w DONDERDAG 19 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 SPORT De K. J. C. en de sport- vereenigingen Een uiteenzetting van den diocesanen directeur In „De Katholieke Turner", het officieel orgaan der R. K. Nationale Gymnastiek- federatie en van de R. K. diocesane Gym- miaflhielkJbondien, geeft rector J. Mol, de dioc. directeur van de K. J. C. aan de hand van de bepalingen een uiteenzetting van de ver houding tusschen de sportvereenigingen en de Kaïth. Jongenscentrale in het bisdom Haarlem. De in Juil 1933 door Z. H. Exc. den Bis schop gepubliceerde voorschriften, aldus rector Mol, regelen de verhouding tusschen de Kath. Jongenscentrale en de Jundoren- afdeelingen der R. K. Sportvereenigingen. Jongens, die de sport willen beoefenen, moeten dat doen in de door het Bisschop pelijk gezag erkende Sportvereenigingen. Deze Sportvereenigingen kunnen onder deel zijn van de bestaande Alg. Jeugd-Ver- eemgingen. In dit geval zijn dus de junioren vanzelf lid van de Alg. Jeugdvereeniging. Wanneer de jongens lid zijn van een zelf standig bestaande Sportvereeniging, be- hooren zij ook lid te zijn van de Parocieele en Interparochieele Kath. Jongensoentrale. Dit lidmaatschap brengt met zich mee mins tens de verplichting, lid te zijn van de Godsd. Vereeniging (Maria Congregatie, H. Familie, 3de Orde) en de bijeenkomsten dier Godsd. Vereeniging bij te wonen: deel te nemen met de andere jongens van de K. J. C. aan paroehieele feesten en Godsd. oefeningen (Aanbidding 40-uren gebel, Alg. H. Communie enz.) en demonstraties, die voor de geheele paroehieele jeugd wor den opgezet en de Maandelijksche alge- meene bijeenkomsten van de K. J. C. bij te wonen. Wel is het gewenscht, doch niet ver plicht, dat de junioren toetreden tot de ker nen der K. J. C. (Jonge Wacht en Verken ners). Zij bunnen als lid van de K. J. C. lid worden van de vrije clubs, die onder lei ding van het Juvenaat werken Handen- ar beidclub, muziek, tooneel, zangektb e.d.). De leiding der Jumiiorenafdeelingien is toe vertrouwd aan een Jeugdleider, door het Bestuur dier K. J. C. aangesteld, of mins tens erkend. Deze Jeugdleider maaikt dus deel uit van den parochieelen bestuursraad en moet, om te kunnen worden aangesteld, den alge- meenen cursus in jeugdwerk, onder leiding van de Dioc. K. J. C. door de Districts K. J. C. gegeven, hebben gevolgd en het diplo ma hebben verkregen. Als de sportvereeniging zelfstandig is (geen onderdeel van een bestaande Alg. Jeugdvereeniging) is haar taak beperkt tot de Sportbeoefening alleen. De veel voorko mende misstand, dat de Sportvereenigingen zich gaan specialiseeren, behalve in sport, ook in anderen ontwïkkelings- en ontspan- niingsarbeid, is, wat de junioren betreft, door de bepalingen verboden. Geregelde bijeenkomsten van ontspan ning, clubavonden, excursies, die met sport niets te maken hebben, enz. zijn verboden. Alleen onder leiding van het bestuur van de K. J. C. mogen deze worden gehouden. Als de Sportvereeniging Godsdienstige oefeningen uitschrijft (Alg. H. Communie, Tridua) moet voor de deelname der junio ren toestemming van het bestuur der K. J. C. verkregen zijn. De Sportvereeniging mag de contributie der junioren gebruiken voor de exploitatie van sportterrein, huur der lokaliteiten en de aanschaffing der technische hulpmidde len. Echter is het bestuur der K. J. C. gerech tigd, van de juniorenleden der K. J. C. die niet toegetreden zijn tot de kernen der Alg. Jeugdbeweging, een kleine contributie te vragen, waarin ook verrekend wordt de contributie, door haar af te dragen aan de Dioc. K. J. C. (2 ct per week per lid). De samenwerking tusschen K. J. C. en zelfstandige Sportveréenigiing wordt, vol gens de bepalingen hierin gevonden, dat de 2 besturen geregeld voeling houden met el kander. Dit voeling houden wordt bereiikt door een vertegenwoordiger van de Sport vereeniging, die als toegevoegd lid in het bestuur der K. J. C. zitting neemt. In klei nere plaatsen zal de Sportvereeniging een harer bestuursleden afvaardigen naar het bestuur der parochiale K. J. C., in grootere plaatsen, waar interparochieele sportclubs werken, zal het contact gelegd moeten wor den door' middel van het bestuur der Dis tricts K. J. C. waarin de Sportcentrale een vertegenwoordiger (echter in dit geval met volle bestuursmachtbenoemt. Bovendien zal de Sportcentrale niet al leen bestaan uit afgevaardigden van sport vereenigingen in het district, maar ook uit vertegenwoordigers van het Jeugdwerk. Dit zal bereikt kunnen worden, doordat de voorzitter van de Sportcentrale als de voor zitter van het Districtsbestuur der K. J. C. ofwel door een vertegenwoordiger der Jeugdvereenigingen van het district. Ziehier enkele voorname punten, waarin de samenwerking wordt gezocht. Gestreefd is naar een vorm, waarin aan den eenen kant de zelfstandigheid der sportvereeni gingen niet in het gedrang zou komen, maar ook van den anderen kant voor een meer algemeene vorming van de jeugdige spor ters door de Alg. Jeugdvereeniging zou kun nen worden gezorgd. Wij hopen, dat deze korte uiteenzetting, aldus besluit rector Mol, heel wat misverstand uit den weg moge rui men en moge leiden tot de zoozeer ge- wenschte en noodzakelijke samenwerking. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uit het Leidsche District. De uitslagen van Zondag 15 April luiden: Afd. A: KR VaSJCa 2—2. Afd. B: ForeholtebLissea 03; Meer burg aSNAa 11. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag luidt: Afd. A: SJCaLeiden a 12.30 uur, H. v. Veelen. Afd. B: SMCaWLb 12.30 uur, F. Ho- man. Foreholte bMeerburg a 12.30 uur J. Hoogduin. Kotip. Boys aSNAa 12.30 uur P. Speet. Afd. C: KRVb—ASCa 12 uur J. W. Hoo- gervorist. De competatiel eider. LICHTWEDSTRIJD ZWALUWEN—STOKE CITY 1—2. Voor 15.000 toeschouwers vond gister avond te Amsterdam de lichtwedstrijd ZwaluwenStoke City plaats. Een hevige wind maakte het verblijf binnen de muren van het Stadion minder aangenaam. De opstelling van het Zwaluwen-elftal was als volgt: Doel: Keizer (Ajax). Achter: Pienter (Be Quick) en Lelyveld (V. U. C.) Midden. Vrauwdeunt (Feyenoord), Oprinsen (N.O.A.D.) en Graafland (H. B. S.). Voor: De Jong (Xerxes), Lagendaal (Xerxes), Koper (H. F. C.), Schoemaker Quick) en van Nellen (D.H.C.). Onder leiding van scheidsrechter Boek man werd begonnen met een vlot spel aan beide zijden. Het begin was voor de Zwaluwen, die er fel op zaten, en goed combineerend trok ken Lagendaal c.s. op het Engelsche doel af. Eenige corners waren het resultaat maar het doel wist men nog niet te vin den. Een schot van Schoemaker vloog te gen den lat. De Engelsche aanvallen zijn te klein gehouden om tegen Pienter en Lelyveld succes te hebben. De verdedigin gen behielden het eerste half uur de over hand en beide keepers kregen dan ook geen moeilijk werk te verrichten. Er werd in vrij snel tempo gespeeld en het spel golfde van doel tot doel. Door het openzetten van den buitenspelval werden nog al wat aanvallen gestuit. De Stokespelers munt ten uit in het kopspel, terwijl hun opstel len steeds op de goede plaats geschiedde. Het spel werd door de Zwaluwen te veel opgehouden in de voorhoede, waar net zoo lang gedraald en gedreven werd totdat de Stokebacks zich hersteld hadden en kónden ingrijpen. Zoo verliep de eerste helft doelpuntloos. Vlak na de rust legde de Stoke-hnksbinnen. Davies na algemeen opbrengen het leder achter Keizer. Stoke City wordt nu sterker in het veld, doch nu wordt ook hier het samenspel te ver door gevoerd. De Zwaluwen-voorhoede maakt er niet veel meer van, het rammelt er ge weldig. Ook als Lagendaal midvoor gaat spelen komt er geen verbetering. En als de Engelsche midvoor een hard schot lost van 20 Meter afstand is dat Keizer te machtig. Eenige minuten voor het einde ziet Lagen daal kans door de Stokeverdediging heen te komen en keeper John te passeeren. (1—2). Met 21 voor Stoke City kwam het einde. De Engelschen hebben volkomen ver diend gewonnen en beheerschten eigenlijk vrijwel gedurende den geheelen wedstrijd het veld door hun fraai positiespel, hun prachtige techniek, hun onverbeterlijk kopspel. Daartegenover stelden de Zwalu wen een enthousiast spel, maar veel meer was het dan ook niet. Vooral de voor hoede hing als los zand aan elkaar en het schieten, indien daartoe al eens gelegen heid werd gegeven was, zeer slecht. Over het algemeen was het een vrij te leurstellenden wedstrijd met zeer weinig momenten van hoogstaand speL De T. C. zal wel niet veel nieuws in de zen wedstrijd van de Nederlandsche spe lers hebben gezien, de capaciteiten van deze voetballers kent men nu zoo lang zamerhand wel. Of Keizer na dezen wedstrijd waardig gekeurd zal worden voor het Nederlandsch elftal is nog zeer de vraag, de ontmoeting AjaxK. F. C. op a.s. Zondag zal nog wel afgewacht worden voor een definitie ve keuze. LAWN-TENNIS WIMBLEDON EN DE KORTE BROEK. Het Engelsche publiek, dat zich voor tennis interesseert, houdt zich op het oogenblik bezig met de vraag, of het ge oorloofd moet worden geacht, dat de in ternationale wedstrijden van Wimbledon, in de korte broek mogen worden gespeeld. Aan deze kwestie wordt zelfs meer aan dacht besteeed, dan aan het vraagstuk der samenstelling van de teams. Wie zich den verbitterden strijd van enkele jaren gele den tegen de afschaffing van het dragen van kousen bij het tennisspel, herinnert een strijd, welke met succes werd be kroond zal met spanning den uitslag van den nieuwen strijd om de macht tus schen de leiding van het tournooi en de propagandisten van de nieuwe mode tege moet zien. Gedurende eenige weken reeds vormt de kwestie korte of lange broek, korte broek of korte rok, het gesprek van den dag in de Engelsche hoofdstad. Mag men de laatste berichten gelooven, dan heeft de korte broek den zege behaald. Maar de immer conservatieve organisato ren van het tournooi hebben het laatste v/oord nog niet gesproken.... WANDELSPORT NATIONALE BLOEMBOLLEN- MARSCH Op Zaterdag 21 April a.s. zal een deta chement van het 6e Regiment Veld. Art. te Leiden, deelnemen aan de Nationale Bloembollenmarsch, uitgeschreven door de „L. S. C". Deelnemers zijn Kapitein J. v. d. Meulen, leider; On.-instr. J. Wagenaar; dienstplichtigen: Ziel, Verrijt Jansen, de Vries, Brussel, Samshuizen, Meijer, Groe- neveld en Stönner. WANDELCLUB „ROBINSON". Eendaagsche Afstandmarsch. Docxr de wandelclub „Robinson" te Nij megen is op Zondag 29 April a.s. de tweede nationale eendaagsche Afstandsmiarsch ge- De belangstelling is zelfs buiten verwach ting groot en als alle voorteekenen niet be driegen, zal het aantal deelnemers dat van het vorige jaar nog overtreffen. En toen hebben reeds meer dan 900 wandelsport- vrienden en vriendinnen aan dezen marsch meegedaan. Naast de gewone parcoursen over 30 en 40 K.M. is er ditmaal ook een juniorenpax- cours over 20 K.M. ingelascht voor jeugdige personen beneden de 14 jaar. Het inschrijfgeld voor alle parcoursen is bijzonder laag gesteld om voor de deelne mers de kosten zoo gering mogelijk te hou den. Het bedraagt voor het 40 K.M.-par cours 75 cent voor het 30 K.M.-parcours 55 cent en voor het junioren-paroours 40 cent per persoon. Inschrijvingen worden aangenomen bij het secretariaat: Postweg 59 te Nijmegen, alwaar ook alle gewenschte inlichtingen kunnen worden bekomen. De inschrijftermijn sluit oniherroeppelijk op Dinsdag 24 April a.s. WATERSPORT DE ZOMER-WHERRY-WEDSTRIJDEN. In de gisteren te Amsterdam gehouden paarvergadering van het Comité voor Wher rywedstrijden is het volgende zomerpro- gramma vastgesteld: 3 Juni: wedstrijd op het Noordzeekanaal om den No ordzeekanaalbeker. 29 Juli: Kringvaart Nieuwsluis't Gein. 611 Aug. KaagStervaart, eventueel van 31 Juli11 Aug. waarbij het wedstrijd element zal worden buitengesloten. 16 Sept. Amstel-zeilwedstrijd. 30 Sept. Lange afstand roeiwedstrijd Ab coudeAmsterdam. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIE BANDEN. Puigvert winnaar, Sengers vierde. Het tournooi om het wereldkampioen schap drie banden voor amateurs te Bar celona is geëindigd met de overwinning van den Spanjaard Puigvert, die, ongesla gen door zijn tegenstanders, er in geslaagd is niet minder dan vier wereldrecords op zijn naam te brengen. De laatste resultaten waren: Achtste ronde. pnt. h.s, moy. Unshelm (Duitschland) 40 4 0.328 Prather (Ver. Staten) 44 4 0.289 Miro (Spanje) 50 7 0.735 Aeberhard (Zwitserland) 29 2 0.426 Sengers (Nederland) 50 4 0.704 Davin (Frankrijk) 50 4 0.704 (draw) Puigvert (Spanje) 00 5 0.641 Albert (Frankrijk) 26 2 0.333 Negende ronde. Zaman (België) 50 5 0.581 Prather (Ver. Staten) 42 3 0.488 Aeberhard (Zwitserland) 50 4 0.485 Unshelm (Duitschland) 48 5 0.466 Puigvert (Spanje) 50 5 0.781 Davin (Frankrijk) 25 3 0.390 Totaal klassement: 1. Puigvert (Spanje); 2. Davin (Frankrijk); 3. Albert (Fran- krijk); 4. Sengers (Nederland); 5. Miro ZWEEFVLIEGEN (Spanje); 6. Aeberhard (Zwitserland); 7. Unshelm (Duitschland); 8. Zamen (Bel gië); 9. Prather (Vereenigde Staten). De Coupe de Nations werd gewonnen door Frankrijk volgens het volgende klas sement: 1. Frankrijk 5 pnt. (2 plus 3); 2. Spanje 6 pnt. (1 plus 5). SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Zesde partij afgebroken. De zesde partij om het wereldkampioen schap te Freiburg tusschen dr. Aljeohin en Bogoljubow, werd na vijf uur spelen, af gebroken. Zij zal hedenavond te acht uur worden voortgezet. OM DEN OUWERKERK-BEKER. In de tweede ronde van dezen wedstrijd vielen de volgende beslissingen: le groep: G. BosschaA. Mulder 10. L. Ph. SchreinemachersL. J. Rut ten 01 (odor de arbiter beslist). F. J. de BruynA. Mulder 1/21/2 (door arbiter). Afgebroken werd de partij ir. J. Westra L. J. Rutten in beteren stand voor Westra. 2 e groep: Ir. J. J. G. van Hoek wint twee partijen n.l. van M. Koert en van M. J. Dieben. J. M. Volders verliest aan G. van Herk en S. P. Ouwerkerk wint van Dieben. PROPAGANDA-AVOND DER LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB Voor een aardig bezette kleine Stadsge hoorzaal, hebben gisteravond de heeren T. E. Slot, constructeur der Pandervlieg- tuigenfabriek en C. W. A. Oyens, hoofd redacteur van „Zweefvliegen" het woord gevoerd De heer Slot schetste uitvoerig de moei lijkheden verbonden aan het invliegen van een verkeersvliegtuig met zoo'n enorme snelheid (ruim 300 KM.) als de „Postja- ger". Interessant was de beschrijving van de eerste vlucht, die door Geysendorffer als bestuurder en spreker als „instrumen- tist" gemaakt werd. Humoristisch was de vertelling van zijn verblijf in Grottaglie, „een bittertje, dat zoo bitter was, dat het voor een Hollander niet te drinken was!" Na de pauze gaf de heer Oyens in een eenigszins -lijvige causerie een juist beeld van de wijze van opleiden van zweefvlie gers. Typisch was de passage: „Toen ik deze lezing in Bussum hield, moest ik ver tellen, dat er in ons land nog niet ther misch gezweefd was, in Rotterdam kon ik zeggen, dat er binnenkort proeven geno men zullen worden op dit gebied, en nu geen twee maanden na Bussum kan ik in Leiden mededeelen, dat de heer van Neyenhoff op 31 Maart ruim een half uur boven Amsterdam thermisch gezweefd heeft, zonder ook maar één meter hoogte te verliezen. In thermisch zweven ligt de toekomst der Nederlandsche zweefsport, daar wij geen groote hellingen bezitten. Door thermisch zweven, blijft men in Duitschland uren achtereen in de lucht, legt men honderden kilometers af, en stijgt men tot 3 a 4 km. boven het punt van vertrek!" Uit proeven bij de nationale luchtvaarschool is gebleken, dat A-brevet vliegers gelijk staan met motorvliegers, die 6 uren motorles gehad hebben zoodat de opleiding zweefvlieger 150 goedkooper is dan direct tot motorvlieger, terwijl men tevens heeft kunnen constateeren, dat zweefvliegers zonder uitzondering een goede hand voor motorvliegen hebben! In de pauze'werd aan Emmy de Bink en Schroder een boekwerk uitgereikt ter herinnering aan hun A-brevetvluchten in Maart door deze enthousiaste leden der Leidsche zweefvliegclub uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling van den heer W. M. van Neyenhoff, om zich dezen zo mer in zijn „Adelaar" type Grunau Baby, naar Maaldrift te laten sleepen, waarna hij eenige loopings uit zal voeren om ver volgens op Maaldrift te landen. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De 19-jarige M. J. V. uit N o o r d w ij- k er ho ut, appellant van een vonnis van den polititierechter, waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, waarvan 2 mnd. voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd, was aanvanke lijk timmerman, doch heeft zooals uit het verhoor van verdachte ter ritting van het hof bleek dit beroep verwisseld voor dat van mede-vennoot van een particulie ren nachtveiliigheidsdienst, welke de bewo ners van Noordwijkerhout tegen velerlei maatschappelijke onheilen wilde bescher men. Er kwamen heel wat zonderlinge dingen tijdens het verhoor aan het licht. Verdach- tes' broer was directeur der onderneming hij zelf trad als bewaker op. Nam: het po litierapport vermeldde was de veiligheid ter plaatse er allesbehalve op verbeterd, want vele bewoners, die voorheen noodt eenigen hinder ondervonden, kwamen tot de ontdekking, dat des morgens hun ramen waren opengeschoven, ofwel, dat er gaten bij de sloten waren geboord. Vrijende paar tjes werden wreedieilijk met zaklantaarns •belicht en wielrijders of automobilisten, die zonder licht reden of op andere wijze de veiligheid in gevaar brachten, hadden zich tegenover den bewaker van deze veiligheid te verantwoorden. V. had ook op zekeren avond een wielrijder, die zonder lidht reed, aangehouden en toen bleek dat de overtre der niemand minder was dan de.... bur gemeester. Dit alles waren evenwel bijkomende om standigheden. Hoofdzaak was, dat V. toen in den avond van 6 November een vracht auto in een sloot was terecht gekomen en hij op zich had genomen deze auto te „be waken" daaruit een kaas had weggenomen. Tegen dit alles had verdachte maar wei nig in te brengen. Hij merkte slechts op dat het niet in zijn bedoeling gelegen had om deze kaas te' stelen. „Wat dan" informeerde de president. „Om hem op te eten" luidde het ant woord. De president zeide te meenen, dat zulks bezwaarlijk zou gaan zonder eerst de kaas te hebben. De advocaat-generaal, die bovengenoem de feiten nog eens releveerde, zeide, dat het vonnis van den politierechter niet in stand kon blijven, aangezien dit, wat het voorwaardelijke gedeelte betreft, onjuist was gewezen. Spr. zeide van meening te zijn, dat personen, als deze verdachte, die nen tot rede te worden gebracht en dat hun gelegenheid moet worden gegeven om te overwegen, dat rij eerst rich zelf moeten herzien, alvorens zij op de gedragingen van hun mederrueruschien zouden gaan letten. Mitsdien vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den verdachte tot 6 weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. De verdediger deed een goed woordje voor V., die naar hij zeide door de dorps- genooten nogal gedwarsboomd werd en verzocht het hof het nog een keer met ver dachte te probeeren. Over 14 dagen zal het hof arrest wijzen. DE ZANGER VAN HET LEVENSLIED. Duizend gulden boete. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde gisteren den conferencier en zanger van het levenslied, C. P., wegens ontduiking van de inkomsten-belasting tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maan den met een proeftijd van 3 jaren en tot een geldboete van duizend gulden. Het O. M. had drie maanden voorwaar delijk en 300 gerequireerd. P. was op 3 Januari j.L bij verstek ver oordeeld tot drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Hij was van dit von nis in verzet gekomen, zoodat de zaak op 4 April j J. opnieuw diende. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. Barends, landbouwer, W assenaar, Oostdorperweg 208. Cur. mr. M. Lodder, Den Haag. N.V. Gebrs. Tegelaar, Lisse. Cur. mr. C. Blankevoort, Haarlem. Vernietigd: W. H. Olthoff, Wassenaar. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mijn zoontje ging op 1 Sept. 1926 naar school. Hij is nu 13 jaar ge weest en is meer dan 7 jaar op school ge weest. Mag ik hem nu van school houden? Antwoord: Uw zoontje moet het 7e leerjaar hebben afgemaakt (wat niet het zelfde is als 7 jaar op school zijn) en vóór het beëindigen van dat 7e leerjaar 13 jaar zijn geworden. Na afloop van dat 7e leer jaar mag hij de school verlaten. Heeft hij die klas nog niet afgemaakt, dan moogt u hem eerst met 14 jaar van school nemen. Vraag: Is het premieaandeel van de leening der Hollandsche Grondkredietbank dat uitgegeven is ten bate der K. S. A. Serie 03028 No. 13 al uitgeloot? Antwoord: Dit nummer iê nog niet uitgeloot. Ik wou hetzelfde goedje weer hebben, den naam ben ik kwijt en 't heeft in een ander soort fleschje gezeten... weet het zeker wel. (Pearson's Weekly) VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 271. Toen het versje uit was kwamen ze naderbij. Jan was in zijn zak aan 't zoeken geweest en haalde er allerlei moois uit te voorschijn. Was me dat een pracht. Wie had ooit zooiets moois gezien! Allemaal kregen ze wat. De één een kam, de ander een spiegel, een derde een ketting van kleurige kralen, enz. enz. 272. De kinderen dansten met hun schat ten in het rond en juichten en zongen van pleizier. Een was er bij, die niet meedeed. Het was een meisje, dat juist het aller mooiste kettinkje had gekregen en er ook wel blij naar keek, maar toch had ze een bedroefd gezichtje.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10