DONDERDAG 12 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Het drama op de Reeuwijksche plassen. De lijkschouwing levert geen positief resultaat op Gistermiddag om kwart over twee is in het Van Iterson-Ziekenhuis te Gouda de schouwing gehouden van het in den 's-Gravenkoopschen plas gevonden lijk van den 24-jarigen C. A. H. Ebbinge Wubben. De schouwing, welke verricht werd door het Parket uit Rotterdam en den politie deskundige dr. Hulst uit Leiden, in tegen woordigheid van den burgemeester van Reeuwijk, L. J. Lucasse, en den geheelen middag in beslag heeft genomen, heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd, zoodat men omtrent het gebeurde geheel in het duister tast. De justitie heeft het lijk aan de familie vrij gegeven. Het zal te Den Haag, de woonplaats van den omgeko men jongeman, worden ter aarde besteld. Het oordeel van den directeur der school. De directeur van de Middelbaar Tech nische School te Haarlem, dr. de Gelder, deelde desgevraagd mede, dat hij, toen hij het bericht van het vinden van het lijk van den M.T.S.'er in de Reeuwijksche plassen vernam, hij eerst de mogelijkheid niet uitgesloten had geacht, dat de jongen zelfmoord had gepleegd. Toen hij echter hoorde, dat er een ijzeren T-balk op den rug en ijzeren platen op de borst van den jongeman gebonden waren geweest, ter wijl de handen aan zijn overjas waren vastgenaaid, was hij er van overtuigd, dat zelfmoord in dit geval uitgesloten is en moord moet worden aangenomen, mede vooral omdat de voorbereidingen voor en het vastbinden van de ijzeren balk en pla ten en het vastnaaien aan de overjas te veel tijd zouden hebben gevorderd en te moeilijk voor den jongeman zélf ge weest zou zijn. Wie den moord eventueel gepleegd zou kunnen hebben, wist de „di recteur niet. Omtrent den jongen zelf deelde dr. de Gelder ons mede, dat Ebbinge Wubben een gesloten jongen was, maar toch niets ab normaals toonde. Ook de ouders van den jongen, met wie de directeur na zijn ver dwijning had gesproken, hadden niets ab normaals aan hun zoon bemerkt. Invloed van de film? De directeur deelde verder mede, dat Ebbinge Wubben in Haarlem als leerling van de M.T.S. slechts één vriend had. Met dezen vriend was hij eenige dagen van te voren naar de bioscoop geweest, waar hij de bekende griezelfilm, „Het testament van dr. Mabuse", (een film, die heel wat toeschouwers nachtmerries bezorgd zal hebben!) had gezien. Volgens verklarin gen van den vriend tegenover den direc teur van de M. T. S. moet deze film een zeer grooten indruk op Ebbinge Wubben gemaakt hebben. In zijn pension deed hij b.v. allerlei gekke dingen; hij probeerde door verschillende middelen de (krankzin nige) hoofdpersoon van de film, dr. Ma buse, na te bootsen. Later is hij met genoemden vriend naar Den Haag gereisd, waar zij aan het station afscheid van elkaar genomen hebben. De jongeman is toen niet meer thuis ge komen en nagenoeg spoorloos verdwenen. Hij is nog een keer gezien in een der be ruchtste wijken van Den Haag. Volgens de meening van dr. de Gelder moet het zien van de film, „Het testament van dr. Mabuse", zóódanigen invloed op den jongeman die 'n groote fantast was hebben gehad, dat hij op avontuur is uit getrokken. Hij heeft waarschijnlijk „moord- holen" willen opzoeken populair gezegd of andere avonturen willen beleven en dit heeft (zooals het spreekwoord zegt: „Wie het gevaar bemint, zal er in ver gaan") zijn dood tengevolge gehad. Meening pensionhoudster. Mevr. Poederbachv. Eisden, bij wie de 24-jarige Ebbinge Wubben in pension was, sprak als haar vermoeden uit, dat de jon geman zichzelf in een zwaarmoedigen bui, uit angst voor de toekomst, van het leven beroofd had. Zij noemde hem een dankbaren, goeden, gevoeligen jongen. In een gesprek met haar had hij zich wel eens ais volgt uitgelaten: „Wat moet 't toch worden in de toekomst met al die menschen en er zijn bijna geen banen te krijgen." Ook vertelde hij, dat hij slechts weinig uitging, een heel enkelen keer slechts be zocht hij een biosooop-theater, nooit be zocht hij echter dancings. Ook had hij geen omgang met meisjes. Zij zelf en de vriend van hem, die ook bij haar in pension is, staan nog steeds voor een raadsel. Den bewusten Zaterdag had hij des mor gens de school niet bezocht, naar zijn zeg gen, omdat hy zoo verkouden was. Zijn vriend had later echter opgemerkt, dat hij in het geheel niet verkouden was. Wel had mevr. P.v. E. opgemerkt, dat hij roode oogen had, vermoedelijk van het hui len. Ook dit wijst dus niet op verkoudheid. Met zijn vriend samen was hij naar Den Haag gereisd en had bij het station af scheid van hem genomen, om zich naar zijn ouders te begeven. Toen hij des Maandags niet terugkeer de, was mevrouw in de meening, dat hij was thuisgebleven, omdat hij ziek was. Toen zy echter na een week nog niets van hem hoorde, schreef ze naar zijn ouders, die haar enkele dagen later kwamen op zoeken. Deze wisten ook niet, waar hun jongen zich bevond, doch wilden eerst nog geen ruchtbaarheid aan zijn vermissing geven. Zij bezochten ook den directeur der M. T.S., die hen te kennen gaf, dat het voor- loopig rapport niet zoo ongunstig uitzag, dat de vermiste hieruit zou moeten aflei den, dat hij het eindexamen, waar hij dit jaar voorstond, niet zou halen. Ten slotte deelde ze nog mede, dat hij dien Zaterdagmiddag met een leege tasch huiswaarts was gegaan. Vaak nam hij anders wel boeken mee, om ook thuis nog wat te studeeren. Bij haar thuis had hij zich ook altijd een werkzaam jongmenseh getoond. Van zijn plannen had hij ook zijn vriend niets verteld, die eveneens in de meening verkeerde, dat hij thuis was gebleven. FABRIEKSBRAND TE BEST. Opslagplaats van een houtzagerij geheel verrpeld. Het aantal fabrieksbanden in Noord- Brabant neemt benauwend snel toe, Giste ren in den laten avond is een belangrijk deel van het farbiekscomplex van de hout zagerij der firma Lauwers te Best in lich terlaaie komen te staan. Een groote hou ten opslagplaats met inhoud werd ver nield, meldt de „Vooruit". Omstreeks elf uur merkten voorbijgan gers, dat er rook kwam uit een gebouwtje aan den Oirschotschen weg te Best, een dorp op toen kilometer afstand van Eind hoven. Zij waarschuwden telefonisch de brandweer, die naar dorpsche begrippen zeer spoedig, d.w.z. na 35 minuten ter plaat se kwam. De spuitgasten gingen toen rustig toe kijken, welk een mooi schouwspel vuur in den nacht oplevert. Water was namelijk nergens te krijgen en de brandspuit deed dus alleen dienst als bezienswaardigheid.. Omtrent de oorbaak tast men nog in het duister. Naar men ons mededeelde is een paar jaar geleden het bedrijf van de fir ma Lauwers ook reeds door het vuur ver nield. Ook toen kon geen oorzaak gevon den worden. De schade wordt door verzekering ge dekt. AANSLAG MET BIJTENDE VLOEISTOF. Eenige dagen geleden ontving een jonge man uit de van Ravesteynstraat te Den Haag, een brief van een „oude liefde", waarin de dame hem verzocht, haar te ko men afhalen van het staatsspoorstation. De man gaf aan deze uitnoodiging gevolg en trof aan het station de jongedame met haar moeder. Men liep 'n eind op en de jong ste der vrouwen vroeg den man met haar mee te gaan naar Hilversum, waar zij woonde. De man zette uiteen, dat dit wel te veel gevraagd was, daar hij getrouwd was en twee kinderen had. De jonge vrouw ontstak hierop in woede en riep: „Dan zal je blind worden voor je verdere leven". De moeder over handigde haar dochter een flesohje met bij tende vloeistof en deze wilde daarmee de daad bij het woord voegen. De man kon nog juist het hoofd wenden, waardoor hij de vloeistof op hals, wang en schouder kreeg, en daar brandwonden op liep. Moeder en doahter namen in allerijl de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. DE ARRESTATIE TE HEUSDEN. De arrestatie van den rentmeester der Godshuizen (het burgerlijk armbestuur) te Heusden heeft aldaar groote opwinding verwekt. Wel werd er reeds sedert lang veel gepraat over dingen, die er niet in or de zouden zijn, maar van rentmeester "Van der K. had niemand iets kwaads gedacht. Van der K., een man van middelbaren leeftijd, genoot in Heusden groote popula riteit en menschen, die in nood zaten klop ten zelden tevergeefs bij hem aan. Het schijnt, dat zijn zaken hy was eigenaar van een drukkerij den laatsten tijd erg achteruit zijn gegaan en daarbij heeft hij schulden gedekt met geld der Godshuizen, dat hij later niet meer kon terugbetalen. Van der K. had een waarborgsom van zesduizend gulden gestort. Het verduister de bedrag is 15.000. Van der K. is op last van den opper wachtmeester der marechaussee te Heusden naar Den Bosoh overgebracht en daar door den officier van jusitie gehoord. Vervol gens is hij in het Huis van Bewaring opge sloten. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 13 April. Huizen. -875 M. Algemeen Programma verzorgd door de N. C. R. V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg ensemble v. d. Horst. I.30 Zang. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert door het Haagsche Trio. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Causerie. 8.00 Orat. „J^phta" van Handel. M.m.v. To van der Sluys (sopraan), M. Reidel (alt), I. v. Tulder (tenor), W. Schey (bas), Oosterbeeksche Zangvereeniging „Kunst veredelt", Arnhemsche Orkestvereeniging en G. Dekker (piano). C.a. 9.20—9.40 Vaz Dias. 10.2011.30 Gramofoonpl. Hilversum 301 M. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA., 8.00 VPRO., 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 1Ó.30 Orgelspel. II.00 Vervolg declamatie. 11.20 Netty Klos (sopraan) en J. Jong (piano). 11.30 Gramofoonpl. 11.36 Vervolg zang. 11.50 Gramofoonpl. 12.00 Concert door de „Minstreels". 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Causerie. 3.00 Pianorecital. 3.30 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Klein VARA-ensemble. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Sportuitzending. 7.00 De Flierefluiters. 7.30 Causerie. 8.00 Causerie. 8.30 Pianorecital 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg pianorecital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ca.userie. 11.00 Gramofoonpl. Daventry 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel. 12.50 BBC-dansorkest. I.35 Northern Studio-orkest. 2.20 Concert. 3.20 Gramofoonpl. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Zang,. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Beriohten. Lezing. 10.00 „Doctor Faustus", spel van Chr. van Chr. Marlowe. II.1512.20 Harry Roy en zijn band. „RadioParis" 1648 M. 6.20 en 7.20 Gramofoonpl. 11.20 Joodsche concert. 11.50 Krettly-orkest. 8.05 „Mercadet", spel van Balzac. Kalundborg 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.204.20 C. Rydahls' orkest. 7.20 Jutlandsche Bijeenkomst. 9.35 Gramofoonpl. 9.50 Mandolineconcert door Trio. 10.2011.50 Dansmuziek. Langenberg 456 M. 5.25, 6.20 en 10.50 Gramofoonpl. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Sted. Orkest te Remscheid. 3.20 Gevar. concert. 4.35 Concert. 6.20 Weragkleinorkest. 8.30 „Bastien und Bastienne", opera vmé Mozart. 10.2011.50 Omroeporkest. Rome, 421 M. 8.05 Concert m.m.v. orkest, sopraan en viool. 8.50 Radiotooneel. 9.40 Vervolg concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Omroepkleinorkest. 12.30 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonpl. 5.50 Omroepkleinorkest. 7.20 Dansmuziek en radiotooneel. 9.30 Gramofoonpl. 484 M.: 11.20 Gramofoonpl. 12.30 Omroepkleinorkest. 4.20 Omroeporkest. 5.35 en 5.50 en 6.20 Gramofoonpl. 7.20 Voor Oud-Strijders: Militair con cert. 9.30 Gramofoonpl. 0.4510.20 Orkestconcert. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 „In Sachen: Wollhandkrabbe", hoor spel. 8.25 Concert uit Breslau. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.50 Populair concert uit Bres lau. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. (3de Programma). 9.2014.30 Langenberg. 14.30—15.20 Kalundborg. 16.2017.20 Langenberg. 17.20—19.35 Brussel (VI.). 19.3522.20 Warschau. 22.20Afl.: Deutschlandsender. (4de Programma). 11.2016.35 Daventry. 16.3520.00 Londen Reg. 20.0023.00 Locale uitzending waaraan medewerken: I. The Bleu Rhythm Boys o.l.v. den heer Jac. Smit, (amusements muziek). II De heer S. P. Ouwerkerk (piano). III. De heeren W. Stouten en B. Langezaal (xylophoon-muziek). 23.00Afl. Daventry. (Wijziging voorbehouden). DE WIENER SaNGERKNABEN VOOR" DEN K.R.O. Het wereldberoemde jongenskoor uit Weenen, „Die Wiener Sangerknaben", zal o.l.v. Dr. Georg Grub er, Vrijdag 20 April om 8.30 uur en om 10.00 uur voor de K.R.O. Microfoon concerteeren. Ongetwijfeld zul len velen in den lande deze kennisgeving met vreugde begroeten, omdat zij door deze uitzending in de gelegenheid gesteld wor den dit evenement op het gebied van jon genskoorzang, te kunnen beluisteren. gelijk en Pedro heeft zich gewroken. En wordt opgehangen!, voegde Per- ris er droog aan toe. Geen sprake van Pedro steekt zijn hand niet uit; dat doet een ander. Zij was er zoo volkomen zeker van dat Me dina de macht had om den millionair te laten vermoorden, dat het Perris, die zich den inhoud van den brief herinnerde, wer kelijk angstig te moede werd. Mademoiselle, vroeg hij op ernstigen toon, zoudt u niet liever dadelijk naar Sir Gregory gaan om hem alles te vertel len wat u weet? Neen; ik kom van avond als Pedro weg is. Ik ga naar boven, ik ben niet in een stemming om met iemand te praten. Ik blijf op mijn kamer eten en wacht daar tot Sir Gregory mij noodig heeft. En zult u Sir Gregory dan alles ver tellen? Ik moet eerst weten wat Pedro ge zegd heeft. Als hij weer om Laura's hand heeft gevraagd, dan zal ik Sir Gregory van Pedro's leven in Barcelonië vertellen, maar als Pedro met mij trouwt, dan zwijg ik! En daarop tripte ze de kamer uit. Perris dacht een oogenblik na en ging toen naar de bibliotheek om Sir Gregory rapport uit te brengen over zijn onder houd met de gouvernante. Aan het diner kondigde mevrouw Car- goe aan, dat zij een vriendin ging bezoe ken en ze vroeg Laura om mee te gaan. We kunnen er wel heen loopen, ver volgde mevrouw Cargoe, het is nogal dicht bij. Je vader zal je vanavond wel niet noodig hebben, Laura. Wat dacht u, me neer Perris? Neen. Sir Gregory krijgt om negen uur bezoek van Senor Medina en blijft verder den heelen avond in de biblio theek. Perris kreeg opdracht om het rijtuig te sturen om de dames te halen; mevrouw Cargoe hield niet van een auto, ze was in elk opzicht erg conservatief. Hij trok zich na het diner in zijn eigen kamer terug en wachtte op een belsignaal van Sir Gregory. De millionair zelf zat in zijn kamer met een flesch oude port naast zich. De bibliotheek was een groot vertrek, met donker eiken betimmering en meubels in dezelfe kleur, met donkerrood fluwee- len kussens. Er was een open haard, die nu gevuld wa. met bloemen en planten, de wanden waren grootendeels bedekt met boekenkasten. In da open vakken daar tus- schen hingen Zuid-Afrikaansche schilden, speren en bogen. Polynesische matten en allerhande vreemdsoortige voorwerpen uit onbeschaafde landen, vanwaar een paar treden naar het grasveld voerden. Dit gasveld en het terras eveneens, wa ren van de rest van het huis gescheiden, het laatste door een muurtje van kunstig metselwerk, dat het terras in tweeën ver deelde, het eerste door dioht struikgewas. Sir Gregory zat gaarne in deze rustige ka mer, omdat hij er min of meer afgesloten was van de rest van zijn groot huis. De muren waren heel dik zoodat geen geluiden tot de bibliotheek doordringen; een ideaal vertrek voor iemand, die veel hersenarbeid had te verrichten. De millionair dronk zijn port en rookte een groote sigaar, terwijl hij in een gemak- kelijken fateuil zat en de beenen uitge strekt had op een andere stoel. Zijn grijze, zware wenkbrauwen waren omlaag ge trokken, terwijl hij peinsde over den val strik, dien hij voor Medina had opgesteld. Grinnekend stond hij op en liep naar de open deur met de duimen in de arms gaten van zijn vest. Het was kwart voor negen, hij had nog juist den tijd om een klein wandelingetje te maken door het spe ciaal voor hem afgescheiden gedeelte van den tuin. In gedachten verzonken daalde hij de treden van het terras af naar het grasveld en met welbehagen ademde hij de koele avondlucht in. Met groote stappen vervolg de hij zijn wandeling langs een smal pad, dat door de struiken heen naar een open plek voerde, op eendgen afstand van het huis. Hier stonden een paar marmeren banken en een zomerhuis opgetrokken naar het model van een kleinen Griekschen tem pel, eveneens in marmer. Daarvóór be vond zich een vijver waarin waterlelies droomerig dreven. De sterren schitterden aan den fluweelen avondhemel, een bleeke bol, reeds zilverig boven de donkere boom toppen, nachtegalen zongen in de hooge struiken en nu en dan klonk het geheim zinnige gekras van een uil. Het was een plekje vol poëzie. De avond was warm en Sir Gregory had zwaren wijn gedronken. Hij voelde zich slaperig worden, toen hij op een der mar meren banken was gaan zitten en het duur de niet lang of zijn oogen vielen dicht. De tyd ging voorbij, het werd donker, het oogenblik van zijn afspraak met Me dina was gekomen. Maar Sir Gregory dommelde onbekommerd verder en hij zou misschien tot den morgen hebben doorge slapen, als niet toevallig een mug hem hoogst oneerbiedig in den neus gestoken had. Grommend werd hij waker. Zijn sigaar was uitgegaan; het drong tot zijn besef door dat hij een leele poos geslapen moest hebben. Hy streek een lucifer af, keek op zijn horloge en ontdekte dat het half tien was. Hij rekte zich uit en stond ver kwikt op. Sir Gregory dacht er niet aan om zich te haasten, het was wel goed voor Medina om een poosje te moeten wachten, vond hij; langzaam en in het volle besef van zijn waardigheid wandelde de mil lionair over het smalle pad dat door het struikgewas voerde, naar huis terug. Toen Sir Gregory bij het gladgeschoren grasveld kwam, meende hij in het matte licht der maan een slanke, donkere ge stalte te zien een man die in de strui ken achter het terras verdween. Veront waardigd, dat iemand de brutaliteit had om in het voor zijn persoon gereserveerde gedeelte van den tuin door te dringen, ver snelde Horn zijn pas om een onderzoek in te stellen. Doch eensklaps werd zijn oor getroffen door een naargeestigen rochelen den kreet. Het kwam uit de richting van de bibliotheek en opkijkend zag Sir Gre gory tot zijn groote verbazing, dat de lich ten in zijn kamer uit waren. Woedend dat iemand zich deze vrijheid veroorloofd had, snelde Sir Gregory de treden van het ter ras op, in zijn drift over" deze nieuwe on beschaamdheid, dacht hij opeens niet meer aan den man, dien hij in het struikgewas had zien sluipen. Door de open deur liep hij zijn kamer in, bleef staan en riep boos: Wat drommel heeft dit duister hier te beteekenen? Toen hij geen antwoord kreeg, begon hij te stampvoeten en vroeg met luide stem: Medina, ben jij daar? Die onbe schoftheid zal ik je betaald zetten! Er kwam geen antwoord en meteen plotseling opkomend gevoel van beklem ming keek Sir Gregory verder de kamer in. Hij bedacht dat er een schakelaar was bij de deur van het terras, hij liep een paar stappen terug om dezen om te draaien. De kamer baadde dadelijk in een zee van licht. Toen was het Sir Gregory of zijn hart stilstond van schrik en zijn adem in de keel stokte. (Wordt vervolgd KET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 8) Mademoiselle ging even zitten. Ze rilde. Ik ben bang voor Pedro. Als ik iets te gen Sir Greory zeg, vermoordt hij mij. Sir Gregory? Bah die! klonk 't minachtend, natuur lijk niet. Ik bedoel Pedro. Hij is gevaar lijk.hij staat in betrekking tot een ge heim genootschap dat voor niets terug deinst. Het is verkeerd van Sir Gregory om hem te ontvangen. Sir Gregory is wel in staat om op zich zelf te passen, zei Perris droog. Hij is onlangs Medina bijna te lijf gegaan met di^ patagonische bijl, die op zijn schrijfta fel ligt. Ik ben warempel banger voor Me dina dan voor Sir Gregory. Maar mademoiselle schudde energiek het donkere hoofd en haar gezicht werd zoo wit als een doek. Pedro is gevaar lijk. Als Sir Gregory hem beleedigt of min achtend behandelt, zal Pedro zich wreken. Hij heeft veel wapens tot zijn beschik king. Veel wapens? Hoe bedoelt u dat? Ik heb u toch al gezegd, dat hij be hoort tot een geheim genootschap? Welnu, aan een geteekende wordt zonder pardon het doodvonnis voltroken. Gesteld dat Pe dro Sir Gregory teekent; dan sterft hij, g n verbid dellij k, zelfs in dit goedgeorden de land is er geen redding voor hem mo FEUILLETON.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9