HIÜALS Incasso's op binnen- v en BUITENGEWONE LENTE RECLAME KINDERWAGENS WOENSDAG 25 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 ALS DE H. DEUR WORDT DICHT GEMETSELD Ofschoon het H. Jaar reeds op 2 April beëindigd was is de Heilige Deur nog steeds niet gesloten. De plechtige sluiting heeft plaats op heden Woensdag 25 April. In verband met bovengenoemde gebeurte nis, die in Rome steeds een der meest tref fende plechtigheden vormt, geven wij en kele merkwaardige bijzonderheden over dit historisch evenement De H. Deur wordt gesloten met een muur, die uit zeer bijzondere steenen wordt op getrokken: één vergulde steen, die versierd is met de wapens van den Paus of de Kardinaal Legaat tal van zilveren .stee nen", die geschonken worden door Kardi nalen, Prelaten, religieuse Orden, Colle ge's en hooggeplaatste persoonlijkheden en tenslotte nog met steenen van het Kerkbe stuur van St. Pieter en de Kapittels der Romeinsche Basilieken. Enkele dezer stee nen zijn uit marmer gehouwen en bevatten een holte, waarin een oorkonde wordt ge legd met de namen der schenkers. In den muur, die van deze steenen wordt opge trokken, wordt een kluis ingemetseld, waarin alle medailles worden neergelegd, die geslagen zijn ter gelegenheid van het Jubeljaar, alsmede een afbeeldsel en het wapen van den regeerenden Paus of van den Kardinaal Legaat, die de plechtigheid der Sluiting heeft verricht. Den 25sten Maart 1933, eenige dagen voor het begin van het nu afgesloten Ju beljaar, werd in tegenwoordigheid van Mgr. Caccio Dominioni begonnen met de opening van de H. Deur. De kluis, die 28 Januari bij de sluiting van het Jubeljaar 1925 werd ingemetseld, werd het eerst uit den muur gelicht en naar het Museum der Pauselijke Basiliek overgebracht. Het is een kunstwerk van moderne Italiaansche edelsmeedkunst, en versierd met de sym bolen van geloof, hoop, liefde, rechtvaar digheid, alsmede met afbeeldingen der Apostelen Petrus en Paulus en het wapen van den Paus. In de kluis lagen de medail les van het H. Jaar 1925, de gouden, zilve ren, en bronzen penningen die in de eer ste vier jaren van het Pontificaat van Z. H. Pius XI zijn geslagen, alsmede een ge- calligrafeerde oorkonde. Bij de sluiting van het Buitengewoon Jubeljaar 1933'34 heb ben de geloovigen van het vroegere diocees van Zijne Heiligheid opnieuw blijk gege ven van hun aanhankelijkheid aan den Paus. De kluis, die thans ingemetseld zal blij ven tot het jaar i950, de herinneringsme dailles, alsmede de gedenkpenningen zijn door de Milaneezen geschonken, bij gele genheid van de Roomsche Reis, die zij on der leiding van Z.Em. Kardinaal Schulter naar de Eeuwige Stad maakten. Ook deze kluis is een kunstwerk van buitengewone schoonheid. Op de zijwanden heeft de be kende beeldhouwer Emili Monti het ge heel e lijdensverhaal in beeld gebracht, het deksel is versierd met het beeld van den H. Vader, omgeven door de beeltenissen van den H. Ambrosius en den H. Carolus, temidden van een knielende menigte, waaronder de inscriptie: „Pro P.P. XI, Eccl. Mediol. D.D. („Voor Paus Pius XI: De Kerk van Milaan heeft dit geschenk ge geven). De steenen, die in 1900 gebruikt werden om de H. Deur dicht te metselen, waren gezonden uit alle landen van Europa, ja zelfs uit het verre Amerika. Z. H. Leo XIII was buitengewoon verheugd, dat er destijds steenen gezonden werden uit alle provincies van Italië. Al deze steenen, met het opschrift „Jesu Christo restitutae per ipsum salutis Anno M.C.M." werden in 1925 in het Museum Petrianum geplaatst In verband met het tweede gedeelte van bovengenoemde mededeeling in de „Os- servatore" wijzen wij er op, dat alle stee nen bij de heropening van de H. Deur ter beschikking worden gesteld van hunne schenkers. Toen in 1900 de H. Deur werd geopend was zij 75 jaar gesloten geweest De eeni ge, die zijn steen nog in ontvangst kon ne men was de stokoude Luigi Caldani, een kapper van het Svossacavalli-plein te Rome. Wij willen hopen, dat allen'die thans een steen hebben geschonken, deze in 1950 weer in ontvangst mogen nemen, om hem te kunnen bewaren als een onvergankelijke herinnering van het H. Jubeljaar 1933'34. KERKNIEUWS PASTOOR J. G. GROOT. Naar we vernemen heeft de zeereerw. heer J. G. Groot, pastoor te Overschie, tegen 1 Juni a.s. zijn emeritaat aangevraagd. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer Z. A. V. M. van Ditzhuijzen op diens verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor van de parochie van den H. Cle mens te Hilversum en heeft benoemd tot pastoor aldaar den zeer eerw. heer A. L. Akkerman, tot pastoor te Avereest den zeereerw. heer A. J. Swarte, tot pastoor te Azewijn den zeereerw. heer J. W. J. Buter en tot pastoor te Frederiksoord den zeer eerw. heer G. Engelen. BISSCHOPSWIJDING MGR. B. HILHORST APOSTOLISCH VICARIS VAN BAGAMOYE. In de kerk van O. L Vrouw Onbevl. Ont vangen (De Posthoorn) te Amsterdam heeft hedenmorgen de plechtige Bisschopswijding plaats gehad van Mgr. B. Hilhorst, die be noemd is tot Apostolisch Vicaris van Baga- moye. Mgr. Hilhorst behoort tot de Con gregatie van de paters van den H. Geest. De plechtigheid werd door een zeer groot aantal geloovigen, geestelijken, ouders en familieleden, vrienden en bekenden van den jongen Bisschop bijgewoond. Het hoofd altaar en priesterkoor was in een voorna men feesttooi en opzij van het altaar was een bisschopstroon opgericht. Onder het zingen van het „Ecce Sacer- dos Pontifex" kwam de stoet van hooge geestelijken hinnep. Dadelijk hierna be gonnen de Liturgiisohe plechtigheden. Con secrator van den nieuwen bisschop was Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, Assistent-bisschoppen waren Mgr. A. P. Diepen uit Den Bosch en Mgr. L. Hunsec, generaal-overste van de Congregatie van den H. Geest en bisschop te Parijs. De bisschoppen waren vergezeld van him secretarissen. Als presbyter-assi stent fungeerde Mgr. Dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam. Troondiakens wa ren pastoor J. Th. Lagerwey en pastoor Th. Winkelman. Na de wijdinigsplechtigheden droeg de nieuwe bisschop Mgr. B. Hilhorst een Ponti ficale H. Mis op. Als diaken bij de H. Mis fungeerde Pater A. Andries, Overste van het klooster te Gentin (België); sub-diaken was pater Ch. Luttebaoker, overste van het klooster te Gennep. De overige functies werden door verschillende paters van de Orde van den H. Geest vervuld, alsmede door de kapelaans van diverse parochies te Amsterdam. Het zangkoor voerde onder lei ding van den heer Foftunatus van Tulder uit „Missa Pontificalis" van L. Perosi, voor mannen- en jongenskoor met orgel. Na de H. Mis werd het „Te Deum" van Perosa ge zongen. In het priesterkoor hadden nog plaats ge nomen Mgr. M. Hollmann, vicaris van het Bisdom Haarlem, Prelaat B. Stokker van de Abdij te Heeswijk, Mgr. Brandsma, Mgr. Groenen, Regent Wij ten burg en talrijke pastoor en kapelaans uit Amsterdam en om geving. In de buurt van het kerkgebouw werd door verschillende katholieken gevlagd. Vanmiddag werd in de feestzaal van de Eerw. Zusters aan de Korte Prinsengracht een receptie gehouden, waar honderden Mgr. Hilhorst geluk kwamen wenschen. Op 31 December 1895 werd Mgr. B. Hil horst te Amsterdam geboren, en op 27 Aug. 1922 werd hij te Leuven door den nuntius Mgr. Nice tra tot priester gewijd. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT. Emmabloem-collecte. Op een dag ïn de maand April wordt ieder jaar in geheel Nederland een bloempje, 't zoogenaamde Emmabloempje, te koop aangeboden. Deze bloempjesverkoop zal ook hier plaats vin den op 29 April (Zondag). De opbrengst hiervan komt ten bate van tuberculoselij ders en lijdsters van alle gezindten. Deze collecte heeft zich nog steeds in een al- gemeene sympathie en medewerking mo gen verheugen. Al zijn de tyden slecht, laat toch ieder medewerken, dat ook dit jaar de verkoop ervan moge slagen. Be denkt, dat ook in dezen tijd de nood der t.b.c.-lyders het hoogst en de hulp meer dan ooit dringend noodzakelijk Is. Er schijnt nog steeds over het besteden van de uit de collecte verkregen gelden 'n ver keerde opvatting te bestaan. Daarom is 't weieens nuttig even duidelijk uiteen te zetten, wat er met de opbrengst van deze bloempjesverkoop gebeurt. Daar het W.-G. Kruis, afdeeling Noord wij kerhout is aan gesloten bij de Nederl. Centrale Vereeni- ging tot bestrijding der t.b.c. blijft de ge- heele opbrengst, na aftrek van de onkos ten ter beschikking van bovengenoemde afdeeling. Het Wit-Gele Kruis gebruikt dit geld voor de uitzending der verpleging van t.b.c.-lijders. Er behoeft dus geen cent, aan welke vereeniging ook, worden afgedragen. Over geheel Nederland mag bij deze ver koop slechts één soort bloempje worden aangeboden, dit jaar een rose. De fabri kant, die deze bloempjes levert, moet een bepaald deel van de opbrengst van de door hem aan alle afdeelingen geleverde bloempjes afdragen aan de Nederl. Cen trale Vereeniging en Sanatoria. Ook dit geld, dat jaarlijks meer bedraagt dan 20.000 gulden, wordt besteed aan verpleeg- kosten van t.b.c.-lijders. Moge deze korte uiteenzetting er toe bijdragen, dat de Em mabloem-collecte ook in ons dorp naar wensch moge slagen. Jaarfeest N.V.C. Revue „Is dat effe wat". Is dat effe wat! Voor een flink bezette zaal werd Dinsdagavond de revue van N. V.C. voor de 3e maal opgevoerd. Was de le opvoering een groot succes en de 2e evenzoo, de 3e was niet minder succesvol. De talrijk aanwezigen hebben den gehee- len avond gebruld van het lachen om de komieke vreemdelingen Flik en Flok, die onder leiding van „Dirk" ons dorp bezich tigden, nadat ze met de auto van „Jaap" uit Haarlem waren aangekomen. De revue bestond uit 14 tafereelen, de een al beter dan de andere, terwijl de 7 tusschenspelen het „niet minder" deden. De revue is een daverend succes geworden, de kas van N. V.C. zal dit denkelijk wel ondervinden. We hopen, dat de voetbalvereeniging haar spo U wandelt prettig in Uw kindje rust In 'n wagen nn MODERNE WAGENS, prima rubber Banden Hooge Kap lo.B HAARLEM MERSTR. 130-136 - LEIDEN ren op het „revue-gebied" voort zal zet ten. Tot het volgend jaar zingen we in 't heele dorp op straat of thuis: „Is dat effe wat! Zit het je niet glad! Stoor je nou maar niet aan elk gezeur, Zet de zorgen dan maar aan de deur. Is dat effe wat! Zit het je niet glad! Als het buiten regent wordt je meestal nat, Is dat effe wat! WAT IS HET FASCISME? Piet Kasteel boeit zijn gehoor twee uren lang. Een zeer mooie gedachte is het geweest van de Ontwikkelingsclub, om eens een spreker te laten komen, die het actueele onderwerp „Fascisme" zou behandelen. De bekende redenaar Piet Kasteel was hier voor aangezocht, hij kwam. Dat velen dit onderwerp wel eens belicht wilden zien, bleek wel uit de groote belangstelling, zelfs uit de omliggende plaatsen waren personen gekomen om den heer Kasteel te beluisteren. Kwart voor acht opent de weleerw. heer B. Henning de bijeenkomst met den chr. groet, heet allen welkom, bijzonder de zeereerw. heer pastoor en den geachten spreker. Dat het onderwerp, wat heden avond behandeld zal worden in de volle belangstelling staat, aldus spr., blijkt wel uit de groote opkomst, die onze verwach ting werkelijk overtroffen heeft. De kape laan verwacht, dat het een leerzame en in teressante avond zal worden, en dat wij ze ker goed op de hoogte gesteld worden, wat het fascisme voorstaat. De heer Kasteel nu het woord verkrij gende, wijst eerst op de geweldige crisis, die elk land teistert en waaronder vele menschen lijden. Door deze benarde tij den komen stelsels opzetten, die schijnbaar succes hebben. Voor ons, Katholieken, is het een groote ernstige zaak deze Ideeën te toetsen aan onze beginselen. De beginse len, z ij beheerschen altijd de wereld. Bij deze stelsel hebben wij voor de vrijheid van den mensch twee allergewichtigste be langen en wel het eigendom en het hu- welijk. De Paus van Rome heeft pas 2 encyclieken uitgevaardigd waarin deze ernstige zaken worden behandeld. Zulke documenten zijn keerpunten in de ge schiedenis. De Paus heeft ons attent ge maakt, hoe het volk deze twee groote pun ten moet handhaven. Wijken wij hiervan af, dan beteekent dit een gevaar voor den mensch. Naast het verschijnsel van het bolsjewisme, zien we een nationaal over spannen drift. We zien het fascisme voor ons. Het Is wel noodig goed te weten wat de bodem, het idee is. Het fascisme is staats-absolu- tisme. De Staat bepaalt alles, de levensbe schouwing zelfs. Spr. citeert wat Thomas van Aquino geschreven heeft over den re- geeringsvorm, hij acht de gematigde mo narchie het beste, de eenling vindt hij ge vaarlijk. In andere landen zien we de ge volgen van het fascisme, er wordt gelijk geschakeld. Er is geen vrijheid meer, we zien het aan de Kath. Pers. Zelfs de Steri lisatie-wet, waartegen de Katholieken zich zoo verzetten, moest verdedigd worden in de Kath. Pers! De ongerustheid ten Vati- cane over de Duitsche jeugd is groot. Als men nu een fascist in Holland vraagt: „wat willen jullie?" antwoorden zij: „ja, het is nu een rommel, het moet beter worden, er moet een sterke man komen, verder niet. Wiist men op de huidige toestanden en het vigeerend stelsel in Duitschland, dan zeggen ze: „maar zoo willen we het niet, we passen het fascisme heel anders toe". De heer Kasteel is van meening, dat ons volk geen dictatuur wil. Het is den Hol lander eenmaal eigen dat hij graag weet hoe alles in elkaar zit, men wil rekening en verantwoording zien. Staat de zaak niet aan, weg dan! Maar hoe zal het gaan wan neer er eenmaal een dictator is? Niets heeft men er over te vertellen, zelfs niet over diens opvolger. Heel scherp becritiseerde spr. den rassentheorie en de sterilisatie- wet, die in volmaakten strijd zijn met het Christendom. Maar ach, wat de heeren voorschrijven heeft men maar te aanvaar den, en anders kent men de gevolgen. „We hebben Hitier een kans gegeven", en nu zitten we er mee. Laten we toch goed doordrongen zijn van het feit, dat het fas cisme onvereenigbaar is met onze instel lingen. Wij willen met de Grondwet re- geeren. Onze Ministers zijn verantwoor ding verschuldigd aan onze Koningin. Om de twee maanden komen zy op audiëntie by Hare Majesteit en doen verantwoor ding over hun gevoerd beleid. Wat heeft de koning van Italië of Hin denburg te zeggen? Veel kwaad wordt er gesproken over de ministers en ambtena ren, gemeene demagogie. Onze Kamers brengen controle uit, informeeren, stellen vragen, geven hun meening te kennen over een of ander wetsontwerp. En wat in de Duitsche Rijksdag? De nieuwe wetten wor den voorgelegd, geen tijd gegund om te bestudeeren, aangenomen, „zingen" en men verlaat de Rijksdag. Nemen wij de Land- bouw-crisiswetten, op welk terrein men de meeste klachten hoort, misschien sommi ge wel juist. De minister heeft een com missie ingesteld die de zaken zal onder zoeken en de feiten onverkort zal mede- deelen. Waar kan men ln Duitschland de mi nisters controleeren, hoe is de controle? Ten slotte wijst spr. op de vrijheid van onze Kath. Kerk. De Bisschoppen en pries ters en de Kath. Pers, zij zijn vry om de be ginselen te prediken. Wanneer het geeste lijke vraagstukken betreft moet de Kerk haar oordeel kunnen zeggen. Wat zien we helaas gebeuren in Duitschland en Italië met de opvoeding van de jeugd, wat zoo'n grootsche taak is? En wat zal er in Hol land gebeuren by een fascistisch regiem? Door leidende personen in een bepaalde fascistische groep, wordt al gezegd: „de priesters en dominees hebben zich niet te bemoeien met maatschappelijke vraag stukken, de Graal zal dan niet meer be staan". Men hoort roepeh: de corporatieve orde ning moet komen. Wij voelen allemaal, dat wij leven in een overgangstijdperk, een ordening van het maatschappelijk leven. In den Tuinbouw zien wij er reeds een voorafbeelding, een begin van corporatieve ordening. Dit moet gebeuren met de noo- dige voorzichtigheid. Wij leven in een ont zaglijke crisis. Maar voor het fascisme is het kinderspel om de zaak in goede banen te krijgen. Spr. licht eenige punten uit het pro gram van Mussert o.a. over financieele aangelegenheden. Het is belachelijk en he laas gelooven vele menschen die dingen. Het fascisme is een geestelijke dwaling, daarin zit een groot geestelijk gevaar. Wtf Katholieken, laten wij nuchtere Nederlan ders blijven, weest voorzichtig, laat je niets wijs maken. Schaart u achter uw Bisschoppen en leiders en ook achter de Regeering, die tracht de zaken op te los sen. Laten wij eerder bidden voor hen, op dat zy hun groote taak goed mogen ver vullen. Houdt de hoofden koel, denkt niet te lichtvaardig, dan hoop en geloof ik aan een goede toekomst. Met een aansporing, steeds gezamenlijk op te treden en aaneen gesloten te blijven, eindigde de heer Kas teel zijn schitterende rede, die met de grootste aandacht door een ieder gevolgd werd. Twee uur lang hebben wy geluisterd naar dien kleinen vlotten spreker. Wij hebben uitvoerig en zeer duidelijk gehoord wat het fascisme is. Na een korte pauze werd nog van de gelegenheid gebruikt ge maakt tot het stellen van vragen. Een der aanwezigen, uit Noorden, nogal fascistisch getint, had veel te vra gen aan den geachten redenaar. Hij werd prompt van antwoord gediend, en wel zoo, dat hij misschien wel van de dwalingen zijns weegs zal terugkeeren. De heer l'Ami vroeg naar de houding van mijnheer von Papen in Duitschland. Hij is een naieveling, zijn laatste reis in Italië bewijst dit genoeg. Op een vraag van den heer Togni, wees spr. op 't belang zich aan te sluiten bij de R.-K. Staatsparty, om aldus onze eenheid te bewaren; dan zijn onze godsdienstige be langen het veiligst. De heer A. C. Hoogervorst was van mee ning, dat de huidige Land- en Tuinbouw- crisiswetten veel te veel kosten aan amb tenarij, doch de heer Kasteel was bepaald wel berekend op een dergelijke vraag op dit gebied, daar hij de geheele Landbouw crisisfonds-begrooting bij zich had. Hy gaf eenige cijfers wat de Regeering uitgeeft aan de verschillende centrales, en welk een klein bedrag besteed wordt voor sala rissen o.a. S. van Zwanenberg krijgt geen cent voor zijn betrekking als voorz. van de Varkenscentrale. Spr. is overtuigd, dat de Regeering hard werkt voor het volk, en mocht aan een of andere uitvoering iets haperen, dan zal zij zeker verantwoor ding moeten doen aan onze volksverte genwoordiging, die anders wel zal infor- meerenn. Het is half twaalf geworden, wanneer de kapelaan overgaat tot sluiting en een extra dankwoord brengt aan den heer Kasteel voor zijn keurige rede. Het ap plaus beweest voldoende. Ook dankt de ka pelaan de aanwezigen voor hun belangstel ling en sluit deze leerzame bijeenkomst met den chr. groet. Graal wacht. Voor alle Graalleden bo- van 18 jaar is er deze week gelegenheid zich in te laten schrijven, voor 't volgen van een cursus in handenarbeid, of een cursus in Handelsrekenen en Boekhouden. Deze lessen zullen om de veertien dagen gegeven worden, 'sMaandgs van half acht tot half negen en aanvangen 7 Mei a.s. De inschrijving moet schriftelijk of mondeling gebeuren voor Zondag 29 April aa. by mej B. Akerboom te Langeraar. Bij Handenar beid betaalt men zelf het materiaal. De onkosten voor de cursus handelsrekenen en boekhouden bedraagt in z'n geheel 50 cent. Wacht nu niet tot 't laatste oogen- blik, maar belist zoo gauw mogelyk en geef je op als lid. Tevens begint er voor de Graalleden boven 18 jaar een inklee ding en inwijdingscursus. Ook hiervoor ge ve men zich op nog deze week bij mej. A. v. Zwieten. Ook dus degenen, die reeds eenige lessen van een inwijdingscursus ge volgd hebben. Denk nu niet, ik ga er zoo wel heen, zonder me op te geven. Neen, alles moet in orde zijn, voor het begint. Dus iedereen helpt mee. Zorgt voor lange na menlijsten. Dan pas zal 't goed gaan. Ex celsior. SASSENHEIM. „St. Ambrosius". Adverteeren doet verkoopen en propaganda maken voor een vereeniging wint leden. Zoo denkt de muziek- en zangvereeniging „St. Ambro sius" erover. Zij houdt op Zondag 29 April een propaganda-uitvoering in het K.S.A.- gebouw. Het doel dezer uitvoering is steeds meer bekendheid te geven aan de vereeni ging en daarom vertrouwd het bestuur op de volle medewerking. Het bestuur ver wacht groote belangstelling. Voor amuse ment is ook zorg gedragen. Wit-Gele Kruis. Deze afdeeling hield gisteravond een ledenvergadering in het K.S-A.-gebouw. De voorzitter, de heer L. Ph. BLsschops, opende de slecht bezochte vergadering en betreurde, dat zoo weinigen aan den oproep hebben gehoor gegeven. Spr. heet allen welkom, in het bijzonder den Zeereerw. heer Rector K. F. Elsebroek, die hedenavond in ons midden is om een lezing te houden over wijkverpleging, con sultatiebureau en TJJ.C.-bestryding. Aan gezien de belangstelling echter zoo gering is, zal deze lezing tot later datum worden uitgesteld. Ook heet de voorzitter welkom dr. P. Le Grand, die altijd zijn belangstel ling toont als voorzitter van het Groene Kruis. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer Bag- gen, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen, daar deze meest handelen over Ziekenhuisver- pleging. Als volgende punt werd een uit voerig jaarverslag uitgebracht, dat een overzicht gaf van de werkzaamheden van het Wit-Gele Kruis. Op 1 Januari 1933 wa ren ter t.b.v.-bestrijding onder toezicht 22 gezinnen met 24 patiënten. In totaal werden 417 huisbezoeken afgelegd, voor verple ging 7, maatschappelijk werk 89. Er wer den 533 bezoeken afgelegd bij de zuigelin gen. Polikliniek 463 patiënten, bezoeken 3865, operatie 63, hygiënische behandeling 279. Voor hoogtezon 19 patiënten, wykver- pleging 457 patiënten, 4810 bezoeken, ope raties 8, vervoer patiënten 8, nachtwaken 12, materiaal uitgeleend 231-maal. Wegens ziekte van den lsten penning meester, den heer Van Niekerk, werd door den den penningmeester, den heer Zwet sloot, verslag uitgebracht van het finan- tieel beheer, uit welk verslag we vermel den, dat de inkomsten en uitgaven sloten met een bedrag van 1822.99. Het batig saldo bedraagt thans f 16.32. Een woord van dank werd gebracht aan den penningmeester voor zijn vele werk. Overwogen wordt, wat is te doen om wat meer oontributie binnen te krijgen. Eeni ge middelen werden aan de hand gedaan om wat meer leden te winnen, daar groot gevaar bestaat, dat diverse subsidiën zul len worden ingetTokken. Vele menschen denken, als men de zuster ziet gaan, dat iedereen vrij haar hulp kan inroepen. Dit is echter niet juist. Men moet wel degelyk lid zijn van het Wit-Gele Kruis. De bestuursverkiezing ging vlug onder de hamer door, door de aftredende heeren M. G. M. Baggen en W. J. Rozema werden herkozen. Zooals reeds medegedeeld, werd de lezing uitgesteld, doch besloten werd om aan de redactie van de Kerkklok op name te vragen voor eenige uiteenzettin gen over het Wit-Gele Kruis en aan deze nuttige vereeniging daardoor meer bekend heid te geven. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht wat het Wit-Gele Kruk kan doen voor het dagverblijf T.B.C.-pa tiënten in de lighallen. Uit eenige discus sie bleek, dat er nog veel te doen is om do vereeniging rendabel te maken. Hierna sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. Biljarten. Gisterenavond werden on der veel belangstelling de laatste vijf par tyen van 100 car. gespeeld tusschen de twee biljartclubs Noordwijk aan Zee „Bo dega" en Sassenheim „Oude Post". Zoowel te Noordwijk aan Zee als te Sassenheim wist „Oude Post" de overwinning te be halen met resp. 30 en 31 Car., zoodat deze wedstrijd eindigde met een mooie overwin ning van 61 car. voor „Oude Post". Resul taat van de gisterenavond gespeelde par tijen is als volgt: Car. Brt. Moy. H.S. Chr. v. d. Voort („Bodega") 100 27 3.70 22 Grd. Zandbergen („Oude Post") 63 26 2.42 0 H. Christiaanse 65 32 2.03 12 G. v. Diest 100 32 3.12 17 P. Huisman 60 36 1.66 7 A. J. v. d. Wiel 100 36 2.77 12 D. Ooms 91 41 2.21 10 C. Guldemond 100 41 2.43 9 L. v. Rijn 100 53 1.88 10 Th. v. Velzem 84 52 1.61 8 WARMOND. Zuster Hedwig. De Eerwaarde Zuster Hedwig, hoofd der R. K. Meisjesschool alhier heeft deze ge meente verlaten en haar intrek genomen in het Zusterhuis te Bloemendaal (Boeken rode). Zuster Hedwig heeft hare functie vervult vanaf 1919 en wel met groote lief de en zelfopoffering. Velen in deze ge meente hebben aan haar hun opleiding te danken. Zij heeft steeds gearbeid in het belang van het onderwijs. Een welverdien de rust zij haar toegewenscht. Vertrokken: E. F. Hobyn naar Delft M. Corver naar Leiden M. J. Boot naar Zeist J. A. den Ouden naar Lei den H. A. Janzen naar 's Gravenhage N. Knol naar Sassenheim A. F. van Leeuwen naar Santpoort A. van Dijk naar Zwolle J. Verhorik naar Alphen a. d. Ryn J. B. Tijsterman naar Leiden M. A. Poggel naar BloemendaaL Gevestigd: D. Tascher van Duitsch land C. L. Baak van Sassenheim G. A. Ligtvoet van 's Gravenhage H. C. van Lankeren van 's Gravenhage C. A. Kipping van Sassenheim.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7