WOENSDAG 18 AnuL rrj\ DE LEID5CHE COUKANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BINNENLAND DE MINISTERCRISIS. Men acht het waarschijnlijk, dat Welter In het Kabinet wordt opgenomen. Men schrijft uit Den Haag aan de „Tijd": Na het onverwachte aftreden van Minis ter Verschuur worden vele gissingen ge maakt over den persoon rijn opvolger. Al gemeen is men van oordeel, dat den presi dent formateur in de aanvulling van deze vacature geen gemakkelijke taak is weg gelegd. Met den grootst mogelijken spoed moet hij den meest bekwamen man kiezen, zon der de politieke schakeering van den Mi nisterraad te veranderen. De heengaande katholiek moet door een katholiek worden vervangen. Rechtstreeks den heer Verschuur vervan gen door een katholiek economist, schijnt wel op groote moeilijkheden te stuiten. Men noemt in de wandelgangen den naam van een onzer hoogleeraren, doch de politieke, vooral de financieel-politieke richting van het kabinet beschouwt men als een over wegend bezwaar tegen diens Ministerschap. Ook wordt gesproken over een op den voorgrond tredend economist in de R. K. Kamerfractie. Meer waarschijnlijk lijkt het thans men neemt dit in de kamerkringen, gelijk bericht, ook algemeen aan dat de minis ter-president Colijn de portefeuille van den heer Verschuur zal overnemen en voor Koloniën een anderen bewindsman zal zoe ken. Men neemt aan, dat de keuze in dit ge val waarschijnlijk zal vallen op den heer Welter, die reeds eerder Minister van Ko loniën was in een kabinet van minister Colijn. Intusschen blijven dat alle gissingen. Ook in het gunstigste geval zal het nog wel en kele dagen duren, voordat eenige zekerheid omtrent de oplossing van deze minister crisis kan worden verkregen. STOPZETTEN VAN HET INBLIKKEN? Verlies 56 cent per blik. In drie maanden ongeveer 4.2 millioen gulden ongedekt verlies. Naar de „Vee- en Vleeschhandel" ver neemt, zal het inblikken van opruimings koeien waarschijnlijk gedurende eenige maanden worden stopgezet; de beesten zullen voor een deel worden ingevroren. In OctoberDecembr 1933, dus in drie maanden tijds, zijn, blijkens officieele ge gevens, geslacht 70.790 „regeeringskoeien" (opruimingsvee), die te zamen opleverden ruim 1.3 millioen blikken vleesch a 1 K.G. De gemiddelde koopprijs der koeien be droeg 127, dus in totaal rond 9 millioen; daarbij is nog gekomen 3 millioen onkos ten, in totaal dus 12 millioen, zoodat een bus, waarvoor de werkloozen 35 cents be talen en waarvoor de Rundveecentrale 30 cents ontvangt, tegen de 90 cents heeft gekost. Er zit dus op een bus 55 a 60 cents „ver lies" (officieel 56 cents). Verder is bekend, dat er op 27 Januari reeds 9 millioen blikken vleesch in voor raad waren, waarvoor nog geen afzet was. Vooral den laatsten tijd schijnt de ver koop der bussen te zijn gaan dalen. Behalve de 70.790 ingeblikte koeien zyn er in genoemde drie maanden nog 2049 ingevroren, uitgevoerd en vernietigd; in totaal is op het opgeruimde vee een ver lies geleden van 8*4 millioen gulden, waartegenover stond een opbrengst van 4.3 millioen uit de daartoe bestemde cri sisheffing op rundvleesch, zoodat er in die drie maanden ongeveer 4.2 millioen onge dekt verlies is geleden by de rundvee-^n- ruiming. PROF. RAATMAKERS S.J. JJIt de lucht gegrepen bericht over zijn heengaan. Het „Volk" bevatte Dinsdagavond het „bijzondere bericht", dat prof. mr. dr. Charles Raaymakers S.J. hoogleeraar in de economie aan de R.-K. Universiteit te Nij megen als zoodanig zou aftreden bij den aanvang van het komende studiejaar en dat als zijn opvolger zou zijn aangezocht dr. H. Brüning, oud-rijkskanselier van Duitschland. Wij kunnen dit bericht dat met levens bijzonderheden en een photo van dr. Brü ning opgewerkt tot een senastie-brokje op de vóórpagina prijkt na informatie ter daartoe meest bevoegder plaatse als vol komen uit de lucht gegrepen tegenspreken. „Tijd". VEILINGSPERIKELEN TE BEVERWIJK. Tegen de verwachting is gisteren het faillissement van de Beverwijksche veilin gen door de Haarlemsche rechtbank niet uitgesproken. Op het laatste oogenblik kwam van den secretaris-generaal van het departement van Ec. Zaken een brief, aan de Spaarnebank te Haarlem, waarin de re geering een voorstel doet, dat een verhoo ging beteekent van het vorige voorstel van den ryksaccountantsdienst. De rechtbank heeft daarom opnieuw veertien dagen uitstel verleend. Bij de onderhandelingen, ingezet tusschen de veilingbesturen te Beverwijk en de Spaarnebank, hebben zich ook de R.-K. Boerenleenbank te Eindhoven en de -Rai- feisenbank te Utrecht met de zaak ingela ten en een poging in het werk gesteld om van de regeering iets gedaan te krijgen. Het gevolg is geweest, dat de rijksaccoun tantsdienst een betalingsvoorstel heeft ge daan, dat echter door de Spaarnebank is verworpen. Hierna is opnieuw onderhan deld, met het gevolg, dat gisteren het nieuwe regeeringsvoorstel is gekomen. „Hbld." CRISIS-RUNDVEECENTRALE. Door de Crisis-Rundveecentrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te le veren: runderen, welke voor de eerste maal drachtig zijn en klamtrekken, en versch afgekalfde vaarzen en koeien met normale melkgift, te: Gouda Donderdag 3 Mei; Lel den Vrijdag 4 Mei; Utrecht Vrijdag 4 Mei 's morgens van 8 tot 10 uur. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 23 April a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveecen- trale zijn ontvangen. De prijzen zijn als volgt: in klasse A- plus 32 cent per K.G. levend gewicht; in klasse A 28 cent per K.G. levend gewicht; in klasse B 23 cent per K.G. levend ge wicht; in klasse C 18 cent per K.G. levend gewicht Van dieren in klasse C-min worden de prijzen per stuk bepaald. De klasse drachtige runderen is dus ver vangen door runderén, welke voor de eer ste maal drachtig zijn en klamtrekken. De Crisis-Rundveecentrale maakt bekend, dat met ingang van deze week de levering van nuchtere kalveren aan de daartoe in aanmerking komende slachterijen niet lan ger mogelijk zal zijn op Zaterdag. KATHOLIEKE JOURNALISTEN- VEREENIGING. JJ. Zondag vergaderde de Ned. R. K. Journalisten Vereeniging te Utrecht onder voorzitterschap van den heer J. B. Vesters. Het Eerste Kamerlid, de heer Serrarens, hoofdbestuurslid van het Int. Chr. Vakver bond (I.C.V.), die van een studiereis uit Oostenrijk was teruggekeerd, hield een in teressante causerie over de Oostenrijksche problemen, waarbij hij een duidelijk over zicht gaf van de ontwikkeling der jongste gebeurtenissen en als zijn meening te ken nen gaf, dat wij hier met groote reserve de verklaring moeten aanvaarden, dat de opbouw van den nieuwen Staat hier gaat volgens de richtlijnen van de encycliek Quadragesimo Anno. Over deze gedachtenwisseling ontspon zich een zeer interessante discussie, waar bij den heer Serrarens tal van nadere in lichtingen werden gevraagd en welke door dezen uitvoerig beantwoord werden. In de middagvergadering werd het be stuursvoorstel behandeld om de vereeni ging niet te doen aansluiten bij een Rijks- werkloozenkas, wijl dit voor vereeniging als de R. K. J. V. ondoenlijk was. De vergadering vereenigde zich tenslotte unaniem met deze conclusie. Ten slotte werd op voordracht van het bestuur beslo ten over te gaan tot een belangrijke ver sterking van het bestaande ondersteunings fonds, in dien zin, dat de leden ongeveer 100 pet. van de huidige contributie in dit fonds storten, terwijl dan een beroep zal worden gedaan op de Katholieke Directeu ren-Vereeniging om haar •bemiddeling te verleenen, dat ook de katholieke dagblad directeuren een bijdrage voor hun redac teuren in dit fonds storten, opdat daaruit bij eventueele werkloosheid aan katholieke journalisten een uitkeering kan worden verleend. Staande ter vergadering kwam reeds een schrijven binnen van een katholiek, die in het orgaan over deze kwestie gelezen had en een gift van 500 aanbood als waar deering voor den arbeid van de katholieke pers, indien de katholieke journalisten zelf ook bereid waren, door het brengen van een offer, hunne in nood verkeerende werk looze collega's te helpen. Van deze mede- deeling werd met groote instemming ken nis genomen. Het bestuur kreeg opdracht een dergelijk plan uit te werken en een commissie te benoemen, welke dit fonds geheel afzon derlijk zal beheeren en de propaganda er voor zal voeren. In verband met het late uur, werd de inleiding over het filmvraagstuk aange .houden tot de volgende vergadering. R. K. BOUWPATROONS. In een plechtige en zeer druk bezochte vergadering van de afdeeling Amsterdam van de R. K. Bouwpatroons heeft Z.Exc. Slotemaker de Bruine, minister van So ciale Zaken, den scheidenden voorzitter der afdeeling gehuldigd. Door den minister werd het werk, dat de heer Schuurmans had gedaan geschetst. Vooral bracht spr. daarin naar voren zijn werk op organisato risch gebied, het sociale werk, het charita tieve werk en dat op nationaal gebied. Wat dit laatste betreft, zei spr., dat het moel- lyk is ons volk in dezen zwaren tijd te re- geeren zonder het veel pijn te doen. Het gezag moet zich echter laten gelden. De gezagvoerders moeten het gezag bezitten om een goede gang van zaken te waarbor gen en te voorkomen, dat desorganiseeren- de krachten de macht in handen nemen. Gezag moet er dus zijn om ons volk te helpen en op dien weg heeft de regeering meermalen den heer Schuurmans aange troffen. Het heeft daarom H.M. de Konin gin behaagd, zei spr., den heer Schuurmans te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau (applaus). De heer Schuurmans heeft daarop, aange daan, bedankt voor de onderscheiding. Hij heeft, zoo zeide hij, in hoofdzaak het werk overgebracht, dat anderen hebben gedaan. De voorzitter van den Landelijken Bond, de heer Klein Schiphorst, dankte den mi nister voor de onderscheiding, den vice- voorzitter, den bond en den voorzitter van de afdeeling Amsterdam ten deel gevallen. Spr. weet, dat het noodig is de regeering zooveel mogelijk te steunen en ziet in deze onderscheiding daarvan een erkenning van de regeering. De vergadering had verder een huishou delijk karakter. L. Meijers. t Op 64-jarigen leeftijd is gisteravond te den Haag overleden de heer L. Meijers, ad ministrateur, chef van de afdeeling Invoer rechten en Accijnzen van het Departement van Financiën. In 1893 trad de heer Meijers als surnu merair in Rijksdienst; hij had dus thans 41 dienstjaren. De thans ontslapene was lid van de Com missie van Toezicht op het Rijks inkoopbu reau, lid van de Tariefcommissie en lid van de Rijnvaartcommissie, terwijl hij in de mobilisatiejaren chef is geweest van het bureau Uitvoer van de N.O.T. De heer Meijers heeft voorts deelgeno men aan de besprekingen in zake de han delsbetrekkingen met Duitschland. AFSCHEID HOOFDINSPECTEUR K. BRANTS. Het comité, dat zich gevormd heeft, om den heer K. Brants ter gelegenheid van zijn afscheid als Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de 2de Hoofdinspectie een bewijs van erkentelijkheid aan te bie den, deelt mede, dat deze aanbieding plaats zal vinden op Zaterdag 28 April des middags te 3 uur precies in de boven zaal van restaurant Brinkman, Groote Markt 9 te Haarlem. Er zyn voor deze bijeenkomst slechts een beperkt aantal kaarten beschikbaar, waarvoor iedereen zich kan aanmelden vóór of op 23 April bij den Secretaris van het comité, den heer A. B. Roosjen, Zach. Jansestraat 21 Amsterdam (O.). Wie voor een plaats in aanmerking komt, ontvangt van den Secretaris een uitnoodiging. Wie geen uitnoodiging ont vangt, heeft van 4 tot 5 uur gelegenheid van deii heer Brants afscheid te nemen. De samenwerkende organisaties zullen den scheidenden Hoofdinspecteur een ca deau als herinnering aanbieden. Dit is van dien aard, dat het mogelijk is, ook bijdragen te plaatsen van hen, die geen lid van de organisaties zijn, maar toch ook op die wijze hun sympathie zouden wil len betuigen. Bijdragen te zenden aan den heer H. E. C. Swüste, Malakkastraat 4, Utrecht. Giro 58797. DR. W. MENGELBERG DIRIGEERT HET STADIONCONCERT. Eenigen tijd geleden hebben wij mede gedeeld, dat een bekend Initiatief-comité te Amsterdam voornemens is Zaterdag 2 Juni a.s., des avonds in het kader van de Zomerfeesten een groot concert te orga- niseeren, hetwelk door het Concertge bouw-orkest en Residentie-orkest zal wor den gegeven in het Olympisch Stadion te Amsterdam, met medewerking van het Toonkunstkoor, de Kon. Oratoriumver- eeniging, de Kon. Chr. Oratoriumvereeni- ging en de R. K. Oratoriumvereeniging. Vandaag heeft het I. C. A., bij monde van den geestelijken vader van het plan, Ir. J. A. Josephus Jitta, daaromtrent in een persconferentie nadere bijzonderhe den verstrekt, waaruit wel in de eerste plaats de verheugende mededeeling naar voren mag worden geschoven, dat dr. Willem Mengelberg zich bereid heeft ver klaard, dit concert te dirigeeren. De re cette zal geheel ter -beschikking worden gesteld van de besturen van beide orkes ten, die deze bedragen zullen aanwenden voor het doel dat hun het meest noodza kelijk voorkomt. Alle uitvoerenden geven hun medewerking geheel belangeloos. De Kamerleden In den Diesel trein. Naar ons ter oore komt, zullen de leden van de Staten-Generaal, daartoe uitgenoo- digd door de Spoorwegen, Vrijdag 20 dezer, een reis maken per Diesel-electrische trein naar Arnhem en terug. De trein zal te 15.30 van den Haag S.S. vertrekken en te 16.43 te Arnhem aanko men. Terug van Arnehm te 17.03, terug komst in den Haag te 18.19. Op de heenreis wordt de afstand den Haag S.S.-Arnhem in 1 uur en dertien minuten afgelegd. Een sneltrein rijdt thans over dezen afstand 1 uur en 38 minuten. Loonsverlaging bij fabrieken in de Zaanstreek. Heden zal te Den Haag onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., een conferentie plaats vinden tus schen de werkgevers- en werknemersorga nisaties, betrokken bij de door de pa troons aanhangig gemaakte loonkwestie op 13 der grootste fabrieken in de Zaan streek. Het resultaat van de door de werkne mersorganisaties gehouden besprekingen is zoodanig dat de patroonsvoorstellen door de protestant-christelijke en katholieke or ganisaties zijn aanvaard, doch door de so cialisten zijn afgewezen. Internationale honden- en kattententoon stelling. De Nederlandsche Vereeniging van Fok kers en Liefhebbers van Katten heeft be sloten, in samenwerking met de Kynolo- gen Club „De Hofstad", die ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan een Internatio nale Hondententoonstelilirug met kampioen schap voor alle rassen organiseert in den Haagschen Dierentuin, een kattententoon stelling aan die hondententoonstelling te verbinden. Het secretariaat der kattententoonstel ling is in handen van Dr. B. B. Lautenbach, Zijdeweg 8, Wassenaar, tel. 716711. De geheele leiding der tentoonstelling is in handen van den heer A. Tuyll, v. d. Wa teringlaan 217, Voorburg, teL 771027, waar eüüe gewensohte inlichtingen wonden ver- afcrakit WAT DE SUIKER KOST. Zonder accijns wel te verstaan. Op de Amsterdamsche termijnmarkt kocht men op 10 dezer loco witsuiker tot 4.per 100 K.G. terwijl daarvoor 3 7/8 werd geboden. Een nieuw laagte record, dat het diepste punt van 1933 nog met 1/4 slaat en welks absurditeit niet beter kan worden aangetoond dan door het te vergelijken met den prijs, dien de Nederlandsche consument tengevolge van accijns en compenseerend invoerrecht vpor zijn witte suiker betaalt en die met circa 50.per 100 K.G. ruim 12 maal zooveel bedraagt! „Volkskr." UITVOER VAN SLA EN AARDBEIEN NAAR BELGIE. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de uitvoer van sla en aardbeien naar België gedurende het tijdvak, aanvangende heden en eindigende 1 Februari 1935 slechts zal zijn toegestaan aan de Stichting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale. Ontslagen bij Gemeentewerken te Rotterdam. Nadat in Maart reeds personeel op wachtgeld was gesteld, zyn Zaterdag nog een aantal leden van het personeel van den dienst van Plaatselijke Werken op wacht geld gesteld. Gezamenlijk bedraagt het aantal, dat van Maart meegeteld, 300 man. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. St. Josephs-Gezellen. Zondag 22 April a.s. zal het wederom feest zijn voor de St. Josephs-Gezellen-Vereesnigiing te Leidschen- dam. Des morgens om 7 uur is de H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der vereeniging, waarna Algemeene H. Com munie. Hierna is er gemeenschappelijk ont bijt en gezellig samenzijn in het Patronaat. Des avonds te .45 uur feestavond in het Patronaat voor ouders en leden. Door de Tooneeldub Adolf Kalping" zal worden opgevoerd „Janius Tulp", blijspel in 4 be drijven. Er zullen nog enkele kaarten ver kocht worden; de prijs bedraagt 45 oents. Verkrijgbaar in het Sigarenmagazijn de Groot en bij het bestuur. Het belooft een mooie en prettige avond te worden en wij raden eenieder aan eens een kijkje te nemen; men zal er geen spijt van hebben en men steunt daarmede tevens een mooi en prettig werk. Allen dus as. Zondagavond naar het Patronaat. STOMP WIJK. Vijf-en-twintig jaar veldwachter. Dins dagmorgen had in de Raadszaal van het Gemeentehuis te Leidschendam de huldi ging plaats van Rijksveldwachter H. Tol bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. Aanwezig wa ren burg. W. Keijzer, de secretaris H. J. v. Delft, ambtenaren van secretarie en van Gemeentebedrijven en de familie van den jubilaris. Burg. Keijzer feliciteerde den jubilaris, ook namens de ambtenaren, zeer hartelijk en prees hem als iemand, die zijn ambt ten allen tijde op eminente wijze heeft vervuld en nog steeds vervult. Hij bracht hem dank voor de prettige samenwerking, welke hij gedurende de 14 jaren dat hij hier burge meester is, heeft ondervonden en hoopt nog vele jaren op dezelfde wijze met hem te mogen samenwerken. Hij bood hem een mooi cadeau aan. De hear Tol dankte tenslotte allen voor de velen blijken van belangstelling bij jubileum ondervonden. OEGSTGEEST. Lezing Middeleeuwsch Oegstgeest. Gisteravond hield mr. S. J. Fockema An- dreae in „Het Witte Huis" een lezing met lichtbeelden over Middeleeuwsch Oegst geest voor de Ver. „Gemeentebelang". De belangstelling was groot, en ook vele niet- leden, daartoe uitgenoodigd, woonden deze lezing bij. Het gemeentebestuur was vertegenwordigd door de beide wethou ders de heeren v. Egmond en Zandbergen. Van de Raadsleden merkten wij op de heeren Bakker, Dr. Simon Thomas, Kort- mann, mr. Sprey en Kruizinga. Het doel dezer lezing was, zooals de spreker bij den aanvang zeide, een oud- Hollandsch dorp, in zijn middeleeuwsche verschijning eens zoo volledig mogelijk zij het in vogelvlucht te bezien. Speciaal koos hij daarvoor Oegstgeest uit omdat het ons allen wèl bekend, ver trouwd en min of meer eigen is en ook om dat er nogal e.a. van bekend is. Voor de vroegere middeleeuwen blyft men evenwel ook hier op kennis uit indi recte gegevens aangewezen; alleen van de 12e tot de 16e eeuw staan ons behoorlijke berichten uit dien tijd zelf ten dienste. Oegstgeest is een der oudst bekende dor pen van Holland.. Volgens oorkonde- en evangelie-aanteekeningen heeft het een der eerste kerken (St. Willibrord). Het dorp heet in die aanteekeningen „Kerkwerve". In een andere oude bron, het goederenregister der Utrechtsche Dom kerk uit de 10de eeuw, komt, naast Poel geest, ook Oegstgeest voor met zyn eigen naam „Osgeresgeest" van een Osger, Os car, mansnaam, niet van Oost- of Oegst! De laatste naam is ongetwijfeld reeds de vóór-christelijke; de naam Kerkwerve schijnt in het burgerlijk leven nooit voor heel Oegstgeest ingevoerd te zijn. De naam duidt ook aan, dat we hier geest te zoeken hebben; door de grootste helft der gemeente loopt een V-vormige uitlooper van het oude duinlandschap, ook thans nog, hoewel er veel is afgezand. In het zuiden en Westen grenst de ge meente hief aan rivierklei van den Oude Rijn; in het Noorden en Oosten ligt naast en tusschen de geestgrond een zeer dun laagje klei op een onderlaag van resp. moe ras en laagveen. Dit geeft voor oud-Oegstgeest een ver deeling in drie grondsoorten: hoogzand, hooge klei en lagere broeklanden. Aan de hand van een serie lichtbeelden werd dit nader toegelicht. Oegstgeest ligt in de Middeleeuwen wel wat achteraf. De groote weg evenwijdig aan de Noordzee, gaat niet zooals thans door onze gemeente. In de 13e eeuw en ook later nog liep de handelsweg van de Maas door Delft, Voor schoten, Valkenburg en vandaar hetzij over den „hoogenweg" naar Noordwyk en zoo verder, hetzij over den „lagenweg" en $en Vinkenweg ten noorden langs Rijns burg in de richting Sassenheim. Uit Lei den was Oegstgeest slechts langs het in 1258 als Poelgeesterdijk vermelde Maredijkje te bereiken. In 1400 kwam de huidige Rijnsburger- weg tot stand. Ook in dien tijd werd orde gesteld op het onderhoud van den weg ten Noorden van het Gr. Kerkje; van dien tijd af kan men zeggen, gaat het doorgaand verkeer door Oegstgeest. Voorts besprak mr. Andreae de am bacht* en hooge heerlijkheid alsook de toestand in de 16e eeuw, waarna hij nog inging op de geschiedenis van „Endegeest", „Abtspoel" enz. Verder stond spreker nog eenigen tijd stil bij de Kerkelijke en Maatschappelijke in stellingen, waarvan we heden ten dage nog kennen het H. Geest Armbestuur. Ook werd de Abdij van Rijnsburg nog ter spra ke gebracht. Spreker besloot met de hoop dat hij iets had bijgedragen tot meerdere kennis der geschiedenis van Oegstgeest. De heer Wichers Roland et dankte den spreker namens de aanwezigen. 25-jarig bestaan Chr. School. Giste ren werd het 25-jarig bestaan der Chr. School herdacht. Het bestuur hield gister middag receptie, terwijl er gisteravond een bidstond werd gehouden in de Paulus- kerk. i sssa UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Maria vereeniging. Hedenavond zal door de Mariaveereniglrag de jaarlijksche tooneelavond gegeven worden. De opvoe ring zal plaats hebben van een vier ^bedrij vig tooneölstuk, afgewisseld door zigeuner- zang en reidansen, 't Beloofd weer een mooie avond. HAZERSWOUDE. Crisis-comité. Maandagavond verga derde het plaatselijk crissi-comité voor het laatst onder leiding van den voorzitter, den heer J. van der Meulen, burgemeester on zer gemeente. Na telling van de gehouden maandelijk- Bche collecte, die had opgebracht 131.93'/». benevens een bon voor manufacturen, open de de voorzitter de vergadering met een welkomstwoord en las de secretaris, de heer B. den Braver, de notulen, die werden goed gekeurd. Daarop werden de talrijk ingeko men aanvragen om steun behandeld en voor zoo ver mogelijk en noodig geacht, toege wezen. Door de commissie, benoemd tot het nazien der rekening en bescheiden van den penningmeester, den heer Heesterman, waartoe waren aangewezen de heeren P. J. Kerkvliet, Joh. Plaizier en Jac. de Wilde, werd bij monde van laatstgenoemde rap port 'hiervan uitgebracht. Hieruit bleeik dat alles accuraat in orde was bevonden, waar op de voorzitter een woord van welverdien de dank richtte tot den penningmeester voor den omvangrijken arbeid door hem verricht en ook de commissie een woord van dank werd gebracht. De voorzitter nam aan het einde der ver gadering in warme bewoordingen afscheid van de leden van het Crisis-comité en sprak zijn erkentelijkheid uit voor de aangename wijze waarop steeds de vaak moeilijke ar beid was verricht en voor de goede ver standhouding waardoor de vergaderingen waren gekenmerkt. Spreker eindigde met den wensdh dat het God moge behagen op economisch gebied verruiming te geven, op dat het comité eerlang niet meer noodig zij, maar mocht het noodig blijken, dan door de leden met dezelfden ijver en toewijding zal worden gewerkt, als waarmede zij steeds waren bezield voor deze hoogst belangrijke zaak. De voorzitter werd daarop in harte lijke en waardeerende woorden toegespro ken door den heer D. de Bruijn, waarop nog het woord werd gevoerd door de heeren Joz. Jels, C. den Boer, G. van Ommering en den secretaris, den heer B. den Braver. De voorzitter sprak aan het einde een woord van dank voor de waardeerende woorden tot hem gericht en sloot de ver gadering. VAN M'N BOEKENTAFEL NIEUWE UITGAVEN. Personeele Belastingtarieven, sa mengesteld aan dé hand van offi cieele gegevens. Overdruk uit Autokampioen, uitgave van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland. In dit boekje vindt men alle gegevens, welke noodig zijn bij het berekenen van de door houders van automobielen en mo torrijwielen te betalen personeele belas ting; opgenomen zijn de tarieven als mede de opcenten (naar de huurwaarde), welke gelden in de 46 grootste gemeenten van ons land. Uit dit handige gidsje blijkt wel heel duidelijk hoe sterk deze tarieven tegen woordig uiteenloopen. In Enschede betaalt men voor een bepaalde auto 242.ter wijl een inwoner van Bergen oo Zoom voor zoo'n wagen slechts 80.ver schuldigd ia.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11