DINSDAG 17 APRIL 1934 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLAD. v- PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE RIJPWETERÏNG. EEN DANKBRIEF VAN PATER ZOETEMELK. In Ntakataka is het ook crisis vergeet dat niet! Hij houdt niet van schrijven.... Hij heeft geen tijd om te schrijven.... Maar hij krijgt op z'n missiekamertje een brief van z'n nichtje uit Rijp wetering. Die heeft het over een mooie missie-avond, volle zaal, enthousiast publiek, prachtige loten- verkoop.... Alles voor den Rijpwetering- schen missionaris.En dat de menschen wel eens wat van hem in de „gele boeks- ken" willen lezenEn daar komt juist zoo'n boekske, dat de verbinding tusschen het Noorden en het Zuiden, het Vaderland en de Afrika-missie, zoo mooi onderhoudt, en dat boekske meldt: „Rijpwetering. Van den missiedag: voor Pater H. Zoetemelk 120 gulden". Nu kan en mag hij niet wachten. Hij knijpt er eenige oogenblikken af en schrijft aan den Pater die de lezing gaf. Veel schrijft hij niet, maar wat hij schrijft is echt gemeend, en mogen we de lezers, en die van de Rip vooral, niet onthouden. Ziehier: Ntakataka, 26 Febr. 1934. Eerw. Pater X (Dr. Zuure). Een woordje van innigen dank voor uw succesvolle optreden te Rijpwetering ten bate van mijn missie, oprechten dank ook aan allen, dames en heeren, die daar zoo flink gewerkt hebben voor de mooie zaak, door nog eens een flinke aanval te doen op de portemonnaies, voor de heerlijkste aller zaken(Ja, dat hebben ze, flink en onvermoeid en blijmoedig. Dat moet die Pater X er, tusschen haakjes, even bij getuigen). Het nummer van de Annalen met de uitslag van uwe lezing brak hier als een straal licht in de duisternis. Het kon niet mooier treffen. Niet beter, juist op het goede oogenblik, aankomen. Het bereikte me namelijk met dezelfde post als een brief van onzen Bisschop, 'n Don kere, zwarte, treurige brief, 't Was juist 't begin van het nieuwe schooljaar, als we gewoonlijk van Monseigneur geldelij- ken steun krijgen om weer met nieuwe moed te beginnen. Jawel.... „Dierbare Medebroeder, le zen we, hoe treurig ook, ik moet het rond uit bekennen. We zijn gezakt en gezakt, tot den bodem onzer kist. We hebben ge schrapt en geschrapt en het weinig wat we zenden kunnen, zenden we. Het is het laatste. Geen centiem is er meer over. Noch hier, noch in Europa. Met dit moet ge toekomen, wat er ook gebeurt, en hoe zwaar het ook valt..,." En zoo gaat de brief nog wat door.... Drie lange blad zijden, maatregelen om te bezuinigen. Op dit, en op dat. We raken met de handen in het haar.. Wat nuEn daar dat gele boekje. Ik heb het mijn Fransche confraters vertaald: „Rijpwetering zendt 120 gulden". Hoera.... Hoera.... Brave menschen. God loone zeTrakteeren. Ja trakteeren. Dat schiet er natuurlijk heelemaal bij in. Maar laten we God bid den dat Hij die brave dorpsgenooten, die ons zoo helpen, trakteeren moge met he- melsche zoetigheidjes. Beste Pater, wat nu nog? Ik ben zoo weinig gewend te schrijven dat ik op het eind van mijn penhouder zit te bijten, en zit te zoeken, zonder dat ik nog iets vin den kan. En dan komt dat lamme schrikbeeld weer terug. Lamme zaak hier wordt het. Geen geld meer. En hoe komen we aan intenties? 't Wordt „armoe troef" op alle gebied. Pater Jan van Sambeek moet een nieuwe missie stichten. Als O. L. Heer niet terdege in de bres springt komt hij nooit klaar.... En een land!!! Tsetze armoe. Vol protestanten waar volk woont, en woest, en waar geen volk zit. Dan zitten we hier nog beter, 4935 christenen, 595 catechumenen, 1531 kinde ren op onze scholen, 45 zwarte onderwij zers om ons te helpen..,,, Hoe ze betalen....? Maar komaan. „Van je hela, hola houdt er den moed maar in", zing ik weer en dan denk ik er aan dat O. L. Heer toch ook nog leeft, endat onze goede vrienden van de Rip er toch ook nog zijn, en hun mede parochiaan, in het verre Afrika, niet in den steek laten. 120 gulden om te beginnen, 'n Prachtige aanmoediging. God loone ze ervoor. Wil u ze namens mij nog eens hartelijk dan ken Pater? Ontvang, Eerwaarde Medebroeder, mijn beste groeten. Pater H. Zoetemelk. LISSE. Kruisverbond. Gisteravond hield het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" een le denvergadering in de melksalon van den heer J. Koot. De voorz., de heer L. B. Jonkman, verwelkomde de aanwezigen, die in gering getal waren opgekomen. Voor de a.s. algemeene vergadering, te houden op Zondag 3 Juni te Amsterdam, bracht de heer P. van Werkhoven een voorstel naar voren, om de café's op Zondagen voor den middag gesloten te houden. De voorz. zegt, dat dit een onmogelijkheid is geworden, daar deze vraag reeds eerder op een alge meene vergadering is afgeketst. Besproken wordt meer propaganda te maken voor de R. K. Drankbestrijding, daar deze meer en meer ten onder dreigt te gaan. De Sobrië- tasclub is heden ten dage in de Kath. Jeugd beweging tot stand gekomen en daaruit kan de propaganda voortvloeien. De heer Schoorl stelt voor personen, dien het on mogelijk is de contributie te betalen, bij wijze van proef als lid aan te nemen. Het bestuur ging met dit voorstel niet accoord. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Volksbond. Het was een goede ge dachte van den Volksbond om, alvorens het winterprogram te sluiten, een avond te organiseeren voor de vrouwen der leden. Deze avond nu werd Zondag gehouden, in samenwerking met het Plaatselijk comité van „Herw. Levenskracht". Het was een avond, eensdeels gewijd aan amusement en andersdeels aan propaganda. Te 8 uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, den heer J. Kortekaas, met een welkomstwoord aan alle dames en aan den Geest. Adviseur en de beide sprekers, na melijk de heer Haver, propagandist van „Herw. Levenskracht" en de heer Kuiper, hoofdbestuurslid van „St. Deus Dedit". De voorzitter besprak met enkele woorden de noodzakelijkheid van het organisatieleven voor den man. Spr. had grooter belangstel ling verwacht. Hierna verkreeg de heer Haver het woord voor het uitspreken van zijn rede. Deze spreker zette in korte en duidelijke trekken uiteen het gevaar van de „witte pest", hetgeen hij met cijfers aangaf. Van de geheele verpleging der patiënten in het Sanatorium gaf spreker uitleg, waarbij bleek, dat nog steeds 150 personen op de wachtlijst staan, om naar ons eigen Sana torium „Berg en Bosch" uitgezonden te worden. Het spreekt van zelf, dat ook de aanwezigen aangespoord werden om toch de onontbeerlijke steun aan „H. L." niet te onthouden, en met nog meer liefde aan zulk een instelling te geven. Na een dankbaar applaus en een dankwoord volgde de heer Kuiper, die een rede uitsprak over orga nisatie in het algemeen. Vooral in dezen crisistijd en werkeloosheid spoorde hij de vrouwen aan trouw aan de organisatie te blijven. Ter afwisseling werd aan de da mes een gratis consumptie aangeboden, waarna het programma verder werd afge wikkeld met eenige humoristische films. Aan het einde dankte de voorzitter de da mes voor de betoonde belangstelling en hoopt, dat hiervan eenige propaganda zal uitgaan in het belang van den R. K. Volks bond. De zweminrichting. De zweminrich ting alhier zal half Mei geopend worden. In de a.s. Raadsvergadering zal een beslis sing worden genomen om de vorig jaar reeds verlaagde tarieven, aanmerkelijk te verlagen. WARMOND. Feestvergadering „Stille Omgang". Onder leiding van den voorz., den heer A. H. A. Burcksen, heeft de afdeeling War mond, op Zondag 15 April, zijn 10-jarig be staan feestelijk herdacht. In de zaal van Hotel „de Zon" waren de leden en genoo- digden bijeengekomen, om dit feit te her denken. Te 7.30 uur opent de voorz. deze bijeen komst met den Chr. groet, zegt verheugd te zijn, de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld te zien, roept een welkom toe aan den Zeereerw. heer Pastoor en Kapelaan der parochie alsook tot den Eerw. heer Kapelaan Kramer uit den Haag, „de feest redenaar". Vervolgens een woord van wel kom tot de heeren van het hoofdbestuur uit Leiden met hunne dames, alsmede ook tot den oud-voorzitter, den E.Achtb. heer Burgemeester Schölvinck. In 't kort memoreerde spr. hoe de afd. Warmond tien jaar geleden zeer klein be gonnen, thans 180 leden telt. Hierna werd een echt Roomsch program ma ten gehoore gebracht. De Eerw. spre ker, Kap. Kramer, heeft in een zeer schoo- ne rede, en zeer toepasselijk weergegeven, hoe,, vanaf het begin onzer jaartelling tot aan heden, het levensbrood der Katholie ke Kerk, aan ons, Roomschen, kracht geeft in lijden en strijden. Door aanhaling van verschillende zeer schoone gedichten, van Vondel en Guido Gezelle, bracht spr. naar voren, en maak te duidelijk, dat door alle eeuwen heen het genadebrood, door dit veel te gebruiken, ons eeuwig geluk hiernamaals zal geven. In het bijzonder bracht de redenaar in herinnering het leven van de Heilige Ly- dwina van Schiedam, en stelde deze aan ons allen tot voorbeeld. Een luid en langdurig applaus bewees ten volle, dat allen hadden medegeleefd en genoten van het gesprokene. Het R. K. kerkkoor bracht voor dezen avond verschillende schoone liederen ten gehoore, welke door allen met volle aan dacht werden aanhoord. Vooral de uitvoe ring van het zoo schoone Mirakellied, het welk door den heer Kerkhof zoo verdienste lijk werd gezongen, werd door allen ten zeerste gewaardeerd. Eenige declamaties, voorgedragen door den heer Deriks, werden ónder groote stil te aanhoord, en mochten grooten bijval oogsten. Door een zevental dames, werd uitgevoerd het zang en zegspel „Hemel- sche Altaarwacht". Wat zang en declamatie betreft, viel dit ten zeerste te loven, het was in één woord, onberispelijk. De voorz. van he hoofdbestuur, de heer L. C. Schrijvers uit Leiden, bracht een ge- lukwensch aan de afd. Warmond op dezen gedenkdag, en bracht in herinnering de aangename samenwerking met deze afdee ling. Spr. hoopt en vertrouwt, dat deze sa menwerking bestendigd blijve. Spr. brengt ook een woord van dank aan den Zeereerw. heer Pastoor voor de groote medewerking van dezen ondervonden. Bij het einde dankt de heer Burcksen allen, die hebben medegewerkt om dezen feestavond zoo schitterend te doen slagen. Spr. hoopt alle aanwezigen, vooral ook de dames, vurige propagandisten zullen zijn voor het genootschap „De Stille Omgang". Alzoo heeft Roomsch Warmond weer een mooi, echte Roomsche feestavond meege maakt. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhui zen, burgemeester der gemeente. De voor zitter opent de vergadering met gebed. Voor echter tot de behandeling van de agenda over te gaan, herdenkt de voorzit ter het overlijden van Hare Majesteit de Koningin Moeder. De rede van den voor zitter wordt staande aangehoord. De notulen van de vorige vergadering worden daarna voorgelezen. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stuk ken. De voorzitter deelt mede, dat van den heer H. Buurman, barbier alhier, een schrij ven is ingekomen, waarin deze verzoekt om gedurende dé zomermaanden zijn barbiers- zaak op Woensdag des avonds langer ge opend te mogen hebben. De voorzitter zegt, dat dit schrijven niet in de vergadering van B. en W. geweest is. Persoonlijk voelt spr. niet veel er voor om maar weer een af wijking op de winkelsluitingswet toe te staan. Het motief van den heer Buurman gaat ook niet geheel op. In de zomermaan den mogen n.l. reeds in verband met het tijdsverschil ten platten lande de zaken tot 9 uur n.m. geopend blijven. De heer van Tol voelt heel veel voor het verzoek van den heer Buurman. De klanten van dezen barbier bestaan in hoofdzaak uit landbouwers en landarbeiders. In de zomermaanden zijn de bezigheden op het land niet zoo tijdig geëindigd, dat zij zich voor sluitingstijd lalen kunnen laten be dienen door den heer Buurman. Ook ande re leden zijn het met den heer van Tol eens. Zoodat ten slotte besloten wordt om een verordening vast te stellen, waarin de mogelijkheid geopend wordt om geduren de de zomermaanden de barbierszaken op Woensdagavonden geopend te mogen hou den tot des n.m, 10 uur. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten inzake het Bloemkweekers- crediet, deelt de voorzitter mede, dat in deze gemeente een dergelijk crediet niet kan worden toegestaan, aangezien de ge meente Rijnzaterwoude geen aangrenzen de gemeente van de gemeente Aalsmeer is. De voorzitter leest daarna het verslag voor over den toestand van het Lager On derwijs in de gemeente Rijnzaterwoude. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gunning. De bouw van een boeren woning met aanhoorigheden in de Ridder- buurt werd na gehouden aanbesteding door den architect G. W. Vis opgedragen aan de aannemers L. van Beusekom en H. Oudenes alhier. BOSKOOP. HET GEBOUW VOOR ALGEMEENE DOELEINDEN. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Mij. tot exploitatie van het gebouw voor algemeene doeleinden, Flora, te Boskoop is "besloten, malaise ten spijt, de opening van het gebouw samen vallend met de opening van den spoorweg AlphenBoskoopGouda, in October a-S- eenigszins feestelijk te vieren. In het voorjaar van 1935 zal een bloe mententoonstelling op bescheiden schaal worden georganiseerd en dan in 1936 de groote tentoonstelling. NIEUWVEEN. Aanbesteding. B. en W. van Amster dam hebben heden in het openbaar aan besteed het maken van den onderbouw van twee werkplaatsen en een ketelhuis, met bij behoor ende werken, op 't vliegveld Schiphol. Het aantal inschrijvingen bedroeg 53. Het hoogst werd ingeschreven door de N.V. Van Parera's aannemersbedrijf te Amsterdam voor 198.642. Het laagst schreven in: W. v. d. Breg- gen, J. C. Boerse en H. van Wengeïtlen, alle drie te Nfeuwveen, voor 38.800. WOERDEN. V.E.P.-nieuws. De reserven hebben Zondag hun taak volkomen begrepen en zijn dan' ook niet met halve maatregelen te werk gegaan. RVC I uit Reeuwijk werd in 'n van VEP-zijde heel goed gespeelde wedstrijd gedecideerd geklopt met 40. VEP II zal de laatste plaats dus toch nog ontloopen. VEP ni deed ook haar plicht en klopte UNIO II met flinke cijfers. De productieve voorhoede scoorde vijf soliede doelpunten. De menschen uit Oudewater konden hier slechts twee goals tegenover stellen, 'n Waardig besluit van de competitie. Het a-elftal van de junioren heeft het tegen de leiders in Gouda niet kunnen bol werken. De Gouwenaars waren ongetwij feld sterker, maar de cijfers 40 geven de verhouding niet juist weer. Hierbij koant, dat VEP geruimen tijd met tien man moest spelen wegens uitvallen van een der spe lers. De 2de plaats is nu hoogstwaarschijn lijk voor hen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Hoewel het gebouw in minder goede con ditie verkeert, blijkt echter toch, dat de school bloeit. Het aantal leerlingen beweegt zich nog steeds tusschen de 80 en 90. Benoeming van twee leden van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Aan de beurt van aftreding zijn mej. C. J. Geertsema en de heer W. Compeer. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad om met ingang van 25 Febr. j.l. de ver schuldigde couponbelasting te verhalen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt verordening op de hef fing alsmede de verordening op de invor dering eener straatbelasting opnieuw vast gesteld. De voorzitter deelt mede, dat aan alle opmerkingen van Ged. Staten is vol daan. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad om de verordening op de heffing van ver gunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein opnieuw vast te stellen. De thans geldende verordening is slechts voor twee jaren goedgekeurd, omde de sociëteitsvergunningen niet in de verordening genoemd waren. Ged. Staten achten het gewenscht, dat dit alsnog plaats had. Bij de rondvraag wijst de heer Kroon nogmaals op de uitbetaling van de grint- bakkenvergoeding aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk. De voorzitter zegt deze zaak te zullen afdoen. De heer van Tol dankt B. en W. harte lijk 'voor de hem toegezonden stukken in zake de electrificatie van de Leidsche Voort. Zijns inziens is echter met no. 4 die kon aansluiten niet beslist de heer S. J. Weststein bedoeld. De voorzitter zegt, dat dit wel zoo is, de lichtfabrieken heb ben in hun schrijven niet zonder beteeke- nis de naam van den heer Weststeijn ge noemd. Op de plaats waar nu de boerderij van Van der Salm staat stond toen nog slechts een arbeiderswoning. De heer Jan sen zegt, dat hij de stukken ook heeft in gezien en zegt het geheel met B. en W. eens te zijn. Het is wel jammer, maar de nieuwe toestand is toen ter tijd niet voor zien, ook hij had graag de 200 in de ge meentekas gezien. Aangezien niemand meer het woord ver langt, simt de voorzitter de vergadering. HET GRAAL-PAASCHSPEL IN WORDING. Rhytmische gebaren bij liturgische gezangen. Wij, Katholieken, zijn van jongsaf opge groeid tusschen de ceremoniën en gebrui ken van onze Kerk. Wij zijn er vertr mwd mee geraakt, wij houden er van, wij v'n- den ze, telkens opnieuw, weer mooi, hoe dikwijls wij ze ook meemaken. Een van de schatten van schoonheid nu, die wij stilzwijgend aanvaarden in ons kerkelijk leven, is de liturgische zang: de gezongen gedeelten van de H. Mis, de hymnen en psalmen, die sinds eeuwen en eeuwen door onze kerken ruischen, de harten opvoerend tot God. Toch schuilt er voor ieder van ons een gevaar, dat wij deze kostbare liturgische schoonheid „ge woon" gaan vinden, dat wij het fijne er niet meer van proeven, dat het msoie klanken voor ons worden, en dat wij te weinig meebidden en meezingen tot God. Dan dreigt er een groot deel verloren te gaan van hun beteekenis voor ons per soonlijk. Het is bekend, dat er sinds jaren met ijysr en succes gewerkt wordt om de li turgie weer die plaats in ons leven te doen innemen, welke haar van ouds toe komt. Het is ons niet bekend, of ook bij de Graal dit streven van het begin af heeft voorgezeten, madr wel zeker is het, dat deze katholieke meisjesbeweging op de haar eigen origineele wijze belangrijk heeft bijgedragen om ons de kerkelijke gezangen weer beter te doen waardeeren en begrijpen. Dat doet zij door haar z.g. religieuze dansen. „Dansen" in de gewone opvatting is het eigenlijk niet, beter is het te spre ken van „rhytmische gebaren". Die rhyth- mische gebaren zijn allereerst gegroeid uit de teksten, zij accentueeren deze, beelden ze uit, maken ze meer aanschou- 267. Nu besloot Jan er eens gauw uit te komen en zoo gedacht, zoo gedaan. Eerst werd Hobbeltje bevrijd. Jan liet hem net zoo zakken, als hij hem de vorige avond had opgehaald, maar Hobbeltje moest op zijn rug gaan liggen, om het net van zijn lijf af te laten pellen. En toen Jan alweer lachen moest, keek hij met groote verwijtende oogen zijn baas aan. wel ijk voor ons, maar vanzelfsprekend is hun rhythme ontleend aan de muziek, die ze begeleidt. Een eerste poging in deze richting deed de Graal in 1932, toen zij zeven groepen van 50 meisjes het „Veni Sancte Spiritus" in het Pinksterspel liet uitbeelden. Velen van ons hebben daarna ongetwijfeld nog andere religieuze dansen van de Graal ge zien: Het „Rorate Coeli", het „Magnificat", de „Gloria", het „Jesu Corona Virginum", het „Stabat Mater" e.a. Binnenkort komt de Graal weer met enkele nieuwe composities. In haar pas-ontworpen spel: „Nu gaat de Heer voorbij" zijn er verschillende be langwekkende opgenomen. Zoo klaagt in het begin van dit stuk het gevallen menschdom zijn nood uit in het „Mise rere". Een tweede zang met gebaren is het „Verbum Supernum". In een volgend gedeelte komt het „At- tende Domine" deemoedig en vol innige smeeking. En het einde brengt ons tenslotte in een stralende sfeer van een wijd-uitklin- kend gezongen en gedanst „Regina Coeli Laetare". Dat zal de laatste indruk zijn van dit Graalspel, waarin wij meegevoerd wor den van het oude Testament, doqr het le ven, lijden en sterven van Jesus naar Zijn glorierijke Opstanding. Het Paaschspel van de Graal „Nu gaat de Heer voorbij" waarvan de première gaat in Amsterdam op 18 April a.s. zal ook in Den Haag worden opgevoerd in het Gebouw* voor Kunsten en Wetenschappen, Zwarteweg op Woensdag 2 Mei 's avonds halfnegen. Kaarten voor deze uitvoering zijn reeds verkrijgbaar aan het Graalhuis Hooi gracht 31. De prijzen loopen vanaf 60 ct. tot 2.50. Naar men ons mededeelt zijn de kaarten voor de première van het Graalspel „Nu gaat de Heer voorbij", die op Woensdag 18 April te Amsterdam zal gaan, uitver kocht. Voor deze première zijn dus geen kaarten meer verkrijgbaar. NOODZAKELIJKHEID DER KATH. PERS. De Duitsche bisschoppen gaan door zich te verzetten tegen de nationaal-socialis- ten, die beweren, dat er geen katholieke, geen evangelische, maar alleen een Duit sche pers mag zijn. De bisschop van Meis sen heeft thans weer een dringend appèl gericht aan zijn clerus, om toch vooral de propaganda voor de katholieke pers te ondersteunen. Op den kansel en in de ka tholieke vereenigingen moet geregeld pro paganda worden gemaakt: „Op de nood zakelijkheid van een gedegen, katholiek blad voor iederen katholiek zonder uit zondering kan niet dringend genoeg de nadruk gelegd worden. Zonder de leiden de medewerking van den clerus is het ge- wenschte resultaat nauwelijks te berei ken. Iedere priester moge bewust zijn en blijven van zijn verantwoording in dezen". KERKNIEUWS PASTOOR B. GEEVE O.F.M. In het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam is Zondagmiddag, na een langdurige ziekte, overleden de weleerw. pater Bavo Geeve O.F.M., pastoor van de oude Rosalia- kerk (Leeuwenstraat) aldaar. De overledene werd 21 Februari 1868 te Heemstede geboren. Hij trad in de Orde der Minderbroeders en ontving na voltooiing van zijn studiën in 1894 te Weert de H. Priesterwijding. In December 1895 werd hij benoemd tot kapelaan aan de kerk van den H. Antonius van Padua (Boschje) te Rotterdam. Veer tien jaar later werd pater Geeve overge plaatst naar Haarlem (Groenmarkt). In September 1917 volgde zijn benoe- I ming tot pastoor te Sloterdijk (Amster dam), waar hij tweede pastoor werd van de nieuwe „Boom". Vandaar is pastoor Geeve in 1926 naar Rotterdam gekomen. I 268. Nu kwam het ontbijt aan de beurt. Jan haalde uit zijn zak al het lekkers van den kok te voorschijn en hij en Hobbeltje smulden er fijn van. Maar toen de wal- visch op de proppen kwam, maakte Hob beltje dat hij weg kwam. En niet voor Jan er geen stukje meer van had overgelaten, kwam hij terug, wantrouwend naar de graatjes kijken, die Jan begroef, om hem op zijn gemak te stellen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11