ZATERDAGAVOND EN MAANDAG NOG EENS EXTRA VERLAAGOE PRIJZEN ZATERDAG 12 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 1 heeren overhemden, qc prima wit katoen met pique borstvan 1.15 voor 2 matzijden dames onderjurken, oc alle moderne kleuren van 1.10 voor O BADWOL, kleurecht, krimpvrij, 100 gr., ^2^ - thans het gevraagde artikelvan 61 voor A matzijden dames handschoenen, CC in Modekleuren, wit en zwartvan 70 voor C damestasschen, wik Flink groot en met treksluitingvan 1.30 voor i? jarretèlgordels, 2*\ Prima kwaliteit, 4 Jarretellesvan 37 y, voor n gestreepte baddoeken, 1 h zoolang de voorraad strektvan 22 y, voor o bedrukt zijden linnen, ac bijzonder mooie dessins van 57 y, voor A linnen gordijnen voor Slaapkamers, 2 2*1 moderne dessins, per paar van 4.15 voor 1a zomerdekens, aa ■B,v fantasie dessins van 1.17 y% voor I 1 salonspiegels, O AC Eiken lijst met coromandel versiering van 5.60 voor 12 LIGSTOELEN, 1 2^ met modern gestreepte Linnen looper van 1.85 voor SHUT H I haarlemmerstr. 130-136 - LEIDEN BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen- verricht in den morgen van 12 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 772.te Blacksod. Laagste barometerst.: 749.3 te Röst. Verwachting tot den avond van 13 Mei: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Noordelijke richting. Meest half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regen of onweersbuien. Koeler overdag. De depressie in het Noorden heeft zich met flinke dalingen naar Scandinavië be wogen en doet thans haar invloed aldaar gelden. Hier en daar waait het aan de Noorsche en Z..eedsche kust krachtig, ter wijl in htt binnenland van Zweden sneeuw valt. Uit deze omgevi.ig wordt de meeste neerslag gemeld. Verder viel over de Far- oër en het Noorden van de Britsche Eilan den nog regen van beteekenis. De koele Westelijke winden brachten in Schotland eenige afkoeling. Thans stijgt over IJsland en de Britsche eilanden de barometer weer Intusschen is ook over onze omgeving de barometer gedaald. Wij bevinden ons thans op een zadelgebied van den luchtdruk met toenemenden hoogen druk in het Westen, afnemende hoogen druk in het Oosten, een zich uitdiepende depressie in het Noorden en een opvullende depressie in het Zuiden. Dit geeft ons weer een wankel karakter. De onweerskansen stijgen te meer, daar in de hoogere luchtlagen de temperatuur sinds gisteren ruim 2 graden is gedaald en de vochtigheid flink is toegenomen. De ochtendtemperatuur is over Zuid-Engeland, het midden en Zuiden van ons land en bijna geheel Frankrijk gestegen. Afkoeling is voor ons land en omgeving te wachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 20.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Zaterdagnamiddag 8.12 uur tot Zondagmorgen 3.39 uur; van Zondagnamid dag 8.13 uur tot Maandagmorgen 3.38 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 13 Mei voorm. 2.02 uur en nam. 2.21 uur; op Maandag 14 Mei voorm. 2.38 uur en nam. 2.56 uur. BINNENLAND MINISTER VAN SCHAIK OVER DEN AMBTENAAR VAN HET O.M. TE HOORN „Voor ditmaal nog geen aanleiding om eenigen maatregel in overweging te nemen". Minister van Schaik, heeft ten geleide van 's ministers antwoord en van den heer Colijn, minister van Staat, minister van Economische Zaken a.i. ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Loerakker, in verband met de behandeling ter zitting van het kantongerecht te Hoorn op 14 Februari j.l. van een overtreding der voorschriften van de Nederlandsche bloem- bollenkweekerscentrale, het volgende be antwoord: Bij onderzoek is gebleken, dat de amb tenaar van het openbaar ministerie ter te rechtzitting bemerkingen gemaakt heeft met name over de weinige voorlichting, die hij van het met de uitvoering der betrok ken voorschriften belaste centrale lichaam zou hebben ontvangen. De ministers zijn van meening, dat voor bedoelde klacht geen aanleiding bestond. Overigens is een openbare terechtzitting voor dergelijke critiek in het algemeen niet de geëigende plaats. Aangezien de ingekomen mededeelingen omtrent de uitlatingen van den betrokken ambtenaar van het openbaar ministerie tegenstrijdig waren, is niet vastgesteld kun nen worden, dat uitlatingen, welke den eerbied voor de wet of voor de voorschrif ten tot uitvoering daarvan zouden kunnen schaden, zijn gedaan. De gerequireerde en door den rech ter opgelegde boete moet, ook wanneer men in aanmerking neemt, dat het hier de eerste overtreding der betrokken voor schriften gold, wel zeer laag geacht worden De ministers zijn van meening, dat het re- quireeren van een meer gevoelige straf, mede uit een oogpunt van algemeene pre ventie, zeer zeker op zijn plaats geweest was. De minister van justitie zal hiervan den ambtenaar van het openbaar ministerie doen blijken en voorts het noodige onder zijn aandacht doen brengen. Mede omdat de betrokken ambtenaar van het openbaar ministerie, evenals het geheele openbaar ministerie, krachtig pleegt mede te werken tot handhaving ook van de voorschriften der z.g. crisiswetge ving, ziet de minister van Justite voor dit maal nog geen aanleiding om eenigen maatregel in overweging te nemen. R.K. VERPLEEGSTERS BIJEEN Onder voorzitterschap van dokter H. J. Damen heeft de Ned. R.K. Bond van Zie- kenverplegenden dezer dagen te 's Herto genbosch zijn jaarvergadering gehouden. Na eenige discussie werd de begrooting voor 1934 goedgekeurd. De contributie-hef fing en het bedrag, dat jaarlijks aan de afdeelingen moet worden afgedragen, bleef gehandhaafd op de wijze, zooals in vorige jaren geschiede. Mevr. J. van Lentvan der Schrieck, die vele jaren lid van het hoofdbestuur is geweest als penningmeesteresse, maar zich thans niet meer herkiesbaar stelde, is tot eerelid benoemd. In een welgemeende, hartelijke toespraak dankte de voorzitter mevr. van Lent voor alles, wat zij als „Moeder van de verpleeg sters" heeft gedaan in een reeks van ja ren, waarin zij moederlijke vreugde heeft gekend en moederlijke droefheid haar niet bespaard is gebleven. Een zilveren schaal met bloemen werd mevrouw als dank en als herinnering aan geboden. Nieuwe tarieven voor de particuliere verpleegsters werden vastgesteld, uniform over het geheele land en in overeenstem ming met de tijdsomstandigheden. Voorts werd besloten tot vorming van een groep „Gediplomeerde verplegenden, die werkzaam zijn in particuliere inrich tingen", terwijl de zorg voor het Onder steuningsfonds voortaan in handen van een commissie van drie leden zou worden ge geven. Het hoofdbestuur verkreeg voorts op dracht om mede te werken aan het tot stand brengen van een „Tuchtraad voor verplegenden" en een commissie te vor men voor de zorg voor het Orgaan. Zr. van den Abeelen en mr. P. van der Velden werden herkozen als leden van het hoofdbestuur, terwijl de vacature van mevr v. Lent werd aangevuld door de verkie zing van Zr. Woltering. Door de groep der particuliere verple genden werd Zr. Sormani als afgevaardig de in 't hoofdbestuur aangewezen en voor de groep der verplegenden-in-opleiding Zr. Aelen. De afgevaardigden der beide an dere groepen blijven zitting houden. Een uittocht naar Vught en 'n gemeen schappelijke feestmaaltijd ter eere van het nieuwbenoemde eerelid, waarbij de Bos sche afdeeling allen in een vroolijke feest stemming opnam, besloot dezen dag. „Tyd". BLOEMBOLLEN OP HET WITTE DOEK De Algemeene Vereeniging voor Vreem delingen Verkeer meldt ons: Nederland wordt op het oogenblik bezocht door eeni ge cineasten uit Hollywood en New-York. Men heeft daar sedert vele jaren proeven genomen met een filmprocédé, waarmede direct kleuren kunnen worden opgenomen. Nadat men er met veel moeite in geslaagd was prachtige opnamen te maken in de natuurlijke kleuren, heeft de ontwerper, mr. FitzPatrick, directeur van de FitzPa- trick Pictures, in samenwerking met de Metro-Goldwyn Mayer Corporation, beslo ten, films in Europa op te nemen. Door bemiddeling van den vertegenwoordiger der A. N. V. V. te New-York, begon men met Nederland en, zooals te begrijpen is, met de bloembollenvelden. Men wil slechts zeer kleurrijke opnamen maken, en om met de mentaliteit van de Amerikanen re kening te houden, zal verder nog op het programma staan: Middelburg, Marken en Volendam, enz. Deze film van een deel van Nederland zal vertoond worden in de bioscopen der geheele HET VERVOEREN, VERKOOPEN OF AFLEVEREN VAN BOTER. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met ingang van 22 Mei 1934 een beschikking van den Minister van Economische Zaken in wer king treedt, waarbij o.a. is bepeald, dat niet-producenten ongemerkte boter mogen vervoeren, verkoopen of afleveren (mits niet uit een boterbereid- of bewaarplaats bij een producent in gebruik of ten behoe ve van een producent) in eenheden van ten hoogste 1 K.G. Dit is evenwel slechts toe gestaan tot een hoeveelheid van ten hoog ste 5K.G. Ten behoeve van groote uit brengzaken is bepaald, dat van het maxi mum-gewicht van 5 K.G. kan worden af geweken, mits daartoe door de Crisis- Zuivel-Centrale schriftelijk toestemming is verleend. Ten einde deze toestemming te verkrijgen wende men zich tot de af deeling Zuivelcontrole der Crisis-Zuivel- Centrale, waaronder men ressorteert en waarvan hieronder de adressen volgen: Voor de provincie: Utrecht, Utrecht, Wes terstraat 16, Noord-Holland, Alkmaar, Landbouwhuis, Zuid-Holland, Den Haag, Crisis-Aangeslotenen, v.d. Spiegelstraat 22. EXPORT VAN MELK Vrijwillig restrictieschema Op vragen, gesteld in het Britsche La gerhuis betreffende de stand der bespre kingen om tot een vrijwillige beperking te komen van den import van gecondenseer de melk en melkpoeder, heeft de heer Ormsky Gore geantwoord dat de voorstel len waren aangenomen met drie der zeven regeeringen die bij dezen import betrokken zijn, met name door België, Zwitserland en Duitschland. In aansluiting daarop gaf hij eenige be schouwingen over de kansen op aanneming door de Nederlandsche regeering, waarin zeer veel belang gesteld wordt in verband met het feit, dat bijna alle geimporteerde melk uit ons land komt. DE HEER I. G. KEESING Vóór 3 maanden uit de S.D.A.P. getreden De heer I. G. Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, is om tactische en principieele redenen uit de S.D.A.P. getreden, aldus meldt „Het Volk" Bij nadere informatie is ons gebleken, dat 't uittreden van den heer Keesing inder daad juist is. De reden van deze verande ring in de houding van dezen ambtenaar moet worden gezocht; aldus de „Tijd", in het feit, dat, naar het oordeel van den heer Keesing, de Regeering in deze tijden in haar zoo uiterst moeilijke taak moet wor den gesteund, het bestuur heeft recht op de erkentelijkheid van allen. STADSNIEUWS VOORDRACHTAVOND NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Clinge Doorenbosch maakt alles goed. Vanwege de afdeeling Leiden van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is gisteravond in de Stadsgehoorzaal, die goed v/as bezet, een voordrachtavond gehouden, die, ondanks een tegenslag in het begin, goed is geslaagd. De voorzitter van de afdeeling, de heer H. Pel, heette bij den aanvang alle aan wezigen hartelijk welkom en sprak een woord van hartelijke propaganda voor het Nederlandsch Fabrikaat. Spr. wees er o.a. op, dat de Vereeniging „N. F." geen fabri- kanten-vereeniging is, zooals veelal wordt gedacht. Dat blijkt wel 't duidelijkst uit de samenstelling van het bestuur. Daarin heb ben zitting vogels van diverse pluimage. Het deed spr. leed, dat twee zeer verdiens telijke bestuursleden, doordat zij zich elders gaan vestigen, hun functie moeten neerleggen, n.l. prof. Schreinemakers en mej. dr. de Baat. Beiden bracht spr. har telijk dank voor het vele werk dat zij voor de Vereeniging hebben verricht. VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE ZAAK H. v. d. OUWEELEN. In perceel Oude Vest 187 heeft heden de heer H. van den Ouweelen een zaak in huishoudelijke artikelen, haarden, sanitai re artikelen, annex koper- en blikslagerij en machine-herstelplaats geopend. De heer H. v. d. Ouweelen, die reeds ja ren in dit vak werkzaam is, heeft genoeg kennis opgedaan, om met moed 'n eigen zaak te beginnen. Voor koper- en bliksla gerij, herstellingen aan machines en auto gene metaalbewerking kan men hier uit stekend terecht. Daarnaast laat de étalage reeds verschil lende huishoudelijke artikelen zien, als gascomforen, wringers en sanitaire artike len. Kachels en haarden komen later weer, nu is de zomer in aantocht. Ook de heer H. F. K. Snoek, secretaris penningmeester van de vereeniging huldig de beide aftredende bestuursleden en sprak een propagandistisch woord voor Ne derlandsch Fabrikaat. Daarna zou vertoond worden het schim menspel „De ontwikkeling van de Neder landsche Industrie", waarvan het scenario is ontworpen door den heer Snoek, terwijl de beelden zijn vervaardigd door den heer Frans ter Gast en het gedicht door den heer Luc. Willink. Met deze vertooning is ook inderdaad een aanvang gemaakt, maar er haperde iets aan het toestel toch wel Nederlandsch Fabrikaat? zoodat dit ge deelte van het programma een ontijdig einde moest nemen. De heer en mevrouw Clinge Doorenbos die daardoor een groo- t«r gedeelte van den avond moesten vul len, dan aanvankelijk de bedoeling was, hebben alles echter weer goedgemaakt. Zij hebben de zaal een prachtige, vroolijke, echt leuke en gezellige avond bezorgd met de geestige liedjes en derzelver niet minder geestige aankondiging. Het publiek, dat in het begin een beetje ontevreden was, ver gat alle narigheid en toonde duidelijk zijn dankbaarheid. De heer en mevr. Dooren bos werden telkens hartelijk toegejuicht. NOODLOTTIGE AANRIJDING OP DE HAARLEMMERSTRAAT. Fietsjongen overreden en aan de gevolgen overleden. Gistermiddag te omstreeks 3 uur reed op de Haarlemmerstraat de bediende van de fa. Nolet, de 14-jarige H. v. d. Velde, toen zijn rijwiel in de rails slipte. Hij viel links op da straat, juist toen de vrachtauto van den bode J. C. van L. uit Noordwij k passeerde. De bestuurder kon onmogelijk tijdig genoeg remmen, zoodat de twee rech- terwielen den jongen over hals en schou ders gingen. Zwaar gewond werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij om streeks half zes is overleden. „MARIA EN DE KUNST". De Congregatie van O. L. V. Onbevl. Ontv. en van den H. Aloysius (Mon Père) heeft een tentoonstelling georganiseerd, welke wordt gehouden ter gelegenheid van het tweede lustrum van genoemde congre gatie. Deze wordt morgen om 2.30 u. offi cieel geopend en is van 35 en 810 uur toegankelijk (Jeugdgebouw, naast Mon Père-kerk). Verder is de tentoonstelling geopend tot en met 20 Mei, iederen avond van 810 uur en volgende week Zondag ook van 25 uur. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Na een geslaagd winterseizoen gaat de K. J. M. V. beginnen met de afwerking van het zomerprogramma. Op 13 Mei speelt het K. J. M. V.-elftal een wedstrijd tegen K. J. M. V. Heemstede. Het bestuur verwacht natuurlijk een groot aantal belangstellenden, die het elf tal komen aanmoedigen. Het is als volgt samengesteld: Doel: Nic. Jansen. Achter: K. Geyer en L. Geyer. Midden: J. Geyer, Th. Tetteroo, P. v. Schie. Voor: J. Pierrot, W. v. Dijk, A. Bergers, B. v. Leeuwen en J. Visser. „Ruim Baan". Wij verwyzen naar een advertentie in dit nummer van het R. K. Operette Zang koor „Ruim Baan". Wij verwijzen naar een advertentie in ons blad voor een vergadering waar twee urgente punten voor de land- en tuinbouw besproken worden, toegelicht door het lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal: M. P. v. d. Weijden. Te Amsterdam slaagde voor het examen Voorbereidend Bouwkundig Opzichter van den B. N. A. de heer A. Kammeraat te Ter Aar, die zijn opleiding ontving aan den cursus voor Uitgebreid Technisch Onder wijs, „U. T. O.", alhier. Uit een sloot in den Leidschen Hout is *n koffer opgehaald met allerlei huishoude lijke artikelen, vermoedelijk afkomstig van een koopman. Tot deskundigen by de examens der Technische Hoogeschool te Delft zijn door den minister van Onderwijs benoemd: mevr. dr. G. L. de Haas-Lorentz, prof. dr. W. H. Keesom, dr. H. D. Kloosterman en mej. ir. A. M. D. Langezaal, in de afdeeling algemeene wetenschappen. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Blanksma, v. Bockel, Jasperse, Rassers en Veldhuyzen. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. BerteJ tel. 3302. De avond- en nachtdienst van V r ij d a g 11 tot en met Zondag 13 Mei a.s., neemt waar apotheek M. Boekwyt, Visohimarkt 8, Tel. 552. Hedenmorgen te half acht heeft een vuil nisauto der gemeente, bestuurd door C. G., den 18-jarigen wielrijder L. R. op de Nieu we Beestenmarkt aangereden. Deze ont wrichtte den linkerarm en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Het rijwiel werd beschadigd. Den auto-bestuurder treft geen schuld. BIOSCOPEN. ROXY. Wie deze week een bezoek aan Roxy brengt zal zidh niet vervelen, integendeel, de beide films, welke vertoond worden, zor gen voor een welgevuld zomeravond-amu sement. De titels van de films „Stand vastige Liefde" en „Het Meisje met vier verloofden", druischen tegen elkaar in en zoo is het ook gesteld met de karakters der jongedames, die in deze films de eerste viool bespelen. De naam „Standvastige Liefde" zegt wei nig, maar wanneer men deze boeiende film heeft aanschouwd, weet men welke moeite en vernederingen het een jong meisje kost te om zidh van de wederliefde van haar wettigen echtgenoot te verzekeren. Maar het lukt haar! Tot groote tevredenheid van hot publiek, dat dit verhaal in al zijn ups en downs met bezorgdheid heeft gevolgd! Heel wat luchtiger in haar waardeering van lief en leed is Liane Haid in de film met de sensationeele titel „Het Meisje met vier verloofden". Een leuke film door het geestige spel der acteurs en door de aan- eenrijiging van komische voorvallen. Het is jammer voor het resteerende drietal en ook voor het publiek, dat het einde van deze vermakelijke historie voelt naderen, wan neer de heldin" tenslotte een keus doet. Laten we hopen, dat zij er gelukkig mee ist LUXOR. Een film van groot menschelijk leed van jonge menschen, dat is de hoofdfilm, welke deze week in het Luxor Theater wordt ge geven. Zij brengt in beeld het leven in een tuchtschool, waar jeugdige boefjes op ge heel verkeerde wijze worden opgevoed door 'n directeur, die niet nalaat zijn mensche- lijke haat tegen deze slachtoffers der sa/- menleving te botvieren. Door 'n dergelijke leiding worden de jongens in dezen hel tegen directeur en ambtenaren opgezet, tot dat 'n nieuwe figuur, 'n jeugdige afgevaar digde, -«zelf uit het volk voortgekomen, laat zien, dat de gevolgde methode niet de juis te is. Hoe het dan wel moet toont hij zelf, als hy er in geslaagd is zeggenschap te krijgen. Hoewel er in deze film somtijds wed wat overdreven zal zijn, ligt er toch 'n bijzonder goede strekking aan ten grond slag en daarom kunnen we, deze film vol wassenen wel aanbevelen. Voor de pauze draait als hoofdfilm de Huwelijks-Vennootschap, een gecompli ceerd verhaal, dat in elkaar gezet is om 'n erfenis van een millioen machtig te wor den. TRIANON. George Milton, alias Bouboule in „De Ridder vanen een prachtige film over Bali „Het eiland der Demonen", wat wil men meer. Beginnen wij met de laatste. Deze Bali- film is leerzaam en hoogst interessant, vooral om de wijze, waarop deze film is gemaakt. Het gaat hier om de psyche,-de levensgewoonten van den Balinees en een goed inzicht, een afgerond geheel krijgt men niet bij de opname van afzonderlijke details van godsdienstplechtigheden, huise lijk leven, zeden en gewoonten. In deze film is wel een afgerond geheel. Het is het leven in een Balinisch dorp, dat geteisterd wordt door rampen als kinder sterfte en andere, die de Balineezen als rampen aanzien. Hiervan wordt een oude heks besohuldigd, die in verbinding staat met de godin des doods. En hiermede ziet men het geheele leven der Balineezen voor zich, hun verlangens en gedaohben, hun godsdienst en hun cere moniën. Het is geen oppervlakkige beschou wing als van een tourist van hun levens gewoonten, deze film gaat dieper, veel dieper en is daardoor een film van groote cultureele waarde geworden. Daarbij treffen hierin de prachtige opna men van de arbeid op de rijstvelden, de huisaltaren en de tempels en heel het leven in deze prachtige natuur. Voor volwassenen is deze film een prachtige kennismaking met Bali en zijn bewoners. Voor de pauze viert Bouboule nieuwe triomfen als.... taxi-chauffeur. Wat hij allemaal in deze baan niet beleeft, het is onbegonnen werk dit allemaal te vertel len. Maar men moet de guitige en vroo lijke Boulboule kennen om direct al te be grijpen, dat hij zich door deze verwikke lingen op de meest komische wijze heen slaat. Prachtige scènes zijn er in deze film, om van het lachen om te vallen. Bovendien spreekt Boulboule in deze film Duitsch, wat voor velen beter verstaanbaar is, maar toch past het smakelijke Fransch beter bij hem. Natuurlijk zingt hij weer op grappige wijze aardige liedjes, zoodat men zich met Bouboule dol zal amuseeren.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2