch steunen omdat die partij altijd gouvernementeel wil zijn. Spreker wees er op, dat Dr. Schaapman dit in zijn tijd had getoond tegenover de toenmalige ministeries en ook Dr. Nolens tegenover het kabinet Cort van der Linden in de moeilijke oorlogsjaren. Geen belangenpartij. De R. K. Staatpartij is geen belangen partij. Het is een volkspartij. Uit dien hoof de beteekent voor haar het steunen van de regeering vaak een bron van moeilijkheden. Zij laat zich echter alleen leiden door het landsbelang en daarom is zij steeds tot het brengen van offers bereid. Zij laten zich daarbij leidien door den godsdienst. Vraagt men nu, waarin het steunen van de regeering bestaat, dan wil hij wijzen op het geven van opbouwende critiek. Verder toont hij aan, dat de partij voorstander is van groote openbaarheid. Nu zijn er partijen opgestaan, die opstan dig zijn en een ommekeer willen, die voor bijzien wat voor het volk in vrijheid is tot stand gebracht. Spreker wijst er op, dat wij een kolo niale politiek hebben, die als model dient voor de geheele wereld. Verder op onze on derwijsinstellingen, liefdadigheidsinstituten onze zorg voor den hygiëne, onze sociale wetgeving enz. Verder wijst spreker voor de zorg voor de zeden. En dan wil hij zeggen, dat hier nog geen omkooperij van ambtenaren be staat, geen schandalen als in het buiten land. Dan wil hij wijzen op hetgeen aan waterstaatswerken is tot stand gebracht. Wat men ook van ons volk moge zeg gen, zegt spreker, dat wij een gedegene reerd volk zijn, kan men niet Ons volk neemt een eervolle plaats in. Wij nemen een eervolle plaats In, en juist daarom is het van beteekenis, dat ons land goed wordt bestuurd. Spreker gelooft dan ook, dat het goed is in deze moeilijke tijden als in de oorlogsjaren op den Godsvrede aan te sturen en geschaard om Oranje de leuze tot de onze te maken: „Sluit de Gelederen". Spreker wijst dan op de groote moeilijk heden welke het kabinet Colijn heeft te overwinnen. Doch alhoewel het nog slechts een jaar aan het roer is, mag reeds worden geconstateerd, dat het reeds vele en ingrij pende daden heeft verricht. Dit geeft alle hoop voor de toekomst. Het heeft in de eerste plaats het hoofd geboden aan de geestelijke stroomingen, welke in Epropa zijn opgetreden. Het heeft ons behoed voor burgeroorlog, excessen, zooals elders zijn voorgevallen. De rust in het staatkundig leven is verzekerd. Daar door is het vertrouwen gegroeid. Men heeft het gevoel te worden bestuurd door man nen bezield met zelfbewuste kracht. Verder heeft het Kabinet ingegrepen op financieel terrein. Het Centraal gezag is zioh gaan bemoeien met de gestes der la gere organen. Hun vrijheid is aan banden gelegd maar het was noodig. Dan wijst spreker er op, dat de Regee ring toenadering wil tot 't Parlement. Ver der op de vluggere wetgeving, als gevolg een betere verstandhouding tusschen de partijen. Spreker gelooft, dat gezien de stilte on der de revokitionnairen, het sterk gezag van nationale waarde is. Verder noemt spr. nog als verdienste van het Kabinet, het behouden van het Parle mentaire stelsel, de gezagshandhaving en het vasthouden aan oude, gezonde democra tische instellingen. Ons volk wenscht geen Staatsvergoding. Het beschouwt den staat niet als doel, maar als middel om zijn bestemming te bereiken. Wijkt het daarvan af, dan komt men tot de dictatuur, welke ons volk niet past. Spreker besluit zijn rede met een keurige peroratie, waarin hij opwekte tot steun aan de regeering in deze moeilijke tijden en tot trouw en daarom riep hij alle partijen toe „Sluit de Gelederen". De woordvoerder der Liberalen. De volgende spreker was Mr. Wende- laar. Deze wilde zich terstond aanslui ten bij hetgeen de vorige spreker had be toogd en ook de spreuk overnemen „Sluit de Gelederen". Spreker vergeleek deze ver gadering met die wellke hij onlangs bad bij gewoond, toen men afscheid nam in een raadszitting van een Burgemeester. Daar waren woordvoerders van alle partijen op getreden, die allen den scheidende lof toe zwaaiden. Uit hun redevoeringen kon men echter al bemerken van welke richting zij waren. Zoo gaat het ook dezen avond. Spreker trok vooral de eenheid aan. Hij wees er op, dat wanneer dit Crisiskabinet niet zou slagen, de chaos voor de deur zou staan en ook de revolutie als elders. Dan zou alles worden omvergeworpen, dan moeten wij missen de constituitioneele monarchie, het overleg tusschen volk en regeering. Vrijheid zal plaats moeten ma ken voor gelijkschakeling of dictatuur. Zelfs Oranje en ons geloof zouden niet vei lig zijn. Voor de Christ. Hist, sprak de heer Tilanus. Als derde spreker trad op de heer Tila nus. Spreker wijst er op, dat men moet zoe ken naar wat vereent. Dat wil niet zeggen, dat er geen partijen meer zouden moeten bestaan. Neen, zegt spreker, met Groen van Prdnsterer wil hij zeggen, wel partijen, maar geen partijschappen. Een constitutio- neele staat zonder partijen is hetzelfde als een lichaam zonder ziel. Het is daarom noo dig, vooral in dezen critischen tijd, dat men tracht te begrijpen. Spreker wil hier geen voorbeeld naar buitenlandsch model. Ons volk heeft eigen aard en gewoonten. De godsdienst is diep ingeworteld evenals veie oude historische gebruiken. Die moeten blijven. Spreker wijst dan op den arbeid der volksvertegen woordiging. In vroeger tijden hadden de Graven als zij iets wilden totstanclbrengen geld noodig. Het volk vroeg waarom en als het de reden wist, gaf het. Thans i? het ook nog zoo. Verder heeft het parlement een controleerende taak. Dan mogen we niet blind zijn voor even- tueele veranderingen. Dat gebeurt ook niet Zie naar bezuinigingen op defensie en on derwijs. Het valt niet te ontkennen dat de maatregelen hard zijn en moeilijk. Men vergete echter niet, dat er zijn die het nog moeilijker hebben. Spreker hoopt, dat een geest van samen werking vaardig zal worden en dat de Al machtige ons zal leiden naar een beteren toekomst. Telegram aan Dr. Colijn* Op voorstel van den voorzitter werd hierna besloten aan den voorzitter van den Ministerraad een telegram te zenden, waar in aan de Regeering steun werd toegezegd en kracht en wijsheid wordt toegebeden om voor ons volk nationaal herstel te brengen. Daarna werd gepauzeerd. De anti-revolutionaire spreker. Na de pauze trad als spreker op oud- minister Van D ij k. Deze spreker riep allereerst in herinne ring terug de totstandkoming van dit Ka binet. Spreker gaat dan na, wat dit kabi net zich tot taak heeft gesteld. Ie. herstelling ontredderde financiën; 2e. economische opheffing; 3e. bestrijding ramp werkloosheid; 4e. tegengaan gezagsonder mijning. Spr. ging verder op deze punten in, speciaal op het laatste. Hij toonde aan, wat ons te wachten staat, als hier ommekeer komt. Spreker stelde daartegenover handhaving van het gezag en vrijheid in de juiste ver houding. Overspanning van het een leidt tot de dictatuur, van het ander tot onge bondenheid. Dankbaar mogen wij zijn, dat hier nog gezag en vrijheid is. Wij hebben geen Führer noodig, zegt spreker. Het Huis van Oranje is onze Rijkdom, als vertegenwoor diger van gezag en-vrijheid. Er is gezegd „Sluit de Gelederen". Spre ker wil daaraan toevoegen „Houe en Trou". Hierna werd staande het „Wilhelmus" Als laatste spreker: mr. Joekes. Als laatste spreker kwam aan het woord Mr. Joekes, namens de Vrijz. Democraten. Deze begon met op te merken, dat bij bui tenstaanders de meening vaak heerscht, dat in het parlement voortdurend strijd wordt gevoerd. Dit is niet juist. Er is verschil van inzicht maar herhaaldelijk wordt blijk ge geven van overeenstemming. Spreker wil er op wijzen, dat de Staat kunde /dynamisch" moet zijn en dat steeds moet worden rekening gehouden met de wijzigingen in de staatsordening. Spreker gaat dan in den breede na, hoe de Vrijz. Dem. Bond de Staatsordening wenscht en welke verschillen er bestaan met andere partijen. Voor alles beoogt zij invloed van het volk op de regeering. Zij beschouwt de menschen als volkomen gelijkwaardige schepselen. Verder beoogt zij de geestelijke vrijheid in stand te houden, al is zij niet blind voor het feit, dat deze in deze tijden dient te worden beperkt. Spreker wijst er op, dat een krachtige regeering de beste waarborgen biedt om door de moeilijkheden te komen. Met de grootste aandacht werden alle sprekers aangehoord en luid applaus onder streepte steeds het gesprokene. De voorzitter bracht tenslotte dank aan alle aanwezigen. Hij hoopte, dat deze avond vruchten zou afwerpen en dat men zou trachten velen, die thans uit het lood ge slagen zijn, door den geest van nieuwere richtingen, zou trachten terug te voeren en tot nadere inzichten te brengen. Hiermede eindigde deze zeer geslaagde avond. i&WAJ} Beleening van effecten DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL 15. De apotheker deed intusschen echter een vreeselijke ontdekking. Het laatste draadje van de groote teen van Piet Prikkel had losgelaten en daar lag hij nu vlak voor de toonbank van de apotheek. 16. Bijna tegelijkertijd voelde Piet een vreemde ruimte in de neus van zijn schoen. Vlak voor een slagerij sprong hij van schrik wel een meter in de lucht. Drein brulde hij, Drein, er is iets vreaselijks gebeurd, ik heb mijn groote teen verloren.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10