VREESELIJKEVONDSTIN DE REEUWIJKSCHE PLASSEN HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. WOENSDAG 11 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 Lijk van vermisten M.T.S.- leerling gevonden HET LICHAAM WAS MET IJZERS VERZWAARD Een lugubere ontdekking is gistermiddag gedaan in een der Reeuwijksohe Plassen. Daaruit is namelijk opgehaald het reeds in staat van ontbinding verkeerende, met drie stevige ijzers verzwaarde lijk van een 24- jarigen Haagschen jongeman, die sedert November van het vorig jaar vermist wad. De toedracht van deze verdrinking ligt nog in het duister. Het is niet uitgesloten, dat hier misdaad in het spel is. Omsteeks twee uur gistermiddag, aldus lezen we in de „Telegraaf", voer de Reeu wijksohe visscher S. Kosters met zijn schui tje door den plas 's-Gravekoop langs den Laixdijk onder de gemeente Reeuwijk. Deze plas is de meest Oostelijke van het uitgestrekte merengebied, op ongeveer vier kilometer van den straatweg GoudaBode graven. De plek, een eenzaam punt, is het gemakkelijkst te bereiken over een smal len weg, van den tol tusschen Reeuwijk en Bodegraven af. Het was op deze afgelegen plek, dat de visschersman plotseling een ontzettende ontdekking deed. Even onder de oppervlakte van het zeer heldere water zag hij een lijk drijven. Hevig ontdaan spoedde de man zich van de som bere plaats om de autoriteiten te waarschu wen. Onder leiding van den Reeuwijksehen burgemeester, den heer L. J. Ducasse, werd terstond een onderzoek ingesteld. Eerst werd het lijk aan den kant gebracht. De aanblik was zeer ontsteliloend. Op den oever kwam het lichaam van een jongeman, dat reeds in zoodanigen staat van ontbin ding verkeerde, dat herkenning onmogelijk was. Het lijk moest naar schatting reeds eenige maanden in het water hebben gele gen. Het slachtoffer was geheel en net ge kleed. De vondst kreeg dadelijk een geheimzin nig karakter, omdat om borst en rug van het lijk ijzeren staven waren gebonden. Op de borst zaten twee ijzers, een van 5 c.M. breed en 35 c.M. lang en een vierkante staaf ijzer van 24 vierkante centimeter dooraiede en 60 c.M. lengte. Op den rug van den ver dronkene was een stuk ijzer bevestigd, 10 c.M. breed en een halven meter lang. De staven waren om het lichaam gebonden met behulp van riemen van het soort, dat men op bagagedragers van fietsen pleegt te ge bruiken, banden welke men aantrekt en dan vanzelf blijven zitten. De riemen zaten ste vig om het lichaam vastgesjord. Ter plaatse wad het eerste onderzoek ingesteld. Nadat de riemen waren losge maakt en het ijzer verwijderd, vond men een drietal oouverts, waarvan twee met een brief, op het lichaam, een schooltasch op den rug onder de jas en verschillende an dere voorwerpen als portefeuille enz. Dr. J. Batelaan uit Reeuwijk werd ont boden, <üe het lichaam nauwkeurig onder zocht. Sporen vam geweldpleging werden niet gevonden; het lichaam was onbescha digd. Het lijk, de ijzers en de verdere ge FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 7) Zonder iets te zeggen, las Perris den brief. Hij was van Pedro Medina, en de schrijver kondigde aan dat hij Sir Gregory den volgenden avond om negen uur zou komen bezoeken. U hebt mij schandelijk beleedigd, ging de brief voort, maar ik wil kwaad met goed vergelden. Ik heb eenigen tijd gele den gehoord, dat een geheim genootschap besloten heeft u te ruineeren, door uw vloot van vrachtschepen te laten zinken. Ik kan u meedeelen hoe u dat verhinde ren kunt. Maar als u mij niet wilt ontvan gen, zullen uw vijanden zich niet ontzien om u volkomen te vernietigen, omdat u mij beleedigd hebt. Ik heb u een voorstel te doen: als ik u help, moet u mij ook hel pen. Ik hoop, dat u redelijk zult zijn en teeken. Hoogachtend, Pedro Medina. En wat zeg je daar nu van? vroeg Horn, toen zijn secretaris den brief had neergelegd. Ik zou dien brief negeeren, Sir Gre gory! Wat! En de kans beloopen mijn sche pen te verliezen! vonden voorwerpen werden in beslag geno men. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Sluip wijk gebracht en daar voorloopig gekist. De gevonden brieven waren geadresseerd ten name van iemand in Haarlem en bij het door burgemeester Lucasse ingesteld on derzoek kon spoedig de identiteit van het slachtoffer worden vastgesteld. Het is de 24-jarige Christophel Adriaan Hendrik E'b- binge Wuibben, leerling der M.T.S. te Haar lem, waar hij in pension was. De jongeman was afkomstig uit Den Haag, waar zijn ouders wonen. Bij dit onderzoek bleek te vens, dat de jongeman sedert November 1933 vermist werd en dat zijn opsporing in het politieblad van 21 November 1933 door den commissaris der afdeeling C. te Den Haag verzocht was. Dit klopt met het vermoeden, dat het lijk bijna vijf maanden in het water gelegen heeft. Dit zijn de feiten, welke op het oogenblik bekend zijn. Verder tast men nog geheel in het duister. Ongeluk is door de aanwe zigheid van de stukken ijzer op het lichaam uitgesloten. Er blijven dus zelfmoord en misdaad over. Het vermoeden, dat de jonge man, die van goede familie was, de hand aan zichzelf heeft geslagen, is op dit oogen blik niet heel sterk. Het slachtoffer stond niet bekend als iemand, die met zelfmoordplannen rondliep en ook de gevonden brieven wijzen er niet op. Zooals gezegd bevatten twee der drie enveloppes een brief. De eene was van een padvindersvereeniging en de andere van een Haagsohe jongedame, wier correspon dentie in zakelijken stijl was gesteld en welke geen enkel vermoeden aan een lief desdrama wettigt. Geheel uitgesloten, dat hier van een zelf moord sprake is, is het natuurlijk niet, maar voorloopuig houdt de politie er rekening mee, dat de onbewogen Reeuwijksohe wa teren langen tijd een ernstig monsterach tig misdrijf verborgen hebben gehouden. De mogelijkheid bestaat dat het slachtoffer al dan niet levend van elders naar de plas sen is vervoerd en daar in het water is ge worpen. Het onderzoek richt zich er aller eerst op opheldering te verschaffen. De ouders van het slachtoffer zijn van de vree- selijke ontdekking op de hoogte gesteld. Zij zouden gisteravond te Reeuwijk arriveeren. Ook de justitie is van het geval in kennis gesteld. JUFFROUW OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks half acht is op den Postweg tusschen Capelle en Wemel- dinge de 23-jarige mejuffrouw P. H. de Groene, afkomstig uit laatstgenoemde plaats, die uit een vrachtauto stapte en den weg overstak, door een personenauto uit Utrecht aangereden en op slag gedood. Beide wagens zijn door de politie in beslag genomen. DOOR KOKEND WATER VERBRAND. Te Beesel kreeg het 3-jarig dochtertje van de familie Houwers een tobbe met kokend water over het lichaam. Het kind overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. Dat zal wel een voorwendsel zijn om u te spreken te krijgen. Daar weet je niets van. Die lui van Spaansche geheime genootschappen zijn tot alles in staat als het er om gaat om geld in handen te krijgen of een vijand dwars te zitten. Medina doelt natuurlijk op de schepen van de Crimson-Bar lijn, de fruitschepen. Het is geen kunst voor die kerels om die schepen met dynamiet of op een andere manier naar den kelder te laten gaan. Neen, dat niet, maar wat Medina schrijft, hoeft nog niet waar te zyn. Hoe wel.... Perris aarzelde even, ik moet wel toegeven, dat ik hem niet vertrouw. Made moiselle Cibot, weet meer van hem. De gouvernante? was de verbaasde vraag van Sir Gregory. Laat ze dadelijk hier komen. Dat zal vanavond niet meer kunnen, Sir Gregory; ze is uit; een of twee dagen, geloof ik. Ze ging kennissen opzoeken heb ik gehoord. Zeker naar hem, om met hem onder één hoedje te spelen. Wat weet ze van hem? Kent ze hem van vroeger? Ja. In Barcelona heeft ze hem leeren kennen en daar heeft hij haar een trouw belofte gegeven. En toch durft hij hier komen om Lau ra! Sir Gregory stond op en sloeg met de vuist op tafel. Dat moet ik nader onder zoeken. Wat bentu van plan, Sir Gregory? Om Medina morgenavond te ontvan gen en als Mademoiselle terug is, haar duchtig aan den tand te voelen. Als hun verklaringen mij niet bevredigen, lever ik Medina aan de politie over en gaat ma demoiselle Cibot oogenblikkelijk de deur uit! GROOTE BRAND IN EEN TEXTIEL FABRIEK TE HELMOND. Tienduizenden guldens schade. Gisteravond omstreeks 10 uur werd door arbeiders, die in de spinnerij van de fir ma Raaymakers aan den Kanaaldijk te Hel mond aan het werk waren ontdekt, dat op de bovenverdieping van genoemd gebouw dat deel uitmaakt van een uitgebreid fa briekscomplex en waar een groote partij voor-garens was opgeslagen, brand was uitgebroken. Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd, die met groot mate riaal uitrukte en met een groot aantal slangen den brand ging bestrijden. De blus sing ging niet bijzonder gemakkelijk en men poogde door verdrinking een einde aan den brand te maken. Daar het gebouw op grooten afstand van de overige fabrieks gebouwen stond bestond voor uitbreiding geen gevaar. De brand woedde tot diep in den naoht door. Vermoedelijk zal er van het gebouw niet veel meer overblijven dan de muren. Een zeer groot aantal machines die zoowel gelijkvloers als op de boven verdieping aanwezig waren zullen waar schijnlijk een prooi der vlammen worden. De schade die zeer aanzienlijk moet zijn, doch nog niet vastgesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Nader vernemen wij nog, dat men den brand omstreeks twee uur meester was. Het gebouw is geheel intact gebleven. De rechterhelft van de spinnerij is uitgebrand, terwijl de overige lokalen, waaronder de krempelzaal, waterschade bekwamen. De weverij heeft geen schade bekomen en het werk zal hier geen stagnatie ondervinden, zoodat de orders gewoon uitgevoerd kun nen worden en het geheele personeel aan het werk zal kunnen blijven. De schade loopt in de tienduizenden. De brand is ontstaan in een machine op de boven de spinnerij gelegen verdieping. Arbeiders die daar aan het werk waren, bemerkten het en trachtten nog het vuur te blusschen, doch dit breidde zich zoo snel uit, dat zulks niet meer mogelijk was. TYPHUS OP DE STREEFKERK. Reeds een doode. Zooals wij hebben gemeld, zijn aan boord van het s.s. Streefkerk eenige gevallen van typhus geconstateerd. De toestand van de patiënten bleek bij aankomst te Port-Said van dien aard, dat zij, vijf in getal, daar in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Merkwaardig is daarbij, dat, gelijk wij reeds berichtten, alleen drie leden van het officierenkorps, een stuurmansleerling en een assistent-machinist door de ziekte zijn aangetast en, voor zoover beleend, geen leden van de gewone bemanning. Ondanks deze decimeering van het offi cierenkorps heeft het schip de reis naar Ne derland voortgezet. Echter zijn sindsdien weer twee opvarenden ziek geworden, n.l. de eerste stuurman Caljouw en een tweede stuurmansleerling. Wanneer het schip van daag in Algiers komt, ^al worden beslist of zij aan boord kunnen blijven, of dat ook zij naar het ziekenhuis zullen moeten wor den overgebracht. De directie van de reederij heeft intus- schen maatregelen genomen om de beman ning te completeeren en heeft Zaterdag per lijnvliegtuig drie man, een le en een 3e stuurman, alsmede een 2e machinist naar Marseille gezonden, vanwaar zij per boot naar Algiers zijn vertrokken. Hier zijn zij gisteren aangekomen. Zoodra de Streef kerk aankomst zullen zij zich aan boord begeven. Naar de „Maasbode" verneemt heeft zich vóór het schip in Port Said aankwam een sterfgeval aan boord voorgedaan. Een hof meester is namelijk toen het schip nog in volle zee was, aan de ziekte bezweken. Zoudt u toch maar niet liever dien heelen brief negeeren? herhaalde de secre taris voorzichtig. Neen. Ik kan niet riskeeren mijn sche pen te verliezen. Als Medina zelf tot het Genootschap behoort, zal Mademoisselle hem ontmaskeren. Dat zal ze niet.... omdat ze verliefd op hem is. Maar als ik nu eens mijn toestem ming gaf tot zyn huwelijk met Laura? vroeg Horn met een sluw lachje. Maar daar is toch immers geen spra ke van? vroeg Perris versohrikt. Ik zal mjjn toestemming tot het hu welijk alleen als lokaas gebruiken en als hij bijt wordt Mademoiselle vuur en vlam. Dan zal ze me wel voldoende informaties verschaffen om Medina te kunnen laten arresteeren. Bovendien, deze brief is ten slotte een dreigbrief. Ik zou u aanraden. Jij hebt mij niets te raden, viel Sir Gregory uit. Ik weet zelf drommels goed wat ik doen moet. Morgenavond, als Me dina komt, moet hij hier in de bibliotheek gelaten worden en Denk dan aan wat laatst gebeurd is, kon Perris niet nalaten te zeggen. Zijn blik viel op de Patagonisohe bijl, die nog op de schrijftafel lag. Als je mij weer in de rede valt, heb je je ontslag te pakken, beet Horn hem toe. Ik ben het volgende van plan. Ik zal hem heel beleefd ontvangen en Medina zal den indruk krijgen, dat ik mijn toestemming tot het huwelijk geef, op voorwaarde, dat hij mij de plannen van het geheime Genoot schap meedeelt. Waarschijnlijk is hij zelf een van die bende. Maar ik houd hem natuurlijk voor den mal, riep Sir Gregory uit, terwijl hij opgewonden de kamer op en UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 12 April. Huizen -875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 WRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Gods. halfuur. 12.15 Odkestooncert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianorecital. 6.30 Voetbalpraatje. 7.10 Causerie. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Concert door N.C.R.V.-Kleinorkest. m.m.v. M. E. Bouwmeester (orgel). 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Vervolg concert. 9.50 Vaz Dias. 10.00 Vervolg concert. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum 301 M. AVRO-uitze nding 8.D0 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 GramofoonpL 10.30 Piano-recital. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Zangvoordracht. 12.00 Omroeporkest en gramofoonpl. 2.15 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.25 Causerie. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 GramofoonpL 5.00 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Omroeporkest (vervolg. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Uit de Stadsgehoorzaal te Leiden.: „Requiem", van Mozart. Toonkunstkoor te Leiden, J. Vincent (sopraan), S. Lüger (alt), L. v. Tulder (tenor), W. Ravilli (bas) en het Nederl. Kamerorkest o.l.v. Rich. Boer. 9.15 Gramofoonpl. 10.00 Ludwig Ruth en zijn oricest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Dansmuziek door Ludwig Ruth en zijn orkest. Daventry 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Het Rutland Square en New Vic toria Orkest. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Northern Sudio Orkest. 3.20 Vesper. 4.10 Solistenconcert. 4.35 Het Schotsdie Studio Orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Zang. 7.10 Spaansche dialoog. 8.20 „Postman's Knock", muzikale revue. 9.20 Berichten, lezing. EFFECTEN OVER DE GRENS GESMOKKELD. Twee Nederlanders te Berlijn veroordeeld. Twee Nederlandsche deviezen-smokke laars, die in het Rijnland groote posten ef fecten over de Nederlandsche grens hebben gesmokkeld, zijn Dinsdag door 't „Schnell- schoeffengerioht" te Berlijn veroordeeld. Zij waren door de Duitsche douanen ge arresteerd bij een poging om opnieuw tien duizend Mark te smokkelen. neer liep. Hy zal denken, dat hij de echt genoot van Laura wordt en die Fran^aise zal hetzelfde gelooven. Dan wordt ze na tuurlijk giftig en ze zal alles vertellen wat ze weet. Heb ik dan alles uit Mademoiselle gekregen en hij komt weer, dan zal ik wel zorgen, dat er een inspecteur van politie in de buurt is. Knap bedacht, Sir Gregory, maar het is gevaarlijk. Wilt u, dat ik er bij tegen woordig ben? Neen. Medina zal vrijer spreken als jij er niet bij bent. Wacht in je kamer en kom niet voor ik je bel. Perris boog. Zal Medina morgenavond gearresteerd worden? Natuurlijk niet! Ik wil eerst de ja- louzie van Cibot prikkelen door zooge naamd mijn toestemming te geven. Ik hoop, dat u succes hebt Sir Gre gory, zei Perris. De mifionair lachte spottend. Ik heb Medina toch in de palm van mijn hand! Daarop strekte hij zijn arm uit en balde de vuist. En ik zal hem vermorzelen zoo! HOOFDSTUK V. Het onverwachte. Mademoiselle Cibot kwam den volgenden avond tegen zes uur terug. Ze zag er nog bleeker en magerder uit dan anders en ln haar groote, donkere oogen was een tries te uitdrukking. Perris deelde Sir Gregory mede, dat de gouvernante teruggekeerd was, maar de millionair wilde haar niet on dervragen vóór hij het onderhoud met Me dina gehad had. Medina komt om negen uur; zeg aan 9.55 Het G. Parkington Kwintet. 10.50 Korte dienst. 11.0512.20 Sydney Kyte en zijn band. „Radio Paris" 1648 M. 6.20 en 7.20 Gramofoonpl. 11.20 Concert. 11.50 Pascal-orkest. 7.20 I. „Phryné", operette van St. Saëns. II. „Le calife de Bagdad", operette vaa Boieldieu. M.m.v. koor en orkest en solis ten. Kalundborg 1261 M. 11.20—11.35 en 11.55—1.20 Concert u. h. Bellevue-Str andhotel. 2.054.05 Jazzmuziek. 7.20 Symphonieconcert. 9.20 Pianorecital en causerie. 9.5011.50 Dansmuziek. Langenberg 456 M. 5.25 GramofoonpL 6.20 Blaasconcert. 10.50 GramofoonpL 12.20 Omroeporkest. I.20 Kwintetconcert. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.35 GramofoonpL 6.20 Omroepkelinorkest. 7.30 Uit Heilsberg: Omroepkleinorkest en solisten. II.1011.50 Weragkamerorkest. Rome, 421 M. 8.05 Symphonieconcert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Omroepkleinorkest. 12.30 GramofoonpL 4.20 Omroeporkest. 6.20 Koorconcert. 7.20 Symphonieconcert. 9.30 GramofoonpL 484 M.: 11.20 GramofoonpL 12.30 Omroepkelinorkest. 4.20 Symphonieconcert. 5.35 GramofoonpL 7.20 Omroeporkest. 9.30 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 Vocaalconcert. 8.35 Concert door een terzet van zin gende zagen. 9.00 Voor de vrouw. 9.20 Berichten. 9.50 Voetbalpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 „Fahrt ins Blaue", gevar. programma. Gemeentelijk Radiodistribntfebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. (3de Programma). 8.05Afl. Luxemburg. 9.2014.35 Langenberg.* 14.35—15.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—18.20 Brussel (Fr.). 18.2019.20 Langenberg. 19.2022.50 Warschau. 22.50Afl.: Langenberg. (4de Programma). 11.2016.35 Daventry. 16.35^19.30 Londen Reg. 19.3020.00 Locale uitzending. Sport praatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist). 20.00Afl.: Londen Reg. (Wijziging voorbehouden). De Nederlander de R. werd veroordeeld tot 31/2 jaar tuchthuisstraf en een geld boete van zes duizend Mark, de tweede verdachte, B., tot drie jaren tuchthuis en vijf duizend Mark boete. Beiden hadden effecten verstopt in een auto van B. en zoo getracht deze over de grens te krijgen. Hun actie ging voornamelijk vanuit Keulen en Dusseldorf. FRAUDE ONTDEKT. Op vermoeden van onregelmatigheden bij de Godshuizen (instelling van burger lijk armbestuur te Heusden) wordt door den opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussee een onderzoek ingesteld. De rentmeester der instelling, A. J. v. d. K., is in arrest gesteld. mile. Cibot dat zij om tien uur in de bi bliotheek kan komen. Ferris ging naar den salon waar hij Ma demoiselle Cibot toevallig alleen vond. Hij hield zijn oogen strak op haar gezicht ge vestigd. Hebt u Medina gesproken? Neen. Ik heb hem geschreven en hy heeft geantwoord dat alles tusschen ons uit is; dat hij zal doen wat hij verkiest en niets meer met mij te maken wil hebben. Ik heb vrij gevraagd om hem te spreken te krijgen, maar ik kon hem nergens vin den. Ah!, ik zal mijn Pedro nooit weer zien! U kunt hem straks hier zien als u wilt. Mademoiselle was direct een en al be langstelling. Wat zegt u daar, meneer Perris? Medina, legde Perris langzaam uit, heeft Sir Gregory om een onderhoud ge vraagd en Sir Gregory zal hem om negen uur vanavond in de bibliotheek ontvangen. Als Medina weg is, wil Sir Gregory u spre ken. Mademoiselle stond op. En waarom wil hij mij spreken, meneer Perris? Hij wil u een en ander over Medina vragen en Ik zeg toch niets, viel ze hem opge wonden in de rede, al heeft Pedro myn hart gebroken. Maar waarom verlangt u van Mc dina 0een uitlegging? Vanavond? Mademoiselle dacht n», Neen. Vanavond kan het niet, want Sir Gregory wil u spreken direct als Me dina weg is. Maar hij komt terug en dan zoudt u hem kunnen spreken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9