DINSDAG 8 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 14 Mei 1934, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steensöhuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo Benoeming van een plaatsvervangend voorzitter van de Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, re gelende den rechtstoestand van de ambtena ren der Gemeente Leiden (vacature Bee kenkamp). 2o Voorstel in zake de verhuring van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 20 en het bo venhuis van de Graanbeurs aan H. C. van Leeuwen. 3o Voorsite! in zake kostelooze ingebruik- geving van eenige lokalen van de Stadsge hoorzaal aan het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". 4o Voorstel tot verlenging van de met de speeltuinverenigingen „Westerkwartier" en „Zuiderkwartier" aangegane overeen komsten in zake de exploitatie van resp. den speeltuin ten Zuiden van den Haag- weg en den speeltuin bij de Seringenstraat. 5o Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Lei derdorp, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek. 6o Voorstel tot wijziging van de met de gemeente Benthuizen gesloten overeen komst, betreffende de levering van electri- cdteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciiteitsfabriek. 7o Voorste! tot het instellen van een rechtsvordering tegen L. J. A. Soinmeris te Haps, strekkende tot vergoeding van schade, toegebracht aan den richtingaanwijzer op den vluchtheuvel aan het Kort Rapenburg. 8o Voorstel tot het verleenen van goed keuring aan een plan voor het bouwen van een auto- en wagenbergplaats met twee bovenwoningen op het terrein aan de Ha verzaklaan door de N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij. 9o Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinder- kleeding en -voeding gedurende het jaar 1933. lOo Praeadvies op het verzoek van P. Z. Du'bbeiaar, om hem een subsidie te verlee nen ten behoeve van den door hem onder houden autobusdienst ZoeterwoudeLei den. llo Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouiw van een nieuwe Vol- molenbrug. 12o Voorste! tot verbouwing van het ge bouw aan de Pieterskerkstraat, waarin de Jongensschool voor U.I.O. is gevestigd en tot beschikbaarstelling van de voor die ver bouwing benoodigd gelden. 13o Voorstel in zake den aankoop van (het perceel grond aan den Rijnziohtweg, te Oegstgeest, kadastraal bekend Sectie B. No. 1935, van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, te 's-Gravenhage en tot vast stelling van de desbetreffende begrootings- regelingen. 14o Praeadvies op de voorstellen van de heeren Schüller en Beekenkamp in ver band met de adressen van W. K. Bekooij dn zake overdracht aan de gemeente van een gedeelte voortuin aan den Zijlsingel. 15o Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het inwinnen van deskundige voorlichting met betrekking tot den bezuinigings- en recontructiearbeid. 16o Voorstel in zake de slooping van per- ceelen, begrepen in het saneeringsplan Bou- welouwensteegParadijssteeg en van per ceelen, begrepen in het Stadhuisplan. 17o Voorstel: a. inzake het verleenen van een toelage aan kweekelingen bij het openbaar lager onderwijs, die zelfstandig met het onderwijs aan een klasse zijn belast en tot beschik baarstelling van de daarvoor benooddgde gelden; b. tot wijziging van de verordening, re gelende het openbaar gewoon lager- en uit gebreid lager onderwijs in de gemeente Leiden; c. tot wijziging van de verordening, re gelende het openbaar vervolgonderwijs te Leiden; d. tot wijziging van de toelage van den Secretaris van de Plaatselijke Schoolcom missie; e. tot wijziging van de verordening, re gelende het onderwijs aan spraakgebrek- kige kinderen te Leiden. 18o a. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het beheer van de bedrij ven der gemeente Leiden en van een ver ordening op het beheer van het Grondbe drijf der gemeente Leiden; b. Benoeming van den hoofdingenieur bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- itriciteit, Ir. F. Stofchuyzen, tot adjunct-di recteur dier Fabrieken. c. Benoeming van den hoofdboekhouder der afdeel in g administratie van de genoem de Fabrieken, W. Wiggers, tot administra teur, hoofd der genoemde afdeeling. 19o Voorstel: a. tot wijziging van de verordening op de heffing van eene belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden; b. tot wijziging van de verordening op de invordering van de belasting op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden; c. tot opnieuw vaststelling van de ver ordening sub a en b. 20o Voorstel: a. tot vaststelling van een verordening op het Verkeer te land; b. tot wijziging van de verordening op de Straatpolitie; c. tot vaststelling van een verordening, regelende de samenstelling en den werk kring van de Commissie, bedoeld in art. 6 der verordening op het Verkeer te land; d. om het adres van de Leidsche Koet- siersvereeniging „Verbetering zij ons Stre ven" in zake het rij verkeer op de Korte Mare, als afgedaan te beschouwen. Door den heer Groeneveld is het volgende amendement voorgesteld: Ondergeteekende acht het niet wensche- lijk dat bij de „Verordening op het verkeer te land" het vervoer per rijwiel van een of meer personen wordt verboden en stelt daarom voor uit Artikel 48 te doen verval len: het onder a genoemde, met de daarbij behoorende bepalingen lo en 2o. Door de heeren van Eek en Groeneveld is onderstaande amendement ingediend. „Ondergeteekende stellen voor om arti kel 78 der Verordening op het Verkeer te Land aldus te doen luiden: De bestuurder van een tramwagen is ver plicht op den openbaren weg de nadering van de tramwagen aan te kondigen door het geven van een geluidsein: a. vóór en bij het omrijden van een hoek en bij het naderen van elke dwarsstraat en brug; b. telkens wanneer de vrijheid of de vei ligheid van het verkeer zulks vordert". Verlaging huur. Van den heer H. C. van Leeuwen, huur der van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 20 en van het bovenhuis van de Graanbeurs, is een verzoek om huur vermindering in gekomen. Dit perceel werd aan hem laat stelijk bij raadsbesluit van 22 Januari 1923 verhuurd voor 1400.per jaar. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in dit geval aanleiding is, voorloopig voor één jaar den huurprijs te verlagen tot 1250.Over eenkomstig het tegenwoordig gevolgd sys teem is de straatbelasting ad rond ƒ50. in den huurprijs begrepen. „Mathesis". Ieder jaar verzoekt het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" om haar kosteloos eenige lokalen van de Stadsge hoorzaal af te staan, ten behoeve van de te houden algemeene ledenvergadering en de tentoonstelling van werkstukken van leer lingen. Op deze verzoeken werd tot nog toe door den Raad steeds gunstig beschikt en ver wacht mag worden, dat deze houding ook zal worden aangenomen ten opzichte van verdere verzoeken van het Genootschap van dezelfde strekking. Ter vermijding van onnoodigen omslag achten B. en W. het daarom gewenscht, dat de Raad hun College machtigt om voor het vervolg aan het Genootschap eenige loka len van de Stadsgehoorzaal voor het bo venomschreven doel kosteloos af te staan. De vier Kinderspeeltuinen. De ten aanzien van de 4 gemeentelijke kinderspeeltuinen voor den tijd van 3 ja ren gesloten exploitatie-overeenkomsten loopen op de hieronder genoemde data af: lo. kinderspeeltuin ten zuiden van den Haag weg, in gebruik gegeven aan „Wester kwartier", 1 Juni 1934. 2o. kinderspeeltuin bij de Seringenstraat, in gebruik gegeven aan „Zuiderkwartier", 27 Juni 1934. 3o. kinderspeeltuin ten zuiden van de Van der Duynstraat, in gebruik gegeven aan „Noorderkwartier", 1 Juni 1935. 4o. kinderspeeltuin ten noorden van den Lagen Rijndijk, in gebruik gegeven aan „Oosterkwartier", 12 November 1935. In de ingebruikgeving van de sub 1 en 2 genoemde kinderspeeltuinen moet thans derhalve opnieuw worden voorzien. Met het oog op den datum van expiratie van de overeenkomst betreffende de beide an dere speeltuinen, verdient het aanbeveling, aldus B. en W., de nu afloopende overeen komsten slechts tot 1 Juni van het volgen de jaar te bestendigen. Alsdan eindigen in 1935 de verschillende exploitatie-contracten op een zoodanig tijd stip, dat gelegenheid bestaat voor alle speeltuinen de wijze van exploitatie en den inhoud der exploitatieregelingen nader on der het oog te zien. Het is echter gewenscht inmiddels reeds de beide te verlengen overeenkomsten eenigszins te verduidelijken en aan te vul- /én, aldus B. en W. Het is o.a. voorgekomen, dat een vereeni- ging bezwaar maakte de bescheiden der rekening over te leggen, op grond, dat art. 5, 3e lid alleen zegt, dat de rekening aan de goedkeuring van B. en W. is onderwor pen en niet tevens overlegging van de be scheiden vordert; hoewel deze opvatting onjuist was, daar de bescheiden deel uit maken van de rekening, ware, aldus B. en W., om allen twijfel in deze op te heffen, in art. 5 de overlegging van de bescheiden der rekening alsnog uitdrukkelijk te ver melden. Een ander punt betreft de regeling van het onderhoud; art. 6 geeft aan B. en W. de bevoegdheid om onderhoud te gelasten, indien het vereenigingsbestuur in gebreke blijft. Het artikel voorziet echter niet in het geval, dat aan de lastgeving niet wordt vol daan, afgezien dan van de in art. 8 gere gelde mogelijkheid van tusschentijdsche beëindiging van de ingebruikgeving. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, aan art. 6 toe te voegen, dat bij het niet vol doen aan de lastgeving, het onderhoud door de gemeente op kosten der vereen i- ging kan geschieden, naar analogie derhal ve van de regeling voor woningwetwonin gen. GAS-LEVERING AAN LEIDERDORP. Met het voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit tot het aangaan van een nieuwe gas- /everingso ver eenkomst met de gemeente Leiderdorp kan het College van B. en W. zich vereenigen. Het contract is opnieuw gesloten voor ruim dertig jaren (tot 31 Dec. 1965), met dien verstande, dat de gasprijs, die te Lei derdorp van 1910 af 2 cent per M3. hoo- ger is geweest dan de Leidsche prijs, voortaan op slechts 1 cent hooger dan laatstgenoemde gasprijs wordt gesteld. ELECTRICITEITSLEVERING AAN BENTHUIZEN. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij zich met een voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit tot wijziging van de met de ge meente Benthuizen gesloten stroomleve- ringsovereenkomst kunnen vereenigen. Als gevolg van de ongunstige tijdsom standigheden, welke op Benthuizen zeer zwaar drukken, is die gemeente in 1932 en 1933.er niet in geslaagd de gegarandeerde minimum-hoeveelheid over die jaren te verbruiken, zoodat thans bijbetaling zou moeten volgen. Onder deze omstandigheden bestaat cr, aldus Commissarissen, aanleiding Benthui zen eenigszins tegemoet te komen door wij ziging van artikel 1, 2e lid der overeen komst, in dien zin, dat de garantie over 1931, 1932 en 1933 op 6000 K.W.U., die over 1934 op 9000 K.W.U. en die over elk vol gend kalenderjaar op 12.000 K.W.U. wordt gesteld; daartoe bestaat te meer reden, om dat de stroomlevering aan Benthuizen in direct tot een niet onbelangrijke vergroo ting van het afzetgebied der Electriciteits- fabriek heeft geleid, o.a. door rechtstreek- sche levering aan een aldaar gevestigde electrische malerij, welker verbruik voor de berekening van de garantie niet mede- telt. Het instellen van een rechtsvordering. Eenigen tijd geleden werd de richting aanwijzer op den vluchtheuvel aan het Kort Rapenburg aangereden en beschadigd door een vrachtauto, bestuurd door en in eigendom toebehoorende aan L. J. A. Som- mers, expediteur te Haps (Noord-Brabant). Aangezien genoemde Sommers voor de aangerichte schade, in totaal 98.50 bedra gende, aansprakelijk is te stellen en het, ondanks daartoe aangewende pogingen, tot dusverre niet is mogen gelukken deze vordering voldaan te krijgen, zal dit bedrag thans langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd, aldus B. en W. aan den Raad. Bouwen op het terrein der L. D. M. De N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij verzoekt aan den Raad om goedkeuring te verleenen aan een plan voor het bouwen van een auto- en wagenbergplaats met twee bovenwoningen op het terrein aan de Haverzaklaan. Blijkens de overgelegde stukken bieden de bestaande meterwerkplaats en fitterij wegens de gestadige uitbreiding van het waterbedrijf niet voldoende ruimte voor de berging van de auto's der vennootschap; door den bouw van de bergplaats worden de bezwaren van het elders stallen opge heven en worden voorts de telkens terug komende kosten voor huur vermeden. De beide bovenwoningen zijn bestemd voor twee fitters, die voortaan derhalve in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf zullen zijn gevestigd. Geen subsidie voor den autobusdienst ZoeterwoudeLeiden De heer P. Z. Dubbelaar heeft verzocht, hem een subsidie uit de gemeentekas te verleenen ten behoeve van den autobus dienst ZoeterwoudeLeiden. Met de Commissie van Financiën zijn B. en W. van oordeel, dat de belangen van de gemeente Leiden niet in zoodanige mate bij dezen dienst zijn betrokken, dat het verleenen van financieelen steun, in dezen tijd van noodzakelijke beperking van de gemeentelijke uitgaven, gewettigd zou zijn. EEN NIEUWE VOLMOLENBRUG. Eenigen tijd geleden moest de Volmolen- brug, gelegen over de Langegracht, tegen over de Volmolen gracht, wegens den slech ten toestand, waarin zij verkeerde, worden afgebroken. Aangezien ook de ten Westen van de brug gemaakte hulpbrug voor voetgangersverkeer binnen afzienbaren tijd versleten zal zijn, achten B. en W. het, mèt de Commissie van Fabricage en Commis sarissen van de Stedelijke Lichtfabrieken van Gas en Electriciteit, welk bedrijf in dezen het meeste belang heeft, wenschelijk, dat tot den bouw van een nieuwe Volmo- lenbrug wordt overgegaan, in aanmerking nemende, dat demping van de Langegracht vooralsnog uitgesloten is. De bedoeling is, dat de nieuwe brug on geveer midden tegenover de Volmolen gracht zal komen te liggen en dat zij ge schikt zal zijn voor rijverkeer. In verband hiermede zal zy, overeenkomstig den wensch der Commissie van Fabricage, een breedte tusschen de leuningen verkrijgen van 4.50 meter, n.l. een rijbaan van 3 me ter met aan weerszijden een verhoogd trot- toirtje van 0.75 meter. De kosten van de nieuwe Volmolenbrug zullen aldus bedragen pl.m. ƒ5800.van welk bedrag 5/7, derhalve pl.m. ƒ4125. ten laste zal kunnen komen van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Het resteerende 2/7 gedeelte ad pl.m. 1675.zal kunnen worden gevonden door overschrijving van den post „Onvoorziene Uitgaven", op welken post nog ƒ39.506. beschikbaar is. VERBOUWING SCHOOLGEBOUW. Het gebouw, waarin de Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieterskerkstraat is gevestigd, maakt het door zijn kleine lo kalen niet wel mogelijk blijvend een zoo danige, in het financieel belang van de gemeente zoozeer noodige, klassebezetting te hebben, dat aanstelling van boventalli ge leerkrachten kan worden vermeden. Wel is waar is, door de groote vermeerde ring van het totaal-getal leerlingen van die school op 1 September 1933 (van 228 tot 267), de toestand aldus geworden, dat het Rijk over een deel van 1934 de jaarwedden van alle leerkrachten zal vergoeden, doch B. en W. achten het hoogst twijfelachtig, of op een dergelijke bezetting van de klas sen in de toekomst kan worden gerekend. Mocht de Rijkssubsidieschaal in voor de ge meente ongunstigen zin worden gewijzigd, dan zouden de kleine lokalen een beletsel opleveren, om de school bij de verander de subsidie te doen aanpassen. Doch afgescheiden zelfs hiervan mag de tegenwoordige toestand, waarbij verschil lende lokalen overvol zijn, niet langer wor den bestendigd. Op deze gronden zijn B. en W. van mee ning, dat tot verbouwing van de Jongens school voor U.L.O. behoort te worden overgegaan. B. en W. geven een uitvoerige toelich ting van een door den Directeur van Ge meentewerken opgemaakte verbouwings plan, waarvan de kosten worden geraamd op 13.000.—. AANKOOP GROND. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, gevestigd te 's Gravenhage, is na gevoerde onderhandelingen, bereid een perceel grond aan den Rijnzichtweg onder de gemeente Oegstgeest, groot 5663 M2., tegen den prijs van 3.per M2. of in totaal voor 16.989.aan de gemeente te verkoopen. Uit een bijgevoegd rapport van de Com missie van Beheer over de gestichten „En degeest" c.a. blijkt, dat deze aankoop in het belang van de gestichten is. Een bouwvergunnings-kwestle. In de Raadsvergadering van 28 Novem ber 1932 werden om praeadvies in han den van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Schüller, luidende: „Ondergetee kende stelt voor de grond vóór perceel Zijl singel van den heer Bekooy alsnog tegen de vastgestelde prijs, die voor deze geval len gegeven wordt, uit te betalen", en een voorstel van den heer Beekenkamp, lui dende: „Ondergeteekende stelt voor aan den heer Bekooy te restitueeren de over drachtskosten verbonden aan afstand van gronden aan den Zijlsingel"; in verband hiermede werd de verdere behandeling van het praeadvies op het adres van W. K. Be kooy, betreffende overdracht van een stuk je grond aan den Zijlsingel. De afdoening van deze aangelegenheid is eenigszins vertraagd, in verband met de door den heer Wilmer in dezelfde vergade ring uitgesproken wenschelijkheid, om de toepassing van artikel 1 van de verorde ning op het bouwen en sloopen principieel te bezien. Deze principieele zijde van het vraag stuk toch behoorde naar het oordeel van B. en W. te worden behandeld bij de wijzi ging van de genoemde verordening, welke deze tengevolge van de jongste herziening van de Woningwet diende te ondergaan. Een ontwerp-verordening tot wijziging van de verordening op het bouwen en sloopen werd inmiddels op de agenda van de raadsvergadering van 2 October 1933 geplaatst, doch in verband met een door den Verhuurdersbond voor Leiden e. o. in gediend adres van die agenda afgevoerd. Bij die ontwerp-verordening werd het vraagstuk van de toepassing van artikel 1 van de verordening op het bouwen en sloo pen op, naar B. en W. meenen, bevredigen de wijze opgelost. Thans kan derhalve, met verwijzing, voor wat de principieele zijde van het vraagstuk betreft, naar Ingekomen Stuk ken No. 195 van 1933, de behandeling van de voorstellen van de heeren Schüller en Beekenkamp, alsmede de verdere behan deling van het praeadvies van Burgemees ter en Wethouders vervat in Ingekomen Stukken No. 254 van 1932 aan de orde wor den gesteld. Na een uitvoerige toelichting besluiten B. en W.: „Wij blijven van meening, dat er geen termen aanwezig zyn op grond waarvan alsnog een vergoeding aan Bekooy zou moeten worden uitgekeerd voor den, ter voldoening aan de desbetreffende bepaling, overgedragen grond. Evenmin achten wij termen aanwezig om, overeenkomstig het voorstel van den heer Beekenkamp alsnog de overdrachts kosten voor rekening van de gemeente te nemen. In het onderhavige geval is ten aanzien van de op de overdracht vallende kosten geheel gehandeld volgens de gedragslijn, welke steeds, behoudens in zeer bijzondere gevallen, werd en wordt gevolgd. Omstandigheden op grond waarvan het gewettigd zou zijn geweest om van den regel af te wijken bestonden ten aanzien van het bouwplan Bekooy niet". BEZUININGINGSARBEID. In de Memorie van Antwoord betreffen de de begrooting voor het loopende jaar schreven B. en W., dat met de daarin ver werkte of aangekondigde bezuinigings maatregelen niet zou kunnen worden vol staan, doch dat de bezuinigingsarbeid moest worden voortgezet. Teneinde dit even omvangrijke als moei lijke werk zoo vlot mogelijk te kunnen verrichten en tevens zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, behoeft het College de voorlichting en de hulp van een des kundige op dit gebied. Deze deskundige zal het College derhal ve van advies dienen inzake de mogelijk heid van bezuiniging bij de onderscheidene diensten en bedrijven en voorts in het alge meen adviezen geven, die een zoo econo misch mogelijke uitvoering van werken door de gemeente bevorderen. Uiteraard zal bij een en ander de taak der gemeente in haar vollen omvang in beschouwing worden genomen. Het voor dit doel benoodigde crediet ten laste van de begrooting 1934 wordt voor- i loopig geraamd op 1000. MACHTIGING TOT AFBRAAK. Nu de gemeente reeds van verschillende perceelen in het saneeringsplan Bouwelou- wensteegParadijssteeg den eigendom heeft verworven, nadert het oogenblik, dat de verwijdering van de opstallen onder oogen moet worden gezien. Ook uit een oogpunt van werkverruiming is deze amo- tie van belang. Mede met het oog op de omstandigheid, dat binnen korter of langer tijd nog meer dere perceelen In eigendom aan de ge meente zullen overgaan, komt het B. en W. het meest practisch voor, dat hun Col lege een algemeene machtiging verkrijgt tot het doen sloopen van de in het plan be grepen perceelen, opdat men tot afbraak kan overgaan, indien en naar mate dat gewenscht is. Hetzelfde geldt voor de panden, benoo- digd voor den bouw van het nieuwe Stad huis; het aan de gemeente toebehoorend perceel Vischmarkt no. 19 staat b.v. reeds leeg en zou dus gevoeglijk thans reeds kunnen worden afgebroken. In de bedoelde algemeene machtiging ware daarom ook het Stadhuisplan op te nemen, aldus B. en W. BEZUINIGINGEN BIJ HET ONDERWIJS. In afwachting van nader in te dienen voorstellen werd door den Raad, overeen komstig door B. en W. in de Memorie van Antwoord op het Sectieverslag betreffende de begrooting voor 1934 gedaan voorstel, o.m. besloten wegens bezuiniging op het onderwijs uit te trekken een bedrag van ƒ30.000.te verkrijgen door: lo. inkrimping van het instituut van de boventallige leerkrachten; 2o. afschaffing van het vakonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes; 3o. vermindering van de belooning van de onderwijzers bij het vervolgonderwijs; 4o. vermindering van het subsidie voor de bijzondere bewaarscholen; 5o. verlaging van de toelage van den Se cretaris van de Plaatselijke Schoolcommis sie; 6o. reorganisatie van het onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen. Inmiddels zijn de noodige voorbereidin gen getroffen en zijn verschillende instan ties gehoord, zoodat B. en W. thans in staat zijn de verschillende voorstelling bij den Raad aanhangig te maken. Ter toelichting daarvan merken B. en W. het volgende op: Ad lo. Inkrimping van het instituut van boventallige leerkrachten bij het lager ou derwijs. B. en W. achten het in de tegenwoordige omstandigheden geoorloofd voortaan in de bij het openbaar lager onderwijs openko- mende plaatsen niet meer op de gewone wijze te voorzien, doch die plaatsen te doen bezetten door kweekelingen met akte en zulks zoolang nog boventallige leerkrach ten in dienst zijn. Verder zouden zij eer vol ontslag wegens opheffing van hunne betrekking wénschen te zien verleend aan de onderwijzers (essen), die 60 jaar of ouder zyn. In dit verband merken zij nog op, dat de gemeentebesturen niet verplicht zijn tot herplaatsing van wachtgelders van 60 jaar of ouder, dat die wachtgelders een benoeming niet behoeven te aanvaarden en dat alle 60-jarige onderwijzers (essen) met hunne op wachtgeldstelling accoord gaan. Naar het gevoelen van B. en W. kan hierbij van aantasting van de belangen van het onderwijs geen sprake zijn, aangezien men, gezien het groot aantal jonge men- schen in het bezit van de lagere akte, dat thans zonder betrekking is, er gemakkelijk in zal slagen alleszins geschikte kweeke- lingen/onderwijzers aan te stellen. Voor een aantal Leidsche jongelui, die er thans niet in slagen een betrekking te verkrij gen, schept deze maatregel de gelegenheid nuttig werk te verrichten, ervaring op te doen en, zij het een bescheiden, belooning te ontvangen, aldus B. en W. De aldus te verkrijgen besparing (bij de berekening waarvan B. en W. uitgaan van een belooning van 600, na een jaar 650, na twee jaar ƒ700, met 100 per jaar voor de hoofdacte) ramen B. en W. voor het oogenblik op pl.m. 10.000.Wel is waar zal alsdan de exploitatie-vergoeding ten behoeve van het bijzonder onderwijs stij gen, doch B. en W. vertrouwen, dat het door de gemeente te geven voorbeeld (ver vanging van boventallige onderwijzers- (essen) door kweekelingen met akte) door de schoolbesturen zal worden gevolgd en dat de daardoor te verkrijgen bezuiniging ten minste zal opwegen tegen de hoogera exploitatie-vergoeding. Met het oog op de daaraan verbonden hoogere kosten, welke op den duur pl.in. 5000.per jaar zouden bedragen, moe ten B. en W. bezwaar maken tegen het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs, die de belooning van de kwee kelingen op ƒ800.per jaar zou wen- schen te zien bepaald, als ook tegen het advies van de Plaatselijke Schoolcommis sie, die in overweging geeft die belooning vast te stellen op 600.met twee een- jaarlijksche verhoogingen van 100.en, voor de hoofdakte bezitters, na driejarige werkzaamheid als kweekeling, nog een extra-verhooging van 100. Met vertrouwen bevelen B. en W. de door hen aangegeven maatregelen, welke geleidelijk een besparing zullen opleveren van pl.m. 69.000.per jaar, aan. B. en W. zouden deze maatregelen ten spoedigste wenschen te doen ingaan, met dien verstande evenwel, dat het aan de leerkrachten van 60 jaar. of ouder, te ver leenen ontslag h.i. zou kunnen ingaan op 1 September a.s. Ad. 2o. Afschaffing van het vakonder wijs in de nuttige handwerken voor meis jes. Vakonderwijs in nuttige handwerken voor meisjes wordt nog gegeven aan de Leerschool gedurende 8 uren per week en aan de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar gedurende 18 uren per week. In

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13