HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Van 5 Mei a.s. af gevestigds Dr. J. POS ZATERDAG 5 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. j van Breestraat 65, Leiden NEDERLANDSCH j DUITSCH an 1 .un,PT„ AMERIKAANSCH ANDAHTd 876 Specialist in pijnlooze behandeling Spreekuren op Werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Avondspreekuur Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 772.3 te Vard5. Laagste barometerst.: 743.1 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 6 Mei: Meest matige Zuide lijke tot Zuid-Weste lijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken. Regenbuien, tijdelijk opklarend. Weinig verandering in tem peratuur. De depressie, welke gistermorgen over ons 1 I lag, trok naar de Noordzee en los te Oi- 1 het groote gebied van lagen lucht druk, dat het geheele Westen bedekt. Zij veroorzaakt thans onweer op de Shetland- sche eilanden. Achter c!e aftrekkende de pressie breide de hooge druk zich over Frankrijk en Duitschland uit, zoodat zich weer een verbinding vormde tusschen den hoogen druk in Finland en die bij de Azo- ren. Het gebied van groote warmte trok zich een weinig naar het Oosten terug en bedekt nog de Oostzeelanden. In het Westen veranderde de temperatuur in de vrije at mosfeer tusschen het Oosten en Westen be draagt 6 a 7 graden Celsius. De zwaarste regens vielen in onze omgeving en in Ier land. Ten Westen van Ierland daalt de tem peratuur thans snel. Het is te verwachten dat het weer nog het onbetrouwbare ka rakter zal behouden met tijdelijk regen, ge volgd door opklaringen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te hall drie 14.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 8.01 uur tot Zondagmorgen 3.51 uur; van Zondagna middag 8.03 uur tot Maandagmorgen 3.50 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 6 Mei voorm. 7.30 uur en nam. 7.52 uur; Maandag 7 Mei voorm. 8.50 en nam. 9.33 uur. SOCIALE STUDIEDAGEN TE SEPPE. In verband met de Sociale Studiedagen te Seppe laten wij hieronder het Pro gramma volgen. Na een Lof met korte toespraak door Mgr. L. van Gils, President van het Groot Seminarie Hoeven zal de opening geschie den op Maandag 27 Augustus des namid dags om 4.45 door Zijne Excellentie mr, ar. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Op de eerste avond spreekt prof. drs. H. Kaag, Rector Magnificus van de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg over: de Finan ciering van de Noord-Brabantsche Indus trie. In aansluiting op deze lezing spreekt prof. dr. ir. H. Gelissen over: de beteeke- nis eener Industriebank voor de financie ring der klein- en middenindustrie. De tweede dag treden als sprekers op prof. dr. L. Bender over Kerk en Gezag en Mag. dr. A. C. Doodkorte over Kerk en Staat. Des avonds van den tweeden dag houdt Henri Hermans een praatavond over de Kerk en het Economisch Vraag stuk. Op den laatsten dag houdt prof. dr. Fr. Muckermann S.J. een inleiding over de Kerk en het Sociale Vraagstuk, terwijl Rector Bots uit Amsterdam spreekt over Kerk en Vaderlandsliefde. In de slotvergadering zal het woord ge voerd worden door Alph. Laudy, Hoofd redacteur van „De Tijd" over het onder werp „De nieuwe Wereld en Wij". Uit dit programma blijkt dat ons in Sep pe buitengewoon interessante dagen te wachten staan. BETERE ZUIGELINGENZORG. Donderdag is te Pijnacker op initiatief van Het Groene Kruis en in samenwerking met het Wit-Gele Kruis een consultatiebu reau voor zuigelingen geopend, in een daar voor door het Wit-Gele Kruis tijdelijk be schikbaar gesteld gebouw. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer B. Noorland, constateerde met genoe gen de aanwezigheid van den burgemees ter jhr. J. K. Hesselt van Dinther en dankte de beide plaatselijke doktoren de heeren dr. Bos en dr. v. d. Horst, die door him be- langelooze medewerking de oprichting van het gebouw hebben mogelijk gemaakt. Spr. hoopte, dat de samenwerking tusschen de beide Kruisvereenigingen van aangena- men en langdurigen aard moge zijn en dat de beide doktoren en medewerkende Kruis- zusters waardeering voor hun arbeid zou den mogen ondervinden. De burgemeester heeft daarna nog een woord van gelukwensch gesproken. Reeds onmiddellijk meldde zich na de opening een aantal moeders met haar zui gelingen aan en begon het bureau z\jn nut tigen arbied. Burgemeester. By Kon. besluit is aan jhr. J. A. van Geen, op zijn verzoek, met ingang van 20 Mei 1934, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Wijk bij Duur stede. Engelsch drukkers in ons land. De groote grafische patroonsvereeniging in Engeland, de Federation of master prin ters, heeft ook een georganiseerde groep van aanstaande patroons, de Young Mas ter Printers Group. Een afdeeling daarvan, the Midland Al liance, houdt Donderdag haar vergadering in Amsterdam. Een dertigtal leden maakt hiervoor een tocht met een Batavierboot naar Nederland. De Engelsche gasten be zoeken eerst de Nederlandsche Rotogravu re Maatschappij te Ler'm, die haar na af loop van het bezoek t noenmaal aan biedt. Daarna gaat het gezelschap naar Haarlem, waar het door de firma Enschedé en Zonen wordt ontvangen. Zondagmor gen houdt mej. Fré Cohen voor deze groep een lezing over de artistieke indeeling van drukwerk. Maandag wordt de Lettergieterij te Amsterdam, de fabriek van Van Gel der Zonen, benevens de drukkerij der fa. Van Boekhoven te Utrecht bezocht, zoo mogelijk ook de school voor de Grafische vakken aldaar, 's Avonds wordt de reis huiswaarts per Batavier ondernomen. STADSNIEUWS DE SAMEVOEGING DER TWEE PAROCHIES. Gisteren heeft voor Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het Bis dom Haarlem, de officieele samenvoeging plaats gehad der parochies van O. L. Vr. Hemelvaart en den H. Joseph, ten huize van den hoogeerw. heer Deken A. H. M. J. Homulle, in tegenwoordigheid van de kerkbesturen der beide betrokken paro chies. Zooals reeds gemeld, zijn de leden der beide kerkbesturen door Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem allen in him ambt bevestigd. (Een mededeeling, dat deze plechtigheid Zondag zou plaats vinden, berustte klaarblijkelijk op een vergissing). Wij kunnen mededeelen, dat zeker nog de eerstvolgende weken in beide kerken de godsdienstoefeningen zullen gehouden wor den zooals voorheen, zoodat er dus nog geen enkele verandering plaats heeft NATIONAAL MUZIEK-CONCOURS. Vanaf 9 Mei a.s. zal een prachtige col lectie geschonken prijzen, voor het op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag te houden concours, te bezichtigen zijn in een der etalage's van K. Hiddink, Stations weg No. 3. Hierbij zijn o.m. een groote legmedaille van wijlen H. M. de Koningin Moeder, een zilveren medaille van Jhr. W. Roëll, Commandant Veldleger, gr. zilveren lau werkrans Gemeentebestuur van Leiden. Verder twee gouden dasspelden bestemd voor Directeursprijzen, aangeboden door H.H. Officieren 6e R. V. A. en door de muziekver. 6e R. V. A. Nog tal van andere fraaie prijzen zul len deze etalage sieren. Dat op beide dagen eenige drukte ver wacht wordt, moge blijken uit de mede deeling der Commissie, dat op iedere Con coursdag ruim 1300 deelnemers en belang stellenden van elders, dit Concours komen bezoeken. Door den Commissaris van Politie is be paald, dat de auto's van deelnemende vereenigingen geparkeerd zullen worden op den Rijnsburgersingel. Een bezoek aan deze Concert- en Marschwedstrijden is alleszins aan te bevelen, temeer daar de toegangsprijs zeer laag gesteld is, zoodat een ieder in de gelegenheid is, te kunnen genieten van dit muziekfestein. Verder wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Instituut Pont. Te Den Haag slaagden voor het examen Boekhouden de dames C. Blok, Noordwijk, B. Loogman, Haarlemmermeer. Voor Ma- chineschrijven: mej. E. Nieuwenhuis en de heeren M. E. Broekstra, Rijnsburg, H. Plug, Noordwijk, E. Ciggaar, Sassenheim, J. Bijen, Roelof arendsveen, C. de Munnik, al hier, A. P. Colijn, Alphen aan den Rijn (met lof). Afgewezen geen. Allen leerlin gen van het Instituut Pont, Breestraat 58a. CRISIS-POSTZEGELS Zooals bekend, staat in de hal van het postkantoor een tentje opgesteld, waar vol ijverige dames en heeren bezig zijn met den verkoop van crisis-postgezels. Deze zegels worden verkocht met een toeslag, welke geheel ten bate komt van de afdeeling Leiden van het Nationaal Crisis-Comité. Ten einde het aanschaffen van crisis- postzegels echter zoo gemakkelijk mogelijk te maken, is mede aan een groot aantal ingezetenen een circulaire gezonden, waar bij een bestelkaart is gevoegd. Op deze kaart, welke ongefrankeerd kan worden verzonden, kunnen de gewenschte zegels worden opgegeven, waarna ze bin nen enkele dagen worden thuisbezorgd. De kas van het Comité heeft dringend versterking noodig. Volgfrne voldoen we dan ook aan het verzoek van het Comité, om nogmaals de aandacht op de crisis-postzegels te vesti gen. Maakt bij uwe correspondentie gebruik van crisis-postzegels. Het Crisis-comité zal er u dankbaar voor zijn. MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. Voordracht prof. Barge. Gisteravond heeft prof. dr. J. A. J. Barge voor de Mij. der Nederl. Letterkun de een lezing met lichtbeelden gehouden over: „De oudste inventaris der oudste Akademische Anatomie in Nederland". Prof. Barge zeide, dat de vermaardheid, die de „Anatomiekamer binnen de stadt Leiden" en de alddar bewaarde rariteiten in den lande en daar buiten bezeten heb ben voldoende bekend is. Behalve uit de reisbeschrijvingen van Haller en Uffen- bach blijkt de internationale vermaardheid zeer duidelijk uit het feit, dat de catalo gus der verzameling in vier talen is ver schenen (Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Latijn) en tusschen de jaren 16711739 zeker 14 malen is gedrukt. Langen tijd waren deze catalogi de eeni ge bron, waaruit men zich een voorstel ling van deze verzameling maken kon. Het is echter gebleken, dat er nog een hand schrift bestaat uit 1620 van den toenmali- gen hoogleeraar in de Anatomie, O. Heur- nius, bevattend een uitvoerige omschrij ving van den inventaris der Anatomie, op gemaakt in opdracht van curatoren. Het is voor dezen inventaris, dat spr. de aandacht vraagt. Hij is zóó uitvoerig, dat het mogelijk is, vrijwel volledig het inte rieur der toenmalige Anatomie te recon- stTueeren. Na een uiteenzetting over de indeeling der in een deel der Faliebegijnkerk onder gebrachte oude Anatomie, wijdt spr. uit over de verzameling, die er bewaard werd. Uit het manuscript van Heurnius blijkt deze collectie op het eerste gezicht een zeer dwaas geheel. Dat men den opkomen den lachlust bedwingt, vindt grond in het bewustzijn, hier te staan voor de jonge kiem, waaruit veel wat in lateren tijd tot gerechten roem der Leidsche Akademie heeft gestrekt en ten deele nog strekt. Als men de verzameling systematisch ordent,' blijkt de verwantschap met de bestaande musea van Oudheden, Ethnographie, Na tuurlijke Historie enz. onweersprekelijk. Te beweren, dat deze laatste uit de oude ver zameling zijn voortgekomen, gaat natuur lijk te ver. Het geestelijk verband ermede is echter klaarblijkelijk, en het stoffelijk verband niet zelden aantoonbaar. Achtereenvolgens behandelt spr. de An- tomica, Pathologica, Zoölogica, Botanica, Archaeologies, Ethnographies, de meube len, gebruiksvoorwerpen en ornamenten. Ten slotte vraagt hij nog een oogenblik aandacht' voor den persoon van prof. O. Heurnius. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Onder voorzitterschap van den heer F. v. d. Mark Sr., hield de Leidsche Red dingsbrigade gisteravond in 't Nut van het Algemeen haar jaarvergadering. Na zijn welkomstwoord releveerde de voorzitter in het kort het wel en wee van de L. R. B. in het afgeloopen jaar en in al de afgeloopen jaren waarin de L. R. B. meer dan voldoende haar bestaansrechte heeft aangetoond. Jammer is het echter, dat nog steeds vele leden geen medewer king toonen inzonderheid door het niet op geven van adreswijzigingen, maar meer nog door het eenvoudig bedanken van vele ouderen waardoor door de aanwinst van talrijke jeugdige enthousiasten, het leden tal niet grooter werd. Laat ieder toch be grijpen, dat hier gewerkt wordt voor een maatschappelijk doel, een doel alleen en uitsluitend tot het redden van menschen- levens. Ook het jaarverslag van den secretaris sprak van ongeveer dezelfde strekking. In VAN ONZE ADVERTEERDERS. V. EN D.-PASSAGE Wordt Maandagmiddag geopend Enkele weken is er gewerkt aan de V. en D.-pasage van de Breestraat naar de Maarsmanssteeg en a.s. Maandag zal de opening ervan plaats hebben. Na Pinksteren zullen de oude gebouwen der fa. Vroom en Dreesmann aan de Aal markt worden afgebroken om plaats te maken voor den nieuwbouw, welke daar zal worden opgetrokken. Om het gemis van de étalages aldaar te ondervangen, kwam de idee op een pas sage te bouwen en deze is thans gereed gekomen. De architecten, de heeren L. en ir. Jan A. van der Laan, vonden hiervoor 'n prachtige oplossing. Door het oudste ge bouw van de sociëteit „Amicitia", reeds enkele jaren geleden aangekocht door V. en D., baande men zich een weg naar de Maarsmanssteeg, waar men door de vroe gere apotheek der fa. Proot uitkwam. Er was heel wat voor noodig om het zoover te brengen, maar als men ziet wat er tot stand is gekomen, zou men niet zeggen, dat alles in. drie weken is tot stand gekomen. De aannemer, de heer Vorst, heeft er spoed achter gezet en voortreffelijk werk ge daan. Opzichter bij het werk was de heer v. d. Holst. De passage is 42 Meter lang en bezit niet minder dan 24 etalages, die een mode-show geven, waarin alles wat denkbaar is, een plaats vindt. De dames- en heeren behoeven niet naar den Haag te gaan zoo dit al ooit noodig is ge weest! De ruimte voor confectie en mode artikelen, welke altijd veel te klein is ge weest, werd talrijke malen vergroot, zoo dat er volop gelegenheid is tot exposeeren. Niet minder dan 200 lichtpunten zetten het geheel in een zee van licht. De fa. Th. L. Zitman zorgde voor de electrische in stallatie, binnen twee dagen werd door den glashandel der fa. v. Dam de benoodi- den glashandel der fa. v. Dam ingezet Het metselwerk werd verzorgd door den heer Huurman, het schilderswerk door den heer de Water, de „Iemco" legde de Neon-ver- lichting aan en de „Ideco" de muziekin stallatie. De firma V. en D. beschikt hier tevens over een eigen omroep-installatie. Dat er hard gewerkt is, leert dezeeerste Leidsche passage, welke zich vanaf de ope ning op Maandagmiddag ongetwijfeld steeds in een druk bezoek zal kunnen ver heugen. het afgeloopen jaar is er veel gedaan door de L. R. B. Op initiatief van het bestuur werd een cursus in het leven geroepen voor instructeurs onder leiding van den heer P. Vaalburg, lid der Haagsche Reddings brigade en met succes. De feestavond in „Zomerlust" gehouden en uitsluitend belegd voor propaganda had eveneens een schitterend verloop, terwijl de groote demonstratie in „De Zijl" in sa menwerking met de Eerste Leidsche E. H. B. O." het hoogtepunt van het zomersei zoen werd. Dat het werk der L. R. B. en E. H. B. O. door het publiek op dezen avond en als vanzelfsprekend altijd ge waardeerd wordt, bleek uit de opkomst van niet minder dan 1300 bezoekers. Tot slot werd melding gemaakt van het volgen van een cursus bij dr. Renaud in de E. H. B. O., waarbij alle cursisten het diploma wisten te behalen. Het jaarverslag van den penningmees ter sloot met een batig saldo van 284.77, waarna de functionaris dank werd ge bracht voor zijn keurig beheer. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. F. v. Ingen Schenau, F. v. d. Mark Sr., W. F. v. d. Reyden, mevr. Zindel, A. P. v. d. Voort, G. de Kramer, secretaris, To- matenstraat 22, H. Rol, W. Loman en H. v. Leeuwen. By de rondvraag werd aangedrongen op één vaste oefenavond per maand en ook deze zomer veel propaganda te maken voor de L. R. B. De penningmeester maakte melding van een uitkeering van 25.voor de red ding van een drenkeling uit het Leven daal, terwijl de voorzitter aan 't slot op wekkende woorden sprak tot de leden en mede namens hen het verzoek over bren gen aan alle Leidsche ingezetenen te ver zoeken het Reddingsmateriaal goed te be handelen. VARKENS-DEMONSTRATIE BELOOFT GROOTSCH TE WORDEN. Door het enorme aantal inzendingen Is de Vereeniging van Varkensfokkers en -Mesters in staat gesteld a.a. Dinsdag een demonstratie te houden welke waarlijk grootsch van opzet genoemd mag worden. In totaal zijn 191 inzendingen opgege ven, voorwaar een prachtig succes. Alles wijst er dus op dat de Vereeniging een stij gende belangstelling geniet. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertneite in dit blad. Gouden doctoraten. Woensdag a.s. hopen mr. J. H. van Bel, wonende te Den Haag en op 14 Mei mr. J. H. Andries, oud-president van den Voog dijraad te Den Haag den dag te herden ken, waarop zij voor 50 jaar aan de Leid sche Universiteit promoveerden tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris M. G. Bon alhier: Het huis met tuin aan de Rijn en Schiekade No. 116, in bod 5700.koo- per de heer J. P. van Beukering q.q. alhier, voor ƒ5975.De woningen in de Lange Paradijssteeg Nos. 4 en 4a na mijning te zamen in bod ƒ670.—, kooper de heer F. i J. van Thiel alhier voor ƒ671. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van H. van den Ouweelen om vergunning tot het oprichten van een koper- en blikslagerij en herstel plaats voor machines in het perceel Oude Vest No. 187, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het pulbliek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 19 Mei 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestaat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Sport- vereeniging N.Z.H. Tram Boys, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik in haar cantine, staande op haar terrein aan den W assenaarsohe weg, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1934. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: De Graaff, De Jager, Polak, Renaud en Timmermans. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De Zondagsdienst der buisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen holz. Tel. 390. Handelsregister K. v. K. W jj-z i g i n g. 443. Naamlooze Vennoot schap Sigarenfabriek voorheen Voorhoeve en van Ravesteyn, Leiden, Stationsweg 49. Uittr. Ged. comm.: C. N. J. Hioolen, Delft. Uittra Proc.: G. E. Hagens, Delft. De direc tie der N.V. wordt thans gevormd door de directie der N.V. A. Hillen's Sigaren en Ta baksfabriek te Delft. De N.V. houdt thans geen kantoor meer te Leiden. De Unie en de watergevaren. De Unie van Watertoeristen, te Amster dam, heeft een adres gericht aan het ge meentebestuur, naar aanleiding van het adres van De Nederlandsche Centrale Red dingsbrigade, waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt. In het adres van de Unie van Watertoe risten wordt gewezen op het feit, dat het vaarseizoen gewoonlijk op zes maanden wordt gesteld. Indien het door De Neder landsche Centrale Reddingsbrigade ge noemde aantal verdronken personen 3100 in vijf jaren tijds bij het gebruik van cano's en dergelijke kleine bootjes juist zou zijn, dan zouden er in pl.m. 30 vaar-maanden ongeveer 100 personen per maand, pl.m. 25 per week of 3 4 per dag hun leven laten bij het beoefenen van de cano-sport e.d. Dat cijfer komt adressante sterk overdre ven voor. De publieke opinie, zoo ook de pers, zouden het stilzwijgen niet bewaard hebben. De Unie vraagt alvorens maatregelen te beramen, een diepgaand onderzoek en te vens overleg met de organisaties op het terrein van het watertoerisme en van de watersport Gistermiddag te kwart over zes Is het 15- jarige meisje C. v. G. in den winkel van V. en D. van een 5 M. hooge trap geval len en met het hoofd tegen een hoek van een eiken tafeltje terecht gekomen. Met een ernstige hoofdwonde werd zij door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Te 7.15 uur gistermiddag is de 27-jarige schippersknecht A. v. A., aan boord van het schip „Verandering" uit Nieuwenwijk, aan den Oude Singel met zijn rechtervoet be kneld geraakt tusschen een staaldraad en een dolder. Hij bekwam een voet- en en kelbreuk en verschillende verwondingen. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Tot leden van de examencommissie voor onderwijzer (es) te 's-Gravenhage zijn be noemd de heeren J- Broeze (lid en onder voorzitter), P. A. Hibma en M. J. Krop, al len alhier. BIOSCOPEN. Trianon. Gustav Fröhlich is de slanke en char mante jongeling, die reeds in vele films vele harten moet hebben veroverd zijn eigen overwinningen op het witte doek niet meegerekend. In de film van deze week :„Wat vrou wen droomen" (dit is niet de titel van een boek, maar de naam van een parfum) voegt hij op het witte doek in ieder geval weer een overwinning er aan toe. Of.... eigenlijk staat de zaak anders, de overwin ning is meer aan de zijde van Rina, de dievegge (Nora Gregor) die al haar ge stolen briljanten en diamanten in kamer 88 aan de Venetiaansche lamp hangt en

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2