DE ST. JOSEPH-PAROCHIE NEEMT AFSCHEID VAN HAAR HERDER 25ste Jaargang DONDERDAG 3 MEI 1934 No. 7802 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voormtbetafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 T GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel - Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Wijziging winkelsluitingswet. De meerderheid der Tweede Kamer heeft besloten, het ontwerp-Vos inzake wij ziging Winkelsluitingswet niet in behan deling te nemen. De geheeie fractie der R. K. Staatsparty heeft met Anti-Rev. en Ghr. Hist, aan dit besluit meegewerkt. Op het eerste gezicht is deze houding zeer teleurstellend. Men weet, dat Mi nister Verschuur had ingediend wetsvoor stellen tot wijziging van de Winkelslui tingswet, waarbij o.m. tijdelijk in dezen crisistijd een verruiming van de gele genheid om op Zondag in winkels arbeid te verrichten werd toegestaan. Nu is Mi nister Verschuur afgetreden; en Minister Colijn, die tijdelijk minister van Economi sche Zaken is, heeft bezwaren, om bedoel de wetsontwerpen te verdedigen. Deze hou ding van Minister Colijn moge terecht door de „Maasbode" (zie elders in dit nummer) een principiëel gezonde les worden ge noemd, zij is ook dit constateert de „Maasbode" nietminder terecht! po litiek niet onbedenkelijk. Politiek ook daar om vooral niet onbedenkelijk, omdat in de Memorie van Antwoord van het desbetref fend „tijdelijk" wetsontwerp (dat,-waarbij faciliteiten op het stuk van Zpndagssluiting werden verleend; en hiertegen had eigenlijk Minister Colijn bezwaar) met zoovele •woorden te lezen stond, „dat het kabinet in zijn geheel achter het wetsontwerp staat". Over deze laatste regeeringsverklaring is gisteren in de Kamerzitting geen ophel dering gevraagd, hoewel daartoe aille aan leiding bestond. Als men ten deze de regee ring heeft willen ontzien, schijnt ons deze welwillendheid misplaatst; het puibliek heeft het gerechtvaardigd verlangen, een ver klaring hiervan te vernemen! Is op het eerste gezicht de houding der Kamerfractie van de R. K.. Staatspartij in zake het afstemmen van het voorstel-Vos zeer teleurstellend bij eenige nadere be schouwing treden motieven in het licht, welke deze teleurstelling kunnen temperen. Behalve het wetsontwerp, waarbij de Zondagssludting is betrokken, ligt er nog een ander wetsontwerp, Versohuur's zooge naamde technische wijziging. De heer Teu- lings gaf namens de Kamerfractie der R. K. Staatspartij den voorzitter der Tweede Ka mer in overweging, met Dr. Colijn in over leg te treden over de vraag, of niet althans het regeeringsontwerp, dat de technische verbetering van de Winkelsluitingswet brengt, op de agenda geplaatst kan worden. Het schijnt namelijk dat Dr. Colijn tegen de verdediging daarvan' niet die groote bezwa ren inbrengt, welke hij tegen het andere regeeringsontwerp (de afwijking van de Zondagssluiting) heeft. Leidt dit initiatief der katholieke fractie tot resultaat, dan zal in ieder geval de Winkelsluitingswet op een veel betere wijze gecorrigeerd worden dan door het ontwerp-Vos mogelijk was. En dan 'bestaan er nog altijd mogelijkheden, om pogingen tot amendeering te doen, waarin na in dien tusschentijd gepleegd overleg! de verzachting van de Zon- dagssluiting kan worden 'betrokken. Ook kan er in dien tijd een andere minister van Economisch Zaken zijn! Deze overwegingen kunnen de belang hebbenden doen berusten in het gevallen Kamervotum. Dat de woordvoerder der Katholieken niet duidelijk genoeg in de motiveering van de houding der Kamer fractie van de R. K. Staatspartij is ge weest, om misverstand en ontevredenheid te voorkomen, zal vreezen we blijken; al is t dan ook misschien voor hem zeer bezwaarlijk geweest, om momenteel meer te zeggen, gezien de nog te voeren onderhandelingen, om tot een gewenscht resultaat te komen. Nadat wy het bovenstaande hadden ge schreven, bereikte ons het bericht, dat het wetsontwerp tot „technische" wijziging der Winkelsluitingswet zal worden behandeld dadelijk na de behandeling van de begroo ting van het Landbouw-Crisisfonds, welke op 15 Mei as. aanvangt. TWEEDE KAMER Zestig millioenplan goedgekeurd Ingrijpen tegen volksverruwing Verbetering van de wlnkelslul tlngswet toch aan de orde? De aangekondigde stemmingen over de drie moties, over het 60-millioenen-plan en over het voorstel-Vos tot behandeling van zijn initiatief-voorstel aangaande de Winkelsluitingswet, zijn als volgt verloo- pen: De motie-Kupers tot nadere overweging van de steunverlaging in Twente: verwor pen met 61 tegen 32 stemmen. De motie-Kupers tot afzien van de ver laging der steunnormen in de groote ste den: verworpen met 63 tegen 31 stemmen. De fractie der R. K. Staatsparty al thans haar overgroote meerderheid verklaarde bij monde van prof. A a 1 b e r- se, dat zij de uiteenzettingen van Minis ter Slotemaker de Bruine weliswaar niet geheel en al bevredigend gevonden had, maar dat zij zich vereenigen kon met de uitspraak, dat er in de steunbedragen niet meer gewijzigd zal worden "dan de fluc tuatie der loonen noodig maakt en de nood eischt, temeer daar die nood gunstig zal worden beinvloed door de plannen van de regeering ten aanzien van de verruiming der werkgelegenheid. Slechts twee leden der Katholieke frac tie hebben hun stem aan deze moties welke zich tegen de wijziging in de Twent- sche steunregeling en tegen de voorne mens terzake van den steun in de groote steden richtten gegeven. Het waren de heeren IJsselmuiden en Stein- metz, van wie de laatste de verklaring aflegde, dat zij beiden niet overtuigd wa ren, dat handhaving van het steunpeil over heel de linie financieel onmogelijk is. De heer Steinmetz uitte evenwel op de moties van den heer Kupers, hoewel zij zijn stem zouden krijgen, deze critiek, dat zij niet aangaven, hoe handhaving van het steunpeil financieel te verwezenlijken was! Ook het lid der R. K. Democr. Partij, de heer Arts, stemde voor de moties-Ku- pers. De motie-De Visser, die de beide voor afgaande in meer imperatieve vorm sa menvat: verworpen met 66 tegen 28 stem men. De motie-Wijnkoop, waarby geëischt wordt dat de loonen in de werken, die tengevolge van het 60-millioenenplan zul len worden uitgevoerd, niet lager mogen worden gesteld dan die in de vrije bedrij ven: verworpen met 89 tegen 5 stemmen. Naar de Kupers (S.DA.P.) verklaarde, stemde zijn fractie tegen omdat de be slissing over deze loonen bij de regeering ligt in overleg met de arbeidersorganisa ties, en dit overleg door aanneming van de motie misschien geschaad zou worden. Het 60-millioenenplan zelf werd aange nomen met 87 tegen 7 stemmen. De wre vel, welke blijkbaar in de Katholieke fractie bestond naar aanleiding van het antwoord van minister Colyn, werd tot uiting gebracht door een korte verklaring, waarin gezegd werd dat genoemde fractie niet geheel bevredigd was door het ant woord der regeering, hoewel dit natuur lijk geen reden was om tegen het voorstel te stemmen. Tegen stemden de communisten en de heeren Arts, Sneevliet en v. Houten. Tenslotte werd gestemd over het voor stel-Vos. Hierbij maakte de geheeie lin kerzijde front, hetgeen wijst op de onte vredenheid welke hier heerscht over het onbegrijpelijke optreden der regeering, waarbij de voorstellen tot wijziging der Winkelsluitingswet werden teruggetrok ken. Het aannemen van het voorstel-Vos zou echter slechts aanleiding gegeven heb ben tot een demonstratief behandelen van het initiatief-voorstel, daar de regeering het nooit zou hebben onderteekend. Het voorstel werd verworpen met 53 tegen 40 stemmen, nadat van Katholieke zijde was aangedrongen tot spoedige aan-de-orde- stelling van het ontwerp tot technische herziening der Winkelsluitingswet. Volgde de voortzetting der behandeling van het voorstel tot nadere voorziening tot bescherming der openbare orde. Minister van Schaik zette de rede voort, waarmee hij gisteren het al lereerste begin had gemaakt. Waar spr. zelf de rede op papier had gezet, waar schijnlijk om iedere lapsus linguae te voorkomen, kunnen wij uiteraard moei lijk deze rede tot in details weergeven, hetgeen trouwens weinig lezers zou inte resseeren omdat veel gevergd zou worden van hun respectievelijk juridisch geduld, j Veel wordt er eigenlijk door het ontwerp j niet veranderd. De reden tot indiening er van is dat de opruiing tegen het gezag systeem is geworden, terwijl het vroeger incidenteel was. Een gezag en een over heid, die zichzelf respecteeren, moeten zich tegen laster en beleediging kunnen verdedigen. De vrees van verschillenden, dat het ontwerp te ver ging, noemde spr. ongegrond, hetgeen hij met eenige voor beelden illustreerde. Uit het geheel bleek dat alleen zij die opzettelijk de overheid of bepaalde bevolkingsgroepen beleedigen of daartegen opruien, de gevolgen daar van zullen ondervinden. Groot verzet was gerezen tegen de mogelijkheid om op ruiers preventief in hechtenis te nemen. De heer de Visser schilderde uit eigen er varing, hoe erg het is preventief te zitten als je iets gedaan hebt, en hoe veel erger het nog is, als je niets gedaan hebt. De minister zei dat hij voldoende op de Ne- derlandsche Justitie vertrouwde dat deze de wet verstandig zou toepassen. Ten overvloede zou hij echter aan de betrokken instanties circulaires zenden met richtlij nen voor het gebruik van de nieuwe wet. Naar sprekers overtuiging*gold de wet voor het geheeie Rijk, dps<8ok voor Indië. Mocht een uitspraak in hoogste instantie echter anders uitwijzen, dan wordt er een nieuwe wet ingediend* waarin in deze leemte zal worden voorzien. Tot en met de artikelsgewijze behande ling trachtte de heer De Visser (C. P. H.) omtrent verschillende eventueele voorvallen zekerheid te verkrijgen, dat er geen strafrechterlijke gevolgen aan zouden verbonden zijn, maar tegen de scherpzinnigheid van den minister baatte het meest ingewikkelde voorbeeld nog niet. De communisten, socialisten en de heer Sneevliet stemden tegen het ontwerp. Niettemin werd het aangenomen. Na nog wat kleingoed, bleef men ste ken bij het ontwerp tot credietverleening aan den Middenstand, waarover morgen. ZONDAGSRUST Wij laten hieronder volgen een artikel uit de „Maasbode" over Zondagsrust. De gedachten, die hierin naar voren ko men, zijn ook de onze meermalen heb ben wij ons reeds in dezen geest uitge sproken. „De anti-revolutionaire „Rotterdammer" wees er dezer dagen op, dat de houding van protestanten en katholieken ten op zichte van Zondagsrust en Zondagsheili ging vrij sterk verschillend is. Dat is zoo en dat zal zoo blijven: het verschil op dit punt vindt ten slotte zijn wortel in het wezen zelf van protestan tisme en katholicisme. Een orthodox protestant zal het nooit begrijpen, dat een pastoor op een Zondag middag plechtig een sportterrein opent voor zijn katholieke club, en dat de katho lieke bladen op Maandagavond uitgebreid verslag hebben te leveren ook van de evenementen op „katholieke" sportvelden. De katholiek acht nu eenmaal een be hoorlijke Zondagsrust en Zondagsheiliging niet onvereenigbaar met een behoorlijke Zondagsontspanning. Toch getuigen wij gaarne van onze groote bewondering voor de beginselvaste houding van onze christelijke broeders op dit punt, en dat wel tegen al den drang van de tijdsomstandigheden in, ondanks pijnlijke ook journalistieke offers. Wy erkennen gaarne, dat van deze be ginselvaste houding een krachtige invloed ten goede kan uitgaan op die, steeds tal rijker, katholieken, welke op het punt van Zondagsrust en Zondagsheiliging een prac- tijk gaan huldigen, die allerminst klopt met de wenschen onzer kerkelijke over heid en met de traditie in hun eigen fa milies. Wij gelooven, dat een serieus gewetens onderzoek velen ook onder onze goede katholieken het beschamend besef zou bij brengen, dat zij op dit punt wel zeer ver zijn afgeweken van het voorbeeld, dat zij zelf van het onmiddellijke voorgeslacht mochten ontvangen. Wij erkennen het volmondig: wij, ka tholieken, dreigen op het voor een chris telijke natie zoo gewichtige punt van Zon dagsheiliging en Zondagsrust wel wat al te „ruim" en al te slap te worden. Dit geldt niet alleen de al te overdadige ontspanning maar ook den arbeid op Zon en feestdagen. Minister Colijn gaf, wat dit laatste be treft, ons volk nog zoo juist een, politiek niet onbedenkelijke, maar principieel toch wel gezonde les. Hij weigert om principieel® redenen op zich te nemen de verdediging van de uit breiding van arbeidsgelegenheid, door de voorgestelde wijziging van de Winkelslui tingswet mogelijk gemaakt. Wij staan in dezen aan den kant van den afgetreden minister Verschuur, van wien van zeer gezaghebbende zijde werd verzekerd, dat hij een dier Katholieken is, aan wie de orthodox-protestanten zich na verwant kunnen voelen. Maar wij stellen er uitdrukkelijk prijs op te verklaren: alleen noodgedwongen, in den letterlijken zin: gedwongen n.L door den nood van vele kleine midden standers, die door de beperkende bepalin gen van de vigeerende wet als 't ware juist worden verhinderd het hoofd econo misch boven water te houden. Voor hen en voor hen alleen willen wjj een concessie doen, en dan alleen tijde lijk, wegens den harden nood van deze dagen. En wij hopen, dat de verruiming tot het strikt onvermijdelijke beperkt zal blijven. Wij zijn, wat Zondagsrust en Zondags heiliging betreft, op een naar onzen smaak reeds al te hellend vlak. Toestanden hier en daar in 't buiten land helaas! waarom het verbloemd, juist in „katholieke" landen zijn waar lijk niet in staat onze bezorgdheid op dit punt te temperen. Iets van het onverzettelijke van onze christelijke broeders met volledige handhaving van verschil in inzicht ware voor ons geen geheel overdadige weelde". DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Cité Jeanne d'Arc te Parijs door de politie veroverd. (2de blad). Duitsche spionnage in Frankrijk ont dekt. (2de blad). Trotski mag In Frankrijk blijven. (2de blad). Het Vaderlandsche Front in Oostenrijk wordt staatsorgaan. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp, houdende bepalingen tot nadere bescherming van de openbare orde aangenomen met 47 tegen 24 stemmen. (lste blad). De wekelijksche reizen. (2de blad). De uitgaven der gemeenten. (4de blad). Buitengewoon hartelijke hulde aan pastoor Vijverberg. Als 'n donderslag bij helderen hemel was het bericht over de Sleutelstad, in het bij zonder wel over de St. Jozef parochie ge vallen, dat pastoor Vijverberg, de bemin de herder der St. Jozef was benoemd tot pastoor te Rotterdam, met opheffing te vens van zijn parochie als zoodanig. Zoo iets, dan greep dit wel zeer diep in in het hart der parochianen, die zoo innig meeleefden met hun herder, hetgeen by herhaalde voorkomende gelegenheden tel kens duidelijk was gebleken. Was het wonder, dat dit afscheid moest worden herdacht? Het Leekenapostolaat, een der bloeiend- ste vereenigingen uit de parochie, zette 'n afscheidsavond in elkaar, die moest klin ken als 'n klok, die 'n afspiegeling moest wezen van wat er leefde in de parochie. Zoo ooit 'n huldigingsavond slaagde, dan was het wel deze. Had men hiervoor de groote Stadsge hoorzaal gehuurd, de zaal zou te klein ge bleken zijn om allen te bevatten, want alle parochianen hadden zoo gaarne dezen laat- sten afscheidsavond met him beminden herder medegemaakt. Nu dit practisch onmogelijk was zullen zij zich tevreden moeten stellen met ons misschien groot doch veel te klein ver slag, want in 'n zoo betrekkelijk kleine ruimte is het niet mogelijk op juiste wijze weer te geven hoe heerlijk zich hier open baarde wat er in deze dagen omgaat in de harten der parochianen van St. Jozef, hoe uit het hart gegrepen zoo talrijk velen ge tuigenis aflegden van hun innig meeleven met dezen beminden herder, die zich bij allen voor altijd 'n eereplaats in hun har ten heeft veroverd. Pastoor Vijverberg, vergezeld van zijn ka pelaans, kapelaan Nieveen v. Dijkum en pater Friedrichs, Montfortaan, rector der hulpkerk aan den Haagschen Schouw, be nevens door de leden van het kerkbestuur met hunne echtgenooten, kwam door 'n haag van meisjes en jongens, Verkenners en Welpen de geheel met afgevaardigden gevulde Burcht-zaal binnen. (Later gaf ook rector v. d. Ven blijk van belangstelling). Aanwezig waren het Leekenapostolaat, de Colleges van Collectanten en Orde-Com missarissen, de Maria Congregaties (man nen en vrouwen, jongens en meisjes) met de diverse zangkoren en het parochie-zang koor, het Groepscomité der Verkenners, afgevaardigden van de St. Jozefpenning, het Apostolaat des Gebeds, het Ziekentri- duum, de Vriendenkring, de Processies naar Heiloo en St. Jeroen, den Dekenalen Jeugdraad, het schoolpersoneel van den Heerensingel en de Graal. Voor het podium stonden de verschillen de parochievaandels opgesteld. Toen de geestelijkheid en het kerkbe stuur op het podium hal plaats genomen, zong het zangkoor der parochie onder lei ding van den directeur, den heer A. Mar tij n, het „O, Sacrum Convivium" van M. Haller. EEN KOOR VAN VEERTIEN SPREKERS. Als eerste spreker voerde het woord de oudste kapelaan der parochie. Kapelaan Gudde uitte er zijn blijdschap over, dat hij het eerst het woord mocht voeren. Hij wees er op,'dat deze avond uit ging niet van de kapelaans, maar van de parochianen. Deze avond was den kape laans afgedwongen, hetgeen de beteekenis er van niet vermindert, maar eerder ver hoogt. Mede namens kapelaan Dorbeck zeide spr., dat hij in pastoor Vijverberg 'n goe den pastoor zag heengaan, met wien zij gedurende bijna 4 jaar met vreugde hebben medegewerkt, om de parochie tot bloei te brengen. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat de pastoor in zijn nieuwe parochie even gelukkig zal zijn. Zij neer w. twijfelde daar niet aan, want zijn edel karakter staat daar borg voor. Zelden had spr. iemand ontmoet, die zoo gelaten alle wederwaardigheden des le vens verdroeg. Dit bleek vooral ook vorig

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1