VRIJDAG 20 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 typheuze koortsen, zijn dadelijk alle maatregelen tot ontsmetting genomen. Ik heb reeds dadelijk toen Bonte ziek werd het drinkwater laten koken en ook alle groenten werden gekookt. Het drinkwater is in Port Said gekeurd en volkomen in orde bevonden. Het eetgerei is steeds in kokend water uitgewasschen in een op lossing met 5 pet. lysol en daarna in de zon gedroogd. Voorts is met eigen midde len het geheele schip gedesinfecteerd. De oorzaak van de ziekte ligt dan ook in het duister. Tot zoover het verhaal van den kapi tein. De „Streefkerk" gaat van Antwerpen naar Hamburg en Bremen en komt daarna naar Rotterdam. Zooals wij gisteren reeds meldden, is de leerling-machinist J. Klein uit L e i- den op deze droevige reis het derde slachtoffer geworden. Des nachts een auto gezien. Omtrent het drama op de Reeuwijksche plassen wordt door de politie van Reeu- wijk het volgende medegedeeld: De tuinder D. Slappendel, wonende aan de Tpchtbrug heeft verklaard dat hij in het laatst van November 1933 tusschen 11.30 en 1.30 uur des nachts een auto heeft gezien, komende van den Laixdijk, die de werf opreed van den winkelier J. van Dam en daarna de Korte Reede op ging. De heer Slappendel beduidde door fluiten dat hij daar niet verder kon rij den. Hij heeft met den chauffeur bij het hek staan praten. De man was erg zenuw achtig en vertelde dat hij iemand had weggebracht en den weg was kwijtge raakt. De heer Slappendel heeft de po litie het signalement gegeven van dezen persoon en ook een nadere aanduiding van de auto. De „Tel." schrijft naar aanleiding hiervan nog het volgende: Hoewel ook deze verklaring niet veel houvastbiedt zal de politie een onderzoek instellen, dat zich er allereerst op zal rich ten uit te visschen wie degenen geweest kunnen zijn, die aan den Laixdijk zijn af gezet. Mogelijk waren het bewoners, maar het kan ook zijn, dat de personen onbe kend waren en in dat geval bestaat er wel licht verband met het plassendrama. Overigens heeft het onderzoek te Reeu- wijk naar de herkomst van het ijzer en naar de fiets van het slachtoffer geen re sultaat opgeleverd. Wel heeft naar wij ver nemen het politioneel onderzoek ter plaat se thans tot een vage conclusie geleid, welke in de richting van zelfmoord wijst. Het lijk werd ongeveer zeven meter uit den kant in den plas gevonden. Het was geheel aangeslibt. Hieruit wordt geconclu deerd, dat het op dezelfde plaats gelegen heeft, waar het gevonden is. Immers, de ter plaatse staande en zich onder water bevindende rietstengels zijn eveneens ge heel begroeid met slib, terwijl de stengels, die boven water uitsteken en door den wind heen en weer bewogen worden, niet zijn begroeid. Dit maakt het aannemelijk, dat het lijk niet is aangespoeld, maar lan gen tijd daar gelegen heeft. Er bevindt zich ter plaatse een rietkraag van vijf a zes me ter plaswaarts. Aangenomen wordt dat twee personen een met ijzer verzwaard lijk van den wal uit niet verder kunnen wer pen dan drie of vier meter. In dit geval zou het lichaam tusschen de rietstengels terechtgekomen zijn en nimmer hebben kunnen wegspoelen. Het lag echter verder en daarom wordt het het meest waarschijnlijk geacht, al is dit niet met absolute zekerheid vast te stellen, dat het slachtoffer zichzelf heeft verdronken door van den kant af, waar het 11/2 meter diep is; in het water te loopen, zich door het riet te wringen en daarna in de diepte te verdwijnen. Dit is Saladine's eerste voorjaar - en reeds zijn aladine en jonge, malsche sla vast aan elkaar verbonden. Duizenden vrouwen namen een proef en ondervonden dat malsche sla Saladine vraagt Tevens maakt U met deze voortreffelijke slaolie een veel smakelijker mayonnaise en het gaat veel vlugger. Een proef met Saladine is een aanwinst voor Uw keuken. GEMENGDE BERICHTEN DROEVE THUISREIS VAN DE „STREEFKERK". Een onderhond met den kapitein. Woensdagavond laatis het stoomschip „Streefkerk" van de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, uit Calcutta te Antwerpen aangekomen, na een wel zeer onfortuin lijke reis. Immers, naar wij reeds eerder hebben gemeld, hebben zich tijdens deze reis aan boord zeer ernstige ziektegevallen voorgedaan. Twee der opvarenden, hofmeester Bon te, en later de stuurmansleerling Doeksen zijn overleden en een aantal officieren van het schip zijn hetzij te Port Said, hetzij te Algiers ziek achtergebleven. De reederij heeft nieuwe officieren voor de „Streef kerk" per vliegtuig naar Marseille gezon den, waarna zij per boot naar Algiers zjjn gegaan, waar zij de „Streefkerk" die toen met een gedecimeerd officierenkorps voer, hebben afgewacht, om op dit schip het laatste gedeelte van de droeve thuisreis te volbrengen. Toen het schip te Antwerpen aankwam is eerst door de havenautoriteiten een uit gebreid onderzoek ingesteld, met betrek king tot de vraag, of het schip al dan niet in quarantaine zou.moeten worden opge nomen. Men is evenwel tot de overtuiging gekomen, dat de maatregelen, welke de kapitein ter desinfecteering had genomen, alleszins voldoende waren te achten en de „Streefkerk" is daarop vrij gegeven. Hoewel het inmiddels al heel laat in den nacht was geworden, was de gezag voerder, kapitein E. de Buyst, zoo wel willend aan een vertegenwoordiger van de „N. Rott. Crt." een en ander van zijn wedervaren te vertellen. In den Indischen Oceaan is hofmeester Bonte ernstig ziek geworden en onmid dellijk daarna werd ook de tweede machi nist ziek. Een dag later werd nog een van de officieren ziek en ik heb toen, aldus vertelde de kapitein, zoo snel mogelijk het Engelsche stoomschip „Port Bowen" ge praaid, welk schip een arts vaart. De dok ter kwam over en hij heeft de zieken on derzocht en een behandeling voorgeschre ven. Toevallig was er een verpleegster als passagier aan boord en zij heeft tijdens de reis al het mogelijke gedaan. Dag en nacht is zij in de weer geweest, maar hof meester Bonte hebben wij niet in het le ven kunnen houden. Nog voor wij' Aden konden binnenloopen, is hij gestorven en wij hebben hem een zeemansbegrafenis moeten geven. Op 28 Maart is hij overle den. In Aden zijn drie doktoren aan boord gekomen. Zij hebben de zieken onder zocht en mij verzekerd, dat ik gerust de reis kon vervolgen, want de toestand was volgens hen niet gevaarlijk. Kort na het vertrek uit Aden kregen wij er nieuwe patiënten bij en in Suez heb ik opnieuw twee artsen geraadpleegd. Dezen gaven mij den raad op de stoomen naar Port Said, waar de ergste zieken in een En- gelsch hospitaal konden worden opgeno men. Vijf zieke officieren moest ik op die wijze te Port Said achterlaten. Voor ik vandaar vertrok hebben daar nog twee doktoren een onderzoek aan boord inge steld. Even na het vertrek van Port Said werden drie officieren ziek en ik besloot Algiers aan te doen. In overleg met de ree derij zou men mij daar nieuwe officieren geven. De drie zieken zijn te Algiers in een ziekenhuis opgenomen en de nieuwe officieren zijn daar aan boord gekomen. Nauwelijks waren wij van Algiers ver trokken, of wij kregen de droeve tijding, dat de stuurmansleerling Doeksen, dien wij te Port Said hadden moeten achter laten, aldaar was overleden. Tijdens de reis van Port Said naar Al- giers waren slechts de tweede stuurman en ik overgebleven. Wij hebben om beur ten wacht geloopen en zoo de navigatie kunnen verzorgen. De zieken waren allen vol goeden moed en zoo is de stemming aan boord, ondanks de treurige omstan digheden, toch nog goed gebleven. Aangezien de verschijnselen duidden op FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 15) Sir Gregory Horn ternauwernood aan den dood ontsnapt, had een van de kran ten als vet-gedrukt opschrift boven het verslag van het onderzoek gezet en daar mee gaf het blad de algemeene opinie weer. Uit Barcelona kwam een brief in ant woord op wat Sir Gregory aan Miguel Me dina geschreven had over het onbeschaam de optreden van diens zoon en daarin deelde Medina Sr. mee, dat hij met Pedro 'n nietsnut, zooals hij hem noemde, gebro ken had, voornamelijk omdat deze toege treden was tot een geheim genootschap. Hurker's veronderstelling was dus juist ge weest, verder schreef Miguel, dat hij zich indertijd had laten bewegen, zooals ook reeds Mademoiselle Cibot aan inspecteur Hurker had meegedeeld, om Pedro een in troductie voor zijn Londenschen handels vriend mee te geven, omdat hij blij was dat zijn zoon Spanje ging verlaten en hoop te, dat de omgang met een beschaafde En gelsche familie invloed ten goede op hem zou uitoefenen. De vader scheen er geen idee van te hebben, wat voor een gevaar lijk individu Pedro in werkelijkheid was, al wist hij dan dat hij tot dat genootschap behoordeanders zou hij hem zeker niet op Sir Gregory „losgelaten" hebben. Tevens kreeg Scotland Yard, in ant woord op een desbetreffende vraag, tele grafisch bericht van de politie in Barce lona, dat Pedro Medina een uiterst ge vaarlijk heerschap was en ongetwijfeld door het genootschap naar Engeland was gestuurd om zekere plannen die het dag licht niet konden verdragen uit te voe ren. Het hoofdkwartier van El Nuestro, was kort geleden naar Engeland verplaatst om dat de grond in Barcelona den heeren te warm onder de voeten was geworden. De jury luisterde in gespannen belang stelling naar alle verklaringen van politie en getuigen en de uitspraak luidde: Moord met voorbedachte rade. Het was 't algemeen oordeel dat de onbekende, die in de strui ken gezien was en die had weten te ont snappen de dader moest zijn. Sir Gregory haalde verruimd adem na de uitspraak. Hij was bang geweest dat een van de getuigen iets zou verklaren waardoor zijn aanwezigheid in de biblio theek onmiddellijk na den moord aan het licht zou komen. De zaak was echter zoo helder als glas: Medina was gekomen om Sir Gregory te berooven en te dooden en was zelf door een medelid van het genoot schap vermoord, omdat hij verdacht werd van verraad. Ik vraag mij af of roof en moord in de eerste plaats in zijn bedoeling hebben gelegen, zei Perris dien avond tegen in specteur Hurker, toen deze nog eens kwam napraten over 'het gerechtelijk onderzoek. Weliswaar had hij een beitel en een re volver bij zich en roof en moord zijn ge heel in den geest van het genootschap, maar ik voor mij geloof eerder dat hij eerst wil de probeer en om El Nuestro te verraden om daardoor Sir Gregory's toestemming tot een huwelijk met jufrouw Horn te verkrij gen, met de bedoeling daarna uit het ge nootschap te treden. Maar als Sir Gregory zich onhandelbaar toonde, was hij voorne mens hem te berooven en te vermoorden. Zijn plannen vielen echter in duigen door dat Sir Gregory zich verslapen had! Inspecteur Hurker scheen dit gezichts punt volkomen te deelen. Sir Gregory was aanwezig geweest bij dit gesprek. Ik geloof, dat jij het bij het rechte eind hebt, wendde hij zich vol komen onbevangen tot Perris, toen de in specteur vertrokken was. Medina had twee pijlen op zijn boog en zou er niet voor teruggeschrikt zijn om van beide gebruik te maken. Perris keek zijn patroon strak aan. Ik begrijp niet, Sir Gregory, waarom u tegen mij den schijn ophoudt, zei hij. Wat u het publiek wilt wijsmaken, is uw zaak, maar tegen mij hoeft u geen comedie te spelen. U en ik weten immers hoe de vork in den steel zit. Ik benbegon Sir Gregory. Onschuldig? Neen, dat bent u niet! Maar Sir Gregory hield voet bij stuk; de uitspraak van de jury had hem in hooge mate zijn zelfvertrouwen teruggegeven. Ik gooi je er uit, als je zoo tegen mij spreekt, dreigde hij. Dat onbekende lid van „El Nuestro" heeft Medina vermoord, ik niet. Ik heb toch oogen, en daarmee heb ik voldoende gezien. Perris haalde bedaard een netjes opge vouwen zkkdoek, in vloeipapier gewikkeld uit zijn zak. Op dezen zakdoek staan uw voorletter en er zitten bloedvlekken op van Medina. Sir Gregory hield zijn adem in; dit stuk UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 21 April. Huizen -875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door' het Schrammel- Quintet. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.15 Het KRO-orkest, afgewisseld te 5.00 uur door gramofoonmuziek, te 5.30 door Esperanto-nieuws en te 6.20 door het Jour nalistiek Weekoverzicht. 7.15 Prof. dr. A. Steger over „De verede lingsproducten der steenkool", waarna gra mofoon. 7.45 R. K. F.-kwartiertje. 8.00 De KRO-boys. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Piano-duetten door Guus Jansen en Gustav Weihs. 8.45 „De Slanke Lijn" hoorspel in 2 be drijven. 9.30 De KRO-boys. 10.00 Gramofoon en vervolg piano-duet ten. 10.20 Vaz Dias. 10.25 De KRO-boys. 11.00 Gramofoon. Hilversum 301 M. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Klein VARA-Ensemble. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 De Notenkrakers. 2.00 Pauze. 2.15 Causerie. 3.30 Zang. 4.00 Muzikale oauserie. 4.30 Film praatje. 4.45 De Flierefliuters. 5.30 Boekbespreking. 6.00 De Wielewaal. 6.30 Orgelspel. 7.00 Gramofoonpl. 8.00 Herh. SOS-Ber., Vaz Dias en VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Toespraak. 9.15 Zang. 9.30 De Flierefluiters. 10.30 A. Veraart en mr. P. J. Mijksenaar: Regen en mist. 10.50 Vaz Dias. 11.0012.00 GramofoonpL Daventry 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Western Studio Orkest. 1.05 Dansmuziek (gr.pl.). 1.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Bern. Crook Kwintet. 4.35 „Tweet-Tweet", gevar. programma. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Reportage. SMOKKELAAR DOOR KOGEL DOODELIJK GETROFFEN. Om twee kilogram suiker! Gistermorgen is in de bossohen van de Wouwsahe Plantage in de omgeving van Bergen-op-Zoam het lijk gevonden van den 30-jarigen arbeider M. W., wonende te Hal steren. De man was Woensdagavond laat met zijn fiets naar de Belgische grens gereden om daar suiker te halen. Met twee kilogram suiker is hij daarop teruggekeerd en in de richting Bergen-op-Zoam gefietst. Onder weg liep hij echter in de armen van twee rijksambtenaren, die hem sommeerden halt te houden. W. voldeed aan dit bevel niet en 6loeg op de vlucht. De grenskommiezen hebben hem daarop eenige kogels nagezon den, waarvan een den man trof en in de van overtuiging sprak wel sterk tegen hem. Ik heb grooten lust om je te worgen, mompelde hij woest. Ik geef de voorkeur aan de Patagoni- sche bijl, verklaarde Perris effen. HOOFDSTUK IX. Liefde en geldzucht. Na den storm trad een periode van kalm te en rust in. Pedro Medina was begraven en Hurker en zijn mannen waren nog steeds op zoek naar den onbekenden moor denaar in de hoop de uitgeloofde beloo ning van twee duizend pond machtig te worden. Er gingen weken voorbij, de kranten schreven niet meer over den moord en de sensationeele misdaad raakte langzamerhand op den achtergrond zooals dat altijd met schokkende gebeurtenissen gaat, die een tijdlang de publieke opinie bezig houden. Sir Gregory stond voortdurend met Hur ker in verbinding en het was zijn harte- wensch, dat de dader gearresteerd zou wor den, zoodat Perris zou moeten erkennen, dat hij zich vergist had, door zijn patroon voor den schuldige te houden. Maar op het oogenblik was de bedaarde secretaris de baas en hij hield Sir Gregory met een fluweelen hand in een ijzeren greep. In deze weken werd Perris' invloed merkbaar; het was kalmer in huis en Sir Gregory's optreden was minder hinderlijk dan vroeger. Zijn dik rood gezicht werd minder opgezet en minder purperkleurig en zijn gestalte werd magerder. Iedereen schreef deze verandering ten goede toe aan den schok, die de onder zijn dak gepleeg de moord hem gegeven moest hebben. Een week na de uitspraak van de jury 8.20 Mevr. Jack Hylton en haar orkest 9.20 Berichten, lezing. 9.55 „The Extra hour", gevar, programma. 10.40 Lezing. 10.4512.20 Het BBC-Dansorkest. „Radio Paris" 1648 M. 6.20 en 7.20 Gramofoonpl. 11.20 Goldy-orkest. 8.05 Concert. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg 1261 M. 11.20—11.35 on 12.05—1.20 Concert, u. h. Bellevue-Strandhotel. I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest. 7.20 Piano-recital. 7.45 Kinderkoor concert. 8.05 Flokloristisch programma. 9.20 Omroeporkest. 10.1011.35 Dansmuziek. Langenberg 456 M. 5.25 GramofoonpL 6.20 Blaasconcert. 10.50 Gramofoonpl. II.20 Leipz. Symphonie-orkest. 12.20 Kwintetconcert. I.20 Gramofoonpl. 3.20 Omroepkleinorkest. 6.20 Otto Kermbach en zijn orkest. 8.20 Uit Milaan: „La Traviata", opera van Verdi. 10.5012.20 Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.20 Volskliederen, hierna opera-uitzen ding. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Omroeporkest. 12.30 Concert. 4.20, 5.20 en 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 9.3011.20 Max Alexys' orkest. 484 M.: 11.20 Concert 12.30 Salonorkest 4.20 Symphonieconcert. 5.35 Zangvoordracht. 6.05 Symphonieconcert. 8.15 Uit Milaan: Verdi's opera „Le Tra viata". Na afloop tot 11.20 Max Alexys' orkest. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Dansmuziek door Bernhard Etté en zijn orkest. 9.20 Berichten. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Scheepsweerbericht 10.2011.50 Populair concert en dansmu ziek uitHamburg. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf en R. O. V. 3e Programma. 8.05afloop Luxemburg. 9.2016.20 Langenberg. 16.2018.00 Brussel Fr. 22.50afloop Deutschl-sender. 4e Programma. II.17—12.20 Brussel VL 12.2017.35 Daventry. 17.3520.15 Londen Reg. 20.15—22.20 Brussel VI. 22.20afloop Londen Reg. Long drang. Uit de omstandigheid dat het lijk niet im de onmiddellijke nabijheid van de fiets gevonden is, leidt men af, dat W., na getroffen te zijn, van de fiets is geval len en daarop nog eenige honderden metera is doorgeloopen, waarna hij moet neerge vallen zijn. Aldus hebben de kommiezen den man uit het oog verloren. Deze moet, nadat hij ineen gezakt is, spoedig zijn over leden. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. Het parket van Breda is van het gebeu ren in kennis gesteld. Het veiligst verweer tegen tandbederf ligt in het geregeld borste len Tan tanden en kiezen met IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta had mademoiselle Cibot afscheid genomen van de familie Horn om zich terug te trek-- ken in een zusterhuis bij Bournsmouth. Perris, zei de millionair enkele dagen later. Ik heb een idee gekregen; zou juf frouw Drum geen gouvernante willen wor den bij Freddy, nu Cibot weg is. Ik vrees van niet Sir Gregroy. Juf frouw Drum kan haar moeder niet alleen laten. Ze woont dicht bij, hernam Sir Gre gory, en ze zou thuis kunnen blijven wo nen. Ik zal haar goed betalen. Juffrouw Drum geeft in hoofdzaak muziekles, bracht Perris in het midden* Bovendien is zij met mij verloofd; daarom hebt u haar misschien liever niet in huis. Met jou verloofd? Sir Gregory werd bleek. Weet zij dan Zij weet niets. Alleen u en ik weten de waarheid, antwoordde Perris langs den neus weg. Begin je weer? Maar zij zal genoeg weten om een jongen van Freddy's leeftijd te onderwijzen, dus'vraag haar maar of ze het wil doen. Perris was wel ingenomen met Sir Gre gory's verzoek, want een vermeerdering van inkomsten zou in het huis bij de hei heel welkom zijn. Margaret nam de aange boden werkkring dan ook graag aan; hon derd pond per jaar konden zij en haar moeder best gebruiken. Mevrouw Cargoe en Laura mochten het rustige, vriendelijke meisje graag lijden, vooral Laura, die vrijuit met haar over haar liefde kon praten en over het hard nekkige voornemen van Sir Gregory om zijn dochter aan niet minder dan een graaf uit te huwelijken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11