HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT T Van 5 Mei a.s. af gevestigds Dr. J. POS ANDARTS VRIJDAG 4 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.4 te Haparanda. Laagste barometerst.: 747.6 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 5 Mei: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar be wolkt tot betrokken, later opklarend, aan vankelijk nog regen buien, met kans op onweer, weinig ver andering in tempera tuur. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten nam sterk in beteekenis toe, en breidde zich sterk naar het Noorden uit. De depressie in het Zuid-Oosten trok met regen en onweer naar het Noorden. Tege lijkertijd nam een minimum uit het depres- siegebied in het Westen een zuidelijken koers, waardoor zich een voor van lagen luchtdruk vormde met Zuid-Oost-Noord- West gerichte as, inplaats van den in de vorige dagen gemelde rug van hoogen luchtdruk van het Zuid-Westen naar het Noord-Oosten. De hooge druk bij de Azoren veranderde weinig, doch breidde zich naar 't Oosten uit en reikt thans reeds tot Span je. Aan de Noord-Oostzijde van de voor van lagen luchtdruk heerscht nog groote warmte, het warmst is het thans in Duitsch- land. Over Frankrijk dringen met Weste lijke winden koelere en vochtige luchtmas- sa's in het binnenland van Europa door. Op de scheiding van beide stroomingen in hoofdzaak aan de Westzijde der baan van de continentale depressie vielen onweers regens, de zwaarste in België en ons land. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 12.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 7.59 uur tot Zaterdagmorgen 3.53 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zaterdag 5 Mei v.m. 6.20 uur en nam. 6.53 uur TEVREDEN ZIJN IS GELUKKIG ZIJN. Wilt gij volkomen tevreden zijn over Uwen schoonmaak, vergeet dan niet OSA- LON Stijfsel ook voor Uwe gordijnen te gebruiken. 973 RECHTZAKEN ZAAKWAARNEMER VEROORDEELD. De 44-jarige zaakwaarnemer J. C. O. werd vandaag door de Amsterdamsche rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van twee maanden voorarrest. Het O. M. had anderhalf jaar gerequireerd. De man had kans gezien den Amster dammer B. op te lichten voor een bedrag van 12.500. De heer B. had hem opge dragen zijn belangen te behartigen in een procedure tot scheiding van tafel en bed. De zaakwaarnemer had allerlei verhalen gedaan over betalingen en uitkeeringen en B., die hem vertrouwde, zou in totaal on geveer 62.000 hebben betaald. De officier had echter slechts 12.600 ten laste ge legd. De zaakwaarnemer had ook stukken vervalscht en ten onrechte onderteekend met den naam van deurwaarder van Twuyver. BONTDIEVEN VEROORDEELD. Zware straffen opgelegd. Op 24 Febr. arresteerden de recher cheurs Wierda en Bilkes twee inbrekers, die met vier koffers bontwerken het per ceel Singel 326 te Amsterdam verlieten. Den avond tevoren had rechercheur Wierda gezien, dat een ongunstig bekend staand persoon, v. E., het magazijn binnen ging en het niet meer verliet. Met zijn col lega bewaakte hij het perceel en te onge veer 11 uur in den avond liet de insluiper een tweeden persoon binnen. In den vroe gen ochtend werd het tweetal, bij het ver laten van het huis, geknipt. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde den hoofddader, den recidivist v. E., tot drie jaar gevangenisstraf, zijn „compagnon" hoorde zich tot anderhalf jaar veroordeelen. Het O. M. had resp vier jaar en twee en een half jaar gerequi reerd. Naar wij vernemen heeft de hoofddader in het Huis van Bewaring gepoogd zelf moord te plegen, hij heeft zich van de ba lustrade gestort en is ernstig gewond. NEDERLANDSCH DUITSCH en AMERIKAANSCH Breestraat 65, Leiden Specialist in pijniooze behandeling Spreekuren op Werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Avondspreekuur Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur HAAGSCHE POLITIERECHTER. De los werkman A. v. d. K., wonende te Boskoop stond terecht wegens op lichting. Hij heeft in het begin van dit jaar aan een boomkweeker, te Boskoop, een bedrag van 4.ter leen gevraagd, zooals hij zeide ter voldoening van een boete. Hij gaf voor, dat, als hij deze boete op 3 Januari niet betaald had, hij op 5 Januari de gevangenis in moest en als hij in de gevangenis was geweest, had hij geen kans bij de politie geplaatst te wor den, waarvoor hij leerde, zooals hij zei. Bij informatie bleek, dat v. d. K. in het geheel geen boete te voldoen had en dat hij ook bij anderen onder hetzelfde voor wendsel geld had geleend en niet terug betaald. Conform den eisch, veroordeelde de po litierechter, mr. v. d. Boom v. d. K. tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. LAND- EN TUINBOUW BEPERKING DRUIVENCULTUUR Zooals bekend is het telen van druiven krachtens het Crisis Tuinbouwbesluit 1934 I (teeltregeling) aan een beperking onder worpen. Het doel dezer beperking is een betere markt voor de druif te verkrijgen. Voor de druivencultuur zal, naar wij vernemen, de algemeen gevolgde lijn bij de tuinbouwteelt-beperking, n.l. een be perking van de hoeveelheid voor 1934 nog niet ten volle van kracht worden. De regeling voor 1934 zal worden, dat slechts druiven van een 'volkomen rijpheid in consumptie mogen worden gebracht. In verband met het verkrijgen van een pri ma kwaliteit zal iedere duivenkweeker zich dus nu reeds hebben af te vragen hoeveel trossen hij voor zijn druivensoort en teelt wijze kan laten hangen. Eerst na controle door de veiling wat betreft de rijpheid zal aan een kweeker toestemming kunnen worden verleend om druiven aan te voeren. Kort na het kren ten zal een controle door vakkundigen plaats vinden en zal zoo noodig in verband met de sterkte van den boom, soort, het aantal en de grootte der trossen aan den kweeker nog een waarschuwing worden gegeven. Onrijpe druiven zullen niet meer in den handel mogen worden gebracht. De min derwaardige kwaliteit zal van den ver koop worden uitgesloten. NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van 6 Mei door haar de onderstaande prijzen zullen wor den betaald voor het aan haar geleverde spek, afkomstig van varkens, geslacht n a 5 Mei a.s.: A. spek boven 28 K.G. per strook zonder wang ƒ0.57; B. spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang ƒ0.56; C. spek van 18 23.9 K.G. per strook zonder wang 0.54; D. spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wang 0.49; G. spek van 1012.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 0.50; H. spek van 8.9.9 K.G per strook zon der wang en achterwinkel ƒ0.47; I. spek van 67.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 0.45. Tevens deelt de Nederlandsche Varkens centrale mede, dat met ingang van heden geen spek meer voor haar zal worden in genomen door de firma A. Nijhoff en Zn. te Wierden. CRISIS RUNDVEE-CENTRALE. De Crisis Rundvee-Centrale vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat het Crisis Rundvee-besluit 1934 bin nen enkele dagen in werking zal treden. Ingevolge dit besluit zal het in voorraad hebben of verhandelen van rundvee slechts zijn toegestaan aan diegenen, die als rund veehouders zijn aangesloten bij, dan wel als rundveehandelaars zijn erkend door een door den Minister van Economische Zaken aan te wijzen crisisorganisatie. Als zoodanig zullen de Gewestelijke Rundvee centrales worden aangewezen. Ieder, die rundvee in voorraad wenscht te houden of te verhandelen, zal, voor zoo ver dit nog niet geschied is, bij één der Gewestelijke Rundvee-Centrales moeten aanvragen hetzij als veehouder hetzij als erkend rundveehandelaar te worden aan gesloten. Als veehouders kunnen worden» aange sloten personen, die gewoon zijn een of meer runderen in voorraad te hebben ten behoeve van de uitoefening van hun land bouwbedrijf. Alle andere personen, die wenschen runderen in voorraad te hebben of te verhandelen, zullen moeten aanvra gen als erkend rundveehandelaar te wor den aangesloten. De aanvrage zal moeten worden gericht tot de Gewestelijke Rund veecentrale binnen wier werkgebied het bedrijf van den aanvrager is gevestigd. Gewestelijke Rundvee-Centrale „Zuid- Holland", Anna Paulownastraat 2022, 's-Gravenhage. VERPLICHT VEILEN VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Krachtens artikel 2 van het Crisis-Tuin- bouwbesluit 1934 I (teeltbeperking) is het uitoefenen van tuinbouw slechts toege staan aan aangeslotenen der Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale. Deze aansluiting zal plaats vinden middels de bij die Centrale aangesloten veilingen. Het zal binnenkort slechts aan aangeslotenen bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale zijn toegestaan tuinbouwproduc ten te vervoeren. De aangesloten tuinders zullen die producten alleen mogen ver voeren in de richting van de veiling bij welke zij zich hebben verbonden hun pro ducten af te zetten. Iedere tuinder moet zich via zyn veiling bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale aansluiten. Het afzetten op meer dere veilingen is niet toegestaan. Op ver zoek (schriftelijk) kan voor bepaalde pro ducten, indien de noodzakelijkheid daar voor aanwezig is, door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale ontheffing worden verleend voor die met name te noemen producten. Om last bij den af2£t te voorkomen, zal een kweeker goed doen zich tijdig bij de voor hem geschikte vei ling aan te melden, welke hem alle inlich tingen zal kunnen verschaffen en haar medewerking tot de aansluiting zal ver- leenen. UIT DE OMGEVING LISSE. Drankwet. Ten gemeentehuize is in gekomen een verzoek van den heer J. E. Annaert, te Lisse, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein (z.g. slijtvergunning) voor het zuidweste lijk gelegen beneden achter localiteit van het perceel Kanaalstraat No. 132-134. Voor den 16den Mei kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren inbrengen bij burgemees ter en wethouders. Werkloosheid. In de afgeloopen week stonden bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 366 werkzoekende personen, t.w. 306 landarbeiders, 11 timmerlieden; 3 metselaars, 4 opperlieden, 2 schilders, 3 loodgieters, 1 behanger, 1 machinist, 5 schippersknechts, 5 chauffeurs, 4 bakkers knechts, 2 rijwielmonteurs, 3 fabrieksar beiders, 2 transportarbeiders, 1 kellner, 2 monteurs, 3 mach. houtbewerkers, 2 kan toorbedienden, 1 bankwerker, 1 kabelmon teur, 1 kistenmaker, 1 winkelbediende, 1 incasseerder, 1 kantoorjuffrouw. Geboren: Adriaantje d. van C. Quar- tel en N. Wildeman. Catharina Anna Maria d. van K. F. Rothweiler en A. L. Langeveld. Gevestigd: M. J. Sprengers en gezin van Hillegom. J. Verbeek van Hillegom. J. M. A. Straathof van Haarlemmer meer. W. J. W. M. Edelaar van Den Haag. J. P. Raaphorst van Warmond. G. E. Schalk uit Spijkenisse. I. Jansse uit Tholen. C. A. Zuidbroek en gezin van Voorhout. V e r t r o k e n: A. E. Gravin van Lynden geb. van Limburg Stirum naar Noord- wijk. M. G. J. Verhaar naar Amster dam. J. van der Meij naar Sassenheim. P. H. M. Ruigrok naar Hillegom. W. Goudriaan naar Valkenswaard. E. van Oeffelen naar 's-Gravenhage. F. A. Tim mermans naar Voorhout. J. E. en A. H. van der Tang naar Bloemendaal. STOMPWIJK. DE BLIKSEM INGESLAGEN. De „Knip" In het duister! Tijdens het zware en langdurige onweer van gisteravond is aan de Knip de bliksem op de electrisdhe leiding geslagen, zoodat de gdheele omgeving zonder licht geraakte. De overvloedige regen drong bij vele be woners het huis binnen, zoodat er bij som migen een ware watersnood heerschte. WASSENAAR. Verkeersongevallen op de Rijktraverse. Op den Rijksstraatweg alhier hebben ge durende de maand Maart j.l. 10 verkeers ongevallen plaats gehad, waaronder 4 waarbij do oden of gewonden. Gedurende DE BLOEMBOLLEN De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land meldt: Zondag a.s. zal het nog de moeite waard zijn een bezoek aan de bloembollenstreek te brengen. Met de hyacinthen en vroege tulpen is 't nu gedaan, maar de Mendeltulpen, Dar win tulpen en de late soorten zijn nog mooi in bloei. het eerste kwartaal 1934 waren deze cij fers resp. 32 en 14 tegenover 21 en 6 gedu rende het overeenkomstige tijdperk in 1933; 46 e 11 in 1932 en 17 en 6 idem in 1931. In verband met deze gegevens, welke welwillend ter beschikking werden gesteld door de afd. Wassenaar van het Neder landsche Roode Kruis, meeneh de A. N. W. B. en K. N. A. C. de weggebruikers bij herhaling te mogen aansporen dit wegge deelte, dat vooral zoo gevaarlijk is van wege de talrijke daarop aansluitende, meestal weinig opvallende zijwegen, met groote voorzichtigheid en oplettendheid te berijden. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWVEEN. Buitend. Oosterpolder. Op de gehou den vergadering van voornoemden polder is met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen de heer Ohr. van den Berg, alhier. Verder werd door de ingelanden langdurig gesproken over de recognitie-gelden, door den Prov. Waterstaat van Noord-Holland geheven, welke zij er hoog vinden. Scherp wer dhet optreden van de Provincie gelaakt, bij het niet voldoen dezer gelden. Geboren: Gijsbertus Adrianus Wilhel mus, z. v. L. J. de Boer en A. G. M. Meijer. Gevestigd: M. J. Veenswijk, van Ter Aar; C. Rog, van den Haag. Vertrokken: M. Vlot naar Rotter dam; J. A. de Frankrijker naar Nieuwer Amstel; P. H. Heemskerk en gezin naar Alphen aan den Rijn. ZEVENHOVEN HET ONWEER. Een pink doodgeslagen. Tijdens het hevig onweer van Woensdag nacht is een rund (pink) van den heer Kel der door den bliksem getroffen en gedood. STADSNIEUWS JHR. DE GYSELAAR. Jhr. mr. dr. N. C. de Gyise&aar, lid van de Eerste Kamer en oud-tourgemeester van Leiden, heeft gisteren in het Diaconessen- huis alhier, een zeer ernstige operatie on dergaan. Zijn toestand was heden naar om standigheden bevredigend. VEREENIGING „ARMENZORG". Aan het jaarverslag van de Vereeniging „Armenzorg" is het volgende ontleend: Di/t jaar werden 37 gezinnen door de Ver eeniging gesteund, waarvan 13 gezinnen met de vrouw als gezinshoofd, 11 waarvan de man gezinshoofd is, 13 alleenstaande vrouwen. De laatsten zijn alle boven de 65 jaar, op eene vrouw na, die altijd ziek en bedlegerig is en dus niet in staat is te werken. De vrouwen die aan het hoofd van hun gezin staan, zijn alle weduwe, de mees ten met kinderen, die nog bun opleiding moeten hebben. De mannen diie gezinshoofd zijn, zijn of oud, of ziekelijk en werkloos. Waar dit noodig was werd melk of an dere versterkende middelen verstrekt; ver der werden met Kerstmis kleeren gegeven, die wij voor een gedeelte kregen van de Leidsche Naaivereeniging en verder uit onze kas gekocht hebben. Door den Armenraad werd het bestuur in November gevraagd, of het nog enkele gezinnen wilde helpen aan melk en wat verder door den dokter was voorgeschreven. Hierdoor kregen 19 gezinnen gedurende eenige maanden melk, vleesch of eieren van de Vereeniging. Met 1 April zijn ech ter de laatste van deze gezinnen afgevoerd. De werkcommissie heeft in den afgeloo pen winter laten naaien voor de Vereeni- ging voor Schoolkinderkleeding en -voe- dnig 4163 stuks in het geheel, waarvan: meisjesjurken, 606 meisjessohorten, 594 meisjeshemden, 608 meisjesbroeken, 624 jongensblouses, 552 jongenshemden, 573 jongensbroeken. Het knippen en uitgeven van deze goede ren geschiedt in de bovenlokalen van per ceel Pieterskerkgracht 11. Hier zijn iedere Vrijdag 4 naaisters om te knippen en komen 38 vrouwen iedere week naaiwerk halen en terugbrengen. Aan naai- en -kniploon werd dezen winter betaald 2488.48. De werkcommissie bestaat uit de dames de Bruyn, Coebergh en Wichers Rollandet. Van de leden moest de Vereeniging dit jaar helaas er enkele missen. Mevrouw Bos man heeft om gezondheidsredenen in Sep tember haar werk voor de Vereeniging moeten opgeven. In de vacature van pre sidente, hierdoor ontstaan, werd voorzien door de benoeming van Mej. D. Coebergh, In het begin van dit jaar trof de Vereeni ging een zwaar verlies door het plotseling overlijden van Mevrouw Reyst-Vreebrugh, die vele jaren vol ijver voor de Vereeni ging werkzaam is geweest. Haar naam zal onder de leden die heengingen steeds met eerbied herdacht worden. Met hartelijken dank aan allen die de Vereeniging in het afgeloopen jaar steun den en de Vereeniging in aller voortduren de belangstelling aanbevelend, eindigt de secretaresse dót verslag. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van den door het Bazar-Comité van het Kinderhuis „Voordorp" in het per ceel Heerenstraat 45, alhier, te houden ba zar, voor 7 en 8 Mei a.s. ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling vervat in art. 2, sub b, van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Opvoering van „Twee huwelijken in Japan". Ter opluistering van de eindvergadering van dir jaar, voerde mej. Kortmann op uitnocdigmg van het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond de aardige burlesque uit: „Twee huwelijken in Japan". Mejuffrouw Kortmann nam fragmenten uit Sullivans „Mikado", vertaalde deze en schakelde ze aaneen tot 'n geheel. Wij kunnen niet an ders dan met voldoening deze uitvoering bekijken. De opvoering was in den Burcht en er was gewoekerd met de beperkte too- neelruimte. Wij verplaatsen ons in ge dachten naar een stadspark in Noe, waar de le scène zich zal afspelen. De dames en heeren, ongeveer drie en twintig in getal, vertellen dat zij Japaneezen zijn. Alsof men dat niet zou zien! De aankleeding en gri me waren zoodanig verzorgd, dat twijfel hierover tot de onmogelijkheden zou be- hooren. De tweede scène speelt zich af in het bruidsvertrek, waar Yumyum door haar twee vriendinnen getooid wordt. Ook hier de aankleeding keurig en smaakvol geschikt. Hier een bravo voor den jongen regisseur Theo Perquin! Muzikaal was alles goed verzorgd. De koren klonken frisch en beschaafd. Grepen v/aren er in het werk gedaan: een koor; hier of daar een solo-partij, zoodat elk der hoofdpersonen zijn of haar beurt kreeg; enkele vocaal-ensembles. En wij moeten zeggen: 't slaagde alles goed. Nanki Poo, de jonge bruidegom, was goed bij stem, en gaf van den sympathieken jongen man een aardig teela. Zijn lief meisje "Xumyuni was zijn waardige tegenspeelster en gaf zich heel en al. Niet minder valt dit te zeggen van haar beide vriendinnen Peep Bo en Pit- ty Sing. Bovendien zij nog gzegd, dat Pitty Sing een heel mooie stem heeft. Laat zij onder leiding blijven. De tegenspeelster van rechter Koko was Katisha mejuf frouw Kortmann beschikt over mooi stem- men-materiaal: Katisha, ook zij bezit een mooi donker getimbreerde sopraanstem, en, begaafd met ontluikenden dramatischen aanleg, zal zij, zich voorzichtig-aan ont wikkelend, goed worden. Nog een paar heerenrollen vallen aan te stippen. De Mi kado, ja hij was kostelijk. Dan nog Pish Toosh en Poo Bah. Twee mooie baritons. Nog een beetje tooneelroutine, nog wat stemontwikkeling en ook zij zijn een paar krachten. Groote vooruitgang is onder 't heerenpersoneel waar te nemen. Gaat dus allen zoo voort. Laat nog enkele dames en heeren zich aansluiten bij het in elk op zicht goed gedisciplineerd koor. Waarlijk de koren vormden het glanspunt van den avond. Er werd voortdurend gelet op de directrice, die verdekt was opgesteld, en toch was er vrijheid van bewegen. Geestige, aardige en sympathieke dingen kregen wij te hooren en wij gelooven in den geest van mejuffrouw Kortmann te handelen, wanneer wij hiervoor allen lof aan haar leerlingen brengen. Jo Wesselingh, een en al toewijding, speelde de begelei ding. Niet te onderschatten is dit moeilijk werk. en zij deed het vaardig muzikaal, overal steunend en aanvullend. De leid ster betoonde haar welgemeende waardee ring. Vermelden wij nog dat. de grime ver zorgd werd door den heer W. Thoolen en dat de costumes der heeren door het cos- tuumhuis G. Hoppezak waren geleverd. Een vroolijke, fleurige avond noemde mevrouw Manders in haar dankwoord deze opvoering, waarbij ze de directrice en haar trouwe begeleidsters bloemen aanbood. Ook van de gezamenlijke jongelui waren er fraaie bouquets voor beiden, en rechter Koko (voor een oogenbik had hij de bijl in de schede) sprak een vriendelijk woord van erkentelijkheid tot aller middenpunt, de directrice. De Japaneesjes hadden gezorgd voor chrysanten en bonbons, versch geimpoi- teerd uit het vaderland, en verkochten deze ten bate van de kas v. d. R.K. Vrou wenbond. Er was vraag naar, ze kwamen te kort. A. I. Ds. M. J. PUNSELIE. Gisteren heeft onder vele blijken van be langstelling ds. M. J. Punsolie den dag her dacht, waarop hij voor 25 jaar naar de Ned. Herv. Gemeente alhier werd beroepen. In het wijkgebouw Levendaal heeft een feestelijke samenkomst plaats gehad, waar op het woord voerden ai* voorzit/ter van het huldigingscomité de heet J. B. Meijnen, de eere-voorzitter prof. dr. M. H. van Nes en de heer A. van Borselen, lid van de Wijk- ver een iging „Lovendaad". Bleek allerduidelijkst, dai de arbeid van ds. Punsedie door zeer velen op hooge waarde wordt geschat.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2