25ste Jaargang WOENSDAG 25 APRIL 1934 No. 7795 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pér kwartaal, bij vooruitbetaling, Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea "verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Ons bedreigende gevaren. Zooals in alles moeten wy ook in den strijd tussohen de politieke overtuigingen eerlijk zijn! Ook op dit terrein heiligt het doel de middelen...." niet! Iedereen weet, dat wij in het fascisme of nationaal-socialisme een gevaar zien voor de rechten en vrijheden, welke wij als Nederlandsche staatsburgers bezitten. Maar ook zal iedereen moeten erken nen, dat wij bij verdediging of aanval in den politieken strijd steeds er naar sitre- ven: de waarheid voorop te stellen! 't Is een dwaasheid en oneerlijkheid, om in z'n politieke tegenstanders niets dan verkeerds te zien, zooals het ook kortzich tig en belachelijk is, om de eigen politieke partij als smetteloos voor te stellen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er Ka tholieken zijn, op wie het goede, wat er is in de nationaal-socialistische bewe ging, een aantrekkingskracht heeft uitge oefend.... Maar.denzulken moet toch klaar voor den geest gaan staan, dat het goede, wat zij in die beweging zien, overscha duwd wordt door de gevaren, welke ons van daaruit bedreigen. Wij achten het volstrekt niet overbodig, om er iin de courant nog eens aan te her- herinneren, hoe onze Bisschoppen in hun Schrijven van 2 Februari die gevaren heb ben aangeduid. „Vooreerst bedenke men, dat de stroomin gen bij ons, ook al zouden zij nu nog niet het verderfelijk beginsel van het staats- absolutisme aanvaarden, vroeg of laat ze ker onder invloed van deze staats- of na tie-vergoding zullen geraken". Na dit eerste gevaar nog nader te heb ben gesignaleerd, vervolgen de Bisschop pen: „Vervolgens vergete men niet, dat de leiders eener felle beweging niet altijd de eigenlijke leiders blijven, maar zelf meer malen geleid en gestuwd worden door an deren, die de volle consequentie der theo rieën, waarop de beweging steunt, in prac- tijk willen brengen". Ook deze gedachte werken de Bissohop- pen nader uit, om dan te besluiten: „Bovendien is het meer dan waarschijn lijk, dat elk fascisme en nationaal-socia lisme in Nederland op den duur zal be- heerscht worden door een groep personen, die in meerderheid onze wereldbeschou wing niet deelen. Het legt schier onbe perkte macht in handen van enkele men- schen, die geen waarborg bieden noch kun nen bieden, dat met de -rechtvaardige eischen van het Katholiek beginsel ten volle rekening wordt gehouden; het stelt direct of indirect alles in de weegschaal, wat onze Vaderen door harden strijd, dank zij hun onverwoestbaar geloof en hun nooit vermoeiden ijver, onder Gods onmis bar en zegen hebben bereikt". Deze hoogst-ernstige woorden moeten bij herhaling onder de aandacht aller Ka tholieken worden gebracht! TWEEDE KAMER Debat over steunnormen Nadat gisteren de communist De Vis ser een rede vol scherpe critiek op het regeeringsbeleid inzake steunverleening had beëindigd met een motie welke de „slapheid" van de motie van Kupers onge daan maakte, kwam in de interpellatie- Kupers een plotselinge wending door het standpunt van de R. K. Kamerfractie, zoo als dit door den heer A a 1 b e r s e (R. K. St.) werd uiteengezet. Om over deze kwes tie een juist oordeel te kunnen vormen, moet men het vraagstuk in breeder ver band behandelen, aldus spr. Men moet voor al op tweeërlei verband letten, n.l. voor eerst op het feit, dat er, behalve de werk- loozen, nog een groot aantal anderen zijn, die steun van regeeringswege behoeven, en ten tweede op de omstandigheid, dat werkverruiming veel beter werkt dan steun. Een eventueele leening wijst spr. niet zonder meer af, maar acht het gevaar lijk, daar zulk een leening politiek finan cieel catastrophaal kan worden, als men bedenkt hoe weinig vooruitzicht er is op het voorbijgaan der werkloosheid. Boven dien doet men veel verstandiger een lee ning te sluiten voor werkverruiming, niet alleen om groote werken uit te voeren, maar ook om nieuwe bedrijven te steunen. Hier moet dan tevens bijkomen een han delspolitiek, die den export bevordert. Spr. vraagt zioh af, of de conclusie van den mi nister uit de cijfers over Januari en Fe bruari juist is, dat de steun allerwege moet gekort worden. Immers deze maanden zijn de slechtste voor werkgelegenheid. Men zal er toe moeten komen minimumloonen vast te stellen, wil men den steun afhan kelijk laten zijn van het loon. Spr. ziet met vreugde, dat in de nieuwe regeling reke ning is gehouden met de groote gezinnen en dat de minister hetzelfde over het ge- heele land wil doen. Minder gelukkig is echter de regeling door huurtoeslagen. Dit zal meestal een stimulans zijn om de hoo- ge huren te handhaven, terwijl deze juist omlaag moeten. In het licht van deze be schouwingen acht spr. het beter de stem ming over dé moties aan te houden tot na de algemeene beschouwingen over het 60- millioenenplan, omdat er dan uitvoeriger en breeder over alles kan gesproken wor den. Door deze verklaring werd eigenlijk het debat over dit onderwerp in waarde tot een minimum verlaagd, daar het nu niet meer toekomt aan een definitief oor deel van de Kamer over het regeeringsbe leid, hetgeen toch in de bedoeling lag. De volgende sprekers oogstten dan ook een aanmerkelijk mindere belangstelling, dan men anders had kunnen verwachten. De heer Kuiper (R. K. St.) wees er op, dat de regeering niet alleen steun moest weigeren aan gemeenten die te hoo- gen steun uitkeeren, maar ook aan die, welke te lagen steun uitkeeren. De heer Van Houten (Chr. Dem.) leverde scherpe critiek op het beleid van den mi nister en vroeg zich af waarom dit zoo in tegenstelling stond met wat hij vroeger zeide. Spr. achtte het zeer goed mogelijk het volksinkomen rechtvaardiger te ver- deelen door aan de vermogende zijde meer belasting op te leggen. De heer Joe- kes (V. D.) had bezwaar tegen de for muleering van de motie-Kupers en raadde deze aan de motie in te trekken, om bij de behandeling van het 60-Millioenenplan met iets beters voor den dag te komen. De heer A 1 b a r d a (S.D.A.P.) achtte het geen wij ze politiek van de regeering om zich niet te laten beïnvloeden door petitionnemen ten e.d.. daar het geenszins zeker is of hier in geen waarde zit; bovendien was het eer ste petitionnement dat wij in onze geschie denis kennen er een van christelijke zijde. Wat Twente betreft, zeide spr., dat de el lende der arbeiders daar veel grooter is dan de opoffering die de minder erg ge troffenen door een nieuwe belastingver- hooging zouden moeten brengen. De heer Bakker (Chr. H.) suggereerde het denk beeld van een loon- en salarisbelasting; ook laakte spr. de manier, waarop sommigen aan de linkerzijde meenden te kennen moeten geven, dat zij toch zoo met het lot der werkloozen begaan zijn. De heer Ver voorn (PI. B.) was er van overtuigd, dat de regeering doet wat zij kan, en dat de schatkist niet meer kan dragen; hij zal zijn stem niet aan de moties geven. De heer Van IJse lm u id en (R. K. St.) oefen de critiek uit op de wijze waarop het be drag voor werkloozensteun gefixeerd was voor de begrooting het 'vorig jaar, en op de wijze waarop de minister ge tracht had dit bedrag te bereiken. De re geling zooals deze nu in Twente is, zal aan de betrokkenen gebrek en tekort bren gen. Bij een goed controlesysteem bij de arbeidsbemiddeling zal het niet noodig zijn de marge tusschen loon en steun zoo hoog te maken. Van finantieele onmacht om een betere regeling te maken, gelooft spr. vooralsnog niet veel; hierin kan men een voorbeeld nemen aan de Winterhilfe in Duitschland. De motie van den heer Kupers acht spr. al te negatief; uitstellen is hier de remedie. De heer Loerakker (R. K. St.) klaagde over de slechte rege ling der steunverleening ten plattelande, waar de burgervaders in hun almacht maar al te vaak van weinig vaderlijke gevoelens blijk geven. Ook wees deze spreker er op, dat men aan de loonen der landarbei ders dezen zomer zou kunnen zien of de werkverschaffingsloonen hierop werkelijk invloed hebben, in verband met de verla ging van de loonen in de werkverschaffin gen gedurende de eerste maanden van het vorig jaar. Gedurende de voorafgaande ja ren hadden de feiten bewezen, dat er wel degelijk van een dergelijken invloed sprake was, aldus spr. Nog hebben over dit onderwerp gespro ken de heeren Lingbeek (Herv. St.), die het benoodigde geld uit de kloosters wilde halen dr. Vos (Vrijheidsb.), die het met de regeering eens was, W e i t- kamp (Chr. H.), die over de millioenen van het N.V.V. sprak, Zandt (S. G.), die het ook had over de rijke kassen der vak- vereenigingen, en mr. Arts (R.K.V.P.). Deze laatste spr. verzette zich ook tegen de zi. noodlottige plannen der regeering en deed een beroep op de R. K. Staatspar- I tij, om zich daarmede niet te vereenigen. Vermelden wij nog, dat die voorzit ter in het begin der vergadering mede- l deelde een schrijven van den minister van Economische Zaken ad interim te hebben ontvangen met het verzoek de wetsontwer pen tot afwijking en wijziging van de Win kelsluitingswet niet in behandeling te ne men. Hierop vroeg de heer Vos of zijn initiatief-voorstel tot wijziging der Win kelsluitingswet in de agenda werd opge nomen, over welk verzoek de voorzit ter bij de volgende regeling van werk zaamheden zal beslissen. Heden het antwoord van Minister Slo- temaker de Bruïne en de interpellatie- Vliegen aangaande de uitzetting van de 4 vreemdelingen te Laren. EERSTE KAMER Waardeering voor minister Verschuur. De voorzitter begon gisteren deze vergadering met de volgende woorden van herdenking van minister Verschuur: het daareven voorgelezen K. B. mag niet zon der meer door de Kamer voor kennisgeving worden, aangenomen. Ik gevoel mij haar tolk, wanneer ik diep leedwezen uitspreek over de reden, welke de heer Verschuur noopte in de kracht zijns levens een ar beidsveld te verlaten, waarop hij in zeld zaam moeilijke omstandigheden, immers in 'n tijd, rijk aan economische conflicten, met groote toewijding en ongemeene inspan ning gedurende 4y3 jaar is werkzaam ge weest. Moge, nu de afgetreden bewindsman van zware zorgen is ontheven, allengs volko men herstel van gezondheid intreden, en hij na niet te lang tijdsverloop wederom zijne talenten den lande kunnen wijden. Bij deze woorden sloot minister Colijn zich ten volle aan. Hierna had de beëediging plaats van den heer O 11 e n, plaatsvervanger van wijlen den heer Westerdijk. De Kamer trok zich in de afdeelingen terug, nadat 3 wetsontwerpjes de hamer gepasseerd waren, met name de regeling van den invoer van metaaldraadgloeilam- pen, de technische herziening der inkom stenbelasting en tenslotte de wijziging en verhooging van de begrooting der in komsten en uitgaven van het Gemeente fonds over 1932'33. Brutale roofoverval op alleenwonende vrouw Met doodslag door de indringers bedreigd. Gisteravond omstreeks 10 uur heeft ten huize van de ruim 65-jarige weduwe Jan tje Vellinga, wonende aan den weg tus schen Berlikum en Ried (Friesland) een brutale overval plaats gehad. Onder het een of ander voorwendsel werd getracht de weduwe, die reeds te bed lag, naar buiten te lokken en toen dit niet gelukte, werd een keukenraam ingeslagen. Bij haar po ging om de woning te ontvluchten werd de weduwe door twee personen vastgegrepen en aan handen en voeten gebonden, ter wijl haar een prop in den mond en een deken over het hoofd werd gedaan. Alles in de woning werd overhoop gehaald en onder bedreiging met doodslag werd de weduwe gedwongen de plaats te zeggen waar zij haar geld had geborgen. Een be drag van ruim 70.wordt vermist. Ef fecten en sieraden werden niet meegeno men. Nadat de indringers waren vertrok ken, heeft de weduwe zich los gewrongen en twee passeerende wielrijders verzocht de politie te waarschuwen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. DE MOORD TE WASPIK Een verdachte gearresteerd. De justitie en politie hebben gistermid dag het onderzoek naar den moord te Was pik met kracht voortgezet. Verschillende personen werden gehoord, Eén van hen, zekere P. v. O. uit Capelle, die met den verslagene het laatst in het café „Midden huis" heeft gezeten en met hem is vertrok ken, is gearresteerd en naar Waalwijk overgebracht. Op zijn in beslag genomen kleeren is bloed gevonden, dat door dr. Van Ledden Hulsebo^ch uit Amsterdam nader zal worden onderzocht. Van O. was gisteren te half zeven nog even naar de plaats van het gebeurde wezen kijken. Er bestaan ernstige aanwijzingen. Ver dachte heeft nog niet bekend. STADSNIEUWS DE R.-K. MIDDENSTAND EN HET O. S. B.-PROGRAMMA. Uiteenzettingen van Mr. F. Bach en E. J. M. StumpeL De R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" had gisteravond de R.-K. Midden standers uit Leiden en omgeving bijeenge roepen in de zaal van de Graanbeurs om te hooren naar de eischen van den Midden stand neergelegd in het program van Or dening, Saneering en Bescherming. Er was voor dezen avond goede belang stelling, welke echter nog wel grooter had kunnen zijn. Zoo kon de voorzitter, de heer J. Meyers, tegen negen uur (de vergade ring zou om 8.15 uur aanvangen) verwel komen den edelachtb. n?er mr. A. Tepe, wethouder van onderwijs, de heeren D. ten Cate Brouwer en mr. dr. Knibbe, resp. voorz. en secr. der Kamer van Koophan del, verschillende gemeenteraadsleden, ver tegenwoordigers der neutr. en chr. Midden- standsorg. en R. K. Middenstanders uit Leiden, Wassenaar, Oegstgeest, Ha- zerswoude, Zoeterwoude en Voorschoten. Bericht van verhindering was ingekomen van den hoogeerw. heer Deken A. Homul- le, van Rector R. Reyneri, van de heeren Th. Wilmer en J. Manders, van mevr. J. MandersVermeulen en van den voorz. der Neutrale Middenstandsvereeniging. Na een korte inleiding gaf de voorz. het woord aan mr. F. Bach, directeur van het Nationaal Hanzebureau. In zijn inleiding ging spr. na de ontwik keling in het economisch bestel, het fail liet van het individualisme en de zelfver nietiging als resultaat der absolute vrij heid. Voorts behandelde spr. de opkomst der bedrijfsraden tot de bedrijfsradenwet- Verschuur, waarin de ordenende bevoegd heid in beginsel werd neergelegd. De corporatieve ordening in den Staat, aldus spr., moet beginnen bij het begin, de bedrijfsordening op publiekrechtelij ken grondslag en daarvoor is het nu de goede tijd. De regeering zal het niet kunnen laten bij de maatregelen in land- en tuinbouw, maar zal ook de handel en industrie daar in moeten betrekken. Daarom vragen wij ordening en sanee ring op publiekrechtelijken grondslag on der toezicht der overheid. De Staat heeft daarin een positieve taak en het O. S. B.- program wil niet anders dan de practische mogelijkheid aangeven van een dergelijke politiek. Spr. komt dan tot het feit, dat de mid denstand beschermd moet worden tegen beunhazerij en oneerlijke concurrentie. De wijze, waarop dit moet geschieden is in het O. S. B.-programma als volgt neer gelegd. lo. Regeling van de vestigingsmogelijk heid in overleg met de georganiseerde be drijfstakken. Branchegewijs zullen er eischen moeten worden gesteld, waaraan nieuwe vestiging moet voldoen. 2o. Tijdelijke stopzetting van vestiging en uitbreiding voor den tijd van minstens 2 jaar. Op dezen spertijd zijn natuurlijk uitzonderingen mogelijk, als in gevallen van vestiging in nieuwe wijken, in leeg staande winkelpanden e.d. 3o. Ordening van concurrentie-metho- den: a. Wettelijke regeling van het uitver koopwezen. b. Verbod van cadeaustelseL c. Wettelijke regeling van rabat- en kor tingstelsel. d. Verwijdering uit warenhuizen van afdeelingen, die meer op verlokking van het publiek dan op reëele behoeften zijn in gesteld. e. Uitbreiding van de wettelijke bepa lingen op oneerlijke concurrentie. Deze punten worden door spr. nader uit eengezet om te vervolgen met een bespre king, wat de middenstand van fascisme en nationaal-socialisme heeft te verwachten. Als het meest sprekende voorbeeld haalt spr. aan, dat in Duitschland ondanks de beloften der nazi's de warenhuizen niet ge sloten zijn en dat in Italië het fascisme zelfs de coöperaties steunen, wat ook Mus- sert doet in Utrecht. Daarom kan de mid denstand .in deze strooming geen vertrou wen hebben. Wij verafschuwen, aldus spr., de totale Staat, wij weigeren om onze Kerk en ons Katholicisme, ons goede Ne derland uit te leveren aan een groepje bon zen, die zich nu plotseling voor ons plaat sen, zonder ooit iets voor ons te hebben gedaan. Spr. doet ten slotte een beroep op allen om te helpen, dit programma te verwezen lijken, het programma is het waard. De Chr. Middenstandsvereeniging heeft dit programma reeds overgenomen en gedeel telijk ook de Kon. Middenstandsbond. La- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De strijd om de jeugd in Duitschland. (2e blad). Trotski onderhandelt met Turkije om terug te mogen keeren. (2e blad). Japans politiek in het Oosten. (2e blad). BINNENLAND. Bisschopswijding van Mgr. B. Hilhorst te Amsterdam. (Kerkn., 2de blad). Een gewijzigde teeltregeling voor rund vee. (1ste blad). Een verdachte gearresteerd inzake den moord te Waspik. Nadere bijzonderheden. (lste blad en Gem. Ber., 3de blad). Bij een roofoverval op een alleenwonen de vrouw te Berlikum werd ƒ70 geroofd. (lste blad). Meisje te Apeldoorn voor de oogen ha- rer moeder doodgereden op onbewaakten overweg. (Gem. Ber., 3de blad). ten wij niet rusten, aldus spr., tot dit pro gramma geheel verwezenlijkt is. Nadat de voorz. den spreker den dank der vergadering had gebracht er den na druk opleggend, dat voor den Midden stand niet het N. S. B.-programma, maar het O. S. B.-programma van het grootste belang was, werd eenige oogenblikken ge pauzeerd. Hierna werd het woord gegeven aan den weledelgestr. heer E. J. M. Stumpel, lid der Tweede Kamer der Staten Gene raal, die de practische zijde van het pro gramma zou belichten. Na een inleiding geeft spr. eenige prac tische en pakkende voorbeelden, waar door duidelijk wordt gemaakt, dat orde ning, d.w.z. wettelijke maatregelen, waar door vestiging of uitbreiding aan bepaalde regelen worden gebonden, noodzakelijk is. Spr. geeft ter toelichting daarvan eenige ontstellende cijfers als b.v. dat zich in de eerste 10 maanden van het vorige jaar in Amsterdam 260 buitenlanders vestigden in middenstandsbedrijven, dat het vorig jaar in ons land 700 nieuwe kapperszaken wer den gevestigd, waarvan er in datzelfde jaar weer 360 verdwenen. Als redenen voor ordening noemt spr. dan de vestiging van de buitenlanders, de vestiging van werkloozen in middenstands- bedrijven, die allen weer ten onder gaan en welk drama in Amsterdam bijna iede- ren dag gebeurt en voorts de coöperaties, rabat en korting, die ten behoeve van den middenstand geregeld moeten worden. Wij vragen aan de regeering, aldus spr„ doe voor ons, wat ge doet voor anderen. De stormklok is geluid, want de nood is hoog gestegen, maar dan spreekt de heer Stumpel ook een ernstig woord tot de mid denstanders zelf, die ook op eigen borst moeten kloppen, daar zij hun besturen heb ben laten werken en zelf nooit hebben mee geleefd en meegewerkt. Spr. waarschuwt dan zich niet te laten vangen door men- schen, die nooit iets voor den middenstand gedaan hebben en toont daarbij aan, dat in het fascistisch buitenland niets voor den middenstand is bereikt. Wat er b.v. in Duitschland is bereikt is nog de vrucht van nood-verordeningen van Brüning e.a. Spr. toont aan, dat men geen vertrou wen kan hebben in een beweging, die reeds in den aanvang in 32 partijtjes is ver scheurd en wijst er op, wat in het fascis tisch Duitschland gebeuren kan. Een goed Katholiek, aldus spr., kan geen fascist of nationaal-socialist zijn. Nu is er het O. S. B.-programma, aldus spr., maar nu moet er ook beweging ko men in onze rjjen. Misschien is er door de verschillende regeeringen niet veel voor den Middenstand gedaan, maar dan ligt de oorzaak daarvan bij den middenstand zelf, omdat er geen saamhoorigheid was, geen actie en daardoor geen invloed. Ook dringt spr. sterk aan op het lezen van den Middenstandskrant. Als dit O. S. B.-programma is ingewil- ligt, aldus spr., dan is de wereldcrisis nog niet opgelost. Voor een gezond maatschap pelijk bestel komt meer kijken dan een regeering. De menschen zelf moeten ver anderen. Zij zullen moeten leeren offers te brengen op het altaar der saamhoorigheid, zij moeten komen dichter bij God. Met een krachtige opwekking om niet alleen te werken, maar ook te bidden, om conse-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1