CIRCUS AMAR WOENSDAG 25 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BINNENLAND PROF. L. A. VAN ROVEN Hoogleeraar Technische Hoogeschool Bij Kon. besluit is met ingang van 4 Sep tember 1934, aan L. A. van Royen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hooge school te Delft, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Prof. van Royen is 9 October 1865 te Gorinchem geboren. Hij studeerde aan de H.B.S. te Arnhem en ging in 1881 naar de K.M.A. te Breda. In 1885 werd hjj be noemd tot 2e luitenant der artillerie. Van 1888 tot 1892 was hij leeraar aan de K.M. A., waarna hij tot 1894 werd gedetacheerd bij het 2e reg. vestingartillerie en vervol gens tot 1906 bij de artillerie-constructie werkplaatsen. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Tech nische hoogeschool te Delft, waar hij me chanische technologie doceerde. Voorts was hij een vijftal jaren voorzit ter v-an het Munitiebureau. Gedurende een zestal weken is profes sor van Royen ook minister van Oorlog geweest en ad interim van Marine, n.l. van 8 Maart tot 24 April 1926, in het ministe rie-de Geer. Bij de voorbereiding van de instelling van een departement van lands verdediging rezen er voor hem toen zoo veel bezwaren, dat hij meende te moeten aftreden. De heer Lambooy volgde hem toen op. In samenwerking met prof. I. de Vooys schreef prof. van Royen een leerboek der mechanische technologie. Z.H. BOND VAN HET WIT-GELE KRUIS R.K. Consultatie-bureau voor moeilijke kinderen Had tot dusver de verzorging van het zieke lichaam de volle aandacht der ver schillende vereenigingen werkzaam op het gebied van ziekenverpleging, den laatsten tijd begint ook de geestelijke volksgezond heid zorg te eischen. Daarom is in den Zuid-Hollandschen Bond van het Wit-Gele Kruis opgericht de R.K. Zuid-Hollandsche Commissie voor Geestelijke Volksgezond heid, waarin zitting hebben: voor het Wit- Gele Kruis: dr. W. C. M. Klasens, Rijswijk, voorzitter; J. G. Nientied, Vlaardingen, se cretaris-penningmeester; vervolgens: dr. L. H. M. Berger, 's Gravenhage, psycholoog- paedagoog; de heer J. J. v. Oorschot, Rijs wijk voor den R.K. Bond voor zwakzinni genzorg; mgr. H. J. M. Taskin, Warmond, moraal- theoloog en dr. G. E. Versélewel de Witt Hamer, Noordwijk, psychiater. Als adviseurs zijn toegetreden: dr. J. A. Putte, 's Gravenhage, inspecteur der Volks gezondheid en dr. C. T. Kortenhorst, 's Hertogenbosch, algemeen secretaris der R.K. Charitatieve Vereeniging voor Gees telijke Volksgezondheid. Het gebied, dat onder de verzorging der Geestelijke Volksgezondheid kan gerekend worden, is zoo uitgebreid, dat het niet mogelijk is alle onderdeelen tegelijk te gaan bewerken. De Commissie besloot daar om te beginnen met de zorg voor het kind. Het eerste R.K. Consultatie-Bureau voor moeilijke kinderen is vandaag zonder of- ficieele plechtigheid opengesteld. Dit bureau is gevestigd Koningsplein 36 en zal worden geleid door dr. L. H. M. Berger, terzijde gestaan door den psychia ter, dr. A. P. J. Meyknecht. De spreekuren zijn op Dinsdag 24 April en daarna van 2 Mei af eiken Woensdag van 23 uur n.m. On vermogenden wordt kosteloos consult gegeven. MR. M. SLINGENBERG GEDEPUTEERDE VAN NOORD-HOLLAND. Aan het eind der buitengewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland kwam aan de orde de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de vacature Kooi man (V.D.). Gekozen werd met 55 stem men de heer mr. M. Slingenberg (V.D.). Uitgebracht waren 62 stemmen waarvan één op Vegers (c.), vijf blanco en één on geldig, zoodat de heer Slingenberg is ge kozen. Mr. M. Slingenberg, die thans voor de tweede maal een plaats in het college van Ged. Staten van Noord-Holland gaat be zetten, werd geboren te Beerta op 21 Octo ber 1881. Hij bezocht het gymnasium te Winschoten en promoveerde op 23-jarigen leeftijd aan de Groningsche Universiteit in de rechtswetenschappen. Naar Haarlem ge komen, waar hij een praktijd vond als ad vocaat-procureur en notaris, werd hij in 1910 tot lid van den gemeenteraad gekozen en in 1913 tot lid van Prov. Staten. Toen hij in 1919 als Gedeputeerde aftrad werd hij gekozen tot wethouder der ge meente Haarlem, eerist voor de afd. Opbenb. Werken, later kreeg hij Financiën onder zijn beheer. In 1920 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer. „LEERING EN LEIDING." Aflevering over Fascisme en Nationaal- Socialisme. De April-aflevering van het tijdschrift „Leering en Leiding", uitgave van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, is geheel gewijd aan beschouwingen inzake Fascisme en Nationaal-Socialisme. De artikelen zijn van de heeren drs. P. Kasteel, Jac. Jacobsc M.S.C., prof. dr. W. Koenraadt, pr., mr. dr. D. Beaufort O.F.M., C. J. Kuiper, dr. G. Vrijmoed O.F.M., prof. dr. J. B. Kors O.P., Henri Hermans en P. J. S. Serrarens. Wij hebben deze documentaire studie, die we vanmorgen ontvingen slechts vluchtig ingezien. Maar als vaststaande mogen we wel op merken, dat de uitvoerige reeks sprekers een gedocumenteerde en veelzijdige belich ting van het onderwerp garandeert. LANDARBEIDERS KOMEN BIJEEN. Bondsraadbesluiten. Maandagmiddag kwam de Bondsraad van den Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbeiders „St. Deus Dedit" in gebouw St. Bavo te Haarlem in buiten gewone vergadering bijeen. De groote concertzaal was geheel gevuld. Opening. De voorzitter, de heer Loerakker, hield de openingsrede, waarin hij vaststelde, dat de arbeiders in geen enkel bedrijf zoo zwaar worden getroffen, als de landarbei ders. Vaste arbeiders komen hieronder haast niet meer voor. Weliswaar moet het regeeringsbeleid in zake steunregeling zijn ingesteld op een langeren duur van de crisis, maar zelfs binnen het raam van de huidige moeilijk heden kan nog heel wat meer gedaan wor den, om leed te verzachten en ellende te voorkomen. Spr. keurt het af, dat vooral op het platteland de geheele steunregeling practisch in handen der burgemeesters ge steld wordt. Ook is z.i. in de lage loonen der arbeiders, de marge van 25 tot 30 pet. voor huisvaders onbillijk te noemen. Ook het standpunt der regeering betref fende de verbindiendverklaring der collec tieve contracten, kan het bestuur niet dee- len. Weliswaar zijn er ook eenlge lichtpunten te onderscheiden, maar toch blijft het al gemeen aspect nog zoo donker, dat men meer dan ooit schouders aan schouder moet staan. Sprekers grieven tegen sommige groepen van werkgevers gingen vooral uit naar het herhaaldelijk weigeren van behoorlijk overleg, het steeds aanhoudend streven naar nog verdere rationalisatie. Naar sprekers meening, mochten boven genoemde waarschuwingen niet achter wege blijven; wat er ook moge gebeuren, het bestuur wil voor zichzelf overtuigd zijn te hebben gedaan wat redelijk mogelijk was, en zal met souvereine minachting las ter en gestook van allerhande demagogen trotseeren. Nooit is er een tijdvak geweest, waarin de arbeiders meer behoefte hadden aan een krachtige organisatie dan thans. De grootste vijanden der organisatie zijn ech ter diegenen, die zich als vrienden voor doen, die op hartroerende wijze de ellende schilderen en fel en scherp critiseeren, maar daardoor zorgen dat het vertrouwen in de leiding der organisatie wordt onder mijnd. Na deze rede, die met applaus werd be antwoord, kwam aan de orde een bestuurs voorstel tot eenige zeer belangrijke wij zigingen In het reglement, wat het hoofd punt der agenda uitmaakte. Aangaande het royement werd voorge steld art. 2 uit te breiden, met art. 2 a, dat luidt als volgt: „Indien een lid op de gronden genoemd ln art. 7 der statuten door het hoofdbe stuur van het lidmaatschap is vervallen verklaard en dat lid van oordeel is, dat deze vervallenverklaring ten onrechte is geschied, kan hij uiterlijk vier weken na dat deze vervallenverklaring is uitgespro ken, schriftelijk in beroep komen bij den Bestuursraad. Van deze beslissing kan zoowel het hoofd bestuur als het lid in hoogste instantie in beroep komen bij den Bondsraad. Dit be roep moet door het lid schriftelijk binnen 4 weken nadat de beslissing van den Be stuursraad is gevallen, aan het hoofdbe stuur worden toegezonden. Indien de Bestuursraad c.q. de Bonds raad een lid in rechten herstelt, wordt daarbij tevens bepaald of en in hoeverre het lid rechtstreeksche schade van dat .royement heeft gehad, en het bedrag, dat eventueel als schadeloosstelling moet wor den toegekend." Nog belangrijker was de wijziging be treffende het afsluiten van collectieve con tracten. Thans staat in art. 15 zonder meer, dat het hoofdbestuur bevoegd is tot het slui ten van collectieve contracten en het toe passen van daarin voorkomende strafbepa lingen. Ofschoon of liever juist „omdat" thans geen enkele moeilijkheid dienaan gaande te verwachten, is stelde het hoofd bestuur van den bondsraad de volgende aanvulling voor: van art. 15: „overeenkomstig de regelen, welke in art. 63a nader zyn omschreven." Art. 63a: „Het hoofdbestuur maakt van de be voegdheid hem in art. 15 van het regle ment ten aanzien van het sluiten van col lectieve contracten verleend, geen gebruik dan nadat 't de afdeeling, waarvoor deze collectieve arbeidsovereenkomst zal gel den heeft gehoord. Indien bedoelde collectieve arbeidsover eenkomst voor leden van meerdere afdee- lingen bindend is, zal het hoofdbestuur gehouden zijn de besturen van de betrok ken afdeelingen te raadplegen." Voor het geval over het aanhangige voorstel moet worden gestemd, is 63a bo vendien voorzien van uitvoerig commen taar. In de uitvoerige discussies wenschte het bestuur te verklaren, dat speciaal het voor stel betreffende het royement, van eiken politieken inslag ontbloot was, al moest de voorzitter afbraak der eenheid laken. Ele menten, die het vertrouwen in de leiding der organisatie ondermijnen verdienen ech ter niet de minste clementie. Enkele voorstellen tot uitbreiding of wijziging der redactie vonden geen bijval, zoodat het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd a'angenomen. De geestelijke adviseur, rector Kok, uit te zijn vreugde over het groot aantal me degeestelijken, dat aanwezig was en bracht hulde aan den leider van deze ver gadering, die het volle vertrouwen ten vol le verdient. Het was aldus spreker HAAR ONZE STAD. De Gebroeders AMAR verzoeken ons aan onze lezers te willen mededeelen dat alvorens onze stad te bezoeken, zy verblijf te Breda en Dordrecht houden. Het is dus mogelijk de lof welke hun komst vooraf gaat aan de waarheid te toetsen. Vraag Uw vrienden en kennissen naar hun indrukken, wendt U tot de Commis saris van Politie in die steden, gaarne ver tellen zij over het geweldige bedrijf der Gebrs. AMAR, welk een organisatie talent eischt dit, hun eersterangs programma's, sprookjesachtige verlichting, rijkdom van kleeding en décor. Het circus vertrekt naar Alkmaar, Utrecht, maar mochten hun programma's U geen algeheele voldoening gegeven heb ben, zoo aarzel niet uw vrienden in die steden te waarschuwen. 675 een verblijdend teeken, dat ook thans de landarbeiders weer eens den toon hadden aangegeven met een geste van vertrou wen ln het bestuur, door eenstemmig, die voorgestelde maatregelen goed te keuren, waaraan andere organisaties nog moeten beginnen. Spr. besloot met een aanma ning tot katholieke volgzaamheid. „TUd". KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De Raad van Beheer der Koninklijke Ne- dertandsohe Jaarbeurs deelt ons mede, dat in afwijking van den oorspronkelijk vast- gestelden datum de aanstaande najaars- beuns zal worden gehouden van 11 tot en met 20 September 1934. De beurs zal zoo als gewoonlijk alleen op Zondag 16 Sep tember gesloten zijn. MELKPRIJS De Crisis-Zuivel-Centrale mgakt bekend, dat voor de periode van 29 April t.m. 5 Mei de prijs voor het taxe-gedeelte van con sumptie-melk, gekocht op regeeringscon- tract, is bepaald op 4% cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eer ste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van yK cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Burgemeester Bij Kon. besluit is aan M. H. J. M. Quaedvlieg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schaesberg. Invoerrecht op vleescL De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant op versch en gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 kg. ƒ55; paardevleesch, versch of gekoeld, 100 40. Gedurende de maand Mei 1934 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde 11 per 100 kg. bruto; 12K pet. van de waarde, voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde 5 p. 100 kg. bruto. Graalspel: „Nu gaat de Heer voorbij". De kaarten voor de opvoering van 25 April in den Stadsschouwburg te Haar lem zijn uitverkocht. J. A. J. Nolet t Te Schiedam is overleden de heer J. A. J. Nolet. De overledene, die den leeftijd van 66 jaar heeft bereikt, heeft in het openbare leven een voorname rol gespeeld. Van 1895—1930 was hij regent van het R. K. Weeshuis, waarvan de laatste 10 jaar voorzitter. Eveneens was hij voorzitter van de Dr. Noletstichting. Langen tijd was hij Kerkmeester en 40 jaar lid van het Zang koor der St. Liduinakerk. Van 19011904 was hij lid van de Sohiedamsehe Kamer van Koophandel en gedurende langen tijd pen ningmeester van het departement Schiedam der Maatschappij voor nijverheid en han del. Van de commissie voor de financiën van het plaatselijk crisiscomité was hij voorzitter, van de Schiedamsche alcohol- fabriek was hij president-commissaris en commissaris van de verzekeringsmaatschap pijen „Schiedam", „de Rotte" en de Provin ciale Crediet- en Depositobank. Bij het 150-jarig bestaan van het R. K. Weeshuis is de heer Nolet benoemd tot rid der in de Orde van den H. Gregorius en tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandsche Persil Maatschappij N.V. Naar wij van de di-ectie der Nederland sche Persil Maatschappij N.V. vernemen, is haar nieuwe fabriek te Jutphaas bij Utrecht thans zoover gereed, dat zij op Woensdag 2 Mei a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Met de fabricatie in ons land van Persil en de bekende nevenproducten werd in October 1932 begonnen en reeds een jaar later moest worden overgegaan tot een belangrijke uitbreiding van het complex, welke thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe fabriek is uitgerust met de modernste machines. De uitbreiding heeft het tevens noodig gemaakt het aantal werkkrachten te ver- De schandaal-colportage te Amsterdam. De anti-katholieke schandaalcolportage in de hoofdstak behoort gelukkig weer lang tot het verleden. Wij zouden zelfs aldus de „Tijd" de herinnering aan dit weerzinwekkend bedrijf niet ophalen, wa re het niet dat thans de hoofdpersoon, juf frouw BonTunteler, ons komt verzoe ken de volgende verklaring af te drukken, waarin zij openlijk haar spijt over het ge beurde betuigt: „Ondergeteekende heeft langen tijd een rol van beteekenis gespeeld in de anti-ka tholieke straatcolportage, welke aan zoove- len ergernis heeft gegeven. Thans gevoel ik mij gedrongen openlijk mede te deelen, dat Ik deze colportage niet wensch voort te zetten. Ofschoon ik niet katholiek ben, heb ik er de kwade gevol gen van ingezien ook in het prikkelen van katholieken en protestanten tegen elkan der, wier actie zich eerder gemeenschap pelijk dient te richten tegen het stèeds bru taler wordende Communisme en Marxisme. Want juist deze anti-godsdienstige bewe gingen groeien van de verdeeldheid on der christenen, zooals dr. v. d. Mijle mij reeds lang duidelijk maakte evenals de noodzakelijkheid met de colportage uit te scheiden in dezen tijd van maatschappelij ke ontwrichting, waarin vóór alles noodig is nationale eenheid om kansel en troon. Ik heb begrepen, dat het gemakkelijker is, iemands eer en goeden naam aan te tasten dan te herstellen. Vandaar dat lk mij met dit bedrijf niet meer zal bezighou den. Hetzelfde kan ik verklaren namens mijn mede-colporteur Johan Link, terwijl ik gebroken heb met G. W. Bon en diens anti-ultramontaansche actie. Betreffende de brochures „De moeder- cursus van pastoor N." en „Het doopsel in geval van nood" verklaar ik te hebben in gezien, dat zij verkeerd waren, vooral om dat zij voor intiemen kring bestemde uit latingen blootstelden aan lasterlijke ge dachten en uitleggingen. De daarin opge nomen mededeelingen van oud-verpleeg den uit gestichten erken ik als tendentieus anti-katholiek, omdat de bedoelde perso nen communisten, marxisten en vrijden kers waren. Wat de in uw blad verschenen verklaring van ds. van Hoogenhuize aangaat, dat hij met de straat-colportage niets uitstaande had, deze is onjuist. Niet alleen hield hij redevoeringen tegen het „Jezuietisme van Rome" om de anti-paapsche propaganda aan te moedigen, maar ook ontving ik van hem d.d. 20 Juni 1932 een brief, waarin hij mij berichtte, dat ds. Ekering zich inge volge een bespreking met hem in verbin ding zou stellen met hoofdcommissaris Versteeg, om voor mijn colportage vrijheid en bescherming op straat te verkrijgen, een medewerking voor welke ik beide hee ren later in mijn brouchure bedankte. Trouwens ook de heer W. J. Broekhuizen de schrijver der door ons gecolporteerde brochures, moedigde deze colportage aan deels uit anti-papisme, deels omdat hij op elke verkochte brochure een winst van een dubbeltje maakte. Mede tengevolge van dergelijke practij- ken heeft ondergeteekende een hardgron- digen afkeer gekregen van deze actie, die helaas zooveel medeburgers in hun eer en goeden naam benadeelde, waarover ik openlijk mijn spijt betuig. In het vervolg wenschen wij er ons niet meer mee in te laten of in de kaart te spelen van een deels anti-papistische, deels marxistische bewe ging, die ons volk verdeelt en ons hei ligste goed, den godsdienst, dreigt te ver nietigen. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE BURGEMEESTER VAN DER MEULEN Maandagmiddag het afscheid De Raad dezer gemeente komt Maandag, 30 Apil e.k., des namiddags twee uur in openbare vergadering bijeen voor het af scheid van den burgemeester, den edel- achtb. heer J. van der Meulen. Na afloop daarvan bestaat ten Raad- huize voor ieder die daar gebruik van wenscht te maken, gelegenheid om van den burgemeester en zijn echtgenoote af scheid te nemen. ZOETERWOUDE DE CONTRA-PRESTATIE DER WERKLOOZEN De 10 pet toeslag ingewilligd, maarop een verlaagd uurloon van 32 ct. Bij u kwam in een adres van den Chris- telijken Besturenbond en R.K. Volksbond aldus schrijven B. en W. aan den Raad waarbij deze organisaties aandringen op eenige wijzigingen in de yitvoering van het stelsel der z.g. contra-prestatie, welk ver zoek gegrond is op een door Zijne Excel lentie den Minister van Sociale Zaken aan onderscheiden gemeentebesturen gezonden schrijven, waarvan door ons op het tijdstip waarop het adres inkwam nog geen exem plaar was ontvangen, maar dat ondertus- schen den 19den April j.l. ook bij ons is ingekomen. Het adres ligt voor u ter inzage ter ge meente-secretarie. Naar aanleiding van de in het adres naar voren gebrachte wenschen, inhou dende: a. verzoek om het steunbedrag geduren de de periode waarin gewerkt wordt met 10 pet. te verhoogen; b. de objecten bij den Minister te laten voordragen door den adjunct-inspecteur der werkverschaffing te Noordwijk. meenen wij het volgende te moeten opmer ken. Ons college, kennis genomen hebbende van den inhoud van het schrijven van den Minister, heeft overwogen in hoeverre de daarin gegeven voorschriften wijziging be- hooren te brengen in de tot heden hier toe gepaste regeling. Het was ons college reeds voor de ont vangst van het schrijven van den Minister bekend, dat het Departement overwoog of indien in deze gemeente de 10 pet toeslag zou worden gegeven het z.g. werkverschaf- fings-uurloon, dat thans 35 cent bedraagt niet verlaagd zou moeten worden tot 32 ct Hoewel deze verlaging dus voorloopig geen financieel nadeel doch slechts een groo- ter aantal verplichte werkuren voor den betrokkene zou brengen vreesde ons college dat een dergelijke verlaging en meer nog een toeslag van 10 pet. misschien de inzet zou kunnen zijn tot vermindering van den steun, evenals in een naburige ge meente, waar die verlaging reeds plaats vond. Wij achtten het derhalve voor de arbei ders veiliger indien zonder 10 pet maar met behoud van de deeler 35 werd door gegaan. Nu echter van de zijde der arbeiders het verlangen tot het ontvangen van den toe slag werd te kennen gegeven en bovendien vaker in contra-prestatie moest worden gewerkt dan aanvankelijk verwacht werd, is in de situatie wel dermate verandering gekomen dat zij tct een andere houding ten opzichte van een geldelijke toeslag aanleiding geeft. Temeer dringt in die rich ting de omstandigheid, dat door den Mi nister thans imperatief is voorgeschreven dat het uurloon voor deze gemeente is be paald op 32 cent. Daarmee moeten wij de bezwaren en maatregelen, welke wij boven noemden loslaten. Ons college is dus bereid aan 't ingeko men verzoek te voldoen, al ontveinst het zich niet dat daardoor zijn positie wanneer onverhoopt het vraagstuk der steunverla ging ook hier aan de orde zou komen reeds eenigszins ondergraven is. Het ligt voor de hand en daarom be hoeft van een restrictie eigenlijk geen sprake te wezen, maar wij vinden het goed daarop uitdrukkelijk te wijzen dat de 10 pet. toeslag niet zal worden uitgekeerd indien de prestatie van de contra-prestan- ten niet voldoende is. Resumeerende stellen wij u voor ons te machtigen in den zin als hierboven werd omschreven een toeslag van 10 pet. toe te passen op de contra-prestatie, welke dan 30 April a.s. zal ingaan. K. G. V. In het vorig nummer is het laatste gedeelte van het verslag over het jaarfeest van de Katholieke Gezellen Ver eeniging ter drukkerij weggevallen. Gisteravond werd nog eenmaal door de tooneelvereeniging „St. Genesius" van de K. G. V. het blijspel „De Gril van den Hertog" opgevoerd. Zoo goed als het be zoek op den eersten avond was, zoo slecht was de tweede avond. Toch hadden de Gezellen ook den twee den avond een beter bezoek verdiend, want het was een tooneelstuk, dat in staat is een amusanten avond te bezorgen en door de opvoering was het succes van het spel zeer goed bereikt. Alles viel te roemen, alleen de rolvast heid was hier en daar ook bij enkele kleine rollen niet al te stevig. Overigens was het spel zeer goed; de aankleeding, typeering en tooneelverzor- ging waren welverzorgd. Middenstandsvergadering. In hotel „Centraal" werd op initiatief van de beide Middenstandsorganisaties alhier een open bare vergadering gehouden, waarbij als sprekers optraden de heeren F. L. v. d. Leeuw, ad.-dir. v. d. Kon. Ned. Midden standsbond; P. J. v. d. Linden, voorz. Ne- derl. Kruideniersbond, terwijl voor den heer J. de Mol, hoofdbestuurder, van den R.K. Middenstandsbond, die verhinderd was, een andere spreker optrad. Door de sprekers werden behandeld de onderwerpen „Middenstand en Coöperatie" Bij ontstentenis van den heer D. Raap horst Sr. werd de vergadering geopend door den heer C. Y. Ponsioen, voorzitter van de „Hanze", die allen welkom heette en een uiteenzetting gaf omtrent het doel van dezen avond, n.l. om een duidelijke uiteenzetting te geven van de werkelijk heid en van het wezen der coöperatie, zulks in antwoord op de hier onlangs ge houden filmavond voor de coöperatie. Door de bovengenoemde sprekers werd op zeer zakelijke en gedocumenteerde verdedigen de wijze de juiste stand van zaken omtrent de coöperatie uiteengezet als o.m. het we zen, doel en de werkwijze der coöperatie en hoe zij in waarheid werkt. De verschil lende sprekers gaven aan dat slechts 15 pet. koopen van het publiek bij de cooperatie- bedrijven en 85 pet. bij de middenstands- bedrijven. Van de gelegenheid tot debat werd een veelvuldig gebruik gemaakt, o.a. door een lid der commissie van de oprich ting eener coöperatie te dezer plaatse. De verschillende debaters en gestelde vragen werden door den heer v. d. Leeuw op dui delijke en overtuigende wijze beantwoord. Hierna volgde de gebruikelijke sluiting. WOERDEN Vechtpartij. Gisterenmorgen had een emotioneele vechtpartij plaats tusschen den hoofdagent van politie en een zekeren v. L. alhier. Er schijnt kwestie te zijn ontstaan over een vaarstok, die tot dit evenement leid de. Hoe het zij, beiden rolden over den grond nabij het politiebureau, totdat bur gers hulp verleenden. In het bureau raakte men weer slaags tot v. L. tenslotte overmeesterd werd en in een cel opgesloten. De hoofdagent was gewond aan neus en lippen. Nadat in het bureau doktershulp was verleend, werd hij per taxi naar zijn huis vervoerd. v. L. is later weer op vrije voeten ge steld. Naastenliefde. De Zondag gehouden collecte voor de arme Communiekinderen bracht op de somma van 273.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11