VRIJDAG 4 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN. Zangvereeniging O. B. K. Door de R.K. Gem. Zangvereeniging „O. B. Kwerd gis teravond een drukbezochte ledenvergade ring gehouden, welke ten doel had de be spreking van de feestelijke herdenking ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging. Besloten werd een jubileum- voering eener „gemengde" operette. Met pauze een groot zangnummer uit te voe ren, terwijl het overige deel van den avond in beslag zal worden genomen door de op voering eener „gemengd" operette. Met genoegen kan de voorzitter mededeelen, dat het ledental flink was gestegen en thans reeds 350 bedraagt. De gelegenheid voor aanmelding is nog steeds openge steld. Mede door de aanwas van vele nieu we leden kon de contributie thans tot 15 cent worden verlaagd. Na een opwekkend woord van den voorzitter om te trachten het ledental te helpen vergrooten, volgde op gebruikelijke wijze sluiting der geani meerde bijeenkomst. Inter-Prov. Schietwedstrijden van den B. V. L. De stand luidt als volgt: Korps: Burgerwacht Bodegraven 244; Schietver. Prins Alexander I Rotterdam 243 p.; Poli- tie-schietver. Wassenaar 241 p.; B. V. L. Zwammerdam 232 p. Eere-korps: Politieschietver. Wassenaar 144144 p.; Prins Alexander I Rotterdam 142 p.; B.V.L. Zwammerdam 140 p. Personeele Baan: C. v. Duuren Bodegra ven 5050; W. Mast Rotterdam 5047; M. Kraal Rotterdam 5046; H. Göbel, Bode graven 50; P. J. v. d. Krogt, Wassenaar 4949; C. Zaal, Bodegraven 4947; M. P. v. d. Berg Rotterdam 4947; A. B. Dom burg, Bodegraven 49. Vrije baan: H. Gobel, Bodegraven 90 (7 x 29); P. J. Bongenaar Bodegraven 90 (2 x 30; 4 x 29); J. Luning, Bodegraven 90 (2 x 30 3 x 29); S. Terlouw, Bodegra ven 90 (1 x 30; 7 x 29); A. Togteloo 90 (1 x 30; 5 x 29); D. ter Avest, Wassenaar 90 (1 x 30; 4 x 29); W. Burggraaf Bodegra ven 90 (1 x 30; 3 x 29); A. B. Domburg, Bodegraven 90 (8 x 29); C. Zaal, Bodegra ven 90 (7 x 29); A. Dek, Bodegraven 90 (6 x 29). Aanrijding. In de Julianastraat kwa men twee luxe-atuo's met elkaar in bot sing doordat de auto-bestuurder S. uit Haar lem te wild sneed. Beide wagens werden van voren beschadigd. Geboren: Johannes Theodoruh v. van Gerardus Johannes Straathof en Geertruida Margrieta van Wijk. Alida Anna, doch ter van Hendrik Antonius Overbeek en Helena Cornelia Nobel. Maria Lucia, d. van Petrus Johannes Brand en Maria Lu cia van Onselen. Willem z. v. Cornelis van de Meent en Magdalena de Bruijn. Rika Johanna d. van Wouter Govert Groen heiden en Johanna Verkerk. Bastiana Maria Angenieta d. van Jan Tromp en Magdalena van Rijk. Jansje dochter van Jasper van 't Wout en Enne Aletta van Til. Overleden: Helena Kaptein wed. van Johannes F. C. Paesie 74 j. Maartje Verkerk 79 j. wed. van Willem van der Velden. Jan Graafland 78 j. wedn. van Jannetje van Klaveren. Pieter van Kreuningen 62 j. echtgenoot van Pietertje ter Bouw. Gerard van -Nood 23 j. Clara Josepha Maria van den Bergh 52 j. ecghtgenoote van Jacobus Jetrus Johannes Rozestraten. Goverdina van Rijswijk 26 jaar. Gehuwd: Leendert Gerard Boon 25 j. en Jannetje de Jong 28 j. Gerardus van Heusden 30 j. en Johanna Catharina Her- rewijn 21 j. Jan Stout 25 j. en Neeltje Noomen 25 j. Cornelis Burggraaf 27 j. en Jannetje Snel 28 j. Ingekomen: Engelberta J. v. d. Sloot, huishoudster, Hooftstraat 56, van Delft. Jacoba C. de Vlieg echtgen. van W. Kruijt, zonder beroep, Leliestraat 16, van Bodegraven. Johanna M. Cannegie- ter, zonder beroep, Oudsh. weg 78 van Rotterdam. Jacob van der Windt, ver pleger, Raadhuisstraat 44, van Eibergen. Magdalena van Kruyl wed. C. Bruning, zonder beroep, Hofzichtstraat 29 van Gin- neken c.a.. Egbert Hingst, zonder bel roep, Hofzichtstraat 29 van Ginneken c.a. Klaas de Vries, petroleumventer, Woubr. weg 38 van Woubrugge. J. Bos en gezin losarbeider, Mauritstraat 26 van Medem- blik. Mar in us N. Fase, meubelmaker, Heerenweg 19 van Boskoop. Wilhelmina Treus echtgen. van M. N. Fase, zonder be roep, Heerenweg 19 van Waddinxveen. Andries Stelling en gezin, zonder beroep, Pr. Hendrikstraat 69 van Hazerswoude. Joseph Epping, zonder beroep, Pr. Hen drikstraat 69, van Hazerswoude. Cor nelis P. Splinter, losarbeider, Gouwsl. weg 96 van Loosdrecht. Dirk den Braber, veeh.kn., 's Molenaarsbr. 46. van Barne- veld. Petrus W. Putters, soldeerder, Lindenhovenstraat 14 van Boskoop. Thedorous W. van Schaik, veeh.kn., Hoorn 75 van Zoeterwoude. Zacharias B. W. v. d. Putte, zonder beroep, Paradijslaan 1, van Nijmegen. Jacobus M. Verdegaal en gezin, veehouder, Pr. Hendrikstraat 3 van Anna Paulowna. Cornelia M. Bunnik, zonder beroep, Achtermiddeweg 10 van Bergen. Anna H. Coenraad, zonder be roep, Pr. Hendrikstraat 69, van Rotterdam. Wilhelmina B. Schep, zonder beroep, Stationsstraat 21E van Den Haag. V er t r o k k e n: Divertje Bek echtge- ncrote van M. Zwart, zonder beroep, Zuid- eindscheweg 3 naar Westdongeradeel. Klaartje Pels zonder beroep Groeneweg 49 naar Wateringen. 82 kinderen van Vreuningen, zonder beroep, Raadhuisstraat 44 naar Gouda. Johannes Verduijn en gezin zonder beroep, Bloemhofstraat 24, naar Leiden. Jan D. Herrewijn, zonder beroep Pr. Hendriksthaat 36 naar Hille- gersberg. Maria J. van der Tol, dienst bode Hoorn 57 naar Zoeterwoude. Cor nelia Bremmer, dienstbode, Lindenhoven straat 37 naar Hazerswoude. Aaltje Koetsier, dienstbode, Groeneweg 26 naar Ter Aar. Antonius J. M. Hoogeveen, pastoor, Noordeinde 26 naar Nibbixwoud. Anna C. de Bijl, huishoudster, Noord- Afwezig de heer J. de Rijk L.zn. Tegen woordig alle andere leden. Voorzitter, de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester-secre taris der gemeente. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter zegt, dat het bedrag der subsidie nog bepaald moet worden. Naar berekening zal dit ongeveer 1600.be dragen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Chr. Zangvereeniging „Excelsior", waarbij medegedeeld wordt, dat deze vereeniging niet bij machte is, om het bedrag te betalen over de jaren 1932 en 1933. De vereeniging verzoekt of B. en W. bereid zijn genoegen te nemen met het bedrag ad 25.dat in 1922 als waarborgsom werd gestort. Het bestuur zal zich dan garant verklaren voor de even tueel aan het lokaal toe te bemgen scha de. B. en W. stellen voor, om met dit be drag genoegen te nemen. De Raad kan zich met het voorstel van B. en W. geheel ver eenigen. Punt 3 der agenda: Behandeling schrij ven van Ged. Staten inzake de begrooting 1934. De voorzitter zegt, dat de begrooting reeds op 26 October 1933 werd ingezonden en eerst op 24 April 1934 werd terugont vangen, gelukkig met heel weinig opmer kingen. Besloten wordt aan eenige opmerkingen betreffende verhaal van pensioensbijdra gen te voldoen. Het vele werk ter secretarie. De hoofdzaak is de kwestie van den tij- delijken ambtenaar ter secretarie. Ged. Staten merken bij volgn. 69 op, dat zij van oordeel zijn, dat de secretarie de hulp van den tijdelijken ambtenaar, die vorig jaar werd aangesteld niet kan mis sen. De Raad wordt daarom verzocht nog een wedde-bedrag op de begrooting uit te trekken. De aanstelling bestaat voorloopig nog uit een tijdelijk karakter. In 1933 werd door Ged. Staten in overweging gegeven, om den tijdelijken ambtenaar met ingang van 1 Januari 1934 ontslag te verleen en. De voorzitter brengt de geheele geschie denis nog eens naar voren. Door de vele werkzaamheden in verband met de steun- verleening en andere crisismaatregelen was het in 1932 langzamerhand voor den Bur gemeester-secretaris onmogelijk, met den ontvanger tevens ambtenaar ter secreta rie, alle werkzaamheden naar behooren te verrichten. Om de zaak niet vast te laten loopen, werd er gemiddeld vier avonden per week overgewerkt. Langzamerhand werd ons dit te veel. Bij controle door de provinciale griffie werd er op gewezen, dat het niet doenlijk was om het vele werk door zoo weinig personeel te doen geschieden. In de vergadering van B. en W. en den Raad werd toen deze zaak ter sprake ge bracht en er werd besloten om een tijde lijken ambtenaar aan te stellen. De brief van Ged. Staten in 1933 maakte echter voor 1934 deze zaak weer ongedaan. De Raad zal zeer waarschijnlijk wel ontstemd zijn over de houding van Gedeputeerde Staten. einde 26 naar Nibbixwoud. Nicolaas J. Koot en gezin, veehouder, Pr. Hendrik straat 3 naar Hazerswoude. Sophia C. van der Maat, dienstbode, Pr. Hendrikstr. 3. naar Hazerswoude. Wouter Kruijt, schilder, van Genderenstraat 8 naar Haar lem. Karei Hoekendijk en gezin, teeke naar, Oudsh. weg 15. Leendert Bakker, betonwerker, Visserstraat 15 naar Mij drecht. Arij Keijzer, zonder beroep, Hoo- gedijk 1 naar Maasland. Antonie Pol lard, timmerman, Pr. Hendrikstraat 27b, naar Kampen. Neltje IJkema, dienstbode Pr. Hendrikstraat 29a, naar Amsterdam. Joannes H. Turken, fabrieksarbeiders, v. Mandersloostraat 90. naar Noordwijker- hout. RECHTZAKEN REMMEN NIET IN ORDE. De directeur van de modelboerderij Be- resteyn, te H i 11 e g o m, de heer van S., heeft in hooger beroep terecht gestaan van een vonnis van den Leidschen kantonrech ter, die hem tot een geldboete van 600, subs. 30 dagen, veroordeelde, wegens het doen rijden met een auto, waarvan de remmen niet in orde waren. Deze zaak staat in verband met de op 25 April j.l. voor het gerechtshof in hoo ger beroep behandelde zaak tegen den be steller J. B., uit N o o r d w ij k-B i n n n e n die met een aan voornoemde N.V. toebe hoorenden vrachtauto, op 9 Augustus van het vorige jaar, in de Secretaris Varke- visserstraat, te Katwijk aan Zee, twee kin deren aanreed, waarvan er een aan de ge volgen is overleden. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de remmen beslist ondeug delijk gebleken waren en dat de remaf- stand verre boven het normale uitging. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis a quo. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, dat men niet van een directie kan vergen, dat zij persoonlijk remmen van auto's gaat controleeren. Zulks geschiedde op geregelde tijden door een firma ter plaatse. Na het ongeval is gebleken, dat er fouten in de remconstructie waren en de leverancier van den auto heeft, zulks er kennende, nieuwe onderdeelen als remblok- ken en remschoenen geleverd. Een en an der kon derhalve niet vooraf door ver dachte worden geconstateerd. Uitspraak 17 dezer. De voorzitter heeft zijn ontstemming bij den Commissaris der Koningin tot uiting gebracht. Resultaat is geweest dat 2 hoofd ambtenaren der Prov. Griffie een onder zoek ter secretarie ingesteld hebben en tot de overtuiging zijn gekomen, dat de hulp van een tijdelijken kracht niet te ontberen is. De voorzitter is blij, dat Ged. Staten thans toegeven dat de brief van 1933 een vergissing is geweest. Toen is alleen ge keken naar de financieele toestand der gemeente, maar niet naar de slechte bezet ting van de gemeente-secretarie. Het be drag dat aan salaris wordt uitbetaald te Leimuiden steeks zeer gunstig af tegenover dat van andere, gelijksoortige gemeenten. Het is geen overdreven eisch een tijde lijke kracht te willen houden. B. en W. wil len aan den Raad het bedrag overlaten dat op de begrooting 1934 uitgetrokken moet worden. De heer Rietdijk vraagt of er geen voor stel van B. en W. is. De heer Visser zegt, dat de wethov 3rs liever niet met een voorstel kwamen. Een der wethouders heeft n.l. medegewerkt om in 1933 de tij delijke kracht te ontslaan. De heer Rietdijk heeft deze zaak nooit heelemaal kunnen begrijpen. Het is echter beter ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Ged. Staten hebben een fout gemaakt en het is in ieder geval te prij zen, dat zij hun standpunt gewijzigd heb ben. Het gaat nu eenmaal niet aan, veel meer werk en minder personeel. De heer Rietdijk is er voor om den ambtenaar we der een belooning te geven. Hij vraagt hoe veel de belooning in 1933 was. De voorzit ter antwoordt 500 per jaar. Hij zegt, dat dit bedrag den ambtenaar die den gehee- len dag voor Leimuiden werkzaam is, we der toekomt. De administratie wordt thans naar behooren verricht. De heer Visser vindt het ten slotte beter om 500 uit te trekken, als de administratie in de war loopt, zijn wij verder van huis. De heer van Dam vindt de houding van Ged. Staten wel heel eigenaardig. De Raad besluit dan met algemeene stemmen weder een bedrag ad 500 voor een tijdelijke kracht op de begrooting te brengen. Bij Volgnummer 115 vragen Ged. Sta ten of omtrent de stalling van de motor- spuit reeds tot een resultaat gekomen is. De voorzitter zegt, dat de spuit thans goed staat. De heer Breedijk neemt echter met ƒ25 geen genoegen. Besloten wordt deze post weder op 50 uit te trekken. Volgnummer 130. De Ged. Staten vin den de jaarweddeverlaging van den straat veger wel wat al te kras. Zijn wedde werd van 150 op 100 gebracht, terwjjl boven dien 8 K pet. pensioensbijdrage moet be taald worden. Besloten wordt de wedde we der op 150 te bepalen, op welk bedrag een tijdelijke korting zal worden toegepast van 5 pet. Het pensioensverhaal ad 8 yt pet. blijft van kracht. Vastgesteld wordt nog het kohier der Hondenbelasting 1934tot een bedrag van ƒ325. Ten slotte wordt nog vastgesteld een be sluit tot wijziging van de begrooting dienst 1934 tot een bedrag ad 700 in verband met uitkeeringen aan andere gemeenten terzake art. 86 en 104 der L.O.-wet 1920. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering. GEVAARLIJK RIJDEN. In een zaak tegen den chauffeur R. K., uit Beverwijk, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Leiden, die hem wegens overtreding van de Motor- en Rij wiel wet veroordeelde tot 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis, concludeerde het O. M. eveneens tot bevestiging van het von nis. K. had op 21 Augustus van het vorige jaar, met een door hem bestuurden trac tor, welke een lengte van 8 M. had, zoo danig op den Haarlemmerweg te Oegst- geest gereden, dat een hem tegemoetko mende auto geen gelegenheid had tot pas- seeren en bij een poging daartoe, door het achtereind van den tractor gegrepen werd en in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. Vonnis 17 dezer. DE GELE PIJL. Gisteren sprak de Haarlemsche recht bank den garagehouder, die zijn chauf feurs had laten rijden met taxi's, waarop een gele pijl was geschilderd, vrij. De po litie had de pijlen beschouwd als een tee- ken dat men de wagens op straat kon aan roepen en huren, en daarom was een ver volging ingesteld. Verd. zeide, dat de pijl uitsluitend als reclame was bedoeld, het geen ook het oordeel van den officier was. De eisch luidde eveneens vrijspraak. KANO MOET VERLICHT ZIJN. Een kano moet beschouwd worden als een roeiboot in den zin van het reglement. N. J. de G. voer op een avond in zijn kano ^in het Rijn- en Schiekanaal, onder Stomp wijk. Hij had geen licht op, hij had nooit licht op zijn boot gehad, evenmin als vele andere kanobroeders en zusters. Maar N. J. de G. werd bekeurd en in het proces-verbaal stond, dat hij als „schipper" van een kano, er niet voor had gezorgd, dat hij een helder wit licht gevende lantaarn gereed had, om tijdig een aanvaring te kunnen voorkomen. Eerst verscheer N. J. de G. voor den kantonrechter te Delft en deze ontsloeg hem van rechtsvervolging, omdat zijns in ziens een kano geen roeiboot is en dus niet valt onder artikel 14, Binnenvaringsregle- ment. Daarbij bleef het echter niet. De schipper moest in hooger beroep verschij nen voor de rechtbank te Den Haag. Op nieuw werd de zaak uitgeplozen en uitein delijk oordeelde de rechtbank dat, al mocht Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 958 er dan in strikt technischen zin een onder- scheid bestaan tusschen een kano en een roeiboot, een kano toch als een roeiboot in den zin van het reglement moest worden beschouwd, daar het duidelijk zou zijn, dat de wetgever in het Binnenvaringsreglement de bedoeling heeft gehad, dat alle schepen en vaartuigen in het donker zouden zijn verlicht. De „schipper" ging nog hoogerop en be landde nu bij den advocaat-generaal bjj den Hoogen Raad. Deze nam conclusie en oordeelde dat het begrip roeiboot in artikel 14 niet alleen noet worden opgevat in de technische beteekenis, welke scheepvaart- kundigen er aan geven. Zijn conclusie luid de tot verwerping van het beroep des schip pers, zoodat deze (waarschijnlijk) straf te gemoet zal kunnen zien. Voorloopig zal de Hooge Raad, die op 28 Mei uitspraak doet wel consideratie gebruiken met schipper N. J. de G., omdat hij een principestrijd streed. De kanobroeders en -zusters van dezen schipper zullen echter wel goed doen deze geschiedenis in de ooren te knoopen en een licht aan den voorsteven, omdat zij er in het vervolg wel eens minder wild van af zouden kunnen komen. „Volk." HET WEER OP ZONDAG. Zeer onzekere vooruitzichten. Waarschijnlijk zachter. Omstreeks het midden der week had zich over Midden-Europa een zeer onstand vastige weerstoestand ontwikkeld, die wei nig of geen aanknoopingspunten voor eene betrouwbare weersverwachting opleverde. Donderdag lag namelijk een vrij uitge strekte en vlakke depressie over Centraal- Europa, waarin, waarschijnlijk in verband met abnormaal hooge temperaturen in het Oosten en den koelen Noordoostelijken luchtstroom over het Noordzeegebied, uit gebreide onweders vielen. Deze depressie moest zich volgens de geldende regels in Noordelijke richting verplaatsen. Zij deed dit ook en naderde daarmede meer en meer ons land, doch op zoodanige wijze, dat wij in haar Westelijke helft met den overwe gend Noordelijken luchtstroom zouden blij ven. Tot zoover zouden de daaruit voort vloeiende weersvooruitzichten vrij eenvou dig geweest zijn maar een complicatie werd veroorzaakt door de ontwikkeling van een met een hoofddepressie bij IJs land samenhangende secundaire ten Wes ten van Ierland, waarvan verwacht kon worden, dat zij eveneens ons land zou na deren. Het is nu buitengewoon moeielijk de ge volgen te over- en te voorzien, die zullen voortvloeien uit de gecombineerde nade ring van deze twee depressies. Niet on waarschijnlijk is, dat de eerstgenoemde ongeveer een etmaal voordat de andere dichtbij is gekomen, het veld heeft kunnen ruimen. In dit geval zou het weerverloop ongeveer het volgende zijn: Terugdraaien van den wind door N. naar W. en vervol gens naar Z.W. en Z., waarbij de tempe ratuur geleidelijk eerst betrekkelijk veel zou stijgen, daarna weer iets dalen. Dit alles is echter zeer onzeker. Voor zooverre te overzien valt is de toe voer van koude lucht uit het Noordoosten thans afgesloten, waardoor in elk geval een mildere temperatuur verwacht kan worden. De vooruitzichten betreffende neerslag en bewolking zijn daarentegen buitengewoon onzeker voor de eerstvolgen de dagen. Bovendien is de algemeene weerstoestand in een wijde omgeving om ons land thans zoodanig (sterke tempera- tuur-tegenstellingen en onweerstoestan den), dat de weerstoestand voor Zondag een verrassende wending kan nemen. Zeer waarschijnlijk zal het weer tegen Zondag nog zeer veranderlijk en onbetrouwbaar zijn met over het algemeen toenemende regenkansen. 297. Van alle kanten liepen de menschen te hoop. Huisvrouwen, juist aan de wasch, bakers, bezig met kleine kindertjes, dienst meisjes, die aan het glazen lappen waren, bakkers, die brood rond brachten, alles liep van zijn werk! SPORT ZEILEN DE VOOR-KAAG. Het bestuur van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereeniging „De Kaag" heeft niet te klagen over de inschrijving voor haar voor j aars wedstrijden, welke Zater dagmiddag en Zondag op de Kagerplassen zullen worden gehruden. Jlti tien klassen zijn n.l. niet minder dan 57 inschrijvingen binnengekomen. In de 45 M.2 kruiserklasse treffen we drie oude bekenden aan, n.l. Benati II, Walta en Coppelstock, die weer veel strijd beloven. De Regenboogklasse telt nog slechts vijf inschrijvingen, doch we vermoeden, dat er nog wel 'n enkele bij zal komen. We mis sen hier vooral L. v. d. Steur, die zijn „Steur" verkocht heeft om naar de nieuwe Pampusklasse over te gaan. Oude beken den zien we hier voorts in Willem v. <L Mey, H. Brouwer en J. C. v. d. Velde. Twee van den jongeren tijd zijn Brand en Zui- derbaan. De 12 M2.-klasse bevat 12 inschrijvingen, de 16 M.2-klasse 4 en de Open scherpe jachten boven 16 M.2 en die tot 16 M.2 zeiloppervlakte elk 3 deelnemers. De nieuwe Pampusklasse telt als eerste inschrijver L. v. d. Steur, voorts mej. v. Hoolwerff, P. Schieffer, L. v. Essen en an deren. Deze namen zeggen al weer voldoen de om strijd te verwachten. De 12-Voetsjollenklasse A heeft slechts vijf inschrijvingen, maar de B. en C.-klas- se niet minder dan achttien. De wedstrijden vangen Zaterdagmiddag te 3.10 uur aan, Zondagmorgen te 10.30 uur. WILT U IETS WETEN? Vraag. Wanneer betrok de Zilk voor het eerst electriciteit van de Stedelijke Fabrieken te Leiden? Antwoord: In 1926. Vraag: Wat is het beste middel om emelt (insecten) van teelland te vernieti gen. Indien je ze kunt vergeven, welk is dan het beste vergif, waar de groenten het minst last van heeft? Antwoord: Voor het verdelgen van emelt wordt geen vergif gebruikt. De emelt heeft vele natuurlijke vijanden. In de om geving van afgeknaagde planten, even on der de oppervlakte der aarde naar de emelt zoeken. Het land bemesten met Chili. In dien mogelijk het land in het najaar spit ten, en luchtig laten liggen, omdat de vorst er goed in kan trekken. Leeg liggend land steeds vrij houden van onkruid. Veel schof felen en harken, zoodat de grond goed open blijft. V r aa g: Kunt u mij adressen opgeven van Touwfabrieken en Oliefabrieken in Neder land? Antwoord: Wij kunnen deze vraag onmogelijk in zijn geheel beantwoorden. Het „Algemeen Adresboek van Nederland" (uitgave 1931) geeft nl. oliefabrieken in de volgende plaatsen: Aengevirden (Fr.), Am sterdam, Dordrecht, Ginneken en Bavel (N.-Br.), Den Haag, Groningen, Hoogkerk (Gr.), IJlst (Fr.), Koog aan de Zaan, Krom menie, Leiderdorp, Maarssen, Opsterland (Fr.), Overschie, Rotterdam, Schiedam, Schoterland (Gr.), Sneek, Susteren (L.)t Uringeradeel (Eh\), Utrecht, Veendam, Wierden (O.), Winschoten, Wormerveer, Zaandam en Zwolle. Touwfabrieken te Amsterdam, Arnhem, Delft, Doetinchem, Edam, Elburg, Gorin- chem, Gouda, Harlingen, Hekendorp, Lei derdorp, Lemsterland, Maassluis, Onts- wedde, Oudewater, Rotterdam, Schoterland, Sneek, Utrecht, Vlaardingen en Winscho ten. Welk adres u precies wilt hebben kunt u ons zoo noodig nader opgeven. V r aa g Welk is het juiste adres van de Banketfabriek „Movo"? Antwoord: De Banketfabriek „Movo" was gevestigd aan den Ouden Rijn te Lei den; is echter sedert eenigen tijd opgeheven. 298. Ja, zelfs de kippen en eenden kon den niet thuis blijven. Honden en katten uit alle hoeken van Munsterdorp kwamen aangesneld, de konijnen braken uit hun hokken en ijlden ter markt. Zelfs de koe van boer Modder, die rheumathiek had en op stal stond ging al loeiend aan den haal.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10