£eid&cli£(Boti/fcci/iit De Reuzen-Circus derOebroedersflMAR 25ste Jaargang VRIJDAG 20 APRIL 1934 No. 7791 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ei verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. TWEEDE KAMER Naasting en opheffing locaal- spoorwegen Steunverlaging in Twente Het eerste wetsontwerp, dat gistermid dag aan de orde kwam, beoogde de naas ting, en daarna de opheffing van eenige locaalspoorwegen, die aan de Nederland- sche Spoorwegen veel verlies brengen. Al hoewel de Staat jaarlijks een som moet bij dragen voor de Nederlandsche spoorwegen, die in de tientallen millioenen loopt, was er toch nog verzet tegen deze bezuiniging. De heer Bakker (C.H.) was van mee ning, dat de Regeering zich eerst in verbin ding moest stellen met de belanghebben den in de streek van de betreffende spoor wegen, om zoodoende wellicht tot een op lossing te komen. Dit vond de M i n i s- ter van Waterstaat, de heer K a 1 f f, een aannemelijk desideratum, en hij "be loofde dit te zullen doen. De heer Van der Bilt (R.K.) pleitte vooral voor de instandhouding van het lijntje Hoorn Medemblik. Hij meende, dat het bedrijfs leven in die streek, en later in de Wierin- germeer, zwaarder zou getroffen worden door de opheffing van het lijntje dan de Spoorwegen door de instandhouding ervan. Dit pleidooi mocht echter niet baten; de Minister zeide, dat er van bezuiniging bij de exploitatie geen sprake meer was, hetgeen verschillende sprekers nog als een oplossing beschouwden, en dat er tot op heffing zou worden overgegaan, tenzij uit de streek zelf steun zou komen, die het verlies zou opheffen. In tegenstelling met sommigen, die meenden, dat betreffende streken weer in hun vroegere isolatie zou den terugvallen, meende de minister, dat de nieuwe vervoermiddelen, die intusschen gekomen zijn, dit onmogelijk maakten. Het wetsontwerp werd z. h. st. aangenomen. Het wetsontwerp, dat hierna aan de or de kwam baarde den minister meer moei lijkheden. Dit voorstel bedoelt de verschil lende tramwegmaatschappijen in Noord- Brabant te fusionneeren. De Kamers van Koophandel vreesden, dat deze fusie zou leiden tot het instandhouden van eenige lijntjes, die niet rendeeren, zoo merkte de heer Van der Putt (R.K.) op. Als dit waar is, heeft de Regeering dan wel de middelen om dit te voorkomen, vroeg spr. Het antwoord van den Minister van Waterstaat was geruststellend, immers contractueel was vastgelegd, dat deze mi nister in laatste instantie het recht zou hebben in deze zaken beslissend op te tre den, hetgeen hij niet zou aarzelen te doen. Een andere kwestie was de -vertegen woordiging van het personeel. Hierover rees eenig misverstand, daar verschillen de sprekers meenden, dat de minister hier afzijdig tegenover stond. Dit vermoeden wekte groote ongerustheid, o.a. by den heer Kuiper (R.K.), die zelfs hierin aanlei ding vond een motie in te dienen met het verzoek aan den minister zijn standpunt in deze te wijzigen. Uit het antwoord van den Minister bleek echter, dat deze al leen afzijdig stond tegen het benoemen van een lid van het personeel als zoodanig tot commissaris, waardoor deze dus toezicht zou uitoefenen op zijn directeur. Spr. vond, dat overleg moest plaats vinden tusschen directie en personeel in het bedrijf, maar dat het personeel niet als zoodanig verte genwoordigd behoorde te zijn in de raad van commissarissen, wel echter wilde de minister met Ged. Staten overleggen om den betrokkene (den heer Nivard te den Bosch) dit etiket van personeelsvertegen- woordiger af te nemen en hem dan tot commissaris te benoemen. Deze verklaring verwekte zooveel geruststelling, dat de mo tie werd ingetrokken. Derde punt van bespreking vormde de verzorging van het personeel van de te verdwijnen diensten. Eenige sprekers meenden, dat deze verzorging niet voldoen de behartigd was, gezien ook de vergelij king met de regeling desbetreffende bij de opheffing van de lijn Zutphen—Emmerik. De Minister vond het eigenlijk heele- maal niet noodig hiervoor een afzonder lijke regeling te treffen, daar de dienst regeling van de bestaande maatschappijen voorziet in dergelijke eventualiteiten. Toch was spr. bereid de regeling bij de lijn ZutphenEmmerik als een precedent te beschouwen. Het wetsontwerp werd z. h. st. aanvaard. Volgde het begin van de interpellatie- Kupers (S.D.A.P.) over de steunverla ging in Twente, waarover het laatste woord waarschijnlijk nog niet is gezegd. De heer Kupers hield een lang betoog over de treu rige toestand der werkloozen, over de zeer lage steunnormen, en kwam tot de con clusie, dat verdere verlaging een misdaad zou zijn. Hij vroeg dan ook of de minister op dit besluit wilde terugkomen. Verder of dit een begin was, om tot verlaging over het geheele land te komen, mede in ver band met de geruchten over conferenties van de Regeering met de burgemeesters van de 4 groote steden over deze aangele genheid. Tenslotte of de minister niet van meening was, dat de laatste besluiten ten deze de loonen in de werkverschaffing niet te laag hadden gemaakt, en of deze besluiten nietig zouden worden verklaard. Als middelen om steunverlaging onnoodig te maken wees spr. o.a. aan: verhooging van de crisis-inkomstenbelasting, verhoo ging van de successie-belasting, en het aan gaan van leeningen. Wij zullen moeten af wachten hoe deze interpellatie zal afloo- pen, maar dat er rake dingen zullen gezegd worden is zeker. Voorzichtig met conclusies. „Sommige bladen kennen geen tact en maat in een berichtgeving, die de katholie ke voorzichtigheid ridicuul maakt." Deze opmerking plaatst de „Tijd" van gisteren avond naar aanleiding van een inderdaad min of meer dwaas artikel in een katho liek dagblad, waarin een commentaar wordt gegeven op de berichten over een massa- terugkeer van Duitsche Protestanten naar de Katholieke Kerk. De bedoelde berichten mogen niet wor den onderschat. Ze zeggen meer, dan enkele liberale bladen er in willen leggen. Ze geven hoop.... De Duitsche Protestan ten, die zich wenden tot Rome, zoeken ern stig naar de hereeniging aller Christenen, zoeken ernstig naar de Waarheid.... Maar de bedoelde berichten mogen ook niet worden overschatVoorloo- pig zijn alle conclusies uit de gepubliceerde berichten voorbarig, tenzij deze.... dat er veel aanleiding is om te bidden! DE BLOEMBOLLEN De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland meldt: Zondag a.s. 22 April „Bol- lenzondag". Uit verschillende bollencentra wordt ge meld, dat zich dit jaar het merkwaardig verschijnsel voordoet, dat narcissen, hya cinthen en tulpen tegelijk in bloei staan. Ten zuiden van het Noordzeekanaal zijn de narcissen nog in vollen bloei, zijn de hyacinthen schitterend en beginnen de vroege tulpen mooi te kleuren. De vroege soorten narcissen worden reeds geplukt. Op vele plaatsen zijn de hyacinthen in vol len bloei. Ten noorden van het Noordzeekanaal zijn met de narcissen en hyacinthen ook de vroege tulpen in bloei. Te Scheveningen wordt a.s. Zondag een Fransch reisgezelschap verwacht van on geveer 300 personen, die per extratrein uit Parijs arriveeren om een bezoek aan de bloembollenvelden te brengen, waarna zy het diner in het Paviljoen van de Pier zullen gebruiken. BINNENLAND DE OPVOLGING VAN MINISTER VERSCHUUR. De „Limb. Koerier" bevat een bericht uit Den Haag, waarin voor de portefeuille van Economische Zaïken behalve dr. Kor- tenhorst ook mr. Steenberghe uit Goirle, de voorzitter van de Algemeene R. K. Werk geversvereniging, wordt genoemd. Ook mr. Steenberghe zou in den kring der liberalen niet gewensobt worden, al heeft hij bij de onderhandelingen met Duitschland een zeer goed figuur gemaakt. Verder beweerden sommigen dat mr. Romme, de voorzitter van de katholieke raadsfractie in Amster dam, ook een kans maakt. En mede in ver band met dje door de „Limb. Koerier" op geworpen vraag, of er socialisten in het kabinet-Colijn dienen te worden opgeno men, sprak men ook van dr. Th. van der Waerden en den héér Van den Tempel. Naar de „Utr. Crt." ter oore kwaim, wordt ook de naam genoemd van het Kamerlid Henri Hermans, die de portefeuille van mi nister Verschuur zou overnemen. DE SPELLINGKWESTIE. Het standpunt der Ministers. De „Maasbode" verneemt nog, dat som mige Ministers, alhoewel in principe ge neigd het gisteren gepubliceerde voorstel te aanvaarden, daartegen vooral bezwaar heb ben, wijl zij vreezen, dat met deze aanvaar ding de zaak nog niet definitief zou zijn op gelost en men spoedig weer een vereeniging tot vereenvoudiging zou hebben. Ook moet de opinie geuit zijn, dat deze spellingkwestie niet slechst op gronden aan de taalwetenschap ontleend, kan worden opgelost maar dat, onafhankelijk van filo logische argumenten, wier juistheid men overigens niet betwist, op louter practische gronden niet zooveel franje van de spel ling-De Vries mocht worden afgeknipt. Alhoewel Minister Colijn zich jaren ge leden voor de vereenvoudigde spelling heeft verklaard, is het een bekend feit, dat som mige ministerst op de genoemde gronden tegen de nu voorgestelde vereenvoudiging bezwaar hebben. Evenwei is, zooals wij schreven, de Minister van Onderwijs be voegd deze zaak voor het onderwijs zelf te regelen. Men kan uiteraard verwachten, dat Minister Marchant al het mogelijke zal doen, zijn collega's te winnen voor een door hem te nemen beslissing in de richting van de vereenvoudiging. Hierbij zal dan een rol spelen het antwoord op de vraag, hoe onze publieke opinie op het voorstel zal reageeren. DE WINKELSLUITINGSWET. Van de Kamer-agenda afgevoerd. De parlementaire redacteur van de „Msb." bericht: De herziening van de Winkelsluitingswet is van de agenda van de Tweede Kamer afgevoerd. Dit houdt, naar wij vermoeden, verband met het feit, dat minister Colijn ad interim Economische Zaken beheerscht. Van den leider der A.R.-partij kan men uiteraard moeilijk verwachten, dat hij een wetsontwerp zal verdedigen, tegen den in houd waarvan juist de A.R. fractie zeer ernstig bezwaar heeft in verband met de uitbreiding van den Zondagsverkoop. VRIJGESTELDE EN KIESWET. Naar de „Nieuwe Rott. Crt." verneemt, is op het oogenblik bij den ministerraad een wetsontwerp van mr. De Wilde, mi nister van binnenlandsche zaken, in over weging tot wijziging van de Kieswet, de Gemeentewet en de Provinciale wet en waarvan de strekking is, dat aan vrijge stelden van organisaties van gemeente en provinciaal personeel de verkiesbaar heid voor den gemeenteraad resp. de Pro vinciale Staten wordt ontnomen. De be doeling is aan art. 25 sub f van de Ge meentewet en aan art. 21 van de Provin ciale wet de bepaling toe te voegen, dat de onvereenigoaarheid in den aanhef van deze artikelen bedoeld, ook geldt voor de bezoldigde bestuurders van of personen in dienst van vereenigingen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der gemeente (resp. de provincie) bij het gemeentebestuur, (resp. het provinciaal bestuur) te behartigen. Bij de laatste wijziging van de Gemeen tewet had minister Ruys de Beerenbrouck een dergelijke bepaling voorgesteld, waar in echter sprake was van de geldelijke be langen van het personeel enz. De Kamer heeft toen met 48 tegen 30 stemmen een amendement-Van den Bergh aangenomen, waarbij de voorgestelde uit- sluitingsgrond uit het regeeringsontwerp werd geschrapt. BOETE-PROCESSIE VAN DEN L. T. B. Voor de derde maal gaat de L. T. B. een boete-processie ondernemen naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Niet midden in den zomer, zooals de vo rige keeren, maar thans in de maand Mei. Als datum is gekozen Donderdag, 17 Mei. Het zal een grootsche Maria-dag worden. De kern en de bloem van Haarlem's dio cees, n.l. de katholieke Boeren en Tuinders, trekken op naar dit welbekende Genade oord te Heiloo. Als blijde Christenen zullen zy optrek ken. De nood is hoog bij de boeren en tuin ders. Maar toch zal men niet de moed laten zakken. Op de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood zal om uitkomst gesmeekt worden bij den Gever van Alle Goeds. DE INVOER VAN NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis. Reuter meldt uit Londen aan de „N. R. Crt."- In het Lagerhuis werd Donderdag de vraag gesteld of het bekend was, dat de invoer van bloembollen uit Nederland ge stegen was van 16 millioen gedurende de eerste twee maanden van 1932 tot 41 mil lioen gedurende het overeenkomstige tijd vak in 1934. Dr. Burgin, de parlementaire secretaris van het departement van handel, ant woordde bevestigend en verklaarde, dat met deze stijging rekening zou worden gehouden bij de onderhandelingen met de Nederlandsche regeering over een han delsverdrag. UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR BELGIë. De Nederlandsche Aardappelcentrale, als monopoliehoudster voor den uitvoer van aardappelen naar België, verzoekt om 't volgende ter kennis van belanghebben den te brengen: 1. Met ingang van Maandag 23 April is de sorteering voor zand- en klei-aardap- palen, welke naar België worden geëxpor teerd, vastgesteld op 40 m.M. vierkante maat en opwaarts. 2. Met ingang van denzelfden datum is het door de Centrale te heffen prijsver schil bij export vastgesteld als volgt: Voor goedgekeurde pootaardappelen 61 cents per 100 K.G.; voor consumptie-aardappelen 36 cents per 100 K.G.; voor veevoeder-aardappelen 1 gulden per 100 K.G.; terwijl de Centrale zich het recht voor behoudt om in die gevallen, waarin door afwijkende inkoop-prijzen gevaar zou ont staan, dat de Belgische minimumprijs van frs. 27.niet zou worden bereikt, het prijsverschil zoodanig te verhoogen, dat het juiste niveau bereikt wordt. 3. Alle monopolieconcenten moeten, alvorens de uitvoer plaats vindt aan de betreffende districtskantoren der Gewes telijke Aardappel-Organisaties ter afstem peling worden aangeboden. 4. Op alle monopolie-consenten moet het juiste spoor-, ijk- of fairbankgewicht wor den ingevuld. Dit gewicht moet door de daartoe be voegde personen of lichamen worden in gevuld en gewaarmerkt onder punt 6 van het concent-formulier, tenzij men er de voorkeur aan geeft, een officiel bewijs stuk van het gewicht te hechten aan het concent-formulier. CRISIS RUNDVEECENTRALE. De Crisis Rundveecentrale deelt mede, dat het haar gewenscht voorkomt, er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat al leen nuchtere vaarskalveren voor levering bij de daartoe aangewezen adressen in aanmerking komen. De kalveren, die reeds te oud zijn om als nuchter te wor den beschouwd, worden geweigerd. De adressen alwaar de kalveren kunnen worden geleverd, zijn o.m. de navolgende: Baas en Domburg, Gem. Slachthuis, Bode graven; Lunenburg en de Zeeuw, Woer den; N.V. Uithoornsche Baconfabr., Uit hoorn. Op Zaterdag zullen geen kalveren meer kunnen worden geleverd. MET DEN DIESELMOTOR-TREIN. De leden der Tweede Kamer zijn heden middag half 4 van het Staatsspoor-station te 's-Gravenhage, een rit met den Diesel motor-trein naar Arnhem gaan maken, waar de aankomst 13 minuten over half 5 werd verwacht. Het lag in de bedoeling 20 minuten te Arnhem te blijven, 5.03 uur weder te vertrekken en op den terugweg in Ede, Utrecht en Gouda reizigers uit te laten. Om 6.19 uur werd de trein weder in Den Haag terugverwacht. De Mozes en Aaronkerk te Amsterdam verdwijnt. Het staat thans definitief vast, dat de Pa rochiekerk van dien H. Antonius van Padua op het Waterloopleim (Mozes en Aaron) zal verdwijnen. De kerk is thans te koop aan geboden. Wordt op het complex aan het Waterlooplein een serieus bod ontvangen, dan zal de binnenstad dus weer een van haar oude katholieke kerken armer wor den. De geestelijkheid van de parochie is door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent belast met de oprichting van een nieuwe parochie in plan-Zuid, welke grens loopt over het Olympiaplein en die verder begrensd wordt door de Reinier Vinkeleskade, Haringvliet- straat, en Zuidelijken Wandelweg. Van de parochies van de H. Agnes en O. L. Vrouw v. d. Allerh. Rozenkrans zal dus een ge deelte aan de nieuwe St. Antoniius-parochie worden toegevoegd. Wanneer met den bouw van de nieuwe kerk zal worden begonnen, is nog niet vast- Boternoteering 41 cent. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 41 ct. per K.G. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De meening in Duitschland over de Fransche nota aan Engeland. (2de blad) Verwarring onder de Duitsche Protes tanten. (2de blad). Oostenrijks nieuwe grondwet gereed. (2de blad). Verontrustend optreden van Japan. (2de blad). BINNENLAND. Op zoek naar de auto, die in een donke ren Novembernacht bij de Reeuwijksche Plassen vertoefde (Gem. Ber., 3de blad). Smokkelaar door kommiezen doodge schoten (Gem. Ber., 3de blad). Eén doode en zes gewonden bij aanrij ding en autobotsing te Eindhoven (Laatste Berichten). Fietsrijder te Warnsveld door dronken chauffeur doodgereden (Laatste Ber.). Nieuwe burgemeester. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1934 benoemd tot burgemeester der ge meente Roosteren de heer M. E. C. A. L. Smets. De heer Smets werd 3 Juni 1904 te Over- pelt geboren en woont thans te Oihé en Laak. Wij moeten meer koek eten! Te Utrecht is de algemeene jaarvergade ring gehouden der organisatie van Ned. Koekfabrikanten onder leiding van den voorzitter, den heer L. Cohen. Nadat de agenda afgehandeld werd, werd een uitvoerige bespreking gewijd aan den toestand der koekindustrie, die uitermate slecht te noemen is. Algemeen wordt in de laatste maanden een sterke vermindering van de koekconsumptie ge constateerd, hetgeen geweten wordt aan de concurrentie van o.a. kaas, eieren en andere artikelen, die tegen bijzondere lage prijzen verkocht worden en waaraan bovendien de regeering direct of indirect steun verleent, terwijl de grondstoffen voor de koekindustrie zwaar belast zijn. Besloten werd een request te richten tot den Minister van Economische Zaken om geen gevolg te geven aan het verzoek om de buitenlandsche honing met een extra recht te belasten, aangezien de binnen landsche honingproductie nimmer in de behoefte voor de koekindustrie kan voor zien, waarbij bovendien nog komt, dat de inlandsche honing lang niet geschikt is voor alle koeksoorten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Stuurop, Peynenburg, van den Brenk, Smolders, Linsen, Ploegmakers en Klaassen, als toegevoegd secretaris de heer B. H. Wellmann. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Stuurop, directeur der N.V. Biscuitfabrieken Meursing te Amers foort. De heer Cohen wenschte wegens gezondheidsredenen niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te komen. De circus der Gebroeders AMAR, reeds lang van te voren door hun veelkleurige affiches aangekondigd, komt naar onze stad. De affiches, welke niets gemeen heb ben met de nieuwe richting van styleering en symboliseering, geven een volledig beeld van het circusleven; de reusachtige tent, de menigte, leeuwen met hun tem mers, ijsberen, kudde van 16 olifanten, girls en artisten. Wij kunnen het publiek dan ook al ver zekeren dat de Gebroeders AMAR met hun veeljarige ervaring en de machtige mid delen waarover zij beschikken, een pro gramma van den allereersten rang heb ben weten samen te stellen. Het is een opwekkend, leerzaam, leven dig en vroolijk schouwspel, dat de Gebrs. AMAR ons aanbieden, talrijke en de meest verschillende personen treden er in op; treffende tafereelen alsof ze zoo uit het hart van het oerwoud komen, worden vertoond. Alles met uiterste zorg uitgekozen, vol doet het aan de meest verfijnde smaak. Het is dan ook een Fransch circus.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1