DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. ENGELSCH MR- FRED FRY UIT DE OMGEVING DONDERDAG 3 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 De uitgaven der gemeenten De kosten voor openbare veiligheid. door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. XIV Tot de voornaamste punten op het ge meentelijk budget behooren ongetwijfeld de kosten van openbare veiligheid. Hiertoe behooren de bezoldiging der po litiedienaren, hunne kleedij en uitrusting, de kosten van heit brandwezen en voorts alle uitgaven, die met een rkhtig funotion- neeren van den politiedienst en brandweer verband houden. De leiding van de gemeentepolitie berust bij den *Commissaris van Politie. Deze treft men echter ailleen aan in de stedelijke en enkele belangrijke plattelandsgemeenten. In zeer groote steden zijn meerdere Com missarissen van Politie, waarvan één den titel van Hoofdcommissaris voert. Zoo heeft Amsterdam 16, Rotterdam 8, den Haag 4, Utrecht 3 en Groningen 2 Cocmm'is9arissen van politie. In de andere steden dius ook te Leiden is er maar één Commissaris. In de omgeving van Leiden heeft alleen Noordwijk een Commissaris van Politie ge had, doch dit is slechts een kort intermezzo geweest. De eerste titularis was daar tevens de laatste. Bij diéns heengaan is het com missariaat opgeheven of zijn althans stap pen gedaan om te bevorderen, dat niet meer in de vacature wordt voorzien. Bezui- nigings-overwegingen, zullen hieraan niet vreemd zijn geweest, want de jaarwedde van den Commissaris van Politie komt ge heel ten laste der gemeente, ofschoon de benoeming geschiedt door de Kroon en ook de Kroon Ged. Staten gehoord de be zoldiging regelt. Waar geen Commissaris ia en dat is in vrij wel alle plattelands gemeenten het geval treedt de Burge meester als hoofd der politie op. De ondier den Burgemeester werkzame gemeentepolitie ten plattelainde bestaat óf uit veldwachters, die op voordracht van den burgemeester door den Commissaris der Koningin worden benoemd, óf uit agenten, die hunne aanstelling rechtstreeks van den burgemeester ontvangen. Tot voor kort hing het van de plaatselijke opvattingen, speciaal van de zienswijze van den burge meester af, of veldwachters dan wel agen ten werden aangesteld. Tengevolge van de jongste wijziging van de Gemeentewet is dit evenwel veranderd. Thans is bepaald, dat de Kroon de gemeenten aanwijst, waar de politiedienst wordt uitgeoefend door veldwachters. Als gevolg dezer bepa lingen, wordt wat dit rayon aangaat de politiedienst uitgeoefend door agen ten in de gemeenten Leiden, Alphen aan den Rijn, Hillegom, Katwijk, Noordwijk, Woerden en Wassenaar. In de overige ge meenten functiouneeren veldwachters. Op verschillende plaateen, ik noem o.a. Oegst- geest, Sassenheim, Noordwijkerhout is het corps politie-agenten in veldwachters moe ten worden omgezet. De 'bezoldiging der agenten vain politie en veldwachters komt geheel ten laste der ge meente. Het bedrag der bezoldiging wordt' geregeld door den Gemeenteraad en deze was tot de wijziging der gemeentewet in 1931 volkomen vrij in de bepaling van het bedrag der wedden. Althans formeel praktisch kwam het hier op neer, dat Gede puteerde Staten een norm aangaven, waar naar de bezoldiging van het politiepersoneel imoest worden geregeld, anders werd de be grooting niet goedgekeurd. Deze norm bekend gehaakt bij Prov. Blad van Zuid-Holland van 1920 no. 83 is: Aaiwangswedde 1400.met 10 één- jaarlijksche verhoogingen van 50. Dienstjaren elders doorgebracht tellen mede. Wordt aan het politiepersoneel vrije Italeediing verstrekt, dan kan het bedrag der wedde met 50.worden verminderd. Voorts 50.kindertoelage voor ieder kind boven de 2 en beneden den leeftijd van 18 jaren. Verder 25.voor gewoon politie- diploma, 50.voor politiediploma met eanteekening en 50.voor onderhoud van een rijwieL Als een zuinige gemeenteraad niet zoo ver wilde gaan, als Gedeputeerde Staten wenschten en tegen de niet-goedkeuring van de begrooting door gemeld College bij de Kroon in beroep ging, werd de Raad steeds door de Kroon in het ongelijk ge steld. Men kan dan ook gerust zeggen, dat in vrijwel alle gemeenten van deze provin cie de bezoldiging van de plaatselijke po litie voldoet aan boven omschreven mini mum eischen. In sommige gemeenten is de bezoldiging dier functionnarissen zelfs niet onbeduidend hooger. Natuurlijk zijn er in den laatsten tijd vrijwel overal kortingen toegepast, dooh als regel zijn deze zeer be scheiden gebleven. Sinds 1931 is de bezoldiging van de ge meentepolitie aan de goedkeuring van de Kroon onderworpen. Daarmede zijn de be moeiingen van Gedeputeerde Staten op dit terrein uitgeschakeld. Het verluidt, dat de Kroon van zijn goedkeuringsrecht wil ge bruik maken om te bevorderen, dat de jaar- Dit artikel behandelt de verzorging van de openbare veiligheid en de kosten er van. Waar iljn politie agenten en waar veldwachters? De vaststelling der wedden. Drie politiemachten in het land. Samen werking van gemeenten bij brand. wedden van de veldwachters overal worden teruggebracht tot 1350.—. Officieel is mij infusschen hier van niets bekend. Wél is mij gebleken, dat de Kroon een vergoeding van 30.per jaar voor onderhoud van een rijwiel voldoende acht. Als men itn aanmer king neemt, dat men tegenwoordig tegen inlevering van een oud rijwiel voor 30. een nieuwe fiets heeft, valt hiertegen niet veel aan te merken. De tijden zijn intusschen wel veranderd. Moesten vroeger Ged. Staten en de Kroon er aan te pas komen om de gemeenteraden te dwingen de salarisnormen der politie op een behoorlijk peil te brengen, tegenwoor dig gebruikt de Kroon zijn nieuw verkre gen goedkeuringsrecht om een reductie op de salarissen te bevorderen. Van 1931 dateert ook de bepaling in de gemeentewet, dat door de Kroon kan wor den bepaald, diat in gemeenten beneden de 5000 zielen, indien de Raad een daartoe strekkend verzoek aan de Koningin richt, tegen een bijdrage van de gemeente in de kosten, in den politiedienst door Rijkspoli tie zal worden voorzien. Van toepassing dezer bepaling heb ik nog niet gehoord, de animo ter zake schijnt bij de gemeenten niet erg groot te zijn. De zorg voor de openbare veiligheid is niet uitsluitend aan de gemeente politie opgedragen. In elke gemeente van eenige beteekenis zijn bovendien een of meer rijks veldwachters, die door het Rijk worden bezoldigd. Verder bestaat nog het wapen der Koninklijke Maréchaussee, dat zijn diensten over vrijwel het geheele land uit oefent, al zijn er rayons, zooals b.v. de bloembollenstreek, waar de maréchaussee's nimmer komen. Blijkbaar zijn de menschen daar zoo ordelijk, dat aanwezigheid van een derde politiemacht overbodig wordt geacht. Er is al heel wat over geschreven, dat het eigenlijk al te gek is, dat in Nederland de zorg voor de openbare orde en veilig heid berust bij drie afzonderlijke corpsen de gemeentepolitie, de rijksveldwaobt en de maréchaussee die ieder hun eigen chef hebben, maar er zal nog wel veel ge schreven en gedebatteerd worden vooraleer hierin verandering wordt gebracht. Bij een behoorlijke samenwerking gelukkig be gint men meer en meer in te zien, dat een goede samenwerking noodzakelijk is be hoeft de aanwezigheid van zooveel verschei denheid van politie geen nadeel voor de openbare orde en veiligheid te beteekenen, al valt wiet te betwisten, dat er nu en dan wel eenige rivaliteit tussohen de diverse politiecorpsen heerscht. Intusschen zoude het mij niet verwonde ren, dat als de bezuinigingskoorts nog lang blijft woeden op dit gebied naar eenheid en beperking zal worden gestreefd. Wellicht vindt ik later gelegenheid daar nog eens op terug te komen. Tot de apenbare veiligheid behoort ook het brandwezen. Ter zake hiervan is in de laatste jaren ontzettend veel verbe terd. Was vroeger in vele dorpen de hand- brandspuit het eenige wapen, dat men tegen het vuur kon hanteeren, tegenwoordig is een groot gedeelte van het platteland voor zien van waterleiding met bnandfcranen, terwijl voorts in iedere gemeente van be teekenis een automobiel of motérbrandspuit aanwezig is. Ook op het gebied van samenwerking van diverse gemeenten bij brand wordt tegen woordig veel gedaan. Een commissie, gevormd uit den Provin cialen Zuid-Hollandschen Brandweerbond en de afdeeling Zuid-Holland van de Ver- eeniging van Nederlandsohe Gemeenten heeft een schema uitgewerkt, volgens het welk de gemeenten bij brand elkaar we- derkeerig hulp verieenen. Er worden krin gen van gemeenten gevormd met een stad, die over een flink uitgeruste brandweer beschikt, als centrum-gemeente. Zoo wenscbt men een kring Leiden te vormen, waarin Leiden als centrum-gemeente op treedt en waartoe voorts behooren Noord- wijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Rijnsburg, Katwijk, Val kenburg, Oegstgeest, Warmond, Alkemade, Woubrugge (gedeeltelijk), Leiderdorp, Voorschoten (gedeeltelijk), Zoeterwoude, Kouderkerk, Hazerswoude en Benthuijzen (gedeeltelijk). In hoeverre de betreffende gemeentebesturen bereid zullen worden ge vonden om aan de totstandkoming van het door bovengenoemde commissie ontworpen plan mede te werken, zal de toekomst moe ten leeren. Van de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijker hout en Noordwijk is medewerking niet te verwachten. Deze gemeenten hebben jaren geleden reeds een overeenkomst gesloten, waarbij zij zich verbonden om in geval van branid elkaar kosteloos bij te staan. Boven- die beschikken alle deze gemeenten over een moderne automobiel- of motorbrand spuit, zoodat zij allerminst op hulp van Leiden zijn aangewezen. Zij zullen dus om het eens huiselijk uit te drukken haar eigen boontjes wel blijven doppen, wat ten slotte voor de gemeentekas ook wel het voordeeligst uit zal komen. De verdrukking der Katho lieke Pers in Duitschland Na den triomf der Nationaal-Socialisten is de positie der Katholieke pers in Duitschland totaal veranderd. In ieder land trouwens, waar een dictatuur heerscht, is er van vrijheid van drukpers geen sprake meer. In den beginne mocht een bepaald aantal katholieke bladen nog blijven voort bestaan, maar de voorwaarden en omstan digheden worden zoo buitengewoon moei lijk gemaakt, dat op den duur geheel de Katholieke Pers gedoemd zal zijn om te verdwijnen. Het standpunt der Nationaal-Socialisten ten opzichte van de pers kan men als volgt samenvatten: „In Duitschland mogen er noch Protes tanten, noch Katholieken meer bestaan; alleen slechts Duitschers; dit onderscheid heeft een nadeeligen invloed om de een heid van het ras en bijgevolg handelt elke pers, die het behoud van dit onderscheid van godsdienst in de hand werkt, absoluut in strijd met het algemeen welzijn, van den Staat en moet dan ook verdwijnen. Wie aan de katholieken aanraadt om katholie ke dagbladen te lezen of aan de Protestan ten om protestantsche kranten te steunen, is een volksbederver en verrader van de Duitsche eenheid". Het standpunt der Bisschoppen, Lijnrecht tegenover deze stelling der Nazi's staan de besluiten van de katholie ke bisschoppen, besluiten, die in een her derlijk schrijven van 3 Juni 1933 duidelijk zijn omschreven. Daarin verklaren de bis schoppen: „dat, indien de nieuwe Staat, een christelijke Staat zijn moet, en indien de Katholieke Kerk in dezen Staat van hare vrijheid moet genieten, deze Kerk dan ook het recht moet hebben over een eigen Katholieke pers te beschikken. De Kerk kan in geen geval aan dit bij uitstek moderne middel van vorming der zielen verzaken". Rijkskanselier Hitler heeft het bestaans recht aan de Katholieke pers niet willen of niet durven weigeren. In zijn rede voor de Duitsche dagbladpers, op 22 Juni 1933 verklaarde hij: „Het ligt geenszins in onze bedoeling in Duitschland nog slechts offi- ceiele bladen te laten verschijnen, maar het spreekt vanzelf, dat aan ieder blad in het bijzonder de verplichting moet worden opgelegd samen te werken volgens een zeer breede opvatting die heel de wereld om vat". Het is tenslotte aan deze uiterst vage ver klaring van den Rijkskanselier en aan de uitspraken der Duitsche Bisschoppen, die niet openlijk door de Regeering werden veroordeeld, te danken dat de Katholieke bladen In Duitschland nog bestaan. Het behoeft geen verder betoog, dat het bestaan der Katholieke pers in Duitsch land onder dergelijke voorwaarden, zeer wankelbaar geworden is. In een artikel van de „Deutsche Presse" (Praag) van 3 October 1933, vinden we daaromtrent zeer karakteristieke inlichtingen. „Niet één katholiek blad of het werd minstens gedurende twee dagen geschorst: andere kranten werden geschorst voor een langeren termijn en moesten hunne redac tie wijzigen d.w.z. Nationaal Socialistische redacteurs aanstellen. Het grootste gevaar is echter gelegen in de economische positie, waarin men de Katholieke Pers bracht. Alle ambtenaren, heel het onderwijzend personeel, alle werklieden uit de openbare takken van dienst, allen die, om zekere fi- nantieele moeilijkheden te voorkomen, zich verplicht zagen zich bij de Nationaal-So- cialistische partij te laten inschrijven, heb ben ook een abonnement moeten nemen op de Nationaal-Socialistische bbladen. Slechts de volledig onafhankelijke personen kun nen het wagen om voortdurend een afwij zend antwoord te geven op de agenten in S.A.-uniform, die zich twee-, driemaal per week bij hen aanmelden om met smeekbe den en bedreigingen een abonnement cp het plaatselijk nazi-blad aan te bieden. Welnu, er zijn betrekkelijk heel weinig menschen, die zich de weelde kunnen ver oorloven om twee kranten te lezen en te betalen. Daaruit volgt, dat honderdduizen den families hun Katholiek dagblad heb ben opgezegd. Hetzelfde geldt voor de ad vertenties. Elke onderneming die een ad vertentie wil plaatsen,, moet op de eerste plaats denken aan het Nazi-blad. Zoodoen de waren reeds vele katholieke bladen ge noodzaakt haar verschijnen te staken. Wat hun politieke rubriek betreft ver schillen de katholieke bladen in Duitsch land thans weinig of niets van de Nazi bladen; zij worden zelfs gedwongen alles op te nemen wat Minister Goebbels voor schrijft en dat nog wel in den oorspron- kelijken vorm zonder eenige wijziging aan te brengen. In hun godsdienstig cultureel gedeelte daarentegen, zijn de katholieke bladen onmisbare helpers voor de leiding der zielen. Sommige Bisschoppen hebben hun geloovigen op de meest dringende wijze aangespoord om hun katholieke bladen trouw te blijven steunen. Tegenover de ge weldige druk die er van den anderen kant wordt uitgeoefend, kunnen dergelijke vermaningen slechts een zeer beperkt suc ces hebben...." Hieronder laten we een lijstje volgen met de oplage der voornaamste katholieke bladen: Essener Volkszeitung 32.016 Düsseldorfer Tageblatt 31.850 Münsterischer Anzeiger 31.850 Kölnische Volkszeitung 18.236 Westfaelische Volksblatt 27.000 Bayerische Volkszeitung 15.300 Mainzer Tageblatt 10.150 Bij de beoordeeling van deze cijfers mo gen we niet vergeten, dat er in Duitschland .meer dan twintig millioen katholieken zijn! Toch schijnt de officieele Nazi-pers niet hoog in de gunst van het publiek t.e staan. DOOR LEIDEN BREESTRAAT la TEL. 3529 Voor de drie voornaamste bladen, en offi cieele organen der Nationaal-Socialistische partij staan de volgende oplage-cijfers ge noteerd: Berliner Morgenpost 342.880 Völkischer Beobachter 311.384 Dortmunder Generalanzeiger 190.000.. Als we nu weten, dat Duitschland ruim 65 millioen inwoners telt, en als we deze cijfers vergelijken met sommige buiten- landsche bladen met hooge oplagen, dan mag men gerust zeggen, dat de Nazi-bladen geen schitterend succes hebben behaald. Feitelijk stelt het Duitsche volk geen be lang meer in het voortbestaan der bladen, omdat iedereen weet, dat elke letter die er geschreven wordt, toch aan een uiterst strenge censuur wordt onderworpen en dat elke vrije uiting van gedachten en meenin gen ten strengste is verboden. In een belangwekkend artikel erkent de „Taglische Rundschau" dat millioenen Duitschers geen krant meer lezen. Vooral de arbeiders weigeren de Nationaal-Socia listische pers te aanvaarden. Een buitengewoon moeilijke strijd. Uit dit kort overzicht van den toestand der Katholieke pers in Duitschland blijkt hoe moeilijk de toestand is voor Duitsche katholieken. Tot nog toe heeft de Hitler-regeering het Concordaat niet opgezegd, maar alle mid delen, zelfs de meest oneerlijke, worden gebruikt om de toepassing van de bepalin gen van het Concordaat te beletten. Feitelijk heeft de Hitler-regeering den oorlog verklaard aan het Katholicisme en de houding van het Vaticaan (door te wei geren Vice-Kanselier von Papen te ontvan gen) bewijst voldoende, dat de H. Stoel op een breuk is voorbereid. De Duitsche Bisschoppen doen een be roep op den geest van offervaardigheid hunner geloovigen. Reeds werden meer dan 800 Duitsche priesters gevangen geno men of naar de concentratiekampen ver bannen. Getrouw aan haar verleden, zal de Katholieke Kerk in Duitschland ver sterkt en veredeld uit deze beproeving te voorschijn komen. Het is echter een onbe twistbaar feit, dat de Nationaal Socialisten door de katholieke pers ten ondergang te doemen, den strijd voor de katholieken on eindig veel moeilijker hebben gemaakt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Door de Wed. C. Vree burg werd gisteren aanbesteed het bou wen van een woonhuis met slagerij aan de Voorstraat op de plaats van het bestaan de pand. Ingeschreven was als volgt: de heer v. Wissen, aannemer te Voorschoten voor ƒ5500.firma Jac. Haasnoot te Kat wijk a. d. Rijn voor 5178.A. Oudshoorn te Katwijk aan den Rijn 4895.C. Aan- hane A. C. van Schie te Katwijk aan den Rijn voor 4647.50, en firma van Rijn te Leidschendam voor f 4387. De bliksem. Door de bliksem zijn een tweetal boomen langs den Wassenaarschen weg, in „de Pan", getroffen. De boomen werden van boven lot onder gespleten. Simultaanavond schaken. Gisteren avond speelde de heer G. Bosscha van Lei den simultaan tegen de Katwijksche Schaakclub. Na 3 uur spelen was het re sultaat, dat 12 partijen werden gewonnen en 1 verloren aan den heer J. Hoogeveen. VEUR—LEIDSCHENDAM. De gemeente-ontvanger. De Gemeen te-Ontvanger, de heer Groenewegen, die gedurende een half jaar afwezig is ge weest, heeft heden zijn werkzaamheden als zoodanig weder hervat. STOMPWIJK. Vragen. Door het S.D.A.P. raadslid, de heer Bloemheuvel, zijn ook nog de vol gende vragen aan B. en W. van Stompwijk gericht: 1. Zijn B. en W. en den Raad niet de meening toegedaan, dat, gezien de zware fi- nancieele positie, waarin onze Gemeente is komen te verkeeren, het een geboden plicht is, dat de ambtenaren, die thans hun woonplaats buiten de Gemeente hebben, verplicht worden binnen de Gemeente te komen wonen? 2. Is het rechtvaardig tegenover de amb ténaren, die thans wel in de Gemeente wo nen? 3. Zijn B. en W. niet van meening, dat wij de belasting van deze ambtenaren juist thans zoo goed kunnen gebruiken? Hij wenscht hierbij duidleijk te laten uitkomen, niets tegen deze ambtenaren in zijn schild te voeren, doch de vragen alleen stelt uit rechtvaardigheids-financieel belang, maar bovenal uit menschelijk gevoel. 4. Indien het gewraakte in vraag 1 Dij raadsbesluit is toegestaan, zijn B. en W. en den Raad dan bereid dit besluit te her roepen? waardoor de wrevel weggenomen wordt, geschapen door onrechtvaardige be rechting. HILLEGOM. Oudersavond. Voorafgegaan door een tentoonstelling van het door de leerlingen vervaardigde .werk der St. Martinusschool en de Mariaschool aan de Mariastraat werd gisteravond een Ouderavond gehouden in Hotel „Flora" van den heer W. J. van Dril. Een groot aantal ouders gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun be langstelling voor deze bijeenkomst. Te ruim 8 uur opende de heer E. A. Jan sen, Hoofd der St. Joannesschool, met den chr. groet, waarbij spr. zijn tevredenheid betuigde over de goede opkomst. Aanwe zig waren mede de Zeereerw. heer Pas toor J. A. M. Krook, Kapelaan W. van Ben- tem en B. Schneiders en den Weled. heer Bertels van Amsterdam, spreker voor de zen avond. Hierna bracht de Fluitclub onder leiding van den heer J. van Roode, met begelei ding van den jongeheer Turkenburg eeni ge aardige nummers ten gehoore. Vervolgens hield de heer Bertels een causerie over „Beloonen en straffen", waarbij spr. tal van practische voorbeelden illustreerde. Tijdens de pauze werden we derom eenige nummers door de fluitclub gegeven, terwijl den aanwezigen dames een kop koffie werd aangeboden. Kapelaan W. van Benten hield vervol gens een schitterende rede over Karakter vorming. Zeer zakelijk en duidelijk gear gumenteerd zette spr. uiteen, hoe de ouders in samenwerking met 't onderwijzend per soneel de karakters van onze jeugd moe ten vormen om daardoor een goede toe komst te verzekeren. De heer Jansen sprak hierna woorden van dank tot de beide sprekers en sloot de vergadering met den chr. groet. NOORDWIJK. Personalia. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer W. Vink, ar beider bij den dienst van Openbare Wer ken eervol ontslag verleend wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd. Belastingophaaldienst. Door Burge meester en Wethouders is de heer Ike, Chéf der Afdeeling „Financiën, Onderwijs en Pensioenen" ter Secretarie op verzoek van de oprichters van den ophaaldienst van belastinggelden, de heeren A. C. Meyer en D. van der Niet, aangewezen om zitting te nemen in een commissie van controle op de administratie en het beheer vari dezen dienst. Uit deze aanwijzing blijkt, dat het gemeentebestuur overtuigd is van het groo te algemeene belang van deze tot heden in onze gemeente onbekende instelling. Adres. De heeren A. Warmerdam en J. de Wit, beiden wonende aan den duin kant hebben zich bij adres tot het ge meentebestuur gewend qpi terug te komen op het raadsbesluit, waarbij het kampeeren elders dan op een door de gemeente ge ëxploiteerd terrein verboden is en ingevol ge welk besluit adressanten, op wier ter reinen de laatste jaren altijd is gekampeerd geworden, hunne terreinen als zoodanig niet meer kunnen exploiteeren. VEUR. Loonsverlaging. B. en W. van Veur hebben in verband met de door den Minis ter van Sociale Zaken voorgeschreven loonsverlaging in de werkverschaffing van 35 op 32 cent een uitvoerig schrijven tot dezen Minister gericht. In dit schrijven zeggen B. en W., dat de betrokkenen geen verlaging kunnen dra gen, daar de levensstandaard ter plaatse hoog is, vqndaar dat zij in de bedrijven steeds staat in de le loonklasse. Als compromis stellen B. en W. voor de verlaging niet meer te doen zijn dan 1 cent per uur. VOORSCHOTEN. Crisis-comité. De speldjesverkoop ten bate van het plaatselijk crisiscomité heeft opgebracht de som van f 99.38. Eindexamen H.B.S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft als deskundigen aangewezen bij het op 7, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Juli aan het In stituut Wullings af te nemen eindexamen H.B.S. mevrouw dr. H. B. van Bilderbeek van Meus, te Dordrecht; dr. C. Lakeman, te Heemstede: dr. W. Leendert, bibliothe caris aan de Handelshoogeschool te Rotter dam, wonende aldaar. ZEGWAART. Geboren: Theodorus Petrus Johan nes, z. van P. Rietkerk en E. J. van der Kraan. Ondertrouwd: W. C. Koot 31 j. te Zegwaart en W. E. Vonk 32 j. te Zegwaart. Gehuwd P. T. van Gaaien 26 j. te Bent huizen en J. van den Berg 27 j. te Zeg waart. Over leden: Adriana de Wilde, echt- genoote van T. Westhoek 58 j. ZOETERMEER. Geboren: Anna Gijsberta, d. van A. J. Friggen en M. J. Adegeest. De rechter van instructie t, Bayonne gaat naar tie ritUnir mh.i7n'8e kamerl"l<'" cx- ministers. (JSouiIlabai.se)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11