Herziening Opleiding Onderwijzers. 25ste Jaargang DINSDAG 24 APRIL 1934 No. 7794 3>e £eicbeli£(Soii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij YooruitbetaËng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad b voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I. GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Het geroep om een nieuwe maatschappij. Hi de heden te Leeuwarden gehouden 50ste algemeene vergadering van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" hield de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, een rede getiteld: „Door eendracht sterk". Aan diens rede ontlee- nen we de volgende passage: „De nieuwlichters brengen doorgaans niet veel nieuw licht. Hun feitenkennis is meest omgekeerd evenredig aan hun pro clamaties. Men versmaadt de middelen, die er zijn. Al het geklaag over de be staande maatschappij en het zgn. kapitalis tische stelsel, over het parlementarisme en het democratisch regeer-systeem geeft zoo bitter weinig. Meestal is het een be wijs van eigen geestelijke armoede. Het wordt niet zelden aangeheven door per sonen, die niet eens in staat zijn de mid delen te gebruiken, die er zijn, laat staan dat zij iets zouden kunnen doen met de middelen die er nog niet *zyn en die ze zelf scheppen moeten". Dat degenen, die een andere maat schappij willen, moeten worden bestem peld als „nieuwlichters", die „doorgaans niet veel nieuw licht" brengen dat zijn wij met minister De Wilde volstrekt niet in het algemeen eens! Maar wel onderstreepen wij van harte zijn opmerking, dat er onder degenen, die om een andere maatschappij roepen, velen zijn, die niet eens de kracht en den ijver, de lust en de bezieling bezitten, om nu, in deze maatschappij te bereiken dat goede, wat, ongetwijfeld, met de be- staande middelen, bereikt worden kan. Het geroep om een andere maat schappij door zulke lieden beteekent practisch niet veel meer dan een jongens achtig verlangen naar iets nieuws o m h e t nieuwe alleen! WAARSCHUWENDE WOORDEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. Op een vergadering van de leiders van alle katholieke organisaties uit het Bisdom Berlijn heeft Mgr. Bares o.m., het volgen de gezegd: Ieder katholiek moet thans voorzichtig zijn om niet langzaam af te glij den naar het moderne heidendom. De bisschoppelijke Curie van Mains heeft aan de geestelijkheid van het Bisdom op dracht gegeven om ijverige propaganda te maken voor de Katholieke Pers. In het her derlijk schrijven wordt gezegd: in de ver gaderingen en van den kansel moet voort durend gewezen worden op de noodzake lijkheid van de Katholieke Pers. Er kan niet voldoende den nadruk: worden gelegd op de noodzakelijkheid voor ieder katho liek, om een goed katholiek dagblad te lezen. Het gewenschte succes zal echter nooit verkregen worden zonder de ijverige medewerking van de geestelijkheid. Iedere geestelijke moet ten volle zijn verantwoor delijkheid en zijn plicht om dit moderne geestelijke wapen op de juiste wijze te ge bruiken beseffen. Mgr. Gr ober, de Bisschop van Freiburg, heeft een toespraak gehouden in de kathe drale kerk, waarin hij o.m. verklaarde: zij die aan het hoofd van den Staat staan, wil len niet dat 't Cocordaat een doode letter fclijve; maar tot mijn smart moet ik consta- teeren dat er in ons vaderland velen zijn die zich de toekomst van het Duitsche volk niet anders kunnen voorstellen, dan zonder het Christendom. VIJFJARIGE KWEEKSCHOOL EN DRIE JARIGE CURSUSSEN VOOR ONDER WIJZERESSEN VOOR LAGERE KLASSEN. Financieele gelijkstelling tusschen bijzondere en rijkskweekscholen. Minister Marchant heeft een wetsont werp ingediend, dat een nieuwe regeling geeft voor de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het Lager Onder wijs. Uitgangspunt van deze regeling zijn de oorspronkelijke voorschriften der L.O.- wet-1920. Het ontwerp beoogt de instelling van 5- jarige kweekscholen, die volledig gevorm de onderwijzers zullen afleveren, daarnaast staat een drie-jarige cursus voor onderwij zeressen voor de lagere schoolklassen, die daar zullen worden opgeleid. De financieele gelijkstelling tusschen bij zondere- en rijkskweekscholen wordt aan vaard en mogelijk gemaakt door inkrim ping van het aantal onderwijsinrichtingen. Met de Lager Onderwijswet-1920 stelt de minister zich op het standpunt, dat de kweekschool de onderwijzers en onderwij zeressen, wat hun algemeene opleiding be treft, volledig gevormd aan de lagere school behoort af te leveren. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in titel zes der L. O.-wet 1920 is neergeschreven. Hij is ten aanzien van een enkel hoofdpunt van die regeling afgeweken. Met de gedachte dat de nieuwe onderwijsakte ook de bevoegd heid zou moeten omvatten om aan een school voor gewoon lager onderwijs onder wijs te geven in de speciale vakken licha melijke oefening, Fransch, Duitsch, En- gelsch, wiskunde en handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken lichamelijke oefening, wis kunde en handenarbeid, is naar zijn mee ning te hoog gegrepen. De „opleidings school" en de onderwijzeres, die daarvoor in de lage klassen der school voor gewoon lager onderwijs zal worden gevormd, heeft hij in beginsel aanvaard. Ter wille van de bezuiniging heeft hij echter in het wets ontwerp die opleiding niet ondergebracht in afzonderlijke scholen, maar ze in de kweekschool geïncorporeerd. De vijf-jarige kweekschool behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver bestaan de vier-jarige. De bedoeling immers is, dat de opleiding in het vierde en vijfde leer jaar der 5-jarige kweekschool voor niet meer dan de helft uit theoretische lessen zal bestaan. De overige tijd is bestemd voor oefening in de praktijk van het lesgeven en eigen vrije studie. Meer lokaliteit dan de vier-jarige opleiding eisoht de vijf-jari ge dus niet, en evenmin uitbreiding van het totaal aantal lesuren. Een factor, die wel van beteekenis is voor de kosten, is de aanvaarding van de financieele gelijkstelling van de bijzondere- met de Rijkskweekscholen. Zeker zou de verwezenlijking van dit reeds in 1920 ook voor de onderwijzers-opleiding in de wet uitgedrukte beginsel nu juist bezwaar ople veren, ware het niet, dat een ook om an dere redenen dan bezuiniging noodige inkrimping van het aantal opleidingsinrich tingen ten zeerste noodig is. Die inkrimping, waarin het wetsontwerp eveneens beoogt te voorzien, zal de toepas sing van de pacificatie-gedachte ook op dit gebied mogelijk maken. Met betrekking tot de akten van be kwaamheid is het de'bedoeling, zoo spoe dig mogelijk van den ouden iin den nieu wen toestand over te gaan. Daarvan uit gaande zou in 1934 voor het laatst een staatsexamen voor de oude onderwijzers- acte moeten worden afgenomen. De billijk heid eischt echter om aan hen, die in dat jaar by het examen niet slagen, in 1935 nog eens een kans te geven. Het hoofdonderwijzersexamen zal in 1933 voor het laatst worden afgenomen. TAAK VOOR MIDDENSTANDS- BANK 'S LANDS KAS LAAT NIET MEER STEUN TOE DAN ƒ2.000.000. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer ovpr het wetsontwerp tot wijziging van het zevende Hoofdstuk B der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1934. (Cre- dietverleening Middenstand). Het was, zoo blijkt uit dit staatsstuk, de Regeering aangenaam te vernemen, dat de indiening van het wetsontwerp door zeer vele leden werd toegejuicht. Dat het ont werp de kern van het middenstandspro bleem niet raakt, stemt de minister voet stoots toe. De bedoeling is geen anderen, dan in daarvoor in aanmerking komende gevallen incidenteel credietsteun te verlee- nen. In dit verband meent hij te kunnen volstaan met de mededeeling, dat de door de Regeering ingewonnen adviezen haar ten slotte de overtuiging hebben geschon ken, dat de door het wetsontwerp beoog de maatregel, welke door de leden, die de indiening van het wetsontwerp toejuichten terecht als een bescheiden poging tot hulp verleening werd aangemerkt, aanbeveling verdient. Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen cre- diet moet voorstellen, zij opgemerkt, dat de credietverleening zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Middenstandsbank, welke eventueele verliezen op verleende credieten aan het Rijk zal kunnen decla- reeren. Aan het verzoek om overlegging van het advies van den Economischen Raad kan de regeering niet voldoen, omdat met dien Raad is overeengekomen, dat zijn adviezen uitsluitend voor de regeering bestemd zyn. Niet bepaalde becijfering. Aan het bedrag van ƒ2 millioen ligt niet een bepaalde becijfering ten grond slag. Dit in de Memorie van Toelichting genoemde bedrag stelt aan de beoogde hulpverleening een uiterste grens; de toe stand van 's lands financiën laat naar de meening van de regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag beschikbaar te stellen. De minister moet met stelligheid tegen spreken, dat het wetsontwerp zou beoogen, de Middenstandsbank te redden uit een moeilijke positie, waarin zij zou zijn ge raakt of waarin zij zou komen te verkee- ren ten gevolge van de liquiditeitsmoeilijk heden van vele middenstandsbedrijven. Van zoodanige moeilijke positie is geen sprake. De regeering meent niet te kunnen prijs geven het aan het wetsontwerp ten grond slag liggende voornemen de credietverlee ning uitsluitend over de Nederlandsche Middenstandsbank te doen loopen. De kan toren van de Middenstandsbank en van een groot aantal met haar in relatie staande zelfstandige middenstandsbanken zijn in een zoo groot aantal over het geheele land verspreid, dat voor een minder vlotte be handeling der binnenkomende aanvragen niet behoeft te worden gevreesd. Het ligt niet in de bedoeling een com missie in te stellen om na te gaan, aan welke bedrijven credieten kunnen worden verleend. Het instellen eener zoodanige commissie zou onvermijdelijk leiden tot ernstige verzwakking van de positie van de Middenstandsbank. Practijk moet leeren. Welke voorwaarden aan de credietver leening zullen moeten worden verbonden, kan niet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de practijk den weg zal moeten wijzen. Met „volwaardige" bedrijven worden bedoeld bedrijven, welke op een gezonde rentabiliteitsbasis berusten. Bedrijven wel ke zich zien bedreigd met omvangrijke ver liezen op uitstaande vorderingen, zullen veelal wel in zoodanige mate in hun ka pitaal en tevens in hun rentabiliteit getrof fen zijn, dat zij hebben opgehouden vol waardig te zijn. Zoodanige bedrijven zul len dus niet met succes een beroep op de regeling kunnen doen. Het ligt trouwens voor de hahd, dat met het op de been houden van dergelijke bedrijven, gesteld dat dit tot taak van de Overheid zou be- hooren, sommen gemoeid zouden zijn, wel ke het meergenoemde bedrag van 2 mil- 1 lioen wel zeer ver zouden te boven gaan. Flora 1935 te Heemstede Grootscheepsche reclame over de geheele wereld. Een hoffelijke uitnoodiging van de Alg. Vereeniging v. Bloembollencultuur om de tentoonstelling 1935 te komen bekijken!.. Na deze invitatie, te hebben gelezen en herlezen, hebben wij onze oogen eens uit gewreven en op de kalender gekeken. Maar de kalender liet ons in de steek. De uitnoodiging was evenwel in te dui delijke woorden gesteld, om den indruk te wekken, dat de heer Krelage zich een jaar vergist zou hebben, en voor een verlate April-grap achten wij den voorzitter van B.b.c. te hoog. Wij zijn dus naar Heemstede gegaan om de tentoonstelling te bezichtigen, die over een jaar gehouden zal worden, en van dat bezoek hebben wij in 't geheel geen berouw gehad. Van de internationale vollégrondsten- toonstelling „Flora" is nog maar weinig te zien. Het prachtige terrein, waarop de show zal worden gehouden, een gedeel te van „Groenendaal" hebben wij be zichtigd, maar dat kan men ieder jaar. Men was reeds druk bezig met het aanleggen van de plantsoenen en perken, er kwam reeds „lijn" in de groote weide en het uit gestrekte bollenland, waar over een jaar de bloemen in de heerlijkste kleuren zullen bloeien. Het directiegebouw waar voor zitter Van Waveren en secretaris Voors de scepter zwaaien is reeds gereed en maakt in de boschrijke omgeving een pret- tigen en modernen indruk. Maar overigens is er van „Flora" nog niet veel te zien. Waarom „Bloembollencultuur" de pers dan had uitgenoodigd? In hoofdzaak om belangrijke mededeelingen te doen ver spreiden over den gang van zaken met de Tentoonstelling. Het bloembollenvak is zoo doorkneed in persoonlijke en beter nog in „onpersoon lijke reclame", dat zij de waarde van een langdurige vóór-reclame niet onderschat. Waar het hier betreft een groot belang voor de Bloembollenstreek en eveneens een groot belang voor Nederland, willen wij tot deze propaganda gaarne onze me dewerking verleenen. „Flora" belooft inderdaad te worden een internationale gebeurtenis op tuinbouw gebied. Wat de inzendingen betreft, kon men ons nu reeds verklaren, dat het succes verzekerd is voor meer dan 100 pet. Ook voor de vijf „tijdelijke" tentoonstel lingen in het hoofdgebouw, (achtereenvol gens voor bloembollen, Aalsmeersche pro ducten, Boskoopsche en buitenlandsche cul tures en voor de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde) hebben de inschrijvingen een goed verloop. In zijn opzet zal „Flora" dus zeker sla gen, of zij haar doel volledig zal bereiken hangt van de reclame af. Want het voor naamste doel van deze tentoonstelling is: propaganda voor de bloembol len in binnen- en buiten land. Deze aangelegenheid kunnen we echter veilig aan het Tentoonstellingsbestuur toe vertrouwen. Ofschoon het tijdstip van de opening nog in het verre verschiet ligt, heeft het reeds een groote activiteit ont plooid. Aan alle stations in Europa zullen, met welwillende medewerking van de Ned. Spoorwegen, kleurige platen worden op gehangen in de verschillende landstalen. Ook V. V. V. zal in verschillende landen nog een handje meehelpen. Aan Amerikaansche garden-clubs en tuinbouwvereenigingen zal de gelegenheid worden geboden om op een goedkoope ma nier naar Heemstede te komen, tot welk doel een Oceaanstoomer is gecharterd. Ook met tuinbouwvereenigingen in an dere landen is het tentoonstellingsbestuur in onderhandeling getreden en het heeft de goede verwachting, dat ook daar de be langstelling groot zal zijn. Zoo heeft de En- gelsche Royal Horticultural Society trips naar „Flora" in bespreking met de Paasch- dagen en bij andere speciale gelegenheden. Er zullen speciale weekend-biljetten wor den uitgegeven. Gezamenlijke reizen van Scandinaafsche en Finsche tuinders staan eveneens op het programma, terwijl speciale treinen zul len rijden uit Berlijn, Parijs, Rome waar bij de reisbureaux hun hulp verleenen. Ook de K. N. A. C. en de A. N. W. B. zul len er nog een schepje bij doen en b.v. ver- keerskaarten verspreiden, waarop de toe gangswegen en parteerterreinen zyn aan geduid. Men ziet het: de reclame wordt groot scheeps aangepakt. Wat de verdere mededeelingen betreft, die aan de pers verstrekt werden, kunnen wij kort zijn, eerstens omdat wij eenige maanden geleden reeds een korte beschrij ving gaven, en voorts omdat wij in dit jaar alle gelegenheid zullen hebben, op deze tentoonstelling uitvoerig terug te ko men. Om den leek te overbluffen zouden VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Italiaansch-Engelsche pogingen om de Ontwapeningsconferentie te redden. (4de blad). Een algemeene staking te Madrid als protest tegen een katholiek congres. (4de blad). China wendt zich tot de mogendheden in verband met de houding van Japan. (4de blad). Reeds meer dan 100 dooden bij de mijn ramp bij Serajewo. (Buitenl. Ber., 4de blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs. (lste blad). De memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot cre dietverleening aan den middenstand, (lste blad). Overleden is de heer M. G. de Bloeme, oud-directeur van den postchèque- en giro dienst. (2de blad). Overleden is de heer L. A. M. Sassen, vice-president van het Haagseh Gerechts hof. (Laatste Berichten). Hoe het drama van Putbroek zich af speelde wordt in de bekentenis van v. d. Elzen Jr. tot klaarheid gebracht, (lste blad en Gem. Ber. 3de blad). Zeventigjarige man te Waspik vermoord gevonden, (lste blad). wij nog kunnen mededeelen, dat er 3.000.000 bloembollen zullen worden opge plant, het aantal heesters en boomen loopt in de duizenden, terwijl op vaste planten- gebied zoo omvangrijke toezeggingen zijn gedaan, dat de gezamenlijke daarmee te beplahten oppervlakte meer dan 10.000 vierk. M. beslaat. Door dit alles is verzekerd van den eer sten dag der tentoonstelling (15 Maart) tot den sluitingsdag een onafgebroken bloei van alle producten van bloembollenteelt, bloemen- en plantenteelt, en boomkweeke- rijen, die in het voorjaar bloeien. En midden in deze Nationale Bloemen tuin zal straks het Bloemenpaleis verrij zen, waarin dan vijfmaal achtereen de kas sen en kweekerijen in Aalsmeer, Boskoop, Haarlem en Omgeving en ook in de buiten landsche centra tienduizenden exemplaren van hare producten zullen tentoonstellen. Het belooft een grandiose tentoonstel ling te worden, en men doet goed nu reeds eenige dagen te reserveeren MOORD TE WASPIK. Lijk van den 70-jarigen man gevonden. Hedenmorgen ontdekte men in het Zui- der Afwateringskanaal te Waspik het lijik van den 70-jarigen ongehuwden J. Kools uit Waspik. Het lijk had een diepe snij won de aan den hals. Op eenige meters afstand van het water vond men bloedsporen en voetstappen, zoodat men overtuigd is, dat hier een moord gepleegd is en na den moord het lijk in het water is geworpen. Omtrent den dader of eventueel daders is nog niets bekend. De politie heeft de zaak in handen. HOE HET DRAMA VAN PUT BROEK ZICH AFSPEELDE De bekentenis van v. d. Elzen Jr. Omtrent den inhoud van de door v. d. Elzen afgelegde bekentenis vernemen wij het volgende: Na in den avond van het drama te Pos- terholt verschillende café's te hebben be zocht, wilde de zoon zich ter ruste begeven. Hij werd echter door zijn vader wetr naar beneden geroepen, om zich met hem naar Putbroek te begeven. De zoon voelde hier eerst niets voor, doch gaf tenslotte toe en beiden gingen zwaar bewapend op weg. i Buiten gekomen deelde de vader den zoon mede, dat hij naar het huis van de Kerstens ging om zich daar "erdekt op te stellen en de bewoners naar buiten te lokken. Hij zou echter eerst een schot door de ruiten lossen en als daarop de zoons van Kersten naar

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1