MAANDAG 14 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BUITENLAND DUITSCHLAND. Om het bezit der jeugd GERUCHTEN OVER NIEUWE ONDERHANDELINGEN MET ROME. Wordt mgr. Bares van Berlijn kardinaal? Zooals, na de jongste Rome-reis van Buttmann reeds gemeld werd, zal deze af gevaardigde van Hitier, na zijn tallooze vergeefsche besprekingen met de Vaticaan- sche autoriteiten ten aanzien van de toe passing van het concordaat, voorloopig wel niet naar de Eeuwige Stad terugkee- ren. Van een definitief afbreken der onder handelingen is echter geen sprake, even min als van een opzegging van het concor daat. Geruchten betreffende deze laatste eventualiteit werden, zoo als men weet,, ten Vaticane even formeel als te Berlijn te gengesproken. De laatste dagen gaan velerlei geruchten, volgens welke, van nieuwe onderhandelin gen te Rome voorloopig wordt afgezien, en over besprekingen, welke om de „reli gieuze kwestie" op te lossen, te Berlijn zou den worden gevoerd. Tot dat doel zou een bisschoppelijke commissie, samengesteld uit Mgr. Bares, bisschop van Berlijn, mgr. Groeber, bis schop van Freiburg in Breisgau en mgr. Berning, bisschop van Osnabrück in ver binding treden met een commissie, bestaan de uit drie nazi-leiders, n.l. Baldur von Schirach, den Duitschen jeagdleider, dr. Ley, den arbeidsleider en Buttmann, hoo- ger genoemd, die tot dusver zijn vruchte- looze onderhandelingen te Rome voerde. De „K.W.P." kan echter uit betrouwbare Romeinsche bron mededeelen, dat het be richt, als zouden dezer dagen „de onder handelingen omtrent het Concordaat met Duitschland te Berlijn worden hervat", ge heel uit de lucht gegrepen is. Onderhande lingen zullen nooit in dezen vorm plaats vinden en beslissingen zullen nimmer bui ten Rome ter zake genomen worden. „De atmosfeer om te onderhandelen* is trouwens", meldt dit agentschap, .door de gebeurtenissen van de laatste weken (zoo als het verbod der Kölnische Volkszeitung en het eigenmachtig optreden van den Gouwleider van Unter-Franken inzake de Katholieke Jeugdvereenigingen) zeer ver troebeld en allerminst gunstig voor een vruchtbare bespreking tusschen de ver schillende partijen onderling. Alvorens de hangende vraagstukken weer op te nemen, wil het Vaticaan eerst het Consistorie afwachten, dat einde der maand gehouden wordt". Naar te Rome met vrij groote zekerheid verluidt, behoort tot de candidaten voor het kardinalaat ook mgr. Bares van Ber lijn, wiens moedig optreden in den laatsten tijd in Rome grooten indruk en. sympathie heeft gewekt. Deze benoeming heeft het voordeel, dat een Kardinaal meer direct zich ter plaatse bevindt, waar de centrale regeering van Duitschland resideert. Men neemt aan dat deze laatste overweging ook In Duitsche regeeringskringen de algemee- ne instemming heeft. Naar de „K.W.P." verder meldt hoopt men inzake het persvraagstuk en de kwes tie der jeugdopvoeding nog voor het ver trek van den H. Vader naar Castel Gan- dolfo een voorloopig resultaat te bereiken, al staat het vrijwel vast, dat juist wat deze vraagstukken betreft op groote concessies van het Vaticaan niet te rekenen zal zijn. Rede van mgr. Berning. Dat intusschen de strijd om de jeugd van katholieke zijde in Duitschland niet als verloren wordt beschouwd, moge blijken uit een even hartelijke als ferme rede, door mgr. Berning, den bisschop van Osnabrück, dezer dagen gehouden, in de dekenaats- kerk van Hamburg, tot de katholieke jeugd dier stad. „Ook heden ten dage", aldus de bisschop van Osnabrück, „bedreigen velerlei geva ren uw geloof. Gij wordt belaagd door nieuwe profeten, die de grondsalgen van ons heilig geloof aanvallen en willen doen wankelen. Daarom luistert naar mijn raad: Staat vast in het geloof! De leer van Christus, den Zoon van God, is waar voor alle tij den, óók voor onzen tijd. Wij hebben geen nieuwe leer noodig. Nederigheid voor God heeft niets te ma ken met kruiperij en huichelarij voor de menschen. Zijt voor de menschen steeds een man, een held; zijt voor God steeds klein en deemoedig als een kind. In geloofszaken is Christus alleen onze opperste Führer". De bisschop spoorde vervolgens de jeugd aan tot leeken apostolaat en sprak haar moed in in den goeden strijd voor Chris tus. „Zijt niet bevreesd, wanneer gij vaak, als leekenapostel, moeilijkheden, tegen- kampingen en zelfs vervolgingen te verdu ren hebt. De Kerk duldt alle vervolgingen zwij gend, maar zij kan niet zwijgend toezien, dat men haar de jeugd van 't hart rukt. Katholiek denken moet gij ook, wanneer het aangelegenheden van het katholieke vereenigingsleven betreft. Deze zaak gaat ons zeer ter harte. Gij weet, wat de H. Vader u in de Paaschbood- echap heeft gezegd: „Uwe zaak is ook Mijn zaak!" De onderhandelingen zijn niet ten ein de. Hopelijk zullen zij tot een goed einde gevoerd worden. Weest niet bezorgd! De Kerk heeft ka tholieke organisatie steeds aanbevolen, als een belangrijken opvoedingsfactor voor onze opgroeiende jeugd. Wij hopen, dat ons Last van Uw zenuwen Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 1298 i J dit gewichtig middel der zielzorg en der opvoeding niet ontnomen wordt. Katholiek denken beteekent, zich in al les schikken naar de richtlijnen van den Paus en de bisschoppen, ook wanneer men persoonlijk misschien het niet altijd met alles eens is. Laat u het hoofd niet op hol brengen door nieuwe geloofsbewegingen! Katholieke jeugd, uw Moeder, de Katho lieke Kerk, verlaat u niet; verlaat ook gij uwe Moeder niet; blijf haar trouw in goede en kwade dagen! Blijf haar trouw in leven en in dood!" THAELMANN EN TORGLER VOOR HET GERECHT. Verklaring van Goering. De vroegere leider van de communisti sche partij in Duitschland Ernst Thacl- mann, zal binnenkort voor een Berlynsche rechtbank verschijnen, in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van hoogverraad en medeplichtigheid aan poli tieke moorden. In een interview met Reuter heeft gene raal Goering verklaard, dat zoowel Torgler als Thaelmann wegens hoogverraad zou den terecht staan. (Het bericht van Torg- ler's as. vrijlating schijnt dus voorbarig). Goering voegde er aan toe, dat Torgler het communisme reeds heeft vaarwel ge zegd, doch Thaelmann niet, „omdat hij hiervoor te dom is en omdat hij niet weet, wat communisme eigenlijk is". SPANJE. MARXISTISCHE WOELINGEN. Verscheiden communistische en socialistische centra gesloten. In verband met de algemeene staking, welke Vrijdag plotseling te Bilbao is af gekondigd, zijn alle communistische ver gaderlokalen in de provincie alsmede de socialistische volkshuizen in zes industriee- le centra bij Bilbao gesloten. Te Madrid zijn de werkzaamheden van het communistische jeugdcongres, dat al daar gehouden werd, op bevel der regee ring gestaakt. Het gebouw der socialistische jeugdorga nisatie te Madrid en 't secretariaat van de „Confederacion Nacional del Trabajo" zijn gesloten. De links-republikeinsche studenten te Madrid hebben Zaterdagmorgen in geheel Spanje de algemeene staking afgekondigd, om te protesteeren tegen de door de re geering gedecreteerde sluiting van hun vergaderlokalen. De algemeene staking zal tot Dinsdag a.s. duren. Tegen den middag kwam het bij het ge bouw van de geneeskundige faculteit te Madrid tot ernstige incidenten tusschen stakers- en niet-stakers, waarbij de politie moest ingrijpen. Er ontstond een vuurge vecht, waarbij naar men meent, eenige personen gewond werden. De politie omsingelde het gebouw en zette het verkeer in de omgeving stop. Ook rond het gebouw van de faculteit der letteren en wijsbegeerte heeft de poli tie afzettingsmaatregelen genomen. RUSLAND. EEN BISSCHOP IN RUSSISCHE GEVANGENSCHAP. De ellende in de Siberische kampen. De correspondent te Warschau van de „Awenire d'Italia" meldt aan zijn blad treffende bijzonderheden over de aankomst te Warschau van Mgr. Malecki, apostolisch administrator van Leningrad, die uit de Russische gevangenschap is ontslagen. Op 28 April om 2.30 uur is Mgr. Malecki te Warschau aangekomen. Allen, die te zij ner begroeting op het station aanwezig wa ren, waren ontsteld over den slechten ge zondheidstoestand, waarin de bisschop zich bevond. Buitengewoon bleek, met sidde rende handen, sleepte Mgr. Malecki, die reeds 73 jaar oud is, zich moeizaam voort. Terstond na zijn aankomst werd hy naar het nieuwe hospitaal der „Groene Zusters van de H. Elisabeth" gebracht, om eindelijk een goede verpleging te ontvangen. Het geheele uiterlijk van den bisschop was meer dan ellendig, zoowel wat zijn gezondheid betrof, als wat zijn kleeding aanging, die bijna geheel uit lompen be stond. Bij zijn aankomst droeg hfj het vol komen afgedragen pak en den hoed van een Russischen boer. In de eene hand had hij verder een heel klein handkoffertje en in de andere een slecht dichtgemaakt pak je, dat in krantenpapier gewikkeld was. Het eenige wat aan zijn hooge waardig heid herinnerde, was een bisschopskruis op zijn borst, dat hij gelukkig tijdens zijn ge vangenschap heeft weten verborgen te hou den. Bij de ziekenzusters werd hij terstond liefdevol opgenomen en grondig door ver scheidene artsen onderzocht, die allen con stateerden, dat Malecki ernstig ondervoed was en lichamelijk in uiterst slechten toe stand verkeerde. Aan het station te Warschau waren de apostolische nuntius, Mgr. Marmaggi en een aantal Poolsche prelaten aanwezig, om hem te ontvangen. Mgr. Marmaggi omhels de den lijder en heette hem uit naam van den H. Vader, Die hem zijn bijzonderen zegen verleende, hartelijk welkom. ZUID-AMERIKA. BOLIVIA—PARAGUAY. Heftige wederzijdsche beschuldigingen. De regeering van Bolivia heeft aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin zij dreigt, Asuncion, de hoofdstad van Paraguay uit de lucht te zullen bombardeeren, wanneer het bericht waar mocht blijken te zijn, dat de Paraguyanen zich op barbaarsche wijze aan Boliviaansche krijgsgevangenen hebben vergrepen. De president van Paraguay, Ayala, ont kent, dat Boliviaansche krijgsgevangenen ter dood zijn gebracht. Hij dreigt echter met represaillemaatregelen tegen krijgs gevangenen, wanneer de Bolivianen hun dreigement, Asuncion te zullen bombardee ren, mochten uitvoeren. BUITENL. BERICHTEN. ONTPLOFFINGSONGELUK OP SACHALIN 21 dooden Op het Japansche gedeelte van het eiland Sachalin heeft bij den bouw van een electrische centrale een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn 21 dooden geborgen. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet. ERNSTIG ONGELUK OP DE WESER Acht personen omgekomen Zaterdagmiddag raakte te Bremerhafen de sleepboot „Mercur" bij het afsleepen van hèt stoomschip „Albert Ballin", van de Hapag, voor den boeg van het schip, nadat de trossen reeds los gegooid waren en de sleepboot reeds langszij wilde gaan. Door de botsing kapseisde de sleepboot, waarna hij onmiddelijk zonk. Vijf leden der bemanning, o.w. de kapitein, konden gered worden. De andere zeven matrozen en de vrouw van den kok, die zich toe vallig aan boord bevond, waren in het gezonken schip opgesloten. Tot nog toe konden zij niet gered worden, zoodat hun lot niet twijfelachtig is. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK Twintig zwaar gewonden In het station te La Rochelle in Frank rijk is een rangeertrein met een snelheid van 50 K.M. op een stilstaanden personen trein gereden. Twintig personen werden zwaar gewond; eenigen van hen verkeer den in levensgevaar. De machinist van den rangeertrein had geen acht geslagen op de signalen. DE ZANDSTORM IN AMERIKA De ziekenhuizen overvol Uit Chicago worden nog nadere bijzon derheden gemeld omtrent den stofstorm, die een groot gedeelte van de Ver. Staten heeft geteisterd. Chicago en New-York waren den geheelen dag in een geelachtig halfdonker gehuld. Vliegtuigen moesten vijfduizend meter hoog stijgen om in hel dere luchtlagen te komen. Van boven af gezien geleken de stofwolken volgens de püoten op een groote modderzee. In ver scheiden steden van Minnesota moesten de auto's den geheelen dag met de lichten aan rijden. Volgens de raming van en expert, dr. F. B. Powley uit Minnesota, is in totaal ongeveer 300 millioen ton stof opgewaaid. Boven elke vierkante mijl grond bevindt zich 200 ton stof. In de chirurgische kli nieken van Rochester moesten de opera ties worden uitgesteld, totdat de storm over was. Nabij Valparaiso in Indiana zijn den geheelen dag sneeuwploegen bezig ge weest met het begaanbaar maken van de wegen. HET MISDADIGERSHEIR IN DE VER. STATEN Uit Jefferson City (Tennessee), wordt gemeld: Rechter Vaught, die den benach ten machinegeweer-bandiet Kelly in het tuchthuis gebracht heeft, verklaarde, dat er in de Vereenigde Staten ongeveer 400.000 misdadigers zijn, die jaarlijks een schade van 13 milliard dollar veroorzaken Deze toestand moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de onverschillig heid van een groot deel der bevolking te genover het misdadigerswezen. TROTZKY NAAR ZWITSERLAND Volgens een Havas-bericht uit Annecy is Trotsky, die zich 48 uur aldaar heeft opgehouden, Zondag in de richting van Vallorcina vertrokken, met bestemming naar Zwitserland. Uw kaartje is voor Manchester en we rjjden naar Londen. Nondat is een raak van den machinist; die bepaalt de richting toch. (Tit Bits), BINNENLAND PINKSTERFEEST „DE GRAAL'* Men schrijft ons: Met het a.s. Pinkster feest trekken al onze leden op naar Haar lem, per trein, per fiets of per autocar. De hoogeerw. heer Plebaan Wester- woudt is zoo vriendelijk geweest om „de Graal" de viering van dezen dag mogelijk te maken door het groote Kathedraalsplein gedurende den heelen dag voor dat doel beschikbaar te stellen. Het programma van de dag luidt ala volgtj 10.30 uur: H. Mis met zang in de open lucht op het groote Kathedraalsplein, door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur J. D. J. Aengenent. Deze H. Mis zal worden opgedragen door Monseigneur tot Intentie der wereldbe- keering. Onze Graalleden vooral, worden drin gend uitgenoodigd voor dezelfde intentie te bidden gedurende heel dezen Pinkster dag door, hun gebel ter verkrijging van de wereldbekeering te herhalen. 3 uur Défilé voor Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur J. D. J. Aenge nent. In aansluiting hierop wordt direct door de diverse steden-groepen met de openlucht-deomnstratie begonen, welke tot ongeveer 5 uur duren zal. Hierna spreekt Zijn Hoogwaardige Ex cellentie voor de vrouwelijke jeugd van Zijn bisdom, waarna om 6 uur het Lof in de Kathedraal den dag sluit. Vervolgens ondernemen de Gaalleden een korte „Graalzwerftocht" door Haar lem, waarna zij op de afgesproken plaat sen weer verzamelen om in groepen huis waarts te trekken. Door de groote groepen zijn de treinkos- ten laag. Zij zijn reeds in de clubhuizen bekend. De Graalwachten ontvangen via het Graalwacht-Departement volledige inlich tingen en kunnen zich allen aansluiten. Voor de ouders der Graalleden en voor enkele belangstellenden wordt gelegen heid gegeven bij dit Graal-Pinksterfeest tegenwoordig te zijn. Een beperkt aantal kaarten wordt vanaf Maandagavond be schikbaar gesteld aa nde Pastorie der Ka thedraal, aan de Graalcubhuizen te Haar lem en aan de Graalclubhuizen te Amster dam tegen betaling van 25 cents. Zonder kaart is het onmogelijk het ter rein te betreden, dat niet eerder dan 10 uur 's morgens voor de houders van kaar ten kan worden opengesteld. MACHTIGE MANIFESTATIE VAN KATHOLIEK '-GRAVENHAGE. Zondagmiddaig was katholiek 's-Graven- hage op Houtrust vereenigd om in een machtige manifestatie eerherstel te bren gen aan Jesus in het Allerheiligste Sacra- mten. In lange optochten, voorafgegaan door enkele muziekkorpsen, trokken alile vak- en jeugdvereenigingen op, waarbij de rijke kleunschakeeringen van de honderden Graakneisjes en Jonge Wachters met hun vlaggen en vaandels een levendige aanblik boden. Honderden en honderden hadden reeds lang voor 2 uur een plaatsje op de tribunes en rondom den ring gezocht. Naar schat ting waren twintig duizend menschen aan wezig. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem werd bij zijn aankomst op de eere- trbune, luide toegejuicht. We merkten o.m. nog op Prof. Aalberse, wethouder Quant, Staatsraad Kooien, Mgr. Verhoeven, direc teur van het R. K. Centraal Bureau van onderwijs en opvoeding en de redenaar van den middag Prof. Féron van het groot se minarie te Roermond. Na een dankwoord aan het bestuur van de Katholieke Garde, die die regeling op zich had genomen, nam de heer Borghols, voorzitter van het oomité Katholiek 's-Gra- venhage het woord. Met ontroering en blijdschap voor dit indrukwekkend schouw spel, waarvoor katholiek Den Haag en om geving naar Houtrust ia gekomen, is spr. vervuld en het verheugt hem, dat zoovele duizenden zijn gekomen om het Eucharis tisch eeuwfeest mede te vieren. Spr. gaf hierna het woord aan prof. Féron. Het was een indrukwekkende rede, welke alle aanwezigen opwekte om eerherstel te geven aan Christus, omdat ook wij katho lieken bewust of onbewust onzen Goddelij- ken Meester in Zijn H. Sacrament dikwijls bedroefd hebben. Tien rechtvaardigen, al dus spr. kunnen steden redden, 100 recht vaardigen landen redden en 1000 rechtvaar digen de geheele wereld tot Christus bren gen. Tijdiens het plechtig Lof voerde een zang koor van 250 mannen en jongens onder lei ding van den heer v. Meel o.m. uit „O Sa- lutaris Hostia", Regina Coeli en Magnifi cat. Voordat de zegen met het Allerheilig ste werd gegeven had een indrukwekkend défilé plaats van de duizenden, welke met hun vlaggen en vaandels den Eucharisti- schen God hun groet brachten. Na het Lof werd gezamenlijk het „Aan U, o Koninig der Eeuwen" gezongen waarna Z. H. Exc. Mgr. Aengenent dank bracht aan de duizenden die aan den oproep om van een kerngezond katholiek leven te getui gen hadden gehoor gegeven, waarbij hij hen opwekte aan den jubüé-aflaat deel te ne men. In optocht trokken de verschillende cor poraties hierna naar de stad terug. „Maandagmorgen". PRIJS OVERMELK De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de gemeenten Rotterdam, Delft Dordecht, Leiden en Gouda de prijs der z.g. overmelk voor de week van 13 tot en met 19 Mei is vastgesteld op ten minste 3,3 (drie en drietiende) cent per Liter. NED. VER. VOOR VOLKSCREDIET- WEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. Positieve woekerbestrijding. De Nederlandsche Vereeniging voor Völkscredietwezen en Woekerbestrijding heeft Zaterdag j.l. een algemeene ledenver gadering gehouden te Amsterdam, onder voorzitterschap van Mr. Dr. G. v. d. Bergh te Amsterdam. De secretaris, Mr. Th. J. Eskens, bracht het jaarverslag uit. Aan dit versdag is het volgende ontleend: Toen, daink zij het initiatief van de voor zitter der vereeniiging, de tegenwoordige Geldschieterswet in de Staten-Generaal be handeld werd, gingen er stemmen op, zoo wel in het parlement als daarbuiten, die betoogden dat de wet alleen nooit in staat zou zijn het kwaad van den woeker op af doende wijze te beteugelen. Zoolang de wet niet zorg droeg, dat ook de positieve woekerbestrijding werd ter hand genomen, zoolang zou zij onvolkomen zijn. En zoo, terwijl de behandeling van het wetsontwerp nog gaande was, sloegen eenige personen de handen ineen en bespra ken de wijze waarop een en ander te orga niseer en zou zijn. Te Leiden werd dit ini tiatief genomen. De initiatief-nemers ont moetten sympathie alom. De vereeniging werd op 30 April 1932 opgericht. Het doel van de vereeniging bleef niet beperkt tot de positieve woekerbestrijding alleen, ook de bevordering van een goede uitvoering van de Geldschieterswet heeft zij in haar doelstelling opgenomen. Vervolgens kwam aan de orde de bevor dering van de oprichting van plaatselijke centra van woekerbestrijding. Als grondslag der besprekingen diende een door het lid van het Dag. Bestuur, den heer P. A. van Aggelen, Directeur der Ge meentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank) te Leiden geschreven brochure. Aan deze brochure, welke als uitgave van de vereeniging in druk is verschenen, is het volgende ontleend: De Geldschieterswet, welke 1 Maart 1933 in werking is getreden, bevait de z.g.n. ne gatieve woekerbestrijding. De bestrijding van den woeker door bestrijding van den woekeraar. Voor een doelmatige bestrijding van den woeker zijn evenwel ook positieve maat regelen noodig. Met positieve woekerbestrijding wordt bedoeld het in het leven roepen van instel lingen, waar men onder behoorlijke voor waarden, zonder winstbedoeling, klein cre- diet kan krijgen. Instellingen, die aan serieuse credietbe- hoevenden hulp kunnen verschaffen mede tot taak het publiek voor te lichten en op te voeden tot economische zelfstandigheid, door hen betere inzichten te doen verkrij gen omtrent de gevolgen welke slordig heid in het finanoieele beheer van het ge zin met zidh brengt. De in geldnood verkeerende zijn veelal slechte rekenaars. Hun moet worden bij gebracht, dat men niet moet leenen, wan neer het niet beslist noodig is. De leenziekte is een maatschappelijk kwaad, waaraan mede alle aandacht moet worden besteed. Het leen-maar-raak-sys teem moet met alle kracht worden bestre den, want een groot deel van ons volk is in zorgen en afhankelijkheid door de finan- cieele verplichtingen, welke het op zich heeft genomen. Velen zijn niet in staat zelf hun oredietbehoeften juist te meten en de latere lasten tegen de onmiddellijke lusten af te wegen. En eerst als het te laat is, be merken zij, dat „een huis vol weelde" veelal verkregen wordt tengevolge van „een huis vol zorgen". Positieve woekerbestrijding is een zaak van uitnemende beteekenis voor het geheele economische leven. Financieel evenwicht in de gezinnen van de economisch zwakken, komt immers ook ten goede aan geregelde betaling van huishuur, gas en electriciteit, kruideniers, bakker, fondsbode enz. enz. Of de positieve woekerbestrijding zal dienen te geschieden in den vorm van a. een hulpbank; b. een borgstellingsfonds; c. een hulpbank in samenwerking met een borgstellingsfonds; d. een stichting voor vereenigde woekerbestrijding of e. een con sultatie-bureau voor bemiddeling, voorlich ting en advies, zal moeten worden beoor deeld naar de plaatselijke omstandigheden. Vervolgens behandelde de heer P. A. van Aggelen uitvoerig deze verschillende vor men van woekerbestrijding, daarbij in het licht stellende de gunstige werking van de Stichting Leidsoh Borgstellingsfonds. Ten slotte wordt in de brochure aan de hand van een korte historische beschouwing gewezen op de noodzakelijkheid van nega tieve en van positieve maatregelen en eenige mededeelingen gedaan over de wer king van de Pandh uis wet en Geldschieters wet. CONTINGENTEERINGSWETTEN Bovenkleeding cn manufacturen Ingediend is een wetsontwerp, waarin bij de wet wordt geregeld de bij Kon. Besluit van 26 Januari 1934 vastgestelde verlen ging met een jaar van de contingenteering van bovenkleeding. Ingediend is voorts een wetsontwerp, houdende bekrachtiging bij de wet van het Kon. Besluit van 26 Januari 1934 tot be perking van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep en halflinnen. Uit in de toelichting verstrekte cijfers blijkt, dat de export, die gedurende 1929 nog ongeveer gelijk was aan den import, in 1933 nog slechts 1/7 daarvan bedroeg. Onder deze omstandigheden heeft de mi nister gemeend tot toepassing van de Cri- sis-invoerwet te moeten overgaan. Het per centage is vastgesteld op 65 pet. van de hoeveelheid, gemiddeld ingevoerd geduren de de jaren 1931 en 1932, met het oog op de wenschelijkheid omtrent aanvullende contingenten te onderhandelen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11