25ste Jaargang DINSDAG 8 MEI 1934 No. 7806 S)e CclcbclieSoii^ant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betiding van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V „De les der geschiedenis" Niemand zal ten slotte kunnen rechtvaar digen het feit, dat er onder de katholieken zijn, die de eenheid op politiek terrein ver breken als ware zulk een daad van geen of weinig beteekenis. Iedereen zal ten slotte moeten veroordee- Ien, dat een katholiek zich afkeert van de R. K. Staatspartij, terwijl hij het heden en het verleden der Partij eigenlijk niet eens kent! Wij veroordeelen geen ernstige zoekers •n gewetensvolle werkers op politiek ter rein, maar wèl al degenen, die in opper vlakkigheid en onwetendheid brutaal en bruut neerhalen, wat in jaren langen poli- tieken arbeid is op ouwd en zegenrijke resultaten heeft gehad. En dezen zullen, als ze 'ns wilden nadenken, ook..,, zich zelf moeten veroordeelen! Denzulken raden wij b.v. aan, opdat zij zich verschaffen eenige kennis, welke onmisbare voorwaarde is, om over de po litiek te mogen meespreken de lezing van een pas verschenen brochure „De les der gesel iedenis" door Aug. C. J. Com missaris (uitgave van Teulings, Uitgever- Maatschappij, 's-Hertogenbosch, no. 24 van de Uitgavenreeks der R. j\.. Staatspartij). Wij drukken hier af wat „Ter inleiding" door den schrijver der brochure wordt ge schreven: „De aan al te velen onbekende men mag zeggen somwijlen spannende ge schiedenis van den staatkundigen invloed van Nederland's Katholieken wordt heden ten dage wel eens voorbijgegaan met een naieve luchthartigheid. Als ware de R. K. Staatspartij, de invloedrijke politieke or ganisatie van het katholieke volksdeel, niet de vrucht van een taaien, moeizamen strijd als had haar verleden aan het heden niets te leeren als had het voorgeslacht geen plichten op het nageslacht gelegd! Het moge waar zijn, dat een groote tijd van vernieuwing een groot verleden ge makkelijker doet vergeten, dat de terug blik zou kunnen afhouden van den plicht vooruit te zien, dat verantwoordelijke politiek van thans, die zich uiten moet in verschillende concrete maatregelen die hard zijn, niet steeds tot de geestdrift van het warme hart spreekt, de kennis van het verleden moet tenminste dit kunnen be reiken, dat de noodzakelijke ingespannen activiteit van dit geslacht zal worden ge zien als de voortzetting van een begeeste rend groot werk, onder moeilijker en zwaarder omstandigheden begonnen tot heil van de geheele Nederlandsche Volks gemeenschap. Want dat de Katholieken daartoe het hunne hebben bijgedragen, is een historisch fel Men beschouwe deze historische schets, deze „les der geschiedenis" slechts als een beknopte inleiding tot deze kennis en tot dit gepaste inzicht in eigen verplichting jegens het verleden en eigen verantwoor delijkheid jengens heden en toekomst. Zij werd geschreven als een bijdrage aan de documentaire geschriften, welke de R. K. Staatspartij onder hare meer toegewijde en belangstellende leden verspreidt, ter ver dieping van inzicht en vertrouwen in het werk, dat zij, haar verleden indachtig, In God's wijze Voorzienigheid b 1 ij f t aanbe velen. Moge deze schets onder de leden der partij en in breederen kring haar nuttig werk doen, en vooral den smaak wekken en prikkelen om met grooter belangstel ling, met meer vrucht kennis te nemen van de te weinig gelezen- werken (schrijver somt hier eenige werken op, die de ge schiedenis der Katholieken in Nederland behandelen)." Wij onderstrepen den wensch in den laatsten zin! BINNENLAND BIJEENKOMST VAN DUITSCHE KATHOLIEKEN TE HAARLEM. MgT. Aengenent spreekt de aanwezigen toe. Van heinde en ver waren Zondag Duit- sche Katholieken naar Haarlem getogen om daar de kerkelijke plechtigheden bij te wonen in de kathedrale kerk, welke zouden worden opgeluisterd door de hooge tegen woordigheid van Z.Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent van Haarlem. Rector Gippert hield vóór de aankomst van Monseigneur een korte toespraak, waarin hij op de beteekenis van deze sa menkomst wees. Daarop trok Mgr. de kathedraal bin nen, waarna een plechtig lof gecelebreerd werd. Voordat Monseigneur Aengenent tot de Duitsche katholieken het woord richtte, las rector Gjppert een brief voor van Z.Em. Kardinaal Schulte, den aartsbisschop van Keulen, waarin Z.E. zijn voldoening uit sprak over dit Duitsche feest, Mgr. Aen genent hartelijk bedankte voor het feit, dat Z.Exc. deze plechtigheid wilde bijwo nen, alle Hollandsche dames en heeren, die zich het lot der Duitsche katholieken in Nederland aantrekken Zijn dank betuigde en de Duitsche katholieken in Holland aanspoorde ook in den vreemde goed hun plichten te doen. Mgr. Aengenent sprak er zijn vreugde over uit, dit feest der Duitsche katholieken te mogen bijwonen en beklemtoonde in welsprekende woorden de diepere beteeke nis van deze feestviering. Mgr. wees op de prachtige eenheid van ons heilig geloof, die door deze feestviering zoo treffend wordt aangetoond. Wir sind im wahren Christendum, O, Gott, wir danken Dir" hadden de aanwezi gen Mgr. toegezongen en zoo is het ook, zeide Mgr. ontroerd. Mgr. verheugde zich er over, dat de Duitsche katholieken zoo talrijk naar deze kerkelijke plechtigheid waren getogen. Mgr. spoorde de Duitsche katholieken naar aanleiding van het Evangelie van den dag, aan zich immer en overal, ook vooral in den vreemde katholieken van de daad te toonen. Dan werd door alle aanwezigen de Ge loofsbelijdenis opgezegd, waarop de Bis schoppelijke Zegen werd verleend. Met den Zegen van het Allerheiligste en het gezang „Grosser Gott, wir loben Dich", werd de samenkomst gesloten. Het was een indrukwekkende demon stratie. „Msbd." Het bestuur der Ver. van Varkensfokkers te Leiden, met genoodigden. Op de eerste rij (zittend van links naar rechts) de heeren Mennes (dir. Markt- en Havendienst), de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, C. Bakker, voorz. der Ver., P. J. Heemskerk, J. C. Wesselingh en C. Wassenaar. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LIMBURG. Ingebruikstelling van het Overlaadbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen te Born. Men schrijft ons nog uit Sittard dd. 7 Mei het volgend overzicht van het voor Limburg feestelijk gebeuren, dat gisteren plaats had. Limburg heeft heden een goeden dag ge had. Door het ingebruiknemen van het noordelijk deel van het Juliana Kanaal is niet alleen een verbinding tot stand geko men met de overige waterwegen van ons land, maar staat ook de weg open voor het industriegebied aan den Rijn, terwijl ook de Limburgsche industrie en de mijnstreek er ten zeerste mee gebaat zijn. Ook de mijnstreek heeft voor zijn kolen- vervoer een groote verbetering gekregen door het ingebruiknemen van het nieuwe overlaadstation te Born. Deze ingebruikneming die op zichzelf door den rouw een eenvoudig karakter droeg is hedenmiddag geschied in tegen woordigheid van de Koninklijke Familie. De tocht van de Koningin, de Prinses en de Prins is een zegetocht geworden. Toen de plechtigheid te Maasbradht was afgeloopen, is de Koninklijke familie per auto vertrokken naar Sittard. Langs den weg stonden hier en daar schoolkinderen opgesteld en in de dorpen Echt en Sus te ren was de geheele bevolking uitgeloopen ter begroeting van de Koningin, terwijl uit tal van woningen de driekleur was uitge stoken. In Sittard was het aan het station en om geving een groote drukte. Politie, bijge staan door marechaussee hield de bevolking op eenigen afstand, toen de Koninklijke Fa milie van de auto's zich naar den extra- trein begaf die Haar en de genoodigden naar Born bracht voor het ingebruikstellen van het nieuwe overlaadstation. Tot de genoodigden behoorden behalve vele waterstaats-autoriteiten de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Ruys de Bee- renbouok, de Commissaris der Koningin van Limburg, vele leden der Gedeputeerde en Provinciale Staten van die Provincie, hoofd ambtenaren van de Nederlandsche Spoor wegen, voorzitters en secretarissen der Ka mers van Koophandel in Midden-Limburg, hoofdingenieurs en ingenieurs van kolen mijnen, benevens de burgemeesters van Born, Sittard, Roosteren, Echt en Maas- braoht. Te Born werd de Koninklijke Familie begroet met luide hoera's van de zijde der bevolking en speelde het Juliana Fanfare corps, het Wilhelmus. Ook hier was even als te Maasbracbt een paviljoen ingericht, waar de Koninklijke gasten werden ont vangen door den Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff. Deze zette de belangrijkheid van dit overlaadstation uiteen dat niet al leen ten goede komt aan de mijnindustrie, maar ook aan de consumenten van de ko len. Op verzoek van den Minister stelde Prin ses Juliana door te drukken op een knop, het overlaadstation in werking. Een tech nisch wonder voltrok zich hierop. Een wa gen geladen met kolen reed van de draai schijf, waarop hij stond in den kolentip. Nauwelijks was de wagon daar mechanisch vastgezet of hij rijst eenige meters in een bak, die vervolgens een paar meter voor uit gebracht wordt, om daarna voorover te buigen, waardoor de geheele inhoud in een schip wordt gestort. Op dezelfde wijze, zon der dat iemand zich feitelijk met het geval bemoeit, keert de wagon weer mechanisch terug naar zijn oorspronkelijke plaats. De inhoud van een twintigtal wagons kan in een uur op deze wijze worden overgestort. Onder leiding van ingenieurs ging de Ko ninklijke Familie het bedieningshiuis be zichtigen. Na dat bezoek vertrok de extra-trein weer naar Sittard. Geestdriftig werden de Koninklijke gasten door de geheele bevol king uitgeleide gedaan. Aan den trein, die te 17.03 uit Sittard ver trekt, werd de salonwagen gekoppeld. Een zegetocht door geheel Limburg be gon toen. Overal langs den geheelen weg tot Nijmegen stond de Limburgsche bevol king, waar het maar even kon, langs de spoorweg geschaard en werd gewoven naar het salonrijtuig, waarin de Koningin, de Prinses en de Prins hadden plaats geno men. Niet minder hartelijk werden deze bewijzen van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis door het Koninklijk Gezin be antwoord. Aan de stations waar de trein langs snor de, was het zeer vol en op de plaatsen, waar de trein een oponthoud had, was over al politie aanwezig om de menigte op een bescheiden afstand te houden. Limburg heeft een goede dag gehad. Het heeft zijn Vorstin in zijn midden gehad en dat spontaan op hoogen prijs gesteld. MINISTER MARCHANT VERDEDIGT DE NIEUWE SPELLING. „Deze maand zal er meer zekerheid komen". Gisteravond om kwart over zeven heeft minister Marchant over beide zenders ge sproken over het spellingvraagstuk. Zijn verdediging van de voorgestelde regeling besloot de minister met de verklaring, dat wij er op kunnen rekenen, dat de nieuwe spelling met September op de scholen zal worden ingevoerd, zonder dat er evenwel een verbod van boeken in de oude spelling zal komen. De nieuwe spelling is zeer gemakkelijk aan te leeren. Voor velen zal het slechts een kwestie van enkele uren zijn aldus de minister. Voor uitstel zijp geen termen aanwezig. Elk uitstel beteekent bestendiging van een wanorde, waar niemand belang bij heeft. Voor een overgangstermijn van b.v. vijf jaar voelde minister Marchant niets. De nadeelen eerst op vijf, later op acht, ja zelfs op twintig millioen becijferd wor den overdreven. Er behoeft van kosten geen sprake te zijn en de schade kan tot een minimum beperkt blijven. De kinderen kunnen het best hun eigen leesboekjes cor- rigeeren, zoodat de leermiddelen opgebruikt kunnen worden. In elk geval mag er geen razzia onder de boeken worden gehouden. Zuinigheid is plicht. De tegenstand tegen de nieuwe spelling aldus besloot minister Marchant is zwak van omvang en van gehalte geble ken. Het Algemeen Nederlandsch Verbond betuigde adhaesie. Met België bereiken wij overeenstemming. Deze maand zal er meer zekerheid komen. Aan de nieuwe spelling zal men eerder gewend zijn dan de verzetslieden zich nu kunnen voorstellen. BEMONSTERING EN ANALYSE VAN KAAS. Standaardiseering der methodes. De internationale diplomatieke conferen tie voor de standaardiseering van de methodes van bemonstering en van analyse van kaas, welke onlangs te Rome is ge houden in het internationaal landbouwin- stituut, heeft haar werkzaamheden beëin digd met het volgende resultaat: De vertegenwoordigers van veertien sta ten hebben een internationale conventie onderteekend, welke bij eventueele ge schillen in den internationalen kaashandel gestandaardiseerde methodes vaststelt voor de bemonstering en voor de analyse van kaas. Deze conventie welke het resultaat is van zeer uitvoerige en gedetailleerde bespre kingen, zal in werking treden zes maan den nadat het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, waarbij de origi- neele tekst van de conventie en van de oogenblikkelijke ratificaties gedeponeerd zijn, in kennis zal zijn gesteld van de derde ratificatie der conventie. De conventie blijft voor andere landen open, d.w.z. die staten welke haar niet reeds terstond onderteekend hebben, kun nen dit in de toekomst nog doen. Voorzitter van de conferentie was de heer Swaving (Nederland). Vice-voorzit- ters waren de oudste gedelegeerden van Duitschland, Frankrijk en Spanje, terwy'l de heer Burri (Zwitserland) optrad als al gemeen rapporteur. Bij het opstellen van de conventie heeft het internationale landbouwinstituut nauw samengewerkt met den internationalen zuivelbond, welke zijn hoofdzetel heeft te Brussel en waarin alle takken van zuivel industrie zijn vertegenwoordigd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEÜWS. BUITENLAND. De Duitsche minister van financiën wil geen devaluatie van de Mark. (2de blad). Engeland dreigt Japan met handelsoor log. (2de blad). De mijnbrand in Baden heeft aan 86 mijnwerkers het leven gekost (Buitenl, Ber. 2de blad). BINNENLAND. Een groot aantal biggen zullen uit de markt worden genomen. (1ste blad). Het Crisis-Haringbesluit gewijzigd. (1ste blad). LEIDEN. De artiste, die op 27 April in het circus Amar een ongeluk kreeg, overleden (1ste blad). Tweede slachtoffer van het motor ongeluk op den Rijnsburgerweg (le blad). MIJNEN HEBBEN GEEN AFZET. Zaterdag hebben zoowel de vier staats- als de acht particuliere mijnen wegens ge brek aan afzet niet gewerkt DR. A. A. SMIJERS. Benoemd tot buitengewoon hoogleeraar. Bij Kon. besl. is benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te geven m de muziekwetenschap, dr. A. A. Smijers, bijzonder hoogleeraar aan deze universiteit DÜITSCH BEZOEK GAAT NIET DOOR. De N. R. V. meldt ons: Tengevolge van de nieuwe bepalingen van de Duitsche Regeering in zake het medenemen van reisgeld naar Nederland, kan de aangekondigde reis van het Duit sche reisgezelschap uit Nassau en Diez met Pinksteren voor een bezoek aan de histori sche plaatsen in ons land, niet doorgaan. R'damsche Lloyd Rapide. De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting met het mailschip „Slamat" wordt Woensdagmorgen 9 Mei te 7.28 uur in den Haag verwacht. De Burgemeester (links) en de heer C. Bakker (rechts) beschouwen een pracht exemplaar.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1