ZATERDAG 5 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 17 INTERPAROCHIEELE WAT EfJN GEZEL TOCH WETEN IVIUËT. (54). Nadat we dan duidelijk geciteerd heb ben uit de twee roemrijke Encyclieken, wat de Kerk te zeggen heeft in sociale en eco nomische vraagstukken, zullen we aan de hand van Q.A. het eigendomsrecht bezien. Paus Pius herinnert ons eerstens aan de ïulvere doelstelling van het eigendoms recht, zooals Leo XIII deze had aangegeven. Dit was immers het actueele en brandende vraagstuk, gehandhaafd door de Kerk, ver worpen door het socialisme. Deze laatste toch verweten (en verwijten nog) dat de Katholieke Kerk de bezittende klasse be schermt. Een totale weerlegging daarvan vinden wij echter in den leer van Thomas van Aquino, die zegt, dat alle bezit belast met de sociale hypotheek, waardoor de be zitter uit het oogpunt van sociale rechtvaar digheid zware plichten heeft ten opzichte der niet-bezittende klasse. Ook Leo XIII schreef zijn beroemd citaat over het eigendomsrecht, niet alleen na druk leggend op sociale rechtvaardigheid, maar evenzeer op christelijke naastenliefde. In dit laatste toch zit leidmotief, en het perspectief van elkander meer als kinderen van één Vader te beschouwen. En daarheen moet het toch? Nu heeft het eigendomsrecht een twee voudig karakter, het is individueel of sociaal, naar gelang de enkeling of de gemeenschap erbij betrokken is. Reeds door de natuur is dit recht voor den mensch bestemd: God zelf schonk het aan elk Zijner schepselen, omdat de goede ren dezer wereld, bestemd voor de geheele menschheid, aan die bestemming zouden beantwoorden. Aldus is het een door God aan ons gegeven recht. En dan schrijft Pius XI: „maar dit alles is slechts te bereiken door de handhaving van een vastgestelde en bepaalde orde". Niet tornen dus aan vaak niet-begrepen dingen, zooals we dikwijls menschen ont moeten, wier kennis nauwelijks middelma tig is en die zich dan een oordeel aanmati gen, waarvan men soms huivert. Zelfs on der de Katholieken bestond en bestaat nog meeningsverschil over het eigendomsrecht, en de oorzaak daarvan is het niet weten, wat eigenlijk de Katholieke leer daarvan zegt. Bovendien moeten wij. nooit in uitersten vervallen. Want als ontkend wordt, dat het eigendomrecht een sociaal krakter heeft, dan komt men tot het z.g. individualisme, dan helt men naar het oude liberale stand punt over: ieder voor zich en God voor ons allen. Terwijl daartegenover staat de leer der socialisten, dat alle eigendom ge meenschapsgoed is; de een mag niets meer hebben dan de ander. Tusschen deze twee uitersten staat de katholieke opvatting en deze alleen kan de maatschappij tot nut en voordeel zijn. Want wat de een voor zich alleen wil op- eischen en de ander als gemeenschapsgoed wil beschouwd zien, dat is een ongezond stelsel en strookt niet met de natuur van den mensch. Particulier eigendom is in- zich niet ongezond (zooals we later nog nader zullen aanduiden), maar de menta liteit, de geestesgesteldheid van den eige naar, die is dikwijls ongezond. Als we constateeren moeten b.v. hoe iemand zijn geld of goed misbruikt ten eigen bate, ofwel foutief ermee handelt in de maatschappij; ja, dan behoef je noch socialist, noch com munist te zijn, om iets dergelijks als min derwaardig af te keuren. Een goed katho liek zal bezadigd en toch juist daarover moeten oordeelen, mits hij zelf bij minder bezit niet eveneens domme dingen doet. Dan is 't maar beter dat hij zwijgt en eerst eens zelf beter handelt S. M. NED. KATHOLIEKENDAG. Nog veel meer Gezellen kunnen mee gaan naar den Bosch op Zondag 24 Juni. Met duizenden zullen we daar getuigen van onze trouw aan het gezag. Ook de Gezellen hebben in deze een sterke daad te stellen. De kosten zijn ƒ2.25 per deelnemer. Opgeven by den Senior. LEIDERSDAG. Van nog enkele vereenigingen moeten de gelden binnenkomen. Storten s.v.p. op de giro-rekening der Leidsche Gez. Ver. no. 176553. VOOR ONS DISTRICT. De Nederl. Katholiekendag heeft plaats op 23 en 24 Juni te den Bosch. In iedere Vereeniging worde er aan gewerkt, dat de deelname zoo groot mogelijk zij. Senioren en Commissarissen worden reeds Zaterdag verwacht de leden uitslui tend op Zondag 24 Juni. Het algemeene onderwerp van den Ka tholiekendag zal zyn: „Het gezag". Zaterdags speciale bijeenkomst voor de leiders. Zondag Bisschopsmis in de St. Jan. 's Middags massale vergadering en de monstratie door de stad. Nogmaals, Senioren en Commissarissen, doet uw best stel in uw vereeniging open een spaargelegenheid, om zoo de deelna me voor een ieder mogelijk te maken. Maar denkt er vooral aan niet alleen massaal, maar vooral in volmaakte orde, zullen wij optrekken door de straten van den Bosch, dan alleen is onze demonstratie geslaagd. VOOR EIGEN VEREENIGING. Dinsdag 8 Mei bijeenkomst voor de ge huwde leden. Wij zullen hopen, dat alle leden aanwezig zijn. De vice-praeses zal een korte inleiding houden, en vervolgens zullen belangrijke zaken worden behandeld. B.v. Kinderfeesten, brandstoffenvoorzie- ning. Verder zal er verslag worden uitge bracht door den heer Vorst over 't zieken fonds van onze Gezellen-Vereeniging. Woensdag 9 Mei vergadering van den Raad van bestuur precies om 8K uur. VAC AN TIE HUIS „DE LIEBAARD". Van 10 Juni10 September worde „de Liebaard" opengesteld als Vacantiehuis. Logies en alle maaltijden inbegrepen 1.80 per dag. Schrijft tijdig, dan worden voor u plaatsen gereserveerd. Adres om aan te vragen: Pater P. Biesta O.P., Prinses Ma- rielaan 4, Baarn. VAN M'N BOEKENTAFEl OOSTENRIJKSCHE BLOED-CARNAVAL Leo Speet heeft een lezenswaardige brochure doen verschijnen bij de drukke rij ,,'t Kasteel van Aemstel" te Amster dam. De brochure is getiteld „Bloedig Carnaval. De dooden vermanen" en bevat feiten en documenten betreffende de jongste revolutie in Oostfenrijk. Terecht zegt de schrijver op pagina 11 van het boekje dat tusschen haakjes te koop is voor den civielen prijs van een dubbeltje dat de tijden nog te weinig rijp zijn om thans reeds de geschiedenis der Oosten- rij ksche revolutie te beschrijven. Alles ligt nog te versch in het geheugen en wij kijken op de recente gebeurtenissen nog van te dichtbij, om een objectief over zicht over het geheel te hebben. Het doel van deze brochure is dan ook minder om het Oostenrijksche Bloed-carnaval tot in bijzonderheden te beschrijven, dan wel om vast te stellen, dat het de Oostenrij k- sche sociaal-democraten zijn geweest, die de revolutie reeds jaren lang hebben ge wild en hebben voorbereid. Zij hadden zich op geraffineerde wijze voorzien van alerlei moordtuig en zich genesteld in als wooncomplexen gecamoufleerde forten n.b. gebouwd met de belastinggelden der burgerij met de bedoeling zich met de wapens in de vuist te verzetten, wanneer men het wagen zou te raken aan hun be voorrechte positie. Dat gevaar was in de laatste maanden dichtbij gekomen en van daar de bloedige poging om de macht te heroveren, een poging, die falikant ver keerd is uitgeloopen en tot ontbinding der eens zoo machtige Oostenrijksche sociaal democratie heeft geleid. Ondanks alle ontkenningen van sociaal democratische zijde elders staat het vast, dat de Austro-Marxisten zich hadden ge wapend en dus een illegale actie voorbe reid en gewild hebben. Hier te lande heeft de S. D. A. P. zich sinds Paschen op le- galen grondslag gesteld, maar het is in ieder geval ook voor ons leerrijk om na te gaan, wat er in andere landen gebeurd is. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht RADIO EN ELECTRO-ACOUSTIEK. De radio is in de laatste jaren van een min of meer interessant speelgoed voor professioneele en amateur-physici uitge groeid tot een complete wetenschap met onderdeelen, waarin men zich specialisee- ren kan. Uit deze ontwikkeling moest logisch een behoefte naar voren komen naar meer voorlichting en contact m.a.w. een be hoefte naar tijdschriften. Voor ons ligt het eerste nummer van het nieuwste tijdschrift op dit gebied „Radio en Electro-acoustiek" uitgegeven door de firma Gebr. De Boer te Aalten. Blijkens het Voorwoord van den redac tieleider H. J. J. Bouman, stelt dit maand blad zich voor, zich te bewegen op het ter rein van Radio Ontvang- en Zendtechniek, Omroeptechniek, (waartoe ook behoort de technische verzorging van den omroep), Radiodistributie en Draadomroep (waar door wij ook op het gebied der telefoon techniek komen), Opname en weergave van Gramofoonplaten, Opname en weergave van Geluidsfilms, Televisie en Beeldtele- grafie, en ten slotte Meettechniek. In al- gemeenen zin gesproken is het doel van dit tijdschrift ontwikkeling en verdieping van vakkennis aan den lezer te brengen, zoo wel theoretisch als practisch. Dat wil men bereiken door in „Radio en Electro-Acou- stiek" den vakman te laten spreken tot den vakman. Zooals trouwens ook uit den inhoud van dit eerste nummer blijkt, wil het blad zich vooral richten tot de meer gevorderden op dit gebied, die er ook iets in zullen vin den wat op hoog wetenschappelijk peil staat. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. GEMENGDE BERICHTEN HET ONWEER VAN DONDERDAG. Landbouwer gedood. Tijdens het onweer van Donderdagavond is de 25-jarige zoon van den landbouwer Nijkamp te Haarle (O.), to§n hij met paard en wagen van het land kwam, door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. AUTO OP TROTTOIR GEREDEN. Gisternacht heeft op den Zijl weg te Haarlem een ongeval met doodelijken af loop plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Zijl- brug, is door onbekendheid van den be stuurder met de onmogelijke situatie ter plaatse ter hoogte van de rijwielzaak van de firma Viets waar het trottoir door de plaats van deze zaak plotseling zonder overgang een gedeelte van den rijweg in beslag neemt het trottoir opgereden. Juist liep daar de 46-jarige heer G. L. van Halst, procuratiehouder, die even verder op den Zijl weg woont. Hij werd door den auto gegrepen en vermoedelijk tegen het puntige hek, dat om de rijwielzaak staat, geslingerd. Daardoor kreeg hij diepe vleeschwonden in het linkerdijbeen en aan de rechterzijde van zijn gezicht, boven dien nog een bloedende wonde aan den hals. Hij werd de rijwielzaak binnengedra gen, waar een lid van den ongevallendienst de eerste hulp verleende. Een ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. Per ziekenauto van Mathot is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij vannacht om kwart voor twee aan de bekomen verwondingen is overle den. De auto, die het verschrikkelijk ongeval veoorzaakt heeft, was aanvankelijk door gereden. Daar echter door het oprijden van het trottoir de banden, resp. van rechter- voor- en achterwiel, lek waren geworden, stopte de bestuurder eenige meters verder. Nadat de drie inzittenden waren uitgestapt, reed de wagen naar een stuk weiland aan de Garenkokerskade. De bestuurder liet den auto daar onbeheerd staan en begaf zich toen naar de plaats des onheils, waar de politie hem aantrof. Bij zijn aanhou ding bleek, dat hij eenigszins onder den in vloed van sterken drank verkeerde. Hij is naar het politiebureau in de Sme- destraat overgebracht en bleek te zijn een 23-jarige graanhandelaar uit Haarlemmer meer (Vijfhuizen). De auto is in beslag ge nomen. Van dezen wagen was ook het rechtervoorspatboord ingedrukt en de rich tingaanwijzer defect, terwijl de banden, zooals gezegd, lek waren. De mede-inzittenden beweren niets van de aanrijding te hebben bemerkt. AUTOBUS IN DE VAART. De 30 inzittenden konden zich redden. Gisteravond 6 uur is nabij Poeldijk onder Monster een ernstig ongeval gebeurd, dat wonderwel goed is afgeloopen. Een auto bus van de Westlandsche Tramweg Maat schappij is onder Poeldijk door het feit, dat ter plaatse dé berm van den weg week is, en de bus in verband met de bestrating moest uitwijken, van den weg afgegleden en in de vaart terecht gekomen. In de bus wa ren niet minder dan 30 personen gezeten. Door het openschuiven van het luik in het dak en het stukslaan van ruiten konden alle inzittenden zich redden of gered wor den. Vrijwel allen kwamen er met een nat pak en den schrik af. Eenige van hen be kwamen lichte verwondingen door glas scherven. De chauffeur kon zich eveneens in veiligheid brengen. De politie van Monster stelt een onder zoek in naar het gebeurde. DOODELIJK MIJNONGELUK. Jonge vader omgekomen. Donderdagmorgen is, naar de „L. K." meldt, de houwer F. H. Peters in een grond- galerij van Staatsmijn Hendrik onder plot seling afvallend gesteente geraakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Peters was 31 jaar oud, gehuwd en vader van 6 nog jeugdige kinderen. Hij was woon achtig te Brunssum. KOLENDAMP VERGIFTIGING. Oude vrouw bewusteloos. Aan perceel 25 der Hyacinthstraat te Utrecht, bewoond door twee bejaarde men- sohen, kregen gistermorgen leveranciers geen gehoor. Toen men 's middags ook geen gehoor kreeg, begon men ongerust te worden. Eeni ge buren klopten met kracht op de deur met als gevolg dat de 76-jarige gepen sioneerde brievenbesteller v. S. geheel ver suft de deur opende. Bij een verder inge steld onderzoek vond men de 79-jarige vrouw in bewusteloozen toestand. Zij werd pear auto van den G.G. G.D. naar de klinieken vervoerd. Haar toestand is ernstig. Het onderzoek bracht aan het licht, dat men met een geval van kolen vergiftiging te doen had. LEERAAR ZOEK. Ieder spoor ontbreekt. Een zonderlinge verdwijning houdt sinds eenige dagen een kleinen kring van Utrech tenaren bezig; zoo meldt het „Utr. Nieuws blad". Sedert Maandag jJ. is de heer dr. T. de Haan, leeraar aan de Rijks H. B. S. in de Kruisstraat, spoorloos verdwenen. Op dien dag heeft hij 's morgens nog les gege ven, waarna hij, voor zoover men weet per fiets is vertrokken. Zijn verdwijning heeft aanleiding gegeven tot allerlei ge ruchten. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Utrecht is de heer de Haan een be kend en gezien leeraar. Reeds twintig jaar is hij aan de H. B. S. verbonden. Ruim drie jaar geleden van 15 Dec. 1930 tot 21 Maart 1931 toen de directeur van de Rijks H. B. S. aan de Kruisstraat, dr. P. G. Tiddens, tengevolge van een been breuk zijn functie niet kon uitoefenen heeft dr. de Haan het directeurschap waargeno men. Naar het schijnt hebben zich toen moeilijkheden tusschen dr. De Haan en en kele leeraaren voorgedaan, waaruit een zekere animositeit is voortgevloeid. Na de terugkomst van dr. Tiddens is dan ook het onderdirecteurschap aan een anderen lee raar opgedragen. Ook nadien zijn meer malen incidenten voorgevallen, waarbij de houding van dr. de Haan de aanlei ding was. Zoo moet een pijnlijke kwestie gerezen zijn over een leerling, die door de leeraarsvergadering na rijp beraad niet tot een hoogere klasse was bevorderd. Deze leerling overleed kort daarna, en, zijn wy welingelicht, dan heeft dr. de Haan daarin aanleiding gevonden om zich schriftelijk tot de inspectie van het M. O. te wenden met een beklag over de jegens dezen leerling gevolgde gedragslijn, waar in hij zelfs zoover ging te verklaren, dat deze leerling was „vermoord", daarmee blijkbaar doelende op een verband tus schen het niet-bevorderen van den leer ling en diens overlijden. De inspectie heeft deze aangelegenheid nauwkeurig onder zocht en is daarbij tot de conclusie geko men, dat de beslissing der leer aren-verga dering volkomen correct was. Aan dr. de Haan is toen verzocht zijn verontschuldi ging aan te bieden, hetgeen, naar wij mee- nen te weten, is geschied. De laaste maanden evenwel hebben en kele nieuwe incidenten zich voorgedaan, die tengevolge hadden, dat alle contact tusschen dr. de Haan en zijn collega's door de laatsten werd afgewezen. Bij de behandeling van het ontslag-Lo- pes Cardozo door het ambtenarengerecht bleek reeds, dat dr. de Haan een vrywel geïsoleerde positie innam. Dat was in de laatste dagen van Januari van dit jaar. Omstreeks denzelfden tijd moet zich een ernstig incident hebben voorgedaan tus schen dr. de Haan en den leeraar in de wiskunde, den heer J. H. A. Krediet. Deze laatste werd door dr. de Haan naar wij meenen in den vorm van een schriftelijke klacht bij de inspectie van het O. M. er van beticht, dat hij het „om den ge- loove" op een der leerlingen gemunt zou hebben. Ook ten aanzien van den gymnas- tiekleeraar, den heer L. D. E. J. Kramer, richtte dr. de Haan op ons onbekende gron den een klacht tot de inspectie. Wij meenen te weten, dat deze beide leeraren in de naar hun overtuiging vol komen fantastische klachten van dr. de Haan aanleiding vonden om een aanklacht tegen laatstgenoemde in te dienen, doch dat zij voornemens waren, daarmede te wachten totdat het proces-Lopjes Cardozo waarin appèl is aangeteekend zou zijn geëindigd, omdat anders, hoezeer ten onrechte ook, de meening zou kunnen post vatten, dat men dr. de Haan's getuige- verklaring (die voor den heer Lopes Car dozo gunstig luidde) in haar waarde zou willen aantasten. Om dezelfde reden is, meenen wij te weten, geen gevolg gegeven aan het voornemen van den Directeur, dr. Tiddens, om een onderzoek naar de geest vermogens van dr. de Haan te doen instel len. Maandag j.l. gaf dr. de Haan nog les. Het eenige punt, waarin hij toen van zijn gewoonten afweek, was, dat hij geen huis werk opgaf. Sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. Sinds jaar en dag woonde dr. de Haan samen met zyn thans circa 80-ja rige moeder. Eenige maanden geleden ver loofde hij zich met een Duitsche. Of hy naar Duitschland vertrokken is, weet men niet. De politie-radio-omroep heeft zijn signalement reeds Dinsdagavond bekend gemaakt, doch voorzoover wij weten, ont breekt haar omtrent de verblijfplaats van dr. de Haan tot dusverre iedere aanwij zing. Bij zijn leerlingen was dr. de Haan zeer geliefd. KNOEIERIJEN BIJ DE VARKENS CENTRALE. Een arrestatie. Uit Ten Boer (Gr.) wordt ons gemeld: Reeds eenigen tijd geleden klaagden de varkensmeesters in deze gemeente over de moeilijkheden, die werden ondervonden bij de aflevering van varkens aan de regee- ringsoentrale. Enkele personen leverden ge regeld, doch veilen konden zoo goed als nooit varkens kwijt. Er rees verdenking en een uitgebreid on derzoek van de gemeentepolitie van Ten Boer werd ingesteld. De aangelegenheid was zoo ingewikkeld, dat de politie niet zonder persoonlijke raad pleging van den administrateur der Haag- sdhe Centrale verder kon gaan. Tijdens en na dit onderzoek bleek, dat inderdaad knoeierijen op groote schaal hadden plaats gehad, waardoor belangrijke bedragen aan den regeeringssteun aan de varkensmesters werden onthouden. Het onderzoek was gisteren zoo ver gevorderd, dat de 45-jarige koopman S. van H. uit Groningen kon •worden gearresteerd, verdacht van oplich ting en valschheid in geschrifte. Van H. werd ter beschikking van den Officier van Justitie te Groningen gesteld. Het onderzoek in deze zeer ingewikkelde zaak duurt voort VALSCHE MUNTERIJ. Werkplaats ontdekt in Friesland. De recherche te Leeuwarden ia ongeveer een maand geleden een onderzoek begon nen naar aanleiding van het feit dat reeds geruimen tijd in een deel van de provincie Friesland valsch geld in omloop was. Het onderzoek heeft er toe geleid, dat de Offi cier van Justitie te Leeuwarden, vergezeld van den hoofdinspecteur van politie, bjj een rijwielhersteller en electricien te Lm- sum huiszoeking heeft verricht Een geheele werkplaats voor het ver vaardigen van valsohe munten, alsmede meer dan honderd valsohe guldens en rijks daalders zijn daar in beslag genomen. De rijwielhersteller is aangehouden en in het Huis van Bewaring te Leeuwarden in gesloten. OVERMOEDIGE BRUIDEGOM ZWAAR GESTRAFT. Zeer tegen den zin van Gebr. H. was te Hoensbroak de 20-jarige R. in het huwelijk getreden met een meisje, dat bijna de bruid van een der gebroeders was geweest. Toen het gelukkige paar Donderdag per auto op weg was naar de woning van de bruid, kreeg de bruidegom opeens een overmoe dige bui en gooide voor de woning der ge broeders H. gekomen, hier de ruiten dn. Diit bleef niet zonder resultaat, vertelt „De Telegraaf", want op de bovenverdieping werden de ramen geopend en op den auto van het gelukkige paar een waar bombar dement geopend, zoodat er geen ruitje meer heel bleef en de auto zwaar werd ver nield. Met haar sleep onder den arm zocht de bruid een goed heenkomen achter den wagen. De bruidegom werd door de neer vallende projectielen dusdanig verwond, dat de bruid hem volgens haar zeggen niet meer herkende. De politie werd in de zaak gekend. HET ONWEER VAN DONDERDAG Een prachtig natuurverschijnsel De algemeene Europeesche weersgesteld heid is de oorzaak geweest, dat onweders van zeldzame hevigheid over groote ge bieden hebben gewoed. Donderdagmorgen lag over een gedeelte van West-Europa, omvattende de volgende landen: Frankrijk, België, Nederland en Engeland en verder de Noordzee, een koude luchtmassa met een beweging van N.O. naar Z.W. Deze luchtmassa werd aan de Oostzijde be grensd door een zeer warme, die het groot ste gedeelte van Centraal Europa innam. De grens tusschen deze twee liep ongeveer van Denemarken langs dg Oostgrens van ons land Zuidwaarts. De warme lucht be woog zich van Oost naar West en stuitte dus op de koude lucht. Er was voor deze warme lucht geen andere uitweg dan naar grootere hoogten uit te wijken. Dientenge volge kwam over een zeer breed front een luchtmassa tot opstijging en dit moest uit den aard der zaak leiden tot de ontwikke ling van zware onweders, die zich ver plaatsten van een Zuidoostelijke naar een Noordwestelijke richting. Het eigenaardige van het geheele ver loop van het natuurverschijnsel was, dat het voorafgegaan werd door koel weer en den volgenden dag door warmer weer. Uit het bovenstaande is dit echter gemak kelijk te verklaren. Immers ons land lag eerst in het gebied der koude lucht. Toen de warme luchtmassa uit het Oosten naar het Westen vooruit drong, eerst in de hoo gere, later in de onderste luchtlagen, moest de temperatuur stijgen en zoo kregen wij het omgekeerde verloop te zien als ge woonlijk. Overigens is het onweer wel het zwaarste geweest, dat sedert vele jaren in ons land heeft gewoed en misschien ook het meest uitgebreide, voor zooverre uit de voorloo- pige berichten is op te maken. Het aantal ontladingen was buitengewoon groot, groo- ter dan bij het onweer van Dinsdag en waarschijnlijk waren er meer trefgevallen. Het onweer verliep geheel zonder wind stoot. Overal zyn zeer overvloedige regens gevallen, hier en daar ook hagel. In Zuid-Holland waren twee buien te onderscheiden, die elkaar met een tijds- tusschenruimte van ongeveer anderhalf uur opvolgden en waarvan de tweede verreweg de zwaarste was. Omstreeks ne gen uur was het weerlicht niet van de lucht en volgde de eene zware, ratelende donderslag op de andere. Voor hen, die onbevreesd naar een onweer kunnen zien, was het een prachtig natuurverschijnsel. WETENSWAARDIG ALLERLEI Volgens een statistiek, wier betrouw baarheid echter niet gecontroleerd kan worden, spreekt men over de heele wereld 860 verschillende talen, behalve de 5000 dialecten, 84 talen daarvan worden alleen reeds in Europa gesproken. Ook de berg, bosch- of zeelucht, die over het algemeen zuiver genoemd wordt, be vat toch nog veel grootere hoeveelheden fijne stofdeeltjes als men meent. In de ste den is de lucht echter verzadigd met roet en stof. In Londen heeft men thans door onderzoekingen vastgesteld, dat niet min der dan 2000 kilo stof per kubieke meter in den loop van 1 jaar op de aarde neer valt. Het aantal Eskimo's wordt op 32000 ge schat.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 17