Atelier JONKER VRIJDAG 4 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 VOOR EEN BIZONDER PORTRET THANS BREESTRAAT 29 BRUIDSFOTO'S 659 BUITENLAND VOLKENBOND. ALS RUSLAND IN DEN BOND KOMT Warschau wil ervan profiteeren In de wandelgangen van het volken bondssecretariaat, waar nog levendig over de mogelijke toetreding van sovjet-Rusland tot den volkenbond gesproken wordt, meent men te weten, dat Polen slechts dan toestemming tot de toetreding van sovjet-Rusland zou geven, indien de vol gende twee voorwaarden zouden vervuld worden: I. Dat Polen, evenals sovjet-Rusland, een vasten zetel in den volkenbondsraad zou krijgen. II. Dat een volkenbondsconventie zou tot stand komen, die aan alle leden van den volkenbond dezelfde verplichtingen met betrekking tot de bescherming der minderheden zal opleggen als waartoe Po len zich bij de verdagen van 1919 heeft verbonden. DUITSCHLAND. IS ER NOG EEN ONTEVREDENE? Hij zal na 30 Juni bekeerd zijn De „N.S.K." meldt, dat de rykspropa- pagandaleiding van de nationaal-socialis- tische partij, in aansluiting op de gewel dige demonstratie op 1 Mei, waarop de eendracht der eerlijk-willenden nog beter dan verleden jaar bleek, instructies heeft gegeven voor het voeren van een omvang rijke vergaderings- en propaganda-actie, die zich in het bijzonder zal keer en tegen de zwartkijkers en kritikasters, tegen de geruchtenverspreiders en de nietsnutten, tegen saboteurs en opruiers, die altijd nog gelooven, den klaren, opbouwenden arbeid van het nationaal-socialisme te kunnen verstoren. En daarom zullen, van de eerste Mei dagen af tot den 30sten Juni toe, als een trommelvuur, vergaderingen, demonstra ties en manifestaties worden gehouden tegen al die plagen, die voorgoed moeten verdwijnen. Volgens de in de tijden van strijd ge volgde methoden zullen vergaderingen worden gehouden tot in het laatste dorp, elke week, in steeds sneller tempo. Aan onverbiddelijkheid der gestelde eischen, aan overtuigingskracht en succes moet deze actie alle tot dusver gevoerde acties in de schaduw stellen. FRANKRIJK. DE ANGST VOOR DUITSCHLAND Verlenging van diensttijd? In politieke kringen te Parijs doet hard nekkig het gerucht de ronde, meldt de „Tel.", dat de Fransche regeering een plan voorbereidt en weldra aan de Kamer zal voorleggen, dat voorziet in een geleidelij ken terugkeer tot een militairen diensttijd van twee jaar (de diensttijd is in Frank rijk thans, zooals bekend, een jaar), met overgangsstadia van 5 en 8 maanden. In een der laatste zittingen van den mi nisterraad is hiervan reeds sprake ge weest, maar tot dusver is geen enkele be slissing genomen. Van militaire zijde wordt er op gewezen, dat de maatregelen, die een half jaar geleden op verlangen van de regeering-Daladier werden aange nomen om in de aanvulling der Fransche lichtingen gedurende de jaren 1934 t.m. 1938 te voorzien, in welke jaren door de oorlogsverliezen het aantal recruten sterk inzinkt, onvoldoende zijn geworden in ver houding to de Duitsche herbewapening. OOSTENRIJK. Het Concordaa f met het Vaticaan VRIJHEID EN SAMENWERKING Katholieke beginselen geëerbiedigd Thans worden nadere bijzonderheden be kend omtrent den inhoud van het Con cordaat, dat in den nacht van 30 April op 1 Mei door derf Oostenrijkschen Bondsstaat met het Vaticaan is gesloten. „De Oostenrijksche republiek, zoo luidt het in art. 1, verzekert en waarborgt aan de Heilige Roomsche Katholieke Kerk in Haar verschillende riten de vrije uitoefe ning van Haar geestelijke macht en de vrije en openbare uitoefening van den eeredienst. Zij kent aan de Katholieke Kerk het recht toe om binnen de grenzen van Haar bevoegdheid wetten, decreten en verorde ningen uit te vaardigen; zij zal de uitoefe ning van dit recht noch verhinderen noch bemoeilijken. Bij de vervulling van him geestelijke bediening is aan de geestelijken de be scherming van den staat verschuldigd. De Heilige Stoel heeft in Oostenrijk vol ledige vrijheid om mededeelingen te doen aan en te correspondeeren met de bis schoppen, met de geestelijkheid en met al len die tot de Katholieke Kerk behooren, zonder eenige inmenging van de bonds- regeering. Hetzelfde geldt voor de mede deelingen en voor de correspondentie van de bisschoppen en diocesane autoriteiten met de geestelijkheid 'en met de geloovi- gen. Omtrent het katholieke onderwijs wordt o.a. bepaald: Aan de Kerk komt het recht toe gods dienstonderwijs te geven en te voorzien in alle godsdienstige oefeningen voor de katholieke scholieren, in alle instellingen van lager en middelbaar onderwijs. De leiding van en het onmiddellijke toe zicht op het godsdienstonderwijs en de U wenscht Elegante, mooie en sterke KOUSEN Maar U wilt ze ook niet te duur betalen. Koopt ze bij ons, U zult teyreden zijn, 984 Haarl.str. 137 - hoek Donkersteeg 2-4-6 godsdienstige oefeningen berusten bij de Kerk. De verplichting van godsdienstonderwijs en van godsdienstige oefeningen wordt ge waarborgd in dezelfde mate als totdusver gebruikelijk was. De subsidies voor dit onderwijs worden toegekend op dezelfde wijze als tot op heden het geval was. Het godsdienstonderwijs, dat boven den huidi- gen omvang uitgaat, met inbegrip van de godsdienstige oefeningen, is eveneens ver plichtend voor de katholieke scholieren, wanneer het wordt vastgesteld nadat men contact genomen heeft met de staatsorga nen van het onderwijs. De zorg voor de noodzakelijke uitgaven voor dit onderwijs rust op de Kerk, zonder dat hierdoor af breuk gedaan wordt aan een eventueele toekomstige regeling, vast te stellen in ge meenschappelijk overleg, na den terugkeer van een beteren economischen toestand. Ook in de kwestie der huwelijkswetge ving zijn de katholieke beginselen stipt doorgevoerd. De Oostenrijksche republiek kent alle burgerlijke gevolgen toe aan de huwelij ken welke in overeenstemming met het canoniek recht worden gesloten. De afkondigingen van deze huwelijken hebben plaats overeenkomstig het cano niek recht. De Oostenrijksche republiek behoudt zich voor ook de burgerlijke af kondiging daarvan te gelasten. De Oostenrijksche republiek erkent de bevoegdheid van de kerkelijke rechtban ken in huwelijks processen. Vervolgens worden regelingen getroffen voor de leger-aalmoezeniers, de verplichte kerkelijke feestdagen, de vestiging van kloosterorden en congregaties, de kerke lijke beneficies, het beheer der kerkelijke goederen, de salarieering der geestelijkheid, het ambtsgeheim der priesters en de gees telijke kleeding. In een aanvullend protocol wordt het volgende bepaald inzake de Katholieke Actie en de Katholieke Pers: Aan de vereenigingen, welke voorname lijk godsdienstige doeleinden nastreven en deel uitmaken van de Katholieke Actie, en als zoodanig van het gezag van den dio- cesanen bisschop afhankelijk zijn, verleent de bondsregeering volle vrijheid van ver- eeniging en activiteit. De staat zal er voor waken, dat het voortbestaan en de ont wikkelingsmogelijkheden der katholieke jeugdorganisaties, welke door de bevoegde kerkelijke autoriteiten erkend zijn, verze kerd zijn. Evenals hij er ook voor waken zal, dat de vervulling der godsdienstplich ten en de religieuze en moreele opvoeding, op waardige wijze, volgens de beginselen der Katholieke Kerk voor de katholieke jeugd, welke in jeugdorganisaties van den staat georganiseerd is, verzekerd zijn, De katholieke pers zal in de verdediging der katholieke leerstelling aan geen enkele beperking onderworpen zijn. HABICHT DUIKT WEER OP. Een proclamatie. In een zitting van vertrouwensleden der N. S. D. A. P. van Oostenrijk, welke op 1 Mei te Weenen is gehouden, werd een re solutie aangenomen welke gepubliceerd is als proclamatie aan de geheele bevolking van Oostenrijk en waarin de vertegen woordigers der N. S. D. A. P. voor het ge heele Duitsche volk en de wereld namens het volk van Oostenrijk protesteerde tegen de bepalingen van de nieuwe grondwet, „welke ontstaan is zonder contact met het volk en uitgevaardigd is op grond van de noodverordening, waarvan de rechtsbasis wordt bestreden door de hoogste juridi sche autoriteiten en waardoor dus geen en kele Oostenrijker kan worden gebonden. Niet het nieuwe Oostenrijk wordt door de nieuwe grondwet opgebouwd, maar de partij-dictatuur van de christelijk-sociale partij, welke zich thans vaderlandsch front noemt en zelfs de Heimwehren onder haar partij kruis heeft gedwongen. Hiermede is de regeering openlijk ille gaal geworden en wordt de strijd der na tionale oppositie gerechtvaardigd als een legale waarneming der volksrechten." In de resolutie wordt betreurd, dat de kerk zich laat „misbruiken" voor een werk dat gehaat is bij het volk en slechts kan worden gehandhaafd met tirannieke macht in een atmosfeer van denunciatie en toe nemende ontevredenheid. De N. S. D. A. P. in Oostenrijk is vast be sloten, zoo luidt de proclamatie, den strijd voort te zetten, totdat Oostenrijk weer een regeering heeft, welke onbetwist op een rechtsgrondslag staat en wordt gedra gen door het vertrouwen van het volk. De proclamatie was onderteekend door Habicht. ARABIE. DE STRIJD IN ARABIE. Het blad „Albaragh" te Kairo publiceert een telegram, dat Woensdagmiddag om 3 uur door den Imam van Jemen is verzon den, waarin dezen seint: „In antwoord op uw telegram deelen wij u mede, dat wij een vreedzame politiek willen voeren en daarom ontruimen wij het betwiste gebied; dit beteekent niet, dat wij ons overwonnen verklaren, doch wij wachten tot Ibn Saoed tot een rechtvaar dige en wijze politiek terugkeert." De Imam voegde hieraan toe, dat hU koning Foead heeft verzocht te bemidde len. JAPAN. JAPAN WIL MET CHINA ONDERHANDELEN. Mededeeling aan regeering te Nanking. Volgens een mededeeling uit Nanking heeft Suma, de Japansche consul-generaal te Nanking, gisteren op last van z\jn re geering een bezoek gebracht aan den Chi- neeschen minister van Buitenlandsche Za ke. In den loop van het onderhoud, dat hij met dezen had, heeft hij, naar vernomen wordt, er op gewezen, dat de Japansche regeering een spoedige regeling verlangt van de verschillende problemen, die er ten aanzien van China en Japan bestaan, ten einde den vrede en de orde in Oost- Azië te bewaren. Suma heeft te verstaan gegeven, dat dergelijke onderhandelingen rechtstreeks moeten worden gevoerd, zon der tusschenkomst van een derde partij. BUITENL. BERICHTEN. ZWARE WOLKBREUK IN DEN WEST-EIFEL. Groote schade aangericht. Woensdagmiddag en ook des avonds is boven het distinct Trier, voornamelijk ech ter boven den West-Eifel en de Saargouw, een zwaar onweder neergekomen. Een wolkbreuk barstte los boven een zij d-al van de Duitsch-Luxemburgsche grens rivier Our in de nabijheid van Dasburg. Groote hagelkorrels kletterden neer. De uit het zijdal komende beek was spoedig zoo hoog gezwollen, dat het water in de huizen van een deel van Dasbuxg binnen drong. De bewoners klommen boven op schuren en op de daken hunner huizen, daar de laagliggende woonvertrekken met water doorstroomd waren. De muren van een nieuwgebouwd huis stortten in en meubels werden door het water op straat gesleurd. Tuinen en velden bieden een beeld van grenzelooze verwoesting. In een tuin viel en heele bijenstal om, tengevolge waarvan alle daarin aanwezige bijen verdronken. Het kleinvee kon slechts met moeite ge red worden. DE WATERSNOOD IN Z.-fotANKRIJK. Als gevolg van de aanhoudende stortre gens is de toestand in Zuid-Frankrijk, waar diverse rivieren buiten de oevers zijn ge treden, nog ernstiger geworden. De stad Dions in het departement Gard staat ge heel Mank. Alle verbindingswegen zijn door het water verbroken. LAWINE-GEVAAR IN ITALIAAN SC HE ALPEN. Het larwine-gevaar in de Alpen in boven- Italië is op het oogenblik zeer groot. Op ver schillende plaatsen zijn reusachtige lawi nes naar beneden gekomen, waardoor o.a. de straatweg van Aosta naar Cogne geheel versperd is. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw over een grooten afstand 8 Meter hoog. Drie ar beiders werden door een lawine verrast en bedolven. Een hunner gelukte het met bo- venmensóhelijke inspanning ziah uit de sneeuw te bevrijden, doch de beide ande ren zijn om het leven gekomen. HET POLITIE-SCHANDAAL IN BELGIë. Binnenkort komt het proces in behandeling. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: De hoofdcommissaris van politie van Brussel, Angerhausen, en al zijn oollega's en medeplichtigen, die enkele maanden gele den wegens het bekende olie-schandaal ge arresteerd werden, zullen op 22 Mei voor het hof van appèl van Brussel verschijnen. Het proces zal verschillende zittingsda gen in beslag nemen, daar niet minder dan 89 getuigen en verschillende advocaten zul len moeten worden gehoord. NEW-YORK GAAT VOORUIT. Minder moorden in 1933. New York prijst zich zelf gelukkig met het feit, dat er 47 personen minder een ge- welddadigen dood stierven in het afgeloo- pen jaar dan in 1932; het aantal doodsla gen is echter groote genoeg, om iemand nog een rilling van ongerustheid te bezorgen. Alles bij elkaar verloren 431 personen het leven door moordenaarshand of door man slag. Van de slachtoffers konden 205 wor den ondergebracht bij de crimineele misda digers, en een aantal hunner was betrok ken bij zaakjes uit de „onderwereld". Van de- andere doodslagen moeten 95 worden beschouwd als „crimes passionels", 85 als gevolgen van vechtpartijen, 26 als gevolg van financieele kwesties, 20 als wraakmisdaden, terwijl 32 personen ge dood werden bij beroovingen of bij het ple gen van roofovervallen. Het totaal aantal ernstige misdaden be droeg in de stad New York procentsgewijze 7.8 minder dan in 1932. Er werden 161 in braken minder gepleegd en het totaal aan tal groote diefstallen nam met 21 pet. af. PRETTIG VOORUITZICHT. Uit Hilo (Hawaï) wordt gemeld: Door middel van instrumenten heeft men een in wendige werking geconstateerd van den vulkaan Mauno Loa. De deskundige op dit gebied, dr. Jaggar, heeft de bewoners ge waarschuwd dat een uitbarsting, gepaard gaande met een aardbeving, binnen twee jaar te verwachten is. BINNENLAND VLEESCH- EN VLEESCHWAREN- BEDRIJF. Naar ordening en saneering. De Commissie van Overleg uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiers- bond voor den Vleeschihandel heeft, gelijk dezer dagen met een enkel woord reeds werd gemeld, een plan ontworpen tot or dening en saneering van het vleesoh- en vleeschwarenbedrijf in Nederland onder bescherming van de Regeering. De commissie meent, dat geen bedrijfs- verbetering of saneering mogelijk kan zijn, wanneer vooraf geen bepaalde ordening van de bedrijven in het leven wordt geroe pen. Deze ordening acht zij bereikbaar door het scheppen van een bepaald orgaan, dat het geheele bedrijf loopende van produ cent tot consument, omvat, een bedrijfson- derneming dus in verticalen vorm. Een oidaning in horizontale richting, dat wil zeggen, het trachten de meer op elkan der aangewezen groepen van het bedrijf veilig te stellen, zou de moeilijkheden slechts verplaatsen, terwijl tevens het so ciaal element, te weten het behoud van den bedrijfsvrede der verschillende groepen on derling, zou worden gemist. In het proces, dat het product doorloopt van producent tot consument, is een zeven tal groepen van organisaties ingeschakeld. Deze groepen zijn: 1. de producent (landbouw en veeteelt), vertegenwoordigd in de drie federatief sa menwerkende landbouworganisaties, be staande uit het Kon. Ned. Landbouw- oomité, den Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en den Christ. Ned. Boeren- en Tuindersbond; 2. de veehandel, vertegenwoordigd door den Ned. Bond van Veehandelaren en den Ned. Bond van Varkenshandedaren; 3. het Groot-vleeschwarenbedrijf, waar van de organen zijn de Bond van Ned. Fa brikanten van vleesoh waren en vleesch- conserven en de Ned. bond van exporteurs in vleesch- en vleesch waren-producten; 4. de middeibedrijven met den Ned. gros- siersbond voor den vleeschhandel, den Ned. bond van grossiers in geslachte varkens, den Ned. Bond van groothandelaren in vax- kensvleesch en producenten van gezouten spek en reuzel (N. E. P. R. O. V. A.) den Ned. bond van handelaren in slagersbenoo- digdiheden, de C. V. Amsterdamsche huiden- club en de overige organisaties van aanver wante bedrijven; 5. het kleinbedrijf dat vertegenwoordigd is in den Ned. slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van slagerspatroons en den Ned. bond van paardenslagers; 6. de werknemers, georganiseerd in den Ned. R. K. bond van arbeiders (sters) in de slagers- en aanverwante vakken „St. Jo ris"; den Ned. Christ, bond van arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen (N. C. V. G. B.); den Ned. Bond van arbeiders (sters) in de slagers en aanverwante bedrijven en den Neutralen bond van personeel in de voedings- en genotmiddelen bedrijven; 7. de Regeeringsorganen als de Crisis Rundvee-Centrale, de Ned. varkens cen trale en de Crisis Zuivel Centrale. Deze groepen zullen volgens het plan der commissie moeten vormen een centraal be sturend orgaan, waarin ale genoemde be drijven zitting hebben. De besluiten behoeven sanctie en de be langen van den consument zullen in be scherming genomen moeten worden en daarom zal de Regeering een vertegenwoor diging in het Centraal besturend orgaan moeten hebben. De taak van dit orgaan zal ook arbitraal zijn en dus een bedrijfsrechtspraak moeten bevatten. Voor saneering en herstel van het bedrijf zal het Centraal Orgaan zich op de eerste plaats moeten bezig houden met de prijs vorming en de vestiging, zooals in het rap port nader wordt uiteengezet. Aan het rapport is een schematische voor stelling toegevoegd, ontworpen door den heer J. G. van Eeden, secretaris der com missie. Prins Hendrik weer naar Boedapest. Het Boedapester blad de „Pester Lloyd" meldt dat een nieuw bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan Hon garije aanstaande is. Zooals bekend, heeft de Prins in Februari reeds twee weken te Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei aankomen en zijn intrek nemen in hotel „Donaupalast". Het ligt in het voornemen van den Prins, een bezoek te brengen aan zijn familie leden, den prins en de prinses Borwin van Mecklenburg. Verlaging van de Kinderuitstapjes per spoor. Naar wij vernemen wordt bij de Ned. Spoorwegen overwogen, ingaande 15 Mei as. de retourprijzen van de uitstapjesbil jetten voor kinderen, boven de 50 K.M. lang, te verlagen. Tot dusver was het tarief derde klasse, voor heen en terug 2 cent per kind en per K.M. Dit wordt thans, boven de 50 K.M., één cent, dus de helft minder, voor de twee de kl. komt het van 2.8 cent op 1.4 cent. INGEBRUIKNEMING VAN DE PERSIL- FABRIEK TE JUTPHAAS. Te Jutphaas, de kleine, in de onmiddel lijke nabijheid van de Domstad gelegen ge meente, heeft een groote, industrieele on derneming, welker producten in vrijwel geen Nederlandsche keuken ontbreken, aan het spook der werkloosheid, dat ook hier, evenals in zoovele andere gemeenten van ons land, zijn verwoestend werk ver richt, een deel van zijn macht ontnomen. De Nederlandsche Persil-Maatschapptf N.V. heeft n.l., voor de vestiging van een nieuwe industrie in Nederland, ongeveer twee jaar geleden, in dit dorp een aan da Vaartsche Rijn gelegen fabrieksgebouw aangekocht, dat oorspronkelijk bestemd was voor de fabricage van lijnolie, doch reeds ongeveer een jaar leegstond. Nijvere handen sloegen onder deskundige leiding aan het werk; nieuwe bouwmaterialen en nieuwe werktuigen werden aangevoerd. Het lied van den arbeid klonk er lustig op los en zóó ontstond een geheel nieuw fabrieksgebouw, dat uit een oogpunt van technische outillage en hygiënische voor waarden voor den arbeider en de arbeid ster, aan de modernste eischen voldoet. Aan de officieele ingebruikneming van dit pand, welke inmiddels is geschied, was dan ook door de directie der Persil-Maat- schappij een feestelijk karakter gegeven, waarbij Jutphaas van haar vreugde heeft doen blijken door veel vertoon van vlag gen en door het opheffen, in overleg met het gemeentebestuur van Utrecht, van den voorwereldschen tol aan den ingang der gemeente voor den tijd van vier volle uren! Terwijl een groot gezelschap genoodig- den, voor het meerendeel bestaande uit journalisten en vertegenwoordigers van handel en nijverheid, met autobussen en particuliere auto's bij het fabrieksgebouw arriveerde en het vredige dorp met steed- sche drukte vulde, voerde op geringe hoog te, met daverend geronk van den motor zijner machine, de piloot-luchtschrijver van het Persilbedrijf een serie stunts uit, wel ke zoowel de bewondering van de te hoop geloopen Jutphazenaren als van de gasten in hooge mate gaande maakte. Kort na de aankomst verzamelde het ge zelschap zich in de besloten ruimte voor den ingang van het pand, welke door een lint in de Jutphaasche kleuren vooralsnog was afgesloten. Het was vervolgens de voortreffelijke gastheer van dezen dag, de heer E. Ostermann, directeur der Neder landsche Persil-Maatschappij, die, terwijl fotografen en filmoperateurs de lenzen van hun apparaten op hem richtten, naar de spreeklessenaar trad en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Spr. noemde in het vervolg van zijn rede de gebeurtenis, die allen hier had bijeengebracht, belang rijk, omdat zij de vervulling heeft gebracht van de sedert jaren gekoesterde wenschen: de vestiging van een Nederlandsche fabriek op Nederlandschen bodem, ter vervaardi ging van een product, dat voor de volle honderd procent Nederlandsch kan worden genoemd. Aan de erkentelijkheid van de directie voor de medewerking, welke betoond is van de zijde van burgemeester en wethou ders, gaf spr. uiting door aan het hoofd der gemeente een vlag te overhandigen, met het wapen van Jutphaas, welke de ge meente nog niet bezat. De Burgemeester, mr. J. M. M. Hamers, vervolgens het woord voerende, zeide, dat het feit, dat een onderneming als de Persil- Maatschappij haar bedrijf te Jutphaas ge vestigd heeft, voor deze gemeente, welke als niet onbelangrijke industriegemeente het spook der werkloosheid van nabij aan schouwde, uitermate verheugend is. Het lijkt spr. niet gewaagd te voorspellen, dat deze fabriek 'voor de arbeidersgezinnen en ook voor de gemeente in haar geheel meer en meer tot zegen zal zijn. Op verzoek van den Burgemeester ver richtte vervolgens mejuffrouw Ostermann, dochter van den directeur, het openings- ceremonieel door met een schaar, welke hij haar overhandigde, het lint voor de ingang door te knippen. Een fanfarecorps deed daarbij het Wilhelmus klinken. In groepen gescheiden hebben de aan wezigen daarna de fabriek, waar het fa- bricage-proces in vollen gang was, bezich tigd. Na de bezichtiging kregen de bezoekers gelegenheid zich eenige oogenblikken te verpoozen in de kantoorlokalen, welke in een waar bloemenhof waren herschapen, om zich vervolgens naar Utrecht te begeven, waar hun in het Jaarbeursrestaurant een lunch werd aangeboden, welke een zeer geanimeerd verloop had. De heer Oster mann, die als tafelpraeses fungeerde en een rij van sprekers het woord moest verlee- nen, heeft uit de vele goede wenschen, die geuit zijn voor den groei en den bloei van de nieuwe Persilfabrieken wel heel dui delijk ervaren, hoe het door hem in deze moeilijke tijden genomen initiatief in breede kringen gewaardeerd en geprezen wordt. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Gaasterland G. W. C. D. baron thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nieuw- en St. Joosland.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6