HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL ZATERDAG 12 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 15 NEDERL. OLYMPISCH COMITÉ Nederlandsche deelneming aan de Spelen van 1936 In een der zalen van hotel Krasnapolsky te Amsterdam vond gisteravond een bui tengewone algemeene vergadering plaats. Swn het Nederlandsch Olympisch Comité, welke werd voorgezeten door mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Aan de bestuurstafel hadden behalve de Becretaris-penningmeester de heer van Ros- sum, plaats genomen de heeren Lotsy, Quarles van Ufford en Couvée. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de twee agendapunten van deze vergadering, n.. de behandeling van de uitnoodigingen tot deelneming aan de Xle Olympiade te Berlijn en aan de IVe Olym- psiche Winterspelen te Garmisch-Parten- kirchen, en voorts een voorstel tot het ver strekken van leeningen aan de daarvoor in aanmerking komende bonden, ten doel hebbende het bekostigen van de vooroefe ning van athleten, die in aanmerking zijn gebracht voor deelneming aan de a.s. Spe len. Spr. wees er nog op, dat dit laatste punt op de agenda is gebracht in verband met het feit, dat sommige sportbonden gaarne wat meer zekerheid wenschten te hebben Inzake de training. Na goedkeuring der notulen der vorige vergadering werden de uitnoodigingen tot deelneming aan de Xle Olympiade te Ber lijn en aan de Vierde Olympische Winter spelen te Garmisch Partenkirchen, beiden in 1936 te houden, met algemeene stemmen en zonder dat een der afgevaardigden hier over het woord had verlangd, aangenomen. Inzake het tweede punt der agenda, het verstrekken van leeningen, ontstond een uitvoerige discussie, welke werd ingeleid door de afgevaardigden van den Koninklij ken Nederlandschen Zwembond, de heeren Kellenbach en Sabel. Deze constateerden, dat slechts één bond van deze leeningen zou willen prcfiteeren (de K.N.A.U.). Men deelde mede, t'at voor de training van een volledige zwemploeg-zwemmers, zwemsters en poloploeg een bedrag van 20.000 gemoeid was en riep ten deze de hulp in van het N.O.C. De voorz. antwoordde, dat men eerst de opbrengst van de Olympische Dagen zou moeten weten alvorens te bepalen hoeveel financieele tegemoetkomingen de bonden van het N.O.C. zullen krijgen. Op een desbetreffende vraag deelde-de heer van Rossum voorts mede, dat het N.O. C. een bedrag van 45.000 als raming zou uittrekken voor een ploeg van naar schat ting 180 man, bestuursleden en officials inbegrepen. Men rekende daarbij op een bedrag van 200 per deelnemer en het restant als reserve, representatiekosten enz De heer Kellenbach merkte op, dat deze raming veel te hoog was en dat z.i. het be drag per deelnemer wel lager kon worden gesteld. Hij poogde zijn meening te staven met cijfers te noemen van de kosten der zwemdeelneming Europeesche kampioen schappen 1934 Maagdenburg. De heeren Schutte (Nederl. Roeibond) en Swaab de Beer (Nederlandsche Wielren- Unie) lieten een ander geluid hooren en noemden de raming van het bestuur aan den veiligen kant. De laatste afgevaardig de informeerde tevens, wat het bestuur van het N.O.C. dacht van de uitzending van 180 man: demonstratie van Nederland sche zijde of een expeditie van athleten, die werkelijk een kans maken op een eere- De heer Schimmelpenninck van der Oye bestreed uitvoerig de meening van de be stuursleden van den K. N. Z. B. en deelde voorts den heer Swaab de Beer mede, dat het in de eerste plaats ging de beste ath leten uit te zenden, van wie men redelijk een goede prestatie mag verwachten. Het voorstel wordt tenslotte met alge meene stemmen aangenomen. De sport bonden kunnen er dit of het volgend jaar dus gebruik van maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Kellen bach (K.N.Z.B.) inlichtingeen omtrent de circulaire door het N.O.O.-bestuur aan de Sportbonden rondgezonden, in welk circu laire was medegedeeld, dat inschrijving van athleten afhankelijk zal worden gesteld van een medisch attest. De heer Kellen bach zag hierin een dwang van het N.O.C.- bestuur en achtte dit meer een zaak voor de algemeene vergadering. De voorz. bestreed de opvatting van den heer Kellenbach. Spr. achtte deze zaak vanzelfsprekend en verwachtte dit van tie bonden niet anders. De heer Linden (Nederl. Krachtsport- Bond) vroeg inlichtingen omtrent even- tueele gevolgen van besprekingen, die de zer dagen door de internationale sport bonden te Brussel zijn gehouden o.m. over de amateursdefinitie. De voorzifter deelde in zijn antwoord hierop mede, dat een besluit ter plaatse niet genomen was en dat dit meer een aangelegenheid was, welke beslist zal wor den op het Olympisch Congres, dat nog deze maand te Athene plaats vindt. De heer Linden vroeg voorts het oordeel van het N.O.C.-bestuur omtrent het feit, dat in zijn bond men bang was, dat Jood- sche deelnemers landgenooten dus in Duitschland overlast zouden ondervinden. De heer Schimmelpenninck van der Oye antwoordde in positieve termen, dat hier niet de minste angst voor behoeft te be staan en dat elke deelnemer kan rekenen op een fatsoenlijke behandeling. Aan het einde van de vergadering deelde de N.O.C.-voorzitter nog mede, dat op ini tiatief van de K.N.A.U. een commissie was samengesteld om te trachten de N.O.C.- speldjesverkoop te bevorderen in alle bij het N.O.C. aangesloten bonden. Echter wenschte men niet buiten de bonden om op het terrein van anderen te komen. Indien er bezwaren bestaan, dat deze speldjes op een of andere bijeenkomst van een bond of vereeniging zou geschieden, dan zullen deze bezwaren zeker in acht ;worden genomen. GEMENGDE BERICHTEN AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Twee gewonden Donderdagmiddag is de familie S. uit Venray bestaande uit vader, moeder, grootvader en twee kinderen een auto tochtje gaan maken. De vader bestuurde de auto. Tusschen Grave en Mill is de wagen van den weg geraakt en tegen een boom gebotst. Alle inzittenden werden verwond. De bestuurder kreeg armfracturen, terwijl de verwondingen van den grootvader zoo ernstig waren, dat hij naar het ziekenhuis te Boxmeer moest worden overgebracht, NEDERLANDSCHE AUTO IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Kapelaan Th. A. M. van Hoek breekt een arm. Vorige week Woensdag is de weleer waarde heer Th. A. M. van Hoek, kapelaan te Beek bij Nijmegen met een auto van den garagehouder Gies uit Beek, bestuurd door den chauffeur Th. Leenderts, een tocht gaan maken door de Fransche Ar dennen. Op denzelfden dag is de auto, naar eerst thans bekend wordt, bij Char- lesville in een gevaarlijken bocht omge slagen, met het gevolg, dat de kapelaan een arm brak. De chauffeur bleef onge deerd en de wagen werd licht beschadigd. De weleerwaarde heer Van Hoek werd naar het ziekenhuis te Charlesville overge bracht en ter verpleging opgenomen. Naar wij vernemen geeft de toestand van kape laan Van Hoek geen reden tot ongerust heid en men hoopt, dat hij weldra hersteld het ziekenhuis zal kunnen verlaten. AUTO BOTST TEGEN EEN MUUR Na aanrijding met een fietser Woensdag heeft op den Oirschotschen weg onder de gem. Moergestel, nabij het café de Vierwinden, een auto-ongeval plaats gehad. In de richting Moergestel reden achter elkaar aan 3 wielrijders. De tweede wilde nummer een voorbijrijden en maakte daar voor een zwenking naar links. Hij kwam daardoor voor een hem met flinke vaart achterop komende auto te rijden. De chauffeur van dezen wagen, die een ongeluk zag aankomen, wilde dit voor komen, meldt de „Msbd." Hij maakte een zwenking en remde uit alle macht. Doch het was te laat. Fietser en rijwiel werden gegrepen en na eenige meters te zijn mee gesleurd op den weg neergesmakt. Door het krachtig remmen en door het scherp zijwaarts gaan rijden begon de auto te slippen en botste met een hevigen slag tegen een hoek van het café de „Vierwin den" aan. De aangereden was aan zijn linkerbeen gewond en had nog eenige schaafwonden opgeloopen, zijn kleeren waren gescheurd, terwijl zijn rijwiel vernield werd. Dat hij het er zoo afgebracht heeft is onbegrijpe lijk. In de auto waren gezeten 'n textielfa brikant uit Aken met zijn moeder en zijn chauffeur. Geen hunner liep verwondingen op. Alleen de dame klaagde over inwen dige pijnen. Per auto werd zij naar het Gasthuis te Tilburg vervoerd, hetwelk zij na onderzocht te zijn weer kon verlaten. De auto was ernstig beschadigd aan ra diator en spatborden, maar kon evenwel op eigen kracht toch naar Aken terug rijden. KINDJE DOOR TREIN AANGEREDEN Het 1^-jarig zoontje van den wissel wachter W. aan wachtpost 52 te Castenray was Donderdag al spelende de spoorbaan opgeloopen, toen omstreeks half twee een trein naderde. Het kind werd gegrepen. Een voetje werd afgereden, terwijl het kind ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. Het slachtoffer is naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND Zieke vrouw uit het huis gered. Te Zevenhuizen brak gisterochtend brand uit in een boerderij. Het geheele achterhuis en een groote schuur verbrand den. Toen de brandweer van Zevenhuizen ar riveerde was er niets meer te redden, Het kleinvee in de schur kon worden gered, behalve eenige konijnen. De vrouw van den eigenaar, die doof is, lag ziek te bed en werd door buren uit het brandende huis gered. BELANGRIJKE INBRAAK TE DEN HAAG Voor 5000 bontwerk gestolen In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken bij Maison de Paris, Plaats 16, te Den Haag. De inbrekers wisten zich toegang te verschaffen door verbreking van een kel- derrooster. Hierdoor konden zij, binnenge komen, gemakkelijk eenige deuren for- ceeren, om zich zoo toegang te verschaffen tot de winkelruimte. Deze werd geheel leeggeplunderd. Er werd voor een inkoopwaarde van circa 5000 aan bontmantels en ander bontwerk door de inbrekers meegenomen. De politie heeft het vermoeden, dat men hier met „vakmenschen" te doen heeft. In middels is van de daders nog geen enkel spoor gevonden. INBRAAK TE APELDOORN. Gisternacht is ingebroken in de villa aan de Catharinalaan 12 te Apeldoorn tijdens afwezigheid der bewoonsters, de dames Mallinckrodt. Vermist wordt 700 aan geld en effecten ter waarde van eenige duizen den guldens, benevens gouden en zilveren voorwerpen. De dader (s) heeft (hebben) alles onder steboven gehaald. Waarschijnlijk is toe gang verschaft door het gebruik van een looper. De politie heeft van de(n) dader(s) nog geen spoor. INBREKER ONTSNAPT AAN DE POLITIE In een café op de grens van de gemeen te Maassluis werd een paar nachten ge leden een poging tot inbraak gedaan. Daar de politie reden had om aan te nemen, dat dit ongewenschte bezoek zou worden herhaald, hield zij een oog in het zeil. Zij bleek goed gezien te hebben. Gisternacht is de onbekende teruggekomen. Toen de politie echter het huis binnendrong heeft hij kans gezien te ontkomen. Er begon nu een ren door de weilanden, waarbij de achtervolgende politie nog een schot heeft gelost. Dit was voor den vluchteling even wel het sein er nog meer vaart in te zet ten. In de duisternis is de man erin ge slaagd op het moeilijk begaanbaar terrein te ontkomen. KRUISBEELD VERNIELD Door nog onbekend gebleven vandalen is de Christusfiguur van het kruis te Chèvremont-Kerkrade vernield, terwijl de stukken over den grond waren verspreid. Dat is reeds de derde maal, dat men zich aan dit kruisbeeld vergrepen heeft. WEER T.B.C.-BESMETTING OP SCHOOL Eenige kinderen te Ambt-Hardenberg aangetast Te Ambt-Hardenberg heeft zich op een school wederom een geval van tuberculose besmetting voorgedaan. Een der leerlin gen, een meisje dat naar thans gebleken is, lijdende was aan open t.b.c., heeft ziek in de klas gezeten, tot eenige maanden voor haar overlijden. Zoodra de feiten bekend werden is een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoestand van de andere kinderen. Alle klassegenooten zijn op het consultatiebureau voor t.b.c. onderzocht. De t.b.c.-arts, in het district Zwolle, dr. H. Ubbeng, heeft in dezen het onderzoek ge leid. Hierbij is, volgens de „Telegraaf" ge bleken, dat eenige kinderen door de open tuberculose van het thans overleden meis je zijn geschaad, doch gelukig was hun aantal niet groot. Eenige kinderen hebben zoodanige longafwijkingen, dat zij thans behandeling behoeven, terwijl eenige an deren nog onder controle blijven. Het geval te Ambt-Hardenberg bewijst opnieuw, dat er alle aanleiding voor de gemeentelijke overheid is, om haar uiter ste zorgen te wijden aan een goeden dienst van den arts op school, waardoor reeds veel preventief werk kan worden ver richt. DE SCHATTEN DER LUTINE Nieuwe toren gereed Voor het werk aan de ,Lutine" is een nieuwe periode van activiteit ingetreden. Zooals gemeld, heeft de heer Beckers bij de N.V. Fabriek van stoom- en andere werktuigen Hg. Jonker Zoon in de Groote Bickersstraat te Amsterdam een nieuwen toren besteld, nadat de oude in zee door tot nog toe onbekende redenen is vernield. Deze nieuwe toren is gereed ge komen en zal Maandag a.s. de fabriek ver laten. Hij bestaat uit drie deelen met een totale lengte van 19 M. Het onderste ge deelte is sterk kegelvormig, de gronddia- meter is 18 M., de bovenste 8.7 M. Daarop zal buiten de fabriek van Jonker op de boot het tweede gedeelte, dat een boven sten diameter heeft van 4 M. worden ge plaatst, waarna deze twee stukken met electroden van de N.V. Willem Smit Co's Transformatorenfabriek te Nijmegen aan elkaar zullen worden gelascht. Elec troden zijn metalen staafjes van circa een halven meter lengte, waardoor men een sterken stroom laat gaan. Door contact te maken met een ijzeren voorwerp wordt de punt van het staafje witgloeiend en smelt tenslotte, zoodat een naad dichtvloeit. Op deze wijze zijn de platen van den gehee- len toren aan elkaar gelascht, meldt de „Msbd.". Het bovenste stuk, een recht eind van 6.5 M., dat bovenaan een meter schuin toe loopt, zal niet te Amsterdam worden ge monteerd, maar apart naar Terschelling worden vervoerd, waar de geheele toren zal worden gecompleteerd. Bovenop komt een deksel, dat luchtdicht kan worden af gesloten, zoodat de heele toren kan drij ven en aldus naar de plaats, waar de „Lu- tine" eertijds is gezonken, kan worden ge sleept. Het gevaarte ziet er massief en stevig uit. Onderaan hebben de platen een dikte van 20 m.m., in het midden van 16 m.m. en bovenaan van 13 m.m., terwijl de ge heele toren van binnen nog versterkt is met zware metalen ribben. Ofschoon dit gevaarte veel en veel ster ker is dan het vorige, zal men er in zee toch voorzichtig mee om gaan. Zoo zal men slechts twee meter zand tegelijk kun nen wegzuigen van de plaats, waarop de onderste ring van den torenrust, zoodat het gevaarte heel langzaam zal zakken. Van leegpompen 'kan ook geen sprake zijn. De toren blijft gevuld met water, zoodat duikers het werk op den bodem der zee moeten verrichten; hoogsten zal men vier meter water uit den kegel kunnen pompen Op Terschelling heeft op het oogenblik ook activiteit. De „Texel", heeft het wrak van de Lutine weer blootgelegd, waarna enkele stukken van het vergane schip en munten zijn opgezogen. De duiker Sper ling is met twee assistenten op het Lutine- terrein aanwezig en zal, als de grijper, waarmede de „Texel" is uitgerust in actie komt, afdalen. Zoodoende hoopt men ook het een en ander boven te brengen. UH DE OMGEVING N.V. ELECTRICITEITSBEDRIJF HILLE- GOMLISSESASSENHEIM. Op 3 Mei 1934 werd de Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders van boven genoemde Vennootschap gehouden ter be handeling van het jaarverslag 1933 met ba lans en verlies- en winstrekening. In deze vergadering traden als gemach tigden van Aandeelhouders op: voor Hille- igom, het Raadslid C. de Wreede, voor Lisse Wethouder G. Tromp en voor Sassenheim het Raadslid L. Ph. Bisschops. Aan het jaarverslag 1933 wordt het vol gende ontleend: Hoewel door de tijdsomstandigheden nog weinig vooruitgang te verwachten was, geven de financieele resultaten van het twaalfde bedrijfsjaar der N.V. alle reden tot tevredenheid. Het aantal aansluitingen nam toe met 93, terwijl 23 aansluitingen kwamen te ver vallen door afbraak van peroeelen te Hille- gom. Eind 1933 waren er te Hillegom 2334, te Lisse 1716 en te Sassenheim 1105 aanslui tingen, totaal dus 5155, waarvan 2802 voor huurinstalllaties. Volgens het vastrechttarief werd geleverd aan 1204 gewone en 845 huurinstallaties. Aan restitutie volgens het vastrechtarief over den penningmeter werd 15.420.36 aan verbruikers terugbetaald. De stroomafgifte bedroeg 1.752.606 KWU, of 1.3% minder dan in 1932. Deze stroomafgifte is onder te verdeelen als volgt: Enkeltarief licht 75791 kWh, dubbeltarief licht 161373 kWh, vastrechttarief 705520 kWh, nachttarief 4382 kWh, straatverlich ting 73911 kWh, dubbeltarief kracht 68454 kWh, speciale krachttarieven 342156 kWh, gewoon penningtarief 166014 kWh en vast rechtarief over den penningmeter 155005 kWh. De stroominkoop van de S.E.F. te Leiden bedroeg 1962470 kWh, de maximale belas ting 860 kW en het stroomverlies 10.7%. Het gemiddeld verbruik per inwoners der drie gemeenten bedroeg 69 kWh en per aangeslotene 342 kWh per jaar. De uitbreiding van het kabelnet, inclu sief de huisaansluitingen bedroeg in 1933 ruim 81/» kilometer. De werkzaamheden tot versterking der kabelnetten zijn voor 't grootste deel vol tooid. Na beëindiging daarvan zullen in ge bruik zijn 1transformatorstations met 18 transformatoren en een capaciteit van 1755 kVA. Op het net waren in 1933 aangesloten 604 motoren met een vermogen van 1234 pk. In 1933 bedroeg de uitbreidingen in to taal 45.612.41, de normale afschrijvingen 39.299.87, terwijl op geldleeningen afge lost werd 11.000.00. De boekwaarde der activa bedroeg op 31 Dec. 1933 f 582.330.76, het gestorte aandee lenkapitaal 29.300.00, terwijl de leenings- schuld 557.000.00 groot was. Door lage kolenprijzen was de inkoop van öleotrische energie van Leiden voordeeli- ger dan geraamd was. Mede daardoor be droeg de neto-winst 1933 de som van 30.853.40. Van deze winst werd 2/3 aan de gemeenten uitgekeerd in verhouding tot het bedrag harer aandeelen, terwijl van het restant 6000.extra afgeschreven werd en 5451.41 bij het reservefonds werd ge voegd. Dit Laatste is daardoor gegstegen tot 40.504.29. HOOGMADE. Het afscheid van Meester Frankhyzen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen moet de afwezigheid van het Gemeentebe stuur bij het afscheid van den heer Frank- huyzen te Hoogmade worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat dit Bestuur geen uitnoodiging ontving, noch van het organiseeren der bijeenkomst op de hoog te is gesteld. KATWIJK. De Zwarte Weg. De B.B.N. (Bond van Bedrijfsautohouders dn Nederland) heeft aan Burgemeester en Wethouders van Katwijk verzocht de Zwarte Weg, welke die gemeente met Noord wijk verbindt, in verband met het reeds vergevorderde sei zoen met den meesten spoed te doen ver beteren, daar de toestand van dezen weg zeer te wenschen overlaat. RIJNSBURG. Bloemen. Het was weer iets beter in den bloemenhandel, voornamelijk voor wat betreft de hulpen waarvan trouwens geen groote kwantums meer kunnen worden aan geboden en voornamelijk niet van beste kwaliteit. Wat nog redelijk van kwaliteit was kon nog van 0.08 tot 0.12 per bos opbrengen. Binnen enkele dagen wordt een groote aanvoer van Papavers, Pioenen en Irissen verwacht. Het weer der laatste da gen doet de bloei buitengewoon bevorderen. Margrieten brengen van 0.25 tot 0.35 per 100 op. Lathyrus van 0.25 tot 0.45. VOORSCHOTEN „Het Haagsche Schouw". Geheel gerestaureerd is heropend het hotel-café-restaurant „Het Haagsche Schouw", waar thans de heer W. F. Le geer den scepter zwaait. De heer W. L. Legeer was voordien directeur van hotel „Boschlust" te Zeist en ten bewijze dat hij tegenover onze gemeente en zijn inwoners niet geheel vrenmd stond, zagen wij een zilveren beker en een zilveren broodschaal, hem geschonken door wijlen den heer J. M. van Kempen Sr. als blijk van waardee ring voor de verzorging van „de vacantie- dag". „Het Haagsche Schouw", vanouds een gezellige pleisterplaats, is inwendig geheel veranderd. Onder leiding van den tegen- woordigen eigenaar is een bijzonder ge zellige oud-Hollandsche kamer ingericht, vanwaar men een aardig uitzicht hoeft op de uitgestrekte landerijen. Wandversiering, verlichting, kortum alles is uitstekend ver zorgd. Binnenkort komt aan den zijgevel een dakterras gereed, waarvan men een bijzon der mooi uitzicht heeft op den Rijn en Leiden. WARMOND. Waterliefhebberij. Dank zij het mooie weer is er weer een groote liefhebberij tot varen op de plassen. Velen bekenden be oefenen weer de mooie watersport en als steeds is het een schitterend gezicht de blanke witte zeilen afstekend tegen den blauwen hemel. Door het steeds toenemend verkeer te water wordt uitkijken ook daar de boodschap en dit geldt vooral voor de vele kanovaarders. Door onoplettendheid is gisteren weer een kano omgeslagen doch de inzittende kon zich, door naar den wal te zwemmen, gelukkig in veiligheid stellen. 9. In het «hotel was alles in rep en roer. Toen de bedien den Piet Prikkel gevonden hadden, huilende van pijn, droe gen ze hem naar een gemakkelijke stoel. Vijf minuten later was er al een dokter om de groote teen er weer aan te naaien en nam Piet glimlachend de bewijzen van deelne ming in ontvangst. Maar Drein stond erbij te huilen, want 10. Toen Piet na 5 dagen weer heelemaal was opgeknapt, al hun geld en hun Zondagsche kleeren waren weg. mocht hij van den dokter de straat op. De beide zwervers hadden hun oude plunje weer aan en geen cent op zak. Opeens kwam er om de hoek een auto aanstuiven, en deze reed precies over de aangenaaide groote teen van Piet Prikkel.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15