ZONDAGSBLAD 25ste Jaargang ZATERDAG 7 APRIL 1934 7780 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg rooniitfcetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 j DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. V Naar een betere belasting- heffing. De Vrijz. Dem. Bond heeft te Utrecht vergaderd. En op deze vergadering hebben o.a. het woord gevoerd de twee vrijzinnig democraten, die in het huidige Ministerie zitting hebben, de heeren Oud en Mar- chant. Daar is niets tegen. Een goed partijman kan partijman blijven, moet partijman blijven, ook als hij het Vader land, de gansche bevolking dient in het hoogste ambt, als minister. Als hij geen partijman zou kunnen blijven, deugt óf zijn partij niet óf mist hij de geestelijke en zedelijke geschiktheid voor een regeer- rings- of bestuursfunctie. Minister Marchant heeft gesproken over en tegen fascisme en nationaal-socialisme. Wij komen hierop wellicht nog nader terug. Minister Oud, minister van financiën, heeft o.m. enkele opmerkingen gemaakt betreffende de financieele politiek. Wy ontleenen aan het verslag zijner rede: Het vraagstuk van de financieele po litiek door de jaren heen sinds 1894 liet spr. vervolgens de revue passee- ren. Hij herinnerde daarbij aan den strijd, die gevoerd is om de belasting naar inkomen en vermogen de plaats te geven, die haar toekomt in een de mocratisch staatsbestel. En dan is het tegenwoordig wel zoover gekomen, dat men zich gaat afvragen of men in deze niet te ver is gegaan. Of de in directe heffingen nog wel in overeen stemming zijn met het V. D.-program ma. De minister sprak echter de hoop uit, dat er in de toekomst een betere verhouding zal komen tusschen direc te en indirecte heffingen. Juist. De huidige indirecte heffingen met name die op de noodzakelijke, eerste levensbehoeften zijn ook niet in over eenstemming met het program der R. K. Staatspartij! Wy hopen daarom, dat minister Oud nog zelf daarin een wijziging zal kunnen brengen, welke ook volgens het program van z ij n partij gewenscht is eisch is van billijke belastingheffing. Wij hopen zulks, al erkennen wij de groote moeilijk heden, daaraan in dezen tijd, onder de huidige omstandigheden verbonden! Naar een „sociale Kamer". De voorzitter der Christelijk Historische Unie, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft in zijn reeds vermelde rede, gehouden op de ver gadering van de Chr. Hist. Unie, ook ge sproken over de „oplevende gemeenscnaps- De oplevende gemeenschapszin, al dus mr. de Geer, heeft bij velen het verlangen gewekt, de sociale samen werking ook publiekrechtelijk vast te leggen en te regelen, door het schep pen van nieuwe „corporatieve" orga nen, waarin werkgevers en werkne mers vertegenwoordigd zuilen zijn en die dan een verordenende bevoegdheid zullen krijgen om in onderling overleg de arbeidsvoorwaarden voor het heele bedrijf te regelen. Iets in die richting is reeds tot stand gekomen in de zoo genaamde „Bedrijfsradenwet". Ver dere stappen in dien geest zullen in dien een doeltreffenden vorm kan ge vonden worden, ongetwijfeld aanneve- ling verdienen. De sociale vrede, die, zooals ons program het zegt, e'sch is van een christelijke maatschappij, zal daardoor worden bevorderd. De mogelijkheid, dat deze en derge lijke corporatieve organen op den duur ook staatkundige beteekenis zullen krijgen, doordat zy b.v. +it grondslag zullen dienen voor de verkiezing van een „corporatieve Kamer" met beperk te bevoegdheid, naast de op politieke beginselen rustende Kamer, is stellig niet uitgesloten. In het verleden is het denkbeeld van zulk een Kamer meer malen aanbevolen, maar o.a. afgestuit op het gemis hier te lande van de or ganen die haar zouden moeten vor men. Indien die organen in de toe komst mochten groeien, verdient het denkbeeld nadere overweging. Dat het denkbeeld van een „corporatieve Kamer", van een „sociale Kamer" naast de „politieke Kamer" volgens den chr.- hist. leidernadere overweging" verdient, is wel heel zwak uitgedrukt. Waar hij nadrukkelijk, en zeer terecht zegt, dat de sociale vrede e i s c h is van een christelijke maatschappij en waar- hij geen ander concreet middel aanwijst, om'daartoe daadwerkelijk te ge raken, dan de uitbouw van de „Bedrijfs radenwet" in de richting van een „corpo ratieve Kamer", daar hadden wij een krachtiger aandrang in deze rich ting van hem verwacht. Wij willen hopen, dat de heer De Geer zich hier te voorzichtig heeft uitgedrukt in slapper termen, dan hy eigenlijk bedoelde! Waardeering voor „Het Schild". Verblijdend zijn de herhaaldelijk gegeven bewijzen, dat het apologetisch maand schrift „Het Sch ild" ook in niet-Katholieke kringen wordt gewaardeerd en met ge zette aandacht gelezen. De liberale „Avondpost" vangt aldus een artikel aan: Met groote belangstelling lezen wy iedere maand het Roomsch-Katholieke orgaan „Het Schild". Dit apologetisch tijdschrift is steeds interessant en bevat ook voor niet- Roomschen altijd heel wat lezenswaar digs, en veel dat hem kan oriënteeren ten aanzien van het Katholicisme. Een het blad vervolgt dan: „Zoo treffen wij in het juist verschenen April-nummer een artikel aan van den Amsterdamschen priester J. Lammertse Lzn., over „Reformatie", dat veel opmer kelijks bevat. Wij nemen het hier in zijn geheel over en zijn van plan, er morgen enkele korte opmerkingen over te maken". Mogen wij terloops opmerken, dat de heer J. Lammertse geen priester is? BINNENLAND DE KATHOLIEKE VROUWENBOND BIJ DEN H. VADER Mevr. Steenberghe herbenoemd tot algemeen presidente Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Msbd.": De H. Vader heeft hedenavond de ge delegeerden van den Katholieken Vrou wenbond onder leiding van de algemeene presidente en mgr. Hoogveld in audiëntie ontvangen. De protector van den bond, Z. H. Em. kardinaal Dolci, las een adres van hulde aan den H. Vader voor, welke Z. H. be antwoordde met een korte toespraak. Aan het slot van de audiëntie herbe noemde de H. Vader mevrouw Steen berghe voor een nieuwen termijn van vier jaren tot algemeene presidente en schonk haar ten teeken van zijn hooge waardee ring voor haar voortreffelijken en onver- moeiden arbeid een kunstvol versierde Paaschpalm. DE INDISCHE REIS VAN MINISTER COLIJN. Antwoord aan de bezorgde leden der Eerste Kamer. Erkentelijk voor de bezorgdheid in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting voor 1934 tot uit drukking gebracht met betrekking tot het vervoermiddel het vliegtuig waarvan minister Colijn bij zijn voorgenomen reis naar Indië gebruik denkt te maken, is hij intussohen blijkens zijn Memorie van Ant woord, van oordeel, dat de daaraan ver bonden gevaren overschat worden. Zij be- hooren in elk geval niet te weerhouden van het maken eener reis, die op andere wijze, met het oog op den daarmee gemoeiden tijd, anders niet gemaakt zou kunnen worden. In het midden latend of ook in de toe komst persoonlijk contact tusschen minis ter en gouverneur-generaal niet wensche- lijk zal blijken, met name wanneer tijdens het bewind van den landvoogd een nieuwe minister de portefeuille van Koloniën aan vaardt of wanneer geheel onvoorziene om standigheden snelle behandeling van ge wichtige zaken noodig maken, is in elk ge val die wenschelij kheid thans aanwezig. VLAGGEN DOOR GEMEENTE BESTUREN Verklaring van minister De Wilde Op de vragen van den heer Kortenhorst betreffende het standpunt der Regeering ten opzichte van gemeentebsturen, welke het vlaggen by feestelijke gelegenheden achterwege laten, luidende: I. Heeft de minister kennis genomen van een bericht in de dagbladen, dat bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemeester der gemeente Idaareradeel de Nederlandsche vlag, nadat deze eerst van het Gemeentehuis te Grauw was uitge stoken, weder werd ingehaald, omdat de Gemeenteraad, welke in meerderheid so cialistisch is, besloten zou hebben het ver- toonen der Nederlandsche vlag van de openbare gemeentegebouwen bij feeste- ijke gelegenheden achterwege te laten? II. Zou de minister, indien dat bericht waarheid bevat, willen mededeelen, welk standpunt de Regeering tegenover ge meentebesturen, die dergelijke, voor het nationaal gevoel grievende besluiten ne men en deze tot uitvoering brengen, in neemt, en wat de Regeering tegen herha ling ervan denkt te doen! heeft de minis ter, De Wilde als volgt geantwoord: I. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Daarbij worde aangeteekend, dat het voorstel om niet te vlaggen in de gemeente Idaareradeel, in 1931 aangeno men, niet is uitgegaan van de soc.-dem. Raadsleden, zooals de vraag kan doen vermoeden, doch van een andere party, die tot het voorstel overging om te voor komen, dat men zou besluiten, op den lsten Mei van gemeentewege te vlaggen. II. De Regeering meent, dat dergelijke besluiten, vooral in tijden, waarin gezags- handhaving een eerste eisch moet worden genoemd, zijn te beschouwen als aantas ting van de Rijkseenheid is, en dus ontoe laatbaar zijn. Dit brengt mede, dat zoo noodig van het schorsmgs- en vernieti gingsrecht dient te worden gebruik ge maakt. GEEN KIPPENEIEREN MEER IN BROEDMACHINES Na 3 Mei a.s. De „Staatscrt." van gisteravond bevat een beschikking van den minister van Economische Zaken, waarbij wordt be paald, dat na 3 Mei 1934 geen kippen eieren meer in broedmachines aanwezig mogen zijn. Gelijk bekend, heeft reeds vroeger de minister van economische zaken een be schikking genomen, waarbij de eindter- mijn ten aanzien van eendeneieren werd bepaald op 19 April 1934. DE STEUNREGELING IN TWENTE. Beroep op de Kamerfractie. Het lijdt geen tweijfel of de beslissing van minister Slotemaker de Bruine heeft groote teleurstelling gewerkt in Twente, teleurstelling niet alleen maar ook ernstige ontstemming. Waar den minister met de cijfers is aan getoond door de gemeentebesturen en de vakcentrales, dat hij zijn doel voorhij schiet, hij de gezinnen meer dupeert dan hy ze denkt te gemoet te komen gevolg in niet geringe mate van het gemis aan be hoorlijk voor-overleg tusschen departement eeneerzijds en de contactcommissie en de gemeentebesturen anderzijds had men stellig anders verwacht Men waardeert het in den minister, dat hij den werkloozen met hartelijke en van meeleven getuigende woorden nader treedt maar daarmee kan men zijn maag niet vul len en het gezin niet helpen. Wat de minister deed, elke verbetering afwijzen, heeft dan ook groote teleurstelling gewekt en de katholieken van Twente en zij niet alleen meenen, dat nu het woord is aan de katholieke Kamerfractie, om te toonen, dat het de R. K. Staatspar tij ernst is met het opkomen tegen de ver slechteringen van den werkloozensteun. En Twente, dat in onze Kamerfractie zulke eminente vertegenwoordigers bezit o.w. de fractie-voorzitter ziet met groote belangstelling uit naar wat de fractie zal doen terzake het op haar gedane beroep van het R. K. Werkliedenverbond. In Almelo is door de R. K. Werklieden- vereeniging een buitengewone vergadering belegd, waarin door districtsbestuurders van vak- en standsorganisatie, B. Prinsen en H. C. Nijkamp een zakelijke uiteenzet ting werd gegeven van de gewijzigde steun regeling en de actie in deze door de Lan- Werkliedenverbond gevoerd. Gehoord de besprekingen werd besloten het volgend adres te zenden aan de R. K. Tweede Kamerfractie: De R. K. Werkliedenvereeniging St. Jo seph te Almelo, in vergadering bijeen in het St. Joseph- gebouw op Woensdag 4 April 1934; gehoord de besprekingen naar aanleiding van de gewijzigde steunregeling in Twente, spreekt ten zeerste haar teleurstelling uit, dat de wijziging van de steunregeling, trots het bemiddelingsvoorstel van het R. K. Werkliedenverbond, is ingevoerd, verzoekt Uw Hoog Geacht College er bij Zijn Excellentie den minister ten sterk ste op aan te dringen, gezien den noodtoe stand der werkloozen in Twente, deze ge wijzigde steunregeling ongedaan te ma ken, te meer, daar op een gehouden poli tieke vergadering der R. K. Staatspartij in het St. Josephgebouw te Almelo op Maan dag 17 April 1933 in de dagen der verkie zingscampagne voor de Tweede Kamer, door den heer J. J. W. IJsselmuiden, met klem betoogd werd, dat ook in de toekomst er slechts één macht zal zijn, welke nieuwe aanvallen op de karige ondersteuning der werkloozen zal kunnen afslaan, n.l. de R. K. Staatsparty. „Volkskrant". GEREFORMEERDE KERK EN N.S.B. N.S.B.-ers kunnen geen lid zijn van de Gereformeerde Kerken in Nederland Eenigen tyd geleden heeft de classis Leiden van de Gereformeerde Kerken in Nederland een commissie benoemd, om te onderzoeken, hoe de Kerk te handelen heeft met belijdende leden, die lid zijn van de N.S.B. Blijkens het kort verslag der classis heeft deze commissie by monde van ds. A. de Bondt te Leiden gerappor teerd, en heeft de classis de conclusies aanvaard. De classis heeft als haar gevoe len uitgesproken: a. dat ieder, die de beginselen van de N.S.B. onderschrijft en daaruit begeert te leven, daarmee verwerpt de belijdenis zooals die in de drie formulieren van eenigheid is neergelegd en daarom onmo gelijk tegelijkertijd lid kan zijn van een der Gereformeerde Kerken in Nederland; b. dat, daar vele jonge menschen door fascistische en nationaal-socialistische leu zen bekoord worden, zonder kennis te hebben genomen van of in te stemmen met de beginselen van de N.S.B., het aan de prudentie van de plaatselijke kerken moet worden overgelaten, hoe in elk con creet geval behoort gehandeld te worden. ELECTRISCHE TREINEN NAAR DORDRECHT. Naar wij vernemen, zal op een gedeelte van het nieuwe electrische baanvak der Nederl. Spoorwegen van Rotterdam D. P. naar Dordrecht Maandag a.s. een proefrit worden gemaakt. Om 10.15 vertrekt de trein van het station D. P. en rijdt tot Barendrech/t, van waar hij om 10.48 zal terugkeeren. Binnenkort zal ook op het gedeelte Ba- rencLrechtDordrecht proef gereden wor den. Naar men weet zullen met ingang van de as. zomerdienstregeling de electrische treinen uit Amsterdam alle doorrijden naar Dordrecht. „HtoLd." Volgens de laatste verantwoording is ten behoeve van de vestiging der E.E. Paters Benedictijnen te Egmond ontvangen 24.488.80. De nieuwe St Gerarduskerk te Utrecht Naar wy vernemen, is de bouw van de kerk en pastorie voor de nieuwe parochie van St Gerardus Majella te Utrecht ge gund aan de eenige inschrijfster de fa. Venhoven en Evers te Heemstede voor 123.844. Christ.-Historische Unie In de te Utrecht voortgezette algemeene vergadering van de Christelijk-Histori- sche Unie werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur tot statutenwijziging, strekkende om den voorzitter van de Fe deratie van Chr.-Hist. Jongerengroep, zoo mede de Chr.-Hist. Kamerleden, voor zoo ver zij geen lid van het hoofdbestuur zijn, adviseerend lid van het hoofdbestuur te maken, en voorts om de mogelijkheid te openen, andere personen, die zich jegens de Unie buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt, door de algemeene ver gadering, op voorstel van het hoofdbe stuur, tot adviseerend lid van 't hoofdbe stuur/of dagelijksch bestuur te laten be noemen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd daarop mr. dr. J. Schokking benoemd tot adviseerend lid van het hoofdbestuur/of dagelijksch bestuur. Bij de bestuursverkiezngen werden mej. mr. C. F. Katz en de heeren W. F. C. van den Broek en J. ter Haar als leden van het hoofdbestuur herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het aftreden van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en 't overlijden van mr. N. G. Veldhoen tot le den werden gekozen jhr. mr. D. J. de Geer en prof. dr. Th. L. Haitjema Verschillende voorstellen van huishou- delijken aard werden hierna behandeld. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsglad, worden er aan herin, nerd, dat dit vanat heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Frankrijk heeft Engeland geantwoord, dat het zijn bewapening niet wil beper ken, zoolang het Duitschlands legersterkte niet kent (3e blad). Opnieuw Duitsche geestelijken veroor deeld (3e blad). BINNENLAND. Groote brand te Baardwijk (Waalwijk) legt twee schoenfabrieken en verschillen de huizen in de asch (Gem. Ber., 3de bl). Nog verschillende andere branden (Gem. Ber., 3de blad). Bankier te Soest gearresteerd (Gem. Ber., 3de blad). Het Pachtvraagstuk, belicht van Ka tholiek standpunt. (1ste blad)'. Buitenlandsch Weekoverzicht. (4de blad). Radio-programma's. (2de blad). Crisis-gedachten. (3de blad). Het Pachtwezen In Nederland, gezien van Katholiek standpunt Verschenen is het rapport van de Com missie ter bestudeering van het Pachtvraag stuk, ingesteld bij besluit van het Bestuur der R. K. Staatsparty. Wij ontleenen aan dat rapport de volgen de beschouwing: I. De exploitatie van den bodem tot land- of tuin bouwdoeleinden kan door den grond eigenaar in eigen beheer worden gehouden, kan echter ook aan een ander ais grond gebruiker worden afgestaan. Alleen voor die tweede mogelijkheid wor den hier de richtlijnen getrokken. Grondeigenaar en grondgebruiker beiden kunnen in dit geval recht doen gelden op een gedeelte van de bodem-opbrengst De grondeigenaar krachtens het beschik baar-stellen van zijn bezit. De grondgebrui ker krachtens zijn arbeid ais exploitant en krachtens de kapitaalgoederen, die hij voor de exploitatie van den bodem noodig heeft en aanwendt. Als gevolg immers van den individueelen of persoonlijken karaktertrek, waarmee God de menschelijke natuur heeft gescha pen, en van het hiermee nauw samenhan gende stelsel van den privaat-eigendom, heeft ieder strikt recht op zijn eigen krach ten vermogens en op de bezittingen, die hem rechtmatig toebehooren. Bijgevolg, wanneer iemand zijn krach ten of zijn bezit in dienst stelt van een an der, dan komt hem rechtens daarvoor een vergoeding toe. Derhalve kunnen grond eigenaar en grondgebruiker beiden op grond van de ruilende rechtvaardigheid, een gedeelte van de bodem-opbrengst op vorderen. Het economisch organisme zou zóó moe ten functioneeren, dat aan de verschillende betrokkenen bij het economisch goederen proces het hun rechtmatig toekomende als regel ten deel kon vallen. Waar dit echter niet altijd het geval is, waar met name het economisch leven van dezen tijd als gevolg van individualisme en vrije concurrentie ver van de bereikbare volmaaktheid verwij derd blijft, is er meer dan gewone reden, om de beginselen, die de verdeeling van de bodem-opbrengst tusschen grondeigenaar en grondgebruiker moeten beheerschen, tot in bijzonderheden te volgen. Voorop moet staan het recht van den grondgebruiker op een zoodanige vergoe ding vóór zijn arbeid, dat hij met zijn ge zin overeenkomstig zijn stand daarvan kan leven, en op vergoeding van de exploitatie kosten. Niet zelden wordt de meening gehoord, dat het recht van den grondeigenaar op

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1