OLIEFABRIEKEN CALVE, DELFT 1884-1934 DONDERDAG 5 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 Op 8 April zal het 50 jaar geleden zijn, dat bovenstaand bedrijf werd opgericht. De zware depressie waaronder het be drijfsleven over de geheele wereld nu reeds meerdere jaren gebukt gaat geeft de direc tie geen reden om dit jubileum op feestelij ke wijze te vieren. Toch heeft de directie gemeend, aan de belangrijkheid van deze gebeurtenis te kort te doen, indien zij haar geheel en al onopgemerkt zou laten voor bijgaan. Zeker, de tijden zijn hoogst ernstig doch de jubileerende onderneming heeft in haar 50-jarig bestaan reeds vele malen zeer moeilijke tijden medegemaakt en het is met voldoening en dankbaarheid, dat de direc tie kan vermelden, dat zij zich niet alleen heeft weten te handhaven, doch zich heeft ontwikkeld tot haar huidige grootte. Op 8 April 1884 werd voor het eerst hier te lande in deze fabriek eetbare olie gefa briceerd, olie die sedertdien onder den naam Delftsche Slaolie een zoo groote ver maardheid heeft verworven, dat een ver dere uitweiding daarover zeker overbo dig is! Omstreeks 1880 werd hier te lande, voor al uit Frankrijk, heel veel olie ingevoerd voor de toen tot ontwikkeling komende kunstboter-industrie. Die olie werd aldaar geslagen uit grondnoten uit de Fransche kolonie Senegambië. Het was de heer E. H. Begemann, machi nefabrikant te Helmond, die de aandacht van den heer Van Marken, Directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, vestigde op de mogelijkheid van de stichting eener fa briek hier te lande die de olie zou produ- ceeren, die in die dagen in zoo groote hoe veelheden werd ingevoerd. De heer Van Marken begreep met zijn helderen en vèrzienden industrieelen blik terstond, dat een oliefabrièk in Nederland recht van bestaan had en in samenwerking met de heeren Tutein Nolthenius en G. Thubé werd in Augustus 1883, met een kapitaal van ƒ500.000.een Vennootschap opgericht, die op 8 April d.a.y» haar bedrijf aanving. In het begin had de industrie met vele moeilijkheden te kampen, omdat het hier gold het in gang zetten van een in ons va derland totaal onbekend bedrijf, waarvan geen Nederlandsche ingenieurs, geen Ne derlandsche ambachts- of fabrieks-werklie- den eenige ervaring hadden. Behalve de kinderziekten die het bedrijf doormaakte, moest men ook nog ondervin den. dat niettegenstaande de uitmuntende qualiteit der olie en koeken, de aangewe zen verbruikers er niet toe te bewegen wa ren deze producten te nemen. Onvervaard werd echter doorgezet totdat de fabriek op 17 Augustus 1884 door brand geheel werd vernield. Niet ontmoedigd door dezen tegenspoed werden onmiddellijk maatregelen beraamd om de fabriek in den kortst mogelijken tijd te herbouwen, hetgeen gelukte, zoodat reeds op 1 Januari 1885 de werkzaamheden konden worden hervat. Hoe moeilijk het was deze industrie te vestigen en in ons land op te bouwen, moge wel blijken uit het feit dat, hoewel weten schappelijk vaststond, dat de olie aan de hoogste eisch van den tijd voldeed, en dus een vergelijking met de Fransche olie ten- volle kon doorstaan, de heer Van Marken op een vraag aan een belangrijk verbrui ker een proef met de in Nederland gefabri ceerde olie te nemen, aan hem overlatende den prijs te noemen dien hij betalen wil de, ten antwoord kreeg: „Tot geen prijs!" Toch moest de fabriek doorwerken. De loonen en onkosten moesten worden be taald en bij gebrek aan gereed geld moes ten zelfs noten en olie worden verpand. Het was in dien tijd, dat de heer Van Mar ken als President-directeur de leiding op zich nam en dank zij de volharding van hem en zijn energieke mede-directeuren slaagde men er ten slotte in de verbrui kers van de voortreffelijkheid van het Ne derlandsche product te overtuigen. De Nederlandsche Oliefabriek ging op 1 Jan. 1898 over in de nieuwe vennootschap, de N.V. Fransch-Hollandsche Oliefabrieken Calvé-Delft. Het maatschappelijk kapitaal was toen al gestegen tot 1.800.000.ter wijl ook een obligatieleening groot 600.000.direct plaatsing vond. Voor Nederland en voor de industrie was 1912 een belangrijk jaar omdat de fabriek toen niet alleen een groote uitbreiding on derging, maar vooral ook omdat van dat jaar af er een band gelegd werd voor de olie-industrie tusschen Nederland en Indië. Sedert 1912 wordt in de fabriek naast grondnoten, een tweede grondstof, de uit Indië aangevoerde copra in bewerking ge- nomen. De hooge trap van ontwikkeling der fabrieksinrichting maakte het mogelijk, dat de verschillende gefabriceerde oliën en vet ten in alle opzichten aan de hoogste eisch en voldeden en zich op de wereld markt een goede plaats konden veroveren. De naam van de Delftsche Slaolie was ge vestigd. Toen brak in 1914 de groote we reldoorlog uit. Het is te begrijpen hoe zeer een onder neming, die haar handel over vele landen uitstrekt en afhankelijk is van den over- zeeschen aanvoer van hare grondstoffen, door den oorlogstoestand werd. Door langzaam opwerken van de voor raden, stond de fabriek tenslotte slechts twee maanden stil. Op last van de Regeering waren voorra den oliën in de fabriek opgeslagen en toen de nood hoog gestegen was, werd besloten de bevolking in de gelegenheid te stellen olie te koopen waardoor ieder op schriftelij ke aanvrage aan de fabriek door zijn krui denier een flesch Delftsche Slaolie kon ver krijgen. Den eersten dag reeds kwamen hier 36000 brieven en briefkaarten binnen; het groote kantoorgebouw moest weldra tot postkantoor worden ingericht. Nauw keurig moest worden nagegaan, dat de ver schillende personen niet meer kregen dan hun toekwam, zoodat de olie niet voor uit voer maar zuiver voor eigen gebruik werd gebezigd. Tijdens de oorlogsjaren werd de export der producten ernstig belemmerd en de di rectie zag zich genoodzaakt te trachten het aan hst buitenland verloren afzetgebied op vaderlandschen bodem te herwinnen. Teneinde het verbruik van buitenland- sche veekoeken door Nederlandsche pro ducten te vervangen, werd door de directie toentertijd een diepgaande studie gemaakt van de artikelen vee- en pluimveevoeder en zü is er ten slotte in geslaagd op dit ge bied een aantal producten te vervaardigen, die geacht mogen worden aan de allerhoog ste eischen te voldoen. De jaren na den oorlog hebben voortdurend groote onzeker heid in politiek en economisch opzicht ge bracht als gevolg van de alom heerschende malaise. De producten Slaolie en Veekoeken ne men in eigen land, dank zij hun voortref felijke eigenschappen, een eerste plaats in. De in den handel gebrachte veevoeders, on der de merken „Delfia" en „Vita", alsmede het kippenvoer „Tok-Tok", mogén zich in een steeds toenemende vraag verheugen. Bovenstaande mededeelingen zijn ont leend aan een door de directie uitgegeven historisch overzicht. Dinsdag j.l. hebben zich, ter gelegenheid van het a.s. jubileum, de poorten van dit fabriekscomplex, dat een terrein van tien hectaren beslaat, tegen anderhalve hectare in den tijd der oprichting, voor een aantal journalisten geopend. Onder deskundig geleide hebben zij door de fabrieksgebouwen een inspectietocht ge maakt en daar het machtige lied van den arbeid gehoord. Machtig nog en imponee rend, ondanks de uit angst geboren toe standen op Moeder Aarde, die het beschaaf de deel van haar bewoners meer en meer schuil ziet gaan achter tariefmuren. Voor twaalf honderd arbeiders was er, nog lut tele jaren geleden, werk bij „Calvé-Delft". Thans is dit aantal tot vier honderd geslon ken en wordt dit bedrijf, dat zich thans vrijwel geheel op de productie voor het eigen land heeft ingesteld, ook door de zwaar met het woord „accijns" werkende Nederlandsche overheid niet bepaald vrien delijk bejegend. Niettemin ligt klagen en sputteren allerminst in de lijn van de lei ding dezer industrie; zij huldigt integendeel het parool: houden wat men heeft en pa raat blijven voor de mogelijkheid van een zich in gunstigen zin wijzigend economiscch aspect. Tijdens hun rondgang deden de persver tegenwoordigers de interessante en uit een oogpunt van hygiëne belangrijke ervaring op, dat de bewerking van grondstof tot af gewerkt product geheel machinaal ge schiedt. De grondstoffen zijn de olienoot of apenoot en de coprah, het witte vruch*- vleesch der cocosnoten. De eerste groeit in velschillende deelen der wereld, doch de beste kwaliteit Voor het verkrijgen van olie komt uit West-Afrika; met als voornaamste havenplaats Rafisque in Fransch Senegal. Het is uit deze plaats, dat de Oliefabrie ken Calvé-Delft haar olienoten betrekken. Deze olienoten worden steeds in schil aan gevoerd, daar ze op deze wijze door het transport niet te lijden hebben en aldus slechts die fijne kwaliteit olie geven, waar door de Delftsche slaolie zoo bekend is. De aanvoer in schil verhoogt de transport kosten met 25 pet-, welke uiteraard in den prijs van het prodyct worden verdiscon teerd. In het kort gezegd, is de gang van za ken zóó, dat de nootjes uit de schepen naar de silo's worden gezogen; zij worden dan achtereenvolgens gezuiverd van zand, machinaal gepeld, ontvliesd, gemalen en hydraulisch geperst, totdat de olie er uit is gevloeid. De olie wordt gefiltreerd, waarna de flesschen ermede worden gevuld. Op buitengewoon, ingenieuse wijze geschiedt daarna volgens het systeem van den loopenden band de sluiting, etiketteering het bekende fabriekswapen „N.O.E." herinnert aan den oorspronkelijken naam der onderneming! en verpakking der flesschen. De afnemers kunnen de olie ook per fust of, voor groote leveranties naar het buitenland zeldzaam verschijnsel in de zen tijd! per tankwagen langs de spoor rails in hun bezit krijgen. Eenige jaren voor den oorlog in 1912 werd de verwerking van coprah dat vooral uit Nederlandsch-Indië, in zakken verpakt, wordt aangevoerd ter hand ge nomen. Het wordt op dezelfde wijze als olienootjes verwerkt, doch aangezien co prah bij gewone temperatuur in vasten toestand verkeert, geschiedt de persing on- UIT DE RADIOWERELD Huizen 1875 M. Programma's voor Vrijdag 6 April Algemeene programma, verzorgd door den KRO. 8.00 Gramofoonpl. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Tom Cedor en zijn Hollandsch Or kest met gramofoonintermezzo. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Zang- en vioolrecital. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 „Die Czardasfürstin", (gramofoonpl.) 5.15 J. M. F. Rens over „Het ontwakende voorjaar". 5.35 De KRO.-boys met gramofooninter mezzo. 7.15 A. G. W. Severijnen over „Het Pol der- en Waterschapswezen in Nederland". 7.35 Het KRO.-orkest. Te 8.10 Vaz Dia* 8.15 „Le Deluge" van Saint Saëns, door de R.K. Haarlemsche Oratoriumvereenl- ging, m.m.v. To v. d. Sluys, sopraan, Annie ging, m.m.v. To v. d. Sluys, sopioan, Annie Woud, alt, Marcus Plooyer, tenor, Louis Bogtman, bas. Het Utrechtsch Stedel'jk Orkest. Het geheel o.l. van Hubert Cuype-s. (Uitzending uit de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem). 9 15 Ir. H. A Ruysch Lehman de Lehns feld over „Diesel-Electrische Treinen". 9 35 Het KRO.-orkest. 10 00 Dita Schmetterling met haar Hol landsch-Weensch orkest (aansluiting met Heek, 's Gravenhage). Afgewisseld door Vaz Dias (10.30 uur) en verkorte opera „De Barbier van Sevilla", gramofoonpl. (le 10.85 uur). Hilversum 301 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.30 Orgelspel. 11.00 Onze keuken. 1130 Gramofoonol. 12.00 Ludwig Rüth en zijn orkest en Gramofoonpl. 2 30 Kook- en bakpraatje. 3.00 Viool-recital. 3.30 Gramofoonpl. 4 00 Dito. 4 30 Voor de kinderen. 5.00 Klein VAR A-Ensemble. 5.45 De Flierefluiters. 6.30 De Notenkrakers. 7.00 Muzikale causerie. 7.30 Causerie. 7.50 Orgelspel. 8.00 Causerie. 8.30 Concert door de Zangveréen. „Po lyhymnia" en V. Schoonderbeek (orgel). 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrjjz. Gods. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Muzikaal allerleL 11.3012.00 Gramofoonmuziek. der verwarming. Na de persing wordt de cocossmaak geheel verwijderd. In metalen bakjes, die den vorm van tabletten heb ben, wordt het vloeibare cocosvet door af koeling met een luchtstroom hard gemaakt en zoodra dit is geschiedt wordt de inhoud der bakjes door vernuftig bedachte machi nes in papier en carton verpakt om zóó on der den naam „Delfia" en ook onder dien van „Delfrite" naar millioenen keukens te verhuizen. Hetgeen van de nootjes en de coprah overblijft wordt, nadat de olie er voor een groot deel is uitgeperst, als koeken en in den vorm van meel als een uitstekend eiwit houdend veevoer in den handel gebracht. Het vee eet dit voedsel met graagte, het geen een overvloedige melkproductie in de hand werkt. Zaterdag 7 April in de morgenuren zal een samenkomst plaats vinden van directie en personeel; te half drie 's middags vangt ten kantore de receptie aan. Diventry, 1500 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein. Berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Órgelconcert. 12.50 BBC.-Dansorkest. I.35 Northern Studio-orkest. 2.20 Concert. 3.20 Gramofoonpl. 2.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.50 Piano-recital. 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC.-orkest. 9.40 „The Lilac Domino-operette met muziek van Cuvillier. II.1012.20 Dansmuziek door Harry Roy en zijn Band. „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 en 8.20 GramofoonpL 12.20 Joodsch concert. 12 50 Krettly-orkest. 7.40 Gramofoonpl. 9.05 „Falstaff", operette van Verdi. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Hotel d'Angle- terre. 2.204.20 Omroeporkest. 7 05 Omroeporkest. 7.50 Radio-tooneel. 9.35 Gevarieerd Liefdadigheidsprogram ma m.m.v. solisten en dans-orkest. Langenberg. 456 M. 5.25, 6.20 en 10.50 GramofoonpL 11.20 Werag-Kamer-orkest. I.20 Gramofoonpl. 3.20 Orkestconcert. 4.35 Concert. 6.20 Weragklein-orkest. 7.35 „Vom Ringen des deutschen Hand- werks", spel met muziek. 8 35 Sketches. 9 35 Concert. II.0511.50 Kamerconcert. Rome, 421 M. 8.05 Concert m.m.v. orkest en piano. 9.00 Radio-tooneel. 9.35 Vervolg concert. Brussel, 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest. 5.20 Dansmuziek. 7.05 GramofoonpL 8.20 Dito. 8-35 Max Alexys' orkest. 10.30—11.20 Dito. 484 M. 12.20 Omroepkleinorkest. I.30 Gramofoonpl. 5.20 SymphonieconcerL 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest. 7.05 Pianorecital. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonpl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Zie Langenberg. 8.35 Piano-recital. 9.20 Weer- en Nieuwsberichten. 9.35 Uitreiking v. d. Adolf-Hitler-prijs v. h. Duitsche volkslied. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit Königsberg. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf en R. O. V. Derde programma: 8.00afl. Luxemburg. 9.2012.20 Langenberg. 12.20—14.20 Brussel VL 14.2015.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—19.35 Brussel VI. 19.35—22.20 Warschau. 22.20afl. Langenberg. Vierde programma. II.20—14.20 Kalundborg. 14.2017.35 Daventry. 17.35—20.00 Londen Reg. 20.0023.00 Locale uitzending, waaraan medewerken: 1. The Roto Colour Players o. 1. van den heer I. Coster (amusements muziek); 2. Dubb. Mann. kw. Inter Nos, o. 1. van den heer D. Kol; 3. Gebrs. Gal- jaard (accordeonmuziek). 23.00afl. Daventry. FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 2) Perris liet zijn gedachten nog steeds over verleden en het heden gaan, toen de deur van zijn kamer openging en Laura zachtjes binnenkwam. Als Sir Gregory thuis was, trachtte iedereen onhoorbaar te loopen. Hebt u er erg van langs gehad?, vroeg Laura, die naar Perris sloop en nog eens achterom keek om te zien of de deur wel goed gesloten was. De secretaris glimlachte en met dien zon- nigen glimlach leek hij jaren jonger. Hebt u aan de deur staan luisteren? vroeg hij. Dat moet u nu niet doen, juf frouw Horn. Uw vader had u wel eens kun nen snappen. O, lieve deugd!, fluisterde het meisje, terwijl zij op de punt van de schrijftafel ging zitten. Dan zou er wat gezwaaid hebben. Wat een brombeer is hij toch! U mag zoo niet over uw vader pra ten, berispte Perris. Wat zwart is, is nu eenmaal niet wit, gaf ze ten antwoord. U kent hem zelf het beste en ik ben er van overtuigd, dat u h.et land aan hem hebt. Ik beklaag hem, juffrouw Horn, klonk het ernstig. Laura's wenkbrauwen gingen omhoog. Waarom? Hij heeft toch alles wat hij maar begeeren kan? Maar hij mist een belangrijk ding: zelfbeheersching. Uw vader is heusch te be klagen. O! ik bewonder u dat u het zoo lang bij hem uithoudt! Ik sta anders tegenover de wereld en de menschen dan u, maar nu moet ik aan het werk, juffrouw Horn. U bent niet vriendelijk, meneer Perris! En Laura zette een pruilmondje. Moet u vanavond werken als vader naar die ver gadering gaat? Neen. Ik ga vanavond naar Margaret en voor zevenen moeten de brieven op de post. Wilde u mij misschien over iets spre ken? Ja, Laura's kinderlijk gezicht kreeg een ernstige uitdrukking. U bent zoo verstandig en ik wilde dolgraag uw mee- mng over iets weten. De jongeman keek naar de klok op de schoorsteenmantel. Nu vijf minuten heb ik nog voor u maar geen seconde meer! Dat is genoeg. Kent u Senor Medina? Ja, die Spanjaard uit Barcelona, die zoo dikwijls bij uw vader komt in verband met de fruitverschepingen van de Azoren. Wat is er met hem? - Hij is verliefd op mij. O, dat heb ik al ontdekt, riep Perris uit. Ik houd van Theodore. Van den jongen Arden, die zich voor niets anders interesseert dan voor auto's? Hm! En? En? echode Laura geprikeld Is dat alles wat u zeggen kunt? Wat moet ik dan zeggen? U houdt niet van Medina en wel van Theodore Arden; uw vader zal niet toestaan, dat u met een van beiden trouwt, want hij wil dat u gra vin, hertogin of koningin wordt. Ik trouw met Theodore of met nie mand, verklaarde Laura vastbesloten, ik begeer geen titels en geen geld. Ik heb Senor Medina nooit aangemoedigd; hij is vreeselijk, zoo donker en lenig; hij doet me aan een wolf of panter denken. Ik dacht dat hij op mademoiselle verliefd was en ik Éeloof, dat zij dat ook dacht, eindigde Laura. Maemoiselle Cibót? Laura knikte. Zij is hier toch de eeni ge mademoiselle, of soms niet?, was haar op vrij brutalen toon gedanen vraag. Ik wou maar dat zij met Senor Medina ging trouwen. Hij geeft haar vaak knipoogjes, dat heb ik duidelijk gezien. Daar geloof ik niets van, daar is hij veel te ernstig en afgemeten voor, net als alle Spanjaarden. Daarom kan ik hem juist niet uitstaan Ik trouw absoluut niet met hem. Maar.... Ze gleed van de schrijftafel en vloog naar de openslaande deuren. De secretaris hoefde niet naar de oorzaak van haar haast te vragen, hij hoorde ook de zware voetstappen die de onwelkome nadering van Sir Gregory aankondigden. In een wip was Laura buiten en rende over het gras veld, terwijl Perris met een woedende ijver begon te typen. Waarom heb je mij die brieven nog niet gebracht om te teekenen?, bulderde Sir Gregory, die was binnengekomen en met groote, zware stappen de kamer doorliep. Denk je soms dat ik lust heb om te wachten tot het joü belieft om klaar te ?ijr.! Ik moet naai de club om te dinee- ren. Schiet dus op. In tien minuten ben ik klaar, Sir Gregory 1 Ik heb niet zooveel tijd. H.:er heb u vast één trief, Sir Gre gory Er. Perris schoof hem een toe. Wat bezielt je om mij de dingen zoo toe te smijten. Bovendien, ik teeken geen brieven in jou kamer! Als je met alles klaar ber-t, kom je ze me neijes brengen en als ik ze niet o nnen tien minuten heb, kun je je als ontslagen oeschouwen. Uitstekend, Sir Gergory, mompelde de secretaris, die als 'n razende aan het typen was. Uitstekend nog wel, bromde de millio- nair terug er hi" slenterde naar het raam. Toen ontdek+c: hij Laura m den tuin, die snel haar vlucht voortzette, toen ze haar vader aan het raam zag verschijnen. Daar loopt mijn dochter warempel tusschen de bloembedden, riep hij. Zfjn korte witte haar waaide heen en weer door zyn driftige bewegingen, toen hij de deu ren openlrok. Hé Laura' Laura! Stop! schreeuwde hij en zoo vlug als zijn korte dikke beer.cn hem konden dragen holde hij naar 't grasveld. Maar Laura kende haar vader genoeg, dan dat ze zijn komst kalm zou blijven afwachten. Toen ze zijn booze stem hoorde en hem met een purperrood gezicht den tuin zag ïnloopen, verdween ze met een ongelooflijke vaart. Sir Gregory liep rond, tot hij plotseling tegenover een bleeke dame met een zacht moedig gezicht stond, die ook angstig naar een middel had gezocht om de booze bui van Sir Gregory te ontvluchten. Jij moest je schamen, Julia, dat je Laura zoo schandelijk slecht opvoedt. Een halve wilde is ze. Mevrouw Cargoe bloosde als een school meisje en trachtte zich te verdedigen. Gregory, Gregory, zooiets moest je niet zeggen, beste!, stamelde ze Ik zeg wat ik wil! Jij bent een zottin, net zooals je zuster Anne was. Ik begrijp zelf niet, waarom ik je hier houd! Ha! daar hebben we dien kleinen boosdoener van een Freddy met een catapult volgens schieten Hé, Freddy, moet je een pak slaag hebben, wacht! Ik zal je eens Maar Freddy deed als Laura en maakte zich ijlings uit de voeten. Zijn vaer gaf de jacht al spoedig hijgend en puffend op en wandelde langzaam terug naar de bi bliotheek terwijl mevrouw Cargoe onge merkt naar huis getrippeld was, terwijl haar broer Freddy poogde te achtervolgen. Toen Sir Gregory in huis gekomen was, bedacht hij met schrik, dat hij nog niet eens voor het diner gekleed was; hij stoof de trap op en schold op zjjn kamerdie naar. Daarop ging hij naar beneden, tee- kende de brieven en stapte in de gereed staande auto, nadat hjj eerst zijn hart had gelucht tegen den chauffeur. Toen de auto van den heer des huizes uit het gezicht was verdwenen, kwamen de verschillende familieleden opgelucht uit hun diverse schuilhoeken te voorschijn. Is hij weg? vroeg Laura, die uit het struikgewas was opgedoken. Is Gregory uitgegaan?, klonk me vrouw Cargoe's zenuwachtige vraag. Is vader er vandoor?, riep Freddy on eerbiedig. Deze had zoolang een onderko men gevonden in het zomerhuisje. Sir Gregory is naar de club, kon Per ris hen geruststellen, en komt niet voor vannvond laat terug! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9