DINSDAG 17 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 April 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 766.3 te Marseille. Laagste barometerst.: 746.9 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 18 April: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide- delijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk onweer of regen, iets koeler. De krachtige Westelijke tot Zuid-Weste lijke luchtstroom in de bovenlucht hebben de vochtigheid snel doen stijgen, zoodat in verband met een klein minimum, dat giste ren over ons land trok, reeds onweer voor kwam. De algemeene toestand met de na derende depressie ten Westen van Ierland duidt echter nog op Zuid-Oostelijke lucht- stroomen in de onderste lagen die de warme lucht uit Duitschland hierheen kan voeren, zoodat opklaringen nog 'vrij warm weer kunnen brengen, maar de onweerskans sterk is toegenomen. Ver in het Westen waait een koude Noordelijke luchtstroom, die over eenige dagen een eind aan de pe riode van vroegere warmte kan maken. Vandaag zal het vooral in Duitschland weer zeer warm worden, het ontweert reeds in Noord-Duitschland en in West-Frankrijk. Ten Noorden van Scandinavië is nog hooge drukking, die de koude daar deed stand houden met sneeuw bij Haparanda. De Brit- sche Eilanden hebben matige zuidelijken wind met zacht weer zonder hooge tempe raturen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 17.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 7.S0 uur tot Woensdagmorgen 4.28 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Woensdag 18 April v.m. 4.47 uur en nam. 5.06 uur. GESTEUNDE LANDBOUWERS OP HET TERREIN VAN DEN HANDEL. De drie Ned. Middenstandsbonden tot de Regeering. De Commissie van Overleg der drie Ned. Middenstandsbonden hebben ver scheidene klachten bereikt over het hand over hand toenemende euvel, dat landbou wers de door hen geproduceerde kaas rechtstreeks aan particulieren verkoopen met uitsluiting van den tusschenhandel. Vanzelfsprekend wordt deze tusschenhan del hiermede ernstig geschaad, wijl de kaas buiten hem om tegen belangrijk la- geren prijs wordt aangeboden. Bijzonder ernstig is het echter, dat de landbouwers tot dezen rechtstreekschen kaasverkoop tegen lage prijzen in staat worden gesteld door de ondersteuning, die zij krachtens de Crisis-Zuivelwet ontvan gen. De Middenstandsbonden zijn van mee ning, dat hier van een euvel mag worden gesproken en hebben den Minister van Economische Zaken daarom verzocht maatregelen tegen dit euvel te nemen door aan de steunverleening aan den landbouw en de veeteelt de voorwaarde te verbin den, dat de gesteunden niet gaan treden op het terrein van den handel. Met vertrouwen meenen de Midden standsbonden zoodanige maatregelen te mogen verzoeken, omdat daardoor mede kan worden voorkomen, dat de handel op zijn beurt zich wegens dreigenden onder gang tot de Regeering om steun moet wen den. INVOER SIERGEWASSEN. De Minister van Economische Zaken heeft het percentage, waarvoor alsnog vergunning zal worden verstrekt voor den invoer van niet-houtvormende siergewas sen, alsmede van azalea indica en horten sia, vastgesteld op 25 pCt. van de hoeveel heid, waarop ten hoogste door de impor teurs aanspraak kan worden gemaakt. Prinses Juliana naar Zeeland. Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Juliana in September a.s. een bezoek bren gen aan de provincie Zeeland en daar ver schillende steden bezoeken. Een gedeelte van de reis zal worden ge maakt aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. 1 HET 60-MDLLIOENENPLAN VOOR WERKVERRUIMING. Het aangevraagde bedrag is te zien als een eerste credietaanvrage voor werkver ruiming. Slaagt deze eerste poging, dan zullen, naar mate de omstandig heden het noodig maken en de leeningscapaciteit het gedoogt, verdere credietaanvragen voor dit doel worden gedaan. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het crediet van 60 millioen voor werkverrui ming. De regeering merkt op, dat zij met haar ontwerp niet uitsluitend beoogt door uit voering van een aantal openbare werken de werkloosheid tijdelijk te doen vermin deren, maar tevens de aanpassing van het geheele bedrijfsleven aan de gewijzigde in ternationale omstandigheden te bevorderen en daarmede ook het herstel van het bud- getaire evenwicht in de hand te werken. Daarom heeft zij het wenschelijk ge acht het ontwerp zoo snel in te dienen als haar in verband met de budgetaire positie des lands verantwoordelijk scheen. De regeering is uiteraard van meening, dat verlaging der productiekosten niet uit sluitend moet worden verkregen door loons verlaging, maar zooveel mogelijk ook door vermindering der vaste lasten. Dat zij naar vermogen in deze richting werkzaam is, bewijst o.a. de dezer dagen tot stand ge komen conversie op groote schaal van de Nederlandsche staatsschuld. Intusschen is de macht van de overheid ook op dit ter rein beperkt. In haar onderzoek naar de maatregelen, die op het stuk van het executierecht moe ten worden getroffen, heeft de regeering ook het vraagstuk van het dwang-accoord buiten faillissement betrokken. Een ont werp tot wijziging van de Faillissements- wet op dit punt bevindt zich in vergevor derden staat van voorbereiding. Ook de regeering is van oordeel, dat ver beteringen in de organisatie van het be drijfsleven door de verschillende bedrijfs takken zelf tot stand zullen boeten worden gebracht, al zal de overheid daarbij even tueel de helpende hand moeten bieden. Indien doelmatige reorganisatie, door een groote meerderheid gewenscht, dreigt af te stuiten op het verzet eener kleine minder heid, zal het zeker ernstige overweging verdienen, of hier ingrijpen van overheids wege niet gewenscht moet worden geoor deeld. De hypotheekbanken hebben de ver- eischte medewerking toegezegd ter verkrij ging van bouwcrediet voor goedkoopen wo ningbouw tegen een in verhouding tot de rente der pandbrieven zoo laag mogelijk berekenden rentevoet. De regeering zal tot verlaging van huren medewerken door in samenwerking met de gemeenten zoowel den bouw van goed- koope arbeiderswoningen te bevorderen, als huren van bestaande woningen, waar voor rijk en gemeente samen, dan wel de gemeente alleen het risico loopt, te verla gen. Met de besturen der twee grootste ge meenten is de regeering ter zake bereids in onderhandeling. Wat den nieuwbouw betreft, zal deze sa menwerking tusschen het rijk en de ge meenten verkregen moeten worden, door dat van rijkswege een nieuwe tweede hy potheekregeling in het leven wordt geroe pen, terwijl de gemeente geschikt bouwter rein zal moeten leveren tegen aanneme lijke prijzen en ook op ander gebied tot verlaging der kosten zal moeten meewer ken. Het Werkfonds zal daarbij zijn be middeling kunnen verleenen om tot verla ging der bouwkosten te geraken. Wat de bestaande woningen betreft, zal de huurverlaging voor bepaalde complexen verkregen moeten worden, doordat het rijk zich verbindt, mede te werken tot rente verlaging voor de verleende voorschotten en voorts om met de gemeente samen het reëele exploitatieverlies te dragen. Het ligt in de bedoeling enkele werken meer in 't bijzonder te bestemmen voor de jeugdige werkloozen. Het aangevraagde bedrag van 60 mil lioen is te zien als een eerste credietaan vrage voor „werkverruiming". Slaagt deze eerste poging, dan zullen, naarmate de omstandigheden het noodig maken en de leeningscapaciteit het gedoogt, verdere cre dietaanvragen voor dit doel worden ge daan. Invoer van Ieder. Versohenen is het Voorloopig Verslag dier Eerste Kamer over het wetsontwerp tot re geling van den invoer van zooileder, drijf- riemieder, tuig- en zooileder en van over- leder en ander leder, waaronder zeemleder en voeringleder. Enkele leden vestigen, blijkens dit ver slag, de aandacht op een bericht onlangs in de dagbladen versohenen, volgens het welk in de behoefte aan overieder te onzent voor ongeveer zestig ten honderd wordt voorzien door in voer uit Duitschland. Deze ledern ij verheid in hooge mate bedenkelijk ledeernijverheid in hooge mate bedenkelijk, te meer daar die laatstbedoelde industrie geacht mag worden in staat te zijn aan1 de vraag naar overieder hier te lande te vol doen. Gaaroa zouden deze leden vernemen of de Minister geen aanleiding kan vinden, het door hem in zijn bescheid aan de Tweede Kamer ingenomen standpunt eerlang te wij zigen. R. K. Politiebond „St. Michael". Het examen ter verkrijging van het po- litiediploma wordt dit jaar gehouden voor wat betreft het schriftelijk gedeelte, op 18 September a.s. in verschillende nader te bepalen plaatsen des lands; voor wat betreft het mondeling gedeelte op 22 Oc tober en volgende dagen te 's-Hertogen- bosch. ONZE JONGE MIDDENSTAND. Nat. Verbond vergaderde te Utrecht. Het Nationaal Verbond der K. J. M. V. in Nederland vergaderde te Utrecht. Naast de afgevaardigden van de bonden der vijf diocesen waren de verschillende moderatoren aanwezig en Mr. F. Bach di recteur van het Nationaal Hanzebureau. In zijn openingswoord richtte de voor zitter, de heer W. v. d. Schoot uit Tilburg eenige waardeerende woorden aan het adres van rector van Hellenberg Hubar, die als moderator van den Bossphen Bond moest bedanken om gezondheidsredenen. De nieuwe geestelijke leidsman, rector v. Thiel uit Nijmegen werd hartelijk wel kom geheeten. Betreurd werd, dat in Lim burg nog steeds geen hecht verband ver kregen is, men blijft echter paraat. De heer H. Engels uit Leiden bracht verslag uit van de vergadering voor het Katholiek Gemeenschapsoord. Besloten werd de rapporteur zitting te doen nemen in de ingestelde commissie, finantieele deelname werd echter voorhands onmoge lijk geacht. Daar de K. J. M. V. verleden jaar, in verband met het H. Jaar naar Rome was getrokken, werden nu aanvra gen van reisbureaux ontvangen, om te mogen zorgen voor een tocht naar Ober- ammergau, De vergadering stelde vast, dat het Verbond zich niet zal begeven op het terrein der Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken en geen reizen meer zal orga- niseeren. Er zal groote propaganda gemaakt wor den voor deelneming aan den 6en Katho liekendag te Den Bosch. Verwacht wordt, dat de K.J.M.V.ers met een groot getal zullen opkomen om te bewijzen, dat zij een belangrijke plaats in de rij der jeugd verenigingen innemen. In den nazomer zal een Nat. Besturen dag worden gehouden in het centrum van het land. Vastgesteld werd, dat door er varen sprekers besproken zullen worden de onderwerpen „Katholiek Bewustzijn en Katholieke Actie" en „Liturgie". In den avond zal theoretisch uiteengezet worden, hoe de afdeelingen de feestavonden op een hooger cultureel peil kunnen brengen; daarna zal de theorie door een groepje leden aan de practijk getoetst worden. De gedachte, een interdiocesane legimi- tatiekaart voor de leden verkrijgbaar te stellen zal nader uitgewerkt worden. De zangbundelcommissie bracht verslag uit, voor de eerste uit te geven K.J.M.V. zangbundel zijn 28 liederen verzameld. Het jaarverslag van den penningmees ter sloot met een klein batig saldo. Een langdurige discussie ontspon zich over het orgaan „De Keten", dat, in ver band met de belangrijkheid voor de be weging, op steviger finantieel fundament zal komen te staan. DE ARBEIDSVOORWAARDEN AAN DE „UNILEVER". De Nederiandsdhe Vereeniginig van Fa brieksarbeiders (sters), de Nederlands dhe R. K. Fabrieksarbeiders (stens) bond „St. Willibrordus" en de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrdeks- en Transport arbeiders hielden in Rotterdam een Be- dirij fsconf erentie voor gedelegeerden van de arbeiders uit de ondernemingen van Uni lever in Nederland, margarine-, olie- en zeepfabrieken. Er waren 58 afgevaardigden aanwezig. De conferentie stond onder leiding van den heer J. M. Kunst uit Den Haag. Er werden inleidingen gehouden door de heeren F. Brussel uit Den Haag, L. M. van Waasdijk uiit Amsterdam en J. v. d. Kieft uit Bussnan, die de onderwerpen behandel den „Arbeidstijd", „Arbeidsvoorwaarden" en „Het wezen en de beteefcenis van het Unil ever-concern". Na uitvoerige discussies over deze inlei dingen werd een uitvoerige resolutie aan genomen. Deze resolutie spreekt als haar oordeel uit, dat de financieele en commercieele po sitie van het Unilever-concern goede ar beidsvoorwaarden toelaten. Zij constateert, dat eenertzijds de produc tiekosten, vooral wat de loonen betreft, per eenheid product aanmerkelijk zijn gedaald, maar daarentegen de werkloosheid enorm is gestegen. De resolutie stelt vast, dat er, naast tij delijke crisiswerkloosheid, blijvende tech nische werkloosheid heersoht en spreekt vervolgens als haar oordeel uit, dat de tech nische ontwikkeling een verdere verkor ting van den werktijd economisch mogelijk maakt, die, gezien de enorme werkloosheid, geacht moet worden van algemeen maat schappelijk belang te zijn. De conferentie droeg den Besturen van de drie Organisaties op hun invloed aan te wenden om de hier gestelde verlangens te verwezenlijken en daarvoor de hulp en de medewerking in te roepen van de interna tionale vereenigingen van fabrieksarbeiders en van het Arbeidsbureau te Genève. STREEKDAG R. K. ESPERANTO- VEREENIGIN GEN. Zondag had te Haarlem een streekdag plaats der R. K. Esperanto-vereenigingen, waarvoor groote belangstelling bestond. Aanwezig waren om. de afdeelingen Am sterdam, Den Haag, Gouda, Wormerveer, Leiden, terwijl van den Esp.-cursus te Driehuis eenige afgevaardigden gekomen waren. De feestavond, georganiseerd door de Haan. Afdeeling, vormde een waardig slot van dezen dag. Verschillende autoritei ten op geestelijk en wereldlijk gebied had den hun belangstelling getoond. Toespra ken werden gehouden door den zeereerw. heer Andreoli, leeraar op „Hageveld", en den heer Brou/wer, redacteur van N. K. Er werden twee tooneelstukken opge voerd. De voorzitter van de Haarlemsche Afdeeling kon terecht spreken van een in alle opzichten welgeslaagden avond. Wederom een vervolging tegen „De Tribune". De Officier van Justitie te Amsterdam heeft wederom tegen een der redactieleden van de Tribune, ir. T. A. Struik een ver volging geopend. In de Tribune van 26 Februari is een ar tikel geschreven met het volgende opschrift: „Een derde deel der arbeidersbevolking in Nederland is werkloos. Minister Slote- imaker de Bruine weet geen uitweg meer uit de crisis. Wij wei: revolutie". Aan ir. Struik is ten laste gelegd oprui ing tot een aanslag of samenspanning hier toe (art. 94 en 96 van het Wetboek van Strafrecht). Als rechter-commissaris in deze zaak treedt op rnr. P. J. H. M. v. d. Does de Wil- lebois. STADSNIEUWS LEIDSCH JAARBOEKJE. Bij de drukkerij P. J. Muider en Zoon al hier is verschenen het zes en twintigste deel van het Jaarboekje van Geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland. Het boekje opent met het verslag over 1933 van de Vereerniging „Oud Leiden". De korte kroniek van 1933 vermeldt alle bijzondere persoonlijkheden, die in dat jaar zijn overleden en de bijzondere gebeurte nissen welke zich dat jaar hebben voorge daan. Uitvoerige biografieën zijn gewijd aan de nagedachtenis van oud-burgemees ter J. E. v. Griethuysen, dr. A. Kist, rar. Egbert de Vries, prof. dr. A. Eekhof, prof. rnr. C. van VoUenboven, Willem C. Brou wer, dr. Wytse, A. Muysert, prof. dr. W. Storm v. Leeuwen, H. W. Tieleman, dr. J. W. P. Fransen, prof. dr. E. D. v. Oordt, prof. dr. P. Ehrenfest, prof. mr. H. B. Gre- ven en B. F. Krantz. De heer H. J. Jesse, architect alhier, schrijft over Christoffel Plantijn, dr. mr. J. W. Verburgt, gemeente-archivaris van Lei den, deelt een en ander mede over het leven van Jan Pietersz. Dou. Uit de geschie denis der BiJbliotbeca Thysiana vertelt dr. J. W. Muller een en ander, mevr. M. L. H. Eerdbeek-Claasen schrijft over een merk waardige vondst in de duinen van Katwijk. Over Geldersche Kolonisatie te Leiden? wordt geschreven door inr. S. J. Fockema Aradreae, dr. J. E. Kroon vertelt van den eersten bezoeker van de Schans Lammen op 3 Oct. 1574 en de 'heer G. F. E. Kiers, di recteur van Bouw- enWoningtoezicht, geeft een vervolg op de lijst van Monumenten, terwijl tenslotte een Lijst van werken, be trekking hebbende op Leiden en Omgeving het lezenswaardig Jaarboekje besluit. Een vraagstuk betreffende de „Leydsche keuren" van het jaar 1658. De Beschrijving der Stad Leyden uit de achttiende eeuw is voldoende bekend. Het eerste deel is gedateerd 1762 en geschreven door Frans van Mieris. Deze overleed 22 October 1763 en de papieren, inhoudende de verdere documenten, werden door zijn nich ten de dames Trioen op 3 November 1763 overgeleverd aan Daniël van Alphen, die op zich nam de verdere puiblioatde van het werk voort te zetten en hij betaalde op 19 Januari 1764 aan genoemde dames daarvoor de som van drieduizend gulden. Het tweede deel is gedateerd 1770 en daarin leest men, dat de inhoud tot en met pagina 627 nog geheel afkomstig is van van Mieris, terwijl de rest door van Alphen is bewerkt. Aan het einde vindt men een beschrijving van onze Maatschappij van' Letterkunde, waaruit blijkt, dat van Alphen in 1766 lid werd en in 1770 benoemd tot voorzitter terwijl zijn neef Anthony, Cor- melis de Malnöe het secretariaat waarnam. Het derde deel werd pas in 1784 gedrukt en is toch nog onvoltallig, daar het slechts loopt tot pagina 1137, terwijl op het Leidsch archief nog verdere gedrukte pagina's aan wezig zijn. Ik vervaardigde van de pagina's 1137 en 1226 een photo, dia ik aan ons ar chief aanbood ter bijvoeging in het gedruk te exemplaar. In de voorrede van dat derde deel be looft van ALpben, dat hij „Niets dat waar is verzwijgen of verbergen zal", doch het is mij gebleken, dat die belofte ndet werd ver vuld: Immers: Het keurboek der Stad Leyden gedrukt bij Franois Haokes en Pieter Leffen in 1658 volgens resolutie van 14 Januari 1657 wordt in alle drie deelen van de beschrijving van Leyden veelvuldig aangehaald, doch een dito Keurboek der Stad Leyden, dat in Am sterdam reeds in 165 bij Jam Hendriokxs verscheen wordt stelselmatig verzwegen. In een der talrijke keurboeken, doorschoten met wit papier, op het archief alhier aan wezig, vindt men echter een aanteekening van demzelfden van Alpben met vermel ding: Dat dat keurboek buiten kennis van de regeering dezer stad te Amsterdam is gedrukt en uitgegeven. Het vraagstuk luidt dus als volgt: 1. Waarom heeft van Alphen deze we tenschap in zijn gedrukte werken verzwe gen? 2. Wie is de persoon geweest, die de be scheiden aan Jan Hendricks den drukker heeft overgeleverd? 3. Welke zijn de andere keuren, die door Jan Hendriokxs reeds zijn gedrukt. Zie de voorrede gedateerd 12 Maart 1647, waarin schrijft: Ende ghelyk ick voor dezen hebbe bemerkt, dat de keuren, die bij mij waren doen drucken, U.E. zijn aemgenaem ge weest". 4. Hoe is het mogelijk, dat een dergelijk feit niet door latere historie is opgemerkt? En is het niet meer dan broodmoodig, dat die questie nog eens grondieg wordt bestu deerd? 13/4 1934. Fel.Driessen. De wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat W. van der Heijden, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof A voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank in het klein in het perceel Lage Rijndijk No. 64, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, ..Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 April 1934. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijne vergadering van den 19en Februari 1934, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden, laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 21 Maart 1932 (Gemeenteblad No. 6). EENIG ARTIKEL. In bovengenoemde verordening wordt na artikel 33 A ingevoegd een nieuw arti kel 33 B, luidende: Het is den bestuurders van motorrijtui gen verboden op den openbaren weg al of niet tegen betaling publiek op te nemen: a. op de door Burgemeester en Wet houders, blijkens openbare kennisgeving, aangewezen wegen of gedeelten van we gen; b. op andere wegen binnen een afstand van 25 Meter van wegen, als bedoeld on der a. Het verbod van het eerste lid is niet van toepassing: lo. tusschen half een en zeven uur des voormiddags; 2o. ten aanzien van het afhalen van personen aan woningen en andere gebou wen, waar zij vertoeven, indien de bestel ling daartoe vooraf aan de garage of de standplaats van het motorrijtuig of bij een vorigen rit is gedaan; 3o. ten aanzien van motorrijtuigen, waarmede met vergunning van Burgemees ter en Wethouders ingevolge artikel 22 van de verordening op de Straatpolitie op den openbaren weg een standplaats wordt ingenomen, voorzoover het opnemen van publiek op die standplaats geschiedt; 4o. ten aanzien van openbare middelen tot vervoer van personen, welke met ver gunning ingevolge de Wet Openbare Ver voermiddelen of deze verordening in wer king zijn, voorzoover het opnemen van pu bliek niet uit anderen hoofde verboden is. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 19en Februari 1934. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 11/13 April 1934, B No. 1550 (2e Afd.) G.S. No. 69, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17en April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN 'STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 89 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament, Jeugdgebouw Maria Gijzensteeg, 8.30 uur. Vrijdag, R. K. Metaalbewerker^bond, Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers, tuinzaal van „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 16 tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, tel. 85. R. K. Bond van Transportarbeiders. Zondag hield de afd. Leiden van den R. K. Transportarbeidersbond haar jaarverga dering. De heer J. v. Leeuwen opende te 8.15 de vergadering met gebed. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, wees spreker de vergadering op het Fascisme, dat voor den Bond eën gevaarlijk ding is en toch ook niet thuis behoort in katholie ken kring. Hierna kreeg de Districtbestuurder, de heer van 't Schip, het woord .Spreker be gon te zeggen, dat hij niet meer behoefde te vertellen wat 't Fascisme en Nat.-Socia- lisme is, wijl de voorz. dit reeds had gedaan. Spr. wilde liever, als voorzitter van de plaatselijke afdeeling den Haag van „Her wonnen Levenskracht" uiteen zetten het goede doel van deze instelling. Hierover hield spr. een belangrijke rede en hij beval zijn gehoor aan den vrij wil ligen stuiverzegel te offeren. Er kan niet genoeg gesteund worden voor deze instel ling. Spreker eindigde met te zeggen: helpt degenen die op het oogenblik. nog liggen te wachten om ook eens opgenomen te worden. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld door het Tempo Duo, dat onder leiding stond van den heer van Zijp, met muziek en voordrachten. Te circa 11.30 uur sloot de voorzitter de vergadering met ge-, bed. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" bracht 8 gulden op.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2