DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang WOENSDAG 9 MEI 1934 No. 7807 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 IT GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 MORGEN, HEMELVAARTSDAG, ZAL „DE LEIDSCHE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. BIJ 'S HEEREN HEMEL VAART De Apostelen en de leerlingen des Hee- ren hadden de dagen na de Verrijzenis doorgebracht in weemoedig en heimwee vol verlangen naar den gekruisigden en verrezen Heiland. Hij was herhaalde ma len aan hen verschenen, terwijl Hij hen troostte en leerde over het Rijk Gods. Het was in een tijd, toen op Judea's hoogvlakte de korenvelden rijpten en de oogst reeds begonnen was, dat de kleine groep Gallileërs op Jezus' bevel weer in Jeruzalem samenkwamen. Niemand sloeg acht op hen. In de toenmalige grootstad was het feit van de kruisiging en de op standing van den Proleet van Nazareth reeds bijna vergeten. De leerlingen kwa men te samen in de zaal, waar Jezus met hen het Laatste Avondmaal genuttigd had, waar Hij hen bekleed had met.god delijke macht om Zijn liefdesgeheim uit te dragen tot aan het einde der tijden. Daar op die historische plek verscheen hun de Zaligmaker voor de laatste maal, terwijl Hij hen de voorspellingen over het leven van den Messias verklaarde. „Toen ik nog bij U was" zoo sprak Hij. Men kan het zich voorstellen dat deze woorden de leerlingen er reeds aan moesten herinne ren, dat het afscheid en heengaan van Jezus aanstaande was! Het was op den dag van 's Heeren He melvaart, toen de Heiland Zijn leerlingen naar den Olijfberg bracht. Zij gingen door het ravijn van het Cedron-dal, zagen den hof van Olijven ligen en bestegen den top van den berg. Het was een stralende zon nedag vol lichtenden glans. Jezus beloofde Zijn leerlingen den H. Geest, die Hij hen zenden zou als hemelsche Vertrooster en om hen te versterken voor de moeilijkhe den die hen bij de vervulling van hun heilig ambt nog te wachten zouden staan. Hij gaf hen bevel om getuigenis over deze dingen af te leggen in Jeruzalem, in heel Judea en tenslotte tot aan het uiteinde der aarde. Dan verspreidde Hij ten laat ste male over hen Zijn zegen en toen za gen zij dat Hij heen zweefde boven de aarde en door eigen macht ten hemel op klom, om langzaam uit hun oog te ver dwijnen. Het was alsof een wolk Hem aan hun oogen onttrok.... De apostelen stonden nu voor een moei lijke taak: het Evangelie te gaan verkon digen aan een heidensche wereld: liefde, reinheid en zelfverloochening gaan pre diken aan een wereld, waar haat, onge breidelde zedeloosheid en de meest grove zelfzucht hoogtij vierde. Dat was voor die twaalf ongeletterde, onbeschaafde vis- schers een haast onbegonnen werk! Maar met het Kruis in de vuist zijn ze heengegaan, gesterkt door de gaven van den H. Geest en zij hebben de heiden sche wereld een heel ander aanschijn gegeven. Ook thans staan de volgelingen van den Christus voor een modern heidensche we reld, waar klassenstrijd en haat onder de volkeren, verregaande zedeloosheid en on gebreidelde zelfzucht diepe wonden heb ben geslagen in de gansche Christenheid, waarvan alleen maar een uitwendige vorm lijkt overgebleven. Die wereld moet hervormd worden. Over de moderne cultuurwereld vaart een groot religieus heimwee. Het komt er steeds op aan dat degenen die zich vol gelingen van den Christus noemen, ook werkelijk echte volgelingen zijn, die lief de, reinheid en zelfverloochening niet slechts tot een bloote leuze maken en in hun hart en handelingen haast even hei- densch zyn als de wereld waarin ze le ven. Er wordt op het oogenblik zoo ern stig gestreefd naar een nieuwe maatschap pelijke ordening. Maar laten de hervor mers niet vergeten dat iedere uiterlijke verandering van maatschappelijke struc tuur de wereld niets zal baten, als de geest van het moderne menschdom hei- densch blijft en het individu in haat en nijd, in het uitleven van zijn lage passies, in starre zelfzucht blijft volharden. We moesten ons zelf veranderen. Echte volgelingen van den Christus moesten we weer worden, dragend den zwaren last van ons kruis in deze wereld, wetende, dat al het lijden van dezen tijd in geen vergelijking kan komen met de toekom stige heerlijkheid die ons wacht. v. L. V De spellingskwestie. Zooals bekend, heeft Minister Marchant een radio-rede gehouden over de nieuwe spelling en daarin verklaard: de nieuwe spelling zal met zekerheid In September van dit jaar worden ingevoerd, maar de boeken en andere leermiddelen in de oude spelling mogen voorloopig nog op de scholen gebruikt worden. Hierdoor vervalt dus het kosten-bezwaar door ons en anderen gemaakt. Ja maar daarvoor komt een ander be zwaar in de plaats. Tegen een voorloopig gebruik van bestaande boeken en andere leermiddelen, die plotseling verouderd zijn geworden, kan geen ernstige bedenking worden ge maakt (ook in een anderen tijd zou dit moeten worden toegestaan o.i.), mits dat „voorloopig" niet te lang zal duren. Maar: in dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging zal ongetwijfeld dat voorloo pig moeten beteekenen: een geruimen ty d! De „Gelderlander" schrijft over deze oplossing van Minister Marchant: Minister Marchant is een vindingrijk man. Kosten?! Hoe komt u er bij? De zaak is zoo eenvoudig als 't maar kan. De jeugd houdt de schoolboekjes, welke ze heeft. Want de leerlingen zul len in hun eigen leerboeken de verbe teringen aanbrengen, welke de nieuwe spelling eischt. Er Is geen beter mid del hun die spelling te leeren. De steen der wijzen is in Den Haag gevonden! Maar die oude schoolboekjes zullen er nu bijzonder interessant gaan uit zien. Een wirwar van doorhalingen enz.! Dat die doorhalingen nu en dan ook tot vlekken zullen uitvloeien, als het papier niet van de beste kwaliteit is, is ook nog zoo'n kleinigheid. En wat een lust voor de oogen zal dat worden! We gaan toch maar met reuzenschre den vooruit! Neen de spellingskwestie moet nog wat blijven rusten. Om verschillende rede nen. Ook om redenen van financieel be lang. Wij meen en, dat, als er anders be slist wordt, dat besluit niet verstandig zal zyn en dat zulks blijken zal in de gevol gen, de nasleep ervan. De nieuwe spoorlijn van Boskoop Iets over de exploitatie eri over de stationsgebouwen. Het doet vreemd aan te hooren van een nieuwen spoorweg in een tijd, waarin de Regeering bezig is spoorwegen te naasten om ze te kunnen opheffen. De nieuwe spoorweg is dan ook in het spoorweggezin een ongewenschte huisge noot, al zal hij niet als een stiefkind be handeld worden, want nu de exploitatie eenmaal aan de Ned. Spoorwegen is opge dragen, zal getracht worden er, met zoo min mogelijk kosten, zooveel mogelijk van te maken. Wij deelden reeds mede, dat de exploi tatie 7 October a.s. een aanvang zal nemen en dat er een uursdienst komt met ben zinemotorrijtuigen. Dit wordt in zooverre anders dat men zuinigheidshalve van deze motorrijtuigen, de benzine motoren door Dieselmotoren zal vervangen. Hoe het goederenvervoer bewerkstelligd zal worden is nog niet uitgemaakt, dit hangt natuurlijk in hoofdzaak af van de mate waarin belanghebbenden van het spoorwegvervoer zullen gebruik maken. In elk geval zijn de rijtuigen zoo inge richt dat men desgewensoht een goederen wagen kan medenemen. Wagenladingen kan men zoo noodig direct van Gouda of Alphen laten halen. Hoe het vervoer ook geschiedt, het zal in elk geval snel geschieden en tegen het ge wone spoorwegtarief. Ofschoon nog geen beslissing genomen is, staat vrijwel vast dat de lijn ook in het buurtverkeer opgenomen zal worden. Thans iets over de gebouwen. Te Gouda en Alphen vertrekken de trei nen en komen ze aan op de bestaande sta tions. Te Waddinxveen en Boskoop is men bezig met den bouw van de stations. Op eerstgenoemde plaats komt een hoofdge bouw met vestibule, kantoor, wachtkamer en goederenloods, aaneengebouwd. Het ge heel zal een frontbreedte hebben van on geveer 50 Meter, verder een nevengebouw tje (bergplaats en retirade) en op korten af stand een chefswoning. Te Boskoop komt een hoofdgebouw met ingang in het midden, men komt in de ves tibule, waar ook het kantoor is, rechts de bagageloods, links de wachtkamer. De frontbreedte is circa 37 Meter. Op 50 M. af stand in de richting Alphen verrijst een goederenloods 41 M. lang en 10 M. breed. Dan is er nog het monumentale gebouw voor bijzondere doeleinden, dat heeft ech ter met den spoorweg weinig te maken, al zal dit wel een sieraad zijn voor Boskoop. Er komt een vrij groot emplacement, met een havenspoor, zoodat de Industrie uit den omtrek de goederen, die per schuit worden aangebracht, onmiddellijk in de spoorwagens kan laden, terwijl omgekeerd der per spoor aangevoerde goederen direct in de schuit kunnen geladen worden. BINNENLAND MUSEUM VAN NIEUWE RELIGIEUSE KUNST TE UTRECHT Geopend door den Aartsbisschop van Utrecht, in tegenwoordigheid van vele genoodigden Onderscheidingen v. Koningin Wilhelmina en den Koning van België Een groot en select gezelschap heeft gistermiddag op uitnoodiging van het Aartsbisschoppelijk Museum de plechtige opening bijgewoond van het Museum van nieuwe religieuse kunst door Zijne Hoog waardige Excellentie, den Aartsbisschop van Utrecht. Dit museum heeft, dank zij een doeltreffende verbouwing, als nieuwe afdeeling van het Aartsbisschoppelijk Mu seum, voorloopig onderdak gevonden in de zalen van het St. 'Cathryne Convent naast de Metropolitaankerk van St. Ca- tharina aan de Lange Nieuwstraat. Het was pastoor: dr. A. E. Rientjes, be stuurslid van het Aartsbisschoppelijk Mu seum, die, bij ontstentenis van den voor zitter, deken Fock, de aanwezigen met een kort woord verwelkomde, om daarna de leiding van de bijeenkomst over te dragen aan den conservator van het Aartsbis schoppelijk en het huidig museum, den heer Jan Eloy Brom, die een inleiding hield over de totstandkoming van het mu seum. De heer Brom herinnerde eraan, dat het Aartsbisschoppelijk Museum in 1862 door Monseigneur Grand Willem van Heu- kelom is gesticht als het eerste museum van kerkelijke kunst in Nederland en een der eerste in Europa. Hoewel, overeenkomstig den geest van den tijd, vooral het oog werd gericht op de oude, kerkelijke kunst, heeft toch blij kens de doelstelling van het begin af de opzet voorgezeten de nieuwe kerkelijke kunst, zooals deze sinds het herstel der hiërarchie begon te ontluiken, door het voorbeeld der oude kunst te stimuleeren en te hervormen. Onderscheidingen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. Mr. Marchant, vervolgens het woord voerende, gewaag de van een dreigend gevaar in dezen moei lijken tijd, het gevaar, dat wij losraken van gedachten van hooge orde. Noodig is dat de oogen en ooren der menschen open blij ven voor de goddelijke openbaring der absolute schoonheid. Daarom ook heeft de regeering voor de bevordering van het kunstleven de warmste belangstelling en zij spreekt dan ook voor het succes van deze stichting haar beste wenschen uit. De Minister deelde tenslotte mede, dat het Hare Majesteit de Koningip heeft be haagd, den Vlaamschen kunstenaar Albert I Servaes die dit en andere musea in ons land met schitterenre kunstwerken heeft verrijkt, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, en tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau den heer H. v. d. Eerenbeemt, die op het gebied der kunst blijk heeft gegeven van groote offer vaardigheid. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelckwijk zeide, dat het ge meentebestuur van Utrecht aan de tot standkoming van het museum gaarne heeft mede-gearbeid, in gelukkige samenwerking met het Aartsbisdom. Spr. gaf uiting aan den wensch, dat het .museum nieuwe schoonheidsvreugde zal brengen in deze stad van oude schoonheid, waarvan he laas zooveel verloren is gegaan. De gezant van België, Z. Exc. Ch. Mas- kens, achtte de plechtigheid van dit oogen blik een bewijs van den hartelijken geest van samenwerking die op cultureel en ar tistiek gebied tusschen beide landen be staat. De gezant deelde mede, dat de Koning van België den heeren Jan Eloy Brom en H. v. d. Eerenbeemt het eereteeken van Ridder in de Kroonorde van België heeft toegekend. Prof. dr. P. M. Orban sprak hierna als Belgisch senator en vriend van Servaes. Zoo zal het museum voor de huidige kunstenaars, die het gebied der religieuse kunst betreden, een mogelijkheid bieden hun werk onderling te kennen en te ver gelijken, waarbij zij in het goede, by an deren aangetroffen, een stimulans zullen vinden tot hooger opvoeren van eigen werk. Ofschoon de gelden zoo goed als geheel ontbreken is de eerste belangrijke aan winst door aankoop verkregen. Het is de groote wandschildering, die Albert Servaes in 1920 maakte voor het kerkje van Luyt- haegen en die, na vele wederwaardighe den met dit doek, in 1932 werd aange kocht. Later zijn de veertien kruisweg schilderingen van Servaes, als één groote schenking, aan het museum overgedragen en daarvoor komt den schenker, den heer H. v. d. Eerenbeemt, grooten dank toe. EEN NATIONAAL PARK IN ZAKFORMAAT BLOEMEN- EN PLANTENTENTOON- STELLING TE BILTHOVEN GEOPEND Gistermiddag heeft voor eenige honder den genoodigden te Bilthoven de opening plaats gehad van een bloemen- en plan- tententoonstelling, welke zal worden ge houden tot 10 Juni op het landgoed van de fam. Kramers uit Rotterdam, gelegen aan den Soestdijkerstraatweg. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de heer Bonthuis, van het ministerie van Econ. Zaken, als regeeringsvertegenwoor- diger, de burgemeesters van de Bilt-Bilt- hoven, Boskoop en Alphen a d. R ij n en verschillende vertegenwoordigers op tuinbouwkundig gebied. De heer J. H. van Straaten van Nes sprak een welkomstrede uit, waarin hij deed uitkomen, dat de Nederlandsche boomkweekerijen millioenen sierplanten, sierheesters en boomen in voorraad heb ben, die daar de kweekerijen er in de toe komst geen plaats voor bieden, vernietigd zouden moeten worden. Dit mag, aldus spr. niet gebeuren, dit prachtig nationaal product moet voor de gemeenschap be waard blijven en dit kan alléén door de stichting van een „Nationaal Park" van zoo grooten omvang, dat deze enorme hoe veelheid boomen en planten erin verwerkt zou kunnen worden. Wanneer de stichting van zulk een park eenmaal werkelijkheid mag worden, zal Nederland een natuurmonument rijker zijn, dat op dit gebied to de belangrijkste van de, geheele wereld zal behooren en door tienduizenden uit eigen land en bui- Tenland zal worden bezocht. Naast een arboretum van mintsens 200 H.A. denkt men o.a. aan tentoonstellings gebouwen, een openluchttheater, een open- luchtschool voor kinderen uit groote ste den, een stadion, restaurants enz. Vervolgens heeft Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter van de commissie tot stichting van een Nationaal park, de openingsrede gehouden. Hij vond daarbij tevens gelegenheid eenige mede deelingen te doen omtrent het ontstaan der gedachte van een nationaal park, en den arbeid der commissie. Reeds in de oor logsjaren heeft de heer van Straaten van Nes, met het plan rondgeloopen, om de overproductie van de schitterende Neder landsche boomkweekreij-artikelen, onder te brengen in een te stichten Nationaal park. Dit is toen niet gelukt. Eerst in den nazomer van 1932, is een commissie tot stichting van 'n Nationaal park tot stand gekomen, waarin verschillende vooraan staande personen, door hun maatschappe lijke positie, nauw verwant aan het te stichten park, zitting hebben genomen; die in een rapport aan de regeering haar bevindingen heeft neergelegd, waarbij als het meest aan haar doel beantwoordende werd genoemd het landgoed „Hooge Ve- Juwe" van de fam. Kröller, gelegen onder Hoenderlöo en omstreken, met een opper vlakte van ruim 6000 H.A. De Kamerontbinding was oorzaak dat minister Verschuur, groot voorstander van het plan, het beter vond, het voorstel tot aankoop niet meer aan de Kamer voor te leggen en trok het ontwerp van wet ten deze in. TREKT DE REGEERING ZICH TERUG De kans is thans heel groot, dat het schitterend landgoed „De Hooge Veluwe" niet in zijn geheel voor ons nageslacht be- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Putsch-geruchten In het Saargebied (2de blad). De demonstraties tegen den bisschop van Würzburg zullen verhinderd worden (2de blad). Meeningsverschil bij de Britsche regee ring inzake de Ontwapeningskwestie (2de blad). BINNENLAND. Plechtige opening van een museum voor religieuse kunst te Utrecht. (1ste blad). De nieuwe lokaalspoorweg GoudaAl phen aan den Rijn. (1ste blad). Een voorproef van een nationaal park te Bilthoven. (1ste blad). Invijtarisatie van den land- en tuinbonw. (L. en T., 2de blad). waard zal kunnen worden, daar, al be reikte de commissie nog geen officeele me- dedeeling van de regeering, spr. van twee bevoegde zijden een schrijven ontving, dat het uitgesloten is, dat de tegenwoordige regeering bereid is de „Hooge Veluwe" aan te koopen. Resultaat daarvan zal zijn, dat de boomkweekers niet van hun producten kunnen worden afgeholpen, op een eer volle wijze, als de commissie had voorge steld, en dat evenmin aan ongeveer 240 werkloozen gedurende 5 jaar werk zou kunnen worden verschaft, om niet te spre ken van het verloren gaan van zooveel natuurschoon en van het schitterendste ontspanningsoord, dat voor het Neder landsche volk voor altijd had kunnen be waard blijven. De commissie zal evenwel haar denk beelden omtrent de stichting van een na tionaal park niet laten varen. Wanneer het allerbeste niet te bereiken is, dan is toch mogelijk iets anders te bereiken, dat „the second best" is. Met een woord van warme hulde aan oud-minister Verschuur verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Verder voerden nog het woord de bur gemeesters van de Bilt, Bilthoven en Bo s- k o o p. Wat nu de tentoonstelling betreft, de toch reeds zoo buitengewoon aan natuur schoon ryke omgeving, is met dit Natio naal park in zakformaat, het zijn duizen den bloeienden azalea's, rhododendrons, sierheesters enz., in de nieuwste vormen en kleuren een lustoord rijker geworden, waar, naar mag worden vertrouwd, dui zenden heen zullen trekken, om te zien, wat onze Nederlandsche boomkweekerijen vermogen. Al is de aanplanting door den korten tijd van voorbereiding, eenzijdig en lang niet volmaakt, daar men zich In hoofdzaak heeft moeten bedienen van Bos- koopsch materiaal, dat op direct effect berekend was, toch zal men zich een idee kunnen vormen van wat een Nationaal Park in het groot zou moeten en kunnen worden. „Msbd." DE N.S.B. EN HAAR „GEVAARLIJKE POLITIEKE TEGENSTANDERS" Onlangs ging door heel de pers een be richt, dat de N.S.B. aan haar leden of een deel harer leden een circulaire heeft ge stuurd, waarin hen wordt opgedragen, om namen en adressen van gevaarlijke poli tieke tegenstanders op te geven. Wij hebben toen dit bericht in ons blad niet opgenomen wij twijfelden aan de juistheid ervan. Maar nu publiceert „Het Volk" een foto van de betreffende circulaire, waarop als punt negen van de 'wenken het volgende voorkomt: „Let op uwe onmiddellijke om geving en meldt eiken, naar uw meening gevaarlijken politieken tegenstander (naam, woning, partij enz.) opdat onze groepsleiding met alle factoren rekening kan houden". Inderdaad houdt dus de N.S.B. er een „zwarte lijst" van gevaarlijke politieke tegenstanders op na! Strijdt een dergelijke methode niet met aard en karakter van het Nederlandsche volk!

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1