DONDERDAG 12 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de agenda van de Raadsvergadering van a.s. Maandag zijn nog de volgende punten toegevoegd: a. Voorstel inzake verhuring van net perceel Nieuwe Rijn No. 21 aan M. L. Her- reur. b. Voorstel inzake verkoop aan J. van Hennik te Overschie van een strookje grond, deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M No. 4912, nabij de Tiboel Siegenbeekstraat. c. Voorstel inzake het verleenen van me dewerking aan de N.V. Leidsche Manufac- turenhandel van Vroom en Dreesmann met betrekking tot den bouw van een nieuw winkelpand aan de Aalmarkt. d. Voorstel tot het aangaan van een transactie met C. J. van Dorth inzake het in exploitatie brengen van aan hem toeoe- hoorenden bouwgrond aan de Roombur gerlaan en tot beschikbaarstelling van gel den in verband met die transactie. e. Voorstel tot aankoop van G. J. Groe- newegen en cons, van de perceelen van der Werfstraat No. 46, Paradijssteeg Nis. 33 30 en 39, Bouwelouwensteeg Nis. 3644 en Paradijssteeg Nis. 52 en 54. f. Voorscel tot aankoop van de firma Gebr. Gründemann van het perceel Visch- markt Nis. 2021 en tot beschikbaarstel ling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Verhuring winkelhuls. Als gegadigde voor de huur van het win kelhuis Nieuwe Rijn No. 21 heeft zich aan gemeld de heer M. L. Herreur, alhier. Hij is bereid een huursom te betalen van 556.per jaar, straatbelasting inbegre pen, en kan zich met de bij de gemeente gebruikelijke verhuringsvoorwaarden ver eenigen, waaronder de bepaling, dat de gemeente bevoegd is de huur tusschentijds te beëindigen met inachtneming van een termijn van 3 maanden. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van meening, dat met dezen huur prijs genoegen kan worden genomen. Verkoop strookje grond. De heer J. van Hennik verzoêkt een strookje grond, gelegen achter een per ceel in de Tiboel Siegenbeekstraat, groot ongeveer 3 M2., van de gemeente te mo gen koopen, teneinde voor dat perceel te kunnen voldoen aan artikel 21, 2de lid der Verordening op het Bouwen en Sloopen, waarbij bepaald is, dat de achterzijde van elk gebouw over de volle lengte moet gren zen aan een open ruimte van ten minste 3 Meter diepte. Hij is bereid 10.per M2. te betalen. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. Een nieuw winkelpand van Vroom en Dreesmann. De N.V. Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann, alhier, heeft de medewerking der gemeente verzocht, ten einde tot den bouw van een nieuw winkel pand aan de Aalmarkt te kunnen geraken. Het is de bedoeling der N.V., met slooping van haar bestaande perceelen, een nieuw gebouw tusschen de Maarsmanssteeg en de Waag te stichten, met gedeeltelijke over- bouwing van de Vischpoort. Tegen deze overbouwing, welke zich over een diepte van pl.m. 13 M., gerekend van de Aalmarkt af, zal uitstrekken en die zal komen in de plaats van de bestaande drie overbruggingen van de Vischpoort, bestaat, naar de meening van B. en W., geen bezwaar. Aangezien de lichttoetreding tot de Vischpoort door de overbouwing zal ver minderen, ware, aldus B. en W., als voor waarde aan de vergunning te verbinden de bepaling, dat de' N.V; zorg draagt, dat het overbouwde gedeelte ten allen tijde ver licht wordt door een kunstverlichting ten genoegen van ons College. Voor de over bouwing zal ingevolge de recognitie-ver ordening verschuldigd zijn een recognitie van 130.per jaar. Wat betreft de overige punten, waarop de medewerking der gemeente wordt ge vraagd, diene het volgende, aldus B. en W. In de eerste plaats wenscht de N. V., ter verbinding van de beide onderkelderde gedeelten van haar gebouw ter weerszij den van de Vischpoort, alsmede ten behoe ve van den aanleg van leidingen, een twee tal tunnels, elk ter breedte en hoogte van 2.70 M. en ter lengte vein 2.50 M., onder de Vischpoort aan te leggen. Naar de mee ning van B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar; de 'ereischte ondergrond van de Vischpoort ware voor dat doel aan de N.V. te verhuren tegen een prijs van 60.— per jaar en per tunnel. Het maken van de tunnels brengt mede. dat het riool in de Vischpoort zal moe ten worden verlegd; dit zal van gemeente wege moeten geschieden, terwijl de kosten, geraamd op 720.vooraf door de N.V. ter nadere verrekening in de gemeentekas zullen moeten worden gestort. Hetzelfde geldt voor eventueel noodige wijzigingen in de ter plaatse aanwezige kabels en gas leidingen. Vervolgens acht de N.V. het in verband met haar bouwplan wenschelijk, dat het smallere voorstel gedeelte der Visch poort komt te liggen in de as van het breedere achterste gedeelte. Daartoe zou het voorste poortgedeelte eenigszins in noordwestelijke richting moeten worden verlegd, terwijl de breedte van dit gedeel te overal zou worden gebracht op 2.50 M. Te dien einde heeft de N.V. verzocht een ruiling van grond met haar aan te gaan, waarbij door haar aan de gemeente met bestemming tot straat wordt afgestaan een strook langs de noordwestelijke grens der Vischpoort, groot pl.m. 17 M2., en de gemeente aan de N.V. zou overdragen een strook aan de zuidoostzijde der Vischpoort en daarvan deel uitmakende, groot pl.m. 13 M2. Voorts dient de N.V. aan de gemeen te om niet over te. dragen een voor straat bestemde smalle strook vóór het gebouw aan de Aalmarkt en een strookje op den hoek van de Maarsmanssteeg, dat door ie ontworpen hoekoplossing eveneens vrij komt en tot straat is bestemd. Deze strook jes zijn tezamen groot pl.m. 2 M2. In het plan is voorts opgenomen een ge deeltelijke verhooging van het niveau van de Aalmarkt ter plaatse van het ontwor pen gebouw, alsmede van het voorste ge deelte der Vischpoort. B. en W. hebben geen bezwaar tegen deze wijziging, mits de kosten daarvan, geraamd op f 1200. te voren door de N.V. worden betaald. Ten slotte heeft de N.V. de medewerking der gemeente noodig wat betreft de hoog te van het ontworpen gebouw. Deze toch bedraagt aan de Aalmarkt en de Maars manssteeg meer dan het in art. 19 der ver ordening op het bouwen en sloopen vast gestelde maximum van 15 M., n.l. van 18.5019.50 M.; het geprojecteerde toren tje heeft een hoogte van 27 M. Ingevolge het bepaalde in het laatste lid van ge noemd art. 19 is voor deze overschrijding van de maximum-hoogte de toestemming van den Raad noodig, welke toestemming naar de meening van B. en W., gelet op de situatie ter plaatse, kan worden ver leend. STRAATAANLEG ROOMBURGERLAAN. De heer C. J. van Dorth, alhier, heeft de medewerking van de gemeente ingeroepen, om te kunnen geraken tot exploitatie van aan hem toebehoorenden bouwgrond aan de Roomburgerlaan. B. en W. stellen nu den Raad voor: I. met C. J. van Dort'h, alhier, aan te gaan de volgende transactie: a. van C. J. van Dorth voornoemd, in het belang van de volkshuisvesting, koste loos in eigendom en onderhoud met be stemming tot straat over te nemen eenige strooken grond, vormende een gedeelte van de Roomburgerlaan of daaraan gele gen, onder beding, dat aan de gemeente, overeenkomstig de Verordening op den Aanleg van Straten en Wegen, worden vergoed de kosten van straataanleg c.a. (slootdemping inbegrepen) op aangegeven terreingedeelten, op den boven aangege ven voet, en dat daartoe te voren in de gemeentekas ter nadere verrekening wordt gestort een bedrag van 12.460. b. van den heer van Dorth te koopen te gen den prijs van 3.per M2. een terrein, groot ongeveer 500 M2.; II. door vaststelling van den overgeleg- den staat tot wijziging van de gemeentebe- grooting, dienst 1934, een crediet van 10.500.ter beschikking van B. en W. te stellen voor den sub b bedoelden grond aankoop, en voor het aandeel van de ge meente in de kosten van straataanleg op de Roomburgerlaan tusschen de Fruin- straat en de Kernstraat met bijkomende werken, waaronder de voorzieningen, wel ke in verband met den straataanleg aan het sportterrein aan de Burggravenlaan moeten worden getroffen. AANKOOP PERCEELEN VAN DER WERFSTRAAT. In het voorstel van B. en W. betreffen de het saneeringsplan Lange Bouwelouwen steegLange Paradijssteeg, deelden zij me de, dat ten aanzien van een aantal percee len de onderhandelingen met de eigenaren over aankoop nog gaande waren. Bij de door den rechtsgeleerden raads man der gemeente gevoerde onderhandelin gen is inmiddels ook overeenstemming be reikt met den heer G. J. Groenewegen cn consorten over den aankoop van de percee len Van der Werfstraat No. 46, Paradijs steeg nis 33, 35 en 39, Bouwelouwensteeg Nis 6344 en Paradijssteeg nis 52 en 54. Belanghebbenden zijn bereid bij minnelijke overeenkomst genoegen te nemen met een bedrag van 28.500.voor volledige scha deloosstelling en voor dit bedrag hun voor melde eigendommen aan de gemeente over te dragen, onder voorwaarde, dat zij ge durende een half jaar na de betaling van de koopsom kosteloos gebruik mogen ma ke nvan de perceelen, waarin him bedrijf van graniet-terrazzo-werkers gevestigd is. De koopsom kan betaald worden uit het bij raadsbesluit van 28 November 1932 toe gestane crediet voor het saneeringsplan. AANKOOP PERCEEL VISCHMARKT. De onderhandelingen, die namens B. en W. door den rechtsgeleerden raadsman der gemeente worden gevoerd over den aan koop van de perceelen, benoodigd voor den bouw van het nieuwe stadhuis, hebben be reids tot overeenstemming geleid ten aan zien van het winkelpand Vischmarkt nis 2021, waarin is gevestigd de manufactu renhandel van de firma Gebroeders Grün demann. De eigenares heeft zich bereid verklaard bij minnelijke overeenkomst genoegen te nemen met een bedrag van 61.000.voor volledige schadeloosstelling en voor dit be drag haar eigendom aan de gemeente over te dragen, onder beding, dat het gebouw na de betaling van de koopsom nog tot 1 Januari 1935 gratis ter harer beschikking blijft. Door vaststelling van den overgelegdcn begrootingsstaat, model D, dienst 1934, een oedrag van 63.100.uit net Stadhuisfonds ter beschikking van B. en W. te stellen voor den bedoelden aankoop, met inbegrip van de kosten van overdracht. SPORT VOETBAL UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. J unioren-Competitie. De uitslagen van Zondag 8 April luiden: Afd. A: S.J.C. a—R.W.D. a 2—2; Tey- lingen a—Leiden a 10. Afd. B: Meerburg aV.V.L. b 42; S.N.A. aKolp. Boys a 12. Afd. C: K.R.V. b—R.W.D. b 2—1. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. A: K.R.V. a—S.J.C. a, 12.30 uur, F. Homan. Afd. B: Foreholte bLisse a, 12.30 uur, J. Graafmans; V.V.L. bS.M.C. a 12.30 uur, J. W. Hoogervorst; Meerburg a S.N.A. a, 12.30 uur, N. J. v. d. Akker. De Competitieleider. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN, NEDERLAND—IERLAND EN NOG WAT. Een lezer stelt ons versohillende vragen over voetbal. In de eerste plaats: wat bij een internationale wedstrijd van Nederland de hoogste score is geweest, wanneer, wie er toen won en hoe de uitslag was? Wij kunnen hierop geen afdoende ant woord geven, omdat wij niet in het bezit zijn van alle door Nederland gespeelde wedstrijden. Toch gelooven we niet, dat er in eenigen wedstrijd méér doelpunten zijn gescoord dan in den laatsten Holland België-strijd, met als uitslag 93. Toch was dit niet de mooiste uitslag voor ons. De 70 van 1910 was veel beter, niet alleen wijl het doeipuntenverschiil toen 7 bedroeg, maar vooral wijl de score „tegen" blanik was gehouden. De tweede vraag luidt: hoe vaak Neder land tegen Ierland gespeeld heeft en wat de volledige stand dier wedstrijden is. De eerste wedstrijd tusschen beide lan den vond plaats in 1924, ter gelegenheid van de Parijsohe Olympiade. Die wedstrijd werd door Nederland gewonnen met 21. De tweede wedstrijd vond in 1932 plaats en werd door de Ieren gewonnen met 20. De derde wedstrijdhet resultaat is bekend, zoodat de stand is: Nederland 3 2—1 74 4 Ierland 3 1—2 4—7 2 De derde vraag is: welke internationale wedstrijden worden er dit seizoen nog ge speeld (ook die in Rome meegerekend)? Het antwoord hierop is: Nederland speelt op 29 April in Antwerpen tegen België, op 10 Mei (Hemelvaartsdag) in Amsterdam tegen Frankrijk. Van de wedstrijden, die het Nederlandsch elftal in Rome zal spelen is nog niets be kend. Echter staat reeds vast, dat de volgende landen naar Italië zullen gaan en aan de van 27 Mei t/m 10 Juni a.s. te spelen wed strijden om het Wereldkampioenschap zul len deelnemen: Zweden, Spanje, Italië, Duitschland, Egypte, Brazilië, Amerika en Mexico (voor hun voorwedstrijd) en Nederland. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat zich daarbij zullen voegen: Hongarije, Oostenrijk, Tsjeoho-Slowakije, Frankrijk en Argentinië (of bij niet-deelneming Chili). Slechts in de groepen 10 en 11 zal er nog spanning heerschen. Zwitserland is zeker van een plaats als RoemeniëJoegoslavië niet in een gelijk spel eindigt. Dan qua- lificeert de winnaar van dien wedstrijd zich met de Zwitsers. Tenslotte zal BelgiëNederland moeten uitmaken of België dan wel Iersche Vrij staat in aanmerking komt. Wat de wereldkampioenschap pen Italië kosten. Het Zwitsersche Sportblad „Sport" bevat een onderhoud met den secretaris van de F.I.F.A., den heer dr. Ivo Schrick^r, waar in een en ander wordt medegedeeld over de financieele regelingen van het groote tournooi. Het volgende is hieraan ontleend: Men rekent in Italië op een onkosten van 425.000. Men is er van overtuigd, dat dit geweldige bedrag niet alle gedekt zal wor den, dooh dat er nog een aanzienlijk over schot zal blijven. Men neemt als vaststaand aan, dat dit bedrag door de ontvangsten bij 12 wedstrijden reeds zal worden gedekt en daar er 17 wedstrijden eventueel her- speelde wedstrijden niet meegerekend gespeeld moeten worden, maakt men zich geen zorgen over het financieele resultaat. Of de Italianen daarmede gelijk hebben, is o.i. een andere kwestie. Men neemt aan, dat iedere wedstrijd ongeveer 35.000 oplevert. Zouden de Italianen echter b.v. voor een wedstrijd ZwedenEgypte een dergelijk bedrag betalen? Bij Olympische voetbal- tournooien waren steeds verschillende wed strijden waarbij slechts een handjevol toe schouwers was en toch zouden die wed strijden, indien ze in het land van een van de spelende partijen hadden plaats gevon den, een aanzienlijk bedrag hebben opge leverd. Men zal dus moeten afwachten .of het optimisme der Italiaansohe organisators gerechtvaardigd is. Het aandeel van de F.I.F.A. in de ont vangsten is 5 pet. na aftrek van belas tingen van de wedstrijden in de eerste ronde en 10 pet. van die in de volgende ronden. De Italiaansche Voetbalbond heeft voorts de verplichting tot het betalen van de vol gende vergoedingen voor de aan de wed strijden deelnemende landen: a. spoorkosten tweede klas en op elke reis van 36 uur een slaapwagenbiljet tweede klas; b. bootkosten tweede klas op booten eer ste klas en eerste klas op tweede klas boo ten; c. voor hotel- en verblijfkosten een ver goeding van 50 Liren ongeveer 7.50 per persoon en per dag; d. voor kleine onkosten aan alle deel nemers een zakgeld van 10 Liren per dag; e. de verblijfkosten worden betaald te beginnen met den vijfden dag voor den eer sten wedstrijd en te eindigen met den twee den dag na den laatsten wedstrijd. Deze kosten zijn te betalen voor 17 deel nemers van elk land. De heer Schricker deelde verder mede, dat aan de kleinste bijzonderheden reeds alle aandacht is besteed. Zoo zijn op het oogenblik reeds de toegangskaarten voor alle wedstrijden gereed. Vrijkaarten wor den niet afgegeven, behalve voor de ver tegenwoordigers van de verschillende deel nemende landen, de pers en de medewer kers in het organiseerend comité. Alle aan de eindwedstrijden deelnemen de spelers ontvangen zilveren medailles, zoodat onze spelers reeds thans zeker zijn een herinnering aan de wedstrijden te krij gen. De winnaars krijgen een gouden me daille. Aan de scheidsrechters en de grensrech ters wordt vergoeding gegeven van reis kosten tweede klas en verder verblijfkos ten van ongeveer 25 per dag. Ook voor de bezoekers heeft men uitge breide maatregelen getroffen. Ze krijgen 70 pCt. reductie op de Italiaansche Spoorwe gen. Wat de uitzending van de wedstrijden door de radio betreft, staat aan het buiten land de uitzending in een vreemde taal vrij. De Italiaansche radio zal alleen de wed strijden in den halven eindstrijd en den eindstrijd uitzenden. De Italiaansohe posterijen zullen ter ge legenheid van de wedstrijden speciale post zegels uitgeven. EEN STADION TE GRONINGEN. Voor 20.000 bezoekers. Er zijn te Groningen besprekingen gehou den tusschen het gemeentebestuur en de commissie voor lichamelijke opvoeding over de mogelijkheid tot verbetering van voet balvelden en den bouw van een groot sta dion omdat nu alle wedstrijden, die meer dan gewone belangstelling trekken moeten worden gehouden op het Be Quick-terrein, dat ligt op de grens der gemeente Haren, welke gemeente daardoor de revenuen trekt die voortvloeien uit de belasting op de ver makelijkheden. Men is tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de plannen voor aanleg van voetbalvelden in het stadspark te Groningen en tot bouw van een stadion dat minstens 20.000 bezoekers kan bevat ten. Men heeft zich voorgesteld deze werken in werkverschaffing te doen uitvoeren; voor den bouw van een stadion zal getracht worden rijkssteun te verkrijgen uit het 60 mill, werkfonds. „Hbld." ENGELAND—SCHOTLAND. Zaterdag a.s. wordt in het Wembley-Sta- dion te Londen de landenwedstrijd Enge landSchotland gespeeld. De volgende elf tallen komen in het veld: Engeland: Moss (Arsenal), Cooper (Der by County), Hapgood (Arsenal), Stoker (Birmingham), Hart (Leeds United), Cop ping (Leeds United), Crooks (Derby Coun ty), Carter (Sunderland), Bowers (Derby County), Bastin (Arsenal), Brook (Man chester City). Schotland: Jackson (Chelsea), Andersen (Hearts), Mac Gonigel (Celtic), Massie (Hearts), Smith (Kilmarnock), Miller (St. Mirren), Cook (Bolton), Marshall (Ran gers, Callagher (Chersea), Stevensen (Mo therwell), Connor (Sunderland). SIR FREDERIC WALL TREEDT AF. Sir Frederic Wall, sinds 39 jaar algemeen secretaris van den Engelschen Voetbalbond, zal zijn functie neerleggen. Met hem ver dwijnt een der bekendste voetballeiders, die veel heeft bijgedragen tot den opbouw en den bloei van de voetbalsport en we gens zijn groote verdiensten door den Ko ning van Engeland in den adelstand is ver heven. Het zal niet gemakkelijk zijn Sir Fre deric, die op het oogenblik 76 jaar oud is en over zulk een groote ervaring be schikt, te vervangen. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Rustenburg remise met Damme. Te Amsterdam werd de partij Rusten burgDamme gespeeld om het kampioen schap van Nederland, welke partij oor spronkelijk a.s. Zaterdag in de achtste ronde zou worden verspeeld. Rustenburg heeft door deze partij remise te spelen, zijn kansen om een ernstige bedreiging te kunnen vormen voor Keiler, aanzienlijk gereduceerd. In een onregelmatige Ra phael-opening bezette hij met zwart het strategisch veld 25, nadat Damme veld 29 had ingenomen. Een gecompliceerd spel- genre ontwikkelde zich; het was te voor zien, dat dit systeem, met alle consequen ties daaraan verbonden, tot moeilijkheden voor een van beiden zou voeren. Eerst i leek het alsof Damme nadeel zou moeten accepteeren. De Amsterdamsche kampioen vormde n.l. een hekstelling, die misschien suces zou kunnen hebben, daar zich geen overbodige schijven meer op z(jn langen vleugel bevonden. Het bleek slechts schijn; een centrum-aanval van Damme volgde, welke Rustenburg noodzaakte de stelling te verbreken. En het voordeel kwam aan Damme. Weer drong hij op het centrum, waartegen Rustenburg een te genaanval op den langen vleugel voerde; de verdediging was hier echter safe. Groo te tijdnood bracht vereenvoudiging en Rustenburg wist toen verder onheil te voorkomen. In zes om zes werd remise gegeven, een voor beiden verdiend re sultaat. De stand aan den kop luidt nu: R. C. Keiler7 3 4 0 10 B. Dukel 7 3 3 1 9 W. Rustenburg 8 2 5 1 9 P. J. v. Dartelen 7 1 6 0 8 AUTOMOBILISME DE STRWD DER K.N.A.C. VOOR MEER STILTE. De K.N.A.C. meldt ons: In eenige voorgaande artikelen heeft de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club uiteengezet, welke de voornaamste factoren waren, waaraan onze moderne sa menleving het met den dag toenemende straatlawaai te danken heeft. In het kort samengevat zijn het: de wettelijke bepaling dat de bestuurder van een motorvoertuig verplicht is een signaal te geven, telkens wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert; het voorsohrift inzake het recht van voorrang van het van rechts komend verkeer; en tenslotte het groote gebrek aan verkeersveiligheid. Over dit laatste zouden wij nog wel gaar ne het een en ander willen zeggen. In een verkeer, zooals dat in onze groote steden t- zien is, dat wil zeggen, waarbij van con tinuïteit in de afwikkeling niet kan wor den gesproken, speelt de houding van de weggebruikers zelf in het veiligheidsvraag stuk een groote rol. In steden als Parijs, Londen, en derge lijke wordt tengevolge van den aard van het oontinu-verkeer de verantwoordelijk heid van de veiligheid vrijwel volkomen geladen op de schouders der verkeersrege laars. Bij ons daarentegen is de aard van het verkeer zoodanig, dat zeer veel aan het initiatief van den weggebruiker moet wor den overgelaten. En daaruit volgt dus, dat de veiligheid van het verkeer voor een be langrijk deel afhankelijk is van het publiek zelf; niet alleen van de meerdere of min dere mate van zijn verkeerskennis,' maar tevens ook van zijn practisch inzicht in het verkeer. Het behoeft geen betoog, dat in een land als het onze, waarin het moderne verkeer in vergelijking met vele andere lan den nog slechts aan het begin staat van zijn ontwikkeling, ook verkeerskennis en -inzicht nog niet die hooge trap van ont wikkeling hebben bereikt, welke nuttig en noodig zouden zijn om de veiligheid tot de gewenschte hoogte op te voeren. Waar de kennis wel aanwezig is, missen wij nog te veel het practisch inzicht. En meer nog mis schien het juiste begrip van wat men je gens andere weggebruikers verplicht is te doen of na te laten. Iedere weggebruiker, of hij automobilist, dan wel motorrijder, karrevoerder of voetganger is, behoorde zich ten volle bewust te zijn van het feit, dat hij voor zij n deel verantwoordelijk is voor de normale, dat wil zeggen, veilige ontwikkeling van het verkeer. Een voet ganger, die het niet noodig vindt om het trottoir of voetpad te gebruiken, of die er geen been in ziet om de straat schuin over te steken, is voor het verkeer even gevaar lijk als de automobilist, die met onverant woordelijke snelheid door de stad raast. Een karrevoerder, die het niet noodig vindt om de uiterste rechterzijde van de straat te houden, is niet minder gevaarlijk dan de wielrijder, die, een linksche bocht afsnijdt of op den hoek van een straat in conversa tie is met een bekende. Wij geven slechts eenige van de zeer vele overtredingen, waaraan de weggebruikers zich schier ieder oogenblik van den dag schuldig maken, en welke niet alleen evenveel bronnen van gevaar opleveren, maar tevens ook oorzaak zijn van het meer dan ergerlijke lawaai, dat een typisch kenmerk van ons groote stadsleven is geworden. Immers op iedere verkeersfout reageert de andere weggebrui ker door het geven van luide signalen, ten einde den overtreder te waarschuwen of een psychologisch verklaarbaren uitlaat te vinden voor den door hem ondervonden schrik. De trambestuurder zal extra luid bellen, de automobilist zal zich van zijn hoorn bedienen, de wielrijder zal zijn bel te hulp roepen en de karrevoerder zal wel licht bij ontstentenis van een lawaai-instru- ment door luid geschreeuw aan zijn opge kropt gemoed lucht geven. Wij moeten ons over dit alles niet ver wonderen. Het zijn volkomen natuurlijke reacties, welke alleen overbodig zullen zijn wanneer over alle linies, dus onder alle weggebruikers, het besef levendig zal zijn geworden, dat wij ernstig moeten pogen het verkeer in veiliger banen te leiden. Zoo lang de automobilist zichzelf en anderen door luid toeteren moet beschermen tegen de gevaren van den weg, zoolang ook zul len wij hebben te klagen over het overvloe dige lawaai. En zoolang automobilisten niet ten volle begrijpen, dat ook andere wegge bruikers zekere rechten in het verkeer hebben, zal de wensch naar meer stilte een vrome blijken te zijn. Dit is dan ook de reden, dat de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club ge meend heeft aan haar streven naar verhoo ging van de verkeersveiligheid een actie te verbinden voor de vermindering van het lawaai. Volgens haar houdt het laatste nauw verband met het eerste. En al is zij er zich van bewust, dat een ideale toestand slechts te bereiken is, wanneer alle wegge bruikers er van doordrongen zijn, dat ieder voor zioh in dezen een taak heeft te ver vullen, toch meent zij reeds veel te kun nen verbeteren door de automobilisten te doordringen van de noodzakelijkheid om een weldadige stilte te verkrijgen door een veiliger verkeer. DE VEILIGHEISBAAN DER K.N.A.C. TE AMSTERDAM. De K.N.A.C. meldt, dat Woensdag 11 April, den derden dag, in totaal 448 auto mobielen werden gekeurd, waarvan er 165 in het bezit van de „veiligheidswimpel" konden worden gesteld. 99 wagens, welke voor herkeuring verschenen, verkregen toen eveneens de „veiligheidswimpel". De overigen, 184 in getal, moesten worden af gekeurd, omdat zij niet ten voile aan de eischen voldeden. Ook uit Zaandam was een gedeelte van het wagenpark van de Verkade-fabrieken ter keuring versche nen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11