Na België werd Ierland gekraakt ORANJE WON MET 5-2 DEN ENERVEERENDEN KAMP MAANDAG 9 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 5 n De onverzettelijke wil om te winnen deed wonderen (Van onzen eigen sportredacteur). Na België heeft thans de Iersche Vrijstaat de kracht der Hollandsche voetballers ge voeld. Niet zonder moeite weliswaar, maar des te eervoller heeft het Oranje-team met schitterende cijfers van de profclub uit het Groene Erin gewonnen. Voor de eerste maal heeft Oranje thans een vertegenwoor digend elftal van beroepsspelers aan zijn zegekar gebonden en dat ondanks het feit, dat deze spelers zeker niet minder maar eerder veel beter speelden. Daardoor komt de Hollandsche overwin ning nog beter tot haar recht, want van een zwakkeren tegenstander winnen is niet moeilijk, maar nu werd een sterker tegen partij op afdoende wijze geklopt. En die overwinning spreekt nog sterker, als men bedenkt wat er op het spel stond. Holland toch kon na een nederlaag haar kans op de wedstrijden voor de wereldkampioen schappen in Italië nog verdedigen, doch voor Ierland was het nagenoeg de laatste kans om zich te plaatsen voor deze veelbe lovende wedstrijdenreeks van de zestien sterkste voetbalnaties. Onder deze heeft Nederland zich nu reeds een plaats ver overd en het laat zich aanzien, dat de re gelingscommissie het Oranje-elftal wel on der de acht sterkste zal opnemen. Wel zelden zal men met zooveel angst en vreeze een wedstrijd tegemoet hebben ge zien als deze. 't Is waar, velen hebben, overmoedig door het schitterende succes na den wedstrijd tegen de Belgen, het Oran je-team als onoverwinlijk uitgekreten en gezegd, dat zij nu ook de Ieren gemakke lijk „konden hebben", maar de practijk leerde toch wel anders. Er was geen Ne derlander, die hem niet eenigen tijd heeft zitten „knijpen" dat het tenslotte mis zou loopen, vooral toen de stand 21 was en later zelfs nog bij den stand 22. Toen raakten de Ieren echter eenigszins uitge speeld en kon de Hollandsche voorhoede weer haar spel spelen, dat zij tegen de Bel gen hadden gedemonstreerd. De midden linie, die steeds teveel door het fanatieke spel der tegenstanders tot verdedigen was gedwongen, kon nu ook meer aandacht aan de voorhoede besteden en zij zorgde steeds, dat voortdurend nieuwe aanvallen konden wórden opgezet. De taaie volharding der Oranje-duivels bracht ten slotte de Ieren tot wanhoop en de herhaalde aanvallen in een periode van absolute meerderheid leverde drie fraaie doelpun ten op, waarmede het spel in het voordeel der Hollanders werd beslecht. Een eeresaluut aan-het moedig volhouden der Hollanders, die dit verbluffende resul taat wisten te boeken op 'n sterkere tegen partij, die gewaarschuwd door de overwin ning der Hollanders op België, speelden voor wat ze waard waren. ENORME BELANGSTELLING. Velen zullen zich met ons de groote be langstelling herinneren, die tijdens de Am- sterdamsche Olympiade aan den dag gelegd werd voor den grooten strijd HollandUru guay, maar die belangstelling werd verre overtroffen door den geestdrift, welke voor NederlandIerland aan den dag werd ge legd. Wanneer het Amsterdamsche Stadion 150.000 zitplaatsen had kunnen bevatten, dan was het gisteren ook uitverkocht ge weest. De ruim honderdduizend enthou siastelingen, die nu met het radio-verslag genoegen moesten nemen, hadden zeer waarschijnlijk dan wel tot de toeschouwers behoord. In Amsterdam zelf was het ook merkbaar, dat er zooveel belangstelling meer was dan anders, omdat de algemeene belangstelling grooter was. Overvolle treinen brachten als van ouds weer de kijkers en trams, auto bussen, auto's enz. voerden hen allen naar den Amstelveenschen weg, waar de groote strijd zou plaats vinden. Als steeds waren er weer tal van opkoopers van kaarten in actie, nu echter niet in het bezit van kaar ten, maar om kaarten te koopen en te trachten ze weder te verkoopen. Dat de enkeling, die kaarten in zijn bezit had, goede zaken heeft kunnen maken, laat zich begrijpen. Tenslotte eenige cijfers: er reden 6170 auto's voor het Stadion voor, het aantal parkeerende auto's was 3840. Bij den wed strijd tegen België waren deze cijfers resp. 5925 en 3630. Met het oog op de bijgebouwde tribunes, die het Stadion een veel grootstóher en vol ler aspect gaven, waren de houders van deze plaatsen verzocht vroegtijdig te ko men, om aan de regeling tegemoet te ko men. Toch was de wedstrijd al aan den gang, toen de menscheijstroom nog steeds niet ophield. Waarom er zulke laatkomers zijn, is ons een raadsel! DE WEDSTRIJD! 't Was bij half <jLrie toen de Overzeesche gasten in het veld traden, verwelkomd door hun volkslied, door de muziek ten ge- hoore gebracht. Daarna kwamen de Hol landers uit de onderaardsche gangen van het Stadion en toen het Volkslied werd ge speeld zongen duizenden mee.een voor proefje ongetwijfeld van het enthousiasme, dat zoo sterk in dezen wedstrijd zou op laaien. Scheidsrechter OhLssen uit Zweden brengt de beide aanvoerders dan tot elkaar en van Heel raadt opnieuw goed, evenals in den wedstrijd tegen België, waarna de elftallen rich als volgt opstellen: Nederland. Van Male Weber Van Run Pelikaan Anderiesen Van Heel Wels Vente Bakhuijs Smith Mijnders Scheidsrechter: Ohlsson (Zweden) Meehan Jordan Moore Squires Kennedy Kendrick Chatton O'Reilly Byrne Gaskins Foley Ierland. De toss heeft vooralsnog geen voordeel gegeven, want er is zon noch wind en Moo re trapt voor de Ieren af. Van Heel onder breekt dezen eersten aanval, maar de bal komt weer niet verder dan de middenlijn. De eerste goede aanval wordt ingeleid door den Ier Meehan, een jong vlug spelertje, maar zijn voorzet blijft onbenut, want er is geen enkele voorhoede-speler present, zoodat v. Male den bal gemakkelijk kan wegwerken. Er volgen enkele outballen aan de zijde van Wels en een der Hollanders lost het eerste schot op het Iersche doel, maar Foley heeft er geen moeite mee. Smit •en Bakhuys roeren zich, maar dit geeft vooralsnog geen resultaat. Mijnders krijgt een kleine kans, als Gaskins den bal on voldoende raakt en deze bij den Holland- schen linksbuiten terecht komt, maar de kans wordt niet benut. Moore krijgt een vrijen trap tegen rich en dan laat Web er enkele staaltjes voetbal zien, die hem aan stonds het vertrouwen van het geheele pu bliek bezorgen. Kordaat en krachtig grijpt hij telkens in, soms springt hij met twee been en tegelijk op den bal, als de tegen stander het hem te lastig maakt en maar zelden heeft een der Ieren kans hem te ontloopen. Uit een goeden voorzet van Mijnders schiet Bakhuys met een omhaal naast het doel. Even dreigt er gevaar voor het Hollandsche doel, als een voorzet van rechts te hoog voor het doel komt en We ber den bal niet kan bereiken, zoodat het leer bij Meehan komt, die echter voor het doel langs schiet, zoodat de bal achter gaat. Dan probeert Wels het eens, maar zijn schot wordt door Foley gevangen; An- deriessen geeft een goeden voorzet aan Bakhuys, maar de bal is iets te hard, zoodat de keeper eerder dan hij bij den bal is. Dan is de beurt aan Vente, hij gaat vrij op doel af, maar loopt tenslotte over den bal heen. Even later heeft hij het leer weer te pakken, maar hij schiet naast. Aan den anderen kant heeft van Male druk werk, maar het zijn geen schoten op, doch naast zijn doel, die hij te verwerken krijgt, zoo dat er voorloopig geen gevaar dreigt. Toch is het spel der Ieren beter. Hun positiespel met afgemeten passes, hun opvangen en wegwerken is beter en de Hollanders heb ben zoo nu en dan de handen vol, om zich de Ieren van het lijf te houden. De Hol landsche voorhoede laat zich evenmin on betuigd, doch het spel vlot begrijpelijker wijs niet zooals tegen de Belgen. Vente schiet dan weer eens hoog over, terwij] Smit na eenige outballen in het zijnet schiet en Bakhuys het doel te hoog zoekt. Er dreigt dan gevaar voor het Holland sche doel, als Weber een vervaarlijken bal met het hoofd stuit, het leer komt juist voor de voeten van Meehan, die schiet.... maar Weber heeft zich hersteld en keert opnieuw. Moore en zijn mannen, maar hij vooral loopen dan nogal eens in den buitenspel- val, hetgeen hun niet al te best „rit", maar de scheidsrechter is onverbiddelijk en heeft 'n goeden kijk. Het enthousiasme der toeschouwers moe digt de Oranje-spelers luide aan en het lijkt ons, of dit eindelijk succes zal heb ben, als Smit uit een mooien voorzet van Mijnders met een keurigen omhaal den bal inkopt, maar.precies in handen van Foley. De outballen langs de zijlijnen zijn voor de leden herhaaldelijk aanleiding, om te doen voorkomen, of de ingooi voor hen is, maar wanneer hun de bal niet wordt toegewezen, uiten zij dit op weinig sympa thieke wijze, hetgeen zoo nu en dan een fluitconcert tengevolge heeft. Dan breekt het zonnetje door de grauwe luchten heen en we hopen, dat het Oranje- zonnetje ook doelpunten zal meebrengen. Inderdaad is de kans daarvoor groot, als Vente keurig inschiet en Bakhuys klaar staat om voor de rest te zorgen, maar Foley WELS, de stu wende kracht Dp den rechter vleugel, die de Hollandsche voetbalharten zoo menig maal deed po pelen. nad hem heel goed doorzien en grijpt het leer voor het bij Bakhuys is. Als v. Run een Ierschen aanval heeft gebroken, komen de gasten dadelijk weer terug en een corner is het resultaat ervan. Smit werkt onvoldoende weg en na eenig heen en weer getrap schiet Meehan in het zijnet. Het spel wisselt snel van aanval tot aanval, maar de afwerking ervan iaat veel te wenschen over. De Ieren schieten veel te weinig, de Hollanders zijn hun zenuwen wellicht te weinig baas, terwijl Gaskins en Byrne menigen aanval onschadelijk maken. Als laatstgenoemde dan den bal eens op de zijlijn weet vrij temaken, heeft hij zelfs een krachtig applaus van het publiek in ont vangst te nemen. Wel een bewijs van de milde stemming, die er onder de toeschou wers heersoht. Maar ook Weber incasseert een welverdiend applausje, als hij een mooi staatje voetbal laat zien. 'n Gevaarlijk oogenblik ontstaat er voor het Hollandsche doel, als de bal op doel geschoten wordt en de spelers blijven staan, omdat Kennedy buitenspel staat. De scheidsrechter fluit echter niet af en de Ier heeft maar voor het inschieten, maar hij plaatst voor het doel langs, waarop de bal weer bij Mehan komt, die opnieuw voor zet, doch dan grijpt van Male in en hij werkt weg. Juist voordat dit zich afspeelde was de linksbinnen Jordan met Pelilikaan in botsing gekomen en aan den enkel ge kwetst. Hij blijft liggen en wordt langs de lijn gedragen. Hij valt uit en wordt ver vangen door Horilacker. Holland neemt de leiding. Waarop veertigduizend menschen hebben zitten wachten, wordt dan werkelijkheid: er komt een doelpunt, en wel voor Oranje. Want als Wels weer eens op de hem beken de wijze een goede voorzet lost, is Smit er bij om met een pracht kopbal het leer langs Foley te jagen (10). Geweldig is het gejuich, dat dit eerste Hollandsche doel punt veroorzaakte en het is nog niet tot bedaren gekomen of er is weer afgetrapt. Nog vier minuten is er te spelen en de al gemeene gedachte is: met een 10 voor sprong de rust in, is zoo slecht nog niet. Maar de Ieren denken er anders over. De stand wordt weer gelijk. Als de gasten weer ten aanval trekken, geeft de middenvoor Moore den bal listig een tikje achterwaarts en met een goed gericht schot in den linkerhoek brengt hij de partijen weer op gelijken voet. (11). Van Male deed geen moeite om dezen bal te keeren. Of het hem gelukt zou zijn, valt moeilijk te zeggen. Maar het feit, dat hij niet de minste poging aanwendde om al thans te trachten een doelpunt te voorko men, werkte ongunstig op de toeschouwers. In de pauze hoorden we een dame zeggen, dat zij het een schandaal vond, dat hij dezen bal had laten doorgaan.... Dien had zij nog wel kunnen houden Nauwelijks is er weer afgetrapt, of het is rusten. De tweede helft. De wedstrijd werd dus weer voortgezet nagenoeg als hij was begonnen. De kansen stonden weer gelijk. Bakhuys trapt af en reeds dadelijk lost Vente vanaf de zijlijn een schot op doel, maar dat is voor Foley geen moeilijk werk. Hij zet zijn voorhoede weer aan den arbeid, maar Weber brengt in enkele moeilijk situaties opluchting. Toch was het Holl. doel weer even leelijk in ge vaar toen Moore den bal weer terugspeelde en hem terug ontving, v. Male aarzelde met uiitloopen, deed het daarna toch.... doch Moore schoot over den keeper heen.... naast het doel! Bij een nieuwen Hollamdschen aanval wordt een overtreding nabij het straf schopgebied begaan, Wels plaatst rich ach ter het leer en schiet precies in het uiter ste hoekje van het doel, maar weer weet Foley op schitterende wijze te redden. Hij wordt echter met den bal corner geloopen. Deze levert niets op en vrij spoedig daarna heeft Ierland een corner te nemen. Mee han plaatst het leer prachtig voor doel, van Male onderschept den bal, maar laat hem echter zich ontvallen. Gelukkig staat An- deriessen daar en met een forsohen trap be zweert hij het gevaar. Er volgt dan een periode van Iersch overwicht, maar de af werking der aanvallen laat steeds te wen schen over en het backs tel der Hollanders geeft geen pardon. Vooral Weber staat aLs een rots in de branding en waar noodig komt hij zijn linkertouurman nog te hulp. Vente krijgt aan den anderen kant weer een mooie kans en reeds denken we, dat hij, vrij voor doel kamende, Oranje de lei ding zal hergeven, als een der backs den bal even van richting doet vera^^ren en deze voor het doel langs loopt. Ierland neemt de leiding. Geheel onverwacht komt Ierland dan aan de leiding, evenwel niet op fraaie wijze. De als zoo „gevaarlijk" steeds genoemde Moore blijkt alleen gevaarlijk te zijn door zijn in- lóopen op den keeper. In Weber en van Run heeft hij daarbij steeds geèn gemakkelijke tegenstanders gevonden, maar dezen keer ontglipte hij hen. Toen ni. een hoog boog schot van Kennedy op doel werd gelost, stond van Male op de doellijn gereed den bal op te vangen, hetgeen hij dan ook naar behooren deed. Iniusschen was Moore op hem ingeloopen en hij duwde den bal met van Male het doel in. Een alleszins geldig doelpunt dus, hoewel niet op fraaie wijze gemaakt. (12). Er is dan 12 minuten ge speeld en het publiek laat maar al te dui delijk hooren hoe het over dit doelpunt denkt, maar er is niets aan te veranderen, 't was eigen schuld van v. Male. Hij had gemakkelijk den bal kunnen weg stompen naar de geheel vrij staande backs. De Hollanders geven echter den moed nog geenszins op en weer spoedig valt hun een corner ten deed, waaruit Bakhuys schitte rend inkopt, maar weer is Foley op zijn hoede en hij raakt nog juist den bal aan, die over de deklat weer corner gaat. Hier uit wordt de bal weggewerkt. Onze voorhoede zit er telkens weer op, steeds nieuwe aanvallen worden onderno men, om den oneervollen achterstand weg te werken. Deze strijd was intens hevig. Voor Ierland kon het 't behoud beteekenen, wanneer Oranje niet meer scoorde. Maar de Hollanders dachten er niet aan by de pakken te gaan neerzitten.... Oranje maakt gelijkt. Als Wels, die een verbazend productief spel speelde, weer eens een van zijn goede voorzetten geeft, schiet Bakhuys precies naast. Er is dan 19 minuten gespeeld en ge- WEBER, die de Holland sche verdedi ging weer da nig versterkte. durende enkele minuten hield het offensief op de Iersche veste aan, totdat in de 22ste minuut Mijnders op fraaie wijze om O'Reilly heen den bal hoog voor het doel zet, waar het leer na eenig gekop der spe lers voor de voeten van Bakhuys komt, die met een kleinen omhaal precies tegen den binnenkant van den linker doelpaal schiet. goal, de stand is weer gelijk (2—2). Het publiek joelt en schreeuwt om de derde goal, evenals toen tegen België om de tiende, doch het is alsof de ploegen even tot rust moeten komen van de geweldige inspanning der laatste minuten. Er gebeur- VIJF Er-in Na de overwinning op het groene Erin. Zoo, dat karwei is al we» plat, Wat zou je d'r van zeggen? De Ieren hebben heel secuur Het loodje moeten leggen. Wél was er spanning om den strijd Met de gevreeesde Ieren, Eerst was er spanning, toen wat angst, Toen was het om te gieren. Kijk dat zat zoo, ons elftal dacht: Natuurlijk gaan we winnen, Maar kijk, we moeten ook weer niet Direct daarmee beginnen. Wel moet aan 't einde vaststaan, dat De zege wij verdienden, Maar aanstonds scoren bij 't begin, Dat doe je niet met vrienden. Als 't na 'n kwartier 50 al is, Och kijk, dat deprimeert zoo, Dan weten zij al bij 't begin: Nou ja, dat gaat verkeerd zoo. Daarom maar tot het eind gewacht En voorsprong zelfs gegeven, Dan denken z_: we hebben kans, En u weet, hoop doet leven. Maar daarna was 't dan ook gedaan. En werden zij bedwongen. De jongens hebben goals gemaakt En Holland heeft gezongen. En zoo is dan het pleit beslecht, Zóó moest het ervan komen, De Ieren gaan naar Ierland t'rug En Holland gaat naar Rome. TROUBADOUR. die niet vee! bijzonders en reeds veretreek de tijd bedenkelijk, er was nog een kwar tier te spelen, toen de Hollanders echter het offensief heropenden en voor een sen sationeel slot zorgden, dat onvergetelijk zal blijven in de geschiedenis der Nederland- sche' voetbalhistorie. Het begon met een mislukten aanval, toen Mijnders den bal met een goeden voor zet voor het doel bracht, waar hij onvol doende wordt weggewerkt. Wels, die was toegesneld, haalde den bal met een keuri gen omhaal weer voor het doel, maar met een forsohen trap van Byrne verdween het leer over de zijlijn. De Hollanders lieten niet los, maar ook een corner tegen Ier land leverde geen succes op, doch dan ge beurt het. Drie doelpunten in zes minuten! Het ongelooflijke is daarna gebeurd. De Hollandsche kanonnade, dde de Belgen ver pletterde, heeft tenslotte ook de Ieren murw geschoten en ook de Ieren zijn aan een groote nederlaag niet ontkomen. Als er nog 11 minuten te spelen is zet Wels den bal uitstekend voor doel, Bakhuys zet zijn hoofd er onderreeds telden we het doelpunt, maar het leer springt via de lat in het veld terug en enkele oogenblik- ken later heeft Bakhuys het weer, een kans, en Holland heeft met 32 de leiding. Oor- verdoovend is het gejuich der toeschouwers en de aanmoedingskreten zijn niet van de lucht. Weer zitten de Hollanders voor het Iersche doel, Mijnders komt thans eerst goed in zijn element. Het lijkt wel of hij al zijn krachten tot het laatste oogenblik heeft bewaard en hij geeft O'Reilly noch Gas kins thans ook maar eenige kans om hem te weerstreven. Uit een nieuwen voorzet van zijn voet schiet Bakhuys echter voor het dioel langs en uit dezen uittrap wordt corner op het Hollandsche doel geforceerd, maar niet zoodra hebben de Oranje-duivels 'het leer weer te pakken, of een nieuwe aanval wordt opgezet. Mijnders, Vente en Bakhuys goochelen als het ware met den bal, totdat deze weer bij Vente terugkomt, waarop deze tenslotte de kans schoon ziet en onhoudbaar inschiet. (42). Het heele Oranje-elftal, v. Male in zijin doel niet uit gezonderd, danst dan 'n vreugdedans naar het middenveld, nog zes minten zijn te spelen. Maar nauwelijks is de bal weer in het spel, of Mijnders heeft het alweer te pakken, hij rent er mee langs de lijn, zet voor en Smit schiet opnieuw in52 voor Holland. 't Was voor de Ieren om er moedeloos on der te worden, maar zij gaven zich aller minst gewonnen en bij een volgenden aan val op het Hollandsche doel, wordt slechts ten koste van een corner gered. Als deze goed wordt genomen, vallen twee Ieren tegelijk op den bal aan, maar de Oranje- verdediging werkt tenslotte schitterend wegOnder groote spanning komt hier na het einde.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5