DONDERDAG 3 MEI 1934 i UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Eindexamen HJ5.S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft als deskundigen aangewezen bij het op 19. 20, 21 en 22 Juni op de Chr. H.B.S. alhier af te nemen eind-examen: O. Gun ing, te Velp (bij Arnhem); dr. W. E, van Wijk, te 's-Gravenhage; dr. L. W. A. M. Lasonder, te 's-Gravenhage. Fijne broodjes! Aan den Gnephoek werd de broodbakkerswagen van P. K. door een passeerend rijtuigbestuurder aan gereden. De wagen met inhoud kwam dientengevolge in een langs den weg gele gen sloot terecht. Behalve de bedorven brooden werd ook de wagen beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. AARL ANDERVEEN Afscheid van den geestelijk adviseur. Dinsdagavond hield de Volksbond alhier een bijeenkomst in 't lokaal van den heer W. v. d. Berg, om afscheid te nemen van den geestelijk adviseur, pastoor A. J. M. Hoogeveen. De voorz. opende de bijeen komst en heette welkom den geestelijk adviseur en de leden, die in zoo grooten getale waren opgekomen. De voorz. sprak zijn erkentelijkheid uit over alles, wat de G. A. had mede helpen opbouwen. Met het rotsvast besluit het werk van den pastoor te waardeeren door tot nog grooter bloei te brengen, beëindigde de voorzitter zijn speech. Hierna vroeg de pastoor met woord. Zijneerw. kon de lof, hem toegesproken, slechts matig deelen en meende, dat op evenveel waardeering aanspraak maken een penningmeester met een goed finan cieel overzicht, een secretaris als goed ad ministrateur, en boven alles een voorzit ter, die alle zaken uitermate goed wist te leiden. Alle leden van den Volksbond dankte spr., dat zij als zonen van den Paus aan diens roepstem gehoor geven, wat in deze tijden van groot gewicht is. Blijft uw vaan getrouw, spoorde spr. aan, geef gehoor aan Paus en Bisschop. Dat zal ons bemoedigen en bevredigen in deze sombere dagen. De voorz. van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", de heer H. Klein, be dankte den pastoor voor zijn steun. Ook de heer Joh. v. d. Meer, voorzitter der re traiteclub, dankte voor alle medewerking en advies, van den pastoor genoten. Als geschenk werd den geestel. advi seur een mooie vulpen in étui aangeboden, waarvoor de Pastoor zeer dankbaar was. Daarna stelde de voorz. voor den Pastoor tot eerelid der vereeniging te benoemen. Onder dankzegging, accepteerde de Pas toor dit voorstel. Hierna werd nog het Strijdlied gezon gen, begeleid met piano-muziek, waarna sluiting op gebruikelijke wijze. Serenade. Dinsdagavond bracht de muziekvereeniging D. S. S. een serenade aan de „St. Joannes-Stichting" alhier, ter gelegenheid van het zilveren professie- feest van Zuster Irena. BODEGRAVEN E.S.T.O. Op de gisteren gehouden le- lenvergadering van de R.K. Sportvereeni- ïing E.S.T.O., afdeeling Voetbal, is tot roorzitter gekozen de heer W. Bakker. Musik musz sein! „Soli" zal 9 Mei, en .Crescendo" 26 Mei een openluchtconcert '<»n op de Nieuwe Markt. BOSKOOP Werkzaamheden in contra-prestatie. B. en W. hebben ter kennis van de werk- loozen gebracht, dat met ingang van 30 April het werken in contra-prestatie zal geschieden in dezen vorm, dat de gesteun de personen ten behoeve der gemeente werkzaamheden verrichten tegen een uur loon van 32 cent (het thans geldende werkverschaffingsloon) gedurende een zoodanig aantal uren, dat wekelijks een som, gelijk aan het bedrag der ondersteu ning met 10 pet. aan hen kan worden be taald als belooning voor gedanen arbeid. Strikjes-verkoop. De verkoop van strikjes ten bate van de „Feestcommissie 1939" heeft een bedrag van ƒ97.74 opge bracht. NIEUWVEEN. Ewemnad geopend. Het zwembad van de Nieuwv. Zwemver. „De Verbetering" is op 1 Mei opengesteld. De temperatuur was echter 13 1/2 graad, zoodat er nog eenige moed voor noodig is zichzelf te water te laten. Emmabloemcollecte. De onlangs ge houden collecte van het Emmabloempje heeft opgebracht 26.61. Een dankwoord voor de rollectrices. WOERDEN, fcuidexamen H.B.S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft als deskundigen aangewezen bij het afnemen van het eind-examen aan de Bijz. H.B.S. alhier op 9, 10, 11, 12 en 13 Juli de heeren W. Tinkelenberg, oud-directeur eener H.B.S., te Hilversum; dr. ir. A. M. de Wild, scheik. ingenieur, te 's-Graven hage; dr. J. de Zwaan, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende al daar. ZEVENHOVEN Geslaagd. De heeren L. v. d. Bijl, P. S. v. d. Bijl en A. v. Leeuwen slaagden voor het examen als erkend installateur, welk examen werd afgelegd tegenover de directie van de Lichtfabrieken te Leiden. EEN MERKWAARDIG ONWEER. In den avond van Dinsdag en den nacht op Woensdag heeft een uitgebreid onweer gewoed, dat een waardig slot was van den warmen Dinsdag, waarop de temperatuur plotseling zoo sterk was gestegen. Reeds vroeg in den namiddag hebben kleine plaatselijke buitjes laten zien, dat er een onweerstoestand was ingetreden. Dat was ook wel bij de plotselinge en eenigszins ongewone warmte te verwach ten maar tot laat in den avond zag het er toch niet naar uit, dat het onweer later met zoo groote hevigheid zou losbarsten. Blijkbaar zijn dan ook pas laat in den avond de meteorologische omstandigheden voor het ontwikkelen van onweersbuien gunstig geworden hoewel reeds des mor gens vroeg uit de hoogere-lucht-waarne- mingen te Soesterberg gebleken was, dat het dien dag gemakkelijk tot de ontwik keling van onweders zou kunnen komen. De kleine depressie, die 's morgens over N.O.-Frankrijk lag, was een echte on weersdepressie, zooals des zomers op warme dagen meer voorkomen. In de laatste jaren hebben wij zelden onweersbuien gehad, die zooveel electri- sche ontladingen te zien gaven dan dit onweer. Daar het onweer zich buitenge woon langzaam voortbewoog heeft het ook heel lang gewoed. Omstreeks midder nacht waren de ontladingen zoo talrijk, dat het licht nu en dan niet van den he mel was. Onophoudelijk gromden de don derslagen en voor hen, die voor het on weer niet bevreesd zijn, was het een prachtig natuurverschijnsel. Of het veel trefgevallen heeft opgeleverd zal eerst later kunnen blijken. Het zal velen opgevallen zijn, dat de meeste lichtflikkeringen een blauw licht gaven. Steeds is door de meteorologen aangenomen, dat onweders, die zulke blauwe ontladingen geven, heel hoog in den dampkring zetelen. Uit de aerologi- sche waarnemingen, die des morgens vroeg te Soesterberg .zijn verricht, kan worden afgeleid, dat het onweer inder daad in hooge regionen heeft gewoed. Na dit onweer is het weer sterk afge koeld. Niet het onweer was van deze af koeling de oorzaak maar het opnieuw doorkomen van een koelen luchtstroom. Deze koele luchtstroom liep ook reeds Dinsdagmorgen over ons land en kwam in Frankrijk met een warmen luchtstroom in aanraking. Later drong deze warme luchtstroom tot ons land door en deed hier de temperatuur overdag zoo sterk stijgen. De ontmoeting der beide luchtstroomen gaf aanleiding tot het ontstaan van het onweer. Het verloop van deze verschijnselen laat weer zien, dat wij nog midden in den tijd der groote temperatuurswisselingen zijn en dat op warm weer nog niet blij vend te rekenen valt. LEIDERDORP Volksbond. Onder vrij goede belang stelling had in het Patronaatsgebouw een algemeene vergadering plaats van de afd. ZoeterwoudeLeiderdorp van den R.K. Volksbond. Na opening door den voorzit ter, den heer J. J. Klaver, werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, waar van enkele betrekking hadden op de Cen trale Raadsvergadering. Na bespreking werd den afgevaardigde vrij mandaat ge geven. De voorz. doet hierna mededeeling van een ingekomen schrijven betreffende de te houden zesden Katholiekendag et 's Hertogenbosch. De voorzitter spoorde de leden aan, indien mogelijk, aan dezen dag deel te nemen. Men kan zich vroeg tijdig opgeven bij 't bestuur. Deze dag wordt gehouden op 2324 Juni a.s. Hierna verslag kascommissie by mon de van den heer A. Bruines; alle boeken en bescheiden zijn correct in orde bevon den. De voorz. bedankte de commissie voor haar gedane werkzaamheden, alsmede den penningmeester en ook den penningmees ter van „Hulp in Noord". Vervolgens had de installatie plaats der nieuwe leden. De voorzitter sprak hierover zijn dank uit en wenschte, dat alle nieuwe leden ook trou we leden zouden worden van de afd. De voorz. feliciteerde namens bestuur en leden den geestelijk adviseur met zijn 12 pastoraat dezer parochie. De geeste lijk adviseur bedankte bestuur en leden van de afd. en hoopte, dat de goede God hem nog vele jaren een goede gezondheid zal geven, opdat hij zijn beste krachten aan den Volksbond kan wijden. Hierna had benoeming plaats van een afgevaardigde naar den Centralen Raad. Als zoodanig werd benoemd de voorz., de heer J. J. Klaver. De heer P. Zandbergen bracht verslag uit van de vergadering der Encycliek-meeting, die gehouden zal wor den te Roelofarendsveen. Het Lof heeft plaats des namiddags half drie. Er zullen geestelijken en leeken-sprekers 't woord voeren. De programma's zullen bij 't be stuur verkrijgbaar zijn a 10 cent. De da tum zal nader bekend gemaakt worden. De voorz. spoorde de leden aan om in groot getal naar de meeting te gaan. Hierna werd 't woord gegeven aan den spreker, kapelaan A. Ruhé, die als onder werp had gekozen: ,Wat wij moeten den ken van onze dagelijkschen arbeid. Na af loop van deze met aandacht beluisterde toespraak dankte de voorzitter den kape laan voor zijn leerzame woorden. De rondvraag werd aan* de orde gesteld, waarvan enkele leden gebruik maakten met het stellen van verschillende vragen. De voorzitter heeft deze beantwoord of zeide een nader onderzoek toe. Hierna sluiting met gebed. „Hulp in Nood" bracht op 1.10. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. DE LEIDSCHE COURANT Het recht op schadevergoe dingwegens een aanrijding met een motorrijtuig Heit drukke verkeer op de wegen, ont staan wegens de snelle ontwikkeling der tedhniek op motongebied, heeft al spoedig de behoefte doen gevoelen aan een betere regeling van de burgerlijke aansprakelijk heid voor schade door ongevallen met mo torrijtuigen veroorzaakt. Volgens het bur gerlijk recht moet hij die schuld stelt, zulks bewijzen en daartoe is degene, die door een motorrijtuig is verminkt, zelden in staat. Toch zal het ongeval meestal aan schuld van den bestuurder van het motorrijtuig zijn te wijten en daarom zou het aanbeve ling verdienen om in dergelijke gevallen den bewijslast om te keeren en te bepalen, dat de bestuurders van motorrijtuigen aan sprakelijk zijn voor alle ongevallenschade, door het gebruik van die voertuigen aan personen of goederen veroorzaakt, uitge zonderd voor de zulke, die aan overmacht of aan de schuld van den benadeelde zijn te wijten. Van een dergelijke bepaling zou inder daad een preventieve werking kunnen uit gaan. Indien bij ongelukken de schuld bij den bestuurder van het motorrijtuig wordt veronderstelt, zullen de bestuurders dier voertuigen ongetwijfeld voorzichtiger rij den. De wetgever heeft het denkbeeld van omkeering van den bewijslast niet geheel willen aanvaarden, maar hij is uitgegaan van het beginsel, dat wie oorzaak is van verhooging van gevaar voor verkeer, daar van het risico moet dragen; dit is de leer van de gevaarverhooging welke uitgaat van dit standpunt, dat hij, die een gevaar in het leven roept, moet instaan voor de daaruit voor anderen voortvloeiende schade. Tot goed begrip van de bepalingen van art. 25 der Motor- en Rijwielwet, die deze materie regelt, laten we hieronder volgen de tekst van het oorspronkelijk in 1924 ont worpen artikel: „De eigenaar of houder van een motor rijtuig die het doet of laat rijden is aan sprakelijk voor alle schaden van een on geval, door botsing, aan- of overrijding met dat rijtuig op de wegen veroorzaakt aan door hem niet vervoerde personen en goe deren, ten ware die schaden aan overmacht of aan schuld van de benadeelden mochten te wijten zijn". De voorstellen van deze bepaling vonden het niet meer dan billijk, dat de houders van de voor voetgangers zoo gevaarlijke voertuigen als de motorrijtuigen zijn, op een meer dan gewone mate aansprakelijk worden gesteld voor de nadeelige gevolgen der ongevallen, die zij daarmede veroor zaken en dit te meer omdat zij, die daarbij verminkt of verwond worden, meestal niet bij machte zullen zijn om naar behooren waar te nemen op welke wijze het hun over komen ongeval veroorzaakt werd. De Regeering achtte de voorgestelde be paling niet geheel volledig; zij vond het noodig haar eenigszins uitvoeriger te rege len. De regeling is nu zoo: Ingeval van botsing, aan- of overriding met een motorrijtuig op de wegen of rij wielpaden is de eigenaar van het motor rijtuig of de houder aansprakelijk voor de schade, toegebracht aan, niet door dat mo torrijtuig vervoerde, personen en goede ren, tenzij aannemelijk is, dat de schade te wijten is aan overmacht, daaronder begre pen schuld van iemand, voor wien de eige naar of houder niet aansprakelijk is. De eigenaar of houder, die het motorrij tuig niet zelf bestuurt, is aansprakelijk voor de gedragingen van dengeen, door wien hij het rijtuig doet of laat rijden. De rechter- kan het bedrag der schade vergoeding beperken, wanneer aannemelijk is, dat het ongeval mede is te wijten aan de schuld van iemand, voor wien de eigenaar of houder niet aansprakelijk is. De rechtsvordering tot schadevergoeding vervalt door tijdsverloop van zes maanden, te rekenen van den dag, waarop het onge val heeft plaats gehad. De wet stelt dus kort gezegd den eigenaar van een motorrijtuig aansprakelijk voor schade toegebracht aan niet door het motorrijtuig vervoerde personen en goede ren, tenzij aannemelijk is, dat deze schade is te wijten aan overmacht. De voetganger behoeft slechts de aanrijding te stellen en te bewijzen, wanneer hij dit heeft gedaan, is de automobilist aansprakelijk voor de veroorzaakte schade tenzij overmacht door hem aannemelijk wordt gemaakt. Het is voor het slachtoffer van het ver keersongeval alzoo niet moeilijk een von nis te krijgen tegen de motorbestuurder, die. hetgeen veelal uiterst moeilijk en dik wijls ondoenlijk is, zijnerzijds aannemelijk moet maken, dat het ongeval aan overmacht was te wijten, 'd.w.z. dat hij alles in het werk heeft gesteld wat van een goed motor bestuurder redelijkerwijze gevergd mag en moet worden om het ongeval te voorkomen. De wet wil vóór alles de weggebruikers be schermen tegen het gevaar, dat door het motorverkeer is geschapen. Het genoemde art. 25 bevat geen ver moeden van schuld. De zaak staat niet zóó, dat wordt gezegd: „de eigenaar (houder) van een motorrijtuig is bij een verkeersongeval aansprakelijk voor de schade door zijn schuld veroorzaakt; deze schuld wordt ver ondersteld, behoudens tegenbewijs". Neen, de regel luidt: „de eigenaar (houder) van een motorrijtuig is aansprakelijk voor de schade toegebracht door botsing, aan- of overrijding met dat motorrijtuig". Deze regel wordt dan verzacht, doordien de aan sprakelijkheid wegvalt, wanneer aanneme lijk is, dat de schade is te wijten aan over macht in den ruimen zin van het woord. De aansprakelijkheid valt weg zoodra er is overmacht. Overmacht is, gelijk reeds ge zegd, hier genomen in ruimen zin, d.w.z. overmacht begint, waar de schuld van den eigenaar of houder (of dengeen, voor wien hij aansprakelijk is) ophoudt. Zoodra aan nemelijk is, dat de betrokkene (of/en de- geen, voor wiens gedragingen hij aanspra kelijk is) heeft gehandeld zooals hij behoort te handelen, valt de aansprakelijkheid weg. Het is dus niet juist dat wanneer wordt be wezen, dat alle voorzichtigheid in acht is genomen, daarna nog aannemelijk moet worden de aanwezigheid van overmacht (daaronder begrepen schuld van den ge troffene). De afwezigheid van schuld bij den eigenaar (houder) of/en dengeen voor wiens gedragingen deze verantwoordelijk- is, sluit de aanwezigheid van overmacht in. Schuld van een derde staat, van uit het standpunt van den eigenaar (houder), ge lijk met elk ander feit dat hem niet kan worden toegerekend; het is van zijn stand punt alles overmacht. Wanneer om eens een voorbeeld te noemen van overmacht blijkt, dat de schade is te wijten aan een rund of een op hol geslagen paard, zonder dat den bestuur der van een motorijtuig schuld treft, zal de eigenaar (of houder) van het motorrijtuig niet aansprakelijk zijn. Wanneer een motorbestuurder bij een aanrijding geen overmacht aannemelijk kan maken en veroordeeld wordt, de geleden schade te vergoeden, dat rijst de vraag: wat heeft de getroffene aan dat vonnis en wat is de praktische waarde ervan? Is de bestuurder van auto of motor een vermogend man, dan kan de eischer, die zijn vordering zag toegewezen, indien niet vrijwillig betaald wordt, tot exeoutie van het vonnis overgaan en op deze wijze de 'betaling der schadevergoeding afdwingen. Is de bestuurder niet vermogend, doch tegen wettelijke aansprakelijkheid verze kerd, dan heeft het vonnis eveneens zijn waarde, daar de verzekeringsmaatschappij de schade zal uitkeeren. Alleen wanneer de bestuurder onvermo gend is en niet verzekerd is tegen wettelijke aansprakelijkheid, heeft het vonnis weinig of geen waarde, aangezien bij executie wei nig of niets zal zijn te verhalen. Dit alles geldt eveneens voor het geval dat een aan rijding plaats vindt tusschen twee auto's waarvoor de bepaling van artikel 25 Motor en Rijwielwet niet geschreven is. Dan moet degene, die door schuld van den ander schade heeft geleden, volgens gewone rege len van het Burgerlijk recht de schuld van dien ander stellen en bewijzen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De los werkman M. L. uit A1 p h e n a. d. R n, die terecht heeft gestaan wegens diefstal van een vat benzine, werd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De 22-jarige reiziger M. de B. te L e 1- d e n, vroeger te Overveen, die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van verduistering van auto's en oplichting werd veroordeeld tot 1jaar gevangenis straf. De eisch was 2 jaar. VIERDE BLAD. PAG. 12 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Mei. Groentenveiling. Per 100 stuks: komkommers f 716, bloemkool I f 1020, bloemkool H f 312, roodekool f 3.205.50, savoyekool f 79.50, pieter selie f 0.501.50, prei f 0.602.10, radijs f 0.601.80, kropsalade f 0.505.00, selde rie 3080 cent, wortelen f 414, petr 100 kg.: kroten gek. f 46, witloof f 214, peu len f 5561, postelenn f 1723, spinazie f 24.50, uien f 2.203.00, wortelen f 4.40 11, andijvie per kist 2585 cent. Melkveiling. Week van 612 Mei, Consumptiemelk le klas f 5.2e klas f 4.75, 3e klas f 4.50, Industriemelk f 3.50 tot f 4.00. Rotterdamsche Combinatie Federatie prijs melk voor industrie-doeleinden week 29 April tot 5 Mei 1934 f 3.45. BODEGRAVEN, 2 MeL Eierenveiling. Aanvoer 20080 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 2.002.30, bruin f 2.202.50 en een deneieren f 2.002.30 per 100 stuks. BOSKOOP, 2 MeL Bloemenveiling. -• Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1220 cent, Marcel Rouyer 1120 cent Hadley 3045 cent, Claudius Pernet 1830 cent, Columbia 1018 cent, Butterfly 15 25 cent, Wilh. Kor des 2553 cent, Rosalan- dia 15—26 cent, Florex 2240 cent, Jo hanna Hill 4050 cent, Echo 1630 cent, Chas. P. Kilham 2035 cent, Edith Helen 3045 cent, Aug. Noack 1224 cent, Else Poulsen 4080 cent, Gloria Mundi 4085 cent, Hoover 3060 cent, Briarcliff 1425 cent, Ellen Poulsen 2040 cent, Paul's Scar let 3565 cent, Ingar Olson 3565 cent, Leeuwenbekken f 1.101.20, Lathyrus 4 8 cent, Gerbera 1025 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.502.20, Clematis The President f 1.301.50, Clematis le Coultre f 1.10, Clematis Patijn 5070 cent, Horten sia 5080 cent. GOUDA, 3 Mel. Vee. Aangevoerd in to taal 2161 stuks, waarvan 96 slachtvarkens vette 1617 cent, Londensche 1213 cent per pond levend met 2 pet. korting. Gelder- sche biggen f 1013, 549 magere varkens f 1624, 1032 biggen f 79, 11 runderen f 175225, 284 nuchtere kalveren f 36, 5 schapen, 170 lammeren f 68, 13 bokken en geiten f 25, 1 paard. 144 crisisrunde ren. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 269 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 1721, 2e kwal. f 1416. Handel matig. Boter. Aanvoer 721 ponden. Goeboter 6570 cent en Weiboter 5565 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 171.500 stpks. Prijzen: kippeneieren f 1.902.20, eendeneieren f 2.402.50 per 100 stuks. Handel matig. KOUDERKERK RIJNDIJK, 2 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 10090 stuks. Prijzen: kippeneieren f 2.002.50, eendeneieren f 2.102.40, per 100 stuks, boter 5662 ct. en kaas 1722 cent per pond, konijnen f 0.901.20 per stuk. De 25-jarige boekbinder J. B. K. uit Leiden heeft zich te verantwoorden ge had wegens diefstal van een postzegelal bum, boeken en atlas, een kop en schotel, 2 schalen, een 5-deelig koperen sirihstel, alsmede ter zake van oplichting ten na- deele van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. In deze zaak legde de 19-jarige N. C. J. B., als getuige, tegenstrijdige verkla ringen af, met het gevolg, dat hij op last van den officier ter zitting op verdenking van meineed in verzekerde bewaring werd gesteld. K. die de hem ten laste gelegde dief stallen gedeeltelijk toegaf, ontkende even wel dat hij bij M. H. valschelijk ingevulde loonbriefjes zou hebben ingeleverd. Het O. M. de feiten bewezen achtend, vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Na raadkamer besliste de rechtbank dat alsnog de rechercheur Poortman uit Lei den als getuige zou worden gehoord. De zaak werd daarop uitgesteld tot 17 Mei. Het O. M., waargenomen door mr. van Asch van Wijck, eischte tegen den niet verschenen 20-jarig en arbeider W. de L., uit Nieuwkoop wegens diefstal van een bankbiljet van 10.uit een toon banklade, 8 maanden gevangenisstraf. Uit de voorgelezen verklaring bleek, dat verdachte het geld had weggenomen om nieuwe voetbalschoenen te kunnen koopen. Uitspraak 17 Mei a.s. BRANDSTICHTING EN UITLOKKING TOT BRANDSTICHTING. Te Wormerveer werd in September 1933 een deel van de stalhouding van de firma W. B. te Wormerveer door brand verwoest. Het onderzoek wees uit, dat de brand was aangestoken door den directeur van een nachtveiligheidsdienst G. W. le L. en den winkelier G. G. de L., beiden wonende te Wormerveer. De zoon van den stalhouder W. B. had ze een belooning toegezeg, indien zij het hooi in brand wilde steken; de L. had in afbetaling reeds een auto ontvan gen, doch het geld zelve bleef uit. De brandstichters droegen de behartiging hun ner belangen op aan een particulier de tective, die echter de zaak bij de politie aangaf, zoodat zijn opdrachtgevers wegens brandstichting, de zoon van den stalhou der wegens uitlokking tot brandstichting door de Haarlemsche rechtbank werden veroordeeld tot gevangenisstraf, le L. tot twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis, de L. tot een half jaar en W. B. tot één jaar. Vandaag werd het vonnis van de zoon van den stalhouder door het Hof bevestigd, zijnde één jaar gevangenisstraf. Le L. werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis, de L. tot vier maanden gevange- genisstraf. LOOSDUINEN, 2 Mei. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 78 aanvoerders verkocht, om in de week van 714 Mei dagelijks te leveren 16600 liter melk. Prijs vanaf boerderij f 5.en melk voor industrie f 3.50—3.80 per 100 liter. TER AAR, 2 Mei. Centrale Veiling. Spi nazie 815 cent, sla f 0.504.10, slavellen 823 cent, postelein per kg. 1015 cent, witlof 13 cent, peulen per pond 1828 cent, snijboonen 33 cent, bloemkool 427 cent, radijs f 1.60, prei f 1.502.00, raapste len f 1.20, peen 10 cent per bos, aardbeien per doosje 2332 cent. ROELOFARENDSVEEN, 2 Mei. Groen tenveiling. Peen 7 cent per bos, spinazie 4 cent, postelein 1013 cent, andijvie 68 cent per kg., sla f 0.504.90 per 100 krop, aardbeien 2539 cent per doosje, snijboo nen f 3.10J3.50, idem stek f 2.00, peulen f 2.102.50 per 10 pond. VEUR, 2 Mei. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 50901 stuks 50360 kippeneieren f 1.702.40, 411 eenden- eieern f 2.402.60, 130 ganzeneieren f 68 per 100 stuks; 217 kippen f 0.301.05, 106 konijnen f 0.302.75, 33 duiven 1524 cent per stuk. VEUR, 3 Mei. Groentenveiling. Eng. kom kommers le soort 15.1017, e soort 12.30 —13.40, 3e soort 9.50—10.30, stek 1.50— 3; Géle komkommers le soort 14.9016.10 2e soort 10.5012, 3e soort 89.30, stek 11.90; Kropsla le soort 3.504.90; 2e soort 1.802.10; Stoofsla 58; Peen 8.10—13.50; Bloemkool le soort 16.50— 17.90, 2e soort 10.50—12.30, uitschot 5.10 6.90; Tomaten (mid.) 2931.80, gr. ron den 28.50—32; 2e soort 27.90—28.80; 3e soort 21.1023.40; bonken 1920; An dijvie 2.804.40; Spinazie per 4 K.G. 0.08—0.12; Postelein 14.80—16.90; Ra barber 4.305.20; Snijboonen 0.61 0.64; Radijs f 1.80—2.50; Prei 1.20—2.10; Selderie f 1.101.80; Aardbeden 6871. VINKEVEEN, 2 Mei.. Groentenveiling. peulen 3648 cent, kassnijboonen 60 cent per kg., tomaten 39 cent per pond, bloem kool 322 cent per stuk, kropsla 2051 cent per 10 krop, vellen 33 cent per kist, aardbeien 1324 cent per 10 stuks, rabarber 4 cent per bos, spinazie 28 cent per kg., postelein 1617 cent per kg., radijs 911 cent per 10 bos, violen 1624 cent per bak. VOORSCHOTEN, 2 Mei. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren g 2.102.70, eenden eieren f 2.402.70, ganzeneieren f 67, kal koeneieren f 5.00 per 100 stuks, kippen 30 90 cent, konijnen 2630 cent per stuk. ZOETERMEER—ZEGWAART, 2 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd: 10000 stuks eieren. Prijzen: kippeneieren f 2.152.85, eendeneieren f 2.202.40, ganzeneieren f 6 8 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12