BUITENLAND PUROL er op! WOENSDAG 11 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 VAN HET VATICAAN. DE PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO. Naar de K.W.P. van welingelichte zijde verneemt, is men in Vaticaansohe kringen er algemeen van overtuigd, dat de H. Va der zich zeer binnenkort naar Castel Gan- dolfo zal begeven. Ook het vorig jaar toen de Italiaansche Regeering de restauratie werken nog niet had voltooid, was er sprake van dat de Paus zich naar het buitenver blijf zou begeven, waar in de laatste zes tig jaar geen Paus meer had gewoond. Wan neer de H. Vader besluit, om eenige wel verdiende rust te nemen, na de druktes van het H. Jaar, dat overladen was met audiën ties en kerkelijke plechtigheden, dan zal het toch de eerste maal zijn sinds 1922 dat Paus Pius XI zijn ontzaggelijk zware dag taak een weinig ter zijde zal stellen. Men schat dat de H. Vader in het H. Jaar meer dan anderhalf millioen pelgrims heeft ont vangen. De pelgrims werden 630 maal door den Paus toegesproken. Iedereen dag verleent de H. Vader onge veer 12 belangwekkende audiënties aan Nuntii, bij het Vaticaan geaccrediteerde ge zanten. Telkenmale bij een plechtige Hei ligverklaring vertoeft de H. Vader van 's morgens 8 uur tot 's middags één uur in den Sint Piet er. Gewoonlijk echter was de Paus er reeds vroeger en bij de Heiligver klaring van Don Bosco was het zelfs 2 uur toen de H. Vader weer naar zijn vertrek ken terugkeerde. ONTWAPENING. LENTE TE GENèVE? De Fransche vertegenwoordiger legt een hoopvolle verklaring af. Het bureau der Ontwapeningsconferen tie is gisteren opnieuw te Genève bijeenge komen. De Geneefsche correspondent van de „Msb." zegt van de bijeenkomst van gisteren het volgende: De regeeringen bleken algemeen in te zien, dat de diplomatieke onderhandelingen, hoe langzaam deze ook voorwaarts schrij den, niet door ontijdige openbare discus sies op de ontwapeningsconferentie mogen onderbroken worden. Doch aan den an deren kant toonde men toch ook van alle zijden den wensch, dat het diplomatiek overleg in een versneld tempo zou plaats vinden. Daar zoowel Eden als Massigli stellige verzekeringen aflegden, dat hun regeerin gen de noodzakelijkheid van spoed inzien en zich dienovereenkomstig in de toekomst zullen gedragen, mag men hopen, dat het verdere vraag- en antwoordspel tusschen Engeland en Frankrijk over de waarborgen voor een naleving der te sluiten conventie voortaan in een sneller rhytme zal worden voortgezet. De Engelsche regeering wil blijkbaar nog in deze maand zekerheid verkrijgen of over dit punt overeenstemming met Frankrijk zou kruinen worden bereikt, want Eden zelf stelde gistermiddag voor, dat het bureau op 30 April weder zou bij eenkomen, om dan de resultaten van het thans nog loopende diplomatieke overleg te kunnen overzien en daarna omtrent het verdere arbeidsplan der algemeene commis sie een besluit te nemen. Het besluit van het bureau om op 30 April zelf weder bijeen te komen en op 23 Mei een nieuwe bijeenkomst der algemee- ne commissie te openen, waarbij Hender son echter de bevoegdheid verkregen heeft, deze bijeenkomsten zoo noodig nog voor enkele dagen uit te stellen, mag wel wor den uitgelegd als de algemeene wil van de regeeringen om in ieder geval nog in den loop van dezen zomer tot een beslissing te komen, of de ontwapeningsconferentie als geheel mislukt zal moeten verklaard wor den dan wel met het sluiten van een of andere conventie zal worden beëindigd. De besprekingen van gisteren hebben echter nog geenerlei zekerheid gebracht omtrent den vermoedelijken inhoud der eventueel te sluiten conventie. Voorzitter Henderson houdt nog steeds vast aan het oorspronkelijke doel der ontwapeningscon ferentie, namelijk een aanzienlijke bewa peningsvermindering gepaard gaande met een evenredige verhooging van het veilig heidsgevoel der ontwapenende staten. Hij stelde -zich in zijn openingswoord op het standpunt, dat de conferentie aan haar vele vroegere uitspraken over de noodzakelijk heid om dit dubbel doel te bereiken, zou moeten vasthouden. Ook Eden bleef nog sterk erop aandrin gen, dat de conventie inderdaad een be langrijke vermindering van bewapening, althans van de sterkbewapende staten zal krijgen. De Zweedsche minister van burtenland- sche zaken, Sandler, sloot zich hierbij ge heel aan. Daarentegen stelde Massigli zich op een zeer realistisch standpunt. Hij opperde ronduit de gedachte, die uit Fransehen mond opmerkelijk klonk, dat de conferen tie wellicht een principieele wijziging in den grondslag van haar werk zal moeten brengen en zal moeten rekening houden met de Duitsche herbewapening en dan ook niet langer naar bewapeningsvermindering van de andere staten doch naar een een voudige begrenzing van him bewapening zou moeten streven. Bij alle sympathie voor het in de rede voeringen van Henderson en Eden tot uit drukking gebrachte voortdurende streven naar bewapeningsvermindering, was de meest bemoedigende uitlating van gister middag toch misschien wel deze verkla ring van Massigli. Deze bevestigde toch het vermoeden, dat Frankrijk thans bereid is, het bekende standpunt van den Belgischen staatsman De Broqueville te aanvaarden en een conventie van gecontroleerde begren zing van bewapening zou willen onder teekenen, waarbij Duitschland's herbewape ning althans binnen beperkte grenzen zal worden goedgekeurd. Ook Massigli's woorden, dat een Fransch- Britsche overeenstemming over de kwestie van de waarborgen voor de naleving van zulk een conventie, wellicht een uitweg der nog bestaande moeilijkheden zou kun nen opleveren, konden de hoop versterken, dat althans een conventie volgens Mus solini's laatste plan nog zou kunnen tot stand komen, namelijk: de niet-vermeerde- ring van de tegenwoordige bewapening der sterkbewapende staten, gepaard gaande met een beperkte herbewapening van de ontwapende staten. Dit alles onder interna tionaal toezicht. In tusschen geven de Engelsche regeering en Henderson blijkbaar de hoop nog niet op, dat het hun toch nog gelukken zal. Frankrijk tot eenige bewapeningsvermin dering te bewegen ondanks de Duitsche herbewapening. De wensch'en van alle ontwapeningsvrien den zullen natuurlijk Eden en Henderson bij hun pogingen begeleiden, doch het is te hopen, dat bij een onverzettelijke weige ring van Frankrijk om zijn eigen bewape ning onder de tegenwoordige omstandig heden te verminderen, ook de Engelsche regeering en Henderson tenslotte genoegen zullen nemen met een conventie in den zin van Mussolini, waardoor althans een nieuwe bewapeningswedloop zal worden vermeden. Massigli's woorden hebben de kans op zulk een conventie verhoogd. Hierin ligt ons inziens de groote beteekenis van de bijeenkomst van gistermiddag. DUITSCHLAND. De strijd om de jeugd. ONDERHANDELINGEN TE MüNCHEN AFGEBROKEN. Nazi's bestormen het bisschoppelijk paleis te Wurzburg. De onderhandelingen tusschen de katho lieke autoriteiten en de nazi-bewindvoer ders te München over de kwestie der ka tholieke jeugdorganisaties in Beieren zijn mislukt en afgebroken. Zooais men weet, heeft Z. H. Em. kar dinaal Faulhaber, eenige dagen geleden den Beierschen minister van binnenlandsche zaken, Robert Wagner, een zeer ernstig schrijven doen toekomen, nopens de eischen der Katholieke Kerk inzake de jeugd vorming, 's Ministers aandacht werd bovendien door den kerkvorst gevestigd op een aantal ernstige inbreuken op het con cordaat. Op een vroeger dreigement van den mi nister, die gezegd heeft, dat „spoedig de dag daar zal zijn, waarop de rrazis aile huizen der katholieke jeugd zullen bezet ten", heeft de kardinaal geantwoord met een beroep op Hitler's verklaring, destijds plechtig afgelegd, dat „de particuliere eigendommen der Duitschers onaantastbaar zijn". Tegen alle verwachting in heeft de Beiersche minister zich niet, althans tot dusver niet, verwaardigd, op het schrijven van kardinaal Faulhaber, dat 28 Maart ge dateerd is, te antwoorden, tenzij hooger ge meld afbreken der onderhandelingen als antwoord bedoeld is. Intusschen wordt over den eerbied van zekere nazis voor de katholieke waardig- heidsbekleeders en de eerbiediging van an dermans eigendom nog het volgende feit bekend, dat zich Zaterdag j.l. te Würz- burg in Beieren heeft afgespeeld. Voor het paleis van den bisschop te Würzburg drongen, dien dag, honderden nazis samen, om tegen den kerkvorst te de- monstreeren. Van katholieke zijde werd ge tracht, aan dit onverkwikkelijk optreden een einde te maken, doch dit wakkerde blijkbaar den strijdlust der betoogers nog meer aan. Tenslotte drongen zij de tegen standers op zij, bestormden het paleis en rukten de bisschoppelijke woning binnen. Slechts aan het onmiddellijk ingrijpen van een groote politie-macht is het te danken, dat handtastelijkheden werden voorkomen. De betoogers eischten de verwijdering van Pater Stoger uit de nabij gelegen pa rochiekerk. Deze priester was in Januari ji. gearresteerd. Hij had n.l. geweigerd, een nazi-vlag te salueeren, toen deze de kerk werd binnen gebracht. Den 5den April j.l. was de geestelijke echter weer in vrijheid gesteld. De nazis waren echter de „misdaad" van dezen priester niet ver geten, vandaar het getier en de bestorming van het bisschoppelijk paleis. In verband met de bestorming van het Bisschoppelijk Paleis te Würzburg verne men wij nog de volgende bijzonderheden. Zondagavond hadden zich talrijke de monstranten voor het Bisschoppelijk paleis te Würzburg verzameld. De Nationaal-So- cialisten, eischten, dat de in sommige krin gen gehate pastoor van Waldbütxelbrunn uit zijn ambt zou worden ontzet. Er werden verschillende spreekkoren en demonstraties voor het paleis gehouden waarna men er tenslotte toe overging, om den hoofdin gang met een balk te bewerken. Toen de deur opengesprongen was raakten de de monstranten handgemeen met de z.g. blau we politie, de schupo's, die de orde wilden herstellen. Hierbij werden drie politieagen ten licht gewond. Een van hen werd met Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest de auto van den Bisschop naar het zie kenhuis vervoerd. De politiemacht werd intusschen ver sterkt en men trachtte de menigte, die' reeds de hal bezet had, terug te dringen. Met veel moeite slaagde men er in, om de menigte uit «de vertrekken van den Bis schop te houden, doch het paleis kon nog niet ontruimd worden. Mgr. Matthias ontving eenige afgevaar digden van de groep demonstranten, die van den Bisschop eischten, dat hy op Belo ken Paschen een plechtig feest zou doen plaats hebben bij gelegenheid van de eer ste H. Commuine van de kinderen. De Bis schop kon hier echter niet op ingaan, daar de pastoor van de plaats gevangen was ge nomen en eerst te laat weer in vrijheid werd gesteld om de kinderen nog voldoen de voor te bereiden op de plechtigheid. De demonstranten trokken zich toen te rug, terwijl de politiemacht nog eenigen tijd in het paleis achterbleef. Herderlijk schrijven van de bisschoppen van Aken en Fulda over de nood zakelijkheid der Katholieke opvoeding. De Bisschop van Aken heeft een herder lijk schrijven gericht tot de ouders der kin deren, die binnen korten tijd de school zui len gaan verlaten. Hij wijst den ouders in dit schrijven op de groote verantwoordinfg, die op hen rust, om de kinderen onder leiding te stellen van goed-Katholieke en zedelijk hoogstaan de personen; in dit verband werden in het bijzonder de „beproefde katholieke vereeni- gingen" aanbevolen. Tegen het verwijt, als zouden Katholieke Jeugdvereenigingen een gevaar opleveren voor de maatschappij, voert de bisschop het volgende aan: „Men hoort hier en daar door lieden, die het Katholiek geloof niet kennen, beweren, dat een samengaan van Katholieken bon den en vereenigingen de goede verstand houding met andersdenkenden in gevaar brengt, waardoor de ware eenheid van het Duitsche volk zou worden gestoord. De geschiedenis heeft echter voortdurend be wezen, dat juist zij, die hun plicht tegen over God en godsdienst vervullen, de trouwste onderdanen zijn van het Rijk. Wij, Katholieken, verheugen ons over het feit, dat de eenheid van het Duitsche Rijk steeds krachtiger wordt en wij zijni ervan overtuigd, dat ons Katholiek Geloof de sterkste bouwsteen voor deze eenheid is". Deze gedachte ontwikkelt eveneens Bis schop Damian van Fulda in zijn herderlijk schrijven bij gelegenheid van den Zondag voor School en Opvoeding. Hij legt hierin den nadruk op de groote noodzakelijkheid van de Katholieke school en haar taak voor de godsdienstige opvoe ding, „waarvoor wij, Katholieken, de hei lige verantwoording dragen". Door mede te werken aan de voltooiing ervan dienen wij ook het Duitsche volk wiens geluk en vrede ons zeer na aan het hart liggen. Want door de Katholieke opvoeding wor den mannen en vrouwen gekweekt, die ver vuld zijn van een diep verantwoordelijk heidsgevoel en een krachtigen wil, van groote offervaardigheid en zelfverlooche ning. De vijanden van de volkseenheid, zelf zucht en afschrik van offers, worden door de Katholieke Leer veroordeeld en onder drukt. Tegeii de vele verwijtingen en beschul digingen, die ten allen tijde aan ons wor den gedaan, verklaren wij uitdrukkelijk,, dat een godsdienstige en confessioneele op voeding nooit de splitsing en oneenigheid van een volk tot gevolg hebbëh, doch dat in haar juist de echte volkseenheid wortelt. Immers het levend Christendom leidt tot ware naastenliefde en hulpvaardigheid en daardoor weer tot zedelijk gegrondveste liefde voor volk en land. Verder herdenkt de Bisschop van Fulda den zegenrijken arbeid der Katholieke schoolorganisaties, die vooral tot taak heb ben, om onvermoeid door woord en ge schrift den geest van een diep godsdiensti ge opvoeding nader te brengen aan ons ka tholieke volk en tusschen ouders, zielzor gers en leeraren een band te leggen". Tot slot wijst de Bisschop met nadruk op het feit, dat de opvoedende taak der Kerk ook door den Staat is erkend. „Wij spreken de hoop uit, dat ook latere ge slachten onverminderd deel mogen hebben aan het kostbare erfgoed der Katholieke opvoeding in het Duitsche Vaderland", ROEMENIE. SAMENZWERING TEGEN DE REGEERING. Bijtijds ontdekt en verijdeld. Te Boekarest is een samenzwering ont dekt waarbij verscheidene hooggeplaatste officieren waren betrokken. Het blijkt nJ. thans, dat de samenzweerders het boven dien op het leven van een groot aantal leden der regeering hadden gemunt, en dat ook de Roemeensche koninklijke fa milie als door een wonder aan den dood is ontsnapt. De aanslag zou Zaterdag worden ge- 'pleegd in de kerk van Domita Balasa, te Boekarest, tijdens de groote mis ter gele genheid van het Paaschfeest (dat in Roe menië niet samenvalt met het Paaschfeest in West-Europa), welke door de geheele koninklijke familie en vele leden der re geering werd bijgewoond. Het complot werd echter ontdekt door een onderofficier, met name Savianu, van het 83ste regiment infanterie, die van zijn kolonel opdracht had gekregen een kist naar majoor Ni- coara te brengen. Deze kist bleek handgra ten te bevatten, hetgeen de onderofficier onmiddellijk aan zijn superieuren rappor teerde. Een kist met ongeladen handgra naten weid' nu door den onderofficier bij majoor Nicoara afgeleverd, die, toen hij dit materiaal in ontvangst nam, direct werd gearresteerd. Een tweede kist met hand granaten zou afgeleverd moeten worden aan luitenant Gregoriu. De hoofdpersoon in dit complot blijkt de kolonel van den generalen staf, Precup, te zyn, die tot dusverre een der meest toege wijde aanhangers van koning Carol was. Hij was de man, die in Juni 1930 koning Coral met zijn vliegtuig uit Parijs naar Boekarest en naar het koningschap terug bracht. Ook Lazar Ilije, een vertrouwens man van Maniu, den leider der nationale boerenpartij, schijnt bij deze samenzwee ring gecompromitteerd te zijn. Tegelijkertijd met den aanslag in de kerk waS*ook een aanslag op mevrouw Lupescu voorbereid, die reeds enkele dagen te vo ren verschillende dreigbrieven ontvangen had. »»Tel." OOSTENRIJK. ONTBINDING DER CHR. SOC. PARTIJ IN OOSTENRIJK. Tegen 1 Mei a.s. aangekondigd. Op een congres van het Vaderlandsche Front is onder groote meerderheid der aan wezigen medegedeeld, dat de Christelijk- sociale partij zich per 1 Mei as. zal ontbin den. Een officieele mededeeling van het partijbestuur is nog niet ontvangen. SPANJE. DE KATHOLIEKEN ONTWAKEN. Het as. Jeugdcongres in El Escorial. De jeugdorganisatie van de Katholieke „Accion Popular" in Spanje zal den 22sten Aprü as. in El Escorial een nationaal con gres houden. Het staat thans reeds vast, dat uit alle steden en dorpen van Spanje delegaties naar dit congres gezonden zullen worden en dat het aantal deelnemers verscheiden duizenden zal bedragen. Tal van cortesafgevaardigden van de „Ac cion Popular" hebben ieder een vrijwillige gift van vijfhonderd peseta's geschonken, om de onkosten, verbonden aan de propa ganda voor dit congres te bestrijden. Zij zullen bovendien persoonlijk aan de propa- gamda-actie deelnemen en de komende week in de provincie propagandaredevoeringen houden, waarin zij de katholieke jeugd zul len aansporen in grooten getale aan het con gres deel te nemen. De Kath. vrouwen-organisatie. Naar „El Debate" meldt, is dezer dagen overeenkomstig de door het Spaansche episcopaat gegeven instructies inzake de reorganisatie van de Katholieke Actie in Spanje een fusie tot stand gekomen van de beide katholieke vrouwenbonden, „Accion Catolica de la Mujer" en „Union de Damas". Beide organisaties zijn opgegaan in de „Con- federacion de Mujeres Catolicas". Presidente van den nieuwen bond is Juana Salas de Jimenez. Gevolgen van de congregatie-wet. Naar „El Debate" uit Badajoz verneemt, zijn dezer dagen in een zitting van de pro vinciale assemblée aldaar twee verzoek schriften voorgelezen, waarin de terugkeer van de zusters van liefde naar de zieken huizen van Badajoz wordt geëisoht. In bei de verzoekschriften wordt er op gewezen, dat de veertig zusters, die indertijd in de ziekenhuizen assistentie verleenden, jaar lijks 36.000 peseta's uitgaven, terwijl de dertig leekenverpleegsters, die haar na de doorvoering van de congregatiewet vervan gen hebben, -jaarlijks 72.000 peseta's beste den. EEN NIEUWE SENSATIE. De laatste beroemde bandiet in Spanje, de bekende „Pajos Largos" (groote stap) werd eenige dagen geleden voor den ingang van zijn hol in het Ronda gebergte na een hardnekkige strijd met de Guardia Civil doodgeschoten. De laatste maanden had Pajos Largos de geheele omgeving orweüig gemaakt. Op een vroegen morgen werd hij door drie politie-agenten verrast, die het vuur op hem openden. Na 'n lang gevecht werd Pajos door drie kogels getroffen, waarvan er een in het hart drong. Hiermede is Spanje van zijn laatste en historische bandietenleider bevrijd. Een nieuwe sensatie deed zich echter voor. Op zekeren dag reden vier elegant ge- kleede dames in een eveneens elegante auto door de straten van Barcelona, in het centrum van de stad verzochten zij een jongmensoh in de auto plaats te willen nemen en den weg te wijzen, daar zij in Barcelona niet bekend waren. Zij beloofden hem een flinke fooi, zoodat de jongeman deze gelegenheid gretig aannam. Toen zij evenwel buiten de stad waren gekomen stopte plots de auto, de dames trokken alle vier een pistool en dwongen het jongmensch zijn beurs af te geven. Daarna werd hij uit de auto geworpen en de „Dames" verdwe nen. Aldus is Spanje een nieuwe sensatie rijk geworden: vrouwelijke bandieten. Misschien wel een wereldprimeur. RUSLAND. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN DE SOVJET-REPUBLIEK. Volgens een bericht uit Kowno worden in Rusland nog steeds 50 katholieke pries ters van Litausdhe nationaliteit gevangen gehouden. Z. E. Mgr. Matulionis, die onlangB is teruggekeerd uit Rusland, waar hij langen tijd in gevangenisschap heeft doorgebracht, onderhandelt thans met de Litausche re geering over de mogelijkheid om de pries ters udt te wisselen voor Russische commu nisten, die in de gevangenissen van Litauen zijn opgesloten. BUITENL. BERICHTEN. AANSLAG OP EXPRESTREIN STAAT VAST. Rail van 15 meter verwijderd. Uit Ween en wordt gemeld: Uil het ter plaatse van het ongeluk met den D-trein ingestelde onderzoek is gebleken, dat een rail ter lengte van vijftien meter is ver wijderd en in de greppel langs den spoór- dijk is gegooid. Dit moet in korten tyd zijn geschied, want even te voren was nog een trein gepasseerd, welks machinist niets had gemerkt. Met groote snelheid kwam de locomotief op het ballastbed terecht en sloeg direct om, evenals de tender en de twee daarop volgende postrijtuigen; waaraan is het te danken, Jat het ongeluk geen grooteren omvang heeft a&ngenomen, aangezien de omgevallen wagens den trein direct tot stilstand brachten; in de twee postrijtui gen bevonden zich zestien beambten van de posterijen, van wie er dertien werden ge wond; in het ziekenhuis is inmiddels een postbeambte overleden, zoodat het aantal dooden tot twee is gestegen. Nabij de plaats van het ongeluk zijn reeds twee keer aanslagen gepleegd, die door de waakzaamheid van het personeel verijdeld konden worden. De politie heeft den hulp-arbeider Baumgartner gearres teerd, die er van verdacht wordt bij den aanslag betrokken te rijn. De arrestant zou ook betrokken zijn geweest bij de aan slagen, die in den herfst van 1932 en in dee lente van 1933 op treinen werden ge pleegd. AMEREKAANSCH GEZANT TE DUBLIN PLOTSELING OVERLEDEN. Aan een officieel, ter zijner eere gegeven diner. Mc. Dowell, de Amerikaansche gezant in den Ierschen Vrijstaat, is aan een door de regeering te zijner eere gegeven officieel diner te Dublin Maandagavond plotseling ineengezakt en kort daarna overleden. Aan dit feestdiner namen de leden van den uitvoerenden raad van den Vrijstaat en die van het diplomatencorps deel. Mc. Dowell was opgestaan, om de talrijke gelukwenschen te beantwoorden, maar ter wijl hij sprak zag men hem wankelen en tot ontzetting der aanwezigen viel hij voor over op de tafel. De Valera, die naast hem zat, sprong on middellijk op, om den gezant hulp te bie den. Naar verluidt, was zyn dood het gevolg van een hartverlamming. Mc. Dowell had pas op 27 Maart j.l. z(jn geloofsbrieven aan De Valera overhan digd. Hij was de eerste gezant, die zijn ge loofsbrieven niet aan den gouverneur-ge neraal aanbood. TPEREN KRIJGT ZIJN BEROEMD KLOKKENSPEL TERUG. Binnen korten tijd zullen de klokken van Yperen weer over het land van Vlaande ren galmen. Het eertijds zoo beroemde klokkenspel staat gereed om de plaats van door Duitsche granaten vernield. Een nieuw klokenspel staat gereed om de plaats van het oude in te nemen en weldra zullen de klokken haar heldere tonen weer over Yperen doen hooren. De groote klok, met een gewicht van 36 centenaars welke alleen bij bijzondere ge beurtenissen zal worden geluid, en de 36 kleine klokken van het carillon zijn op haar plaats gebracht. Jef Denyn, de beroemde Meohelsche beiaardier, brengt het klavier in orde, dat voor de bespeling van het ca rillon zal worden gebruikt. Oorspronkelijk zou koning Albert op den 20sten Mei, eersten Pinksterdag, het nieu we klokkenspel te Yperen inwijden. In plaats daarvan zullen thans de meest voor aanstaande beiaardiers van België, ter eere van de nagedachtenis van den overleden koning, een concert geven. De inwijdingsplechtigheid is bepaald op 29 Juni. Hierbij zullen koning Leopold III en koningin Astrid aanwezig zijn. De groote klok draagt een inscriptie, waarop o.a. het volgende te lezen staat: „Ik bezing de vreugdevolle herrijzenis van Yperen. In het jaar 1933, op den 500sten jaardag van de consecratie van de kerk van den Beschermheilige van de Stad Ype ren, ben ik opgehangen in het Belfort, dat in den wereldoorlog 19141918 is vernie tigd en dat uit zijn asch is herrezen." De nieuwe toren wordt versierd door vier standbeelden. Twee hiervan stellen voor graaf Boude wijn van Vlaanderen en zijn vrouw, tijdens wiens bestuur de eer ste toren van Yperen in het jaar 1200 werd gebouwd. De beide andere beelden zijn van koning Albert en koningin Elisabeth, onder wier regeering de nieuwe toren tot stand is gekomen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6